Woensdag 23 Augustus 1911 26a® Jaargang N#. 1687. An tir evolution Orgaan rooi' de XiiidlfeolIaiMlselie eis Keemvsclie Eilanden IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle sSiifekem voor tie lledufiie bestemd, Advertentie!! en verdere Administratie franco toe te ^eindes! aan dee Uitgever. BIJVOEGSEL. officieel Cweileeite. Slechte measchsn, die Anti's Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent, zonder 50 Buitenland bij voornitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder ƒ4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Gent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon! I»4ere©»»w. No. 9. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per reg6l. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per piaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Bij dit nummer behoort een z ij die zieh nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. BEKENDMAKING, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Middelharnis maken bekend c'at de gewone Rijkskeuringen van tot dekking bestemde hengsten van len minste 2 jaar in het najaar van 1911 voor Zuid-Holland worden gehouden te Leiden op 24 Oe'. Rotterdam 25 Oct. Dordrecht 26 Cci. en Dirksland 27 Oct. a.s. De aandachl van belanghebbenden wordt zoo veel noodig gevestigd op den inhoud der Art. 4 en 5 van het Koninklijk besluit van 14 Aug. 1900 (Stblad no. 204) gewijzigd bij Koninklijke besluiten van 25 Juni 1906 (Slbl. no. 135) en 6 Nov. 1906 (Stbl. no. 278) terwijl zij er tevens op gewezen worden dat de inschrijvingsbiljetteu voor de keuringen op vrachtvrije schriftelijke en onderteekende aanvragen aan eigenaren en houders van hengsten door den secretaris der Provinciale regelingscommissie den heer J. H. van Torren te Gouda zullen verstrekt worden. Middelharnis 19 Aug. 1911, De Secretaris, De Batgemeesler, N1JGH. ULBO J. MUS. Er zijn altijd van die gedienstige geesten geweest, die je komen ver tellen, wat je allang weet. Zoo hoor je in deze dagen, nu een paar antirevolutionaire geldmannen over den kop zijn gegaan-en daarmee ook ellende gebracht hebben over zich zelf, hun gezin en dat van zoo veel anderenDie anti's zijn foch slecht volk. Nu praten we de handelwijze van die broeders niet goedintegendeel we keuren hun speculatiegeest, die hen en anderen in ellende dompelde, onvoorwaardelijk af. We betreuren diep, dat die broeders door den Mam mon zoo zijn aangetast geworden en door de zucht naar winst en vooruit gang in 't leven, dat ze hun speculalie zucht den teugel hebben laten vieren alles daarvoor waagden en ten slotte zoo jammerlijk zich en anderen in een afgrond van ellende hebben ge stort. De Speculatiewoede, de geldzucht zit in alle menscbenen bijna geen enkel antirevolutionair of liberaal, Roomsche of Socialist voelt in zich de neiging, als hij maar kans krijgt, om door loten en speculeeren zijn bezit te vermeerderen. Nog eenswe betreu ren diep den val dier antirev. broe- deis, zoogoed als we ook zeer spijtig zouden zijn over eiken man van Links, die, zooals men dat ook vaak genoeg ziet, onder de kracht van Mammons vuist bezwijkt en even als de rechtsche geldmannen tal van kleine luiden tot den ondergang brengen, 't Is de speel zucht, die allen in de verzoeking bracht en, niet kunnende doorstaan, al voorthollende, ten slotte in Mam mons macht werden verbrijzeld. Maar wat is nu het bijzondere van dat geval P Dat je in Linksehe bladen kunt lezenDat zijn nu anti's, aan wie zoo iets overkomt, »Wat een Christendom Wat een gehuichel. Wat een gesjacher en koopmanschap en bedrog onder een godsdienstig mom En zoo iets is niet alleen t geval met de mannen, die failliet gaan, maar met alle anti's, die het ongeluk heb ben gehad op andere wijze te falen Zie, zeggen ze, dat zijn Christenen. Maar eiiieve, dat behoeven de Linksehe bladen ons niet te vertellen, wie we zijn, en hoe slecht we zijn. Zie, er is een oud Boek, daar de Liberalen toch ook wel eens van hooren praten hebbenze hebben er een beetje mee op, 't is zoo 1 maar 't is toch een mooi, dik boek, tot hun en ons stoffelijk en geestelijk welzijn voor de eeuwigheid en den tijd. Wilt ge uit dat Boek een karakterschets van een anti Die schets is al eenige duizenden jaren oud. Toen waren ze zoo en ze zijn nog in niets veranderd. Hoort dan Jesaja 15. Waartoe zoudt ge meer gesla gen worden P gij zoudt des afvals des te meer maken het gansche hoofd is krank en het gansche hart is mat. Yan de voetzool af tot het hoofd toe is er niets geheel aan hetzelve; maar wonden en strie men en etterbuilen, die niet uit gedrukt, noch verbonden zijn en geen derzelve is met olie ver zacht. Wat een ontzettende aanklacht Neen, heusch, wie een Anti. prijst of lof toezwaait of mooi van hem denkt hij is de plank glad mis. Het gansche hoold is krank en het gansche hart is mat. Kan 't slechter De fijnste organen van 't geestelijke leven, zijn hart en hoofd ziek en traag, onontvankelijk voor hoogere dingen. Neen. een Anti is een slecht mensch Wilt ge uit dat Boek nog een korte schets, wat voor slecht mensch een Anti is? Hoor dan 's Heilands woord, die 't hart peilde en doorgrondde: Matlh. 15:19. Want uit het hart komen voort booze bedenkingen, doodslagen, overspelen, hoererijen, dieverijen valsche getuigenissen, lasteringen. 't Is dus een mooi hart, dat van een Anti 1 Daar deugt totaal niets van. Toch zeggen de Liberalen, dat er brave, beste Anti's zijn. Ze zouden dat niet zeggen, als ze ons maar beter kenden en als ze eens in den Bijbel gingen lezen. De Bijbel weet het beter dan een Liberaal, en de Bijbel zegtdie Anti's deugen niet. Hun hart Een poel van zonde. En zonder Genade P Een poel van zonde ookEn met genadeEen poel van zonde ook. Steeds een poel. Zoo zien dus de Liberalen en So cialisten, dat ze ons nooit behoeven te vertellen, hoe slecht we zijndat is twee duizend jaar geleden al gezegd het schilderijtje van ons hoofd en hart is al drieduizend jaar oud. En als een Libera 1 ons zegtWat ben jij toch een kerelDan zeggen weMan, je weet de helft nog niet. En tochvraag nu eens aan de slechte Anti's wil je Lideraal word* n en Uw God en Heere vergeten, dan buigen ze deemoedig het schuldige hoold en roepen 't uiteer vergete mijn rechterhand zich zelf, eer ik U, o mijn GodU mijn Heiland, vergete. Dat is 't juist. Dat is't wonderlijke. Dat is 't verschil met den Liberaal. Deze gelooft rijk en verrijkt te zijn maar hij weet niet, dat hij is arm en blind en naakt. En nu heeft de slechte Anti, zijn Geneesmeester op 't oog, op Hem hoopt hij. Maar de verrijkte Liberaal, braaf en eigengerechtigbij kan 't zonder dien geneesheer af. Ziedaar de klove, die ens scheidt. Uit tie Fers. Buiten de politiek. De Nieuwe Prov. Gr. Crt. waarschuwt onze menschen, die lid zijn van z.g. neu trale vereenigingen, op hun hoede te zijn. Wij weten het wel, zegt het blad, Wij weten het wel uit de historie neutraal is, zooals de liberalen het goed vinden En dan moet ieder ander zich maar /chikken. Zo o wordt nu ook gepoogd onze Landbouworganisaties te winnen voor een actie tegen de tariefwet. Het liberale, vrijzinnige Nieuwsblad van het Noorden heeft de kat de bei aangebonden. Dit liberale partijblad heeft gezegd waarom zal men in onze Landbouw-vereen. de tarieiwet niet bespreken Zij heeft immers met de politiek niets te maken. Ofjeru antirev., liberaal of soc.-democraat bent de stoffelijke belangen zijn dezelfde. Niemand eet graag duur brood. En 't verstand zegtverwerp die wet. Vooral door deze laatste uiting ont popt zich het ^Nieuwsblad van het Noor den* als een echt, heel gewoon orgaan der liberale partij. Want die partij heelt altijd het verstand in bezit gehad en heeft het blijkbaar nog. Zoo beproeft dit liberale orgaan dan de Landbouw vereen, tegen de tariefwet in 't vuur te brengen onder de leuze zoo'n tariefwet heeft met de politiek niets te inakeD. Alsof de tariefwet zelve niet een voor naam politiek vraagstuk raakt. Laat men op zijn hoede zijn Op al lerlei wijze tracht men onze mannen practisch van de antirev. partij los te werken, om zoo onze kracht te knakken. Daarom komt men met een onschuldig gezichtoch, ik bedoel heelemaal geen kwaad. Wat ik wil ligt heelemaal buiten de politiek. En zoo'n tariefwet, is 't niet waar, heeft met de politiek niets vaD doen Alsof het liberalisme van den vrijhandel geen dogma heeft ge maakt Alsof het thans niet de tariefwet gebruikt ais een wapen fegen de rechter zijde Alsof het daardoor met volkomen machteloos is de tariefwet onbevooroor deeld te herzien Alsof het niet zijn kracht zoekt in bezwaren tegen de wet, die niet dan holle politieke leuzen zijn, en juist deze wet op schandelijke wijze bestrijdt. Onze lezers zullen begrijpen dat deze, het noorden geldende waarschuwing voor geheel het land op haar plaats is overal zij men voorzichtig. (aStand.*) De boter van de S. D. A. P. Als de kok met de keukenmeid kijft, Zoo weet men waar de boter blijft Ook de boter van de S. D. A. P. Die Dwys, met z'n boottocht heeft wat te doen gegeven, en met name het optre den van Troelstra bracht roering. Troelstra kwam als de bovenmeesler 't redactie-gebouw van Het Volk binnen gaf er de kwajongens een standje en zette ze ten aanschouwe van heel het socialis tische Nederland in den hoek. O.m. duwde hij hun toe, dat ze hadden, moeten spreken, toen het tijd wasdat ze leiding en voorlichting hadden moeten geven. Toen kwam Schaper uit den hoek. Hij nam het voor de redactie van Het Volk op en schreef deze hoogst merk waardige woorden: »Dat de Volk «-redactie overigens eenigzins huivert om hare mening te zeg gen, is niet te verwonderen. Zij weet dat naast (of boven) haar Troelstra aisdeleider der Partij wordt beschouwd zegt ze haar oordeel, de kans bestaat, dat zij den wind van voren krijgt van die zijde min of meer van bovenaf wordt afgetroefd.* Zoo iets lezende staat men gewoon per plex. Dat is nu de partij der ï-vrijheid*. Vrij, ook in haar spreken en schrijven ach ja ^Burgerlijke* redacteuren worden door de iscnbenten van Het% Volk uitge maakt voor 2>:nkikoelies«, die niet anders mogen schrijven dan de 2-baas* goedvindt. En zè'f, naar Schaper zeker niet zonder grond vermoedt, durven ze niet schrijveD, wat hun op, het hart ligt, uit vrees dat de 3>groote baas* hen er over kappittelen zal. Fraaie »vrijheid« dan toch Flaatseilik Hieuws. Soiiiuielsdijh. Van J. A. Slis is een kalf en van een onbekend persoon is op het buitengors alhier, een kalf (os) gestorven, waarvan de huid bewaard blijft totdat de eigenaar zich aanmeldt. Beide dieren zijn onder politietoezicht, begraven. Op het verzoek van de Wed. K. van Brussel, om vergoeding voor het verblijf onder de wapenen van haar zoon Matheus is afwijzend beschikt. Het bestuur der polders loozende op de haven van Scmmelsdijk (Oudeland en Everdina) gelast aan alle Ingelanden, dat zij ter weerzijden van de dammen der in die polders gelegen landerijen den bodem der sloot vanaf den dam 3 meters moeten verdiepen, minstens gelijk met de onderkant der buis, teneinde het dicht slibben der buizen te verhinderen en een goede waterloop te bevorderen. En dat dit moet zijn geschiedt voor 1 Sep. a.s. De najaarshengsteckeuring zal gehou den worden te Ditksland op 27 Oct. Mond- en Klauwzeer. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft goed gevonden met iDgang van 21 Aug. 1911, op het eiland Goeree en Overflakkee met betrek king tot het mond- en klauwzeer bij de herkauwende dieren en varkens buiten toe passing te stellen denavolgende maatregelen. ie de verwijdering en de afzondering (art. 2, sub. ie, en art. 34 v.h. gewone Kon. Besluit van 10 Juli 1896 (S. 104); 2e het onderzoek (art. 2, sub. 2e)3e het plaatsen van kenteekenen (art. 2, sub. 3e); 4e het meiken (arf, 2, sub. 4e); 5e de afsluiting van hoeven enz. en het verbod van vervoer uit en naar afgesloten kringen (art. 2, sub. 6e en art 39, iste lid); 6e de ontsmetting (art. 2, sub. 7e en art. 37) en 7e het verbod van vervoer naar besmette plaatsen (art. 2, sub. 8e en art. 38). Middelharnis. In wijk D. No 82 doet 2ich in het gezin van den heer Boomsma een geval van Diphteritus voor. De matroos Abr. Jongejan alhier is benoemd tot stuurman op een Maassluische vischsloep van den reder Poortman. Vrijdag werd door de politie aan een vroeger alhier woonachtig persoon in het arrestanten lokaal een onderkomen verschaft en Zaterdag onder politie geleide per tram naar zijn tegenwoordige verblijfplaats terug gestuurd. Vrijdag had het zoomje van C. Bakker het ongeluk van zijn fiets te vallen waar door hij een klein wondje aan zijn hand bekwam, 't welk zoodanig op begon te zetten, en welk bij geneeskundig onderzoek bloedvergiftiging bleek te zijn. Van af Maandag is het verbod van in en uitvoeren van het vee weder opge heven, zoodat dit geregeld plaats mag hebben. Stad aan 't Haringvliet. Donderdag had het zoontje van T. Mulder het ODge- luk onder een los span paarden te geraken. Behalve een bloedende wonde bleek het dat hij ovrigens geen letsel had bekomen zoo dat dit ongeval betrekkelijk nog goed is afgeloopen. Bij de verkooping van aardappelen in de Briemenspolder op Woensdag j.werd voor f 300 en hooger per gemet geboden en verkocht. Door het uitglijden van een plank viel het zoontje van G. Smits Zondag in de kaai. Gelukkig was het laag water maar toch bleek het door C. v P. op den kant gebracht zich do ar den val zóó ernstig be zeerd te hebben dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Als bewijs van levendigen handel in ajuin en van den hoogen prijs kan dienen dat thans reeds f 5 per mud besteed in ï>vcorkoop*. In vergelijking met andere jaren en met wat op andere plaatsen voorviel, ging de lotingsdag hier kalm voorbij. Behalve het eindeloos gezang, indien het dien naam nog mag dragen, van 2-houdt maar moede, kwamen geen onregelmatigheden voor. OoUgenspiaat. L.l Vrijdagnacht, om streeks drie uur sloeg de brand uit op de bouwhoeve van den beer fs. van Oorschot in de Achthuizen. Spoedig stond de schuur in brand en taste ook het wagenhuis en de daarbij staande klampen hooi aan. Het huis, dat van de schuur af stond, bleef gespaard. Naar we vernemen, zijn gebouwen en inboedel verzekerd. Het verzoek van J. A. Slis lot het plaatsen van een benzinemotor in zijn schuur is toegestaan. Maandag is er evenals vorige jaren, bezetting op het fort gekomen. Nieuwe Tonge. Naar men verneemt is de Herberg met vergunning op Batte- noord van A. V. onderhands verkocht aan W, Gebuijs. Wegens de langdurige droogte za ook alhier duinwater worden aangevoerd om in de behoefte te voorzien. Oude Tors ge Toen Vrijdag den heer J. O. uit N. Tonge naar huis reed had hij het ongeluk dat zijn paard struikelde en zijn neef uit de wagen viel, die zich ernstig verwondde. Bij twee landbouwers onder deze ge meente is onder het vee het mond- en klauwzeer uitgebroken. Tegen eenige personen is proces verbaal opgemaakt wegens dronkenschap. Dirksland. De in het oud-mannenhuis verpleegde C de Vries had zich Vrijdag uit de wening verwijderd. Toen hij niet op tijd terugkeerde ging men hem zoeken, tot laat in den avond doch keerde, zonder hem te vinden terug. Des anderen daags 's morgens, vond men hem, half bewusteloos, een half uur buiten het dorp in een groeve, van den dijk, waarin hij vermoedelijk gevallen was, liggen. Per as werd hij daarop thuis gebracht. Haastigen spoed is zelden goed. Dit ondervond Zaterdag de zoon van C. P. die in volle vaart, met hit en kar water wilde halen, bij den tram. Hij sloeg met da kar omver, doch be kwam gelukk'g geen letsel. Een, andere P. wilde water vervoeren per firts met juk en emmers, doch viel omver, verloor het water en bebloede zijn band. De prijs van het drinkwater is reeds geklommen bij de tram tot 4 cent per gang. Bij enkele particulieren d e nog verkoopen, betaalt men soms 5 cent. Doóf J. G, Knops is een verzoekschrift

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1