26*te Jaargang N*. 1683. MEN. IN, 3. lie Eilanden Een socialistisch wetsontwerp. 1 f Woensdag 9 Augustus 1911, A n tirevolu tionair tooi* de %iiid!io!laiid«flie esi %eei Orgaan IN HOC SIGNO VINCES BIJVOEGSEL. upons. huis,« ilLTEE laad, rnis. W. BOEKHOVEN, concur- lharnis. Telepboon 4. 'ectew. 2i2~) roote Slarht 21 n alien prijzen erne Buiifeten, kamera meubl. 3727 r»/|) naar 2N HAAG zijn m. 4498 ij k e prijzen. DER. otrmerolie ngt op- i inlichtingen emd; verder LEIDING enz kkee van pi 3401 ;n hersteld, meters, ren gratis. 3787 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. a n n n zonder 50 Buitenland bij „vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder ƒ4,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. SOMMELSDIJK. Adyertentiën 10 Cent pe? regel en 3/j, maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote lettors en vignetten worden berekend naar de plaatsrnimte die zij beslaan. Adyertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle stukken vo«>r de Redactie bestemd, Adverteiïffëis en verdere Administratie franco toe te «enden aan den Uitgever. Bij dit nummer behoort een Nog een paar jaar en we hebben Kamerverkiezing. Wel leuk 4 Aug. 1903, dus twee jaar voor de verkiezingen van 05, dienden de So cialistische Kamerleden een wetsont- werp in tot Grondwetsherziening. - 28 Juli 1911, nu twee jaar voorde verkiezing van 13, dienen ze ook een wetsontwerp in. Toen in 93 was 't over 't Kiesrecht. De met kiezers moesten gelokt wor den er moest door hun wetsontwerp, zoo dachten ze, een geur van demo cratie gaan door alle arbeiderskringen, als deze menschen eens hoorden, wie in dat Socialistisch wetsontwerp alzoo werden toegelaten tot de stembus. Algemeen kiesrecht op en topwas 't wachtwoord. En in de Socialistische Pers werden er loftuitingen ontstoken over de kranigheid der Soc. Kamer leden, die zoo'n pronkstuk van wets ontwerp in de Kamer hadden gebracht. Daar kon de bourgeois nog eens op knabbelen Maar tot op heden ligt dat oude ontwerp van '03 nog onder 't Kamer- stof bedolven. Sind 8 jaar hebben we er weinig of niets meer van gehoord. ',t Was in '03 maar een reclamemid del voor 't aanstaande jaar '05. En nu is er weer een ontwerp van Soc. zijde verschenen: «Voorstel van wet van den heer Schaper c.s betref fende bescherming van den arbeid. De arbeiders moeten dus betere levens voorwaarden krijgen. Daar heelt nie mand op tegen. Maar in 't wetsontwerp gaat men al zoo ver, dat het onmogelijk is, die bepalingen uit te voeren. Stel je voor art. 13 De arbeider mag in de bedrij ven van landbouw, Tuinbouw, boschbouw, veehouderij of veen derij geen arbeid verrichten tus schen des namiddags 6 uur en des voormiddags 5 uur. Het bepaalde in het vorig lid is niet toepasselijk op den arbeid van melken en hetgeen daarmee verband houdt, met dien verstan de, dat geen arbeid mag worden verricht tusschen des namiddags 6 uur en des voormiddags 4 uur. Dus een arbeider mag niet vroeger beginnen dan s'ochtends 5 uur en niet later eindigen dan s'avonds 6 uur. Nu willen we over den duur die hier gesteld wordt, niets zeggen ieder arbeider weet, dat op Flakkee althans die werktijden op dit oogenblik niets te zwaar zijn. Maar t is onzes inziens onmogelijk, ziende de praktijk van 't Landbouwbedrijf, om zich aan de uren van 5 's ochtends, en 6 's avonds te houden op straffe van boeten enz. Het Landbouwbedrijf heeft met de wisselvalligheden van de natuur wel degelijk rekening te houden. Ea dat doende, is 't onmogelijk om in een wet precies af te bakenen, wanneer een arbeider moet beginnen en eindi gen. Regens, aankomende onweers buien, groote en langdurige droogte kunnen corraak zijn, dan de arbeiders of boerenknechts op heel andore uren moeten werken dan tusschen de in de wet genoemde 6 en 5 Zelfs 't aangeven van den werkduur is aan groote bezwaren onderworpen Waarom Omdat een arbeider in den winter geen werk heeft, geen werk vinden kan op den akker en dus moet hij in den zomer zooveel mogelijk ver dienen. Dan moet hij wat kunnen overgaren, anders is hij 's winters de lijdende partij. En toch willen nu de Socialisten hem verbieden te werken zooveel als 't kan en wanneer 't kan. Een kind beneden 14 jaar mag niet op 't veld. Een vrouw mag een maand vóór haar bevalling en een maand daarna niet werken in fabriek en op 'tland. Langer dan 10 uur mag niemand werken, behoudens 48 dagen hoogstens; dan mogen Ged. Staten aan den ar beider ontheffing verleenen om langer dan 10 uur te arbeiden. Het Wetsontwerp is wat de Land bouw betreft knutselwerk. De land- bouwtoestanden zijn te saamgesteld en te zeer afhankelijk van weer en gelegenheid, dan dat men met wette lijke bepaling en den Landbouw lastig moet vallen. Geld verdienen in den zomer, blijft de hoofdzaakWant in den winter is er niets te halen. Het wetsontwerp zal wei den weg opgaan van dat van 1903. Men hoort er niets meer van dan in 1905, bij de stembus Uil «Ie Fers. Een eigenaardige bekentenis. Neutraliteit op school. Beiden geholpen. Loting Nationale Militie. Fg&atsefitiK Aieuws. Sommelsdijk. Tegen L. W. Huijzer is proces-verbaal opgemaakt wegens het rijden zonder licht. Rliddelliai'iiis. Zaterdag terwijl de voer man K. V. uit wilde halen met een voer tarwe achter ce kaai voor een aldaar in de weg staande handwagen had hij het ongeluk een gaslantaarn van den muur af te rijden met het gevolg dat dezelfde geheel verbrij- zeld op de straat viel. Statl aam 't Haringvliet. Was eerst op de gorzen alhier alleen mondzeer onder de beesten, thans heerscht ook het klauwzeer in hevige mate. Twee runderen zijn reeds overleden. Den Bommel. Vrijdag j. 1. geraakte het plezier-vaartuig >Heather Belk, komen de van Veere met bestemming Rotterdam op de zandplaat, die zich op -j- 200 Meter ten Westen van 't havenhoofd bevindt, vast. Schipper C. Jhulpvaardig als hij was, mocht er niet in slagen, door middel van zijn vaartuig het omhoog zittend scheepje vlot te krijgen, zoodat het volgende getij moest worden afgewacht. Dirksland. Nieuwe gevallen van mond en klauwzeer werd dezer dagen geconsta teerd, onder de koeien van C. Markens»e n en G. Bosschieter. Ouddorp. Bij de in aanbouw zijnde gebouwen der vuurtoren is den werkman J. II. van acht meter hoogte naar omlaag gevallen. Ernstig gewond werd hij opgeno men, en is daarna naar zijn woonplaats vervoerd. ftteiiieeitlereail. i! 1 3 u Eft OOP. BISCUITS» >i*iJzen. harnis. Tramkoaten worden vergoed. trtikelen die liet voldoen jrden zonder kade geruild. UITGEVERv ITelefoon lutercoMiMi. No. S. Over den uitslag van de Gemeentraads- verkiezingen hebben sommige bladen het nog druk. Zoo ook »Land en Volk*, het or- gaan der vrijzinnig-democraten. Dit blad de reden aangevende, waarom men in Amster dam won, in tegenoverstelling van Rotter dam, zegt daarvan het volgende »In Amsterdam is altijd politiek leven geweest onder de vrijzinnigen. Daar werd door de radicalen met ijver gewerkt, 't Ge volg is, dat de sociaal-democratie de vruchten plukt Is dit nu niet een merkwaardige bekente nis Altijd toch is door ons beweerd, dat het liberalisme tot socialisme leidt. Doch 't spreekt vanzelf, daar was toen niets van aan. Dat schreef men van cristelijke zijde maar, om de menschen bang te maken. Doch nu komen de vrijzinnig-democraten zelve zeggen, dat het ijverig werken der vrijzinnigen en radicalen in Amsterdam, als noodwendig gevolg de socialisten, ten goede moet komen. Hieruit volgt dan ook duidelijk en klaar, dat wie het socialisme in stad noch ten platten lande sterk wil maken, absoluut op moet houden de vrijzinnigheid te steunen. Uit Groningen meldde men aan »De Nederlander* het volgende: »De kinderen der openbare lagere scholen vieren Maandag feest. Dit feest geschiedt nu jivst niet met de instemming van alle hoofden der scholen. »Het Christelijk mudekkorps »Oranje« had de uitnoodiging to, deelname aange nomen. »Maar thans komen de voorwaarden Geen christelijke liederen, geen n a- l i o n a 1 e liederen zelfs geen marschen spelen, waarvan de motieven ontleend zijn aan nationale liederen. Oranje* weoscht niet te voldoen aan den eisch geen nationaal lied te spelen, en heeft daarom alsnog voor de uitnoodi ging bedank».* Tot zoover het bericht. Men heeft indertijd om de Ossendorp- sche s:ellingcu zelfs gelachen, wijl men meende, dat er geen voorstanders hoege naamd voor zouden gevonden worden. Doch hoe blijkt ook uit het bovenstaande bericht dat hoe langer hoe meer Ossendorp's aan hang wint, en de openbare school hier en daar reeds een antinationaal karakter krijgt. Trouwens, wie, die neutraliteit op onder wijsgebied voorstaat, kan Ossendorp met zijn eisch van volstrekte neutraliteit afwij zen En wie, die er niet tegen opziet, om den Koning der koningen van het onder wijs uit te sluiten, zal er ten slotte niet moeilijk toe koihen, om ook de Oranje liederen van de lijst af te voeren In Winsum (Gr.) zaten de liberalen in nood. Twee aftredende liberale raadsleden kwa men in herstemming met twee antirevolu tionaire candidaten. 't Gevaar voor sneuvelen was groot. 't Leven kon gered worden, mits de roode neefjes steun boden, Zouden ze willen Ja, ze wilden. Maar zij hadden ook hun voorwaarde. De socialisten zouden het hokje voor de namen der liberale raadsleden zwart maken, mits de liberalen teekenden op het socialis tisch volkspetitionnement voor algemeen kies recht. En kris kras daar krasten de pennen. De Groninger boer zette zijn naam op het socialistisch petitionnement. Of zijn vingers niet beefden Maar twee levens hingen er aan. Uit nood doet men al wat. En straks heet dit petitionnement »zuiver* socialistisch Wat is er al een comedi in de wereld Bruinisser Courant. De loting voor de Nationale Militie, lich ting 1912, za! voor de lotelingen op het eiland Goeree en Overflakkee plaats heb ben op Donderdag 17 Augustus a.s. voor de gemeenten Goedereede en Stellendam voorm. 9 uur en voor Ouddoip voorm. 10 uur in 't Raadhuis te Ouddorp, voor de gemeenten Herkingen en Nieuwe Tonge 's middags 12 uur, Melissant 's namiddags 12.30 uur, Sommelsdijk 1 uur en Ditksland 2 uur 's namiddags in het Raadhuis te Dirksland en op Vrijdag 18 Augustus a.s. voor Middelharnis en Stad aan 't Haring vliet te Middelharnis resp. des voorm 9.30 uur en 10.30 uur voor Ooltgensplaat, Den Bommel en Oude Tonge in het Gemeente huis te Oude Tonge respectievelijk des nam. 1 uur, 1.30 en 2 uur. Als een zeldzaamheid kan gemeld worden, dat alhier vader en dochter op eenen dag in ondertrouw zijn opgenomen. Tot brandmeester en assistent-brand meester bij Spuit I (Waterpomp) zijn res pectievelijk benoemd de heeren F. C. Armstrong en P. de Vogel. Het geheele binnengors onder deze gemeente is 4 Aug. j 1. door den veearts van het mond- en klauwzeer besmet ver klaard. Het aanvullingskohier van den Hoof- delijken Omslag dienst 1911 ligt gedurende vijf maanden vanaf heden ter Gemeente secretarie voor een ieder ter lezing. De wijziging van art. 86 der politie- verorden'ng dezer gemeente (wat betreft de havenpohiie) is op heden in werking ge treden. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Heeft goedgevonden A, met ingang van 7 Augustus 1911, het vervoeren of doen vervoeren vau her kauwende dieren en varkens te verbieden uit of naar een kring, omvattende de ge meenten Stellendam, Sommelsdijk, Middel harnis en Stad aan 't Haringvliet, voor zooveel zij geheel of gedeeltelijk gelegen zijn binnen het gedeelte van het eiland Goeree en Overflakkee, dat begrensd wordt door den Spuidijk, den Buitendijk, den Oudendijk, deu Kraaijenissedijk, den Gors- dijk, den Oud Kraaijendijk, deu Nieuwe- landschendijk, de kommen der gemeenten Sommelsdijk en Middelharnis, den Bootn- gaardweg, den Middelweg, den Vroonweg, den Lieve Vrouwepolderschendijk, den Tilschendijk, de grens tusschen de gemeenten Middelharnis en den Bommel, de grens tusschen Stad aan 't Haringvliet en den Bommel, het Haringvliet en het Zuiderdiep alsmede de kommen der gemeenten Stel lendam, Sommelsdijk en Middelharnis; B. te bepalen, dat, wanneer bijzondere redenen afwijking van het sub. A, bedoelde verbod noodzakelijk maken, zoodanige af wijking kan worden toegestaan door den betrokken burgemeester, onder de door den districtsveearts te Dordrecht aan te geven voorwaarden. Zondagmorgen lag een der beste melkkoeien van de Wed. L. M. Bom dood op het gors. Maandag viel een kind van Joh. But in de watering, gelukkig werd het onheil spoedig bemerkt en was door toegeschoten hulp het kind weldra behouden op den kant, Met gunstig gevolg werd door onze vroegere dorpsgenoot den heer A. A. Hoogzand te 's Hage, het eind examen van de H. B. S, afgelegd. Door enkele melkverkoopers is al hier (met 't oog op de schaarte der melk) de melk met 1 cent per 1/i liter verhoogd en alsoo gebracht op 5 cent. Ook rondom deze gemeente is de oogst in vollen gang. De aardappelhandel wil ech ter nog niet vlotten. Slechts tot f 1.75 be steed men voor een mud. Dat de Irekhondenwet die 1 Septem ber a. s. in werking treedt, niet veel moeite op zal leveren valt wel te begrijpen, aan gezien er slechts één hcuder van een hon denkar in deze gemeente woont, die één hond bezit. In het laatst der vorige week arriveer de alhier een »kast« om vlas te laden die naar wij vernemen 300 ton inhoudsmaat heeft. Wel de moeite waard De arbeider A. Bal verwondde zijn hand onder het koren snijden met een stroo, wat in 't begin slechts een weinig pijn veroorzaakte, doch later zwol de hand en bleek geneeskundige hulp noodzakelijk. De Timmerman A. M. Roodzaud had het ongeluk onder het werk de top van zijn duim te zagen, waardoor hij zijn wetkzaamheden moest neerleggen. Na het eindigen der Godsdienstoefe ning Zondag n.m. in de Herv. Kerk [werd den hoorders medegedeeld dat nog de ge wone Collecte zou pl.aats hebben. Zulks was door samenloopende omstan digheid, verzuumd af te kondigen. De schare die reeds opgestaan was, ging be reidvaardig weer zitten, en werd met be geleiden van hel orgel, als nog in de ge legenheid gesteld hunne gave te offeren. Ook hier heerschte reeds geruimeu tijd bij velen gebrek aan regenwater. Ge lukkig is in den nacht van Zaterdag op Zondag daarin weer voorzien door een flinke regenbui gepaard gaande met onweer. Ons dunkt dat de omtrent de water voorzieniging der Gemeentelijke overheid deze zaak nogmaals op de voorgrond mocht plaatsen want bij mogelijke gevallen van branden zou het er thans nog treurig bij slaan om het benoodigde water tot blussching te verkrijgen. Verslag van het verhandelde in de Openbare vergadering der Ge meente DEN BOMMEL, op Vrij dag 4 Aug. des n.m. 3 uur. Aanwezig alle leden. Voorzitter, de Burgemeester. De Voorzitter opent de vergadering met gebedleest vervolgens de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld. Is aan de orde 1. Proces-verbaal van opname der boeken en kas van den Gemeente-ontvangerbleek in kas te zijn, de somma van f408,39. 2. Een missieve van H.H. Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring op af- en overschrijving. 3. Van Dezelfdegoedkeuring ontslag Bisschop, onderwijzer aan de 0. L. S. 110. 1. 4. Aanbieding gemeente-rekening en begrooting dienst 1912. Naar aanleiding hiervan stelt de Voorzitter voor, een com missie te benoemen tot onderzoek dier rekening en begrooting. Tot stemming overgegaan zijnde, blijken te zijn uitgebracht, op dhr. A. van Weel 4 st., P. G. Jacobs 5 st., I. J. Bom 5 st., W. J. Rosmolen 4 st., en de heeren Borg- dorff, Buth en Mijs, ieder 1 stem. Thans met meerderheid van stemmen gekozen de li.h. Jacobs en Bom, Daarna volgt herstemming tusschen Ros molen en van Weel, en verkrijgt Rosmolen 8 st. en van Weel 4, zijn met meerderheid van stemmen tot lid der commissie aan gewezen, de h.h. Jacobs, Bom en van Weel. 5. Wordt door den Voorzitter voorge lezen een schrijven van Mej. G. Verweij, onderwijzeres van bijstand aan de 0. L. S. no. 1, zijnde een verzoek om eervol ont slag als zoodanig tegen 15 September a.s. Wordt op voorstel van B. en W. door den Raad besloten, eervol ontslag te verleenen. 6. Onderzoek der Geloofsbrieven der onlangs gekozen Raadsleden. Daar deze brieven aan een onderzoek moeten onder worpen, stelt de Voorz. voor daartoe een commissie te benoemen en wel de li.lt. Borgdorff, Buth en Bom. Deze de brieven onderzocht hebbende, verklaren dezelve in orde bevonden, waarom dan ook de nieuwe leden kunnen worden toegelaten. 7. Reclames Iloofdelijken Omslag. De Voorz. deelt mede dat eenige personen tegen hunnen aanslag in den H. 0. hebben gereclameerd en leest vervolgens de namen der adressanten voor. De heer Borgdorff, meenende dat er nog wel meer reclames zullen volgen, stelt voor, deze zaak te verdagen tot een volgende vergadering. Wordt besloten. 8. Wordt gelezén een schrijven van de

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1