Woensdag 2 Augustus 1911 268te Jaargang N°. 1681, An tirevo l Orgaan tooi' tie Zuid liolla ndsclie en Keenw§che Eilanden. KONINGINMOEDER. IN HOC SIGNO VINCES OP DEN VERJAARDAG 1858 2 AUGUSTUS 1911 W. BOEKHOVEN, BIJVOEGSEL. Na den strijd op Flakkee De eeuwige God zij IJ eene woning! SOMMJELSDIJK. Alie stukken voor «Ie Sêeilaelie bestemd, Advertentiën ess verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. der ItinneitSand. Plaatselijk Meaiws. 35? Deze Courant verschijnt eiken "Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met, Zondagsblad 75 Cent. zonder n 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder ƒ4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Cant. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Intercoms*. Mo. 3. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsrnimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Bij dit nummer behoort een IV. Kerkje spelen nog eens Men verwijt de Antirevol. partij, dat ze clericaal is, dat is: de clerus of geestelijkheid regeert de kiezers en beheerachl de verkiezingde anti- i revolutionairen zitten onder de zweep van de predikanten, van de ouderlin gen en diakenen en zelfs de kerkelijke tucht zou dan één der middelen zijn om het politieke doel te bereiken. Door Liberale kopstukken uit vroeger tijd is meer dan eens glashelder aan getoond, dat de antirevolutionair in de verste verte niet clericaal is, maar dat hij iemand is, die zich ten allen tijde tegen de macht van den clerus heeft verzet. Niet in dien zin, dat elk antirev. niet gaarne luistert naar zijn ambtsdragers niet, dat ze niet gaarne luisteren naar 't Evangeliewoord dat eiken Zondag wordt geprediktniet, dat ze de ooren zouden sluiten voor de vermaningen en roepstemmen, die door de geestelijken van Godswege tot hen komeno neen integendeelzoo dra een geestelijke van hooger of lager rang, van grootere of eenvoudiger W gaven zich met recht op Gods woord beroep: en dat den mensch voorhoudt als regel van zijn denken en leven, kan hij er op rekenen de ge heel e antirev. partij als toehoorder te hebben. Want de antirev. partij wil niets auders hooren, dan 't Woord Gods en dat alleen. Maar, en ziehier, hoe weinig clericaal we zijn zoodra een prediker of ambsdrager buiten dat Woord spreekt ot leeft, keert elke antirev. zich van hem af. Neen, wij zijn alleen in zoover clericaal, dat we luisteren naar den predikant en doen wat hij van ons vraagt op conditie en. dat is de eenige conditie en de hoofd voorwaardehij moet spreken naar wat Gods Woord eischt en dus luis teren we alleen, omdat dat Woord omdat God zelf tot ons spreekt. Maar o wee den predikant of ouderling, die te veel noten op zijn gezang heeft. Vraagt maar eens aan de verschil lende predikanten in alle dorpen, of ze zich wel altijd gemakkelijk bewegen in hun gemeente en of ze niet bekend zijn met zekere haken en oogen niet bekend met een zekeren oppositiegeest die zich in 't midden der gemeente tegen hem verheft. Neen heuseh de antirev. partij is in geen enkel opzicht clericaal. Maar clericaal openbaart zich de Lib. partij, die wel zegt vijanden van den clerus te zijn, maar in verkiezings dagen den liberalen of modernen dominé er op uit stuurt, 't Is toch ieder bekend, hoe moderne dommées ook op Flakkee geweest zijn om daar de verkiezing te steunen ten behoeve der Liberale Candidaten. We zien dien dominéé nog staan met zijn calotje op en zijn witte das om pro paganda te maken voor een Liberaal candidaat. Heel Nederland weet het, hoe ex moderne dominéés, mannen met en zonder emeritaat den boer zijn opgegaan om het volk te bidden als 't wareStemt toch Links En dan moet je vaak de Liberale Pers eens lezen in die dagen en de strooi- bi'jetten. 't Is 't Kerkje voor en Kerkje na. De Liberale candidaat wordt dan voorgesteld als een voorstander der Ned. Herv. Kerkhij is ouderling of diaken, of Kervoogd of notabel of hondenslager des noods, als zoo'n can- didaai maar wat is, dat wordt opge rakeld en dan moet de dominéé of de heele Kerkeraad erop uit om ziel tjes te winnen. Is de slau gewonnen, d-.n drinken de candidaten en zijn kerkelijke helpers een glas wijn lachen eens lekker, hoe ze hun invloed op die goedzakkige Jan of Piet of Kobus gebruikt hebben en deze krij- gnn van het zoete wijntje niemendal de wijn en de goede sigaren zijn voor den dominéé en de Kerkeraad, die komen feliciteeren; maar de omgeprate kiezers krijgen geen bedankje zelfs. Zóó nemen die clericale liberalen de kiezers beet. De Liberalen noemen zich graag Anti.-clericaal tegen de zwartrokken. Maar o weeals 't verkiezing is, dan klappen ze in hun handen als er een zwartrok zich aanbiedt om ze te hei ben diep medelijden met een Herv. predikant, die zich leent voor zulke practijken. Hij raakt veracht in zijn gemeente; hij breekt zijn Gemeente aldus af en komt ten slotte in een hoek te staan waar hij als herder gansch niet behoortzoo wordt men geen leider, maar misleider der kudde en dooft den Heiligen Geest, zonder welke geen Kerk of Kerklid leven kan. Zoo'n predikant en kerkeraad en kerklid wordt rijp om met de Socia 'listen in accoord te treden, hoe de Anti's te bevechten. Om arm in arm te gaan met de oproerigste menschen en de meest Godvergetende personen tegen antirev. burgers, die orde en gezag en godsdienst willen handhaven en vijanden zijn van alle rebellié in Kerk en Staat. Tegen zulke antirev. burgers gaat men als brieschende leeuwen te keer. Treurig, treurig i DEUTERONOMIUM 3327. Heil, trouwe Moeder van ons land I Die wederom een jaar Gods hand Voor Huis en Volk wou sparen. Heil op deez' dagl Wij vieren mee Uw feest. //Laat Ze ons!" zegt [onze bee, i/O, Heer! nog vele jaren!// Heil, Vorstin-Moeder! O, ons hart Voelt met U mee, in vreugd en [smart Gij hebt ze beide ervuren. In beide dan zij God U goed, t Is majesteit al wat Hij doet// Wat ook de toekomst bare! Heil, eed'le Vrouwe! met Uw Huis! Verneem in vreugde en smart 't geruiscb Der voetstappen Uws Ileeren! En wat er wiss'len, wijken moog', Oranje en Neerland slaan het oog Op Hem, die blijft regeeren ARNOLD. SS?" pen, al is 't maar in een predicatie up deu preekstoel, waarin onder vroom gebazel de antirev. partij in bedekte termen en mooie woorden danig de mantel wordt uitgeveegd raak of niet raakwaarheid of laster 't doet er niet toeals 't doel maar bereikt wordt. De Liberalen, die nooit anders ge daan hebben dan de Kerk afgebroken nooit anders dan 't Volk ontvreemd van 't Woord des Heeren, moesten geen dominéé in hun arm nemen om de zege te bevechtenmoesten de Kerk er buiten laten, want ze meenen daar toch geen sikkepit van. Een antirev. kan zoo iets nog doen, want die leeft mot. en voor zijn Kerk die heeft er geld en arbeid vo r over om zijn Kerk tot groei en bloei te brengen ouder den zegen Gods en met de middelen die hij mag gebrui ken maar een Liberaal moet zijn strooibiljetjes over de dierbare Kerk maar op het vuur werpen en we heb Zijn Gemeente er aan wagen, als de anti's 't maar niet winnen. (Wordt vervolgd. Al maar rooder. Herhaaldelijk is van Liberale zijde beweerd, dat er voortaan maar twee partijen moesten zijn de Democraten en de Conservatieven; en ook even herhaaldelijk is van Antirev. zijde be weerd, dat die leuze niets anders dan moeite over Land en Volk brengen zou. En 't blijkt, dat de Anti's gelijk hebben. Want wat ziet men? Dat de Liberalen met hun gepraat over »de- mocratie« niets anders bedoelen, dan een sociaal democratie, dat zij met de democratie der Socialisten dweepen en zelfs hun beginselen te grabbel gooi en om maar bij den Socialist in 't gevlei te kunnen komen. Zij verkoopen zich aan de Socialisten' en steunen hem tegen eiken antirevolutionair, hoe'n flink man deze ook wezen mag. Ai dat Liberaal gepraat over Demo cratie en Conservatisme loopt uit op een steunen van en een helpen van den Socialist, maar een Antirevolutio nair, die ook democraat is, haat men nochtans en wipt hem van zijn zetel. Valsch, door en door valsch is die leuze van DemocraatNeen, 't is wel waarlijk de haat tegen de Kerk en den godsdienst, die de Linkschen al rooder doet worden en die niets en niemand spaatt, als hij nog in den Christus der Schriften gelooft. 't Is tegenwoordig geen strijd van democratie tegen Conservatief, geen strijd van vooruitgang of behoud, maar vóór of tegen Gods Woord vóór 't Geloof uit God Almachtig of er tegen. En de liberale democratie brengt ons Land en Volk ondèr de loodzware vuist van t Socialisme, die 't om het geld en goed der wereld te doen is, maar God haat met een doodelijken haat. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het »Dagelijksch Nieuws- en Adverten tieblad^ ochtendblad voor de Noordelijke Provinciën, (uitgave van de firma I. Oppen- heim te Groningen) zal met ingaDg van 1 Auguslus de naam der courant worden gewijzigd. Het blad zal voortaan heeten ^Groninger Dagbladc, waarbij de tegen woordige naam als ondertitel zal voortbe staan. Sominelsdijk. Door den Com. der Km. in deze provincie is bekend gemaakt, dat 1 e de opening der jacht op klein wild vermeld in art. 17 der wet van 13 juni 1857 (S. 87), voor dit jaar in deze provincie is vastgesteld op Vrijdag 1 September a.s. met zonsopgang; met uitzondering van de jacht op fazanten en\hazen waarvan de opening is vastgesteld op Maandag 2 October a s, mede met zonsopgang 2e Van die opening voorts is uitgezon derd de uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld in ait.15 lett. e, der aangehaalde wel 3e De korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts drie malen 's weeks, en wel des Woensdags Vtijdags en Zaterdags mag worden gehouden. Met ingang van 1 Augs. 191 ris het kantoor van den Ontvanger der Registratie en Domeinen, alhier verplaatst van Voor straat A 6 naar de Zuidelijke Achterweg B 129a (zoogenaamde Brouwerij.) Middelharnis. Zaterdag viel een kind van F. v. d. N. inde haven. Daar het on geval spoedig werd opgemerkt, had men het kind weldra gered. De heer Visser, kantenier alhier, is benoemd als opzichter bij de havenwerken te Leiden. Als een zeldzaamheid zij meegedeeld dat bij een Landbouwer alhier welke 60 gemeten bouwland heeft door zijn arbeiders de vorige week geen cent is verdiend daar hij er geen werk voor had. Stad aan 't Haringvliet. Tijdens het onweer dat Vrijdag boven deze gemeente woedde, sloeg de bliksem op twee plaatsen in. De schade die in het postkantoor werd aangericht, was niet gering aangezien het telefoontoestel geheel onklaar werd waardoor de verbinding met Middelharnis verbroken werd, Toen de koopman J. K. de vorige week met kar en hit bij den landbouwer B. was, sloeg de hit, die onbewaakt was achtergelaten op hol. Bij den heer v. L. werd het dier gegrepen. Schade was hoege naamd niet aangericht. De gemeente rekening dienst 1910 ligt voor een ieder vanaf 28 Juli tot 11 Aug. ter inzage. De geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden n.l. van de heeren D. Huizer, M. PI. van Paasse en C. J. Sterk, zijn onderzocht en in orde bevonden. Tot toelating is dan ook besloten. Melden wij in een vorig nummer dat het mond- en klauwzeer verminderde, thans zijn weder bij een viertal boeren nieuwe gevallen geconstateerd. Op advies van den plaatsvervangend dislrictveearts is het vee van een tweetal landbouwers gestald geworden, omdat deze dieren langs den weg graasden. Wegens het bedanken van den heer J. Koert Mz. is benoemd tot ambtenaar van den Burgelijken Stand de heer P. van Nierop alhier. Door overmatige hitte werd M. K. veldarbeider alhier, zóó bevacgen, dat het noodzakelijk was hem per veerwagen thuis te brengen. Hoewel het geval zich in den bnginne ernstig liet aanzien, kan hij nu reeds weder zijn werk hervatten. Wegens het bedanken van den heer C. J. van Nierop is benoemd tot plaats vervangend telefoonhouder de heer C. Braber Mz. Toen de landbouwer A. v. d. T. de vorige week met zijn veerwagen wilde om draaien, had hij het ongeluk dat de wielen in de goot gleden waardoor de wagen om kantelde. Dat er nog al wat schade werd aangebracht valt te begrijpen. De rekening van het algemeen arm bestuur dienst r 910 is goedgekeurd sluitende met een batig slot van f 119,28s. In de Vrijdag j.f. gehoudeu raads vergadering is met meerderheid van stemmen benoemd tot gemeente-secretaris de heer C. J. Sterk, burgemeester alhier. Den Bommel. Het onweder, dat zich Vrijdag j.l. boven deze gerneene (en om streken) ontlastte, heeft aan een en ander nog al eenige schade toegebracht. Hoewel, voor zoover bekend, daardoor geen nen- schenlevens te betreuren zijn, werd, naar wij vernemen, bij den landbouwer P. Segers en J. Mijs een beest door den bliksem getroffen en gedood; bij den molenaar P. V. sloeg de bliksem in een perenboom, welke bijna geheel verschroeidenaast het groot aantal boomen, die door den brach- tigen wind ontworteld of verbroken wer den, zijn ook vele land- en tuinvruchten door den hagel beschadigdeen groote hoeveelheid dakpannen werden van de daken afgerukt, waardoor den neerstroomenden regen toegaDg verleend werd in de kuiska mer van velen. Wij twijfelen echter niet, of men acht de aangerichte schade niet zoo groot, dat ze kan opwegen tegen de waarde der frische droppels, die bouw- en weiland zoo te stade kwamen evenmin tegen den onuit- sprekelijken zegen, dat n.l. de regenbakken van heerlijk versch drinkwater overliepen. LI. Zaterdag geraakte bij het baden het dochtertje van L d J. zoover in 't diep dat het noodig bleek haar hulp te bieden, welke met goed gevolg verleend werd door een harer speelmakkers. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de opening der jacht op klein wild voor dit jaar is vastgesteld op Vrijdag 1 Sept. a.s, met zons-opgangmet uitzondering van de jacht op fazanten en hazen, waar van de opening is vastgesteld op Maandag 2 Oct. a.s mede met zoDS-opgang. De loting voor de Nat. M l, zal voor de lotelingen dezer gemeente plaats hebben te Oude-Tonge op Vrijdag 18 Aug. igii des nam. 1.30 uur. Oude Tonge. Vrijdag zijn door het onweer twee boomen omgeslagen. Maandag zijn van de Wed N. van Es drie voe/en vlas omgevallenzonder materieele schade liep het af.

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1