Woensdag 26 Juli 1911. 268le Jaargang N°. 1679. voor lie SEuidhollaiidscIie en Zeeuw^elie Eilanden. BIJVOEGSEL. Antirevolutionair Orgaan Advertentien. IN HOC SIGNO VINCES SOMMELSDIJK. Alle stiiRfeen voor «Ie Redactie bestemd, A&verteraflëii ess verdere Administratie franco toe te asenden aan den Litg-ever, Land- en Tuinbouw. Buitenland. De zeeliedenstaking. De voornaamste gebeurtenissen te ENGELAND. PRUISEN. BEIEREN. OOSTENRIJK. BULGARIJE. ALBANIË. RUSLAND. PERZ1Ë. Oemengd IVietrtvs. EGAULT lATEBPASHSTEtWEKT Dk. JOPPECz. SOMMELSDIJK Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent, 19 9 ronder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 1,50zonder f 4,50 par jaar, Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. ïïïtgkyie W. BOEKHOVEN. felcfoon Iratercosim. Aio. 2. Advertentiën 10 cent per regel m */t maal. Reelamea 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Pienstaanvragon en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nur. Nu 'thooi binnen is zoo zoetjes aan, beginnen de boeren zeker ook al eens weer te denken aan 't andere wintervoer, het krachtvoer voor hun beesten. Tot voor betrekkelijk korten tijd stond op het lijstje der artikelen, die als zoodanig in aanmerking komen, lijnkoek bovenaan. Tegenwoordig kennen de meeste veehouders daarnaast nog heel wat andere koeken meel- 'oorten. Da's stellig van belang, 't Is vooral uit Wen financiëel oogpunt zeer veel waard, dat de verbruiker flink op de hoogte blijft van wat de voedermarkt zoo al aanbiedt. Een nieuwigheid van den laatsten tijd zijn de sesamkoelcen. Ze worden geslagen uit sesamzaad, dat vooral in Mantsjoerjje en China gewonnen wordt. Dit zaad is uiterst rijk aan eiwit en vet. Vol gens bekende voedertabellen bevat Sesamzaad: eiwit vet zetmeelach. stoffen 10,6»/, 41,47» 26,3% ter vergelijking geven we ook de analyse van L fj n z a a d eiwit vet zetmeel 20,5% 37% 20,8% De aandachtige lezer ziet uit de gegeven cijfers (die ontleend zijn aan Reinders' Handboek) al dadelijk, dat sesamzaad wel recht heeft op een plaatsje in de rij der eiwit-en vetrijke zaadsoorten. In de oliefabrieken worden de zaden onder handen genomen, om er de sesamolie uit te winnen en de overgebleven „koek"' is dus in de eerste plaats om een hoog eiwitgehalte de aan dacht waard, hoewel ook 't vetgehalte verre van gering te noemen zal zijn. Men beschouwe maar eens weer deze cijfers Reinders' Handboek. Sesamkoek: vet 12,87. L ij n k o e k vet 10,57. En dan leze men 't onderstaande uitknipsel uit „Rust Roest", Landbouwblaadje voor de rivierklei en omstreken van Woensdag 31 Mei j.l. „Sesammeel, Analyses sesamkoek en meel, Lan- genboom, Escharen. 7 Maart 1911: 39,7 eiwit, 11,6 vet; 10 pet. vocht; 23 Maart 1911: 41,5 eiwit, 11,? vet; 9,6 pet. vocht13 April 191141,4 eiwit10,9 vet 9,5 pet. vocht. Analyse :H. Timmermans Packbier, St. Odiliënberg bij Roermond. 17 December 1910: 41,4 eiwit; 11,7 vet; 9,3 vocht. Deze Rijks-analyses heb ik persoonlijk gezien. Geen wonder, dat het sesammeel er goed ingaat." Tot zoover „Rust Roest", dat met deze weinige regels het Sesammeel al warm aanbeveel!, zij het dan ook vooral op theoretische gronden. Wie nu ook nog de praktijk in deze hoort, de veehou ders, die gedurende de atgeloopen stalperiode het sesammeel vervoederden, die zal vernemen, hoe er een mooie overeenstemming is tussohen de theorie en de praktijk, Sesammeel is de aandacht onzer veehouders overwaard. Verschenen winter was het onzes in ziens het goedkoopste krachtvoer, eiwit 37,27 eiwit 31,57. zetmeel 287. zetmeel 38,97. Men verzoekt ons te plaatsen liet vol gende In „De Boer" orgaan voor de Provinciale Boerenbonden in Noord- en Zuid-Holland, van 13 Juli 1.1., geeft de heer C. Blokker eene bespreking van de voorschriften van Luigi Morandi, om mond- en klauwzeer te voorkomen en te genezen. B. se' rijft o.a.' het volgende: »De behandeling bestaat in hoofdzaak hierin, dat de aangetaste deelen, na zorgvuldige reiniging met zuiver water gewasschen worden met tijm-aftrekselmen behoeft 46 Liter per beest, waartoe noo- dig is 2 Kilo tijm voor 5 dieren". Geachte Redactie, dit alles is geheel bezijden de waarheid. B. spreekt van tijm M. van wilden tijm, derhalve van een ge heel andere plant; B. zegt dat de hoofd zaak is „eene zorgvuldige reiniging dei- zieke deelen met zuiver water en eene wassching met tijmaftrekselM. zegt, dat de hoofdzaak bij het genezen van mond en klauwzeer bestaat in een krachtige uit spuiting der wonden en wondjes met zui ver water; volgens de opgaaf van B. kan men van 2 Kilo tijm een deugdelijk aftrek sel maken van 20 Litervolgens M. heeft men voor 5 Liter aftreksel reeds 2 Kilo wilden tijm noodig. In verschillende dagbladen, zooals „De Standaard", „De Residentiebode" enz. enz., heeft gestaan eene bespreking, gelijk aan die welke in „De Boer van 13 Juli ge staan heeft. Cardiff waren de aankomst van 550 sol daten, de feitelijke erkenniüg van den Zeemansbond door de Scheepsvaarlfede- ratie en de belangrijke voortgang van de reedersonderhandelingen in de rich ting van een regeling. De reeders boden vijf pond sterling voor de maandbooten aan en twee en dertig shilling zes pence voor weekbooten. Men neemt aan, dat de Zeemansbond dit aanbod feitelijk heeft geaccepteerd, doch alleen bepaald heeft, dat ook voor de andere afdeelin- gen de grieven door de patroons zullen worden weggenomen. De burgemeester die de onderhandelingen heeft geresideerd verzocht de andere werklieden een lijst van hun grieven in te dienen. Te Sunderland sprekende, verklaarde Bell, organiseerend-seeretaris van den Zeemansbond, dat, als de reeders op de Noord-Oostkust thans niet individueel den bond erkenden, de volgende week de geheele scheepvaart op die kusten zou worden stop gezet. Op een vergadering van Peers, tot de oppositie behoorend, en die op het land goed van Lord Lansdowne werd gehou den, werd een copie van een brief van Aequith aan Baltour voorgelezen, waarin de premier verklaarde, dat hij het bil lijk en hoffelijk achtte, Balfour te laten weten, dat de regeering zich genoopt zou gevoelen, bet Lagerhuis te verzoe ken, niet mede te gaan met de amende menten der Lords op de Parliament-Bill. Indien dit noodig mocht blijken, zou hij, AFquith, den koning aanraden, van zijn recht gebruik te maken om het stem pelen van het wetsontwerp tot wet te verzekeren. De brief besloot met de verklaring, dat Zijne Majesteit te kennen had ge geven, dat hij het als zijn plicht zou beschouwen, volgens dezen raad te han delen. De vergadering ging vervolgens uiteen zonder tot eenig besluit te zijn gekomen. De Brandenburger kamer van land bouw heeft besloten voor het voorjaar van 1912 met glas overdekte groente tuinen in te richten, zooals die hoofd zakelijke in Nederland bestaan. Een afzonderljjke maatschappjj werd opgericht. Een Hollandsch groententeeler van be kende reputatie zal aan het hoofd staan van deze onderneming. Vijf en vijfiig morgen land zijn daar toe aangekocht en 5000 M2 worden onder glas gebracht. Men is van plan er modeltuinen in te richten, waar de boeren gelegenheid zullen vinden hun kennis van den tuinbouw te vermeer deren. Men wil deze zaak zooveel mogelijk bespoedigen om in het aanstaande voor jaar reeds vruchten en groente ter markt te kunnen brengen. In de Neurenberger speelgoedindustrie is een loonstrijd uitgebroken. Tevergeefs hebben de afgevaardigden der arbeiders met de patroons onderhandeld. De werk lieden verklaren, dat de toezeggingen der patroons niet voldoen aan de door hen ge stelde eischen. De stemming der arbeiders is allesbehalve vredelievend. De staking zal naar alle waarschijnlijkheid geproclameerd worden. Vijfduizend mannen en vrouwen zijn hierbij betrokken. De Kamer van afgevaardigden heeft na een stormachtige zitting besloten, voor elk aDder voorstel het wetsontwerp, betreffende het bankvraagstuk in behandeling te nemen. De nationale vergadering nam in derde lezing met 326 tegen 61 stemmen het wetsontwerp lot wijziging der constitutie diRiD a Volgens de «Redine// hebben Albaneesche beuden nieuwe aanvallen beproefd tusschen Koritza en Argyrokastir. Zij werden echter teruggeslagen. Te Petersburg wordt beweerd, dat de vier nieuwe Russische Dreadnougths «Sewastopol// en //Poltawazijn reeds van stapel geloopen, wGanget// en «Petropa- wlowsh// zullen in Augustus volgen niet binnen de drie jaar gereed kunnen komen. Het Ministerie van Marine heett tot dusver nog bijna niets van de uitrusting, zooals ketels, machines en torens voorbereid en de fabriek van Obuchoff is wegens gebrek aan de noodige werkplaatsen niet in staat, de voor de nieuwe schepen beuoodigde artillerie voor dezen torens te leveren, terwijl al het voorhanden moderne 30.5 centimeter geschut aan den artilleriedienst is verkocht om er de vestingen, en in de eerste plaats Kroonstadt, mee te voorzien. Zoodra de werven van de vier Dreadnoughts, die wegens hun grooten diepgang het vol gende voorjaar naar Kroonstadt moeten worden getransporteerd, om daar van artillerie en gepantserde torens te worden voorzien, af zijn, zal worden overgegaan tot den aanbouw van nog twee Dread- nough's en vier groote gepantserde kruisers, daar Rusland in de Baltische zee, volgens het vlcotprogram, in 1930 in het bezit van 16 slagschepen en 12 gepantserde kruisers moet zijn. Door den terugkeer van den van zijn troon gestooten Sjah Mohammed Ali is de verwarde toestand in Ferzië nog ingewik kelder geworden. Uit Omtsjali terugkeerende reizigers verklaren, dat Mohammed Ali heden op 15 kilometer afstand van Asterabad zijn kamp heeft opgeslagen. Op het oogenblik houdt hij zich bezig met de organisatie zijner Turkmeensche troepen, die met het uur in grooter getale toestroomen. Brand te Brakel. Door H. M. de Koningin is f 2000 en door Prins Hendrik f 1000 geschonken tot leniging van den nood der velen die bjj den brand te Brakel alles hebben ver loren. Aangevaren. Uit de richting van IJselmonde voor schipper W. R. Zaterdagnamiddag met zijn ongeladen houten tjalkschip Nooit Gedacht de rivier af. Voor Rotterdam gekomen, kwam hij de sleepboot Talas- ka kapitein D. V., tegen, die bet ijzeren rjjnschip Risico op sleeptouw had. Door dit rijnschip is de Nooit Gedacht achter de mast aangevaren. Er ontstond een groot lek, met het gevolg, dat het tjalk schip in weinig oogenblikken zonk. De schipper had nog juist den tijd om met zijn vrouw en twee kinderen en den knecht op de sleepboot Talaska over te gaan. Het sohippersgezin heeft alleen eonige klee- dingatukken en beddegoed kunnen red den. Moordaanslag. Zaterdagnamiddag tusschen 4 en 5 uur heeft, op de brug over de Korte Prinsen gracht te Amsterdam, een jongmensch een revolverschot gelost op een 19-jarige naaister, met wie bij verkeering had en die te kennen had gegeven met hem te willen breken. Het schot trof echter niet. Het jongemenseh is in verzekerende bewaring gebracht. Verdronken. Zaterdagnamiddag is de 16-jarige zoon van den slnismeester Otto te Gorinchem in de schutkolk van het Merwedekanaal voor de woning van zijn ouders bij het zwemmen verdronken. De 32 jarige arbeider A. v. B. op den steenoven van den heer Van Dus- seldorp te Zennewijnen is Zaterdagna middag bij het baden in de Waal verdron ken. Hij laat een weduwe en één kind na. Uit de Gemeenteraad van Bemelen. Uit het verslag, dat Limburgs Belang geeft van een vergadering van den raad van Bemelen, knippen we het volgende De burgemeester kwam met punt 2 van de agenda voor den dag en begon de toelichting voor te lezen. De heer Lee- sens onderbrak hem met de vraag, ol dat stuk ter inzage gelegen had. De voorzit ter antwoordde ontkennend. Waarop de heer Leesens vroeg, waarom niet P De voorzitter gaf als zijn meening te kennen dat zulks niet behoeft. De heer Leesens bleef overtuigd dat zulks wel behoeft, en hij wilde hebben, dat in het vervolg alle stukken, die behandeld moeten worden, voor de leden van te voren ter inzage liggen. De voorzitter antwoordde: „Dat zou belachelijk zijn," De heer Leesens „Belachelijk of niet, ik wil weten wat in de stukken staat, voordat zij op de ver- gadering behandeld worden stukken waar aan wij later onze goed- of afkeuring hebben te hechten. U moet ons geen kat in den zak probeeren te verkoopen," De voorzitter: „Dat doe ik niet." De heer Leesens: „Dat doet gij wel, nu haalt ge die stukken uit de tafellade, dan weer uit uw zak en niemand dan gij weet iets van den inhoud af en wij zouden dan maar moeten goed- of afkeurend oordee- len over zaken, waarvan wij niets afweten of gezien hebben. Daarom verzoek ik u, burgemeester deze vergadering te verda gen op grond, dat de te behandelen stuk ken niet ter inzage gelegen hebben1" De heer Leesens stond op, tm zich te ver wijderen. Da voorzitter: „Dat is niet noodig dat is belachelijk." De heer Leesens drif tig „Dat kan me niet schelen ik wil het, ik ben die verlakkerij en schelmen boel al lang moede. De voorzitter „Ho ho De heer Leesens „Ja, burgemeester niks van „ho, hoHet is zoo; de ge meenteraad is een troep schelmen, waar van gij het hoofd bent en de grootste schelm De voorzitter :„Zoo, kunt gij dat be wijzen De heer Leesens: Ja, burge meester, gij hebt in Haagwielder 4 meter kiezel vau den gemeenteweg gehaald, op uw kar geladen en er nooit een cent voor betaald. Gij hebt de modder die vroe ger publiek verkocht werd, uit een ge meentepoel weggehaald, haar in uw boom gaard gebracht, om dien te mesten." De burgemeester: „Anderen hebben er ook van weggehaald." De heer Leesens„Het zou nog mooier worden, dat als de burgemeester, het hoofd van de gemeente, zich van de gemeente iets toeëigent, waar hij geen recht op heeft anderen het moesten laten." De voorzitter tegen Leesens: „Wil ik u eens wat zeggen Gjj bent zat." De debatten werden hoe langer boe hevigerde heer Leesens gaat voor den burgemeester staan, en elk oogenblik meende men, dat ze handgemeen werden. De heer Leesens: „Wat? Durft gij zeggen dat ik zat ben? Hebt gij 't kunnen merken aan mijn gang, toen ik hierheen kwam De voorzitter„Neen." De heer Leesens: „Ruik ik dan naar drank?" De voorzitter „Neen, maar ik hoor het aan uw gebazel." De heer Leesens „Dat is geen gebazelhet is de waarheid, wat ik zeg maar die n de waarheid zegt, is zat, of bazelt. Een mooie boelBurge meester nogmaals, ik verzoek u deze vergadering te verdagen op grond, dat de te behandelen stakken niet voor ons raadsleden, van te voren behoorlijk ter inzage gelegen brebben. En probeer eens bet niet te doen, dan zal ik wel weten wat mij te doen staat." De heer Leesens af. Na een poos stilte zegt de voorzitter „Dan zulle vier mer oetschijen." („N. R. Ct.") De vergiftiging te Haarlemnermeer. Yrouw Hoogenhout, die er van ver dacht wordt, dat zij haar man vergiftigd heeft is Vrijdag naar de terechtzitting verwezen. Padvinders Donderdag is te Grave een troepje padvinders nit Ede (Gld.) aangekomen, dat op weg was naar Brussel. Eerst werd met toestemming van den burgemeester voor diens huis op straat gekampeerd, vuren aangelegd en het eten klaar ge maakt en vervolgens heeft men in den tuin van bet Rijkskrankzinnigengesticht den nacht doorgebracht, om Zaterdag naar Baarle-Nassau te gaan. Deze pad vinders waren uit alle deelen van ons land saamgekomen te Ede om samen dit tochtje te maken. Ze gaan hun Brusselsche vrienden be zoeken. Nog goed afgeloopen. Donderdagnamiddag 3 nur was mevr. de wed. G. te Dordrecht met nog twee kinderen in een landanrer, bespannen met twee paarden een rijtoer gaan maken door het eiland IJselmonde. Te half vijf op den terugweg aangekomen bij de hoeve „De Baak", een halteplaats van de stoom tram halverwege Rijsoord en Zwijndrecht, schrikten de paarden van het geweldig geflait van de tram en sloegen op hol. Al spoedig kwam het rijtuig in botsing met een boom, tengevolge waarvan de koetsier van den bok werd geworpen en op den straatweg viel. Hij bleef echter ongedeerd. De paarden, thans geheel on bestuurd, liepen nog een eindweegs door, tot eens klaps het rijtuig met alle inzittenden van den weg geraakt en ondersteboven in de sloot tuimelde, de paarden met zich trekkende. Terstond snelden de koetsier, het personeel en passagiers van de tram en andere personen te bnlp en werden de drenkelingen van onder het rijtuig uit de modder gehaald en naar de hoeve de Braak gebracht, waar zij gedeeltelijk van droge kleeren werden voorzien om later in andere rij tuigen naar Dordrecht te worden gebracht. Naar het schijnt, zijn allen er vrjjwel ongedeerd afgekomen. Ook de paarden konden gered worden, terwijl het rijtuig later op den kant is getrokken.(„D. Crt.") De ondergeteekende bericht bij deze aan Heeren Landeigenaren en Landbouwers, dat hij zich een 4512 heeft aangeschaft teneinde landerijen welke men wenscht te Draineeren zuiver uit te waterpassen. Tevens lever ik Draineerbuizen met of zonder kragen. Teneinde van tijdige levering verzekert te zijn, is spoedige bestelling gewenscht. Steeds bereid alle gewenschte inlichtingen te verschaffen. Aanbevelend SS

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 5