Woensdag 26 Juli 1911. 1 n lirevolutiona 26sle Jaargang N°. 1679, Orgaan voor ile Zuidhollaiiilsclie en Zeenwsolie Eilanden, Hl® 1 IJ li IN HOCSIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, BIJVOEGSEL, Ha den strijd op Flakkee 111 BOB 'j£ I SÉ 18 I JSLii De liberale partij in verval. Z i Hf Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling inet Zondagsblad f 7,50zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER SOMMELSDIJK. Telefoon Sbï«fco»ieö, Mo. 3. Advertentiën 10 Cent per regel ea 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Geut per regel en maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. (ïroote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Alle sfukkeia v©@s* «Ie Redactie bestemd, Adverfes&ttëa en verdere Administratie franc© toe ie eenden aasi den Uitgever. Bij dit nummer behoort een ii. Er is das velerlei maaier van wer ken bij een Raadsverkiezing maar 't persoonlijk bezoek is 't beste. En juist voor een Raadsverkiezing is dat het middel, veel meer dan bij een Kamer- en Statenverkiezing By deze twee laatste voelt ieder kiezer, dat 't om beginselen gaatdaar vallen de per sonen weg. Er zijn dan ook niet zoo weinig kiezers, die steevast voor de tweede Kamer of de Staten rechts stemmen, maar Links, en Rechts of soms Links als 't den Raad geldt. De Kamer is in den Haag en vele zaken, die daar behandeld worden gaan bo ven de bevatting van vele kiezersen kele zaken begrijpen ze best, maar omdat ze zoo ingrijpend en omvattend zijn, durven ze niet altijd een oor deel uit te spreken en als 't dan ver - kiezing is, storen ze zich niet aan sprekers en debaters, maar stemmen naar hun eigen inzicht, plicht en ge weten. We beweren daarom niet, dat bij de Kameiwerkiezingen het persoonlijk bezoek bij de kiezers niet uitstekend zou zijnmaar we beweren, dat 't veel moeilijker is en minder noodza kelijk dan bij de Raadsverkiezingen. Het is voor de Kamers veel moeilijker want die huisbezoeker moet, komende bij een verstandig kiezer, over de Kamerzaken mee kunnen pratenhij moet er zelf inzicht iu hebben om den ander door zijn argementen te over tuigen, Hij moet den Beginselstrijd en den Zakenstrijd in de Kamer debat ten gelezen, herlezen en doorlezen hebben om een redelijk, zelfstandig oordeel te kunnen vellen en dies anderen te overtuigen en te winnen. Het huisbezoek voor de Kamerver kiezing vereischt bekwame personen. Natuurlijk zijn er allerlei soort van menschen onder de kiezerser zijn er die alleen te overtuigen zijn door krachtige argumentenanderen heb ben maar eens een enkele aansporing noodiganderen zijn alleen vatbaar voor een woord tot de consciëntie anderen zijn dadelijk te overreden, als ge over den geldzak spreekt; an deren maken zich van alles los en kallen maar over de personen, die niet of weinig deugen en voor ieder dier patiënten, dient een afzonderlijkdrank je klaar gemaakt. Maar zie nu den Raad. Voor zoo'n huisbezoek is moed noodig. Want als men de kiezers op een dorp bezoekt, is men al heel gauw de gespikke.de vogel. Maar men is ook gauw klaar, omdat de Raadszaken over weinige zaken loopen. Dan komt 't meestal aan op een ernstig woordop een aan dringen op 't geweten op 't losmaken van een verkeerde overtuiging, die door een onhandig raadslid optreden soms geschokt en gewijzigd is. Maar vrucht draagt zoo 'n bezoek, alhoewel, we erkennen 't, er deege moed toe behoort om in zulke dagen van huis tot huis te gaan. Dat kost een tijd, een overtuiging, een inzicht, een liefde voor de beginselen, die groot is. Maar zoo 'n huisbezoek is vooral noodig, als er bij de Raadsverkiezing Vertroebeling is. Men wil kerkje gaan spelen; men huichelt, dat men zoo genaamd vóór Rechts is, ea zet tegen over de Candidaten der georganiseerde Kiesvereeniging kerkjes mannen, om daarna de antirevolutionaire, ot deze plus de Roomschen een leelijken hak te zetten. Om te laten zien, dat men zoo ultra Hervormd isdat men zoo dierbaar liefheeft de Moederkerk, gaat een of andere dwarsdrijver, die met een grooten haat vervuld is tegen de Gereformeerden, en de Anti's, zelf eenige candidaten opzoeken, die van zijn Kerk zijn en vertroebelt daarmee heel de verkiezing Meesttijds loopt 't hierop uit, dat de Liberale partij door zoo 'n Kerkelijk dwarsdrijver, zelf li beraal in hart en nieren geholpen wordt. Die dwarsdrijver gebruikte maar een paar mannetjes, die graag op een kussentje zitten voor 't onuit gesproken doel om ten slotte zijn eigen mannetjes te bedotten en er de Libe rale Candidaten door te krijgen. Zulke dorpsdwarsdrijvers zijn meest menschen zonder waren invloedze beteekenen in een Gemeente niet veel maar in dagen van Verkiezing zijn ze allergevaarlijkst, omdat 't dan soms op eenige stemnen aankomt en zulke lui door hun verwarringzaaiende ma nieren en praatjes, alle inspannende moeite van Rechts vernietigen. Niet voor altijd, o, hé, neenzulke dwars drijvers en Kerkje spelers loopen gauw genoeg in de gatenmen lacht ze uit na de verkiezing ol men walgt van hen voor een oogenblik bereikten ze doel maar op den duur krijgen ze zelfs van eigen Kerkgenooten en voorstanders den ezelstrap. Zulke lui bederven voor Rechts soms de verkiezing, maar voor Links zijn ze onmisbare elementen hoewel elk eerlijk Liberaal in zijn hart zulke menschen veracht. Trou wens 't verdiende loon voor zulke schijnheiligen! (Wordt verv.) Prof. Land schreef in 1874 een keurig opstel over »Overtuiging«, naar aanleiding van een open brief, die toen aan Prof üpzoomer gericht was. Ziende, hoe in Utrecht en ar.aere plaatsen, o.a. Arnhem. Alkmaar enz. met Amsterdam, de liberalen zich als 't ware verkoopen aan den Socialist om toch nog iets vandenpolitieken buit weg te dragen, kwam ons het begin van dat opstel weer voor den geest. »Het is een algemeene klagt in »den jongsten tijd, dat de liberale partij op elk terrein aan kracht «verliest door inwendige verdeelcL »heid en gebrek aan een geves- 7>tigde overtuiging En juist, dat de Liberalen van eer tijds geen overtuiging meer hebben geen vaste grond onder de voeten, is oorzaak, dat ze ondergaan. Zegeloofden in verlichting en beschaving van den ontwikkelden individuen zij hoopten dat de wijsheid der wereld een krans van deugden vlechten zou om het nog onrijpe, onnadenkend hoofd der Staatsburgers; maar ach, hoe werden ze in die overtuiging geschoktze zagen rondom zich zedelijke en stoffe iijke ellende, zelfs na de duurste po gingen om 't Volk op te heffen, te beschaven te veredelen. Toen kwam bij de Liberale partij de reactie; de terugslag; de teleurstelling. Het op timisme (blijde verwachting) maakte plaats voor pessimisme (donker inzicht), Wat, zoo roepen ze uit, wat zal dan 't Nederlandsche Volk redden, als 't niet geschiedt door ons neutraal onder wijs, door de kennisverspreiding aller- wegedoor onze kracht en kunst en genie en energie. Als de ontwikkeling d s geesles r.an dat Volk niet veel anders brengt, dan dat een helderder licht valt op hun stoffelijke minder waardigheid, wat zal er dan van dat Volk worden. Teleurstelling! niets dan teleurstelling had al de begeerde beschaving van de wijeen der wereld gebracht. Totdat een gefluister door de rijen gingtotdat er zelfs rumoer onder de volkeren geboren werd en men 't uitriep Gijo Liberalen, hebt ons verstand willen verrijken, maar wij zijn onzen God kwijt geraakt.« Ontzettende conclusie, die de massa's maakteWel wijzer geworden, maar de Opperste Wijsheid daardoor ver geten. Het verstand verrijkt, het hart ver armd. De geest verfrischt, het geloof ver dord. Toen keerden de massa's zich van de Liberalen, de schuldigen af met afkeer, met haat, met verzet. Zij hadden van hen herleving ver wacht, die beloofd was; en zie, 't was geestelijke inzinking geworden. En nu haatte dat onvoldane hart hen, die 't gepaaid had, met onver vulde hoop, met teleurgestelde ver wachting. Toen zonk de Liberale partij zij had 't vertrouwen in zichzelf verloren en zag allerwege den afval van anderen. Nu klemmen zij zich als een klimop aan den doorn, 't Socialisme. De Libe ralen hebben 't geloof in eigen genees middelen verlorennu vertrouwen zij op de idealen der Socialistenneen neenze vertrouwen er niet op, ze weten, dat die idealen verderf zijn voor Staat en Volk, maar zjj willen den ingeboeten invloed terug hebben en steunen nu op eeu rietstaaf, die hen echter de handen zal doorboren. God weggenomen uit de harten Maar de antirev. partij hief dat gezonken ideaal opEn weer ruischt 't in alle oorden, waar de antirev. partij haar leden telt: Land! Land! Land hoort des Heeren Woord 1 Ja, vo'k van Flakkeehoort des Hee en Woord! God weer in 'thart en Gud weer in 't hoofd Pl&atseltjk Nieuws. Sommelsdijk. D. V. Jz. had Zaterdag middag j. 1. het ongeluk met zijn fiets in de moddersloot voor de woning van W. van der Meide te rijden. Met den schrik en een bemodderd pak kwam hij vrij. De gemeente-rekening over het jaar 19io ligt vanaf lieden gedurende 14 da gen ter secretarie ter inzage en is tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. De gemeenterekening over het jaar 1910 sluit met een voordeeiig saldo van f330 665 gewoon en van f 1008 50s buitengewoon. Aan A. J. Kastelein, J. A. Slis, Ja cob Slis, Mars, Joppe Gz en Jacob Joppe Gz. zijn op hun verzoek buitengewone mach tigingen verleend tot het schieten op schade lijk gedierte. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur en Weeshuis, alhier over het jaar 1910 sluit met een batig saldo vanf 218 1.965. Mi delharnis* Bij Kon, besluit van 15 dezer is, met ingang van 2 2 dezer herbenoemd tot voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering al hier L. van der Siuys, notaris te Dirksland, en tot plaatsvervangend voorzitter dier com missie A. W. Nijgh, secretaris dezer ge meente. J. J. had Zaterdag de onvoorzichtig heid zelf twee kiezen te trekken, hetwelk tengevolge had dat hij zoo ernstig bloedde, dat men 't ergste begon te vreezen en geneeskundige hulp niet achterwege kon blijven. Maandag viel een kind van A, "Vroeg- indewei zoo ernstig tegen een betonbuis, dat men het met een gapende wond aan het hoofd opnam en geneeskundige hulp noodzakelijk was. Maandag had het kind van R, v. d. Valk het ongeluk al spelende te vallen met 't gevolg dat zij een arm brak. De loting voor de Nat. Mili. zal plaats hebben voor Middelharnis en Stad aan 't Ha ringvliet op 18 Aug a. s. desvoorm. 9Y2 uur. Maadag had de huishoudster van den heer C Zeedijk het ongeluk in den kelder te vallen waardoor zij zich op verschillen de plaatsen ernstig bezeerde. Den Bominel. In de laatste dagen is te dezer gemeente het mond- en klauw zeer onder het vee uitbebroken. Onder buitengewoon gunstige om standigheden is het vlaspiukken te dezer gemeente ten einde geloopen. De ruim 70 gemeten vlas, die door tusschenkomst van den heer B. Jongeling aldus behandeld werden, eischtcn dit jaar niet meer dan 12 dagen tijds. Circa de helft er van staat reeds in den schelf. Iu den laatsten tijd zijn hier varkens lijdende aan borstziekte. Ook deze ziekte hi eft reeds haar slachtoffers geëischt. In den tuin van A. B. komen de aardbtiplanten weder opnieuw in bloei. - Donderdag j.I. viel het zoontje van C. J. zoo hevig tegen de straat, dat het een gapende wond aan het hoofd bekwam, waarom geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ooltgensplaat. Een droevig ongeluk. Maandagmorgen omstreeks 12 uur viel bij het aanleggen van de Zierikzeesche boot aan den steiger een knecht, genaamd Jacob Verdoom, wonende te Zierikzee in de rivier. Pogingen om hem te redden bleken vruch teloos te zijn. Tot 's avonds bleef men aan het dreggen, maar men vond zijn lijk niet. De werkzaamheden tot het slaan van een pomp op de Voorstraat zijn aangevangen. In verband met het in het eiland heerschende Mond - en Klauwzeer, worden de ingezetenen aanbevolen de melk niet anders dan gekookt te gebruiken. Tot heden kwam de ziekte in deze gemeente niet voor. Dezen winter zal geen voorbereidend Militair onderricht worden gegeven, wegens onvoldoende deelname. In deze gemeente komt een geval van Roodvonk voor ten huize van S. Ype- laar. Oude Tonge. Door den Burgemeester dezer gemeente is een openbare vergadering van den Gemeenteraad belegd tegen Don derdag 27 Juli a.s. des v.m. 10 ure. Maandag had hel zoontje van W. Beze- mer het ongeluk in de Kaai te vallen, waardoor het zich ernstig aan zijn hoofd bezeerde. Door spoedig toegeschoten hulp werd hij op het droge gehaald. Dirksland Het inschrijvingsregister der Nationale Militie, dienst 1912, met alpha- betische naamlijst, ligt tot 28 Juli voor elk op het Secretarie ter visie. Tot voorzitter der plaatselijke com- nrssie der orgevallenverzekering is herbe noemd Notaris L van der Sluys. Za erdagavond 11 uur werd het ouder paar K. op den Straatdijk verontrust, door dat ze hun zoontje vermisten. Na een poos gezocht te hebben, wat nog al eenige opschudding teweegbracht, werd het knaapje ten slotte in diepen slaap gevonden in een voorkamertje. lierkingen. Deze week, had D. M, van hier het ongeluk, op de onder deze ge meente liggende dijkwerken aan polder Klinkerland, zijn been te breken. Per as werd hij vandaar naar zijn woning vervoerd. Houders van trekhonden worden per publicatie een en ander medegedeeld om trent de wet daarop, in werking tredend September aanstaande, en zijn alle mogelijke inlichtingen verkrijgbaar ter Secretarie dezer gemeente. De rekening dezer gemeente dienst 1910 ligt gedurende veertien dagen vanaf 22 Juli tot en met 4 Aug. voor een ieder ter inzage ter Secretarie dezer gemeente. De werkzaamheden aan de onder deze gemeente liggende zeedijken spoeden ten einde. Reeds zijn een aantal werklieden vertrokken en na verloop van 8 a 14 dagen kan alles kant en klaar worden opgeleverd. Het gunstige weer heeft hun in dezen zeker niet het minst medegewerkt. Goedereede. Vrijdagmorgen ongeveer 6 ure geraakte een Duitsch stoomschip, even voorbij de haven aan den grond, doch werd Zaterdagmorgen te 10 uur met behulp van 2 sleepbooten weder vlot gebracht. Zaterdagnamiddag waren de arbeiders van den landbouwer V. op het veld aan het werk. Omstreeks 3 uur begon de een al te zeggen tot den ander j>slaat ge in brand ik ruik een sterke brandlucht, wat of wie brand er,« en dergelijke uitspraken al meer, totdat een op de gedachte kwam, dat de aan den weg liggende kleederen wel in brand konden staan, liep er vlug heen en kwam tot de ontdekking dat van N. een zakdoek en een boter hamzakje bijna waren verbrand. Was hij een poosje later gekomen, dan waren de bij elkander liggende kleeren waarschijnlijk een proot van het vuur gewor den. De oorzaak is misschien te wijten, doordat een voorbijganger zijn brandende pijp er heeft uitgeklopt of een brandende lucifer achteloos heeft weggeworpen. Het plukken van vlas is hier bijna afgeloopen, het meerendeel van dit gewas valt zeer tegen, daar het veelal tekort van stuk is. Kwam bladluis in de suikerbieten voorheen sporadisch voor, nu zijn er stukken lands waar bijna geheele meeden zwart zien van 't op het blad zittende ongedierte. Ouddorp. De gewassen op de zandgron den hebben het hier wegens de droogte hard te verantwoorden. De oogst is daar door vroeger als vorige jaren, waarom thans vele handen tekort schieten voor het vele werk. Utemeenter aad Verslag van liet verhandelde in de Openbare vergadering der Ge meente SOMMELSDIJK op 24 Juni 1911 des namiddags ten 7 ure. Voorz. de Ed. Achtb. Heer Burgemeester. Aanwezig alle leden. Wordt op verzoek van den Voorz. de notulen der vorige vergadering door den Secr. gelezen en overanderd goedgekeurd en geteekend. I. Onderzoek van de geloofsbrieven van her kozen en nieuw gekozen leden. De Heeren Van Dorsser, Jac. Joppe, Peekstok, Doornbos, GidioD, M. Joppe Jz. en A. A. Mijs. Deze stukken wor den in banden gesteld van een Commissie, be staande uit de heeren Van Beek en de Graaff. Gedurende dit onderzoek wordt de Openb. vergadering geschorst. Nadat bet onderzoek was afgeloopen, wordt de schorsing opgeheven, en wordt bij monde van dhr. de Graaff de toe lating van genoemde heeren bevolen. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. II. Ingekomen Stukken. Ie. Een verzoek van dhr. D. D. Kastelein Ez. om wegens vertrek naar Herkingen vanaf 28 Febr, afschrijving van den Hoofdei. Omsl. en Honden belasting. Wordt besloten om 10 maanden af schrijving te verleenen. 2e. Bezwaarschrift van de Wed. L. vanNim- wegen tegen haren aanslag in den H. Omslag. Dit bezwaarschrift wordt aangenomen en besloten om vanaf 1 Febr. afschrijving te verleenen, om dan genoemde wederom aan te slaan naar dat nu noodig is. 3e. Verzoek van dhr. Véenman, Ontvanger der Registratie en Domeinen om ontheffing van den H. Omsl. wegens zijn vertrek naar Goes. Wordt besloten 8 maanden afschrijving te ver leenen. 4e. Verzoek van dhr. G. Faasse om afschrij ving van de Hondenbelasting omdat hij zijn

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1