Ouddorp, O >1 c voor de ZuidliollaiidNche en Keeuwselie lüSilanden. TWEEDE BLAB. Wapen van het eiland Flakkee. Zaterdag 22 Juli 1911. 268te Jaargang M", 1678. >IJEL. 2 Antirevolutionair Orgaan V TEEK, IN HOC SIGNO VINCES Twee Bladen en Zondagsblad. }il Elaudi. Of. de Vrij. cr 0 RNIS. Zoon elhariiis, ht- 3737 oor het aanleggen veral te ontbieden. DDELHARNÏS. td, eds er- der igt. der ïit- io- ge- n c/>" TD 0_ 0 n ion. at 34a 4960 an tie. 37'26 voor Stad Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. si)»» zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f7,50zonder 4,50 per jaar. ifzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. W. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. Advertentiën 10 cent per regel en 3/s maal. Reclames SO per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nnr. Alle. slnfefeeis voor «Ie Hedactie besieisi«l, AflversteiHiëns en verdere Admlntetratle franco fioe te zeaidess aan «less Uitgever. Dit nummer bestaat uit Officieel €*edeelte. In azuur een gouden korenschoof op rijzende uit een zee van zilver en azuur. /Een kroon van drie bla deren waartusschen twee Iverboogde parelen, tot Versierselen .(dekking van het schild ISchildhoudersTwee [meerminnen van natuur Jijke kleur. In bovenstaande afbeelding is de kleur door de daarvoor bestaande tee- kens aangegeven, te wetenblauw door liggende streepen en goud door punten. De zee wordt in wapens weergeven door strooken. Het wapen geeft eene zinnebeeldige voorstelling van de wording en de ge steldheid van het eiland. Het vrucht bare, landbouwprodukten voortbren gende eiland wordt voorgesteld door 'n gouden korenschoof, zich uit de zee verheffende, zooals het eiland zich uit de zee verheven heeft, Het ei'and is samengesteld uit polders, gelijk de schoot samengesteld is uit korenaren het eiland wordt omvat en beschermd door een dijkring, zooals de schoot omvat wordt en staande wordt gehou den door een band. Ook in de schildhouders komt de wording zinnebeeldig tot uitdrukking, door daarvoor wezens aantewenden, die van visch in mensch overgaan, zooals het eiland van water tot land is overgegaan. De lijfspreuk van Prins Willem I, den Vader des Vaderlands, was sSaevis tranquillus in Undis,« dat isRustig te midden der grimmige golven Deze spreuk staat gegrift op zijn standbeeld op het Plein te s' Gravenhage. Moge zij mede steeds toepasselijk zijn op het zinnebeeld van Flakkee. Moge de ko renschoof steeds rustig zijn te midden der woeste golven, dat wil zeggen moge het eiland Flakkee ook bij het beuken der woeste golven tegen de dijken, zich rustig en veilig bevinden te midden van de brieschende baren. 't Koningrijk, de provinciën, de ge meenten en de groote waterschappen dienen ingevolge daaromtrent bestaan de voorschriften een wapen te hebben. Door het waterschap, de Dijkring Flakkee is het bovenstaande als wapen van het waterschap aangenomen en daarmee ook het wapen van het eilaud vastgesteld. Iedereen is evenwel gerechtigd dit wapen te voeren, 't zij op papieren stukken, 't zij op uithangbord, of op welk wijze dan ook. Men ziet veelvuldig dat vereenigingen, maatschappijen of ondernemingen die zich de Nederlandsche of de Koninklij ke noemen, het Nederlandsche wapen op hun papieren hebben staan die zich de Hollandsche noemen zich van het wapen van Holland (de roode leeuw) bedienen, of dat zij die zich naar een gemeente noemen bijv. de 's Gravenhaagsche, de Rotterdamsche zich met het gemeentewapen sieren, als daar zijnde Haagsche assuran tiemaatschappij, de Haagsche brood- bakkerij, de Haagsche wasscherij, het Haagsche koffiehuis, die het Haagsche wapen voeren -, de Rotterdamsche tram de Rotterdamsche bank enz. die alle het Rotterdamsche wapen aanwenden. Er is dan ook geen beletsel dat ieder die daar zin in heeft, zich van het Flakkeesche wapen bedient. Mochten er vereenigingen of onder nemingen zijn, die zich de Flakkeesche noemen en zich van het wapen willen bedienen, dan zijn er nog een paar clichés met afdruk van het wapen kosteloos te bekomen, aan te vragen aan het bureau van dit blad onder letter E. foor Huis en Hof. Uit de Pers. llranfilieslrijdih^ Stokos. Cokes. H o p k o s. Pla&tselUR Nieuws. ten van ppelen en Peren 'an allerlei soort, ïoede soorten van imbozen (Hornet- voorhanden alle planten, Struik- eesters, Den- en worden voor den i versoh bereid, voor de gezond- 1,50. Beter is 500 De werking dezer dandedepötpillen Dr. DE VRIJ in dat de Kinadrup- aoons&fl,(nu e t aan de eisohen voor gebruikt eu ïppels, maar uit- ïida. Deze laatste ehjes tegen min- 3667 )ij den Heer Dirksland. «1 UIT ode Ier, 2 1K. D o 0 D CD f' irbensbakken„ en stoepen in 1066 inco huis. Ruizen. rijsopgaaf >r Diaman- 3arometers alle re- 4M. ANT. EK. Regen- Stoepen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. UITGEVER Telefoon latercoM». So. 2. NATIONALE MILITIE. Inschrijvingsregister en Alphabeti- sche naamlijst. De Burgemeester der gemeente Middelharnis maakt bekend dat liet inschrijvings register voor de lichting 1912 met de daaruit opgemaakte Al- phabetische naamlijst gedurende 8 dagen van den 21 Juli 1911 tot en met 28 Juli a.s. ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Hij vestigt voorts de aandacht op. Ie. Dat binnen den tijd hierboven vermeld tegen register eu lijst bezwaren kunnen worden ingebracht bij de Commissaris der Koningin in de Provincie en 2e. dat de bezwaarschriften op ongezegeld papier kunnen worden gesteld eD behoorlijk ondertee kend en van de noodige bewijsschriften vergezeld tegen bewijs van ontvang bij den burgemeester ter Gemeente-Secretarie moeten worden inge leverd. Middelharnis 20 Juli 1911. De Burgemeester, ULBU J. MIJS. Gebruik van melk. De Burgemeester van Middelharnis vestigt de aandacht der ingezetenen op de wenschelijkheid om in verband met voorkomen van mond- en klauwzeer onder het rundvee in deze gemeente melk niet anders te gebruiken dan in gekookten toestand. Middelharnis 18 Juli 1911. De Burgemeester, ÜLBO J. MIJ3. Nu het mond- en klauwzeer zoo algemeen on der het vee heerscht, ie men terecht bang voor besmetting. Het staat dan ook vast, dat de mensch door melk van zieke koeien geïnfecteerd kan worden. Niet alleen melk, maar ook boter,kaas, ondermelk, karnemelk en room' kunnen de smet stof overbrengen. Gelukkig echter is de smetstof van mond- en klauwzeer gemakkelijk te vernie tigen verhitten op 70 graden gedurende 10 mi nuten is voldoende om de melk onschadelijk te maken. Het volgende dient in acht genomen te worden: a. Melk van zieke dieren mag niet in consumptie gebracht worden, b. Als mond- en klauwzeer voorkomt, dienen de melkinrichtingen de melk te pasteuriseeren, gedurende 10 minuten op 70 gr., of 80 k 85 gr. gedurendekorteren tijd. c. De consumenten, die rauwe melk koopen of hun gepatenriseerde melk van niet-betrouwbare inrichtingen, moeten de melk steeds koken. De behandeling der aan mond- en klauwzeer lijdende dieren komt in 't kort hierop neer: Goede droge ligging. De klauwen wasschenmet 3% creoline-oploasing, liever nog insmeren met creoline zalf, den mond uitspoelen met2%cleo- rineoplossing. De spenen behandelen met boor- zalf. Gemaaid gras liefst enkele dagen oud, voe deren, en als de dieren verder wat willen, een zachte slobber, maar vooral niet te veel. Geen droog, hard voer, als harde lijnkoek, geen brood met stroop, en dergelijke, daarmee kwelt men het zieke dier. Geen kwakzalversmiddelenhet ingeven van bruine teer en petroleum, aderlaten, enz. Bij hersenverschijnselen den veearts ont bieden. Sla (salade), rauw gebruikt, is een uitmuntende groente; het bevat veel kalk en natron, twee stoffen, welke ons lichaam hoognoodigheeft. Te weinig kalk geeft Engelsche ziekte, beenderver weeking, beenbreukigheideen hoog natronge halte van 't bloed is het natuurlijk verdedigings middel tegen ziekte-kiemen. Men moet de sla niet met azijn, peper, mosterd, enz. aanmaken, waardoor de goede eigenschappen verloren gaan. maar met een weinig olie, citroensop (geen ex tract) en naar believen met een weinig suiker. Handschoenen bevrijdt men van vochtvlekken, door ze in een blikken trommel te leggen en er hertshoornzout over te strooien. De trommel gedurende acht dagen gesloten te houden, dan zijn de vlekken verdwenen. Witte verf op een ruige heerenjas verwijdert men door er flink met een stuk turf over te wrijven. Vlekken gaan uit notenhout als men, er met een kurk flink overheen wrijft, daarna met witle was er over strfjkt en het dan goed uitwrijft. Men kan ketels vrjj houden van ketelsteen, als men er elke week gedurende een half uur aardappelschillen in kookt. Inkt, om linnengoed te teekenen, feai men maken van1 deel zinnober en 1 deel ijzervitriool; een en ander fijn gewreven en ge mengd. Een drogist kan 't mengsel bereiden. .Herkauw, eer dat gij zwelgt, Slok niet gelijk een vraat, Maar denk meer dan gij leest, En lees meer dan er staat. Obsievatob. Eén uit de „kudde." Het móét hier even gezegd. Al zouden *we er liever van zwijgen Mr. Joh. Enschede, voorzitter der Mij. van Nijverheid, heeft onlangs bij de ope ning der jaarvergadering gezegd, dat de menschen-maatschappij is >een kudde twee handige zoogdieren. Die kudde vermeerdert te snel. En vele varkeus 't beeld is aan ®i zoogdierecrijk ontleendmaken de spoeling dun Derhalve moeten wij blij zijn, als de z>kudde« mindert. Geen kindersterfte bestrijden. Laat hen maar doodgaan Niets doen legen werkeloosheid. Hebben ze niet te eten, jammermaar werkelijk de kudde is te groot Dat is de wijsheid van een modernen volksvoorlichteruit detwintigste eeuw. 2>Beestenmoraak, zei het Hbl. Wat niets te scherp is. De kuddeschaamt zich zelfs, dat iemand als deze voorzitter nog tot haar behoort. Zij acht er zich te goed voor Onze Courant.J Hoe 't er toe gaat. Hij wou gaan monsteren. Een zeeman in Amsterdam. Of hij brood verdienen wilde voor vrouw en kinderen, dan of hij met z'n gezonde lichaam niet langer ledig loopen wilde doet niet ter zake. Hij wilde weer op een schip. Wat toch zeker zijn recht was. Maar zieleen viertal stakers kregen den >vos« in de gaten en hielden hem aan op de publieke straat. Pakten hem zonder omslag mee. Ondanks zijn tegenspartelen. Het stond vier tegen een Eerst sleurden ze hem naar een perceel aan den O. Z. Achterburgwal en vandaar naar de Gelderschekade. Brachten hem in kelder. Mishandelden hem schandelijk. Bedreigden hem met revolvers. En hielden hem den ganschen nacht op gesloten lieten hem tenslotte bewusteloos liggen. Dat gebeurde in ons land. Dat deden Nederlandsche burgers. Van ouds bekend vanwege hun vrijheidszin I 't Is één staaltje uit vele, om te doen zien, hoe het drijven der anarchisten en socialisten onze vrijheid bedreigt. f Onze Courant.J ALGEMEENE VERGADERING DER N. C. G. O. V. De Nat. Chr. Geh. Ont. Vereen, hoopt haar 323le Algemeene Vergadering op 6 en 7 Sep tember a.s. te Haarlem te houden. De Agenda telt niet minder dan 32 voor stellen, waaronder zeer belangrijke. Wij noemen de nummers 68 over de r/Vang-mijn- kameraad-Zending//, 9 en 10 over tl Drank - verkoop aan jeugdige personen//, 11 over //Vernietiging van sterke dranken// die in verlof-lokaliteiten in beslag genomen werden, 12 //Actie voor geheelonthouding onder po- iitie-ambtenaren//, 13 //Anli-alcoholonderwijs in 's Rijks Inrichtingen//, 14 //E;n Vereeni- ging voor Geheelonthouders-koffiehuizen//, 18 //Winkelraamtenloonstellingen verder verschil lende over uitgave van geschriften, een zelfs over propaganda-iucifers. Aan den avond van den eersten dag wordt een openbare vergadering gehouden in de St. Bavo-Kerk, waarin, na opening door den voorzitter, het woord zal gevoerd worden door üs. Chr. Hunningher, van Amsterdam en Dr. J. R. Slotemaker De Bruine, van Utrecht, De tweede dag is besiemd voor een klein Congres, waarop de volgende onderwerpen behandeld zullen worden 1. De organisatie in de groote steden, door Ds. J. Henri Ledeboer, van Breedevoort. 2. De N. C. G. O. V. en de Reclassee- ringsregeling van 1910, door den beer S. L. Veenstra. Referendaris bij het Departement van Justitie, Inspecteur ter Reclasseering. 3. De Vang-mijn-kameraad-beweging in Groot-Brittanië en Ierland, door Ds. R. J. Patterson, van Belfast. Op den dag voor de Algemeene Vergade ring, Dinsdag 5 September, word in //Het Blauwe Kruis// een vergadering gehouden van de Provinciale Comilé's. OP VOORSCHRIFT VAN DEN GENEESHEER. De voorzitter van het Duitsehe Kruisver- bond, zelf geneesheer, verhaalt in het orgaan dier vereeniging het volgend droevig voorval. Onlangs werd een bestuurslid van een onzer plaalselijke afdeelingen aangetast door longontsteking en kwam onder behandeling van een den alcohol zeer vriendelijk gezinden dokter. Toen deze, nog in de oude sleur, den kranke dadelijk een //versterkenden drank// voorschreef maakte de patiënt daartegen be zwaar, maar hij moest bukken voor het beslist bevel van den geneesheer. De zieke genas ni ettegenstaande den ouden portwijn, dien hij had gedronken. En wat verklaarde toen de geneesheer, wat zei het publiek, wat deed de patiënt De geneesheer verklaarde: 't Is een geluk dat ge vroeger niet gedronken hebt. Anders zoudt ge zulk een ernstige longontsteking niet te boven gekomen zijn.// Het publiek zei //Zie toch welk een won derbare kracht de alcohol heeft. Alleen aan dezen dankt onze patiënt zijn leven. Mogen wij nog langer in gezonde en kranke dagen bier, wijn en brandewijn gebruiken!// En de patiënt keerde met dankbaar gemoed en vol berouw lol de oude drinkgewoonlen terug, om die, natuurlijk in alle matigheid, te huldigen, en bij liet onze vereeniging in den reek. Ook in Nederland zijn er nog altijd sleur- dokters, die bij lonontsleking dadelijk met de drankflesch gereed staan. Tegen een //kwak zalver// worden in ons vaderland ernstige maatregelen genomen, maar deze ja wat zijn het erger dan //kwakzalvers// in elk geval 1 mogen rustig hun gang gaan. STOKOS. COKOS. HOPKOS. Dat lijkt wel een beetje op het hocus-pocus Tan een goochelaar. Maar laat me dade lijk mijn lezers gerust stellen het heeft er niets mee te maken. Stokos, cokos, hopkos dat zijn drie dranken, die in Engeland zeer veel worden gebruikt bij den arbeid op den akker en in het veld. Als 't zoo warm is en wij moeten werken in de open lucht, vaak in de brandende zon dan krijgen wij dorst en we moeien drinken. En wat zullen wij dan drinken. De Engelsche geheelonthouders zeggen Drinkt dan stokos of cokos of hopkosl Wat dit voor dranken zijn We zullen hier de recepten maar eens geven. Wie ze nog niet kent, kan ze dan ook eens maken en probeeren. STOKOS. Doe één a anderhalf Hectogram (ons) havermeel, zeer fijn gemalin, in een pan. Vermeng het met een weinig koud water. Voeg er dan anderhalf ons suiker bij (of iets rn'nder, naar smaak) en een citroen, welke men aan dunne schijfjes gesneden en waaruit men de pitlen verwijderd heelt. Giet er vier-en-een-balve Liter kokend water op, terwijl men aldoor roert. Dan is de siokos gereed. Men kan die drinken warm, lauw of koud. Voor ongeveer drie stuivers heeft men zes flesschen vol. COKOS, Meng één Hectog ram fiin gemalen havermeel en één Hectogram cacao met een weinig koud water lot een dun beelag. Voeg er dan anderhalf Hectogram su ker bij. Giet er vier-en-een-halve Liter kokend water op, terwijl men aldoor roert. Deze cokos neemt men in een kruik mee naar het land. Een hoeveelheid als bovengenoemd kost ongeveer vier stuiver. Neem anderhalf Decagram (lood) hop en evenveel gember (fijngestampt). Kook dat ge durende vijf en twintig minuten in bijna zeven Liter water. Voeg er vijf Hectogram beste bruine suiker bij en kook het dan nog tien minuten. Dan giet men het door een zeef, doet het nog heet in flesschen of krui ken. Als 't koud is, kan men 't drinken. Bewaren op len koude plaats. Een hoeveel heid als bovengenoemd kost ongeveer drie stuivers. Men ziet dat men om de duurte niet tegen deze velddranken behoeft op te zien 2J ol 3 cent per flesch, dat is bijna geen geld. Dan heeft men ten minste bij de eerste twee het voorrecht, dat deze dranken voedend/ kracht bezitten, en hij alle drie dat men er niet dronken van wordt. Of ze ook goed smaken Nu smaak verschilt. En ook gewoonte is een tweede natuur. Wie altijd bier meeneemt naar 't land, za, allicht beginnen met deze dranken wat flauw te vinden. Daarom moet men elk van de drie dranken ten minste vier weken probeeren. Dan kan men ei pas over mez-praleri. En dan is men 'c allicht eens met die breede rij van land bouwers en arbeiders, wier getuigschrif en ik voor mij heb liggen en die als uil één mond aansporen Drinkt Stokos, Cokos, Hopkos En mochten er zijn, die voor onze land arbeiders een beleren drank we'en dan de bierbovengenoemde, die moeten het maar zeggen. Gaarne brengen wij hunne raadge vingen aan onze lezers over. Sommelsdijk. Aan den milicien-verlof gangers R. Zeevaarder der lichting 1908 is op zijn verzoek door den Min. van Oorlog een jaar uitstel verleend voor herhalings oefeningen, waartoe hij dit jaar verplicht was aan te voldoen. De nieuwbenoemde raadsleden de heeren A. A. Mijs en M. Joppe Jz. heb ben hunne benoeming aangenomen. Over het 1 ste halfjaar 1911 zijn al hier, 3 6 kinderen geboren, waarvan 13 mannelijke en 23 vrouwelijke. Overleden 22 personen, waarvan 2 leven loos aangegevenen, 12 mannelijke en 8 vrouwelijke. Aan den heer K. Doornbos is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als brandmeeeter bij Spuit I. Onder een koppel runderen van den landbouwer D. Kardux loopende in een weide aan den Lorrendijk, alhier, is het Mond- en Klauwzeer uitgebroken. Het inschrijvingsregister voor de lich ting van 1912, met de daaruit opgemaakte Alphabetische Naamlijst ligt gedu ende acht dagen, van den 21 Juli tot en met 28 Juli a. s. ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing. Binnen den tijd, hieiboven vermeld, kun nen tegen register en lijst door lusschen- komst van d n Burgemeester bij den Com. der Kon, bezwaren worden ingebiacht. In verband met het mond en klauw zeer worden de ingezetenen aanbevolen de melk niet anders dan gekookt le gebruiken.

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 3