HUM. Woensdag 19 Juli 1911. HAM STAM. 2684e Jaargang N°. 1677. ïoor de Kuidhollaiidwelie en Keeuwsehe Eilanden. i JACZ. A n tirevo lu tionair Orgaan Jkvoeder. IN HOC SIGNO VINCES BIJVOEGSEL. ivoedar srs waren 3elen, is. DE ANTITHESE. Uitslag Gemeenteraads verkiezingen. iöarts, e b i 11 e n.) Hag 1 —3. pndeii 9—10, oor alle rerken 1 iO. zen worden f5,aan- '10, geheel. m. Ier||. IRIJF- daar |n ver- 4529 VIF", AM. ersteld. Iers. gratis. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent» zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50zonder ƒ4,50 per jaar, ifsonderlljks nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. W: BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. Adrertentien 10 cent per regel en i/1 maal, Reclames 30 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dienstaanvragea en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. fifukfeeti voor cie Meitid, Advertentién en verder® Administratie franco loe le zenden aan den Uitgever. Bij dit nummer behoort een officieel Gedeelte. Geiueenterekcncng. Rekening van de Openbare Gemeen telijke Bewaarschool. Er is een tijd geweest, dat er nau welijks rimpeling was in 't politieke leven. De waterspiegel was tamelijk elfen en hij, die met een enkel steentje golfjes maakte, werd als met den vinger nagewezen. Daar heb je dien onruststoker Het zoete, stille, rustise, landelijke leven had hij verstoord. In die eentonige treurmuziek had hij een wanklank laten hooren en zelfs dat was onbetaambaar. Er moest rus: zijn eendracht en liefde onder alle zonen en dochteren des Vaderland. Gematigd zou elke uiting van politiek en gods dienst moeten zijn en elke uiterste zou zorgvuldig vermeden. Het Land was nu eenmaal iiberaal en de liberaliteit duldt geen rustver storing, die haar benadeelen kan. Niet dat de liberaliteit zuo van nature rus tig is integendeelhaar ware aard en karakter is onrust, onvrede, woe ling. Van huis uit is de Liberale geest een geest van actie, die ondermijnt, bederft, verwoest, doet wegkwijnen wat edele bloesems draagt. De oude Liberale tijd wilde graag rustverstoring, maar die haar ten goede kwam, althans, waarvan zij meende, dat dit de gevolgen zouden zijn. Maar overigens klonk 't door de Landen van Dollard en Schelde Vre de vredeen geen gevaar. Zeer veel goede Christenen stemden met dat liedeken in, want vrede rust 't zijn lieflijke woordenze ruischen als heerlijke muziek uit zi'veren in strumenten. Maar 't ongelukkigste was. dat door dien vrede de Liberale idee gaande weg meer veld won en gansche lagen van bevolking aan dien geest werden overgeleverd. Juist dat geroep van vrede en liefde en verdraagzaamheid was oorzaak, dat niemand eens ernstig nadacht of er geen bijzondere redenen waren om dien vrede te verbreken. En die tijd is gekomen. Er zijn mannen van alle richtingen opgestaan, die zich afgevraagd hebben»Ja, nu doen we ni- ts dan vrede roepen, maar waar brengt ons dat. En over dien toekomstigen stand en staat der zaken begon men flink na te denken. Men kwam tot de conclusie, dat al die mooie vrede ons Vaderland van God, vervreemdde van de Kerk vervreemd de van de W aarheid vervreemdde en een onverschilligheid ging kweeken, die de dood van alle leven zijn zou. Door dien uilgeroepen vrede bleven de Openbare Seholen volde moderne kerken volde harten met Godsvrees leeg. Toen is men de tegenstelling, niet gaan maken, want ze was er reeds, maar scherper gaan stellen en uiteen gezet wat voor vrede nu toch eigen lijk een menschenkind mag genieten op grond van Gods Woord. Toen kwam men tot heel andere conclusies: die Vrede alleen was ge rechtvaardigd, die geteekend werd, nadat de zonde op alle terrein den oorlog was verklaard. Een groot verschil dus met eertijds. Eertijdsvrede maar er ging geen oorlog vooraf! Nuvredemaar als gevolg van een ontzettenden strijd der geesten. De Rechtschen willen beslist vrede en rust! Maar eerst den oorlog uit vechten. Den oorlog tusschen de gees ten tegen God met de geesten, die God erkennen. Die strijd is nu in vollen gang. Wie dan ook nu van vrede spreekt, is een dwaas. De kogels vliegen ons allen om de ooren de klaroenen schallen de kruitdamp bedekt velden en ste den het krijgsrumoer davert over de wateren. Wie eischt nu midden in den strijd vrede? Zelfs geen wapen stilstand. Neenoorlog en daarna een eerlijken vrede. Vrede! Vrede 1 wanneer? Dan als de strijd der zonde ophoudtdan als de volken en individuen hun schuld voor den Almachtige zullen belijden Dan als de Satan gebonden zal zijn. Wachter, wat is er van den nacht? De morgen is gekomen, maar 't is nog nacht. Sommelsdijk herstemming De herstemming is voor de Recht schen ongunstig geweestde twee Linksche Candidaten zijn gekozen met cijfers, die voor den heer Mijs gunstig en voor den heer Joppe minder gul waren, maar in eik gevalbeiden zijn gekozen, zoodat nu van de 11 leden er 6 Rechts en 5 Links staan, Een kleine meerderheid voorwaar. Bezien we de cijfers wat nader, dan zijn de Rechtsche Candidaten achteruit* gegaan met een stem of 5de beer Joppe vooruit gegaan een stem of 6 en de heer Mijs vooruit gegaan 28 stemmen. Hieruit blijkt dus, ook in verband met de cijfers van den heer Gideon, en van den heer Doornbos, dat de partijen in Sommelsdijk om en om staan. Die wetenschap, dat ieder er zoo ongeveer tusschen de 210 en 220 kan uitbrengen, afgedacht van de weder zijdsche thuisblijvers, zal wel er toe ieiden, dat de Kiesvereeniging van Rechts op werven uit moetdat, zoo lang er geen grootere verschillen komen, elke stembusstrijd een hevige zal zijn om de meerderhetd te ver plaatsen. En Rechts mag wel alle zeilen bijzetten, want anders loopt 'tin de toekomst mis. De heer Doornbos was er, ja, maar hoe 1 maar amperMis schien een abuis vaa een kiezer, of hij was niet gekozen. Zulke stemmingen geven wel een oogenblikkelijke meer derheid, maar ge verliest ze weer spoedig ook. Door een sterfgeval in den Raad kan Rechts omslaan. Daarom, broeders ge moet de povere victorie van 6—5 maar eens goed onder de oogen kijken en looft niet al te veel, maar denkt om de toekomstanders loopt 't mis. Én voorwaarts weer De kruitdamp trekt gauw genoeg op en dan weer aan den arbeidAansluiten maar De heer Vegtel. De vrijzinnigen azen op buitmaar kieskeurig zijn ze niet. Ze gooien graag met modder en hebben nog nooit hun vingers ontzien. Als de modderspat ten maar op een anders gezicht ge smeten zijn, dan hebben ze genot. Zoo hebben ze steeds den heer Veg tel gejaagdniet gewapend met de gebruikelijke middelen van elk fat soenlijk jager, maar met de giftige wapenen van verdachtmaking, waarin die vrijzinnige menschen zoo 'n wel behagen scheppen die hun een levens behoefte zijn geworden als 't zwijn zijn modder en mest. Ieder weet reeds den laatsten modderpoel te liggen waaruit die vrijzinnigen geschept hebben om den heer Vegtel met hun vuil te gooien. Kort en goed kwam 't hier op neerhij had 4000 gld. ge stolen, en dat stond in een brochure van een zekeren Mulder uit Amster dam, een ondergeschikte van 't kan toor, waarvan de heer Vegtel direc teur is. We hebben reeds verleden week op dien leugen gewezen en thans ver melden we 't volgende stuk afkomstig van de Commissarissen der Bank. 's-Gravenhage 13 Juli 1911 Commissarissen berichten, dat in een voltallige vergadering van hun College de beschuldigingen van den ontslagen vertegenwoordiger J. A. Mulder tegen den Direteur H. 'Ch. Vegtel zijn onderzocht en volkomen ongegrond bevonden. Zij constateeren dat het beleid van den Directeur hun aller goed keuring wegdraagt en wijzen er op, dat gezegde J. A. Mulder 3 Maart j d. wegens beleediging van den Heer H. Ch. Vegtel door de Arrondisse- ments-Rechtbank (e Amsterdam veroordeeld werd. Namens Commissarissen HET GEDELIGEERD LID O. RöMER. Het stuk spreekt voor zich zelf. We hebben er niets bij te voegen. Maar wat minne manieren houden die vrij zinnigen er op na Men walgt er van Geen wonder dat zulke manieren in 't veracht zijn Uil de Pers. Een knieval voor de S. D. A. P. Art. 2, De liberalen laten in D hun candidaat los eu nemen twee socia listen over. Art. 3. De liberalen verbinden zich in district D nooit meer een eigen candidaat te stellen. Openbare Onderwijzers en de Stakers Sommelsdijk. Uitslag herstemming. Bij de gisteren gehouden herstemming werden uitgebracht 441 stemmen. Van On waarde 2. Daarvan verkregen de Heeren Joppe L'b. 216 Kieviet Ant. 209 Knape Ant, 205 en Mijs Lib. 238 stemmen. Zoodat de Heeren Joppe en Mijs zijn ge kozen. Sommelsdijk Bij de op het buiteDgors onder deze gemeente loopende koeien is door den plaatsvervangenden districtveearts een geval van mond- en klauwzeer gecon stateerd. Middelharnis. Bij den heer J. v. d. Koogh doet zich een geval van besmet telijke ziekte Diphteritus voor. Stad aan 't Haringvliet. Ook in Den Rommel. Berichten wij in een vorig nummer het goed verloop der varkensziekte, thans deelen wij mede dat bij J. du Prée alhier een varken aan bedoelde ziekte is gestorven. Ooltgensplaat. Maandagmorgen kwa men de wagens van D. Mooijaart en K, L. Buth op den Molendijk met elkander in botsing. Ds. Luteijn welke het paard van Mooijaart mende, sloeg uit den wagen doordat de strengen gebroken waren en het paard doorliep. Het liep gelukkig goed af. Oude Tonge. De motor van de beurt schipper J. Pulleman heeft Woensdag te Rotterdam tusschen de Leeuwenbrug be kneld gezeten waardoor hij eenige averij heeft beloopen. 3787 >tterdar. 4137 iLHARNIS. azen. bij fEHARNIS. >0pt in het iden, wordt vanaf 7.5© veeren en uiming van ieve Slaap weken of 3787 □kosten orden rgoed. ;elen die voldoen n zonder geruild. UITGEVER Telefoon iBterconn. lo. 2. Burgemeester en Wethouders der gemeente Ooltgensplaat brengen ter openbare kennis, dat de Rekening van de inkomsten en uitgaven der Gemeente over bet dienstjaar 1910, isovergelegd aan den Raad en gedurende veertien dagen, van den 18 Juli tot en met den 31 Juli aanstaande, ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten, a'gemeen ver krijgbaar is gesteld. Ooltgensplaat, den 17 Juli 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Wethouder, de Burgemeester, (get.) A. HOBBBti. (get.) JOH. V. PUTTEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Oolt gensplaat brengen ter openbare kennis, dat de Rekening van de inkomsten en uitgaven der Openbare Gemeentelijke Bewaarschool over bet dienstjaar 1910 is overgelegd aan den Raad en gedurende veertien dagen van den 18 Juli tot en met den 31 Juli aanstaande, ter Gemeente-Sec retarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen be taling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Ooltgensplaat, den 17 Juli 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Wethouder, de Burgemeester, (get.) A. HOBBEL. (get.) JOH. V. PUTTEN Maar datjs ongehoord 1 In Ütrecht, zooals in alle groote steden, takeli het liberalisme af en komt de S. D. A, P. er steeds meer bovenop. De eerste stemming bewees het. En voor de herstemming ducht'ten de vrijzinnige het ergste. Doch wat deden ze nu P Om toch maar wat te redden Ze hadden er een smadelijken knieval voor over en zochien bij de socialisten st ;Un. Op voorwaarden natuurlijk 1 Art 1- De liberalen laten in district C hun eigen candidaat, aftredend lid los en nemen den socialist, die in herstemming komt over. Op die smadelijke voorwaarden gunnen de socialisten hun voor 't oogenblik nog het politieke leven en zullen de overige vrijzinnige candidaten steunen 't Doet ons denken aan de knechten van Benhadad De koorden om de halzen, zoo zijn de kopstukken van het liberalisme in de bisschopstad bij de S. D. A. P. gekomen Profetie voor de toekomst (Onze Courant.) De Haagsche afdeeling van den Bond van Nedérlandsche Onderwijzers heeft voor leden van den gemeenteraad alleen sociaal democraten aanbevolen en steunt met haar geld de stakende zeelieden, die onder anar- chistischen invloed staan. De oud-liberale Nieuwe Ct. zegt er terecht aan >Dat zijn dezelfde onderwijzers die zich zoo warm maken voor politieke neutraliteit Alhoewel hun vakbelangen niets uitstaande hebben met stuwadoors en zeelieden steunen zij die lieden uit zucht om mede te manifesteeren, waar zich verzet tegen gezag of overheid openbaart.* 'Ook dit herinnert aan 1903, toen in onderscheidene deelen des lands bij de be ruchte spoorweg-staking openbare onder wijzers mede den toon aangaven. (De Graafschapper.) Plaatselijk Jüfleuvrs. Door den Burgemeester is alhier be kend gemaakt, dat wanneer er bij eenig vee mond- en klauwzeer wordt geconstateerd daarvan onmiddelijk kennis worde gegeven en tevens dat een afdruk van de maat regelen ter voorkoming vanhet mond- en klauwzeer ter Secretarie kosteloos verkrijg baar is gesteld. Bij de landbouwers J. Verolme en J. Struik doen zich onder hun vee mond en klauwzeer voor. Deze zijn de hier eerste gevallen. De zoozeer gevreesde vlekziekte onder de varkens breidt zich weder uit. Bij I. P. lag Zondag een varken dood in het hok. Den Heer G. H. Kolthofï van Zwaag- dijk (N, H.) is benoemd tot Leeraar in het Timmeren en Teekenen aan de Ambacht school alhier. Vrijdag was het zoontje van J. Siuij in het Haringvliet in de z.g. Vinkenkooi aan 't zwemmen, op een gegeven oogenblik 't 2tj door vermoeidheid of iets anders ge raakte hij in zinkenden toestand. Op 't hulp geroep werden eeDige aibeiders opmerkzaam en snelden ter hulp en moesten zich 3 personen (welke elkander de hand reikten) te water begeven en alzoo de bijna bewus- teloozen knaap behouden en wel op het droge brachten. deze gemeente is mond- en klauwzeer ge constateerd. De eerste gevallen kwamen voor op de gorzen en in de Brienenpol- der. De heer D. Huizer, die 13 dezer benoemd is tot raadslid heeft zijne be- noeming als zoodanig aangenomen. Onze vroegere dorpsgenoot de heer A. Smits is benoemd tot boekhouder op de motorenfabriek van de firma Smits Zoon te Krimpen aan de Lek. la de plaats van den heer A. Huizer is benoemd tot Secretaris van de Chr. Zangvereeniging »Hallelujah« de heer P. Nieuwland. Het bestuur van den Polder Nieuwe- Stad roept sollicitanten, op naar de vacante betrekking van Secretaris penningmeester op eene jaarwedde van f 50. 'Van de lichting 1908 zijn in deze gemeente opgeroepen, tot herhalingsoefe ningen de miliciens A. Kardux behoorende tot het 3. Reg Inf ie Bat. garnizoenpl. Bergen op Zoom. A. Arensman behoorende tot het 3 Reg. Inf ie Bat. garnizoenpl. Bergen op Zoom. C. Maliepaard behooren de tot het 3 Reg. Inf. re Bat. garnizoenpl. Bergen op Zoom. T. van Biert behoorende tot het 3e Reg. Inf. Vesting artillerie gar nizoenpl. Gorkum. Naar wij uit goede bron vernemen, zullen de ruiters en rozenmaaksters (feest- telijkheden 3 t Mei j 1.) cp e.k. Donderdag en Vrijdagavond, door den Burgemeester een genoeglijken avond worden bereid in het hotel »Segers« aldaar. Donderdag 13 dezer, is door den Gem.- Veldwachter Hoevenagel, bij het uitreiken van aanslagbiljetten Hoofdei.-Omslag één dier biljetten verloren of abusievelijk aan iemand, in plaats van 12 biljetten afgegeven. Wij twijfelen niet of bij ontdekking zal het zoo spoedig mogelijk aan Hoevenagel of den betrokken persoon worden ter hand gesteld. 't Is kenbaar aan een geel zegel. In den loop van het eerste halfjaar 1911 kwamen alhier 18 sterfgevallen voor waaronder 5 mannelijke en 13 vrouwelijke personen. Nauwelijks had de dochter van M. Zaterdagmorgen haar bed verlaten, of zij kwam bij het scheppen van een emmer water in de watering terecht. Aan zulk een wijze van ontnuchtering zal ze zeker wel de voorkeur niét geven. De onroerende goederen van wijlen den heer D. van Es hebben bij veiling op gebrachtie een huis genaamd Gouden Leeuw f 6co. 2e een schuur, mestput en erf t 1940 door C Snijder. 3e een huis in 't Groenewoud f 846 door J. Verweij. 4e een schuur en mestput in 't Groenewoud f. 1610 A. Mooijaart. 5e tuin Gioenewoud I S3S C. Snijder. 6e huis f 1000. M. Mijs. Donderdag werd van Helle -oetsluis

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1