r/es. 1 «IKZEE. ons r ons ons Zaterdag 15 Juli 1911. No. 1676. Twee Bladen en Zondagsblad. HERSTEMMING GEMEENTERAAD. P. KIEVIET Dz. A. ENAPE. croonde I 'anco. Tuin- en Landbouw. Bijenteelt. Uitslag Gemeenteraads verkiezingen. Ingezonden stukken. 1 nog dikke rook- lopea opstegen, nog bezig de smen- touden. Als bewijs idatrijd van de otn- est zijn, kan dienen het puin vandaan in gedeelte van het I n de kinderen. Van Iers was nog niets in brand moet een Bijn, maar omtrent ontploffing zelf kon eelen. Behalve de de tegenover ge le enorme hitte veel waarin „de Zwarte werd slechts de den brand vernield, spaard. en, dat alle lijken aar Hey als van de het puin te voor- Ze lagen allen bij aak betreft gelooft lr ffing of iets der- te hebben. :rd moeten worden, spoedig in liohte a zeggen zelfs een fcn. an De Tel. schrijft u avonds, maar op de aangrenzende nassa bijeen, alsof n de Kalverstraat 'geloopen en bijna ant honderden bij jrenzende gemeen- En daarbij voerden m een groot aantal e cafe's en nering- 'ek maken goede Jkt men de droeve hoofdschudden en allerlei dwaze gis- nog, dat aan het ;en telefoonhuisje tstje had gebouwd aet in den afgeloo- ad en veel rook juden hebben ech- ischermt door met en het nest af te r en vroolijk voor tleinen vlogen zij middag rond. En n hongerig als al- i ze/ )RD-BEVE- FLAKKEE. gen-op-Zoom, :e te berichten alle opzichten 4707 draineeringen INHOCSIGNOWSES Dit nummer bestaat uit tweede bus. voor den Met aandrang roepen wij onze vrienden Ie SominelsdUk ter stembus voor de Gemeenteraadsver kiezing van Maandag 19 Juli en wij noodigen hen uit hun stem uit te brengen op Onder geen voorwendsel brenge men ook maar één stem uit op een ander Candidaat. Het is van 't hoogste belang, dat men van bovenstaande Candida- tenlijsten niet afwijke. Die de meeste stemmen heelt is HU gekozen. 1 Hoe helpen wij onze koeien snel door het mond- en klaunze.r heen? Het is ons een genoegen te kunnen be richten, dat de heer VV. Bij mer, Singel 159, te Amsterdam, een geneesmiddel heelt we'en samen te stellen, waardoor de runderen, die aan mond- en klauwzeer lijden, spoedig door deze ziekte heen zijn. Zeil hebben wij het middel met sueces zich aanwenden, doch heb ben met medtdeeling daarvan gewacht, trt anderen, en daaronder mannen met naam in den landbouw, daarmede ervaringen hadden opgedaan. Nu die ervaringen er zijn, maken wij er melding van. Niemand minder dan de heer G. K r u s e- man, landbouwer te Hou'rijk en Polanen, lid van '1 hoofdbestuur van de Hollandsche Maatscnuppij van Lundbouw en bovendien bekltedende nog tal van anderu functiën in den landbouw, schrijft het volgende: De ondergeteekende verklaart, dat het geneesmiddel van den heer W. Bijlmer, te Amsterdam, voor mond- en klauwzeer hem zeer goed is bevallen. De bekken der koeien waron na tweemaal behandelen genezen en geen der 25 koeien is kreupel gewor den, noch hebben zij losse schoenen gehad. iiDe tongblaar is den 2 Juni bij de eerste koe uilgebroken en heden, 28 Juni, is er zoo goed al niets meer van te be merken, zells niet bij de laatst aangetaste die en. Ook voor de spenen werkt bet uitnemend. //Gaarne geef ik u vrijheid deze verkla ring te gebruiken, daar ik nog nooit een geneesmiddel heb gehad, dat dien naam ■verdiende.// Andere landbouwers schrijven en spreken in gelijken zin. Omdat de tongblaar thans zoo'n kwaad aardig karakter heelt en zoovele dieren daar aan nog dagelijks sterven, waardoor duizenden en duizenden guldens schade wordt geleden, uneenen wij goed te doen op dit geneesmiddel ■ie wijzen. Het belpt de dieren snel door de ziekte heen en voorkomt ook nog de naweeën, die soms nog maandenlang zich doen gevoelen, en meestal ook nitloopen op schade voor den Veehouder. Het middel is eenvoud'g aan te wenden en kost weinig. Klarerruiters. Vele landbouwers gebruiken deze toeste lec, de meeste echter nog niet, en dat is zeer tot hun schh en ongerief. Want de /uitere, dat zgn toestellen tot droging van verschillende ge wassenkunnen in een regentijd aan den gebruiker groot geldelijk voordeel geven en veel arbeid, tijd en verdriet besparen. Wij ves tigen er daarom bij dezen nog eens de aandaeht #p. Voor den ruiter behoeft men minstens 6 ste vige palen ot stokken 3 zijn aan het boveneinde met elkaar verbonden, ze zijn circa 2 Meter Hang en woiden in den vorm van een geljjk- ngdige pyramids uitgezet. Op een hal ven M w_an ondeien zjjn ze van een ijzeren beugel wporzien, waardoor de 3 andere, losse, stokken gestoken moeten worden. De eerste van deze gaat door twee beugels, de andere met het eens einde door één beugel, terwijl het andere einde van de binnenzijde der pyramido ru-t op den naastliggenden dwarss'ok, zoo, dat de einden pl.m. 40 o.M. bui en de beugels steken. Ook ^an men eiken stok met het eene einde door •en beugel steken en het andere op den naast liggenden dwarsstok laten rusten. De naam zou doen denken, dat de toestellen «lleen tot droging van klaver kunnen dienen. ,Dit is pchter geenszins het geval. Ook serradel- ila wikken en erwten droogt men erop, en voor «deze gewassen moeten de miters, evenals voor «klaver,, steeds gebruikt worden. Bij de «erwteDteelt maken de ruiters zich •vaak r, e e d s in één jaar betaald. Een '«landbouwer in den H larUmraeimeei o gsite in een ongunstig jaar bg drogen op hét veld slechts «46 H.L. groeno erwten van geringe kwaliteit per H.A., een deel was reeds ontkiemt en ver kalkt. Had hg ruiters gebruikt, dan zou zgu oogst 35 a 40 H. L. van goede kwaliteit zijn geweest en had bij een meer opbrengst kunnen krggen ter waarde van f i71 tot 216. per H.A. Wie erwten en boonen, welke voor vooht zeer gevoelig zgn, op ruiters droogt moet deze niet vlak, maar spits opbouwen, om van hot in regenen zoomin mogelgk hinder te hebben men heeft dan wel wat meer ruiters noodig, maar voorkomt daardoor soms grooto schado. Is men bang voor doorzakken, b.v. bg 't drogen van 1 oenen of van een kort gewas, dan moet men in plaats van d.ie, zes losse stokken gebrui ken de extra 3 logge men over de eerste 3 heen, zoodat zg te zamen een onderlaag in den vorm van een zes-puntige ster vormen. Bruine boonen laadt men op ruiters, als het blad van de struikou is eerst laat men na het plukken do oudereinden eenige uren drogen en stapelt dan de pollen met de wortels tiaar binnen opafdekken van den hoop is geweneoht. Ook bg de vlasteelt maakt men in sommige streken van Groningen met succes van de ruiters gebruik: het anders meestal noodige omsohelven der vlasschoovon vervalt hierbg geheel en degoe- deklenr wordt veel gemakkolgker behouden, daar de sohooven eerder worden opgesteld. Bg graan gewassen, gerst of haver b.v., ziet men eveneens ai ruiters bezigen het optassen is hier echter lastig, 't arbeidsloon niet gering, terwglbg harden wind de toestellen lioht omwaaien. Bij lupinen, geteeld voor zaadwinning, en bg grashooi moeten de ruiters meer in zwang konten in streken, waar in den zomer het water vaak moester is, is 't gebruik van den ruiter een gebiedende e-sohmen behoeft zgn grashooi niet te loten verrotten. De kosten zijn weliswaar niet gering: rekent men per H.A. pl.m. 50 ruiters A 1 0.50 (ver krijgbaar bg de Ned. Heide-Mg.,) dan is dit per Hectare een uitgave van pl.m. f 25. Maar dit bedrag wordt verdeeld over vele jaren,daar de toestellen iO, i2 jaren en langer meegaan, als zg zoo goed bewaard worden. Tegenover do belangrgke voordeelen komen de aansohaf- tlngskosten niet in aanmerking. C. B. //Wij nemen het zoet en zure Van 't leven en van de bij We kunnen een steekje verduren, En vullen den honigpot blij.// //Als de hij in toorn is, ontvloeien heur tranen van gramschap langs den angeldaarom wees op uw hoede bij 't behandelen der bijtjes. Zoo luidt een oude waarschuwing. Nu, iedere imker weet het wel, dat de bij haar angel niet voor niels heeft; op gevoelige wijze heeft hij die ervaring opgedaan, 't Is echter met dien bijensteek niet zoo erg, als niet-bijenhouders meenen. Wie roor de eerste maal gesloken wordt, ja zeker, die kan op dat oogenblik zijn lachen wel laten, en ook de eerstvolgende keeren mag hij zich nog wel op de lippen bijten, om zich goed te kunnen houden. Maar de pijn is heusch wel uit te staan en gaat 9poedig over; op z'n ergst on'staat een buil, d«e na 1 of 2 dagen verdwijnt. Dat is de imkersdoop dan is 't ergste geleden. Ook later wordt men nogal eens gestoken, maar de pijn is iedere maal minder en telt men bet spoedig niet meerbij de meesten heeft al spoedig heel geen opzwelling meer plaats, alleen gevoelt men eenige jeuking, weinig oi geen pijn. 't Is Inderdaad zoo, dat men, na een poosje imker geweest te zijn, heel geen vrees voor den bijensteek meer heelt en zich gerust in en om den bijenstal beweegt. Dan stelt het genot, hetwelk het imkersbedrijf geeft, dien te voren zoon gevreesden bijensteek verre in den schaduw. En na een nog langere poos zijn we voor het bijenvergif ongevoelig (im muun) geworden en kunnen we, zooals boven staand rijmpje zegt, //een steekje verduren// Wij hebben ook huismiddeltjes, die de pijn van den bijensteek verzachtenwat zout, zout en azijn, ieï3 honig, een beetje slaolie, geven aldra verlichting. Maar voorkomen is natuurlijk het beste. En daartoe moet de imker kalm en rustig bij en met zijn bijtjes verkeeren. Altoos kalm 1 Geen laawaai maken niet luid spreken, geen gezang, geschreeuw of ander geluid bij den stal maken bedaard in zijn bewegingen zijn, dus niet driftig loopen of spiingen of met de armen zw/aien, met de meeste kalm e de bijen behandelen, ook al wordt men gestoken geen bijen storen in de vlucht of op andere wijze hinderen of etsel doen. Op zelfoeheersching komt het aan 1 Ter verkrijging daarvan is er geen beter leer- en oefenschool dan het bedrijf van den imker. Zonder zellbeheersching deugt een imker als zoodanig niet, en zal de réchte liefhebberij bij hem ontbreken. Voor allen, imker of niet-imker, kan d i t een goede les zijn: houdt u tegenover bijen altoos rustig! Bijen, die met rust worden gelaten, gaan niet licht tot steken over. Wordt men door bijen aangevallen en raakt men door schrik en angst bevangen, zijn hoofd kwijt, zoodat men met armen en beenen bsgint te werken en te slaan, dan, ja, kun be' er kwaad uitzien. Er zijn echter vele voor beelden van mensehen die aangevallen door bijen, zich niet verroerden en dan ook niet gestoken werden de bijen verzamelden zich, b.v. op den rug op het hoofddeksel van den persoon, maar lieten dezen ongedeerd C. B. Stad aan 't Haringvliet. Uitslag verkiezing. Uitslag Hers'emming tusschen D. Huizer en J. Koppenaal beiden liberaal D. Huizer 96 stemmen, de vorige keer 88. J. Koppenaal 69 stemmen, de vorige keer 92. Den Bpmmel. Uitslag verkiezing... Uitgebracht 160 stemmenwaarvan van Onwaarde 1 stem Van de 159 geldige stem men verkregen K. Butb 59 en W. J. Rosmolen 100 st. Is met meerderheid van s'emrnen gekozen W. J. Rosmolen, (antir.) Herkingen. Uitslag verkiezing. De conibinatie's der stemming voor leden van den Gemeenteraad op Vrijdag j.l. 7 Juli alhier gehouden zijn als volgtUitgebracht 123 stemmen waarvan 119 geldige. Volstrekte Meerderheid 60. 54 Den Boer Mans V, d. Velde 17 Van Eek Kardux 9 Van Eek Kardux V. der Velde 5 Van Eek V. d. Velde 8 Den Boer Van Eek V. d. Velde 7 Den Boer Van Eek Kardux 2 Den Boer Van Eek 1 Den Boer Kardux V. der Velde 3 Mans V. d. Velde 3 Den Boer Mans 2 Van Eek 1 Mans 2 Kardux Mans V. d. Velde 1 Den Boer Kardux 1 Kardux 1 Den Boer Van Eek Mans Den Boer V. d. Velde, zoodat verkregen Den Boer 79. Kardux 38. Vun Eet 51. Mans 64. V. d. Velde 84 st. Thans hebben alie drie herkozen raadsle den hunne benoeming als zoodanig aange nomen. Stellendam. Uitslag verkiezing. Bij de Donderdag alhier gehouden her stemming voor twee leden van den gemeen teraad werden 253 stemmen uitgebrachtvan Onwaarde 2. Van de geldige stemmen ver kregen P. Biemond 133 M. Keijzer Cz. 134 L. Moerland 103 en M. Schaafi' 81 slemmen, zoodat gekozen zijn: P. Biemond (antirev.) en M. Keijzer Cz. (lib.)' Ix!aafsel||fe ftfieuws. Sommeisdijk. De nieuwbenoemde raadsleden A. P. van Dorsser Jb, Joppe M. Peekstok, K. Doornbos en J. G:deon hebben hunne benoeming aangenomen. De schoolkinderen der O. L. S. zijn heden Vrijdag een pleizierreisje naar Rot terdam maken en zullen een bezoek aan de diergaarde brengen. A. Hoogzand, commissionair en vis- scher, alhier heeft in een der fuiken in de Wildemanskreek een schildpad gevangen. Bij Kon. besluit is onze vroegere dorpsgenoot de heer J. S. Mijs, thans ont vanger der registratie te Beesterswaag als zoodanig benoemd te Woerden. Aan Simon Hartensveld is verlof verleend voor den verkoop van alco holhoudende drank anderen dan sterken drank van verkoop voor gebruik ter plaatse in zijne bierbottelarij, gelegen aan den Oos telijken Achterweg alhier. De Rijksveldwachter M. van Es die alhier jgesf tioneerd is, is naar Stellendam vertrokken met het oog op het aldaar heer- schende mond- en klauwzeer. Aan de navolgende personen zijn op hun verzoek buitengewone machtigingen verleend tot het schieten op schadelijk ge dierte L. Joppe. C. Joppe Lz. J. Zeedijk, T. v. d. Doel, G. v. Es, M. v. d. Broek, P. v. Nimwegen en D. Hanson. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft goed gevonden met ingang van 11 Juli 1911. in de provincie Zuid-Holland met uitzondering van het eiland Goeree en Overflakkee roet betrekking lot het mond- en klauw zeer bij de herkauwende dieren en varkens buiten toepassing te stellen de navolgende maatregelen ie. De verwijdering en de afzondering van vee, dat verschijnselen eener besmet telijke ziekte vertoont ze. Het onderzoek van ziek of verdacht vee 3 e. Het merken van ziek of verdacht of hersteld vee, wanneer dit door den dis trictsveearts noodig wordt geoordeeld 4e. Het plaatsen der kenteekenen je. De afsluiting van hoeven of weiden en der naastaangelegen landerijen en erven en de ontsmetting van de kleederen der personeD, die het afgesloten terrein verlaten wanneer dit door den districtsveearts noodig wordt geoordeeld 6e. De ontsmetting volgens de, bij alge- meenen maatregel van bestuur gegeven of te geven voorschriften 7e. Het verbod van vervoer naar be smette plaatsen. Middelharnis. Dinsdag viel het zoontje van J. Albrechts in de haven. Daar spoedig hulp aanwezig was had men hem weldra op den kant. Door den opzichter van het Rijkspost- duivenstation te Den Helder is Woensdag morgen een postduif losgelaten om 9 uur van A. Witvliet welke alhier om 4 minuien vóór twaalf op zijn hok aankwam. Door P. H. van der Velde is op het buitengors een zeehond gevangen. De stoker M. Dubbeld van de R.T.M. is met gunstig gevolg geslaagd voor het examen van machinist. Onze dorpsgenoot de jongeheer J. E. Hartogs, leerling aan de H. B. S. te R'dam, is bevorderd van de 2e naar de 3e klas. Voor de betrekking van Directeur van de gemeentelijke gasfabriek M ddelhar- cis en Sommeisdijk hebben zich 5 i solici- tanten aangemeld. Heden Viijdag terwijl J. v. S. eeniak uit den boom had gezaagt begaf hij zich naar beneden denkende dat de ladder er nog stond, viel hij er uit en kwam in de moddersloot terecht en was hij genoodzaakt BphoaJ die ook haar door hun laster pogen ta zich van droge kleederen te gaan voorzien. ondermijnen en af te breken. Stad aan 't Haringvliet. Zeker mag het wel een bijzonderheid genoemd worden dat er van de twaalf lotelingen, geene is die vrijstelling heeft. Het geval van roodvonk dat in deze gemeente voorkwam in het huis Wijk A no. 50 is reeds geweken. In deze gemeente zijn reeds vele menschen zonder weik, aankomende jongens en mannen zijn reeds vertrokken naar de Kranendijk, waar meer werk voor hun schijnt te zijn, Deze week werden bij den heer E. reeds rijpe suikerpeeren geplukt. Als men in aanmerking neemt, dat deze peeren an dere jaren begin Augustus rijp zijn, mag dit zeker wel vroeg genoemd worden. Stellendam. Dinsdag deed zich in onze gemeente het eerste geval van mond en klauwzeer voor, wat zich nu reeds dermate heeft uitgebreid, dat er (hans op drie stallen samen een 20-tal beesten lijdende zijn alle uit dezelfde weide. Den Bommel. Af en toe worden alhier nog al ziekte-verschijnselen onder de var kens waargenomengelukkig niet met doodelijken afloop. Aan belanghebbenden wordt bekend gemaakt dat een afschrift vau het Pioces- verbaal, vermeldende den Üitslag der op 13 dezer gehouden herstemming ter ver kiezing van een lid van den Raad der Ge meente, is aangeplakt en ter Gem. Secr. ter inzage ligt. Woensdagmorgen arriveerden alhier een menigte schoolkinderen van O. T. met het doel, een plezierreis te maken naar elders. Met van vreugde stralende gezichtjes vertrokken, lieten zij, bij aankomst der terugreis (half 10 's avonds) het aanzien, genotvol huiswaards te keeren daar zij, of schoon laat in den avond, nog bij herhaling hun vreugdeliederen deden weerklinken. OoH(i;ensplaat. Een gemeenteraads- vergadeiing is belegd tegen Maandag 17 Juli 1911 des namiddags z.30 uur, Het verzoek van P, Bro ders om in de Achthuizen een slagerij te mogen oprichten is toegestaan. Dirksiand. Aan de a s. loling voor de Nat. Militie moeten deelnemen J, L Braber, C. de Bruin, A. P. Butb, A. van Dijke (brö). M. van Dongen, B. van Es, (gebrM. van 't Geloof, (brd.) L. de Geus, A, Goedege- buure, H. Groenendijk, W. Kaslander (brd.) H. Knops, A. Markwat, C. v. d. Mast, (brd.) C. Matsinger, M, J. Penning, L. van Prooijen, M. de Roon, A. Ruit, A. de Ruiter, M. Schans J. Vermeulen en M. Zoon. Eene inschrijving is geopend naar den verhuurder van het ie maaien gras, voor 1911langs het irekpad aan de buitenhaven. Briefjes worden ingewacht tot uiterst 18 Juli bij den heer G. Bosschieter. Tot leerling aan de R. H. B. 1 ste klas is toegelaten Johs. Koenraad. Door den Raad dezer gemeenle is eene openb. verg. belegd tegen Zaterdag 15 Juli v.m. 10 ure. Een woonhuis, met schuur en erf staande in het boschje, bracht in veiling f 1540.— op. Mclissant. De gemeenlerekening over 1910 is door den Raad voorloopig vastge steld, in ontvangsten op f18391,62, in uilgaven op f17654,15 en mitsdien met een ba'ig saldo van f 737,47. De rekening van het algemeen arm bestuur over 1910. is door den gemeente raad goedgekeurd in on'.vang op f 4983,80 in uitgaaf op f 4846,66 en met een batig saldo van f 137,14. De geloofsbrieven der nieuwbenoemde raadsleden G. Joppe, P. Polder zijn door den gemeenteraad onderzocht en in orde bevonden, zoodat tot hunne toelating is besloten. Zaterdagavond had P. v. E. het croge- luk bij het fietsrijden in de sloot aan den achterweg te geraken. Met eennatbemor- derd pak en den schrik kwam hij er af. De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zij uwordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.) Geachte Redactie. Dat de vrijzinnigheid in ons dorp woedend is over hare nederlaag is begrijpelijk en dat ze mij uitgever der Maas- en Scheldebode in hun haat betrekt is ook al te billijken, maar dat ze mij op zoo onwaardige wijze als thans geschiedt, per soonlijk aanvalt, is diep te betreuren en pleit voor 't lage peil waarop die partij in Sommeisdijk thans staat. Ze loopt rond met een gerucht, dat zoo leugenachtig, zoo allergemeenst is, dat ik er geea woorden voor vinden kan. Toch zou ik gezwegen hebben. Maar nu dat praatje aan onze Chr. School ge koppeld wordt en daardoor des te venijniger is nu loof ik Honderd gulden uit aan degene, die met getuigen bewijzen karn zóó dat er een veroordeeling op volgt, wie de zegs man is van die leugens; Ik zelf heb er bij 't Schoolbestuur op aange drongen met alle geoorloofde middelen de beschul diging te onderzoeken wat ook gedaan zal wor den. En dan zal blijken, hoe alleen de Verkiezing en de achteruitgang der liberale partij, en de haat tegen onze School, de eenige drijfveer was, die de Liberale partij haar laster over mij deed uitgieten. Kiezers van Rechts Waar de vrijzinnige partij zich niet ontziet, zonder schaamte, zeifs met wellust de laagste middelen te gebruiken, om toch maar te over winnen; waar die partij bij gebrek aan argumen ten, den laster, den imigsten laster hanteert, en m(j ongegrond, tegen beter weten in, zonder on derzoek, verdachtmaakt van iets, waar ik part noch deel aan heb, daar roep ik U allen op, als protest tegen zulke venijnige mannen, uw stem uit te brengen op Rechts tegen de vijanden onzer Sommeisdijk 13 Juli 1911. W. BOEKHOVEN. Mijnheer de Redacteur Mag ik U beleefd een plaatsje verzoeken voor het volgende A. s. Maandag hebben we herstemming tusschen de heeren Knape en Kieviet van Rechts en Mijs en Joppe van Links. Het gaat tegenwoordig nu eenmaal rechts tegen links, d.w.z. voor God of tegen God in de po litiek. Na wil ik op deze onomstootbare tegenstelling niet verder ingaan, dit behoeft geen betoog, omdat alles er op wijst. De candidaten van rechts zijn menschen, die altijd den Zondag begeeren te eeren naar 't Gebed, en van links zijn het personen die dit niet doen. Joppe zelf werkt iederen Zondag en vaart naar Rotterdam, dat hij met zijn motor best kan laten. Als hij het wilde, kon hij best Maandagnacht 12 uur opstaan en weggaan. In de tweede plaats, waar ik onze kiezers op wilde wijzen is Kan schipper Joppe wel raadslid wezen Wat heb je aan iemand die nooit thuis is? Zaterdag een raadsvergadering bij wonen,hy kan 't niet, 't is druk die dag voor de schippers. Maandag is hij weg. Dinsdag is hij weg. Woensdag tegen den avond somwijlen pas aan, ja zelfs als hij naar den IJsel of elders moet, ge beurt het meermalen dat hij pas Donderdagmorgen aankomt. Schiet dan nog over Donderdag en Vrijdag. Maar eilieve wat heb ge nu toch aan een raads lid, die nooit te huis is? Laten de linksche kiezers, die niet verblind zjjn, door partijhaat, toch wijzer zijn, en stemmen veel liever op eon der beiden van rechts, dan een man daar te brengen die zijn plicht niet kan doenl Dit alleen wilde ik langs dezen weg den kiezers onder 't oog brengen. Met dank voor de plaatsing OPMERKER. Sommeisdijk. mijne Mijnheer de Redacteur Mag ik van U een klein plaatsje vragen om medearbeiders op te wekken vooral a. s. Maandag niet anders als rechts te stemmen? Ik vraag dit naar aanleiding dat ik gisteren een paar vrijzinnige voormannen afluisterde die ons arbeiders de schuld gaf dat van As en Jan v. Schouwen niet zijn gekozen. Nu geef ik daar niks om, maar toen hoorde ik dat wij niet alleen „Stemvee" z(jn die zij niet missen kunnen maar toen hoorde ik uitroepen als: „ze moesten dood d die stommerik- ken', en, „dat heb je nu van die lamzakken, ze stemmen omdat der vader het ook zoo jdeed, voor mijn part werden ze allen opgehangen, ik zou er mij in verlustigen". Hooggeroemde liberals vrijheid MEDE ARBEIDERS wij hebben van As en van Schouwen er uitgehouden zeggen ze want om 4 uur waren zij, volgens hunne lijst nog voor maar toen och heden 1 toen vielen ze, die in hunne eigen oogen zoo groote en wijze mannen. De vrijzinnige boeren hebben ons alzoo lang genegerd dat ik nu op mijn beurt ben ook wel eens een beentje wil lichten. En nu zij onze ouders nog niet met rust laten kunnen en ons niet alleen als Stemvee 1 f Ezels en Stommerikken beschouwen nu gaan ze nog onzen dood toewenscheD. Medearbeiders, laat u niet misleiden en stemt a.s. Maandag die vrijzinnige niet? J.l. Maandag was ik haast omgepraat maar nu, nu ik hen gehoord heb, neen nu stem ik DRIES KNAPE en PIET KIEVIET zeker 1 Nu die vuile vrijzinnigen mijn ouders in het graf niet kunnen laten rusten en ons alweer be schouwen als ondoordenkende ezels die mar na praten, nu roep ik u op brengt die lui niet in den raad, want zij achten ons als een rotte kool. Als ze ons missen konden mog je geen eens meer stemmen. Nog eens komt beslist een Maandag op om hen er uit te houwen. EEN ARBEIDER-KIEZER Sommeisdijk. Mijnheer de Redacteur Een klein plaatsje s. v. p. De gemeenteraadsverkiezing te Middelharni3 is voor de Anti's gelukkig afgeloopen. De verwoede aanval van links is door het krachtig en beleidvol optreden van de Anti's ridderlijk afgeslagen. Onzen dank aan alle rechtsche kiezers voor hun een drachtelijk en kloek optreden. De uitslag te Sommeisdijk heeft ook onder onze kiezers geest drift gewekt; dat nu de uitslag te Middelharnis de kiezers van Sommeisdijk nog meer aanvure tegen Maandag want de oogen van geheel Flakkee zijn op Sommeisdijk gevestigt en daarom Som- melsdijksche broeders weest Maandag op uw post go moet u zelf overtreffen. Maar wij kennen de Sommelsdijksehe vrienden te goed. Zij zullen de laatste man aan de bus brengen. Sommeisdijk van ouds-ker bekend be roemd om zijn eensgezindheid en liefde voor de de Waarheid zal ook Maandag aan geheel Flakkee doen zien dat zij best zijn opgewassen tegen een dozijn kuikens van een vreemd ras. Maar wat uw stryd zeer zal verzwaren Boomsma met van Eek en den langen Jan zullen ook naar Sommeisdijk komen om u te bestoken. Zulke Enakskinderen daar kan men voor beven en daarom weest wak ker en onvervaard. Zijt ijverig en eensgezind. Spaart moeite noch kosten en de overwinning zal de uwe zijn. VELE VRIENDEN VAN MIDDELHARNIS. Mijnheer de Redacteur Plaatst s.v.p. onderstaande in Uw veelgelezen blad, en U doet mij een groot genoegen. De raadsverkiezing in onze gemeente ligt ach ter den rug en de Candidaten der Antirev. partij zijn zegevierend uit de stembus gekomen. On danks den ijver, door de Liberalen aan den dag gelegd, was hst voor hen in politiek opzicht werkelijk a Landslide, en bleven zij ver in de minderheid. Nieuwe Tonge heeft weer eens voor goed laten zien, dat het nog overwegend Antirevolutionair is, en zich niet door allerlei praatjes van de wijs laat brengeD. We denken hier onwillekeurig aan de reeks artikelen van de bewuste L., onlaDgs in de „Vooruit" en „Onze Eilanden." Hij ziet dan nu de vrucht van zijn arbeid en het loon van z(jn ingespannen krachteD. De schunnig opgestelde droom heeft niet veel in vloed op de kiezers gemaakt, want anders zouden zfj niet zoo Rechts gestemd hebben. Zou bij niet wel doen, als hij nu eens ging droomen over de eensgezindheid die in N. Tonge onder de Libe ralen heerscht. Het komt mij zoo vreemd voor, dat de Libe rale candidaten ieder een lijst voor zichzelven hadden. Nu heb ik hooren beweren, ('k Weet niet of 't waar is) alsdat b.v. Jan de lijst van Dirk niet wou teekenen, Leen wou weer niet voor Hein enz. Blijkt daaruit, niet, dat zij het onder elkander niet eens zijn. Eu dan kopstuk keu der Liberale partij in onze gemeente. In de M. en Scb. d.d. 1 Juli las ik een inge zonden stuk, onclerteekend door J. Dekker, in hoofdzaak tegen D. Breesnee M.Czd. Ik daebt zoo bij mij zelf, alsdat alles waar is, dan is die persoon geen candidatuur waard. Ik zie de „Vooruit" van 5 Juli, „Onze Eilanden" van 8 Juli, maar ik z'e nies dat Breesnee zich verdedigt. Was het onwaarheid geweest, was hij dit toch zedelijk verplicht, 't Schijnt dus waarheid te wezen, en dan heeft I). gelijk als hij spreekt van een lappendeken. Niemand der Liberalen is gekozen; en dat acht 'j| ia 1

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 3