INLANDSCHE REUZE/- I I ATTENTIE s.v.p. j. HOLLEMAN AJl - Zuidzijde DEN BOMMEL, r Advertentien. I ZWANENBERG's A. A W D0ELEMAN, Z1ER1KZEE. durft aan te bevelen, DE BESTE GRAS TIMMER'snieuwe koekjes. Macrons a la crème a 16 ct. p. ons Fijn Theebanket a 16 ct. per ons Boterbatons a 12 cent per ons Milwoukee hooischuddeis én hooiharken Buitenland. BELGIË. FRANKRIJK. OOSTENRIJK. HONGARIJE. ALBANIË NOORWEGEN. NOORD-AII ERIK A. VENEZUELA. CtemenffTl Aicuws. Gegarandeerd zuivere, met goud bekroonde Niet duurder, wel iieter als alle andere merfcen. jff onsier op aanvrape prat is en franco. VRAAGT lachende te zeggenZiezoo nu is alles uit Schrikkelijk zulk een zielstoestand. Doch ondanks dit alles, dat we ontken nen noch bedekken mag men maar niet zeggen, dat het vliegen zelfs uit den dui vel is want daar komt het dan toch op neer. Het was toch voor den Zondvloed al zoo, dat de ontwikkeling der techniek niet in de eerste plaats gevonden werd bij de >zonen Gods«. Maar zuilen wij nu b.v. weigeren ijze ren gereedschappen te gebruiken omdat hij die 't eerst de kunst vond, dat ijzer te smeden, het niet deed tot verheerlijking van Gods naam. Ot, zullen wij geen muziekinstrument ge bruiken omdat bij het eerste dat vervaar digd werd een wraakademend strijdlied werd aangeheven Zoo nu is het ook hier. Wij hebben te zien wat God bezig is te doen en niet in de eerste plaats te letten op de instrumenten, die Hij daarvoor ge bruikt. De Heere God had den mensch gesteld tot Kouing der Schepping en hem heer schappij gegeven over al het geschapene. Door de zonde heeft hij zichzelf onttroond. Maar in de kleine overblijfselen zijner heer schappij laat de Heere nog eenigszins ver moeden, wat het geweest zou zijn, als de mensch niet ware gevallen, en wat het eenmaal zijn zal, als in de wederher stelling alle dingen de factor der zonde geheel zal zijn uitgewerkt. Zoo voelen we ons klein worden, als dan de vlieger met volkomen zekerheid uit de lucht schiet en zonder eenig letsel op de aarde wederkeert. God liet dit den mensch vinden. En, gelijk met alles, wordt ook met deze uitvinding veel zonde bedreven. Maar op zichzelf is zij niet zondig. De mensch heeft ook wel den Oceaan »veroverd«, waarom zou hij het de lucht niet mogen doen Want alle vooruitgang in menschehjk kennen en kunnen, moet tenslotte, al zien wij het verband gewoonlijk niet, dienen om de komst van het Koninkrijk Gods te bevorderen. En in het nieuwe Jeruzalem zal binnen komen de eere en de heerlijkheid der vol keren God zal er den mensch doen heer- schen over de werken zijner handen over de aarde over de zee ook over de lucht en het uitspansel, dat Hij gemaakt heeft.UITKIJK. De zeeliedenstaking. Iu een vergadering van Cardiffreeders, werd het voorstel gedaan, dat de loonen verhoogd zonden worden van vier pond lü shillir.g tot vijf pond in de maand, doch het werd niet ondersteund. O >k werd be sloten den Zeelieden bond niet te erkennen. Een verslechtering van den toestand trad te Glasgow in, waar een groot aantal dokwerkers opnieuw het werk neerlegden. In Rothezay-dok werd 't laden en lossen van verscheidene schepen opgeschort. Een reedersvergadering te Glasgow sprak haar hoogste ontevredenheid uit over het onre delijke gedrag van de werklieden De zee lieden verspreidden strooibiljetten in de stad, waarin wordt verklaard, dat de reeders koelbloedig het bemiddelingsaanbod van den board of trade van de band gewezen hadden, en geen standaardlooD bezaten. De reeders wezen er reeds op, dat zij een be langrijke verhooging toestonden en dat de eenige overblijvende kwestie nog slechts de erkenning van den Hond is. In de Belgische Kamer is het Tlissing- sche versterkings-plan ter sprake gekomen. De afgevaardigde Wauters (socialist) zeide o.a. dat Nederland het absolute recht heeft de defensie-maatregelen te nemen, die het noodzakelijk acht, maar wijst er teven op dat duidelijke verklaringen ontbreken be treflende de volstrekte handelsvrijheid op de Schelde. Minister Davignon antwoordde, dat het altijd een delicate kwestie is, plannen te bespreken, die in vreemde parlementen aanhangig zjjn, vooral wanneer het de na tionale defensie geldt. //Bovendien aldus be-loot hij mocht dit plan ter sprake gebracht worden, dau ben ik er zeker van, dat de beide landen zich de vriendschaps banden, die tusschen hen bestaan, zullen herinneren.// Het aantal gevallen van sabotage, hoofd zakelijk gepleegd op telegraaf- en wissel- lijnen, bedraagt bij de Fransche spoorweg maatschappijen thans 2611. Zooals men weet, begon het sysemalisch plegen van daden van sabotage na afloop van de spoorwegstaking en stellen de saboteurs zich ten doel de weder-in-dienst-neming der ontslagen spoorwegbeambten te ver krijgen. De sccialislen in de Eransche Kamer zijn nu reeds enkele dagen bezig voorstellen te doen iu 't belang der ontslagen ehe- minots. Jaures' voorstel zal doorgezonden worden naar de parlementaire commissie voor Arbeid, De betrokken maatschappijen toonen echter nog weinig geneigdheid de schuldigen weer in dienst te stellen, Niet alleen zal keizer Fransch Jozef den 15den dezer persoonlijk de openings- zittiug van den Oostenrijkschen Rijksraad bijwonen en een redevoering uitspreken, maar teven i heeft hij het plan zijn aanwezigheid te Weeneu te gebruiken om bij de groote manoeuvres van het Oosten- rijksche leger tegeuwoordig te zijn. Blijkbaar gevoelt de keizer behoefte om na de lange periode van gedwongen rust weer aan het openbaar leven deel te nemen. Daar zijn gezondheidstoestand gedurende de laatste weken aanzienlijk verbeterd is, kon de lijfarts des keizers zich niet tegen zijn plannen verzetten. Tengevolge van voortdurende regens zijn de rivieren in Moldavië buiten hun oevers getreden, waardoor verscheidene dorpen onder water werden gezet en een gedeelte der steden Piatra, Baken en Neamtzu, benevens eenige straten van Jassy overstroomd werden. In de gansche streek der Boekowina heeft de buiten zijn oevers tredende Pruth groote verwoestingen aangericht. Het water der rivier steeg zoo snel, dat de inwoners van gansche dorpen alles in de steek lieten en in allerijl het veege lijf redden. Ontwortelde boomen, daken van huizen en dierenlijken drijven in de gol ven en veroorzaken nog meer verwoesting. Het rijpe koren in vele gemeenten is geheel en al verloren. In verschillende plaatsen vallen menschenlevens te betreu ren. De ministerraad besloot aan de Malisoren nog weer een termijn van 20 dagen toe te staan, om zich te onderwerpen. In officieele kringen verzekert men, dat Montenegro voortgaat met de Maliso ren af te raden zich te onderwerpen, terwijl het wordt bevestigd, dat het den dag na de aanplakking, het amnestie manifest weer verwijderen liet. Reeds sinds maanden heerschte op de Noorsche arbeidsmarkt een groote onrust die haar voornaamste oorzaak vindt in het feit, dat de contracten, door een groot aantal werkgevers met hun arbeiders gesloten, gedurende dit jaar afloopen. O.m. is dit het geval bij de mijnwerker-, de arbeiders bij de houtzaagfabrieken en bij die der papierfabrieken. Maanden lang werd onderhandeld, om een confl ct te voorkomen. Daar de werklieden, werk zaam in de mechanische afdeelingen dezer drie instructiën, looneischen stelden, welke de werkgevers niet wilden inwil ligen, volgde ongeveer een maand geleden een gedeeltelijke staking, die door een algemeene uitsluiting van de zijde der werkgevers beantwoord werd. Een oogen- blib had het den schijn, alsof de geheele Noorsche industrie lam goiegd zou worden. Door de tussehenkomst van den voorzitter van het Storthing en vau den leider der Noorsche socialisten, den eerwaarden heer Erikson kwam een ver gelijk tot stand, zoodat voorloopig het gevaar voor een algemeen conflict was afgewend. De vrede was echter van korten duur. De sneltrein van Neubaven naar Bostan stortte van een viaduct, tengevolge waarvan 12 personen gedood en 42 gewond werden. De locomotief en vijf waggons werden op de dertig voet lager gelegen straat geworpen. De wijze, waarop Sigoor Castro er in geslaagd is al zijn tegenstandersomden tuin te leiden en behouden en wel op Venezolaansch grondgebied te landen, dwingt bewondering af, zelfs van zijn grootste tegenstanders. De verschijning van den ex-dictator heeft de regeering te Caracas geheel van den wijs gebracht en blijkbaar ziet zij thans werkloos toe, dat hij de geheele republiek in rep en roer breDgt Castro bevind zich thans nabij den Golf van Macaraibo. Met zijn tweeduizend getrouwen heeft bij zich in deze bergachtige streek veilig ver schanst. Naar zijn eigen meening is het pleit al beslecht en is zijn erkenning als president nog slechts een kwestie van weinig tjjd. Op de bevolking van Vene zuela schijnt de oude dictator een soort van magischen invloed te hebben. Met de gevangenis voor zicü, scharen burgers en solda'en zich aan Casiro's zjjde. Castro heelt er voor gezorgd, ruim- schoo's van moderne wapenen en amu- nitie voorzien te zijn. Volgens de „Stan- dart" beeft hij daarenboven bij een bank te Parijs 7,000,000 dollars staan, over welke som hij vrij te beschikken beeft. Volgens de „New-York Times" zijn de .hooggeplaatste ambfenaren te Caracas algemeen overtuigd, dat Castro er reeds in geslaagd is de regeeriog van Comes omver te werpen. Met zjjn paard gevallen. De 2de luitenant P. E. E. L., van het 3de regiment huzaren, gedachteerd bij de rijschool, te Amersfoort, is Dinsdag ochtend met zijn paard gevallen en er onder geraakt. Toen het paard poogde op te staan, heeft het zjjn meester der mate aan het hoofd verwond, dat deze met alle omzichtigheid moest worden overgebracht naar het naburige militair hospitaal. Onder een sleeperswagen geraakt. Maandagavond is te Amsterdam op de brug Nieuwe Heerengracht bij den Am- stel een 6 jarige jongen, die met een 12- jarige knaap samen op een rijwiel reed, doordat zij kwamen te vallen, met het hoofd onder een sleepers wagen geraakt en terstond gedood. Overreden. Dinsdagmorgen is op het Koningsplein te Amsterdam een werkman, die opeen fiets was gezeten, door het onderstel van eeu in woeste vaart aankomende Atax overreden. De man kreeg de wielen over buik en hoofd en een achterwiel bleek toen men den ongelukkige van ouder het voerluig wilde verwijderen, op bei hoofd te zijn blijven slaaD. De man was dadelijk dood. Stranding te Hoek van Holland. Men meldt ous uit Hoek van Holland Een binnengekomen baik is Dinsdag avond juist met sijven Noordenwind op de Noorderpier geloopen Sleep booten zijn ter assis'eutie er heen. Een boefje! Te Haarlemmermeer is een 13 jarige jongen bij den landbouwer De Vlieger, terwijl deze en de overige buisgenooien afwezig waren, door een opengeschoven raam ingeklommen. Hij heeft toen een secretaire opengebroken en f 523 aan papieren ontvreemd. Het boefje is kort daarna gevat. Belooning van moedige Jantjes. President Fall éres heeft; aan elk der beide Fransche matrozen, die te IJmuiden terstond in het water sprongen toen een Nederlandsch matroos te water geraakte een flinke geldelijke belooning toegekend en hen bovendien de zilveren reddings- medaile geschonken. Een misdaad f Te Maastricht is Woensdagmorgen uit de rivier de Jeker opgehaald het lijk van een pl.m. 70 jarigen man. Hij is herkend als een bewoner van Oud-Vroonhoven. De beide handen waren met een zakdoek zoodanig vastgebonden, dat een op den rug en een voor het lichaam was. De man werd sedert ruim 8 dagen vermist en bad geen middelen van bestaan. Auto ongeluk te Arnhem. Men meldt ons Te Arnhem is op de Jacob Cremerstraat door den automobiel van den aldaar wo nende geneesheer Dr. Wieriüga aangere den een melkboer, genaamd Van Omrne, die zich juist over den weg begaf, en ondanks het signaal van den chauffeur, de auto niet bemerkt had Zwaar gekneusd werd de melkboer opgenomen en naar het gasthuis vervoerd alwaar hij tenge volge van de bekomen wonden isoverleden nalatende een weduwe met 8 j"ugdige kinderen. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat de chauffeur aan eeu en ander geheel onschuldig is. Een rooverbende gevat. Men meldt uit Winterswijk: Marechaussee eu poli'ie te Winterswijk hebben Woensdagnacht een goede vangst gedaan. Zij slaagden erin de band te leg gen op een viertal dieven welke behoorden tot eene rooversbende welke sedert ge- ruimen tijd de grensgemeenten onveilig maakt. Juist toen ze Dinsdag om 5 uur met buit beladen terugkeerden werden ze gearresteerd en geboeid naar Winters wijk gebracht. In hun legerplaats werd een groote hoeveelheid van allerhande levensmiddelen gevonden. Ernstige verwonding. In den vroegen ochtend werd Maandag de Bakkerstraat te 's Gravenhage in rep en roer gebracht door moordgeschreeuw. Een ruim zestigjarige bewoner van ge noemde straat zekere C., steenhouwer van zijn vak, maar die ook wel eens met een orgel langs de straat liep had een jongen man, een orgeldraaier, die bij hem in huis woonde, met een zwaren beitelvormtge steenhouwersbamer eenige slagen op het hoofd toegebracht. Op het gekerm van den verwonde waren de andere huisgenooten o.a. een dochter van den dader toegesneld en onder het geroep van moord, moord de straat opgeloopen. Reeds* herhaaldelijk hadden de beide mannen in den laatsten tijd met elkan der getwist. De oude man was tegen de verkeering van zijn dochter met den jongen orgeldraaier. Zaterdagavond was er weer ruzie ge weest, maar Zondag was de dag zonder gekrakeel voorbij gegaan. Maandagochtend echter omstreeks 4 uur stond C. uit bed op, nam een zwaren hamer, ging daarmede gewapend naar het vertrek waar zijn aanstaande schoon zoon sliep, en bracht deze vijf ernstige als door een wonder voor 't oogenblik niet levensgevaarlijke verwondingen aan he hoofd toe. Tengevolge van het moord- en hulp geschreeuw van de verdere huisgenooten vluchte C. daarop de straat op liep langs de Veenkade naar het Ververschingska- naal, en sprong daar te water om zich door verdrinking van het leven te beroo ven. De man werd echter bjjtijds weder op 't droge gebracht en naar het politie commissariaat aan de Archimedesstraat geleid. Na aldaar van droge kleeren te zijn voorzien werd C. naar het Commis sariaat aan de Riviervischmarkt overge bracht. De verwonde was inmiddels door de politie per raderbaar naar het Gemeente- Ziekenhuis vervoerd. De dader, die bekend heeft geslagen te hebben is, nadat van een en ander proces-verbaal is opgémaakt, ter be schikking van de justitie gesteld en naar bet huis van Bewaring overgebracht. Een leelijke vergissinq. Tengevolge van een leelijke vergissing heeft de bakker D. met zijn huisgenooten te Elburg eenige angsiige uren doorleefd. Ten einde zich in de warmte te verfris- schen liet bij bij den kruidedier B. iets verkoelends balen om te drinken. Deze gaf echter in stede van iets veririsschends bij abuis een braakmiddel. Dadelijk na het ge bruik werden de gebruikers ernstig onwel. Gelukkig diende de geneesheer hen nog bijtijds een tegenmiddel in waardoor de uadeelige gevolgen werden voorkomen. („A. Cr.") De groote ramp te Zaandam. Men meldt nit Zaandam Zondagnacht beeft een ontzettende brand gewoed aan den Dam alhier. Door oubekende oorzaak ontdekte de koffiehuis bouder P. Heij Zondagnacht omstreeks 3 uur dat er brand bij hem was uitge broken. De vlammen grepen weldra zoo om zich heen dat in korten tijd het ge heele dak reeds een vlammenzee was. Het echtpaar Hey waarschuwde hun beide zoons, jongens van 15 en 19 jaar die jammerend de straat opliepen nadat zij over de daken hel brandende huis ODtvlucht waren. Zij hadden gezien toen hun vader hen wekte dat deze met twee kinderen op den arm en moeder met de andere twee kinderen op het dak tracht ten tekomeD. Zij konden duidelijk zien dat de kleede ren van den vader reeds vlam gevat had den. De jongens waren de grootste angst ten prooi. De brand woedde inmiddels voort en deelde zich aan de belendende perceelen mede, zoodat spoedig het koffie huis van den heer Wessels en de cafés „Het Wapen van Amsterdam" en „de Zwarte Ruiter" zoomede een ijzerwinkel een depot van de firma Verkade en den sigarenwinkel van den heer Abbeste in den brand werden gestoken. Ook eenige andere huizen werden in de asch gelegd. Te ongeveer vjjf uur was men den brand meester hoewel nog dikke rook wolken uit de puinhoopen opstegen. Maandag was men nog bezig de smeu lende massa nat te houden. Als bewijs hoe ontzettend de doodstrijd van de om- komenden moet geweest zijn, kan dienen dat om 8 uur onder het puin vandaau w rd gehaald een klein gedeelte van het s offolijk overschot van de kinderen. Van de Ijjken van de ouders was nog niets gevonden. De oorzaak van den brand moet een ontploffing geweest zijn, maar omtrent het ontstaan van de ontploffing zelf kon men ons niets meedealen. Behalve de perceelen hadden ook de tegenover ge legen perceelen door de enorme hitte veel schade beloopen. Van het perceel waarin „de Zwarte Ruiter" gevestigd is werd slechts de bovenverdieping door den brand vernield, Het café zelf bleef gespaard. Nader verneemt men, dat alle lijken zoowel van het echtpaar Hey als van de vier kinderen, onder het puin te voor- schuin zijn gebracht Ze lagen allen bij elkaar. Wat de oorzaak betreft gelooft men met een gasontploffing of iets der gelijks te doen gehad te hebben. Daaruit zou verklaard moeteD worden, dat het gebouw zoo spoedig in lichte laaie stond. Sommige zeggen zelfs een knal gehoord te hebben. De correspondent van De Tel. schrijft nog 't Is thans 9 uur 'n avonds, maar op den Dam alhier en in de aangrenzende straten is een volksmassa bijeen, alsof men Koninginnedag in de Kalverstraat te Amsterdam viert. Half Zaandam is uhgeloopen en bijna heel de Zaanstreek, want honderden bij honderden uit de aangrenzende gemeen ten zijn toegestroomd. En daar bij voerden de booten nit Amsterdam een groot aantal nieuwsgierigen aan. De cafe's en nering doenden in den omtrek maken goede zaken. Overal bespreekt men de droeve gebeurtenis, men ziet hoofdsohudden en wijzen en men hoort allerlei dwaze gis singen verkondigen. Vermeldenswaard is nog, dat aan het op 6 M. afstand gelegen telefoonhuisje een zwaluwpaar zijn nestje had gebonwd Deze diertjes hebben het in den afgeloo- pen na ht warm gehad en veel rook moeten verdragen. De ouden hebben ech ter de jongen trouw beschermt door met gevaar voor eigeD leven het nest af te dekken. Echt dankbaar en vroolijk voor het behoud hunner kleinen vlogen zij Woensdagmorgen en -middag rond. En de jongen zijn tierig en hongerig als al- tijd. Alleenverkoop voor SCHOUWEN' EN DU1VELAND, NOORD-BEVE LAND, St. PHILIPSLAND, GOEDEREEDE EN OVERFLAKKEE. De FIRMA C. A. VERKOUTEREN te H \LSTEREN bij Bergen-op-Zoom, heeft de eer H. H Landbouwers van Goeree en Overflakkee te berichten dat zij de Heeren A. POLDER ZOON te DIRKSLAND, in alle opzichten voor het geheel uitvoeren van Drainages 4707 en alleen de verantw oordel ij kheid voor deugdelijke draineeringen op zich neernt door haar gerecomandeerde Draineurs. Maairuachines ia de „MlLWOltKEE" deze machines zijn van de beate grondatoffen gebouwd werkt zeer licht en ruiachloos, maait zeer kort en ia steeda voorradig, eveneens de 4215 met 28 stalen krul veer tanden, veratelbaar prijs f70. Wiedmachittes de Komeet en andere merken in prijzen vanaf f55 zeer scherp en ontroomende Centrifugen vanaf f36, Karna vanaf f 19, Bascules gewichten, Wasch- en Wringmachinea, Mangels enz. Vraagt prijscourant bij

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 2