TWEEDE BLAD. Zaterdag 8 Juli 1911 26sle Jaargang N°. 1674. ER" Antirevolutionair Orgaan 1* I ilsdijk. IN HOC SIGNO VINCES Twee Bladen en Zondagsblad. r°* te Ooltpnsïlaat. 2 voor fle ZiiUlliolliiiiilsflie en Zeeuwsclie Eilanden. Esn beschuldiging I Groote Jaarlijksche UITVERKOOP. voor sBotprljs J. KI» FABERT Uitslag Gemeenteraads verkiezingen. SPlaatseltfk JVieuws. W. BOEKHOVEN. SOMMELSD IJK. Alle stukken voor de Bledactie bestemd, Adverteutiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. officieel Cüedeelte. Uitslag verkiezing. Tuin- en Landbouw. Artisjokken. Reclames, Hertedee- lingen enz. Yaii 17 Juni lol 1 Aug. Alle OUDE TONGE. >H. 5845. dat mijn in worden pstaat. 4837 geïllustreerd lorradig die we )ide bericht of )t de firma 1850 wer- erd. 4138 L.AAT komen, 4535 ef Uwe orders inwoordigers *en op-Zoom. Ballegoojj. Poots. ïesteren. afler istenbrugge. 4528 4,31 5,40 5,53 8 5,58 9 6,08 9 6,19 6,30 6,35 6,45 1 6,51 6 7,26 10,22 0 9,06 12, 8,37 8,40 8,53 8,58 9,08 9,19 9,30 -Jr f 9,47 06 4,45 7,30 31 6,10 9,05 06 6,45 9,40 16 5,56 9,45 ,26 7,06 9,55 27 7,07 38 7,18 48 7,28 59 7,39 04 7,44 17 7,57 28 8,30 8,30 11, 8,39 11,09 8,50 11,20 9,04 11,34 9,16 11,46 9,27 11,57 9,30 12, 9,32 9,42 9,47 10,22 12, 6 4,45 6,10 6 6,45 5 6,50 5 7, 6 7,01 9,35 9 7,04 9,38 7,15 9,49 i 7,27 10,01 8 7,41 10,15 7 7,52 10, ?6 S 8,01 10,35 Dez^Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr, p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooraitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Intercontm. No. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/j maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit BURGEMEESTER en WETHOU DERS der gemeente Ooltgensplaat, maken .fi bekend, dat een afschrift van het proces- verbaal, vermeldende den uitslag der op heden gehouden stemming, ter verkiezing van drie leden van den gemeenteraad is aan geplakt en voor een ieder ter gemeente secretarie ter inzage ligt. Ooltgensplaat, 5 Juli 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Weihouder, de Burgemee ter, A. HOBBEL. JOH, v. PUTTEN. Vooruit geeft in zijn jongste nummer een uittreksel uit een brochure tegen onzen afgevaardigde den Heer H. Ch. VEGTEL gericht. Het biadt meent dat het algemeen elang verbiedt deze brochure dood te zwijgen. Toch is deze brochure in de pers van elke richting doodgezwegen. Dit teekent haar waarde. Nu het antwoord van den Heer V EG TEL aan Vooruit onbekend schijnt laten wij het hier volgen 's-Gravenhage, 1 Juli 1911. Priesegracht 15. Mijnheer Van bevriende zijde gewerd mij gisteren een circulaire van den Heer J. A. mulder, die reeds Maandag ilü Juni hier en daar ontvajagen weid en welker inhoud in 't kort hierop neer komt, dat ik gezegden fleer J. A. Mulder overgehaald zou hebben tot afgifte van een borgstelling met ken nelijk doel mij die toe te eigenen. Naar aanleiding daarvan merk ik op: lste, dat de Heer J. A. Mulder, volgens zijn cireu'aire, in September 1910 op een advertentie schreef, en bij mijn bezoek zoogenaamd bij over rompeling tot borgstelling zou verleid zijn, terwijl inderdaad bedoeld schrij ven van den Heer J. A. Mulder dagteekent van 27 Juli 1910 en hij daarin mededeelde: sik ben in staat borg te stellen«. Aanstelling en stor ting volgden eerst zes weken later 2de, dat ik zoodanig opzet tot toe- ëigening nimmer zou kunnen volvoeren daar bedoelde borgtocht niet gestort is ten behoeve van mijn persoon, maar van mijn Assurantiekantoor, welke instelling, als Naamlooze Vennoot schap, door mij beheeid wordt onder toezicht van een College van Commis sarissen (/.ie bijlage); 3de, dat de mededeeling, dat ik reeds tweemaal per deurwaarders-exploit tot afrekening zou gesommeerd zijn, ge heet uit de lucht gegrepen is en dat ik den heer Mulder tart de namen i te noemen van de deurwaarders, die de exploiten zouden hebben beteekend; 4de, dat juist omgekeerd de Heer J. A. Mulder op 21 April j.l. wegeLS ergelijke wanpraestatie op staandea j voet als vertegenwoordiger van mijn kantoor ontslagen is en bij exploit van j denzelfden datum, uitgebracht do r j den deurwaarder C. A. Colder te Amsterdam, wegens nalatigheid in zijn afrekening gesommeerd is om »bin- nen drie dagen behoorlijk rekening en verantwoording te doen van de door hem in zijn qualiteit van verte genwoordiger in het jaar 1900 en elf geincasseerde gelden, gedane betalin gen en verdere comptabele handelin gen en het saldo van rekening af te dragen 5de, dat aan deze sommatie tot nog toe niet is voldaan, doch dat ik eindelijk één week geleden te mijnen kantore eene bespreking mocht hebben, waar toe ik mij op verzoek van den gemach tigde van den Heer J. A. Mulder beschikbaar had gesteld 6e, dat ik voor deze bespreking ver wijs naar den brief, waaruit tevens blijkt, dat de Heer J. A. Mulder aan mijn kantoor f 3500.schuldig is, en dat mijn in dat schrijven beves tigde voorstellen door bedoelden ge machtigde dermate coulant werden geacht, dat hij te kennen gaf den Heer J. A. Mulder te zullen aanraden ze in dank te aanvaarden: 7de, dat de Heer J. A. Mulder, nog vóór hij met het resultaat dezer be spreking bekend kon zijn, zijn circu laire had verzonden, waaruit het wei nig ernstige zijner lastgeving blijkt 8ste, dat ik ieder aanraad deze om standigheid, zoomede den inhoud van het »Naschrift«, waaruit de ware be doeling der circulaire blijkt, te toetsen aan een bericht van den Heer J. A. Mulder d.d. 13 Januari j.l., dat hij n.l. bezoek had gehad van twee heeren, die aanboden, hem kosteloos in de gelegenheid te stellen een brochure tegen mij uit te geven, mits hij, door mij uit te schelden, een strafaanklacht tegen zich uitlokte, waardoor mijn naam in opspraak kon worden ge bracht een voorwaarde die door den J. A. Mulder met mis ladige nauwge zetheid nagekomen is; 9de, dat ik als man van zaken op de voor zich zelve sprekende circulaire niet zou ingegaan zijn, doch dat ik mij als publiek persoon verplicht acht, haar bedenkelijk karakter in 't juiste licht te stellen 10de, dat, waar deze circulaire, in verband met haar doorzichtige strek king, ook aan de leden der Staten werd toegezonden, ik het op prijs zou stellen zoo eene commissie van enkele dier Heeren de juistheid mijner mede- deelingen doer inzage van boeken en bescheiden te mijnen kantore zouden willen controleeren. Hoogachtend, H CH,'VEGTEL. Bijlage A. De ondergeteekende, G. P. A. G. H. RÖMER, oud Lt.-Kolonel Huzaren, Vennoot in het Assurantiekantoor on der directie van den Heer VEGTEL en door zijn medecommissarisen aange wezen als gedelegeerde voor bet da gelij ksch toezicht op het beheer der Directie, verklaart, dat het optreden van genoemden Heer VEGTEL tegen over den thans ontslagen vertegen woordiger J. A. MULDER te Amster dam hem in alle deelen bekend is en zijn volkomen goedkeuring wegdraagt, alsmede dat naar zijn besliste over tuiging de Heer EI. Cu VEGTEL de bij ons Kantoor gedeponeerde waar borgsom niet aan den Heer MULDER lerug mag geven vóór de afrekening heeft plaats gevonden, waarvan deze laa ste in gebreke is gebleven. G. ROMER, oud Lt. Kolonel Huzaren. Den haag, 30 Juni 1911. Bijlage B. Amsterdam, 4 Juli 1911. Mijnheer Als eerlijk man zal ik in het open baar herroepen in mijn antwoord op U circulair dat gij niet gedagvaard zijtmaar geheel buiten mijn schuld op misverstand berusten, wat ik ook gaarne mondeling wil toelichten. Die herroeping kunt U spoedig tege moet zien, ik hoorde dat eerst heden morgen. Achtend, (w.g.) J. A. MULDER. Deze briefkaart ontving de Heer VEGTEL in antwoord op zijn bro chure. Deze beschuldiging althans wordt door den Heer Mulder reeds inge trokken. Wie weet wat nog volgt. Uit bovenstaande ziet men weer hoe Vooruit steeds tracht met oneerlijke middelen den tegenstander af te bre ken. Hoe laag staat zulk een redactie GROENTETEELT. De naam is voor velen zelfs vreemd en ook de groente, als die voor de winkel- ramon ligt uitgestald, blijkt aan heel wat menschen onbekend te zijn. Toeli verdient zij meerdere bekendheid, want zij is, be- hoorende tot een goede soort (de j>Globe« b.v.) en goed toebereid, een smakelijke spijs, 't Zijn de verbazend groote bloem knoppen van de Cynara Scolymus, een plant met samengestelde bloemknoppen men eet de dikke, sappige omwindselblaadjes der bloemhoofdjes, een gerecht, dat bij onze zuidelijke naburen, de Belgen en Franschen in de laatste jaren zeer geliefd is gewor den. Ook in Italië worden de artisjokken veel genuttigd, men heeft daar speciaal artisjokken-restaurants, waar deze groente, d.w.z. de >pitten« of harten er van niet als elders gekookt, doch gebakken wordt in olijfolie, 't Is dan echter een kunst om ze niet taai te doen worden, waartoe het weeken gedurende 24 uur in water ook een vereischte schijnt. De huismoeder, die ze koken wil, snijdt de artisjokken bij het schoonmaken dicht aan den steel af, wascht ze zorgvuldig, vooral ook tusschen de bladeren, de schubbenzonder deze te beschadigen. Zij laat ze dan eenigeuren weeken. In water me"t een weinig zout worden ze gekookt, 2 a 3 uur, naar ze malsch of minder malsch zijn. Zijn ze gaar dan wordt al wat dradig, vezelig is, van het hart (de »pit«) afgenomen, en deze harten worden met een zoet zure saus naar smaak, opgediend. Wie de planten zelf kweeken wil, heeft een broeibak noodig, een kouden of een warmen. In den laatste kan men al eind* Februari of begin Maart zaaien; de plan tjes komen dan einde Mei met kluit in den vollen grond. In den kouden bak zaait men gewoonlijk in 't laatst van Maart, in bloempotjes, een zaadkorrel in eiken pot. Deze bedekt men met een glasruit; men hoeft dan niet te gieten, waardoor men rotting voorkomt. Het zelf-kweeken kan een aardig voordeeltje geven, daar zoowel de planten, welke men over heeft, als de bloemknoppen, steeds goed betaald worden. Wie geen bak heeft, of het niet te doen is om winst te behalen, kan jonge planten, gekweekt in potten, koopen. Hij zet ze dan nu met den pot in den grond, om ze tegen den herfst in den vollen grond te plaatsen, 's Winters moeten ze tegen vorst en staand water worden beschut, 't Vol gende jaar kan men oogsten. Eerst blijven de planten klein, maar in het tweede jaar tot ontwikkeling gekomen, beslaat elke plant wel een oppervlakte van een vierk. Meter. Op vruchtbaren grond gedijen ze wel liet best, maar toch kan men ze ook op schralen zandgrond, mits goed bemest, uitstekend telen. Men kan zoowel kunst als stalmest gebruikenvooral voor een phosphorzuurbemesting(Thomasslakkenmeel of superphosphaat) zijn ze zeer dankbaar. In Engeland "blaakt men gaten van f M. in 't vierkant, doet er een laag (een voet) compost in, daarop wat aarde, zóóveel, dat de plant op een heuveltje komt te staan; dit laatste om rotting in den winter tegen te gaan. Men kan de planten ook scheuren, einde Maart of begin April kan men de zijspruiten met een stukje wortelsstok afnemen en in een warmen bak plaatsen, waar men ze laat tot ze flink geworteld zijneerst dan komen ze in den vollen grond of, voor verkoop bestemd, in potten buiten, 't Eerste jaar kunnen ze, maar niet te dicht, in gemengde cultuur met laag- blijvende planten groeien. De bloemknoppen, de eigenlijke artis jokken, worden met een stukje stengel van 1 d.M. afgesnedendit eischt de markt. Zij moeten zoo groot mogelijk worden, maar geheel gesloten blijven. Bij het afsnijden van den bloemenstengel, zoo laag mogelijk, dat tegen den avond gebeuren moet, be- strooie men den snijwond tegen sapverlies, met asch. De onderste bladeren, welke ge leidelijk afsterven, mag men nooit aftrek ken dit zou rotting geven. C. B. (20 Cents per regel voorradige Ilanulafuren, alsmede de ïJ gemaakte goederen worden opgeruimd o Soinmelsdijk. Uitslag verkiezing. Kiezers 462. Uitgebracht 423. Van onwaarde 6. Meerderheid 209. A. P. v. Dorsser 223 stemmen. M. Dijkers 189 stemmen. J. v. Gent 187 stemmen. Gerr. Joppe Dz. 199 stemmen. Jb. Joppe 209 stem men. M. Peekstok 209 stemmen. Gekozen de Heeren A. P. v. Dorsser Lib. M. Peekstok Lib. Jb. Joppe Ant. iliddelharnis. Uitslag verkiezing. Uitgebracht 472 stemmen. Van onwaarde 15 stemmen. Alzoo 457 geldige stemmen. Vol strek te meerderheid 229 daarvan verkregen. C. C. Bruggeman 171 stemmen. W. Buth 215. J. v. d. Koogh 258. T. Sehilperoord 198. J. v. d. Slik 198. J. J. Slis 263. B. Tiggel- man 209. J. Vroegindewei 208. Gekozen de Heeren J. J. Slis en J. v. d, Koogh. Herslemming tusschen de overige Candi dates Stad aan 't Haringvliet. Uitslag verkiezinq. Arendsman aftr. 78. Van Dijk Chr. Hist. 76. Huizer lib. 88. Koppenaal lib. 92. Van Paassen 105. S.erk Antirev. 98. Uitgebracht 187. Onwaarde 1. Meerderheid 93. Gekozen Van Paassen en Sterk, herstemming tusschen Kopptnaal en Huizer. Den Bommel. Uitslag verkiezing. Uiigebrucbt 195 stemmen, waarvan van onwaarde 6. Van de 189 geldige stemmen, verkregen K. Buth 91 stemmen. B. Jongeling 103. F. J. Knoop 95. J. Mooijaart 77. W. J. Bosmolen 93. C. van Vliet 75. Zijn met meerderheid van stemmen gekozen B. Jongeling (antir.) en F. J. Knoop (lib.) Herstemming tusschen K. Buth en W. J. Bosmolen. Ooltgensplaat. Uitslag verkiezing. De uitslag van de op 5 Juli gehouden stem ming is dat werden uitgebracht 326 stemmen. Daarvan verkregen P. den Braber 106 at. J. Donkersloot (afu.) 165 st. W. J. Donker sloot 101 st. J. Jacobs Jzn. (aftr.) 169 st. B. van Bossum 137 st. en J. A. Slis (aftr.) 170 stemmen van onwaarde 4 st. aftredende herkozen. Oude Tonge. Uilslag verkiezing. Hel aantal uitgebrachte door de kiezers is als volgt Bark H. 51, De Haas van Dorsser H. 111, Kamerling M. 45, Oomens P. 157, Van Schelven P. 137, Van Schouwen P. 178. en Vreeswijk 233, zoodat zijn gekozen de heeren Van Schouwen en Vreeswijk, terwijl herstem ming zal plaats heoben tusscuen de heeren Oomens en van Schouwen. Nieuwe Tonge. Uitslag verkiezing. Bij de gehouden stemming voor 3 leden van den gemeenteraad zijn uifgeoracht 244 stemmen, waarvan verkreeg: D. Breesnee 86. A. Dorst 150. L. Nelisse 144. J. Overdorp 141. H. van Griethuizen 45. Adr. Holleman 79. Aantal kiezers 268, herkozen 3 Andrev. Dirksland. Uilslag verkiezing. Bij de Donderdag 6 Juli gehouden stemming voor 2 leden van den gemeenteraad zijn ge kozen de heeren G. Bosschieter (aftr. Antir.) met 231 en M. Koomin lib met 185 stemmen de heer A. van 't Geloof Antir. verkreeg 108 stemmen. Stellendam. Uitslag verkiezing. Uitslag stemming voor 2 leden van den gemeenteraad, uitgebracht 238 stemmen van onwaarde 5, hiervan verkreegBiemond 107. Keijzer 89. Koese 59. Moerland lOl.Scbaalf 69 s'emmen. Geen der cantlidaten dus volstrekte meer derheid, en zal op Donderdag 13 Juli her stemming zijn waarvan Koese als hebbende de mins'e stemmen verkregen uitvalt. Souimelsdijk. Blijkens de staat van bevolking opgemaakt door het Centraal Bureau voor de Statistiek te 's Gravenhage bedroeg het aantal inwoners op 31 bec. 1910, 1579 ra. en 1 598 vr. totaal 3 177, De Com. der Kon. brengt ter kennis aan belanghebbenden dat de afzonderlijke jacht op waterwild r oor dit jaar zal weden geopend op Zaterdag zz Juli 1911 en dat mitsdien vanaf dit tijdstip de uitoefening der jachtbedrijven, vermeld iu art. 15 letter d, f en h is geoorloofd. De navolgende personen gaan t Aug. a.s. naar de landweer overT. van den Doel, A. J. Hartensveld, L Schol, J. v. d.

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1