U BLAD. HOOIVORKEN C. 1 Jz., A.JANSEN, Zaterdag 1 Juli 1911 36sle Jaargang N°. 1673. Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollaiidsclie en Zeeuwsclie Eilanden. Advertentiën, A. y. d. Meide, IN HOCSIGNO VINCES ruim gesorteerd, voorhanden bij Zandpad B 121, Midctalharnis, W. BOEKHOVEN, Schoenen enLaarzen SOMMELSDIJK. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Otgsever. Dit de Pers. Het vloeken. Gemengd Aieuws. is uw beste soliedste en v«©r- «üeeligsSe adres voor alle soorten Specialiteit ia ZEE- en f ATEELAARZEN, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. n v zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummera 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. FITGtEYER Telefoon Intercom». Ho. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die 'zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nur. Een ergerlijke nationale zonde onder ons volk, zegt De Zeeuwvan ouds Neder lands ergste volkszonde. De lucht is vol van vloeken. Keer u waar gij wilt, gij kunt de lieden hooren vloeken. Jongen en ouden, mannen en vrou wen, hooggeplaatsten en uit den lageren stand, rijken en armen, geleerden en onge- letterden, zich noemende Christenen en zich heetende paganisten, allen onteeren den Naam. Lodewijk IX (de Heilige bijgenaamd) van Frankrijk strafte eiken vloeker door hem met een gloeiend ijzer de lippen te schroeien. Hadden ook wij zulke wetten, wat zouden de heete ijzers hun werking doen Toen iemand bij genoemden koning klaag de, dat de straf te gestreng was, antwoordde de vorst: »Ik wenschte wel van God, dat ik, door mija eigen lippen te schroeien, het ijdelijk gebruik van den Naam Gods uit mijn rijk verbannen kon«. Heeft ooit een vloek, zoo vraagt hel blad verder Heeft een vloek ooit een zware vracht voortgeholpen P Ooit een slechte rekening voldaan p Ooit uw pijn genezen Heeft het vloeken ooit iemand eenig vcordeel aange bracht Voorwaar de vloeker is de lafste van allen die handel drijven in de zonde. Hij zondigt gratis. Hij verkoopt zijne ziel voor niemendal. Toen Jobs tegenheden haar toppnnt be reikt hadden, werd hij zelf met booze zweren aangetast; en toen zeide zijne vrouw, die nog wel zijn ergste zweer was, feitelijk dit g Waarom vloekt ge nietVloek God, al sterft ge ook terwijl ge het doeU. Toch zou het vloeken geen enkele zijner zweren weggemaakt, niet een zijner dieren teruggebracht, niet een zijner kinderen tot het leven wedergeroepen hebben. Het blad wil, dat tegen deze ergerlijke zonde meer met kracht worde getuigd: Het moet al meer gewoonte worden, dat zij, die op staatkundig gebied met de Chr. partijen meegaan of de Chr.-Historische beginselen belijden, zich stipt onthouden van het uitspreken van woorden, die naar den maatstaf en den toetsteen van Gods Woord en heilige wet niet kunnen bestaan. Ook van eene staatkundige partij geldt, dat indien zij naar dezen regel zal wandelen, over haar zijn zal vrede en blijdschap. En een iegelijk, die den naam van Christus noemt, sta af van alle ongerechtigheid. De ergste vorm van vloeken is die waarin men de verdoemenis inroept voor zichzelven. Toch is deze zonde zoo algemeen, zoo tot een nationale zonde geworden, dat er wel eens een enkele maal, ook in een staatkundig blad als het onze, tegen getuigd mag worden. Want deze zonde heeft zich niet alleen in de kazerne en op de vloot, maar ook in de werkplaatsen, op de hooge- scholen, in de paleizen der aanzienlijben en in de hutten der armen vastgezet. Niet alleen wanneer de geest door drankgebruik beneveld is, maar ook in 't gesprek wordt deze nationale vloek uitgesproken. Echter &;et, in oogenblikken wanneer God de Heere in Zijne Majesteit spreekt. Bij zwaar onweer, t>f bij storm op zee, in doodsgevaar of benauwdheid. Dan zou men eer het tegen deel doen. De zonde van het vloeken schildert het blad vervolgens als lafhartig,, gruwelijk en gevaarlijkhet is de zonde waaraan de schrikkelijke bedreiging is vastgeknoopt »de Heere zal niet onschuldig houden die Zijnen naam ijdellijk misbruikte. Inderdaad, het misbruik van Gods naam is onder ons volk meer dan schrikkelijk een ernstige waarschuwing daartegen mag ook wel eens in de pers worden gehoord. Want ook in de pers neemt het vloeken toe. Zie naar België. Schandelijk is het de vorige week in Bel- gië's Tweede Kamer toegegaan. België heeft een Ministerie van rechts, dat natuurlijk uit R.-Katholieke mannen bestaat. Liberalen en socialisten hebben 't daar onomwonden uitgesproken, dat zij bij de verkiezingen van het volgende jaar 1912 te zamen zullen optrekken en al het moge lijke doen om de rechtsche meerderheid ten val te brengen. Om dan gezamenlijk de regeering over te nemen. Precies als in Frankrijk waar reeds sedert jaren het Ministerie door Ra dicaal-liberalen en Socialisten wordt ge vormd- De leider der Socialisten, de heer Emile v. d. Velde, verklaarde onder meer »Wij socialisten, zijn niet geneigd het volkslied te zingen, evenmin als de liberalen de Internationalen zullen zingen, doch wij zingen jVan 't ongediert der papen 'ijSt*,. Verlos ons Vaderland. De liberalen vonden dat mooi 't Was goed zoo I Geen wonder, dat de hartstochten be gonnen te werken en de gebalde vuisten le voorschijn kwamen, zoodat de kamerboden tusschenbeide moesten komen. De zitting moest worden opgeheven. Het doel is duidelijk. Links wil zoolang mogelijk herrie maken, totdat de Koning, ten einde raad, de Kamer ontbindt, zoodat men dan in troebel water kan visschen. Zoo zijn hunne manieren Lichtzinnige perstaai. De Rotf. had onlangs een treurig staaltje van wat men in de liberale en neutrale pers zooal durft schrijven, 't Was een Utrechtsch blad, dat zich bepaald godslasterlijk had uitgedrukt. De Rolt. behoeft niet eens zoover van huis te gaan. Ziehier iets, dat we uit een deftig blad als de Nieuwe Rotterdamsche Courant knipten een »medidatie« (1) over den dood »De dood is niets, alleen is het dood gaan zoo'n onaangename bezigheid. Je moet zooveel doormaken voor zoo wei nig. Het is even erg als de veldtocht voor een parlementsverkiezing. In een goedge ordende wereld zou er geen verdrietig verwordingsproces zijn, noch voor noch na den dood. Gij zoudt onbezorgd en argeloos uw gewonen gang gaan en op het oogenblik door een onnaspeurlijken Voorzienigheid voor uw ontbinding bestemdpoefuw kleeren zouden een oogwenk verrast blijven staan en dan op een hoop rollen zonder geringste deel van u er in. Als wij dan mceten sterven, waarom wendt de Voor zienigheid dan niet deze eenvoudige en verstandige manier aan Het zou zooveel verdrietelijkheden besparen. Het zou zoo zuiver, zoo pijnloos, zoo schilderachtig zijn Moet niet elk christen zich met veront waardiging van zulke spottaal afwenden P In hetzelfde blad, in 't zelfde nommer lezen we in een verslag over de Europeesche rondvlucht de volgende lichtzinnige beschou wing Het vliegen met een passagier acht hij behalve om gezelligheid nog daarom een voordeel, dat men verloren zijnde ten min ste nog iets zeggen kan. Evenwel, de heer Van Meel zal niet verloren gaan; immers hij wijst mij een met rood-wit-en-blauw lint aan zijn vliegtuig bevestigd hoefijzer dat, als elk kind en scepticus weet geluk aanbrengt en dat inderdaad evenals de talisman van Wijnmalen, de geëischte diensten tot dusverre stiptelijk volbracht. Beiden zijn immers gezond en wel Geen woord van afkeuring over zulk heidensch bijgeloof, dat spot met elk denk beeld eener goddelijke Voorzienigheid. Waar nog steeds christen-menschen zulke lectuur geschikt vinden voor de huiskamer is 't goed, daar telkens weer op te wijzen. Kwade samensprekingen bederven goede zeden Technisch moge deze Pers zeer hoog staan vaak zij kan niet nalaten aan te tasten, wat ons heilig is. Stuitende tegenstelling. Men weet, hoe de linkerzijde zich met kracht verzet tegen het wetsontwerp, dat het bijzonder onderwijs wenscht tegemoet te komen inzake de bouwkosten. Dit wetje werd met de zwartste kleuren afgeschilderd. De regeering-wil, meent men, het bijzonder onderwijs bevoordeelen boven het openbare. De minister heeft op deze grief een zeer duidelijk antwoord gegeven- Ik noem, zeide hij, om de werking der bestaande regeling te illuslreeren, twee gevallen. Er wordt een bijzondere school gebouwd voor 180 kin deren. Ik reken de bouwkosten op f 100 per kind in de groote steden zijn de kosten aanmerkelijk hooger. Dit wordt derhalve f 18.000. De regeering vergoedt f 197.80. Onderstelt men nu dat het school bestuur voor de rente en aflossing 6l/2 pet. heeft te betalen, dan blijft ten laste van het bestuur f 1170 f 197.80 f972.20. Stel daartegenover den schoolbouw voor het openbaar onderwijs de gemeenten, die steeds 25 pet. van haar kapitaal-uitgaven vergoed krijgen, die schier altijd veel gemakkelijker een be roep op de geldmarkt kunnen doen dan een bijzonder schoolbestuur, die in ge val van tekort door gedwongen heffing zich de noodige fondsen kunnen verschaf fen en die tenslotte als ondanks dit alles de bouw nog niet kan worden doorgezet, uit 's Rijks kas het ontbrekende aan gevuld zien. Dat de Rijkssteun in dezen vorm geenzins onbeteekenend is, volgt reeds uit de eenvoudige herinnering, dat over 1904 1908, krachttens ar.^S3 der Lager-Onderwijswet, voor den schoolbouw gemiddeld een bedrag van f 211.665 is vergoed,of 48 pet, van de krachtens art. 48, eerste lid, sub. 2e., uitgekeerde sommen. Men behoeft, merkt de minister op, nog waarlijk geen voorstander van het bijzonder onderwijs te zijn, om hier een stuitende tegenstelling te constateeren. Een tegenstelling die niet wordt wegge nomen, alleen verzacht, als de regeering in stee van 1.15 pet. vergoedt 2 pet. en dus in plaats van f 197.80 in het bo vengenoemde voorbeeld subsidieert f309.60. Dan nog blijft voor rekeniag van het schoolbestuur f 860.40. Zou men nu, zegt de minister, waarlijk in ernst meenen, dat deze luttele verminde ring van uitgaven opweegt tegen de zooveel gunstiger voorwaarde, waaronder de open bare schoolbouw plaats vindt Dat alles spreekt zeer duidelijk voor ieder die reden verstaan wil. Maar het mag betwijfeld of men dat wil. (»N. Pr. Gr. Ct«.) Een duur werk zal het lichten van de Maine worden. Er zullen niet veel krantenlezers zijn, die zich dit echip meer herinneren, hoe wel er een tijd was, dat de naam op veler lippen zweefde. De Maine was een oorlogsschip. Van de Vereenigde Staten. Toen, even vóór den jongsten oorlog de betrekkingen tusschen de groote Ame- rikaansche republiek en Spanje reeds zeer gespannen waren, en dit schip in de haven van Havana lag, om op alle ge beurtenissen te zijn voorbereid, is het door een onbekende oorzaak in de lucht gevlogen cn dat was de aanleiding tot het uitbreken van den oorlog, die Spanje te staan kwam op 't verlies van al zijn bezittingen. Zóó kwamen de Vereen. Staten in 't bezit van Cuba en nu wil men es precies onderzoeken, hoe het wrak van 't schip ligt, om daaruit wellicht te kunnen be sluiten op wat wijze het is te gronde gegaan. Met dat doel is om het wrak een dam gelegd die nu gereed is gekomen, en na zal met het uitpompen van het aldus gevormde bassin worden begonnen. Ook dat is een kostbaar werk, want het wrak ligt 37 voet diep, terwijl men bovendien grooten last vreest van het insijpelende water. Zoo wordt het dan ook waar schijnlijk geacht, dat ten slotte het bedrag van 300,000 dollars voor het werk be schikbaar gesteld, nog te laag zal blijken te zijn. Zulk werk kan men echter niet hal verwege staken en 't eind zal dan ook wel zjjn, dat het patria bijboot. 't Kan er trouwens wel af! Dht viel haar tegen 't Is een New Yorksche dame van hoogen rang. Twee jaar geleden keerde ze uit Parijs terug met een grooten voorraad kostbare juweelen. Niettegenstaande haar man millionair is, bad ze toch geen zin om invoerrechten te betalen en ze wist werkelijk haar schatten te smokkelen. Dezer dagen echter waren eenige ju weelen gestolen en de dame deed direct aangifte bij de politie. Argeloos deelde zij mede, wanneer de steenen in Parijs waren gekocht. Dat hoorden de douane beambten zij snuffelden hun boeken es na en nu bleek, dat indertijd van dezen invoer geen rechten waren betaald. De millionaire werd nu gedwongen de waarde van de diamanten, ongeveer 250.000 dollars aan de schatkist te betalen, terwjjl zij nog bovendien met een gerechtelijke vervolging wordt bedreigd. 't Maakt natuurlijk in New-York heel wat sensatie Door een stoomtram gedood. De ruim 20-jarige zoon van Jac, Jansen, landbouwer te Langerak, bij Hoogeveen is Zaterdagavond onder de stoomtram geraakt en gan de bekomen, wonden over leden. Tramongeluk in Den Haag. Op het achterbalcon van de Staatsspoor stoomtram van Den Haag naar Scheve- ningen waren gisterennamiddag 4 jongens geklommen. Een hunner, een 5-jarig knaapje, viel er af en kreeg een wiel over beide beenen. In het sanatorium van Dr. Keuchenius werd hem de eerste hulp verleend. Het zwaar verwonde kind werd per auto naar het gemeenteziekenhuis vervoerd, waar het been moest worden afgezet. De moord te Lienden. Aangaande den vermoedeljjken moord te Lienden meldt men nog het volgende aan de „N. R. G" De vermoedelijke dader heet C. A. Nanris, oud 51 jaar, zwervende in een woonwagen en vader van aoht kinderen, waarvan het jongste 3 jaar is. Zaterdagmorgen ontstond tusschen hem en zijn vrouw ongenoegen. Zjj stond achter in den woonwagen; hij was aan het snjjden van brood voor zijn paard. Even later hoorden lieden uit een andere wagen roepen: 0, GodI en vonden zij de vrouw buiten den wagen voor de denr liggen. Haar 17-jarige dochter en een buurvrouw wieschen haar af. De man keek onderwijl niet naar zijn vrouw om ook niet toen de beido anderen zeiden dat het heel erg wars. Wel liep hij toen naar Dr. Borst te Lienden d!e, ter plaatse gekomen, den dood der vrouw constateer de. De politie was spoedig ter plaatse en nam den man gevangen. De woede van het publiek was zoo groot, dat zij hem met moeite er tegen beschermen kon. De dood der vrouw is veroorzaakt door een diepe steek onder het schouderblad. De man blijft ontkennen. Een nieuw snufje hebben sommige Ame'rikaansche waren huizen bedacht. Men moet zeggen, 't is verstandig bedacht! Aan elke afdeeling heeft men bij de hand pakpapier en paktouw in mode kleuren met één blik overtuigen de bedienden zich van de kleur van het toilet der koopster en wikkelen dan het gekochte in gelijkkleurig papier. Uitdoet vele dames besluiten een pakje zelf mede te nemen, dat zij anders zouden hebben laten thuisbrengen. Wat dus voor het magazijn zélf ook nog makkéljjk is Verbrand is het luchtschip, dat nog maar enkele weken geleden boven Amsterdam en Den Haag zoo trotsch heen en weder voer. Terwijl men bezig was, den moter te herstellen, is n.l. de Parseval Y in brand gevlogen en tot asc'a vergaan. Gelukkig zijn er geen menschen bij omgekomen. Spekslager, SOMMELSDIJK, dagelijks -voorhanden le kwaliteit RUND- en VARKENSVLEESCH en fijne vleeachwaren alles wordt machinaal gesneden en franco toegezonden zonder prijsverhooging. 4168 Aanbevelend UEd. dw., ALS BOVEN. oo O co

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 9