20s" Jaargang N°. 1672. tooi* de Zuidliollaiidselie en Zeeuwselie Eilanden. TWEEDE BLAD. J. Ma FABERT Zaterdag 1 Juli 1911 2 A ntirevo lu tionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, Drie Bladen en Zondagsblad. STEMMING GEMEENTERAAD. M. DIJKERS. G-. JOPPE Dz. Jb. JOPPE Cz. C. C. BRUGGEMAÏÏ. T. SCHILPEROORD. J. v. d. SLIK. J. VROEGINDEWEIJ Lz. Groote Jaarlijksche UITVERKOOP. SOMMELSDIJK. Alle stukken voor de ttedactie bestemd, Advertentlën en verdere Administratie franco toe te reisden aan den Uitgever. Officieel Gedeelte. Bijenteelt. Drankbestrijding*. Reclames, 31ededee~ lingen en». Yan 17 Juni tot 1 Aug. Alle OUDE TONGË. Plaatselijk Nieuws. D0Ze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooraitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder f 4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Intercoms*. No. 2. Advertentlën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit voor den De candidaten der Christelijke par tijen bij de stemming voor den Ge meenteraad op Woensdag 5 Juli a.s. zijn: voor lommelidyk: voor Middelhamis Alleen en uitsluitend op deze candidaten moeten onze Kiezers op Woensdag 5 Juli hunne stem uit brengen. CAND1DATENL1JST en PROCES-VERBAAL, bedoeld bij artikel 10 der Gemeentewet. Op heden 27 Juni 1911 zijn tussohen dee voormiddag» negen en des namiddags vier uur bij mij Burgemeester der Gemeente Middklhar- KIS (Gemeentelijk distriot Middclkarnie), iuge- letrerd de volgende opgaven van Candidaten voor het lidmuatschap van den Gemeenteraad (Alphabetisoh opgemaakt.) Namen. Voor- Woonplaats, lotte rs» BRUGGEMAN C. C. Middelharnis. BUTH Cz W. KOOGHVANDER J. SCHILPEROORD T. SLIK VAN DER J. SLIS J. J. TIGGELMAN B. VROEGIN DE WEI Lz. Jan Ten vier ure is deze ljjst door mjj gesloten. En is hiervoor onmiddelijk proces-verbaal op gemaakt. Gedaan te Middelharni», den 27 Juni l9ll. Voor Afschrift. De Burgemeester (was get.) ULBO J. MIJS. ULBO J. MIJS. Burgemeester. Stemming voor den Gemeenteraad. De Burgemeester der Gemeente Ooltgensplaat brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag, den 5 Juli aanstaande van deB morgens aoht tot des namiddags vjjf uren, de stemming zal geschieden ter vervulling van drie plaatsen in den Gemeenteraad, tengevolge van de periodieke aftreding der ileeien J Donkersloot, J. Jaoobs Jzu. en J. A. Slis. De Candidaten in alphabetisohe volgorde z{jn den Braber P. Donkersloot Jzn. Sr. J. Don kersloot Lzn. W. J. Jaoobs Jzn. J. van Ros- sum a. Slis J. A. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het wetboek van Strafrecht, luidende „Hjj die opzettelijk zich voor een aDder uit gevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge- •tratt met gevangenisstraf van ton hoogste een jaar. Ooltgensplaat, den 27 Juni i9ll. De Burgemeester voornoemd, (get.) JOH. VAN PUTTEN. Ter visie ligging opgaven van Candidaten. De Burgemeester der Gemeente Ooltgensplaat maakt bekend, dat de bij hem ingeleverde op gaven van Candidaten voor de op heden gehouden verkiezing, ter vervulling van drie plaatsen in den Gemeenteraad, evenals het door hem op gemaakte proces-verbaal van sluiting der Candidatenlijst, ter gemeente Seoretarie voor een ieder ter inzage liggen dat afsohriften dier stukken aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Ootgensplaat den 27 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, (get.) JOH. VAN PUTTEN. We herinneren ons een jaar of drie, vier geleden in een Pransch vaktijdschrift voor imkers een artikel gelezen te hebben, waarin een middel aan de hand werd gedaan om een natuurlijken zwerm te nopen te gaan zitten op de plaats, welke de imker daartoe uitkiest. Een paar bijgevoegde foto's gaven te zien, hoe de schrijver twee zwermen op een door hem gekozen plaats had gevangen een hing aan den boven-voorraad van de kast, waarin hij gehuisvest zou worden, de andere aan een koord, dat bevestigd was aan een dwarshout van een paal. De schrij ver, die triomfantelijk vertelde, dat het nu uit was met het lastige en onaangename naloopen en vangen der zwermen en al den aankleve van dien, beschreef ook hoe hij te werk ging. Zeer eenvoudig. Wanneer hem bij inspectie van zijn koloniën bleek dat bij een volk moederbijen werden aangekweekt, en het zich dus zette tot zwermen, dan zocht hij aanstonds de koningin op en sneed, op een afgezonderde plek, haar een vleugel afdaarna gaf hij haar weer aan de kolonie terug. Wat gebeurde er nu, als de zwerm afvloog Eerst verwijderde hij zich van den stal, soms vrij ver weg, zoodat hij vreesde, dat hij hem voor goed kwijt was. Ja zeker, hij wist dat de koningin niet vliegen kon, maar nietteminongerust was hij. Maar 't was zonder reden. Immersde moederbij was dichtbij. Zij was niet ver gekomen. Met een aantal werkbijen bevond zij zich vlak bij, meestal nog geen Meter, zelden enkele Meters, van de kast. Hij vond haar spoedig en haastte zich nu om zijn plan uit te voe ren, anders zou de zwerm hem door zijn" terugkomst verrassen. Snel zocht hij de koningin uit de bijen en deed haar in een doosje niet in een z.g. moederkoeitje, dat zou te lang durenhet doosje moet dus ook gemakkelijk en vlug zijn te openen en te sluiten. Zat de koningin gevangen, dan hield hij de doos ter armshoogte voor zicli uit; spoedig roken enkele bijtjes de moe derbij en begonnen de andere te roepen. Nu werd het koord, waaraan de zwerm moest komen te hangen, met een gereedgemaakten strikknoop om de doos vastgemaakt, en zoodra de zwerm naderde om zich aan de doos vast te zetten en reeds een kleine tros aan de hand van den imker ging zitten, hing deze de doos op de uitgekozen plaats de gansche zwerm was weldra gezeten. Anders handelde de schrijver-imker, wan neer hij den zwerm de plaats wilde doen innemen van de moederkast. Dan nam hij, terwijl de bijen rondvlogen, zoekende naar de koningin, de kast, waarvan zij waren afgevlogen, van de plaats weg, verving die door een andere ledige en liet hierin de gevangen koningin loopen. In een oogwenk trok de terugkomende zwerm binnen. Enkele ramen uit de moederkast met broed werd aan den zwerm gegeven. De Schrijver toonde zich met zijn vinding zeer ingenomen. Wij deelden haar mede voor hen, die misschien lust zullen gevoelen het ook eens zoo te probeerenanderen zullen waarschijnlijk de voorkeur geven aan het vormen van kunstzwermen. C. B. DE SCEPTRE LEVENS VERZEKERINGMAATSCHAPPIJ. De Sceptre Life Association is een EDgeloche vereeniging voor levensverzeke ring, welke in f864 werd opgericht hoofd zakelijk met het doel, het leven te verzekeren van leden van godsdienstige vereenigingen. Van het begin af was ze in twee afdelin gen verdeeldeen voor geheelonthouders, en een voor niet-onthouders. Het verslag over het jaar 1910 zag onlangs het licht. Hieruit blijkt hoe de geheelonthouders met deze vereeniging sympathiseeren. Er werden in genoemd jaar 559 nieuwe polissen uitgegeven, waarvan 452 d.i. dus ruim 80 procent aan geheelonthouders. Wat de sterfte betreft deze was in 191 o als volgt: In de Algemeens Af deeling werden ver wacht 136 sterfgevallen. In werkelijkheid kwamen er voor 111, dat is dus ruim 81 procent. In de Geheelonthouders-A fdeelingen werden verwacht 133 sterfgevallen, terwijl er 61 voorkwamen, dat ia bijna 46 procent. Ook wordt in het jaarverslag de sterfte over de laatste zeven en twintig jaren opgegeven. In statistieken dezer maatschappij worden namelijk de eerste twintig jaren niet opgenomen, omdat toen de verhouding voor de geheelonthouders door bijkomende omstandigheden veel te gunstig was. In de laatste zeven en twintig jaren was de sterfte als volgt: In de Algemeene Af deeling worden verwacht 3352 sterfgevallen, kwamen er voor 2647, dat is bijna 80 procent. In de Geheelonthouders -Af deeling wer den verwacht 23 ti sterfgevallen, kwamen voor 1214, dat is nog geen 53 procent. De ervaring van deze levensverzekering maatschappij predikt dus luide de voor treffelijkheid der geheelonthouding met het oog op gezondheid en bvensduur. (20 Cents per regel.) voorradige llanulaluren, Sommelsdijk Door de Rijkspolitie al hier, is wegens het rijden zonder licht proces-verbaal opgemaakt tegen A. v, d. Wekke en J. de Roon, beiden won néhte Dirksland. In September a.s. zullen worden in gelijfd No 16 Jan Blok, No 17 Pieter Troost en No 18 Willem Gideon, De stemmingen voor den gemeenteraad zal hier plaats hebben op Woensdag 5 Juli e.k. voor de aftredende leden en op Maandag 10 Juli e.k. nieuw bijkomende leden. In het stembureau voor de verkiezing van de aftredende leden van den gemeen teraad, zullen zitting nemen de heeren J. Timmerman Mz. voorzitter, M. Bom en W. van Beek als leden. ftliddelharnis. Dinsdag had de matroos W. Tan Gelder het ongeluk in de Kaai te vallen na zich op den kant gewerkt te hebben, kwam hij met den schrik en een nat pak er at. De nieuwe ingedijkte polder 't binnen- gors bestaande uit ruim 90 gemeten is aan perceelen aan verschillende ingezetenen al hier tegen f 75 per gemet verkocht. Bij inschrijving is de bouwhoeve van Mej. de Wed. H. v. d. Tol, verpacht aan den Landbouwer Koesse te Stellendam. De timmermansknecht J. L. Iiggelman tijdelijk te Poeldijk werkzaam, kwam Maan dagmorgen aldaar tot de onaangename ontdekking dat zijn rijwiel verdwenen was 't welk tot heden nog niet terecht is. De muziekvereeniging »Sempre Cre- sendo« behaalde Donderdag op het Con cours te Velp de 2e prijs in de eerste afdeeling. Donderdag had de dochter van W. J. van Es het ongeluk over een touw te vallen waardoor zij zich zoo ernstig bezeerde dat geneeskundige hulp werd ingeroepen en toen bleek dat zij h„aar arm had gebroken. Stad aan 't Haringvliet. De zwarte bessen worden alhier opgekocht voor 24 cl. de kilogram. Door de anti-revolulicnaire kiesver- eeniging alhier zijn tot candidaten gesteld de heeren C. J. Sterk aftr. en C. Arensman aftr. Door de Christelijke historische is tot candidaat gesteld de heer M. van Dijk Mzn. en door de liberalen zijn tot candidaten gesteld de heeren Dirk Huizer, J. C. Kop penaal en M. H. van Paassen. De collecte gehouden ten dienste voor de gewapende dienst heeft in deze gemeente obgebracht de somma van f4 15. De heer J. van Splunter is benoemd in het brandpiket bij de brandweer alhier, in de plaats van C. S. die vertrokken is naar Middelharnis. Heden is in de vergadering van in gelanden van de Nieuwe-Stadsche polder besloten de Nieuwe-Stadsche Zeedijk bijna geheel te begrinten. Den Bommel. Tegen de aanstaande verkiezing van den Gemeenteraad, zijn door de anti-revolution Kiesvereeniging candidaat gesteld, H. H.K. Buth, W. J. Rosmolen (aftredenden) en in vacature Bom, B. Jon geling An. z. De vrijz. Kiesvereen. stelde tot can didaat de H. H. F. J. Knoop, J. Mooijaart en C. van Vliet. L.l. Dinsdagmorgen tijdens het melken bemerkte den landb. J. Mijs dat één zijner vingers buiten gewoon pijn deed. Des avonds was de hand tot op de helft van den on derarm verbazend opgezet, waarom hij zich toen onder geneesk, behandeling begaf. De dokter constateerde bloedvergiftiging. De collecte voor den Gewapenden Dienst heeft opgebracht de som van f 6,59. Ooltgensplaat. De Heer C. Hartmans zal 1 juli a.s. 25 jaar opzichter van de polders onder deze gemeente zijn. De Collecte voor den gewapenden dienst heeft opgebracht f 16.57. Tot gezworens van den polder het Oudeland (vac. J. van Noord') en van den polder de Galathee (vac. Anth. Mijs) zijn benoemd, resp. de Heeren J. A. van Nieu- wenhuijzen en H. Schilperoord, Door P. Breeders is vergunning ge vraagd tot het oprichten van een slachterij. Op Zaterdag 8 juli a s. des nam. 3 uur zal ten gemeentehuize gelegenheid beslaan om bezwaren in te brengen. Nieuwe Tonge, Van Antirevolutionaire zijn tot candidaten voor den gemeenteraad gesteld L. Nelisse Lz. (aftr.) A. Dorst (aftr.) en J. Overdorp in de plaa's van C. Over- dorp (aftr.) van Liberale zijde Dr. Breesnee H. van Griethuizen en A. Holleman Jz. Dirksland. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing ter vervulling van 2 zetels in de Gemeenteraad zijn officieel Candidaat ge steldG, Bosschieter a. r. (aftr.) A. van 't Geloof a. r. en M. Kooman lib. De stemming zal plaats hebben op Donderdag 6 Juli. Ilerkiiigen. Bij de op 27 dezer plaats gehad hebbende verkiezing voor 3 leden van den Raad dezer gemeente zijn twee lijsten met opgaven iugeleverd. Van Anti revolutionaire zijde zijn candidaat gesteld de Heeren J. den Boer (antirev. af.r.) A. Mans (antirev, aftr.) en L. v. d. Velde Lz. jm. (antirev. aftr.) waar-an de lijst was onder teekend door de Heeren Joh. Kalle, A. Soeteman, Jn van Kempen, 'P. v. d. Veer, Jac. Bestman, J. C. Kalle, Jn Melissant, Teunis Bestman en K, Tanis. Van Liberale zijde zijn candidaat gesteld de Heeren J. M. van Eek en C J. Kardux (beide lib.) waarvan de lijst was ondertee kend door de Heeren Joh. v. Putten, H. Doornhein, D. Gebuijs en L. Langeweg. De stemming is bepaald op Vrijdag 7 Juli a.s. Aan de gebr. Keijzer werd deze week bericht gedaan een hunner paarden in een afgelegen weide in een diepe kreek was geraakt. Per fiets werd door velen de be hulpzame hand geboden daar heen te gaan en mocht het hun gelukken het beest uit zijn benarde toestand te verlossen. itlelissailt. Bij enkele candidaatslelling zijn tot leden van den Gemeenteraad her benoemd de heeren G. Joppe en P. Polder. De milicien verlofganger C. J. Fun is opgeroepen om 3 Juli a s. voor herha lingsoefeningen onder de wapenen te komen. Stellendam. Door de anti.-rev. kiesv, werden voor den gemeenteraad candidaat gesteld: P. Biemond (aftr) en M. Schaaff en door de lib. kiesv. M. Keijzer. Verder werden nog candidaat gesteld L. Moerland (lib. aftren J. L. Koese (lib.). De stemming zal gehouden worden op 6 Juli a s. Deze week zette zich, gedurende he* garnalen visschen, aan boord van schipper J. T. een schijnbaar vermoeide hongerige postduif neder gemerkt HP 10 N RD 18 en 729. Goedcreedc. De aftredende leden der gemeenteraad, de Heeren F. den Eer- zamen Tzn,, T. Lodder en P. Troost zijn 27 dezer bij candidaatslelling herkozen. Door J Franke alhier wordt het bund- graszaad opgekocht voor 8 cent per kils. Een zoontje van P. H. werd Dinsdag j.l. zoodanig door den hond van J J. v. P. gebeten en over den grond geslingerd dat door den geneesgeer verband moest worden gelegd.

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 3