Woensdag 28 Juni 1911. Antirevolutionair 26sle Jaargang N°. 1671. Orgaan IN HOC SIGNO VINCES voor tie KuidhollandDclie en Keenw§rhe Eilanden. W. BOEKHOVEN, BIJVOEG SE L. Waartos zal dat leiden? SOMMELSDIJK. Alle gfukken voor «le Mfcedactie bestemd, Advertenties® esa verdere Administratie frasaco toe le zenden aas» den Uitgever. P!aatse!||k Nieuws. Ingezonden ftfukken. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad 7,50; zonder f4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Infereonm. No. 3. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën wordeD ingowaoht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Bij dit nummer behoort een Den 2isten Juni is door de Regeering aan de Kamer den volgenden brief geschreven 's Gravenhage, 21 Juni 1911. Nu het Eindverslag over het ontwerp Militiewet is verschenen, acht de Regeering, hoewel zij niet dan noode haar gevoelen omtrent regeling van de werk zaamheden der Kamer kenbaar maakt z.ch verplicht om ter voor koming van misverstand, er ten ernstigste op aan te dringen, dat met de behandeling der Militiewet zoo spoedig mogelijk in het na jaar worde aangevangen. Zij meent daarbij niet te mogen achterwege laten dé verklaring, dat zij een langer uitstel van de behandeling dezer gewichtige aan gelegenheid bepaaldelijk in strijd acht met 's lands belang en zulks met haar verantwoordelijkheid niet zou kunnen overeenkomen. Heemskerk. Dit is inziens een belangrijk stuk. Een regeeringsverklaring, die groote ge volgen zou kunnen hebben. Men kent den toestand. Door de Defensiecommissiedoor een vergadering van mannen, die bei vraagstuk over ons leger eu onze verdediging te onderzoeken had maar ook langs anderen weg is 't 't Volk aangezegd, dat ons leger en onze ver dediging in geen gunstigen toestand verkeeren en dat t broodnoodig is, dat er verbetering kome. Weerloos is Nederland, zoo wordt gezegd. Vanzelf rust dan op elk Kabinet do dringende verplichting om in zulke noodstanden te voorzien en ons Rechtsch Kabinet wilde die verplich ting des te meer, omdat bet juist uil den strijd over de Defensie (Oorlog) is ontstaan. Het Kabmet de Meester is onder meer gevallen over de Oorlogszaken en 't nieuwe Kabinet heeft zich dus natuurlijk tot taak moeten stellen om te trachten op te knappen, wat het vorige Kabinet in gebreke bleef te doen. Toen is ten slotte een nieuwe Militiewet ingediend. Maar wanneer zou die in behandeling komen. Daar over liep nu eenige weken geleden een onverkwikkelijke strijd met dit gevolg, dat besloten werd, om de be handelingen uit te stellen tot 1912. Op voorstel ven dr. Nolens werd daartoe besloten en afgedacht van bet onaangename, dat zich daarbij nog heeft voorgedaan, n 1 dat er weinig voeling is gehouden met de andere leiders naar beweerd wordtafge dacht van het ontbreken van samen sprekii g. stond de Regeering voor't feit dat zij haar net niet behandeld kon zien dan in 1912. Maar als 't Land weerloos is, is zulk een uitstel te lang Vandaar de verklaring van 't Kabinet, dat 't er prijs op stelt, niet om de wet te behandelen zooals de Kamermeerdeiheid dat uitsprak in 1912. maar in 't najaar van 1911. En gebeurt dat niet, dan zou 't Kabinet zijn ontslag moeten nemen, omdat 't de verantwoordelijkheid van 's Lands Defensie niet langer zou kunnen dragen. We vermoeden, dat het wetsontwerp in 1911, in dit najaar, wel zal be handeld worden. Dat er toenadering zal komen tusschen de Regeering en de Roomsch-Katholieke Kamerclub. Mocht dit 't geval niet wezen, dan zullen we in 't najaar voor vreemde zaken te staan komen. We zouden 't diep betreuren, als er geen gemeen overleg kon gevonden worden omtrent een zoo ingrijpende zaak als 't Defensiewezen. Want moet dit Kabinet aftredenwanneer dan zou een nieuw Kabinet klaar zijn om een nieuw ontwerp in te dienen. Zoo blijft het maar afbreken afbreken en het Land met het Volk in al zijn lagen wordt 't slachtoffer. Want wil men in 't najaar er niet aan beginnen, dan zal niet alleen de Minister van Oorlog aftreden maar 't heele Kabinet, 't Stuk is geteekend door den Min. Heemskerk, als Voorzitter van den Raad van Ministers. Dan gaat dus ook Min. Talma weg en we zitten omhoog met de pensioenwet en de ziektewet. Dan gaat ook minister Kolkman weg en we zitten met de Tariefwet. Zoodoen de komt 't heele Land weer in be roering en de Wetgeving staat stil. Maar die prijs is te groot. En daarom is behandeling in het najaar geëischt. Stemt een naam Bij Gemeënteraads-verkiezingen op 't platteland let men nog ai eens op den p er soon, 't Is onbehoorlijk. Wie ten strijde trekt, doet dit voor een beginselnooit voor een persoon. Onder de liberalen en antirevolutio nairen zijn allerlei soort van men- schen goeje en kwadedaar zijn ze menschen voor onvolkomen met aller lei menschelijke fouten en gebreken Maar a's de candidaten op 't- Ge meentehuis ingeleverd zijn, vraagt geen enkel weldenkendeis die of die goed beleefd, vriendelijk, mild gie rig, verkwistend (stel dan nog, dat een kiesvereenigiDg had gecandideerd een enkele, die niet al te volmaakt ismaar dan stemt men een naam, afgedacht van den persoon. Dan gaat 't Rechts tegen Links. Dan kijkt men naar niets dan naar 't stembriefje, want dat en dat alleen beslist op den stemdag, als klokke vijf heeft geslagen. Een goed antirevolutionair houdt 't oog op zijn stembriefje: de rest moet hem koud laten. En deze groote fout wordt menig maal op 't platteland gemaaktmen haalt er den persoon bij en dan heeft men dit en dat en zus en zoo aan te merken. Dwaasheid 1 Kiest Rechts of Links, al naar ge rechts of links staatmaar stemt naar 't stembriefje en maakt geen aanmerking op de personen. De wereld is vol onvolmaaktheid en elke candidaat en elke kiezer is onvolmaakt. 't Gaat om de vlag, niet om de vaandeldrager. Niet om 't mannetje, maar om zijn politieke belijdenis. Sommelsdijk. Met ingang van 22 Juni jl. is ingetrokken het verbod van het ver voeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit een kring, omvattende de provincie Zu d-Holland, met uitzondering van de eilanden Rozenburg, Hoeksche Waard, Voorne. Pulten, Tien Gemeten, het eiiand van Dordrecht, Goeree en Ovcrflakkee. Voorts is verboden het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en var kens uit een kring omvattende de provincie Zuid Holland, met uitzondering van de eilan den Tien Gemeten, Goeree en Overflakkee. Het verbod heeft geen betrekking op den doorvoer van herkauwende dieren en varkens per spoor, zonder overlading in afzonderlijke gesloten en verzegelde wagens. Voor den uitvoer van slachtvee in bijzondere gevallen levens van ander vee, gelden de gebruike lijke afwijkingen. Verder is ingetrokken met ingang van 22 Juni jl. het verbod van het vervoeren of doorvoeren van herkauwende dieren en varkens uit, naar of buiten een kring in de gemeenten Maasdam, Puttershoek, Heinen- oord en Mijnsheerenland, zoomede in de gemeente Rockanje. Op 4 Juli a.s. des middags ten 12 uur wordt alhier een telling gehouden van de in deze gemeente aanwezige woonwagens. Zondagavond jl. des avonds ten 11 uur is alhier in een sloot aan den Rijzen- burgschen weg door Cornelis Everaars ver dronken gevonden het 3 jarige dochtertje Pietertje, van Hugo Klapmuts, Het kleintje dat ongeveer 3 uur de ouder lijke woning had verlaten, werd al vlug gemist, doch na vele vergeefsche pogingen eerst, gelijk hierboven, ten 11 uur gevon den. Voor de ouders een zware slag. Door de Commissionair H. Boom zijn reeds ongeveer 700 mud eigenheimers ge kocht voor f 2 per mud, tegen 15 October te leveren. Dat voorspeld een mooie markt. Middelharnis. Vrijdag viel een kind in de kaai van F. v. d. Nieuwendijk door spoedig toegeschoten hulp had men het weldra op den kant. Door de Antirev. Kies vereenig ing is tot Candidaat gesteld (in de plaats van den heer Tiemens welke wegens zijn betrek king die hij bekleed aan de Ambachtschool daar niet voor in aanmerking kan komen) den heer C. C. Bruggeman en tot bestuurs lid is gekozen den heer Tiemens. Toen J. Witlekoek Zondagmorgen bij zijn schuurtje kwam om zijn varken en kippen voeder le geven kwam hij tot de ontdekking dat van hem 1 2 kuikens waren ontvreemd. Met een en ander stelde hij de politie in kennis welke een onderzoek instelde. Door de vrijzinnigen alhier zijn can didaat gesteld voor den Gemeenteraad de heeren J. J. Slis en J van der Koog aftr. W. Buth en B. Tichelman. Den Bommel. Door den milicien- verlofganger L. Ripmeester, die voor herha lingsoefening is opgeroepen tegen 4 Sep. '11, is uitstel aangevraagd tot 4 Nov. 'u. L.l. Zaterdag zakte een alhier ver- toevenden vreemdeling die blijkbaar aan toevallen leed, plotseling ineen. Door hulp vaardige handen werd de ongelukkige spoedig in een naastbijzijnde woning gebracht alwaar geneesk. hulp verleend werd. Nadat hij was bijgekomen en men hem eenige versterkende middelen had toegediend, was hij weder in staat de reis verder voort te zetten. Volgens zijn beweringen was hij te Hellevoelsluis woonachtig en was op reis naar Rotterdam teneinde zijne aldaar wo nende kinderen te bezoeken J. S., aan den kaaikant een »kiekje« nemende gleed uit en geraakte in het water. M. P., een geroutineerd visscher, mocht er in slagen hem spoedig uit het ziltige nat aan boord te halen. Naar verluidt is onder deze gemeente een man lijdende aan tongblaar. Oude Tonge. lot klokluider in deze gemeente is met ingang van 1 Juli 1911 benoemd de Fleer C. BogerrnaD. Het verslag van den toestand der Gemeente over het vorrge jaar, is tegen betaling der kosten ter Gemeentesecretarie verkrijgbaaa- Maandagmiddag kwam alhier schipper J. Vollaart, die aan zijn schip averij had beloopen, de haven binnen, gesleept door de sleepboot Hendrika II. Nieuwe Tonge. Maandagavond is door het polderbestuur van Duivenwaard aan besteed het krozen en schoonmaken der wat;ringen. Het laagst werd ingeschreven door G. v. d. Kroon voor f29 85 Door den gemeenteraad is voor het nazien der teekeningen, en het opnemen der nieuw te bouwen woningen benoemd dhr. P. Korteweg. Dirksland. De collecte voor den ge- wapenden dienst alhier heeft opgebracht f 6.12® Het bestuur van den Polder Dirks land looft een premie van f15 uit die 4e dader(s) kan aanwijzen van het bescha digen der boomen, op verschillende plaat sen bij het dorp, wat een rechterlijke straf ten gevolge zal hebben. Herbingen. Belanghebbenden worden bekend gemaakt den Heer A. den Boer even als vorige jaren bunt in ontvangst neemt tegen 8 cent de K. Gr. Naar men verneemt worden van Libe rale zijde twee candidaten gesteld voor de 3 zetels. Goedereede. De vorige week, was een in de haven liggend aakschip met grint beladen met laag water zoodanig in de modder gezoogen, dat het met opkomend water be paald zoude voi geloopen zijn ware er niet door vele handen hulp aangebracht, daar het water al over voorplecht en achterdek stroomde. Namens de Com. der Kod. worden de landweer vetlofgangers, die dit jaar of de volgende jaren bij de landweer ontslagen worden, er nog eens uitdrukkelijk opgewezen dat zij bij de inlevering van hunne rijks goederen, in burgerkleeding moeten verschij nen. Deelden we laatst mede, dat het groote draailicht op onze toren door een veel kleinere was vervangen nu is de geheele lantaarn van het verheven gebouw ontnomen, waardoor het veel" aan schoonheid heeft verloren. Ouddorp. Zaterdagavond werd de brandspuit No 1 beproefd. Het benoodigde water werd ontrokken aan de Norihonwel der Cichoreifabriek »De Eendracht*. Deze proefneming is uitstekend geslaagd d. w. z. dat het Gemeentebestuur er zich van overtuigen kon, dat bij het inbreken van brand, niet aan het benoodigde water behoeft te ontbreken, want het bleek dat na langdurig pompen de pijpwel steeds meer als voldoende water bleef opgeven. Indien enkele van deze soort wellen werden geplaatst, dan konden de brandputten goed gemist worden. Ook de spuit bleek nog in orde te zijn. Wel werd er geklaagd, dat zij haar water maar dicht bij liet vallen, maar dat is reeds haar gebrek geweest bij de aankoop at. Op Donderdag 29 Juni 's nam. 3 30 uur e. k. bestaat er op het Gemeentehuis gelegenheid tot kostelooze inenting. Maandag had de schipper J. Sperling het ongeluk om overboord te slaan in 4e haven. Op enkele plaatsen gewond kwam hij weer spoedig op het drooge. De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatet zijn, wordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.) Mijnheer de Redacteur I Toen Elia door Qod geroepen was om zich aan Achab te vertoonen en door tusschenkom9t van Ubadja, den Hofmeester, Achab ontmoette, zeide koning Aohab: Zijt yy die beroerder lzraels Maar Elia, de profeet des Heeren, zeide: IK heb Israel niet beroerd, maar GIJ, en Uwe vaders huis; daarmede dat gijlieden de geboden des Heeren verlaten hebt, en Baül nagevolgd zijt. Aan deze woorden werd ik herinnerd, M. d.R. toen ik voor een paar dagen hoorde hoe Som- melsdijk zich opmaakte om, laat ik het maar op zijn zachtst uitdrukken, om onzen gemeenteraad te doen- overslaan van rechts naar links. Van links, om den burcht te veroveren, van rechts om verdedigend op te treden en al het mogelijke in het werk te stellen om elke duim grond aan den vijand te betwisten. Daartoe zijn van beide kanten door de kies- vereeniging mannen naar voren gebracht, diezfj waardig keurden om die plaatsen met eere te bezetten. Ik zal over die mannen niets zeggen. Ik zal van rechts niemand aanprijzen, want ook zij heb ben hunne gebrekenwie is er uit een vrouw geboren, die geen zonde aankleeft? Ik zal van links niemand verachten. „Wat afvalt van den hoogen God, moet vallen, Eenzelfde schuld, eenzelfde lot voor allen," heeft een onzer grootste dichterz gezegd, en het ie waar, wie afvallig wordt gaat stap voor stap verder op den heilloozen weg, tot hij eindelijk als Achab op de hoogten gaat rooken en in het geheel God niet meer noodig heeft of evenals Wijnmalen, de vlieger, een poppetje, een .talisman" in zijn zak moet hebbeD, waar hij zijn vertrouwen op stelt. Achab was de beroerder Israels omdat hü God had verlaten en toch durfde bij den brutalen moed bezitten om aan den profeet des Heeren te vragen of hij het was. Zoo is het nog, M. de Redacteur. Van huis uit, zegt men wel eens, zijn wij een Christennatie, ziju wij Christenen. Aan de tradities onzer vaderen getrouw. Eu wat deden onze raderen Zy deden niets zonder hun God. Het was die God Israels God die hun krachten gaf; in alles, zoowel in hun huis als op het erf des publieken levens werd God gevraagd, gediend, geëerd. Sn 't ging hun wil. Trouwens, dat lean ook niet anders. Indien mijn God maar voor my is, Wie is dan mij tegen? Alle druk en droefenis, Werken mij ten zegen! Allengs echter week ons volk af, en er zyn er nu reeds 167000 in Nederland die met de laatste volkstelling zeiden, dat zij geen God meer noodig hebben. Ook in onze Gemeente hebben wy er. Hoe dat kwam? Eerst moest de Bijbel van school, want de Bijbel, dat „smerige" boek zeide een liberaal by de vorige verkiezing, is de pest voor ons volk. Het kind moest opwassen zonder God en als zij dan tot wasdom zijn gekomen zullen zij de onze zijn, dachten ze. Maar ik zal niet verder daarop iDgaan. Een leit is het, M. de R., als gevolg van dien afval, dat thans godsdienstige en godsdie Dstlooze, rechtzinnige en vrijzinnige, menBchen die nog vasthouden aan de inzettingen en tradities onzer vaderen en dus rekenen willen met God en men schen die het wel kunnen stellen zonder God, tegen elkaar overstaan. Ook in onze gemeente. En nu is het kenmerkend, dat die afvalligen eerst o zoo zachtjes, later al driester en driester, en indien zij het daarmede niet knnnen klaren, dan brutaal optreden en nog dnrven vragen aan hen, die niet afweken„Zijt gij die beroerder Israels. Zoo doet de duivel altijd. Zie onze gemeente. Zoolang er geen christelijke school was, och toen hoorde men hun niet zoo brutaal. Maar nauwelijks maken eenigen van de onzen zich op om te trachten een school te krijgen waar onze kinderen weer zullen worden geleerd wat God is en was voor ons en ons volk, voor Koning(in) en Vaderland, hoe Hjj Nederland steeds als een tweede Israel heeft geleid en gered of daar breken de geesten los. De duivel hield raad, en listig als hij ie van den beginne, gaf hij hun inmaakt „Volksonder wijs." tpeculeert op de portemonnaie van den armen en ge hebt het teere puntje te pakken om ze van God at te trekken. Briesend gaan enkele heeren te keer, (hoe ken merkend toch, afvalligen kan Satan altijd het beste gebruiken), en staan op hoeken en kanten het volk te verleugenen en te likken (o, een handdruk of vriendelijk knikje van een die boven ons staat, hetzij financieel of intellectueel, doet bij sommi gen zoo aangenaam aan), en maken de menschen diets dat neutraal onderwijs nog zoo slecht niet is. Nu vergeten die heeren dat juist zij het spre kendste beeld zijn van het verderfelijke neutrale onderwijs. Zij waren vroeger jongens die trouw ter kerke gingen, zelfs lid, bestuurslid, van een Chr. Jon- gelingsvereeniging, en zoo gauw hebben zij voet gezet op de neutrale school ot zij glijden al sneller en sneller af van hun vaderen God, ja slepen zelts hun nabestaanden mede. Zjo snijd het mes aan twee kanteneerstens de kinderen des volks trekken naar die school zonder God en hun ontrouw maken aan de doops-, belofte voor God en menschen beloofd, dus mein_ eedige doen zijn en dan die vereeniging als hef' bcom gebruiken voor gemeenteraadsverkiezing. „Sonimelsdijser" heeft wel gelijk gehad! Deze twee geesten staan nu gereed om elkaar slag te leveren en uit te laten maken door de- kiezers of voortaan onze gemeente geregeerd zal worden zonder God of met God óók in de raadzaal. Wat zult ge doen Christenen Want dat zijt gij voor zoover ge nog vasthoudt aan onzen bijbel.

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1