ineteileeren van drinkwaier- ieidiogen voor het vee. Woensdag 21 Juni 1911. 26ste Jaargang N°. 1669. Antirevolutionair voor «Ie ZnfallioiUiiBilsrlie en Keeuwsche Eilanden. BIJVOEGSEL. P. illii, Sommelsdijk, IN HOC SIGNO VINCES Advertenties. SOMMELSDIJK. AIBe stukken voor «Ie Hedaetle bestemd, /idvertenliën eis verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Uit de Fers. gSuiteniand. is eli i siesHietiery Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs por drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cont. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER W. BOEKHOVEN, Telefoon Intercoisiwi. Ko. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Diens taanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zjj beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Het Belgische „bloe". Onder dit opschrift lezen wij in Onze Courant het volgende Merkwaardig en leerzaam In België gaan liberalen en socialis ten thans hand aan hand. En dat volstrekt niet toevallig.]^ Neen er is tusschen deze twee partijen een bepaald verbond tot stand gekomen. Zelfs dat woord wordt niet geschuwd. Deze twee staan thans hand in hand, schouder aan schouder, arm door arm. Met elkaar aanvaarden ze den strijd tegen de meerderheid met elkaar zuilen ze 't volgende jaar kam pen bij de stembus en als ze de zege behalen gaan ze ook met elkaar in 't ministerie zitten. Geven wij daar acht op. Ook bij ons blaast de bazuin ver zamelen. Voor 't oogenbrik geldt dit nog slechts al wat van huis uit liberaal is maar wij staan ook nog twee jaar van de stembus af! Daar hebben ai ie vrijzinnigen zich op een gemeenschappelijk program vereenigd en 't is eigenaardig, dat deze proefneming in het liberale laDd weinig protest uitlokte. Het zal er niet bij blijven. De teekenen zijn er, dat in 1913 de aloude liberale partij, één van hart en één van zin zal staan tegenover de Rechterzijde. Maar België leert ons, dat het ook daar niet bij blijft. En onze vrijzinnigen hebben sinds overoude tijden graag hun wijsheid uit het buitenland gehaald Meer bepaald ook uit België Als het dus daar tegen de aclericale* overheersching noodig bleek, een linksch »bloc« te vormen, dan zal ook hier, bij ons, de noodzakelijkheid daarvan weldra worden gepredikt. Dat kan niet uitblijven. Wie nu zegtAlles goed en wel, maar de socialisten zullen zich daartoe niet leenen .die is wel erg naief1 Met hun beginselen heeft zulk een samenwerking blijkbaar niets te maken. Oftewel, ze gooien het met die be ginselen op een accoordje Frankrijk gaf het voorbeeld. België volgt dat voorbeeld na. 't Kruipt dus op naar 't Noorden. En als ook hier de draai moet genomen worden, dan zullen de gladde praters van de S. D. A. P. het wel zóó welen klaar te spelen, dat het ten slotte de socialistische beginselen nog zijn, die hem verplichte tot de innigste samenwerking met de liberale massa. Laten we dus wakker zijn We zien nu, waar 't heengaat. Bedestond. In onze Oost werd onlangs door den gouverneur-generaal aangedrongen op een bedestond Er is daar reden voor. God bezocht dat. heerlijke land. Reeds eLkele jaren raapt de cholera er honderden weg en wel verre van te min deren, schijn, zij jiarlijks nog in kracht toe te nemen. Daaibij kwam nu de pest. En al schijnt het, dat de Heere Gjd de maatregelen zegenen wii, zoodat Java van de verschrikkingen van Mantsjoerije vei- schoond blijft, er was toch alle reden, om zich te verootmoedigen en af te zonderen tot gebed. Daartoe richtte de gouv.-gener. een ver zoek tot het protestantsche keikbestuur, 't welk h'eraan voldeed en de kerkeraden aanschreef zulk een bedestond te doen houden. Moge er in Indië vele ware bidders z ijn geweest Dat echter moet elk voor zich zelf weten. Eere den hooggeplaatsten christen, den gouv.-generaal Idenburg, die er op deze wijze de gansche Indische maatschappij ook de heidenen, mohammedaden en naam christenen op wees, dat de Heere alléén machtig is te behouden en te verderven. (»Onze Courants.) ENGELAND. De berichten uit verschillende scheep vaartcentra wijzen er op, dat, terwijl er nergens van een geregelde staking sprake is, een aantal schepen toch slechts zeker kunnen zijn van een bemanning, wan neer de gage verhoogd wordt, terwijl in sommige gevallen de bemanning haar dienstverband opzeide. In de haven van Londen bevinden zich reeds veertien schepen, die geen beman ning kunnen verkrijgen. De reedere der schepen, die naar de scheepsreveu van Spithead moeten, boden een loonsver- hooging van vijf schillings aan de ma trozen weigerden echter. Het gerucht gaat dat sommige reeders Chineezen aan genomen hebben, wat de toestand nog hachelijker zou maken. Te Leith breidt de staking zich voort durend uit. Alle bemanningen zeggen haar verbintenis op. Te South Schields zijn dertig man gearresteerd wegens het weigeren van uit te zeilen. De stoomschepen kunnen aldaar niet vertrekken. De staking breidt zich overal uit. Te Southampton boden de reeders den zee lieden voorwaarden aan, die geweigerd warden. Enkele transatlantische booten liggen stil. Da South-Western is volkomen tevre den over de manschappen, die de Kanaal booten bedienen. De toestand te Glasgow wordt ernstiger. De stakers werpen met steenen naar de politie on de dokwerkers sloten zich reeds bij de bewegiug aan. Algemeen werd in reederskringen de kracht der beweging onderschat. BELGIË. Dinsdag komt het nieuw kabinet voor de Kamer. In de regeeringsverklaring zal het nieuwe kabinet waarschijnlijk als programma opgeven, éénmaking der kies wetten, en goedkeuring der bègrootingen. Het schoolwetsontwerp blijft begraven in sectiën der Kamer. OOSTENRIJK. De algemeene verkiezingen, die eer gisteren in Oostenrijk plaats hadden, hebben geen groote verandering in de verhouding der politieke partij en ge bracht. De Christelijke sociale regeeringspartij, wier programma ongeveer overeenkomt met dat van het Duitsche Centrum, heeft op het platteland zich ten volle gehand haafd, maar leed over hot algemeen in de steden en in de eerste plaats te Weenen verüozen. Het zal echter vooral van de herstemmingen afhangen of de regeering werkelijk verzwakt uit het strijdperk komt. De sociaal democraten verliezen twaalf zetels, die grootendeels door de Tsjechen en Duitsche partijen gewonnen werden. FRANKRIJK. De socialist Janrés verlangde van de regeering, dat Frankrijk en Spanje zich uit Marokko zouden terugtrekken. Hier van wilde echter de Minister van Buitenl. Zaken niets weten. Hij zei o.a. Moely Hafid verzocht onzen steun en wij zul len voortgaan ons aan do acte van Algeciras te houden, zonder aan de integriteit van het rijk des sultans af breuk te doen. Wij zullen het gezag van den sultan herstellen en tegelijker tijd voor de handelsvrijheid waken. Onze troepen zullen niet langer in de omatte - ken van Fez blijven dan strikt nood- zakeljjk is. De minister omschrijft vervolgens, waarin de actie van Frankrijk in Ma rokko bestaat. Frankrijk zal het Marok- kaansche leger reorganiseeren, een einde maken aan rooftochten en oneenigheden en de havenpolitie regelen. Het is ook noodzakelijk, dat de Marokkaansche re geering zich hervormt, opdat zij de noodige bronnen verkiijge om openbare werken ten uitvoer te brengen. Een dergelijk optreden kan bij geen mogend heid op verzet stuiten, want het steunt op een tusschen Frankrijk en de mogend heden bestaand verdrag. PORTUGAL. De Portugeesche regeering heeft bevel gegeven de Spaansche grens met sterke troepenafdeelingen te bezetten en de zeekusten te bewaken mee torpedo's en kanonneerfcooten. De grenswegen wer den met zware kettingen versperd. On danks al deze maatregelen verklaart de regeering echter telkens weer, dat er geen gevaar is TURKIJE. Eindelijk eenig bericht van de ont voerders van den Duitschen ingenieur Richter uit Jena. Zij verlangen een losgeld van 925.000 Mark en dreigen den gevangene te dooden als zij nog verder vervolgd worden en onschuldige landlieden door de autorireiten worden lastig gevallen. ALBANIË. Volgens een mededeeling van de Porie heeft de sultan voor de Albaneezen een algemeene amnestie afgekondigd. En is nu de opstand uit GRIEKENLAND. De Grieksche Grondwetsherziening is zoo goed als gereed. Men verwacht, dat binnen enkele weken do nieuwe grond wet in de staatscourant zal worden ge publiceerd. De voornaamste bepalingen zijn Als offieieelo taal wordt de taal der staatswetten beschouwd. Algemeene leer plicht wordt opnieuw ingevoerd. Poliiieke misdadigers kunnen tegen borgstelling worden vrijgelaten. Iemand, die in hech tenis genomen wordt, moet binnen 24 uur voor den bevoegden rechter ver schijnen. Dan regelen de nieuwe bepalingen nog de verkiesbaarheid voor de Kamer, de bezoldiging van Kamerleden, de perscensnnr, de verkiezingen en de be voegdheid der rechterlijke macht. fSeinessg-cÈ Nieuws. Moordaanslag. In het pakhuis van de stuwadoorsfirma P. v. Koeveren Co, aan de Olivier van Noordstraat no. 8 te Rotterdam, beeft Za'erdagnamiddag de ertswerker G. V„ tijdens de uitbetaling van het werkvolk, een revolverschot gelost op den voorman P. L. TegeD dien voorman had de erts werker een wrok opgevat, omdat hij hem zijn ontslag uit zijn werk, dat hem aan gezegd is, wijt. De kogel drong den voor man in den hals, maar de geneesheer, die hulp verleende, acht zijn toestand voor- loopig niet levensgevaarlijk. De ertswerker, die door de politie uit het pakhuis is gehaald, heeft bekend het schot gelost te hebben. Hij is op het bu reau aan de Nassaukade opgesloten. Verdronken. Te Ierseke is Zaterdag een 3 jarig kind in een oesterput verdronken. Te 's-Graveuhage is Zaterdagmiddag een 5 jarig knaapje aan de Loosduinsche- kade verdronken. Overreden. Op den overweg bij het station Leme- lerveld is Zaterdagnamiddag een paard, ge spannen voor een rijtuig, waarin de op zichter van den provincialen waterstaat de heer W. van de Vegte uit Zwolle zat, op hol geslagen en tegen de locomotief van den juist passeerenden trein van De venter geloopen. De koetsier Bos werd gedood en het rijtuig verbrijzeld. De heer Van de Vegte werd licht aan hoofd en zijde gekwetst. Salomo en het vrouwenkiesrecht. Men schrijft onsDoor de afdeeling Gorinchem van de Vereen, voor Vrou wenkiesrecht is op 15 Juni, den voor propaganda bestemden dag, een blad verspreid, waarin o.m. deze zinsnee voorkomt: „De wijze Salomo liet geen twee vaders komen, om te onderzoeken van wie 't levende knaapje was, doch z'u keuze viel op do moeders." Metterdaad een even juist als krachtig argument. Een vermakelijke vergissing. Te Rotterdam, meldt de Ned., is door een deurwaarder een man gedagvaard, die reeds meer dan vijf'ig jaren is over leden. In de dagvaarding staat«spre kende met hem in persoon". Berlijn durft wat aan Men zal te Berlijn 133 millioen Mark opnemen om die als volgt te besteden Mk. 52.000.000 voor gaswerkenver betering 38.000.000 voor waterwerken 30.000 000 v. kanalisatie 28 OOO.OOO voor markthalten 70 000.000 voor de ondergrondbaan van noord naar zuid 30.000.000 voor de westhaven. Voor parken alleen 14,000.000 Mk., voor het doortrekken van nieuwe straten 29.000.000 Mark. De storm in de Adriatische Zee. Door den met een springvloed gepaard gaanden orkaan in de Adriatische Zee, is langs de geheele kust van Istrië een enorme schade aangericht. Vele plaatsen hebben zwaar geleden. Er zijn al 29 lijken gevonden. Tal van stoombooten, zeilschepen en barken zjjn zwaar bescha digd of vergaan. De telefoonleidingen werden zóó gehavend, dat brandweer en reddingsmaatschappijen, niet gewaar schuwd konden worden waardoor de redding werd vertraagd. De schade, die tot nu toe te Triest kan worden over zien beloopt millioenen. De opgewonden heid onder de bevolking is groot. Uit alle kustplaatsen van Istrië, bleven de berichten uit, alleen uit Pothwroze kon worden gemeld, dat de springvloed daar groote verwoesting aangericht had. De met veertien personen bemande visscherboot uit Santa Croco is terugge keerd, Maar groot is de schade, dio in de vrije haven, op de daar voor anker liggende schepeD, aangericht is. Er zonk een heele reeks van kleine vaartuigen, waarvan de Damfn nog niet bekend zijn. Ook twee sleepbmten gingen naar den helle-; de bemanuirg vond den dood. Het volksbadhuis tusscheo de Mole St. Cello en de Mole Saduia, dat op het water vastlag, was geheel verdwenen. De over blijfselen drijven in de haven rond. De windsnelheid van den orkaan be droeg 65, op sommige oogenblikken zelfa 87 kilometers. Al heel brutaal. In de Siieltjesstraat te Rotterdam heeft men op klaarlichten met een koevoet een spoorwagen, die voor een loods op den openbaren weg stond, opengebroken. Uit den spoorwagen zjjn drie blokken tin, ieder wegende 51 8 kilogram en een gezamelijke waarde van ruim f300 vertegenwoordigende, gestoleD. Noch keukenmeid, noch veldwachter 1 Pas kori waren ze getrouwd. Ze ken den mekaar dus nCg niet goed. Maar 't zou wel komen. Want Donderdagmid dag kwam Peer thuis en toen 't eten niet naar z'n zin was, en hij er aan merking op maakte, kreeg hij van z'n vrouw tea antwoord „Wel, als 't je niet aanstaat, kook dan zelf; ge hebt een fabrieksmeid ge trouwd en geen keukenmeid." En 's nachts maakte z'n vrouw 'm wakker „Peer, ik hoor leven ia 't schop ga 'bs kijken „Mina, was 't bescheid ga zelf maar als ge zia hebtge hebt maar een wever getrouwd, en geen veldwachter. Diep treurig Een vreeselijke geschiedenis wordt bericht nit Ontario in Canada. De man werkte in een staalfabriek de vrouw was een ltaliaanschehet echtpaar telde vier kinderen. Tot verleden jaar scheen alles redelijk te gaan toen kwam de man een keer uit de fabriek, en zeide: „Ik .werk niet langer; ik verlang, dat gij vrouw voor taan ia het onderhoud van het gezin voorziet". Hij zeide ook, op welke wijze dat moest geschiedenhet is te schandelijk, om het hier te melden. De vrouw weigerdede man sloeg haartoen trachtte zij een eind aan haar eigen leven te maken. Doch toen dat mislukte greep zij een bijl, zocht hem op, terwijl hij sliep, en sloeg hem met de bijl de hersens in. Zij heeit alles bekend, en is tot de, strop veroordeeld. Maar om het kind niet te dooden, waarvan zij moeder zal worden, is de terechtstelling een paar maanden uit gesteld. Dat familie-drama is zoo indroevig, dat het niet uit te spreken is. Geen ster, die er schijnt in dezen nacht; 't is alles pikzwarte duisternis. In dat huisgezin heeft Gods Woord stellig geen eereplaats gehadhet zal er nooit met een biddend hart gelezen zijn; daar was geen rem tegen de zonde, en het huisgezin stortte in den afgrond. „Die uwe wet beminnen," zegt de Psalmist: „hebben groote vrede, en zij hebben geen aanstoot." En de gemeente van Christus zingt den Psalmist na „Wat vree heeft elk, die uwe wet [bemint 3 Zij zullen aan geen hinderpaal zich [stooten houdt zich beleefd aanbevolen tot bet Inlichtingen en kostenberekeninggratis CM co

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 5