Woensdag 21 Juni 1911 26R,e Jaargang N°. 1669. voor de Zuidliollaiidsclie en Zeeuwsche Eilanden. Antirevolu Orgaan bijvoegsel.. IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. Officieel Gedeelte. Gemeenteraadsverkiezingen, Deze Courant versehgnt eiken Woerasd&g en Zaterdag, AbOBneaieatsprljg per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 zonder 50 Buitenland by VOOrsitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50 zonder f 4,50 per jaar. SlIzouderlijke miBnaera 5 Ceat. Met Zondagsblad 7 Cent. uïïaaysa Teïefcon ïutereorsaaas. So. S. AdyerfceatiëH 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 30 per regel. Roskaankoffidiging 5 Cent per regel en maal, Menata&nvragsa en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groot# letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewaoht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nor. ,4 He stukken Jiuw HeflaeSIe tsesgenad, j&«ivertenïiësi e« verdere Administratie franco toe te zeoeleis aan des» UM^'eyer. Bij dit nummer behoort eeu Kohier van den Hoofilelyhen Omslag BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Middelharnia maken bekend, dat een af achritt van het primitief kohier van den Hoof- delijken Omslag voor het Dienstjaar 1911, gedu rende vijf maanden, van deu 17 Juni tjatenmet den 16 Nov. 1911 ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. IvliddelharniB 16 Juni 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Be Secretaris, De Burgemeester, HIJGH. L. KOR VINK (L. B. Kohier van deu Hoofdelijken Omslag. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Uoltgensplaat maken bekend, dat een afschrift van het primitief kohier van den Hoof delijken Omslag voor het dienstjaar 1911 gedu rende vijf maanden van den 19 Juni tot en met den 18 November a.s. ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Ooltgensplaat, den 17 Juni 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Wethouder, De Burgemeester, (get.A. HOBBEL. (get. JOH. VAN PUTTEN. KENNISGEVING. Kohier van debelastingop de honden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Ooltgensplaat maken bekend, dat een af schrift van het primitief kohier der belasting op de honden voor het dienstjaar 1911, gedurende vijf maanden van den 19 Juni tot en met den 18 November a.s. ter Gemeente secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Ooigensplaat, den 17 Juni 1911. Burgemeester en Wethonders voornoemd. De Wethouder, De Burgemeester, (get) A. HuBBËL. (get) JOH. VAN PUTTEN. De Gemeenteraad heeft een twee slachtig karakter. Van politieken aard is zijn bestaan niet. Waarom niet? Omdat niet één Gemeenteraad gehoord wordt of invloed heeft op 't tot stand komen eener wet. Ja, gansch 't tegen overgestelde de Raad ontleent al zijn bevoegdheden aan een wet, waarop hij zelf niet den minsten invioed ooit heeft uitgeoefend of kon uitoefenen. Al de bevoegdheden van den Raad gaan geen stap verder dan in de Rijkswet, (en we bedoelen hi rmcede Gemeentewet door de Kamersin 1851, den 29sten Juni gemaakt) is bepaald. De Gemeenteraden zijn met handen en voeten aan die Gemeentewet ver bonden. Maar de Gemeenteverorde ningen dan Daarop kan toch een Raad grooten invloed oefenen. Ook maar ten deele. Geen verordening is geldig, dan die door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd en de Gedepu teerden keuren geen enkele ordening goed, die in strijd is met eenige Rijkswet. De Gemeenteraad is afhankelijk van de Rijkswet? Maar als die Rijkswet niet deugt Mag dan dé Raad die niet opzij schuiven en een gansch andere ver ordening maken? Dat zal de Raad wel laten. Al hebben we een Rijkswet gansch in strijd met alle antirevolutionair beginsel, die ons beginsel zelfs ondermijntons beginsel ep allo terrein tegenwerkt: dan nog is een antirevolutionaire meerderheid in den Raad gedwongen tegen haar beginsel in de Rijkswet le helpen uit voeren en het eigen antirevolutionair beginsel te ouderdrukken. En daarom is een 2de Kamerver kiezing altoos zoo hoogst .spannend, Waarlijk, 't is niet de vraag dan alleen Wie krijg n we in de Kamer vóór of legen een Tarief? voor of tegen Pensioen met premie? maar Ook 't Gemeenteleven staat met zoo'n Kamer lid onmiddellijk in verband. Stemt hij voor een slecht artikel en wordt 't aangenomen, dan kan de Gemeente daarmee in de grootste moeite komen. We zullen hier rxiet verder op ingaan, maar wijzen tot toelichting op twee Gemeentezaken de Openbare School, en de Gemeentefinantien als subsidie van 't Rijk. De Gemeenteraad, al is hij heelemaal anti, moet de Onderwijs wet uitvoeren en 't Schoolgeld regelen naar die wet. En de toelagen aan de Gemeenten van wege 't Rijk kunnen door een verandering in de Rijkswet zoo'n knak krijgen, dat een antirevo lutionaire Raad in één jaar tot diep in de schulden komt. Doch genoeg. Zullen we dan wel ter stembus gaan? Als nu toch een Raad volkomen afhankelijk is van een Rijkswet Toch naar de stembus. Want die Raad, welke administreert, is op zeker terrein ook Overheid. Een Raad kan subsidie verleenen aan Bewaarscholenaan allerlei stichtin gen, vereenigingen. Gelden voor kin dervoeding kleedingbaden. Gelden voor comedies en muziekfees ten. De Raad benoemt de ambtenaars P En wie benoemt hij dan De Raad bemoeit zich ook met po- litieregelen, al is de Burgemeester 't hoofd der politie. Hoe wordt in zoo'n Gemeente de Zondagsrust gehand haafd hoe staat 't met de Vergunnin gen en Verloven aan herbergiers. Hoe staat 't met de huizen van Ontucht Hoe staat 't met de rust en veiligheid in zoo'n Gemeente én op den dag én in den nacht. Hoe staat t met de ver trouwbaarheid van den Gemeenteont vanger Met die van den dorpsar chitect Hoe met 't Gebed in den Raad? Hoe met de kermissen Waar aan wordt de Dorpsbelasting besteed aan nuttige of onnutte doeleinden. We zouden zoo kunnen voortgaan. Juist, omdat er nog een terrein is, waarop de Raad ook Overheid is en in verband met onze huidige Rijks wetten zeer ten zegen kan zijn of ten nadeel van een Gemeente; daarom gaan we ter sternbus en kiezen die mannen, welke de Geestelijke en stoffelijke belangen goed behandelen. Mannen, die Overheid zich gevoelen bij de Gratie Gods. Gevoelen en weten, dat de Bijbel ook voor 't Gemeentelijk leven richt snoer kan zijn ten opzichte van eerbied voor 't Goddelijk gezagten opzichte van 't Gezag voor Koningin en Wet, die de ambtenaars moeten openbaren. Denk om de Socialistische onderwijzers en 't Juliana feest. Mannen, die rechtvaardig en billijk zijn voor alle burgers, al zijn ze niet liberaal. Mannen, die een oog hebben voor de Zondagsrust, de Zondagsheiliging, het drankverbruik in een Gemeente. Daarom gaan we ter stembus. Om mannen te kiezen, die geen Socialis tische ambtenaars benoemen, om zul- ken in den Raad te krijgen, die niet de bedoeling hebben om door hun in vloed 'tvolk te verliberaliseeren. Wat zullen de verkiezingen bren gen Niemand die de verrassingen nu reeds kan noemen. Maar dat in sommige dorpen de strijd zwaar zal zijn voor de antirev. partij is onbe twistbaar. Dat we hier en daar klappen zullen krijgen, is ook gewis Ook winst zal te boeken zijn Elk antirev. kiezer doe wat in zijn vermogen is om de zittende leden te handhaven. En kan 'tdan nog nieuwe er bij Met moed aan 't werk. PSaateelUk JNNeuws. 8oiiinie9sdijk. Het io-jarige dochtertje van D Joppe aan den Binnenweg alhier, had onder het spelen het ongeluk haar arm te breken. Het dochtertje van A. de Korte, alhier is voor onbepaalden tijd onder ge leide van een onderwijzer vertrokken naar de gezondheidskolonie te Katwijk aan Zee. De navolgende verlofgangers der militie uit deze gemeente moeten Donder dag a.s. aan de Inspectie deelnemen, J. v. Antwerpen, A. v. d. Berg, B. Kransse, G. W. de Koning, F. Kievit, H. Vroeginde- weij, A. Zaaijer, C. v. Dongen, K. Th. Lecomle, T. v. d. Doel, C. v, Lenten, W. de Leeuw, H. Polder, A Springvloed, H. Kattestaart, C. Kievit, A. Breur, M. v. d. Veer, A. Kattestaart, N. Bunnmk, P. Slui, J. Spee, J. Holleman, J. Kransse, A. Knöps, Gr. A. Tieleman, J. H. Dijkers, J. Wielhouwer, L, Kattestaart, A. Slui, L. Groenendijk, E. Razenberg en J. Brui- zelaars. Maandagmiddag tijdens het onweer werden alhier twee koeien van M. Peekstok en een paard van Jan Joppe Cz. door de bliksem getroffen, genoemde dieren bekwa men alleen letsel, die naar wij vernemen niet doodelijk is. Door dezelfde verplotterendeslagwerden wel daar bijzijnde personen nl H. v. Es en het zoontje van A. v. d. Sluis door de druk king en schrik tegen den grond geslagen doch werden gelukkig niet geraakt zoodat za hoewel moeilijk gaande thuis konden komen. ^ihldeShariiis. Zondagmiddag geraakte van den heer M. v. K. een hit, welke aan den havendijk liep te grazen, in de haven, daar 't spoedig werd opgemerkt, werd het dier door hffpvaardige handen weder op 't droge geholpen, Koeientrouw. De veehandelaar D. de Haas welke de vorige week een koe heeft gekocht van den Landbouwer J. S 't welk Vrijdag bij eerstgenoemde in de weide werd gebracht, scheen 't in zijn nieuwe omgeving niet aan te staan. Al thans na twee hekken stuk geslagen te hebben keerde het weer naar zijn vorige weide van zijn gewezen eigenaar terug. Den Hommel. Naar wij van betrouw bare zijde vernemen, heeft de commissio nair A. Jongeling, Zaterdag j.l. reeds 50 H.L. nieuwe aardappelen in voorkoop ge kocht van den Landbouwer P. Segers, tegen f 1,75 per H L. Dat de laatste regens, voor land en tuinbouw zeer te stade kwam, kan hieruit afgeleid, dat een groot deel der aardappelen alhier, vanwege de langdurige droogte be gonnen te lijden. (Psalm .-.65 1014 on berijmd). Tot lid der Commissie tot onderzoek reclames Hoofdei. Omslag zijn benoemd de Heeren Burgemeester Jhr. C. W. Stern, J. C, Borgdorff en K. Buth en tot lid van van de grintcommissie de Edel Achtbaren Heer Jhr. C. W. Stern. Ooltgensplaat. Door A. N. Hobbel is Zaterdagmiddag een postduif gevangen. Aan iedere poot was een ringetje bevestigd waarop stond N. H. W. O. 8 W. 7987 en 4540. Nieuwe Tonge. Tot penningmeester van de polder Duivenwaard is benoemd den Heer T. Holleman. Cz. Oude Tonge. Door d,n Heer Burge meester dezer gemeente is een openbare vergadering belegd van den gemeenteraad tegen Donderdag 22 Juni 1911 a.s, ten 9 Vz uur- Tot boekhouder van de Diaconie goederen der Ned Herv. Gem. alhier is benoemd de heer M. Wittekcek, Gemeente- Secretaris. Het eerste gedeelte van het grasge was aan de Spuidijk is verkocht aan Jacob de Korre voor f 30 en het tweede gedeelte voor f32 aan F. van Peperstraten. Dirksland. Donderdag 22 Juni n. m 7 uur zal de brandspuit no 2 beproefd worden. Eenigen tijd geleden is door den Ge meenteraad in principe besloten tot oprich ting eener Sleenkolengasfabriek le stichten en te pachten door de Maatschappij tot bouw en Exploitatie van Gemeentebedrij ven te Utrecht. Thans is in de Vergadering van Zater dag j. 1. met algemeene stemmen (èèn lid onthield zich van stemming) besloten een gedeelte van dc weide in huur bij H. Broos- hooft en gelegen nabij het gehucht Ktalin- gen te bestemmen tot den eveniueelen bouw dier fabriek. Door enkelen is reeds een proef ge nomen van nieuwe aardappelen. Ofschoon de knollen nog niet genoeg ontwikkeld zijn waren ze voor de Consumptie vrij geschikt. De spekslagers hebben den prijs van het spek met 4 ct per kilo verlaagd. Ilerkingeil. Dooi een der scholieren der O. L. S. alhier zijn deze week een tweetal postduiven opgevangen komende van Borgerhout. Thans houden ze verblijf bij het Hoofd der school. ttoedereede*. Bij Kon. Besluit van 14 dezer is benoemd tot gezworene van den Woutrinapolder, den heer D. Lodder alhier. Het onderzoek van miliciens-verlof gangers, voor deze gemeente zal plaats hebben 23 Juni te Ouddorp. Wegens ongesteldheid van Ds, A. Hoogendijk van Stellendam die Zondag 18 Juni des namiddags 2 ure vcor ons hoopte op te treden zooals de predikbeurtenlijst, in het vorige blad opgaf, trad voor ons op Ds. Kroese van Melissant. Dat stekeldraad nog altijd gevaarlijk goedje is, bleek ook de vorige week, daar een paard van den landbouwer D. B. er zoo mede in aanraking kwam, dat de vee arts moest worden gehaald. Ouddorp. We kunnen melding maken dat ook alhier het eerste gebouw van beton werk is opgetrokken. Het is het complete strandhotel van den heer Bennemeer. De geheele inrichting voldoet aan de eischen des tijds. Vanuit de zaal heeft men reeds een prachtig panorama op de strook bouwgrond aan den voet der duinen, verder op de breede duinenreeks, alwaar het gra zende vee haar voedsel zoekt, daar achter ontwaart ge weer het lachende groen der boomen, alwaai zich het dorp met haar eeuwen oude toren achter schijnt te verbergen. Naar de andere zijde heeft men een on belemmerd uitzicht op de Noordzee, die, hetzij dat ze in schuimende baren, of met zacht kabbelende golfjes aan uw voet voort rolt, toch zulk een machtigen indruk op u maakt. Wie de duffe kantoorlucht of de be uauwende atmosfeer der ^onschuldige asem- pjesi kan ontvlieden, vindt hier voor een wijle een heerlijk toevluchtsoord. De gehouden Piukstercollecte in de Geref. Kerk heeft de somma van f 18 opgebracht. De werkzaamheden tot het bouwen der nieuwe cichoreifabriek r>de Vooruit- gang« zijn in vollen gang. 27 Juni a.s. is het candidaalstelling voor leden van den Gemeenteraad. De af tredende leden zijnT. Hameeteman, H. Tanis en C. v, d. Klooster. 24 Juni zal er oefening worden ge houden met den brandspuit No. 1. De miliciens verlofgangers zijn opge roepen naar de volgende garnizoensplaatsen N. Troost, 28 Juni kamp te Zeist, H. Hoek 8 Aug, Leiden, Klaas Verduin, 8 Aug. Delft, J. v. d. Linden, 21 Aug. Hellevoet- sluis, C. Tanis, 21 Aug. Hellevoetsluis, D. Voigd, 21 Aüg. Breda, M, Witte, 21 Aug. Hellevoetsluis, L. Mierop, 4 Sept. Breda, KI. Mierop, 4 Sept. Breda, L. Meijer, 4 Sept. Bergen op Zoom, W. Bakelaar, J, K. Mastenbroek, K. Breen en P. A. Vlie land, allen 4 Sept. naar Betgen op Zoom. ^eiiieenteraail. Verslag van het verhandelde in de Openbare Vergadering van den Raad der gemeente DEN BOMMEL, op Vrijdag 16 Juni 1911, des n.tn. 2£ uur. Aanwezig 6 leden.'Afwezig de Heer A. van Weel. Voorzitterde Burgemeester. De voor zitter opent de vergadering met gebed en leest daarna de notulen voor, welke onver anderd worden goedgekeurd. Is aan de orde le Wijziging der verordening Hoofdelijken Omslag. Het maximum dat kon worden zijnde f 4000, wordt verhoogd met f 500 en dus gebracht op f 4500. 2e Benoeming eener Commissie inzake reclames Hoofdelijken Omslag. De voorzitter stelt voor daarvoor drie leden uit hun midden te benoemen, wat algemeen wordt goedgekeurd. Tot stemming overgegaan zijnde, blijken te zijn uitge bracht op den Edel Achtb. Heer Jhr. 0. W. Stern 6 stemmen, dhr. J. C. Borgdn-ff 5 en dhr. K. Buth 4 stemmen en de Heeren I. J. Bom, P. G. Jacobs en A. van Weel ieder 1 stem, zoodat met meerderheid van stem men tot lid dier Commissie zijn aangewe zen de Heeren Jhr. Stern, Borgdorff en Buth. 3e Bepaling van den datum van ingang van het ontslag van dhr. P. Bisschop, on derwijzer aan de 0. L. Schoei no I. De voorzitter steld de vraag: daarop dadelijk in te gaan, of daarover te moeten stemmen. Daar het blijkt een stemming vermeden kan worden, stelt de voorzitter vóór, den datum van bedoeld ontslag te doen ingaan2 maanden na 't besluit van goedkeuring van H. H. Gedeput. Staten, waartoe met alge meene stemmen wordt besloten. De Heer Mijs, die de vorige vergadering niet heeft bijgewoond, heeft omtrent het ontslag van dhr. Bisschop, enkele opmer kingen, ten eerste: waarom dhr. Bisschop ontslagen en niet een der onderwijzeressen ook meent hij dat het ontslag van dhr. b! meer ten nadeele van den financiëeleu toe stand der Gemeente zal zijn. Ten tweede: daar hij zich steeds verdiept in gissingen, er toch wel iets bizonders in het ontslaan van dhr. B. gelegen kon zijn. Dhr. Borgdorff geeft hierop ten antwoord, dat de Voorz. wel zoo goed zal zijn de zaak nader toe te lichten en dhr. Mijs met den waren stand van zaken op de hoogte zal willen brengen. De Voorz. verklaard hieraan gevolg te zullen geven. Tegelijk deelt de Voorz. dhr. Mijs mede, dat het ontslag van dhr. B. der Gemeente niet zooveel kost, ten eersteomdat het wacht geld niet gedurende een tijdvak van 12 of 14 jaar (zooals gezegd wordt) moet wor den betaald, maar slechts 5 jaar en ingeval zulks moest geschieden tot don dag dat dhr. B. zou worden gepensionneerd, 7 jaar. De ontslagene zou dan worden uitbetaald 80°/o van zijn volle tractaraent, waarvan de eene helft betaald wordt van de Gem. en de andere helft van 't Rijk. Doch ook, ingeval een der onderwijzeressen tusschen tijds ontslag nam, dhr. B., zonder te sollici- teeren weder in dienst zou komen. Met deze kleine toelichting scheen dhr. Mijs voorloopig te kunnen volstaan en wordt overgegaan tot behandeling van puat 4, n.l.Af- en overschrijving op de Be grooting 1910. 5e. Ophooging zeewerenden dijk. Hier omtrent spreekt de Voorz. zijn meening uit en zegt, naar aanleiding van het reeds druk besprokene dat, zoo niet de «spuidijk» tot zeewerenden dijk gemaakt wordt, een muur langs den dijk binnen de Gemeente gelegen zal worden aangebracht, hetwelk de Gem. Den Bommel zeer zal ontsieren. Diensvolgens acht Z EdelAchtb. het wen- schelijk deswege een plan te maken en dat, doch tot geenerlei verbinding, het Polder-

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1