Advertentien. WEERBERICHT. SSurg-eiy&esi Stand. üerk ei» schooi. WeeMag Tan Geld- en Fontomarfl. Jliirkltiericij ten. ring met gesloten deuren tot vaststelling van het kohier van den H. Omslag. Verslag van het verhandelde in de Vergadering der Gemeente raad van OUUDORP op 27 Mei 1911. Aanwezig allo leden. Opening der veigadering door den Voorz. met gebed. Vooraf de agenda wordt afgewerkt, gevoelde do Burgemoester zioh gedrongen om een woord van nagedaohteuia te epreken naar aanleiding het overlijden van den Heer C. Bosloper als Gemeente-ontvanger en Gemeente-bode. Spre kinde daarbij uit, dat hij na waardigheid en trouwe piichtobetraohiing zijn ambten heeft ver vuld, en dat zijn aangename omgang in blijvende herinnering zal zijn. 1. Ter behandeling een ingekomen schrijven van H. H. Ged. ötateu waaiin werd medege deeld, dat de aohaolgeldbeff.ug dienst 191112 weid goedgekeurd en de uitvoering omtrent dat Raadsbesluit wordt opgedragen. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Benoeming eener commissie voor onderzoek reclames Hoofdelijken omslag. Door B. en W. werden voorgesteld de Heereu H. Tams, J. C. Lodder en Kr Vougd. Ka eenparige stemmen daarvoor gekozeu te zyu, laten die hoeren deze benoeming zioh welgevallen. 3. Ingekomen een schrijven vau P. v. Dam om voor zijne kinderen toegang te verkiijgen op de Openbare Sohool. De Baud spreekt bij monde van haar Voorz. uit, dat de redenen waarvoor deze kinderen niet meer de Bijzondere bezoekeD, aanleiding geelt om in dezen voorzichtig te handelon. De Voorz. is van meening, dat het voor de familie v. Dam de geordende weg is om aan de letrokkenon derwijzers der Bizondere Sohool exouus aan te bieden, opdat het gezag hoog blijve. Wordt besloten dit aan van Dam mede te deeles. 4. Mededeeling van het ifed, Herv. Kerkbe stuur, dat zij geen gevolg kan geven aan het verzoek der Raad om een stukje grond in pacht voor een lijd van 30 jaar aan haar af te staan voor ligging van een mestfaalr, omdat de tegen woordige paohter L. Mastenbroek daarvan geen afstand wil doen. Deze mededeeling wekt aller bevreemding, omdat genoemde L. Mastenbroek als straatveger deze grond alreeds voor de lig ging eener mestfaalt m gebruik heeft. Na enkele bespreking wordt vervolgens mededeeling gedaan dat van K. Tanis, G. Aleman en Joh.Bakelaar reolamos zijn ingekomen over hun aansisg op de hondenbelastingen van K. Mastenbroek. Wed. Joh. v. Dam en A. v. Kemp reclames zijn ingekomen over hunne hoofdelijken omslag Tenslotte wordt besloten om voor een tijdelijk plaatsvervanger als Gemeente-ontvanger de verantwoordelijkheid over te laten aan het Dagelijks Bestuur. Hierna werd deze vergadering gesloten. HecMssaleen. Arrondissement Rechtbank (Kamer van strafzaken.) Zitting van Dinsdag 30 Mei. Met gesloten deuren is na de pauze be handeld de zaak tegen W. K., 27 jaar, rijksveldwachter en brigadier-titulair, wonen de te Middelliarnis, beklaagd van misdrijf tegen de zeden. In deze zaak weiden vijf ge tuigen gehoord, waaronder twee deskundigen. Ter zake van mishandeling is legen K. v. G. te Middelharnis eene geldbcere van f 15, subsidiair dertig dagen hechtenis geëischi. Op 22 April zou hij mej. J, Visser aldaar, met wie hij vroeger een paar avonden was uit geweest, een zoo hevigen slag tegen hei hoofd gegeven hebben, dat haar koperen kiullen plat geslagen en een harer oor bellen stuk was. Hare sieraden had de mishandelde als stukken van over u<ging medegebracht. (kerneiig<i Nieuws. Een andere Duitsche prins heeft dezer dagen een leelijke kwetsuur opgeloopen. 't Is prins Joachim van Pruisen, een der jongere zoons van den Keizer. Die werd bij de militaire oefeningen te Doekeiciz waarnij de Keizer zelf tegenwoordig was, ernstig aan den voet gekwetst. Het ongeval ontstond, doordat de prins in een kuil trapte en daarbij viel. Het onderzoek der geneesheeren bracht aan 't licht dat er bloeduitstorting plaats had in het rechter kniegewricht. De prins werd per auto naar het Kabi netshuis te Postdam overgebracht, waar de geneesheeren thans onderzoeken of de voet gebroken is. Het resultaat van dat onder zoek is nog onbekend. De Keizerin is aan het ziekbed van haar zoon. Een waar schandaal is dezer dagen te Keulen aan het licht ge komen. Daar hebben eigenaars, die vanwege de woningnood de huurders kunnen ringel- ooren, zooals ze willen, de gewoonte aller lei moeilijke bepalingen in 't huurcontract op te nemen. Nu dat gebeurt we! meer. Doch welk ander woord dan '/schande lijk is toepasselijk op 'u bepaling als deze //De huurders verzekeren geen kin-leren te hebben, en die in de toekomts ook niet te zullen krijgen. Zoo tegen deze bepaling gehandeld wordt heeft de verhuurder het recht het contract als ontbonden te be schouwen de huurders zullen bovendien verplicht zijn een boete van 1000 Mark aan den verbuurder te betalen". Het lijkt iets ongeloofelijks. Zelfs in onzen, goddeioozen tijd. Maar 't is helaas I officieel bevestigd geworden. Er was een proces ontstaan en bij dat proces werd hel huurcontraot in kwestie overgelegd. De verhuurder vroeg n 1. nm zijn 1000 Maik, wijl in een geziu, dat geteekend h ,d, een kleine gekomen was. Gelukkig was de rechter wijzer I Het geding leidde tot een uitspraak van den rechter, waarin deze conGactbepaling als "onzedelijk" werd vernietigd, en de verhuu-der veroordeeld werd tot de. kosten. Jammer, dat luj met tot 1000 Mara. schadevergoeding te veroordeelen was, ten gunste van den jonggeborene OOLTGENSPLAAT. Geboren Wouter z. v. Karei Beijer en Cornelia Lijdens. MELISSANT. Getrouwd: Abraham Touw, 31 j.jm. en Adri- nantje Nagtegaal 26 j. jd. Daniol Zorgo 27 j. jm. en Cornelia Trommel 26 j. jd. OÜDDORP. Geboren: Jannetje d. v. Wouter de Vogel en Johanna vau Dam. Krijn z. v. Touuis v. d. Bok en Aagje Klein. Marines z. v. Abraham Kloin en Hester Hoek. Aren Jacob z. v. Johannes Moer- kerke en Aagje van Spluute- eo. Jan z. v. Jacob Klein en Adiiana Simon. Jobje d. v. Mattheus Stapel eu Jauneije v. d. Wende. Leeudoit z. v. Cornelis Padn os en Carolina Voorimuo. Marines z. v. Wouter Moorkei ke c-n Johanna Groenendijk. Hubert z. v. Marines Giooteuboer en Krijn-je Ihreman Cornells z. v. Jacob Tanis en Johunua Westhoeve. Krijn z. v. Krijn Laudbuig en Martijntje v. d. Bok. Eewit z. v. J^h. Klepper en Krijntje Grinwts. Thijs z. v. P. Mannetje en Grietjo de Jong. Gehuwd: Marines van Lenfen 23 j. en At tje van Wijk 23 j. Klaas van Koppen 28 j. on Grietje van Dam. Wouter Heerschap 21 j. en Joh. Bakelaar. Cornelis Grin wis 28 j. eu Krijntje Sandi- fort 23 j. Pietor Witte 23 j. eu Baal'je Heereohup 22 j. Johannis Lodder 26 j. en Grte je Lud ter 19 j. Hatreut Sandifort 3G j. en Klaasje Meijer 37 j Overleden: Jan Mievop 4 j. z. v. Cornelis Mierop en Kl. Tanis. Herbert Cornelis van Zutfen 89 j. Cornelia I jaar d. v. Cornelis Du Vulois eu Klaasje Verhage. Johannes 10 maanden z. v. Jan Mierop en Elizabeth Tauis. Jan 2 dagen z. v. Jacob Klein en Adriana Siu-od. Cornelis BoBlooper 79 jaar echtgenoot van pje- ternella Boeiaars. ZUTDLAND. CeborenJan z. v. G. Kabbedijk en F. de Koning. Maarten z. v. L v. d. Hooven en M. van Doorn. Cornelis Dirk z. v. C. D. Polderv; art eu E. J. Westendorp. PetroneÜa d. v. B. v. d. Engel en W. Voogt. Jannetje Leuntje, d. v. A. de Pyper en M. vanPiij. Diena Cornelia Cluztna d. v. D. v. d. Werf en C. Kerkhoven. Getrouwd Willem van Trigc en Adriana Vet 1 ijl. Dirk Yillerius en Pietje van don Booga.rd. Cornelis van der Meijden eu Neolte Touw. Willem Warning en Maaike Ylieluuder. Ane Jougtjan en Arendje Jannetje v. d. Boogaard. Jaoob Oostermau en Cornelia Wolters. OverledenLeendert Hoogstad, oud 20 jaren ongehuwd. Hendrik Nobel oud 77 j. weduwnaar van M. J. Hommeiing. Een loveuloos aangegeven kind van L. Weeda en J. van Rij. Neeltje de Hoog oud 77 j. eohtg. van J. Quuk. Officieel Gedeelte. Cïodisdieu loeleu 1 Predikbeurten op Zondag 4 Juni 1911. JSed. Hervormde Kerk. Sommelsdijk, voorm. 9,30 en 's avonds 6 uur Ds. Westrik. Collecte voor de Zending. Middelharnis, voorm. 9 30 en 'savouds 6 uur Ds. ilruining. Collecte voor de Zending. 8tad aan 't Haringvliet, geen opgaat ontvangen. Den bommel, voorm. 9 uur nam. 2 uur (Doops- bediening), Maandag voorm. 9 ure De. Emmen. Langstraat, voorm. 9 uur eu nam. 2 uur en Maandag voorm. 9 uur dhr. Hack. Ooitgeusplaat, geen opgaaf ontvangen. Uude Xonge, geon opgaaf ontvangen. Nieuwe Xonge, voorm. 9 en 'snarn.2 uur (Doops- bediening), Ds. Wentink. Collecte voor de Utrecntsche Zendingsvereeniging. Herkiugen, geen opgaaf ontvangen. üirksland, voorm. 9 uur Ds. Hoogendyk van Stellendam. Collecte voor de Zending. Melissant, voorm. 9 uur en nam. 2 uur en Maandag voorm. Ds. Kroeze. Sleüeudaw, geen opgaat ontvangen. Goedereede, voorm. 9,3U uur en Maandag voorm. 9.30 uur Ds. F. de Uidts. Ouüdorp, voorm. 9 uur (Bedienining H. A. )en nam. 2 uur Nabetrachting, en Maandag 10 uur Ds. A. v.d.Kooij. Collecte voor de Zending. Gereformeerde Kerk. Middelharnis, voorm. 9,30 en 's avonds 6 uur Ds.Meulink Em. Pred. van Gorinohem. Stad aan 't Haringvliet, voorm. 9,30 en 5,30 uur Cutech. Zond. 20 Collecte voor de Zending, Maandag voorm. 9.30 Ds. Esselink. Den Bommel, voorm. 9 uur Leeskerk nam. 2 uur (Cat. Zondag 2'3( en 's avonds 5,30 uur Leeskerk. Maandag 9.30 uur Leeskerk. Melissant, voorm. 9,30 uur en s avonds 6 uur en Maandag 9.20 uur Dhr. W. Guillaume van R'darn Stellendam, voorm. 9,30 en 's avonds 6 Ds. Taal. Maandag geen dienst. Ouddorp, voorm. 9,30 eu nam. 2 uur Ds. Van Duin. Maandag 9.30 uur idem. Ooltgensplaat voorm. 9 uur en 's avonds 6 uur, eu Maandag 9 ure Ds. Dekker. Oud Gereformeerde Kerk. Ooltgensplaat, voorm. 9, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Melissant, voorm. 9, nam. 2 en 's avonds 6 uur Leeskerk. Ooltgensplaat, voorm. 9 nam 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Herkingen, voorm, 9, nam. 2 en '3 avonds 6 uur leeskerk. Gereformeerde Gemeente. Dirksland, voorm. 9, nam. 2 en 's avonds 6 uur Ds. Pieneman. Vrije Gereformeerde Kerk. Oude Tonge, voorm. 9, en Damid. 2 en 6 uur Leeskerk. Doopsgezinde Kerk. Ouddorp, voorm. 9,30 uur Ds. Róssing. Evangelisatie. Ned. Hervormde Kerk. Middelharnis, voorm. 9,30 en 's avonds 6 uur Dhr. Polsma van Dordrecht. «lottgelingsvereesaigingen. Middelharnis. Vergadering der Jongl. ver. opG. G. Pred. 12: 13b Zondagmiddag van 2 tot 4 uur. Agenda voor a. s. Zondag: voor de pauze Cath. Zd. 2 Na de pauze Kerkg. „uit Jezurezalem'Kn. 2 Stad aan 't Haringvliet. Vergadering der Jongel. ver. op G. G. Immanuel op Zondagmiddag om 1,4-5 uur iu de consistorie der Ger. Kerk. Den Bommel. Vergadering der Jongel. ver. iedere Vrijdag avond 6 uur, in de Consistoriekamer der Ger, Kerk. Stellendam. Vergadering der Jongel. ver. op G. G. Timotheus Zondagmiddag half 2—4 uur in de Gerj Kerk. Vergadering der Knapenvereeniging op G. G. „Samuel" Zondagmiddag half 4—5 uur in de Ger. Kerk. Ouddorp. Vergadering der Jongel. ver. op G. G. „Timo theus" elke Viüdagavoud 7 uur iu de Ger. Kerk. llededeelingeii. GOEDEREEDE. Gedoopte Kinderen s Johannes Cornelis, zoon van Joh. Orgers en K- Rameijs. Jan zoon van A.Redert en P.Non. Leentje Maatje, dochter van M. v. Tigchelen en W. Boshoven. GOEDEREEÜE. Woensdag 31 Mei nam. 3V2 Hur, werd alhier in de Ned. Herv. Kerk, door Ds. F. de Gidts het huwelijk ingezegend van den Heer en Mevrouw Valckenier de Greeve de Gidts dat voor onze gemeente wel als een bijzonderheid kan aangeteekend, daar zoo iets alhier -j- in geeu 25 jaar is geschied. Siederlandsche Kond van Jungeüngs- vcreenigingen oj» Gereformeerden Grondslag. BONDSDAG TE NIJMEGEN. (Hemelvaartsdag). 't Was druk in Nijmegen. Onder begunstiging van heerlijk zomerweer waren ze in dichte drommen opgekomen uit alle oorden des lauds, de leden der Gereformeerde iongelingsvereenigingen. Da menschenntassa, die zich bij aankomst der extra treinen van bet station in de richting der sociëteit „de Vereeniging" bewoog, was bijna niet te overzien. En niet alleen jongelingen, leden der bij den Bond aangesloten Vereenigingeu, waren het die, opkwamen ter heirdag, ook oud-leden, belang stellenden, ouders, verloofden van leden werden tevens onder hen aangetroffen. Geen wonder dan ook, dat de groole zaal van „de Vereeniging" te klein bleek, om allen te bevatteD. Te tien ure begaf het Bondsbestuur onder dave rende toejuiching der vergadering zich naar het podium en opende de Bondsvoorzitter, Ds. J. E. Vonkenberg, de vergadering. Het Bondslied werd gezongen, de inzetvan den Bondsdag reeds jaren achtereen, en steeds nog in staat om de bezieling en geestdrift in de gelederen te versterken en daaraan uiting te geven. Na het voorlezen van een gedeelte van Gods Woords, eu gebed, nam de Boudsvoorziit. r htl woord tot het uitspreken van zijn openingsrede, die tot onderwerp had „Leiding". In verband met bet voorgelezen Schriftgedeelte sprak Z. Eerw. allereerst over de Hemelvaart vart Christus in verband mei Zijne regeering en leiding, wees er op, hoe leiding vaak geschuwd, maar ook begeerd wordt; besprak de leiding, die aan de Jougei. Vereen op Geref. Grondslag in dert loop der jaren werd gegeven en de vruchten, die ze droeg; wees op het gevaar van „te vaste" leidiDg; gaf de eischen aan, waarmede goede leiding behoort te rekenen; teekende een curiositeit op het gebied van leiding geven, en karakteriseerde ten slotte de leiding, die van dezen Bonasdag bestaar. Met een hartelijk welkomstwoord aan de vergaderden, aan de Bondsvrienden maar niet minder aan de vrienden eu vriendinnen van den Bond, eindigde spreker zijne, herhaaldelijk door applaus onderbroken en aan 't einde luidde toe gejuichte rede. Ontvangen was een telegram van Ds. G. Boekenoogen van St. Anna-Parochie, luidende „Cordiaal gefeliciteerd op Uwen toogdag. Boekenoogen. Mededeeling werd gedaan, dat van Dr. A. Kuyper bericht was ontvangen, dat Z. Ex. door ongesteld heid verhinderd was, tegenwoordig te zijn. Op voorstel van het Bondsbestuur werden de volgende telegrammen verzonden le. Aan H. M. de Koningin: De Nederl. Bond van Jongel. Vereen, op Geref. Grondslag, te Nijmegen in verga dering bijeen, betuigt Uwe Majesteit zijne eerbiedige hulde en gedachtig aan den rijken zegen, in Uw geslacht, land en volk geschon ken, bidt om Gods gunst over Uwe Majesteit en Haar Huis. Vonkenberg, Voorzitter. 2e. Aan Dr. A. Kuyper De Nederl. Bond van Jongel. Vereen, op Geref. Grondslag, te Nijmegen in vergadering bfjeen, betreurt Uwe ongesteldheid en afwe zigheid en hoopt op Uw spoedig herstel en Uwe latere tegenwoordigheid. Door eerbied en liefde aan U verbonden,; danken wij den Beere voor Uw bezit, bidden wij om Uw behoud, gaan wij vol moed een toekomst tegen, waarin Uw werk zijn vruchten zal dragen. Vonkenberg, Voorzitter. 3e. Aan Minister Heemskerk De Nederl. Bond van Jongel. Vereen, op Geref. Grondslag te Nijmegen in vergaderit g bijeen, doordrongen van het beBef, dat da toepassing der Christelijke beginselen land volk ten goede komen, dankt God voor wat U sedert jaren voor de doorwerking en de toepassing dezer beginselen mocht verrichten. Guuue de Heere u het voorrecht, nog vele jaren deze beginselen te dienen. Vonkenberg, Voorzitter. De afgevaardigden van den Kerkeraad dei Gereformeerde Kerk van Nijmegen en van den Nederl. milit. Bond worden welkom geheeten. De commissie, belast met het nazien der boeken van den Bonds-Penningmeester-Administrateur van het Bondsorgaan, bracht haar rapport uit zij heeft de boeken in Orde bevonden, en stelde behoudens enkele opmerkingen, voor, den Pen ningmeester voor het gevoerde beheer dankzeg gend, hem vat) de verantwoordelijkheid te dechargeeren. Dit rapport werd door de vergadering na eenige bespreking, overgenomen, en aldus besloten. De voorstellen, op de agende voorkomend, werden achtereenvolgens behandeld. Besloten werd o. a. de Jaarvergadering in 1912 te houden in Groningen-, in het BondsreglemeDt het bestaan van een Bondsbureau officieel op te nemen en de bepaling van de plaats, waar dit Bondsbureau gevestigd zal zijn, aan het Bonds bestuur over te laten een regeÜDg der finanliën van Bond, Afdeelingen en Ringen getroffen en nog enkele andere voorsteilen van huishoudelij- ken aard behandeld, waarna de morgenvergade- ring werd gesloten. Om des tijdswille moesten enkele punten der agenda blijven overstaan. De middagvergadering werd om 2 uur heropend met psalmgezang, waarna de Heer A. Zijlstra, Redacteur van de N. Prov. Gron. Courant, lid van het Bondsbestuur, in de gelegenheid werd gesteld, het vraagstuk: Splitsing der Jongelingt Vereeniging naar den leeftijd der leden* in te leiden Dit vraagstuk was reeds in het Bondsorgaan behandeld, en spreker hnd uiten naar aanleiding van die behandeling de volgende conclusiën getrokkeD, welke hij nader uiteenzette: I. In de discussie is drieërlei vraag wel te onderscheiden a. Kan het verschil van leeftijd der leden een reden zijn voor de splitsing der Vereeniging naar den leeftijd der leden 7 b. Is, als de Vereeniging een groot aantal leden telt, splitsing in afdeelingen gewenscht? c. Zoo ja, naar welken maatstaf moet deze splitsing dan geschieden? II. Wat de eerste vraag betreft ia geantwoord 1. Spitsing der Vereeniging naar den leeftijd der leden is gewenscht, omdat de leeftijd beslist over de vatbaarheid. En aangezien de JoDgelingsvereeniging vormend moet werken, moet het vereenigingsleven rekening houden met dit feit en moet er een Vereeniging zjjn van jongere en een van ondere leden. 2. Hiertegen is aangevoerd, dat deze stelling niet opgaat, omdat de leeftijd niet een juiste maatstaf is voor den graad van vatbaarheid. 3. Splitsing der Vereeniging in een jonger en een ouder deel is bovendien ongewenscht, omdat de Vereeniging een eenheid moet blijven a. voor een goed beleid der huishoudelijke zaken b. voor de vorming van het karakter; ft. voor de zelfstudie en de bespreking der leerstof. In al deze diDgen is het noodig, dat oudere en jongere leden samenwerken. Conclusie: De Jongelingsvereeniging moet zoo mogelijk een eenheid blijven en zoowel oudere als jongere leden omvatten, waarom splitsing der Vereeniging in het algemeen niet wen- schelijk kan worden geacht. III. Wat de tweede vraag betreft is geantwoord: Een te groot aantal leden kan schadelijk werken voor den bloei van het vereenigings leven. In een kleinen kring worden de leden meer tot zelfwerkzaamheid gedrongen en leeren de leden elkander beter kenner). In elk geval laat het zich denken dat een Vereeniging zóó talrijk wordt, dat haar vormende kracht niet tot haar recht komt. Het kan dus nood zakelijk zijn, dat een Vereeniging gesplitst wordt in afdeelingert. Het is echter niet Wensehelijk, dat meer dan twee afdeelingen worden gevormd. De splitsing in afdeelingen geldt alleen voor de gewone werkzaamheden. De Vereeni ging moet een eenheid blijven vormen. Conclusie: Eerst als het te groot aantal leden overwegend gevaar meebrengt, dat vruchten van het vereenigingsleven voor een deel te loor gaan, kan men tot een oplossing in af- deeliugen voor de gewone werkzaamheden besluiten zonder dat de eenheid der Ver een. als vereeniging wordt geschaadt. IV. Wat de derde vraag betreft is geantwoord 1. De splitsing der Vereen, in afdeelingen kan het best geschieden naar den leeftijd der leden, omdat men dan een vasten maatstaf heeft. Wel gelden hier voor een deel de bezwaren tegen de splitsing in de tweede resolutie aan gevoerd, maar deze kunnen grootendeels worden ondervangen, door den leider van het jongere deel te kiezen uit de oudere leden. 2. Splitsing naar den maatstaf van den leeftijd blijft gevaarlijk. Er moet worden gezocht naar een andere maatstaf bijv. de woon plaats der leden (buurtschappen in een dorp of stadsgedeelten). Conclusie.- De maatstaf: splitsing naar den leeftijd heeft haar bezwaren. Maar er is nog geen betere maatstaf aangewezen. Een willekeurige maatstaf brengt de een heid van en de vrede in de Vereen, licht iu gevaar. Een splitsing naai de woonplaats is in geen geval aan te bevelen, omdat zij de eenheid der Vereen, ten zeerste schaadt. Wonen de leden zoo ver uit elkander, dat splitsing noodzakelijk is, dan is dit een reden om meer dan één Vereeniging, niet om af deelingen te hebben. Aan de bespreking van dit onderwerp namen verschillende personen deei. In de eerste plaats bleek, dat het vraagstuk door don Bondsving. die het aan de orde stelde niet juist gesteld was. Beter ware het geweest, te vragen: ,ÏVanneer splitsing der Vereeniging noodig is, naar welken maatstaf moet men dan splitsen 7" En dan bleek men over 't algemeen splitsing in afdeelingen, die in sommige opzichten met elkaar verband houden, en ééne Vereen, bljjven doch op zich zelf vergaderen, af te keuren, maar de voorkeur te geven aan vorming van twee of drie kleine vereenigingen uit de eene groote. Over de maatstaf, welke moet worden toege past, liepen echter de meeningen uiteen. Over 't algemeen werd het gewenscht geacht, naar plaatselijke omstandigheden te handelen. Betrof dit onderwerp meer de organisatie der Vereenigingen, van geheel andoren aard was het volgende punt der agenda, de rede van den WelEd.Gestr. Heer Dr. Schreurer, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Ermelo. Spreker was aangenaam verrast door de uit- noodiging, om op dezen Fondsdag te komen spreken. Hij koos als onderwerp een vraagstuk van veel belang: „Weerbaar ook voor Iudië." De tegenwoordige Min. van Oorlog stelt alles in het werk, om de weerbaarheid van ons land te verhoogen. Dit streven heeft ons aller sympathie, en geen onzer zal ooit achter willen blijven, werden onze grenzen bedreigt, bij het grijpen naar de wapen ter verdediging van de vaderlijke erven. De leider der 8. D. A. P. heeft ook zijne mannen opgeroepen om weerbaar te zijn, en zich in September op het Binnenhof te doen gelden. Tegenover hunne actie zullen wij de onzen stellen, ook tegenover hun steeds weerbaar blij ven. Maar ook voor Indië moeten wij weerbaar zijn. De vorderingen der Westersche cultuur zonder Christendom ook in Indië brengen aan Indië geen zegen. Die cultuur past niet aan het leven van de Indische volken, met huo, trots alle bijgeloof en onkunde, nog vasthouden aan een hoogere macht. Die Westelijke cultuur slaat ook deze steunsels van den inlander weg, ontneemt hem alle geloof aan hoogere macht, en doet hem wegzinken in een poel van jammer en ellende. Daar is in Indië een vijand, die moet bestreden worden. De vijand van Mohammedanisme en Animisme, waartegenover moet gesteld worden de leerende heerschappij van Koning Jezus. Waarachtige beschaving is alleen vrucht van het Christendom. Spreker verhaalde, hoe, als gevolg van het spreken van Z.Ex. Minister Iden burg op den Bondsdag te Scheveningen, een der jongelingen bij hem kwam, om te soliiciteereu oaar de betrekking van onderwijzer te Djacja- karla. Weerbaar, ook voor Indië, moeten wij zijn. De arbeid der Jongelingsvereenigingen kan hieraan goede diensten bewijzen. Moge weldra, mede door dien arbeid in Indië gezien worden een Wester sche cultuur met God. Wij zullen het niet dulden dat het schoone Indië, met zijn vele miilioenen inwoners, valt in de handen van den vijand. Zingen wij dan ook met het oog op Indië, ons Indië het lied van Da Costa: Zij zullen het niet hebben, De goden van den tijd Niet om hun erf te wezen Heeft God het ons bevrijd. Na een hartelijk woord van dank van den Voorz. werd het woord gegeven aan Ds. H. A. van Andel, Bestuurslid van den Bond, die in verband met zijn vertrek als missionair Dienaar des Woords naar Solo, (Ned. Indië). Het was ZEerw. een genoegeD, in deze verga- dering van allen afscheid te kunnen nemen. Allereerst bracht hij zijn dank aan den Bond voor het in hem gestelde vertrouwen. Spreker volgt nu op Dr. Scheurer, hjj gaat als opvolger van Dr. Pcheurer naar Solo, en draagt nu aan Dr. Scheurer op te doen voor de Bond, wal hij had willen verrichten. Waar ook in den Bond eeD sterker verlangen begint te leven om ook voor Indië wat te doen, daar kan spreker geen beter vinden, dan Dr. fcchenrer om zjjn arbeid voort te zetten In dit verband schetste spreker den greoten troost, dien wij vinden in de Gereformeerde ge dachte, dat God het is die het lot en het leven der volkeren in Zijne hand heeft en beslist. Deze gedachte werkt geen valsche lijdelijkheid integendeel, de wetenschap dat Gods elbstaak en roeping heeft vastgesteld, en wij die hebben te vervullen, geeft zekerheid en leiding. Geve de Heere den Bond, het opgroeiend jonge geslacht, te treden in het voetspoor der vaderen. Beide sprekers werd door den Voorz. onder hartelijke toejuiching den dank der vergadering gebracht, waarna Ds. H. A. v. Andel voorging in dankzegging. Hiermede behoorde de 23ste Bondsdag tot het verleden. Dirksiand, G. Benos, te Deift. Te Yzendijke J. N. Pattist, cand. te 's-Gravenhage. Te Heemse, B. de Jong, te Helenaveen. Aangenomen: Naar Dordrecht, Dr. A.vau Iterson, te Grootebroek. Naar Zierikzee, J. H. de Roode, te 8tadakanaal. Naar Almelo G. W. Melchers, te Purmerend. Naar IJzen! djjke, J. N. Pattist, cand. te 's-Gravenhage. Naar Oosterwierum, A. G. Kloots, cand. te Leiden. Bedankt: Voor Ilpendam, G. J. Sehraffordt Koops, te Sliedrecht. Voor RockaDje, A, Groeneveld, te Noord Zijpe. GEREF. KERKEN. Drietal: Te Bozum, 8. Doornbos, te Doe, tinchemH. A. Kievits, te Sleen, en R. Mid- delveld, te Nieuw-Buinen. Beroepen: Te Hollandscheveld, D. Prins te Oudega (Small). Te Blokzijl, Joh. Kwak, cand. te Haarlem. Aangenomen: Naar Zwolle, W. Veder te Brenkelen. Bedankt: Voor Boornbergum, J. Wester huis, te Zuidwolde (Dr. GER. GEM. Beroepen: Te Charloie (Rotterdam) G. van Reenen, te Leiden. DOOPSGEZ. GEM. Beroepen: Te Middelstum, H. J. Busé, te IJ 1st. De afgeloopen week gaf ons eene lichte reactie te zien van de vroolijkheid, waarmede Wallstreet de uitspraak van het Hooggerechtshof in zake de Standard Oil Co had beantwoord. Toch nam deze reactie geene groote afmetingen, en mogen wij uit het marktverloop niets anders besluiten,dan dat de markt er kerngezond uit ziet. Ware dit ook niet het geval geweest, dan hadden de Mexicaanscbe verwikkelingen tenslotte veel meer invloed gehad en gelooveu wij dan ook,dat van deze zijde gezien het tegenwoordige standpunt der verwikkelingen in Mexico weinig zorg meer baren zal. Een andere vraag isWat zal er uit de reeds sinds geiuimen tijd broeiende Oostersche kwestie geboren wordeD. Wamteer men die toestanden onbevangen leest, gevoelt meD, dat daar steeds gevaar dreigt en de positieve inmenging van Rusland ten bate van Montenegro,doet weereen nieuw blad van politieke vraagstukken ontstaan, waar het antwoord nog moeilijk op te geven valt. Summa Summarum is de toestand wel gunstig maar men dient bij het aangaan van engagemen ten toch rekening te houden met mogelijkheden, die uit bovenstaande kwestie's zouden kannen vorrtsprniten. In ieder geval wachtte men zich voor te uitgebreide positie's. Wij schreven in een onzer laatste verslagen dat wij nader hoopten terug te komen op de vragen betreffende onze Staatsleening. De vraag is thans opgelost doordat de regeering een aanbod van een cousortum heeft aanvaard tot het over nemen der nieuwe leening tegen eene rente van 3'/o-Hoewel het nu van minder gewicht is om hierop terug te komen, wenschen wij onze mee ning toch uit te spreken over een punt dat o.i. te weinig wordt erkend. De regeering n.l. heeft het recht om door inkoop het benoodigde bedrag der te amortiseeren schuld in te koopen en heeft das belang bij eene gedeprimeerde markt. Of schoon wy der regeering niet zouden willen aanwrijven, dat zij willens en wetens tot een gedepricieerde zouden medewerken, is het toch ook waar dat de regeering tegen de laagst mogelijke prijzen zal in koopen zoodat er van haar geen steun komt om depreciatie Iepen te honden. Ware daartegen de regeering verplicht geweest pari af te lossen dan zonde zonder twijfel dit eene groote steun zijn voor de markt harer aan- deelen en zou ons buitenlandsch Btaatscrediet bierdoor niet onaanzienlijk worden versterkt. De vraag is tenslotte gewettigd of de regeering niet geslaagd zon zijn met een 3 leening indien zij er de voorwaarde aan verbonden had hare verplichtingen k pari af te lossen. Orders worden dagelijks ter beurze van Rotterdam opgenomen tegen Middenkoers Amsterdam hetzij telephonisch of telegrafisch tot 1.30 uur n.m. en daarna tot geldende koersen, tegen onze bekende gun stige voorwaarde d. Bijzondere adviezen kunnen voortaan aan onze ciienteele worden verstrekt des Donderdags te Dirksland en Sommelsdijk. Vrijdags te Oude Tonge gedurende de opgegeven zittings uren en desverlangd daarna ten huize onzer clienteelen. Commanditaire Vennootsohap LOKKER, POMPE v. MEERDER VOORT Co in Effecten, Hypotheken, Assurantiën. Telephoon 4495. Middensteiger 7a, bij de Hoofdsteeg. Rotterdam, 3o Met 1911. Gouda, Waarneming van het Meteorologisch In stituut te de Bilt. Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuid oostelijke Wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, warmer. Amsterdam, 1 Juni 1911. Ingezonden door JAC. KNOOP, Commissionair in aardappelen, AMSTERDAM. Laagste prjjs Hoogste prjja per Heet. per Heet. Zeeuwsehe Bonten f 2.50 f 4.20 Blauwen 2.50 4.25 Spuisehe Eigenheimers 3.80 4. Flakkeesche 3.50 3.75 Geldersehe Blauwen 0.O. Friesehe Borgers 2.— 2.50 Blauwen2.50 3.50 Eigenheimer Poters 1.0. Blauwe I.0, Bonte 1.— 0.— Duitsche roode 2.2.70 Zeeuwsehe Bravos 3.4.90 Andijker Muizen 13.50 14.— Nieuwe Spring Malta „11.50 „12.50 NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Zoelen, C. Brunt, te Ouden bosch. Te Zierikzee, J. Gouverneur, teHalle. Te Brake), N, C. Bakker, te Kesteren (verb, bericht). Te Wier (Fr.), J. C. A. Nljenhuis Oekhuizen, cand. te Winsohoten. Te Bruchem c.a. N. C. Bakker, te Kesteren. Te Zoute- lande. G. de Wijk, cand. te Groninger, Te Waddinxveen, J. Goslinga te Leerdam. Te Heden overleed, na een lang- duiig en zeer smartelijk lijden, onze innig geliefde Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, Me- julïrouw 4851 Weduwe van den heer M. van Eck, in den ouderdom van ruim 74 jaren. Dat zij ingegaan is in de rust die er overblijit voor het volk van God, lenigt eenigszins onze smart. Uit aller naam J. VAN ECK. Middelharnis, 1 Juni 1911,

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 4