Zaterdag 27 Mei 1911. 26slc Jaargang N°. 1662. A ntirevolution air Orgaan IN HOC SIGNO VINCES Drie Bladen en Zondagsblad. 2 voor ile flSuldliollaiiilsclie en Keeuwüehe Kilissiilen, W. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle stukken voor de iledaclie bestemd, Advertentiën ets verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. OITicleel Uealeeite. Land- en Tuinbouw. ZUID HÖLLANSCHE LANDBOU W- ONDERLINGE. Boor Muis en Mof. Hedames, Me&e&ee- lingen ens:. J. 1. FflIEBT OUDE TONGE. Manufacturen. 0PGm50HT Confectie. JAPONSTOFFEN - ROKKEN KINDERPAKJES, JONGENSCOSTMMS Heorencostunms - WerïmansMing Deze Courant verschijnt eiken "Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs pei drie niaandon fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent, zolder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50; zonder f 4,50 por jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Intercosasa. So. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën wordep ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit Openbare kennisgeving. Openstelling van de gein.-secretarie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Sommelsdijk maken kekend, dat de ge meente-Secretarie met ingang van 1 Juni a.s. op Zaterdagmiddag niet meer voor het publiek geopend zal zijn. Sommelsdijk, 26 Mei 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd: De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. J. BOUMAN. Openbare Kennisgeving yisscrerij. De BURGEMEESTER van Middelharnis maakt bekend dat op de gemeente-secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn de aanvraag formulieren ter bekoming van groote en kleine vischacten, hen- gelacten en duplicaten van deze drie soorten voor het seizoen 1911/12. Voorts wordt bekend gemaakt dat voor het visschen met een hengel geen loop- of sleephcngel geen peur zijnde, geen aanvrage behoeft te geschieden, Middelharnis, 20 Mei 1911. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Middelharnis maken bekend dat heden bij hen is iDgekomen een verzoekschrift van Abraham Snijder bierbottelaar alhier om verlof voor den verkoop van alcoholhoudende drank, anderen dan sterken drank in het pakhuis aan den ring in deze gemeente Wijk A. No. 80 kad. sectie B. no 1163. Binnen twee weken na dagteekeniDg dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verltenen van dit verlof, schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. De Secretaris, De Burgemeester, NlfGH. ULBO J. MIJS. Onder leiding van den Heer B. C. Korteweg uit den Haag, werd in café Bonesdi te Rotterdam de algemeene leden-vergadering gehouden. De voorzitter constareerd met genoegen, dat ds resultaten van het eerste jaar alleszins bevredi gend mogen genoemd worden. Hadden wij bij de oprichting gemeend, dat de voorschot premie f 1.50 per f 100.jaarloon moet zijn, omdat 4it bedrag wel noodig zou zijn, nu het eerste jaar achter den rug is blijkt, dat wij heel wat minder noodig hebben gehad, n.l. f 1.03, zoodat er van eiken betaalden daalder f 017 is overgeschoten, dat den leden zal worden thuisgestuurd. Inderdaad is dat een groote verrassing. Wij staan nu reeds sterk naast de regeeriDg, want wat ook de plannen van haar mogen zijn, zooveel is nu reeds bewezen, dat de voorgestelde premies, waarvan iu de verschillende Memories van Toelichting bij de ingediende ontwerpen wordt gesproken, veel te hoog zijn. Dat heeft de practijk nu uitgewezen. Een ander gunstig verschijnsel is het, dat, of- schoon de regeering nog geen stappen deed tot invoering van een laudbouw-ongevallen-verzeke- ring, er geen leden bedankten, maar wel een gestadige uitbreiding van 't ledental is waar te nemen. 1 Januari 1910 bedroeg het ledental 522, 31 December 1910 waren er 888 aangesloten en 1 Mei 1911 bedroeg het ledental 1125, uitbetalende f 1.693.600.loon. De voorzitter bracht voor het verkrijgen van deze gunstige resultaten den dank aan allen, die daartoe hadden medegewerkt, vooral aan de secretarissen der Plaatselijke Ongevallen Com missies. Medegedeeld werd, dat de Heer H. W. Vale- kenier de Greve te Gouda wegens drukke bezig heden zijn bestuursfunctie moet neerleggen. De Heer E. E. Posthuma, directeur der Cen trale Landbouw Onderlinge, doet daarna mede- deeilng van den stand en gang der zaken. In 1910 zijn bij de aangesloten leden in Zuid- Holland voor gekomen 126 ongevallen. Van deze ongevallen liepen er 20 zonder onkosten af, voor 14 was alleen geneeskundige bohan 'eiing noodig, 86 duurden korter dan twee maanden en vrregea naast geneeskundige behandeling ook tijdelijke nitkesring, terwijl 6 ongevallen langer dan 2 maanden duutden. De oorzaken dezer ongevallen zijn aldus te klassificeerengebruik van voertuigen 14; ora- omgang met paarden 15; omgang met hoornvee 10; omgang met honden 1 om gang met land bouwmachines 2; vol van het slachtoffer 20val van het voorwerp 3; door beknelling 5; door krachtinspanning 19 door gebruik van snijwerk- tuigen 21andere oorzaken 16. Bij de ziekte-verzekering (art. 1638ij van 't Arbeidscontract) zijn in Zuid-Holland aangesloten 8 afdeelingen met SU leden, terwijl er .in geheel Nederland bestaan 39 atdeelingen met 1Ö67 leden. Ean zeer uitvoerige discussie ontstond «ver de vergoediDgdie aan de secretarissen van de Plaatse lijke Ongevallen Commissies wordt gegeven. Enkelen meenden, nu de uitkomsten zoo mooi waren, dat den secretarissen wat grootere ver goeding moest worden gegevenhet kon er nu best af. Anderen waarschuwden hiertegen de Land- bouw-Onderlinge iB opgericht om een doelmatige maar tegelijk een goedkoope verzekering te krijgen en als de onkosten nu onnoodig verhoogd worden, streeft men het doei voorbij. Besloten werd aan 't bestuur op te dragen een regeling voor een billijke verhooging te ontwerpen, waarbij reke ning wordt gehouden met de uitbreiding der werkzaamheden. De zuinigheid zal intusschen hierbij worden betracht. Het bestuur doet hierna het voorstel aan de Hollandsche Maatschappij van Landbouw te verzoeken, het extra-entreegeld van f. 1.voor niet-leden dier Maatschappij te laten vervallen. Besloten werd dit te verzoeken. De aftredende bestuursleden, de Heeren W. P. Brunt en J. M. Vas Visser werden herkozen terwijl als nieuwe leden in 't bestuur werden gekozen de Heeren J. C. van der Tooren te VVaddingsveen en Mr. A. Fokker te Leiden. Vervolgens komt aan de orde de agenda voor de Algemeene Vergadering van de Centrale Landbouw-Onderlinge, te houden 30 Mei te Am sterdam. Een der aanwezigen verklaart zich tegen het vormen van een reservefonds. De voorzitter daar entegen meeut, dat nu de uitkomsten zoo gunstig zijn, er alle reden is voor het vormen van zoo'n fonds. Aldus wordt ook besloten. Tot afgevaar digde naar die vergadering wordt aangewezen de Heer J. C. van der Koogh. In zake de ziekte-verzekering vraagt WaddiDgs- veen of het niet mogelijk is deze ook uit te breiden tot het uitwonend personeel. De Heer Posthuma, directeur wijst er op, dat dit punt reeds herhaaldelijk ter sprake is geko men. Intusschen is de regeering mst haar ontwerp ziekte-verzekering gekomenmocht dit worden aangenomen, dan zullen alle particuliere onder nemingen verdwijnen, zoodat de daaraan bestede arbeid overbodig zou geweest zijn. Toch zou het misschien van belang zijn dat de landbouw ook deze regeling trof, daar men dan bij de behan deling van dit wets-ontwerp zou kunnen weteD, hoe de landbouw wenscht, dat de ziekte verzeke ring bij den Landbouw geregeld wordt. In Gelderland heeft men besloten die regeling in het leven te roepen en ook in andere provincies staat dit punt op de angenda. De Voorziter stelt nu voor aan de Directie te verzoeken een rege ling te ontwerpen, waartoe besloten wordt. Er worden enkele opmerkingen gemaakt o.a. over de loonlijsten, over de ongevallen, die korter duren dan 10 dagen, waarop de directeur antwoord, dat het beste is, ai te wachten hoe het rapport zal zijn van den regeeringsambtenaar, die voor den Minister een onderzoek instelt naar de werking van de Landbouw-Onderlinge. Ten slotte komt ter sprake de bestrijding der Landbouw-Onderlinge door enkele premie- maafschappijeD. Dergelijke bestrijding kan alleen worden beantwoord door onafgebroken propagan da van de leden, door een zuinig beheer, en door stipte naleving der verplichtingen, zooals thans reeds geschiedt. Hierna dankt de Voorzitter de aanwezigen voor de aangename wijze waarop de discussies zijn gevoerd. Hij spreekt de beste wenschen uit voor de Landbouw-Onderlinge en hoopt, dat alle leden en de secretarissen zullen voortgaan met toewijding hun taak te blijven vervulleD. Dan zal ae Landbouw-Onderlinge een zegen worden voor den boerenstand. Snel eten veroorzaakthuidziekten, dyspepsie en andere maagkwalen en eindelijk darmontsteking. Men moet, zegt dr. Linossier te Parijs, een minimum tijd stellen voor het eten. B.v. drie kwartier voor het ontbijt en een uur voor het middagmaal, en ook een bepaald rantsoen, om te veel eten te voor komen. Veel lijden ontstaat door te gauw eten, en onherstelbare kwalen kunnen er het gevolg van zijn. Laat maaien, eerst in Juli, is verkeerd het hooi is dan minder goed van kleur, smaakt niet zoo lekker, en wat het voor naamste is, is minder goed verteerbaar en minder voedzaam. Wat men door een groo tere hoeveelheid denkt te winnen, verliest men aan hoedanigheid, en daar dit verlies zeer aanmerkelijk is, kan het late hooien niet dan nadeelig zijn. Bovendien zal de vermeerdering der hooi-snode een vermin dering geven van het etgroen, terwijl de onkruiden zich weer hebben ontwikkeld en later, in den stalmest geraakt, den akker weer verontreinigen. omringen ons nog lang nadat voor het oog de goedgeschuierde kamer in orde is ze dringen in neus en longen. Microscopisch onderzochte stof bevatten de bacteriën van allerlei aard, ook van roodvonk en influenza, en al zullen de meesten daar geen nadeel dadelijk van ondervinden, voor hen, die aan leg tot een ziekte hebben, kan het onschul dige stof levensgevaarlijk worden. Na een min of meer vermoeiend fiets tochtje op een warmen dag is een goede verkwikking warme melk, of voor hen, die deze niet kunnen verdragen, lauw-warme koffie, desnoods thee. Wassching van het gelaat, den hals en de handen reinigt niet alleen, maar verfrischt eveneens. Dames met een gevoelige huid moeten zich wachten voor het gebruik van koud waterdoor het verbranden door de zon, is de huid des te gevoeliger en zou daardoor ruw worden. Tegen het spiegelen der winkelramen wordt het volgende geraden Het bovendeel der ramen, het z.g. bovenlichtraam, voorzie men van prisma-glas, dat het licht het eerst opvangt en waardoor liet gelijkmatig ver deeld wordt. Bovendien moeten de markiezen donkerrood of blauw gekleurd zijn en wel aan de binnen-, dus de winkelraamzijde. Voor kinderen: ïAls men kleeden klopt op straat, Of, als moeder stoffen gaat. Blijf, zoolang dat werkje duurt, Dan gerust maar uit de buurt. Want het stof van kleed of grond Kruipt dan in je neus of mond, En het maakt voor tijdverdrijf Dan een wand'ling door je lijf. Stof bracht menigeen van streek, Maakte kinderen ziek en bleek. Hoor dus naar mijn wijzen raad Vlucht, als moeder stoffen gaat. OBSERVATOR. (20 Cents per regel Ons prima ZUIYER WOL KOE- IIAAR RECLAME-KARPET kost thans in maat 2X3 f2.70 272 X372 f4.05 3X4 f 5 40 4X5 f9 Prachtige kwaliteit. Groote keuze VITRAGE-GOR DIJNEN 50, 60, 70, 80 cent. LINNEN GORDIJNEN f I.— f 1.20, f150 enz. Stof is zeer geschikt om ziektekiemen over te brengen. Milliarden stofdeeltjes VITRAGE per ol 10, 12, 47, 20, 25, 30 cent enz. GROENE GORDIJNSTOFPEN 24, 32, 42V,. 45, 50, 55 ct. p. el TIJKEN, VEEREN en KAPOK alleen in vertrouwde soorten. in zeer groote keuze tegen de bekende lege prijzen. S^laatseiyfe Nieuws. Somiuelsdijk. Aan den heer A. v. d. Meide is door den Heer Commissaris der Koningin dispensatie verleend tot het invoer van varkens uit Rotterdam. Blijkens de statistiek opgemaakt door hei Centraal Bureau voor de Statistiek waren er bij de uitkomsten der 9de tienjaarlijksche volkstelling 2498 Nederduhsch Hervormden, t Remonslrant, 64 Christelijke Gereformeer den, 1 doopsgezinde, 5 Evangelisch Luther- schc, 3 ro personen die tot de Gereformeerde kerken behooren, 94 Roomsch Kathol eken, 20 Nedcrlandsch Israëlieten, 73 personen die tot een andere kerk geziodte behooren, 75 personen die lot geen kerkelijke ge zindte behooren. ïlliddelliaruis. Dinsdagavond kwam de stoomboot »Goeree en Ove.*flakkee« een uur over tijd aan. Oorzaak was dat onder het varen de staDg van de hoogdruk ci linder brak waarbij de machinist nog eene wonde aan het hoofd opliep. De beproeving der brandspuiten alhier zal plaats hebben a.s. Dinsdag 30 Mei spuiten 1, en 3 om 5 t/a spuiten 2, 4 en 6 om ó'/2 uur 's avonds. De ijzeren boeieraak, schipper C. Gootjes werd j 1. Woensdag in de zaal van K. J. Meijer publiek verkocht. De kooper R. van der Bol mijnde het af voor 800 gulden. Donderdagmorgen verloor den Heer A. A. M. uit Sommelsdijk onder het rijden zijn gevulde portemaine met geld nabij de tramlijn. Ken meisje, dezelve vindende, be zorgde hem den eigenaar en kreeg voor belooning één kwartje. Door den heer Kruis te Dordrecht is een Pernisser vischsloep aangekocht om alhier ten Noordzee te gaan ter vischvangst. Als stuurman zal daarop dienst doen L. Koster Jr, Op de j.l. week gehouden huisvlijt - tentoonstelling zijn de volgende prijzen toe gekend J. J. van 'i Hof! Middelharnis voor schip, borstel en matje, zilveren medaille. C, Vis Bz. Dirksland voor gravure Hoofd bestuur, groot brons medaille. H. Dominé Middelharnis voor gravure zilveren medaille. H. van Beek Middelharnis thans Rot terdam 1 portret, in teekening, zilveren medaille. J, van Velzen Melissant voor 2 teeke ningen (waterverf bronzen medaille. A. Breeman Sommelsdijk voor 2 kabinet jes, bronzen medaille. K. Schilperoord Sommelsdijk voor ka binetje bronzen medaille. Johanna Troost Sommelsdijk voor tafel- looper, kleedjes, bronzen medaille. J. Deijs voor leekeningen bronzen me daille. Den Bommel. De milicien-verlofganger W. van Maaschtricht is opgeroepen legen 4 Sept. 1911om alsdan voor herhalings oefening in zijn garnizoen tegenwoordig te zijn. L.l. Woensdag is tot Gem. Secretaris en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand dezer gemeente benoemd, den Heer Bur gemeester Jhr. C. W. Stern alhier. Woensdag j.l. viel het zoontje van M. K. H. van een kruiwagen, met het gevolg van een zijner armen te breken. Terwijl W. L. Woensdagavond zijn moeder aan den tram zou alhalen, schrok zijn paard van den naderenden tram waar door het met wagen en al in den sloot terecht kwam. Daar het rijtuig voor de te rugreis ongeschikt bleek, moest men zich te voet huiswaarts begeven. Naar wij van betrouwbare zijde ver nemen, hebben een 60-ial personen zich aangemeld om deel te nemen aan den allegorischen optocht op Woensdag 31 dezer den dag waarop onzen nieuwen burgemeester alhier zijn intrek nemen zal. Oude Tongc. Ter Secretarie zijn kos teloos verkrijgbaar blanco-verzoekschriften ter bekoming van Vischakten. Door den Heer Commissaris der Koningin is aan den spekslager C. Buscop dispensatie verleend tot het invoeren van varkens. Dinsdag is W. J. v. d. Tol van hier naar een opvoedingsgesticht te Zetten over gebracht. Het grasgewas van het kerkhof der Ned. Herv, "Ke ik is aangekocht door C. Schouwenaar voor de som van f 7.00, Tot gezworen van den Molenpolder is herbenoemd de heer H. de Haas van Dorsser. En tot gezworens van den polder Oudeland de heeren H. de Haas van Dors- S-* en M. Mijs. Dirksland. Ter Secretarie zijD kosteloos, formulieren ter bekoming van vischaktes verkrijgbaar. Voortaan zal voor het visschen met de peur, ook een akte noodig zijn a f 1 00. Alleen de gewtne hengel met één haakje is vrij. De timmermansknecht, Verschoor bracht begin dezer week, onder het werk zich per ongeluk met een snijmes, eene zoodanige wonde toe aan z'.jn been, clat hij zijn werk moest neerleggen en zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Een herzienelijst van inkwartiering is gepubliceerd. Zij die hunne namen daarop vermeld zien, kunnen zoo nuodig tot 5 Juni a.s. bezwaren daartegen inbrengen. Goedereede. Meldden wij 11. dat de muren langs de b;ug, d;e de N. en Z. haven zijde verbind werden, afgebroken en dat de brug er niet schooner op zoude worden, nu de muren door prachtige ijzeren leu ningen zijn vervangen in alles kant en klaar is, heeft deze verandering, wat ook een verbetering is, aan schoons niets ver loten, maar is daarin zelfs vooi u t gegaan. Aan dea heer Chrisiiaan Bergers, van St. Annaland, is vergunning verleend tot het oprichten eener bakkerij gelegen aan de Zuid havenzijde, kaaastraald bekend in Sec tie A. No 941. Ctieiiiceiiici'iiiBS. Verslag van het verhandelde in de Vergadering der Gemeente raad van SOMMELSDIJK op 24 Mei des n.m. ten 7 ure. Voorzitter de Edelaehtb. heer Burgern. Aanwezig alle leden en de secretaris. Nadat de Voorz. de vergadering geopend had, verzocht hij de secr. de notulen der vorige vergadering te lezen, welke onver anderd worden goedgekeurd en geteekend. Ingekomen stukken le. Missieve van HH. Ged. Staten, daarbij goedgekeurd terugzendend drie Raadsbesluiten, tot het doen van eenige af- en overschrijvingen op de begrooting. 2e. Een schrijven van den Raad der gemeente Middelharnis. dat eervol ontslag is verleend als lid der plaatselijke gascom- missie, aan J. Korteweg en tevens dat met de benoeming van een ander nog gewacht is. Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. 3e. Verzoek van de heeren J. C. de Gast en J. Daamen om de 1ste klas der O. L. School, waarin zich op 't oogenblik 60 leerlingen bevinden, te splitsen. Voorz. Het komt mij wenschelijk voor deze geschiedenis in 't kort mee "te deelen. Zooals de Heeren weten, is op 17 Febr. door de plaatselijke schoolcommissie aan gedrongen tot vergrooting der 0. L. School. Dat adres werd toen aangehouden. En naar aanleiding daarvan, heb ik conferentie gehad met verschillende heeren. Nu hebben eerstgenoemde heeren, mij een nader rapport toegezegd, doch tot op heden heb ik het nog niet ontvangen. Daarna hebben B. en W. de toelating tot de 0. L. School, uitgeschre ven, tengevolge hebbend, dat op 22 April

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 3