26sle Jaargang N°. 1661 Woensdag 24 Mei 1911. Antirevolutionair Orgaan voor de %isictliol8aiiilN(*!fic en Kreuwsrlic Eilanden. IN HOCSIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, Se Antirevolutionaire vlag wappert overal. SOMMELSDÏJK. maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën wordep ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nar. Alle stukken voos* sic Bedactie bestemd, Advcrfcntién en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. BSjenteell. Tuin- en Landbouw. Buitenland. BELGIË. De Katholiek Verhagen vroeg het woord om een beroep te doen op het ■aa——bbb Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij yooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder 4,50 per jaar Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefooia Iisfcffco®sBi. ?Jo. g. Ad.verteiitiën 10 Cent per regel en 3/2 Z ij die zich nu abonneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers gratis. Aangrijpend woord van Groen in 1802. De vraag blijf tzijn wij politieke partij als zoodanig zij a we, in organisatie en invloed onbeduidend In deze Kamer. In de periodieke Drukpers. Niet één courant, niet één week blad en zelfs niet een maand schrift. Onze kiesvereenigingen kwijnen en steiv-n weg Onze Christelijk historische, onze antirevolutionaire theorie is bij kans niet bekend dan onder den naam van carricatuur tot op den huidigen dag En een jaar later schreef de liberale Arnhemsclïe Courant: De antirevolutionaire partij be staat meer in herinnering dan in werkelijkheid. Haar vertegen woordigers in de kamers zitten daar als de laatsten van een uitstervend geslacht. Zij schijnen alleen te stemmen en te spreken om de familieoverleveringen in eere te houden. En drie jaar daarna, schreef de Bosch Kemper, ook liberaal: Geheel Nederland is bijna liberaal. Hij drukte zicb natuurlijk verkeerd uitgeheel Nederland was niet «bijnaa liberaalmaar bijna heel Nederland was liberaal, goed liberaal, echt en zuiver op den graad. En drie jaren voor Groens dood in 1873 schreef deze staatsman ander maal De Christelijke Historische, de protestantsche, de op Nederland- schen bodem bij uitnemendheid nationale richtingde antirevolu tionaire partij, die door volksgeloof en volkshistorie toongevend had moeten en kunnen zijn, was en bleef door eigen verdeeldheid jaren achtereen nauwelijks in tel. We zouden kunnen voortgaan deze citaten met nieuwe te vermeerderen, want in Groens geschriften komen de klachten zoo veelvuldig voor, dat er kolommen mee te vullen zijn. En ook aaderen na hem hebben over de onverschilligheid onzer »eerste« man nen geklaagd en was de antirevoluti onaire partij een «liutjeg in den »komkt mmerhof.« Zelfs dit smartelijke moest Groen ervaren, dat als zijn beginselen eens een kansje kregen om aan de Groene Tafel verwezenlijkt te worden, de hem bevriende Ministers hun rok omdraai den en naar den vijand overliepen. We denken hier aan 1857. en 1800. aan de kabinetten Van der Bruggen en Van Zuilen, die Groens vrienden en medestanders leken. En toch denk om de wet van 1857. de schoolwet, waarbij Van der Bruggen met pak en zak naar de Liberale partij overliep en de neutrale school geplant is met haar Christelijke en maatschappelijke deugden. Wat tijden En zie nu rondom U. De antirevo lutionaire vlag wappert overal. Zou er wel een dorpje te vinden zijn in Neder land, waar die beginselen niet met hart en ziel worden beleden. Ga de achterste hutten inde donkerste wijken der stedenen nog vindt ge ze, de mannen en vrouwen, de zoons en dochters, die de partij kennen, dienen, steunen, er voor offe ren. Die haar beginselen belijden met gloed en overtuiging. In wier handen ge kunt vinden Gods Woord, en de beste schrijvers over godsdienstige, kerkelijke en staatskundige vraagstuk ken. Wat invloed heeft de partij gekregen na die jaren 62 en 63 en 76. Raadszalen, Staten der Provincie, Kamers, Ministerstafel, Ambtenaars bureau ze allen zien de mannen bij grooten getale, die zich nooit en nergens 's Heeien Naam en zaak schamen op alle terrein des Levens. In de Kerk, in de school, in 't Gezin- hoe gansch anders is de gedachten- wereld nu of 40 jaren terug. In 't Vereenigingsleven van arbeiders en jongelingen hoe ijvert men ook daar om naar 't antirevolutionair beginsel op te treden. Waar waait de antirevolutionaire vlag heden niet En ze zal blijven waaien Want ze heeft de belofte des tegenwoordigen levens. Haar beginselen zijn die des Woords en daarom onvergankelijk, levenskrachtig en voor gestage ontwik keling en verrijking vatbaar. De vlag wappere dan over de velden. En de duizenden trekken onder haar ten strijde op, om alle terrein des levens te ontrukken aan de machten voor 't Ongeloof. Tegenover die krankheid der eeuw sta 't geneesmiddel dat de antirev partij aanbiedtLand, Land, Land hoort des Heeren Woord Ook al kinderen van Thorbecke. Bij de discussien over bet middel baar onderwijs zei de stichter der li berale partij, Thorbecke In kennis alleen ligt geen macht maar in die kennis, welke men door denken, door eigen inspanning van den geest verkrijgt. Ik zou wenschen, dat de vragen bij de Eindexamens zoo waren ingericht, dat niet de veelheid van het weten bleek, maar 't verband van 't weten. Zeer juist In kennis alleen ligt geen macht. Maar in die kennis slechts, die door denken, door inspanning van den geest verkregen is. Maar zie nu enkelen van zijn na kroost. Te Rotterdam is een jonge liberale garde, die zich op de bestudeering der liberale beginselen zal toeleggen. Ze hebben een leesclub en wie zou verbaasd staan, als daar juist die bro chures en boeken in waren, die ken nis opleverden, opdat die jonge liber ale menschen leerden denken en zoe ken en vorsrhen orn daardoor, door eigen krachtinspanning tot een inzicht te komen in wat voor Land en Volk zoo dringend noodzakelijk was Maar deze jeugdige nakomelingen van Torbecke hebben noch kennis noch lust tot inspanning van den geest. Ze lezen »moppen«. De Groene Amsterdammer. De Vaderlander. Het Leven. De Notenkraker. De Ware Jacob. Tijl Uilenspiegel. Kon Thorbecke die jonge menschen eens toespreken. Hij zou een geesel van touwen nemen en joeg ze hun leesclub uit met deze woorden »Is dat de kennis, die ge noodig hebf som als flinke Liberale burgers uw Volk »en Stad en partij te dienenwilt ge »met «moppen en spotbladen« 't leven «door. Gaat heen, totdat uw baard «gewassen is en Ge begrip van «ken- »nis« hebt erlangd« Wat een leesclub 1 Wat kennis van die Liberale garde Spotschriften is hun kostje Wij naderen meer en meer de honigdracht en daarom willen wij nu, mot Let oog op den straks, in den nazomer, weer komenden honigverkoop, een waarschuwend woord doen hooren. Dat betreft de knoeierij, die in den handel van raaihonig dreigt in ie sluipen. Het be staan daarvan ïal aan menigeen nog onbekend zijndat er veel kunsihonig, vervalschle honig in flacons, bestaat is algemeen bekend maar dat men nu ook al r a a t honig verkoopt welke dien naam niet verdient, is stellig zelfs nog aan vele bijenhouders onbekend. Toch is het zoo. 't Kwaad is de laatste jaren in de wereld gekomeu men is aan zijn bijen, die nieuwe raten in kori of kast hadden, suiker oi glucose gaan voederen, welke door de bijen in da blanke cellen werd geborgen, en aldus verkrstg men een produkt, op 't oog zijnde la klasse (afelhonig. Vroeger kende men dit niet; de suikervoedering dateert in ons land nog niet lang en men is er toe gekomen in de slecht# jaren door honingge- brek, en op goedkoope wijze werd de benoo digde voedersuiker door de Eegeeritig ver strekt, daar ze vrij van accijns was gesteld. Zoo is men als 't ware toevalligerwijze tot genoemde kwade praktijken gekomen, 't Wus ook zoo verleidendgoedkoope suiker door de bijen te doen omzetten in duren uhonig// in 1809 werd een pondje raafhonig (4 Kilo) met f 1 tot f it betaald. Maar dat kwaad mag niet voort woelt e: en dat dient bijtijds te worden gestuit. Het is, rondweg gezegd bedrog. Bedrog en knoeierij. Men biedt het publiek onder den naam van honig iets anders aan, met het doel om goede winst te makeniets minderwaardigs, dat al heel weinig overeenkomst heeft met het eehte natuurprodukt, den door de bijen uit de bloemen verzamelden en in heur lichaam verwerkten nectar. 't Is inderdaad misleiding van bet publiek en een knoeierij, welke stellig op den duur zich zelf zou straffen. Want 't zou den honig en den honighandel in miscrediet. brengen. Vele menschen koopen en gebruiken den honig, niet alleen omdat zij hem waardeeren als genotmiddel, ma,r dikwijls vooral omdat de honig wordt aangeprezen als versterkings- en geneesmiddel. De nuttige en heilzame werking, van ouds aan den honig toegeschreven heeft deze niet bet minst te danken aan zijn minerale bestanddeelen, o. m. aan 't phos phor z u a r, de k a 1 k en 't ij z e r. Deze stoffen ontbreken in den suikerhonig, verkre gen door sterke suikervoedering. De kooper hiervan verkrijgt dus niet, wat hij meent, wat hij wenseht, en verneemt hij ten slotte dit bedrog, dan wordt hij afgeschrikt. Kwam het zoover, dan zou men ach en wee roepen. Jarenlang is voor den honig bjj het publiek propaganda gemaaktdeze begint nu door te werken. Zal «en de vruchten van dien arbeid nu te niet laten doen door geweten- looze, op groote winst belusie imkers?'t Zou doodjammer zijn: en voor de gebruikers het publiek, en voor de imkers-handelaars. Daarom moet op het bedrog slreng worden toegezien; wie het suikermaaksel eenmaal gezien heeft laat zich niet licht weer bedotten, althans niet, wanneer het tusscben echten honig is uitgestald: het heeft, in nieuwen blanken raat verzegeld, een veel te witte kleur. Waar zoo'n pioduk', wordt herkend, mag niet worden toegelaten, dat bet als echte honig wordt aan geboden te voren make men bekend, dat op de markt of tentoonstelling alleen echte waar verkocht mag worden van mededinging moet het suikerprodukt in ieder geval zijn buitengesloten: het publiek moet worden voorgelicht en gewaarschuwd. Imkers, die prijs stellen op hun goeden naam en dien van den honighandel in het algemeen, zullen zeker gaarne hiertoe medewerken, 't Zal in 't belang zijn der vaderlandsche bijenteelt. C. Blokker. Herkingen, 18 Mei 1911. Donderdag 18 Mei hield de heer A. Bos, Zuivelconsulent voor Zuid-Holland, in een openbare vergadering van de landbouwver- eeniging, „de Eendracht* alhier, een voor dracht over een controle en fokvereenigingc. De zaal was vrij goed met belanghebbend publiek bezet. De Voorz. opende de ver gadering met een woord van welkom aan spreker en publiek en sprak de hoop uit dat de boeren winst zouden doen met de lessen die de geachte spreker ten beste zou geven. De spreker begon met te zeggen dat in alle Provinciën des Rijks de melkerij bloeit behalve in Groningen en Zeeland. Zuid-Holland hoewel niet vóór aanstaand kan wijzen op prachtige cijfers en wanneer Fiakkee eenige meerdere belangstelling toonde dan zou deze Provincie belangrijk betere cijfers geven. Om de melkerij tot grooteren bloei te brengen is noodig samen werking en dit woord is in dit eiland niet onbekend op 't gebied van ras verbetering, getuige de controlevereeniging te Oude Tonga, De grootste vereeniging is die te Putten. Men moet, wil men 't gèwenschte en hier beoogde doel bereiken, beginnen zijn melkkoeien te controleeren en van elk rund 1 maal in de 18 werkdagen één ochtend en één avond monster melk onderzoeken op vetgehalte. Nu is men bier niet vreemd aan dat werk en naar spreker tot zijn ge noegen vernam is 't gemiddelde vetgehalte aan de zuivelfabriek alhier boog te noemen met 3 a 3,2% In Duitschland is men met deze wijze van controleeren begonnen, dat is dus de pionier en van daar heeft men in Friesland deze wijze van onderzoek overgenomen. Waar men 't deed om de 10 dagen, men heeft dat later voor 't gebeele rijk gebracht op 3 weken en dat is dan ook aanbevelenswaardig en zeer voldoende. Dan moet men aanleggen melklijsten waarop dagelijks wordt bijgehouden de melkgift met een minimum van 280 dagen. Deze op brengst wordt verdeeld over 365 dagen. De verzameling dezer cijfers berust bij 'tzuivel- consulentscbap welke op ongeregelde tijden iemand stuurt om de wijze van controle en de accuratesse der administratie na te zien. Daarom ook is 't noodzakelijk dat alle monsters 24 uren bewaard moeten worden. Men beeft in Zuid-Holland thans 30 con- troleerende vereenigingen met 10000 koeien en dientengevolge is de toestand in deze Provincie vooruitgaand. Op den langen duur vermindert evenwel 't vetgehalte. Nu beeft zoo'n vereeniging noodig een beambte die met dat werk belast wordt en de kosten daarvan worden per controleerend rund betaald, terwijl de grootste vereenigingen daarvoor betalen ongeveer f 1.25 per koe. Zoodra een vereeniging is opgericht ont vangt ze een toelage van f 100 welk be drag door aankoop van de noodige instru menten als anderzin» eenigzins overschreden wordt. Zoo'n controleur moet eenigzins ge schoold zijn, iedereen is daarvoor niet te gebruiken, hoewel 't geen heksenwerk is. Vervolgens krijgt men schetsen van kalveren. Zoodra nu een kalf geboren is moet op den schets worden aangeteekend van welke moeder ze is, ook wie de vader is, en wordt ingevuld de kleur van de geborene. Deze kalvers komen dan in een kalverenboek dat op die wijze wanneer de moeder extra goed en de vader geprimeerd is beteekenis krijgt, voor den handel. Men beeft door jarenlange ervaring reeds cijfers kunnen vaststellen van vet opbrengst en deze loopen bij 2 jarige dieren op 81, 3 jarige 99, 4 jarige 1^3 en 5 jarige 135 Ko., dit resultaat vormt de grondslag der onder neming. Nu is men bier eenigzins verkeerd begonnen met voor of een fokvereeniging op te richten. Hoewel dat nu geen bezwaar geeft en men wanneer dezen Herfst d« controle aanvangt reeds beschikt over jong materiaal tot opbouw van de fokkerij, wanneer deze jonge dieren nu grondig wor den gekeurd #n beoordeeld en bijgeschreven in een aan te leggen register dan beeft dit nog wel geen beteekenis voor den handel, maar kan men voor eigen gebruik daaruit keuze doen om voort te fokken en ook wel voor den verkoop voor 't gebruik en mis schien zelfs wel voor Stamboek. Nu is de vlekjeskwestie mag ik 't wel noemen oorzaak dat velen niet aan 't stamboek doen. Toch heeft die bepaling boe ook be streden ontegenzeggelijk grooten invloed op de kleur onzer dieren. Men ziet lang niet meer zooveel vaal en modderkleur als voor eenige jaren. Nu zou spreker nog meer kunnen ver tellen maar vind beter de belanghebbenden nu maar eens vragen naar die dingen die ze wenschen te weten. Dit wordt algemeen goedgevonden en velen der aanwezigen maken van die voorslag gebruik. Er blijkt uit dat elke vereeniging jaarlijks eenige finantieele steun krijgt. Voor 't stamboek is noodig dat de onderbeenen der dieren zuiver wit zijn. Komen daar vlekjes op voor al is 't exterieur goed, dan kunnen ze niet worden ingeschreven. Overigens heeft eene controle vereeniging daar niets mede uit te staan wanneer men witkop, lakenvelders, rood bout ijselvee, grijze of welke een dezer kleur ook beeft daar beeft niemand iets mee te maken. Ten slotte worden toch de beste dieren aangehouden om voort te bouwen en krijgt men ten slotte een sta biel een keurig ras. Hoewel elke streek zijn onderscheiden uit-een-loopend ras heeft zoowel in molk opbrengst als aan gemid deld vet in Zuid-Holland is o.a. 't midden- cijfer 4000 met 4,2% vet terwijl de Rijnstreek 3 a 3.3% vet heeft, ook is men 't er over eens dat do kosten per koe wel hooger zullen zijn dan fl.25. Men moet aannemen dat een controleur om te beginnen f4 per week moet kunnen verdienen en dan van dit najaar beginnen met de controle. Ten slotte wordt door 9 aanwezige landbouwers met 58 koeien een controlevereeniging op gericht terwijl men zekerheid heeft van meerderen die te dezer vergadering om onbekende doch waarschijnlijk wettige reden niet aanwezig zijn dat ze zullen toetreden en gerekend mag worden op plm. 100 koeien. Vervolgens wordt een Bestuur ge kozen hetwelk bestaat uit de HeerenA. v. d. Sluijs, VoorzL. den Boer, Secr., D. D. Kastelein, Penn., en P. v. Prooijen, J. v. Kempen, leden. De Voorzitter van de Landbouwvereeniging wenseht de heeren geluk met hunne benoeming en hoopt de vereeniging groeien en bloeien mag, terwijl hij tevens meent dat de taak der land bouwvereeniging hier mede geëindigd is. Ook de zijne voor zooverre de leiding be- trefd, waarom hij de attributen zijn waar digheid den jongen Voorzitter ter hand steld. Vervolgens worden nog eenige rege lingen getroffen, de vereeniging zal bekend onder den naam Samenwerking® voor Herkingen en omstreken rechtspersoon lijkheid aanvragen. De zuivelconsulent wordt verzocht behulpzaam te zijn bij 't aankoopen van een Dr. Gerbuis Buturiometer, brand ijzer etc. en eindelijk wordt op de voor dracht voor controleur geplaatst, de heer A. J. den Boer alhier. De Voorz., dankt de spreker voor zijn aangename causerie en 't publiek voor de betoonde belang stelling waarna de vergadering gesloten wordt. Echt liberaal be'oonen zich de liberalen c.8.Do linkerzijde ia begonnen, om do debaten da voorg.-etalde schooiwet- wijziging onmogelijk te miken. Hare obstructie leidde reeda tot een heftig tumult in de Belgische Kamer.. De socialist Hamearsen sprak twee uur en drie kwartier onafgebroken over de begrooting van BinnenlaDdsche Zaken.

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1