r Antirevolutionair Orgaan Woensdag 26 April 1911. 26*'° Jaargang JN*. 1653. IN HOC SIGNO VINCES voor de Zuiffiliullandsclie en Zeeuwselie Eilanden. BIJVOEGSEL. W. BOEKHOVEN. Advettentiës 10 cent per regel en 3/2 maai. Reclames 10 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel ©n 4/j®aal. Mengtaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. I Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan II Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- ea Vrijdagmorgen 10 uur. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. ji n zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad 2,50zonder f 4,50 per jaar. SOMMELSDIJK. stukken voer de Bfeeiïsetse oeKtemd, ^dverteaifiCs» es» verdere Idministmtie franco foe te genffen nass den Uitgever- Bij dit nummer behoort een officieel Gedeelte. OPENBARE KENNISGEVING. Nederlandsche Werklieden naar DUITSCHLAND. OPENBARE KENNISGEVING. 't Algemeen Kiesrecht, 't is niets vreemds, vindt den meesten steun bij hen, die niet tot de rijkbedeelden der aarde behooren. Een sterk staaltje daarvan levert de luamantsbewerkers- bond, die op 't oogenblik een rijke broodwinning heelt. Om te werken voor 't Kiesrecht petitionnement hebben zich aangemeld 4 van de ruim 9000 leden. Deze 9000 ieden hadden in 't Kies rechtfonds moeten bijdragen 6000 gld 't was maar 2000 gld Een vergadering voor dat Kiesrecht belegd werd bezocht door een handje vol leden en had geen resultaat. Een poging om een reiskas te vor men voor de kiesrechtbetooging in September liep uit op nul deelnemers. Polak noemt daarom zijn Socialis tische vrienden seen bende onwaar dige egoisten van de meest verwensch te soort»een troep belachelijke parvenutjes« smijnbeeren)»een horde misselijke kleinburgers.» ï't Is om te spuwen«, zoo scheldt hij ze ten slotte. En dat heet dan notabene liefde voor 't Algemeen Kiesrecht Och, die Socialisten zijn net als de andere menscheuals ze 't goed heb ben, trekken ze zich van 't overige leven een beetje aan. De voorstanders van Tariefherzie ning hebben altijd te recht staande gehouden, dat een verhoogd Tarief meer werk geelt en de werkeloosheid vermindert. Een eigenaardig staakje daarvan duet zijn ronde door de Pers. Dit Op de bloote aankondiging van de haDgende herziening in ons Land heeit een Amerikaansche zeeptrust, vree zende dat de invoerrechten op bewerkte zeep zoo zullen worden vastgesteld, dat de concurentie van haar in Nederland moeilijk zou worden een zeepfabriek hier te lande aange kocht waar vermoedelijk honderden handen werk zullen vinden, Binnenkort zal die zeepmaatschappij een groote reclame beginnen over heel Nederland om haar zeep ingevoerd te krijgen enz. enz. Als dat bericht waar is, achten we dit een mooie reclame voor de Tarief wijziging. Die maatschappij doet dan in Neder land, wat sommige Nederlandsche fabrikanten doen nl. hun fabrieken verplaatsen om zoo 't invoerrecht (in dit geval 't Duitsche) te ontloopen. 't Is bekend, dat er Nederlandsche fabrikanten in Overijsel zijn, die over de grenzen hun fabrieken hebben. Zoo doet nu ook deze Amerikaansche Maatschappij en daar heeft onze schatkist de voordeelen van, door al de soorten van belastingen waaraan zoo'n fabriek onderworpen is en de loonen der arbeiders met hun verte ringen en huishoudingen enz. Neder land mag in dat opzicht blij zijn als 't door een Tarief herziening fabrikan ten en industrie en werkvolk lokken kandat kan niet anders dan die provincie en„dat dorp en dus ook 't heele Land ten voordeele komen. Hebben we mr. Troelstra goed be grepen, dan zou hij met zijn betoogers voor Algemeen Kiesrecht, als de Ko ningin de Troonrede zal uitspreken in de 2e Kamer, er niet tegen opzien um relletjes te maken. De toon waarop hij sprak en de woorden, die hij gebruikte, wijzen in hun ophitsende kracht er klaarblij kelijk op, dat hij met de Socialistische Voormannen en onderteekenaars van het Kiesrecht petitionement op dien Dinsdag een demostratie, een betooging wil uitlokken, waarvan en den Haag en heel Nederland daveren zal. Of men de Koningin dan zal uit jouwen? Ze beleedigen Haar stoet te paard en hare hofhouding in rij tuigen dan zal trachten in wanorde te brengen om een zekeren schrik en ontsteltenis voor 't Socialisme teweeg te brengenwe weten 't niet. Dat de Socialisten propaganda zullen »siaan« uit de komst der Koningin in verband met hun Algemeen-Kiesrecht-eischen is zeer waarschijnlijk. En dat ze er volstrekt niet tegen opzien om herrie en ongeregeldheden te maken, als den Haag vol is van Kamerleden en vreem delingen daarvoor is hun groote zucht tot oproerigheid en propaganda beslist waarborg. Nochtans I 't is goed, dat zulke ding en al vooraf gezegd wordt n Dat de dreigementen nu al rollen. He Regee ring kan dan al vast zijn maatregelen nemen. En ook da^r zullen de Soci alisten hun slaatje uit slaan. Want pakt de Regeering als in de dagen van dr. Kuyper ze hardhandig aan, dat alles totaal mislukt, dan schetteren ze nog maanden na dato over die Sa tanische Ministers, »die worgers van den arbeider.« Arm Liberalisme, dat zich niet meer weren of bewegen kan, zonder de hulp van zulke onruststokersArm Libe ralisme, aan den leiband van Troelstra en consorten. Machteloos in u zelf. moet ge zijn kant uit en helaas 1 wie erkent 't niet ge gaat zoo graag met hem mee. Ge doet het met volle sympathieën, want op velerlei terrein hebt ge de So cialistische ideeën reeds ingedronken. Het blijft waar, wat al herhaalde malen is herzegdEr blijven in Ne derland maar twee partijen De Recht- schen tegenover 't Socialisme. Tegenwoordig is zoowat alles men heer Of liever, het wil doen, alsof ie menheer isde jufïrouws er onder begrepen. En omdat ieder tegenwoor dig den heer wil uithangen, centen in kas of schuld bij den koopman, daarom zijn er zoovelen, die zich schamen arbeider te zijn. De Heere Jezus schaamde zich zijn beroep van werkman niet. Als ze hem zeiden, dat hij de zoon eens timmermans was, en waarschijnlijk zelfs die van een tim mermansknecht, heeft hij daar norit een enkel woord tegenin gezegd. Integendeelhij adelde den arbeid der handen, doordat Hij zelf dien aangreep. Maar in onze dagen veracht een werkman zich zelf; hij is maar een werkman en dié en die en die is men heer. Hoe komt dat Grootheidswaanzin Neen, wel een soort ervan, want hij leeft het dwaze grootheidsleven onzer tegenwoordige dagen ook meehij wordt ook meegesleept in dien stroom van zelfvergod iDg en zelfoverschatting. Maar de hoofdzaak is, dat hij door onkunde van 't Woord des Heeren zijn roeping niet meer verstaat. Een arbeider mag zich niet schamen in de kluiten te werken, omdat God zelf hem daar heeft geplaatst. God heeft die betrekking op zijn schouders gelegd En onder die werk zaamheden in de kluiten heeft hij het welbehagen Gods te erkennen, die dat leven voor hem heeft geordineerd En die kluitenarbeid, ze zijn eendeel van den ganschen arbeid door God aan alle wezens op de schouders gelegd, 't Is een andere soort van arbeid dan die van den »menheer«, maar even edel, even nuttig, even noodzakelijk Zich schamen arbeider te zijn:'tis tornen aan 't Welbehagen Gods, die den een op een troon plaatst en den ander op den katheder en den derden achter den schrepel. Zoo heeft God alle arbeid der men- schenkinderen verdeeld. En wie Hem in dien arbeid dient, mag op zijn zpgen hopen. ISinneniaiid. Burgemeester Den Haag. Batavia besmet door cholera. Pest op Java. Plaatselijk fè'seuws. Sommelsdijk.* Het zoontje van den heer De Koning had Maandag een ongeluk dat betrekkelijk goed afliep. Op de fiets van den Achterweg komende kwam hij, juist op den hoek van de St. Joris Doelstraat met een span paarden van den landbouwer Mastenbroek, die den Achterweg wilde indraaien, in botsing. Stad aan 't Haringvliet. Het ver voer der grint voor deze gemeente is aan genomen door J. C Keijzer alhier voor f2,05 per voor de grove grint en f2,24 per el3 voor de fijne grint. Den Bommel. Bij den landbouwer P. Segers (Zuidzijde) brachten 5 veulen-paar den ieder een kolossaal veulen voort, waarvan 4 merrieën en 1 hengst en wel allen bles vossenhaast niet van elkander te onderscheiden Deze veulens, afkomstig van dekhengst »Malaga« (eigenaar Th. J. Segers) zijn in één woord prachtexemplaren. Oude Tonge. Zaterdag had de land bouwer P. van Markensteijn het ongeluk, dat zijn paard schrok en alles kort en klein sloeg. Nieuwe Tonge. Door een zoon van W. H op Battenoord is gisteren een postduif gevangen welke aan eliten poot een ringetje had waarop stond 1610 :2o in vers 23009 en op een wek Arkers 714. Dirkslaod. Ook hier begmi zoowel ais op andere plaatsen b- hoelo- kuinen «.an diinkwater, vele bakken zijn of taite^ leeg zoodat een fl nke regenbui hoogst welkom zoude zijn. Ouddorp. Maandagmiddag brak door onbekende oorzaak brand uit bij L. Akers- hoek alhier. Eer, schuurtje nabij het woonhuis brar.de totaal af. Visseliery. Ouddorp, 20 April. Het gaat dit jaar met de zalmvangst in de beide weeren of stallen zeer naar wensch, reeds zijn een kleine honderd zalmen van 10-tot 23 pond bemachtigd. Donderdagmiddag had een der visschers het buitenkansje een steur van ongeveer 180 pond, benevens een zalm van 20 pond meester te worden. Posterijen. Briefkaarten. Da Directeur Generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat als briefkaart gebez:gde kaartformulieren. Afzonderlijke aniamers 5 Cent,, Met Zopdagsblad 7 Cent. ÜIÏÖEVEK Telefoosi Istercoiesu. i®. Da BURGEMEESTER der gemeente Sommels- djjk veBtigt de aandacht van belanghebbenden op het navolgende Naar den Minister van Bincenlandsche Zaken uit consulaire ambtsberichten blijkt is het in het belang van Nederlandsche arbeiders dringend tewenscbt, dat zij bij vertrek naar Duitschland An daar te gaan werken, een bewijs van Neder landerschap meê nemen of althans, als voorloopig bewijsstuk eene verklaring van den Burgemeester, dat een bewijs van Nederlanderschap is aange vraagd. In die verklaring moeten behalve hun naam en voornamen ook de datum en plaats van geboorte zijn vermeid. In plaats van zoodanige verklaring kan desnoods dienen hetzij eene geboorte-akte, hetzij een bewijs van afschrijving uit het bevolkingsregister, betzij een binnen- isndich paspoort, mits op deze stukken naam, voornamen, datum en plaats van geboorte ver meld staan. Bommelsdijk, 24 April 1911. De Burgemeester voornoemd, J. BOUMAN, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Sommelsdijk achten het vooral met het oog op de voorjaars-schoonmaak gewenscht de inwoners dezer gemeente me: nadruk te wijzen op het bestaande verbod om stroo, papieren en andere vuilte op den openbaren gemeentegrond, in grachten, slooten, or andere watereu te werpen. Vooriaan zal aan de naleving van deze bepaling nauwk urig de hand worden gehouden en bij ontdekking eeuer overtreding onmiddellijk proces- baal worden opgemaakt. Bommelsdijk, 22 April 1911. Burgemeester en Wethouders voor oemd, De (Secretaris, De Burgemeester, I. GEELHOED. i. BOUMAN. Geen zin. Meer werlc. Een relletje Hij schaamt zich een werkman. In een der bladen werd meegedeeld, dat Mr. R. J H. Patijn, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, ernstig in aan merking zou komen voor een benoeming tot burgemeester der Residentie. Wij ver nemen echter uit Den Haag, dat er weinig kans is, dat de regeering den heer Patijn voor een benoeming zou voordragen. Het is niet twijfelachtig, dat de regeering voor het burgemeesterschap van Den Haagiemand wenscht, die aan bekwaamheid, ook beza digdheid paart gelijk dat met den heer Sweerts het geval was. De heer Patijn echter, bekend van de beruchte Zierikzeesche verkiezingscampagnes heeft ook in den laatsien tijd herhaaldelijk blijken gegeven de noodige bezadigdheid niet steeds te bezit teD. Ongetwijfeld zou zijn benoeming dan ook in breede kringen een zeer ongunstige in druk maken Onze correspondent te Batavia seint Batavia is verklaard besmet te zijn door cholera. Zaterdag (22 April) zijn er 28 ge vallen voorgekomen. N. R. Ct. Onze correspondent te Batavia seint De pest te Malang blijft stationair. De ziekte breidt zich niet elders uit, N.R.Ct. Hij schoof tusschen de paarden door en kwam zoo onder den wagen die hem over den enkel reed. Dit lichaamsdeel werd zwaar gekneusd Bij den heer De Haas ingedragen werd hij later naar zijn woning vervoerd en geuees- kundige hulp verleend. Woensdag j.l, viel een dochtertje van A. Goumare in de kaai. De schippers knecht J. Jelier, die alleen maar op de kaai was, roeide dadelijk met zijn boot er heen, waarna hij het genoegen smaakte het kind te redden. Het Typhus-geval in deze gemeente is, na gunstigen afloop, geweken. De goe deren der lijderes zijn reeds ontsmet en verbrand. Naar men verneemt zal de heer Blokhuis, adjunct, directeur aan de gasfa briek te Haarlem, worden uitgenoodigd als technicus de plannen te onderzoeken voor de gasfabriek voor de 5 gemeenten in Oost- Flakkee. Door de langdurige droogte in den laatsten tijd, zijn niet alleen vele regenbaken ledig maar hebben nu al vele arbeiders geen werk meer. Dr v. d. M. (Zuidzijde) is dezer dagen naar Duitschland vertrokken ten einde te trachten zijn maatschappelijke positie te verbeteren. Doordat de bagage uit de richting schoof, had zeker reiziger het ongeluk met zijn fiets omver te slaan en zich vrij ernstig te bezeeren, Door een 2-tal kooplieden alhier zijn dit voorjaar in en om deze gemeente niet minder dan 150 kalveren en 15 veulens opgekocht, die, om verschillende oorzaken kwamen te sterven. Gezellig1 Bij den landbouwer J. M. telt men in de toppen van eenige boomen maar< 17 reigernesten. Als deze »zangers« eens gezamenlijk aanheffen 1 Terwijl twee jongens met elkander twistten, kreeg één van hen nl. C. B., zulk een geweldigen slag met een klomp tegen z'n hoofd, dat hij aanstonds neerviel en een verbazend gezwel op de getroffen plaats zich vertoonde. Zeer ten zijnen nadeele stierf Zaterdag j.l. een varken van M. V. aan de zoo zeer gevreesde vlekziekte. Mogen we voor nieuwe gevallen gespaard blijveD. Mocht J. M. Vrijdag j.l. het genoegen hebben een hollend paard van P. v. W. tot staan te brengen, minder aangenaam was het voor hem, als gevolg daarvan te moeten ervaren dat zijn eigen klepper in een diepen sloot terecht kwam, wat niet gemakkelijk was daaruit te halen. Het kohier nr. 1 der Personeele- Belasting over het belastingjaar 191 z is invorderbaar verkiaaid op den 21 sten April 1911. Heden Maandag was onze gemeente een weinig in gisting, veroorzaakt door het terugkeeren van een, met zijn vrouw in onmin levende inwoner, die, naar men zegt, in minder geoorloofde verstandhouding leeft met zijne dienstbode. Door het versterken en optreden der politie is erger voorkomen. (Part. Corresp.) Dat de nog in voorraad liggende aardappelen niet veel van de vorst geleden hebben bewijst wel dat ze nog graag koo- pers vinden tegen f 4 a f 4.50 den Hectoliter. Het valt vele arbeiders, dezer dagen moeilijk, aan het werk te komen. De ambachtslui daarentegen hebben han den vol werk, zoodat sommigen er zelfs wel eens een nachtelijk uurtje bij aanknoopeD. 't Is jammer dat voor de eerste ook niet wat gedaan kan worden. In de vlammen kwamen om2 geiten en een varken. Naar men verneemt was alles tegen biandschade verzekerd. JHiddelharnls. Van de visscherij is te IJmuiden binnengekomen de vischsloep j Theodora Emmerentiau st. J. v.d. Hoek f 870 Een weer of stal is een zeer primitieve visscherij Langs de zeedijken alhier, liggen groote slikken, die bij hoog water onder water staan en met laagwater droog komen te liggeD. Vroeg in het voorjaar plant de visscher een haag van takkenbossen een honderd meter of wat van den dijk af in zee. Aan het buiteneinde daarvan plant hij ean andere haag, evenwijdig met den dijk, zeker 5 a 600 M. lang. Hij zorgt zijn haag zoo te plaatsen, dat de stroom er dwars doorloopt, De groote visch laat zich met hoogwater naar den dijk voeren, toeft daar, tot het water begint te vallen, en tracht dan met de eb de diepte weer te bereiken. De stroom voert de visschen echter juist naar de hagen van takkenbossenze aarzelen, zoeken een uitweg keereu terug, zwemmen langs de hagen heen en weer, tot het water al zoover gezakt is, dat er voor hen geen uitweg meer mogelijk is, en zeeengemak- kelijken buit voor den visscher norden. Men vang zalm, elft, bot, haring, pijlrog, karper enz.

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1