SIMS' SCEMEM BLAB. li. J. van Dorp. 1 van der Sluijs Advertentiën. Eigen fabrikaat. Zaterdag 22 April 1911. No. 1652. DIERGAARDELAAN 36 ROTTERDAM. 4666 In Granen en tFeevoeder 1 Koloniale- en Grutterswaren IN HOC SIGNO WSES Uit de Pers. Buitenland. FRANKRIJK, TURKIJE. ARAB1Ë. MAROKKO. PERZIË. &ieii)eitg,ci ftieuws. De eenip Mta UrMnns Dillen, A. VA* DEK HUI WESTDIJK 281 MIDDELHARNIS. Iilimhiiin: schaft u aan een PinmUitoiinki Pit, Om JAC. VRIJ, Straatweg C. 125, Nienw-Helyoet. 1 I BUCK AII'S PUIEN zwatte maag - ongeregelde spijsvertering - verstoorde lever, I i Kent gij mijne Oareelen al Zoo niet, vraagt dan aan hen die ze kennen, hunne bevinding daaromtrent en als uit één mond zullen ze U hunne tevredenheid er over betuigen. Steeds voorradig in alle maten. Ook voor Ponnie's. Prima druk vilt Ondergareelen a f 2, Stukken Vilt in iedere grootte voor Lichters of Borsten enz. verkrfjgbaar. Prijzen billijk. Aanbevelend, I. DIM, Voorstraat, SomolsliL Bekroond op de Landbouwtentoonstelling te 8onimelsdijk, in 1899 4533 3L ST 21 5T Wat de TaHef'wet wil Wat de Tariefwet wil Antwoord meer geld in de schatkist brengeD. En dit niet door meer belasting van de burgers te heffen, maar de buitenlander wat meer te laten betalen, als hij iets in ons land wit invoeren. Het Ingediende wetsontwerp draagt dus, zooals men dit met een vreemd woord noemt, een fiscaal karakter, d.w.z. het is in hoofdzaak begonnen om de schatkist te stijven. Het nieuwe tarief heeft dus niet de be doeling op protectionistisch te werken. M.a.w. de bedoeling om ods inlandsch bedrijf tegen buitenlandsche concurrentie te beschermen staat niet voorop. Wel zal dit er in meerderen of minderen graad mee gepaard gaan, maar 't wordt er niet welbewust op toegelegd. En de bescherming, die er van komt, zal beteebenenmeer werk vóór onze Nederlandsche arbeiders, dus als direct gevolg allicht hoogeie verdienste. Men moet er dan ook terdege op letten dat het ontwerp onderscheid maakt tusschen grond to ff en die nog geheel beweikt moe ten worden als ze over onze grenzen komen tusschen halfbewerkte artikelen en tus- schen artikelen die kant en klaar zijn. De eerste worden niet belast, de tweede 'een weinigde laatste ie S zwaarder. En waarvoor het geld moet dienen. En waarvoor wil de Regeering de meerdere opbrengst van het nieuwe tarief gebruiken Voor een uitstekend doel. Zij wil het geld vast leggen voor de weldra in te dienen wetsontwerpen op de invaliditeit» en ouderdomsverzekering, ten minste negen van de tien inillioen, die men denkt, dat de nieuwe tarief regeling zal opleveren. Laten wij dat niet vergeten, bij het be oordeeling van dit wetsontwerp. (Lie Graafschapper.) Verre van vrede. De zaal was propvoi. Gevuld tot in alle hoeken met het be wuste* proleiariaat, gehuld in een gewaad, dat getuigenis aflegt, dat de nuidige kapi talistische maatschappij nog niet zoo slecht is. De heer Troelstra, de leider de proletatcn, hield zijn laatste rede tot opwekking van het volkspetionnemenu En de heer Wijnkoop, de uitgeworpen^ nu leider van de S. P. zou deoateereu. De rede was geëndigd. Het debat begon. Hoongelach en gesis was het deel voor den debater. Maar Wijnkoop stoorde er zich niet aaD. Ook niet aan 't geklop van deu hamer des voorzitters. Des te scherper werd hij in zijn uitvallen aan de S. D. A. P. Ed toen kwam 't. Daar stond Troelstra op van zijn stoel. Wit van woede. Daar stonden ze tegenover elkander. Troelstra en Wijnkoop, de leiders der prohtareD, de leiders van het paradijs van sociale vrede, naar den lusthof van liefe lijkheid. Daar stonden ze tegenover elkander, bijna met gebalde vuisten. 't Scheelde maar amper, of ze waren handgemeen geworden. En daar siste het giftig en venijnig uit des leiders mond Ploert Een heftig tooneel op 't podium. Heftige looneeltjes in de zaal. Gelukkig dat onze huidige maatschappij nog ordebewaarders htefi, om deze al te fel u.islaaiide >vredcsgeneugien« te be dwingeD. Wat zal het eens zijD, indien de toe- komstaat van het socialisme er werkelijk is P E INGELAND. Het Lagerhuis kwam na het Paasch- reces weer bijeen. Minister CnurchilL leidde het nieuw ingediende we sontwerp in, ter verkrijging van een meer afdoende controle op bui tenlandsche misdadigers en het verhinde ren van misdaden door vreemdelingen. De minister verklaarde, dat door de be palingen van het ontwerp de uitzetting van vreemdelingen die als misdadigers bekend staan, in grooten getale zou plaats hebben, terwijl ook voorzieningen waren getroffen om vreemdelingen, die, na het land uiigezet te zijn terugkeerden, in de gevangenis op te sluiten. Churchill be toogde echter met klem, dat het asylrecht, dat Britaunië zoo lang aangeboden bad aan dogenen, die een toevlucht zochten voor onderdrukking en vervolgin in den vreemde, niet mocht worden opgeheven en dat men de vreemdelingen-bevolking die voor de overgroote meerderheid be staat uit vredelievende en ordelijke menschen, niet mocht verontrusten. Om misdaden te voorkomen moest men echter maatregelen nemen en in sommige gevallen zou men zelfs moeten ingijjpen, wanneer geen misdaad begaan was, maar wanneer het bewezen geacht kon worden, dat iemand met misdadi gers in connectie en medeplichtig was geweest. De bepalingen van het ontwerp zouden evenwel niet gelden voor vreemdelingen die gedurende 5 jaren zonder misdaden te begaan in Engeland verblijf gehouden hebben. Het wünbouwersoproer. Terwijl de Senaat ie Parijs debatteerde over de afschaffing van de delimitatie- bt palingen, werd in de Champagne een algemeene vergadering gehouden door het comhé van wijngaardeniers om over eventueel te nemon maatregelen te be raadslagen Men had op dezo vergade ring besloten de woede der wijngaarde niers zooveel mogelijk te temmen en in vertrouwen de besluiten van den Conseil d'état af te wachten. Intusschen wern uit Parijs geseind, dat de Senaat de delimitatie-wet niet wil opheffen. Dit bericht ging als een loopend vuur door het geheelö district en de opstand brak uit. De leiders konden verder niets doen om de mannen tot kalmte aan te manen zij werden eensklaps voor het fait accompli der rebellie gesteld. Overal liepen de wijngaardeniers te hoop Uit Damery, Cunieres en Venteuil trokken weldra een goede duizend man voor Dizy-Mogenta, om een aanval te doen op de champagnefabriek von Castel- lane. De deuren der gebouwen werden opengebroken en alles wat onder de hand kwam vernield. Om de fabriek te be schermen was slechts een veldwachter aanwezig. Deze werd overrompeld; zijn uniform werd hem van het lijf gescheurd en men belette hem te paard te stjjgen het bericht van den opstand naar de naasibij zijnde stad te brengen. Hoewel de overheid echter telefonisch van een en ander in kennis gesteld kon worden, was het niet meer mogelijk de verwoes ting verder te verhinderen. Van de ge- heele fabriek bleef weldra niets meer over dan de kale muren. Alle machines, va en en flensen werden vernield en in de kelders stroomde de champagne. De directeur der fabriek moest in alle haast zijn lijf bergen. Toen men de fabriek veiwoest had, begon men op de toegangswegen naar het dorp barricaden op te werpen van vaten, meubels, flesschen, wagens en macbine-onderdeelen Daarop irok mes naar Ay om de fabriek van Gau'hier te besioimen. Ein delijk kwamen evenwel de dragonders uit R ims, die den wijnbouwers den weg verspprdeD, Een handgemeen volgde, waarbij de dragonders het terrein behiel den. In Damery eveens oproer. De klokken luiden storm eu de hoornblazers der wijnbrouwers bliezen verzamelen. Uit alle omliggende oorden kwamen de man nen opze-ten, gewapend met pijlen, spa den, breekijzers en ander gereedschap. Terstond begon de aanval op fabrieken, die zoo goed als geheel vernield werden. De regeering zond belangrijke troe pen contingenten naar de rebelleerende streken. De aanwezige troepen bedragen 20.000 man. En dit schjjnt nog niet eens voldoende te worden geacht, het geen de comu andeerende generaal be weerde: bij had drie legerkorpsen, zegge ongeveer 50 000 man noodig voor een doeltreffende besetting van het oproerige wijnbouwersgewest. Niettegenstaande die troepenmacht woedt de opstand en de vernieling nog steeds voort. Zoo staken een aantal betoogers ver scheiden hectaren bosch van het Bois de la Fontaine, bij Ay, in brand. Met groote moeite slaagden houthakkers er in den brand te blusschen. De schade is aanzienlijk. Uit Konstantinopel komt het bericht, dat de Turksche regeering besloten heeft krachtige maatregelen te nemen, teneinde voor goed den opstand' in Albanië den kop in te drukken. Zoodra versterkingen zullen zijn aangekomen op het teriein van den strijd, hoopt zij haar plan ten uitvoer te brengen, Den 6en dezer bracht kolonel Riza een ernstige nederlaag toe aan de opstande lingeu, die zich in grooten getale vereenigd hadden in de nabijheid van het dorpje Metneh en de heuvels daaromheen. De rebellen verloren drie aanvoerders, terwijl duizend dooden aan hun zeide vielen. Zij trokken later in noordelijke richting af De cijfers der Turksche verliezen-zijn niet bekend gemaakt, doch moeten zeer geiiug zijn. De opstandelingen deden een aanval op de oostelijke voorposten van Fez. De geheele legermacht van den sultan trok uit jen kwam om 7 uur weer in de stad terug. De aanvallers moesten het veld ruimen een groot aantal mannen. De troepen van den sultan hadden 2 dooden en 7 gewonden. Uit Zuid-Ferzië komen gedurende de laatste dagen voortdurend berichten van opstanden van Nomadenstammen. De Per- ziclie regeering doel wat zij kan om die snel en krach'ig te onderdrukken maar slaagt daarin niet altijd naar wensch. Voor de regeering te Teheran zijn deze feiten dubbel onaangenaam, omdat zij nog steeds leeft onder het opgeschorte dreigement van Engelandliet zei.den van een expeditie om de orde en veiligheid te herstellen. De wapensmokkel aan de Perzische golf wordt even ijverig als vroeger gedreven en de regeering schijnt niet bij machte er paal en perk aan te stellen, zoodat men ook hier een optreden van Engeland mag ver wachten. Aangereden met droevig gevolg. Op den weg naar Osdorp bij Halfweg is Dinsdagnamiddag de bejaarde koopman H. Lakeman, uit Haarlemmermeer, zóó door een auto aangereden, dat hij Woens dagmorgen is overleden. Door eigen wagen overreden. De circa 50-jarige gehuwde landbouwer Tadema, te Scharren, op een kwanier afaiands van Joure, was Dinsdagmiddag bezig mest te vervoereD met een met twee paarden bespannen wagen, toen die dieren plotseling schrikten en op hol geraakten. Tadema kwam daarbij onder den wagen. De wielen reden hem over bet hoofd, met het gevolg dat hij spoedig overleed. Lijk opgehaald. Sedert 25 Maart wetd te Zutphen vermist de 18-jarige diens bode Hendrika H. Woensdagmorgen is haar lijk door baggerlieden uit den IJssel opgevischt. Veelbeloovend. ij ^Een zestienjarige loopjongen Karl Rho- loff te Bellijn wilde van zijn moeder, een weduwe, geld hebben, om naar de kermis te gaan eu naar de bioscoop ie gaan kijken. Toen zij item dat weigerde, schoot bij een ipvolver op baar af De kogel duig in bt:ar eebterwang en inaakte een' ieelijke wond. De knaap is later op den avond in heobtenis genomen. Spoorloos verdwenen. Er is een gioot tekort—-men spreekt van f 40.000 ontdekt in de boeken van den diiecieur der Coöperatieve Veevoe dertabiiek te Ui; wellingerga (Fr.) De direc eur is spoorloos verdwenen. Specu latie moet, de oorzaak zijn. (Vad.) Branden. Te Glanerbrug is Dinsdagnamiddag door onbekende oorzaak ruim 4 H.A jong dennen bout, loebehoorende aan mr. E. ter Kuile, te Enschede, door brand vernield. Te Bovensmilde is Dinsdagnacht een dennenbosch, ter grootte van een H.A., toebeboorende aan mr. N. Pelinck te Assen, door onbekende oorzaak afge brand. Door een onbekende oorzaak is Woensdag een perceel dennenbosch te Ter Apel, groot 5 H.A., geheel afgebrand. Aan blusschen viel niet te deuken. Ei genares is de stad Groningen. Op Nieuw-Groevenbeek onder Er- merlozijn Maandagnamiddag vijf hecia- taren dennen eigendom van dr. van der Meuten te Utrecht, verbrand. De boerderij met schuur en hooi berg van J. Loedeman, in de buurtschap Veldwijk, onder Ermelo, is Dinsdagna middag afgebrand. Paarden, rundvee en varkens zijn in de vlammen omgekomen, en de inboedel met eenig geld ging mede verloren De brandspuiten van de stichting Veldwijk en bet dorp Ermelo hebben voorkomen, dat ook het dennen bosch vlam vatte. Allea was verzekerd. Acht menschen verdronken. Zaterdagavond kwam de sleepboot «Reser ve//, groot c.a. 100 ton, van den dienst op Luik, der firma W. H. Muller Co, te Rotterdam van Luik naar Rotterdam. De kapitein. W. van Bakel, had een oogenblik het roer toevertrouwd aan den dekknecht, aangezien zijn vrouw, die iu gezegende omstandigheden verkeerde, ongesteld werd. Om die reden werd ook de reis bespoedigd teneinde te Rotterdam geneeskundige hulp te kunnen bekomen. Aan boord bevonden zich tien personen de kapitein, diens vrouw, vier kinderen en nog twee kindereu van kennissen die wegens de Paschen een reisje mede maakten en eindelijk de machinist en dekknecht. Van Rotterdam kwam de vrachtboot «Paula// der firma Berger, thuisbehoorende te Venlo, toeu ter hoogte van Slikkerveer een aanvaring tusschen beide booten plaats had. De «Reserve// werd aan stuurboordzij ingeloopen en zonk dadelijk. De machinist en dekknecht wisten zich Dog intijds te redden. De kapitein, diens vrouw en de zes kinderen zijn allen verdronken. Plet lijk der vrouw is Zondagmorgen 7 uur aan het emplacement van het Maas station te Rotterdam (het Boerengat) aangespoeld, een afstand van drie kwartier varen van de plaats des onheils, wat ver klaard wordt door de sterke ebbe Het lijk is naar de begraafplaats te Crooswijk overgebracht. De //Paula/» maakte eveneens water. Men slaagde er echter in deze door pompen boven te houden, terwijl Zondag uit Rotterdam een andere boot gezonden werd om de lading over te nemen. Op de «Paula» siond ook een wagen van Van Gend en Loos, en naar het bewereu van deskundigen zou daaraan het ongeluk te wijten zijn, omdat deze het vrije uitzicht voor de bestuurders belemmerde Ten dienste der justitie zijn ter plaatse foto's genomen. De firma W. A v. d. Tak te Kralingen heeft zich belast met het naar boven bren gen vaii de gezonken sleepboot, waarvan alleen de pijp boven water steekt. Later bericht Naar men verneemt beeft het onderzoek inzake de noodlottige aanva ring van de stoomboot «Reserve» waarbij acht menschenlevens zijn verloren gegaan, aau het licht gebracht, dat dit oDgeval geheel te wijten is aan de schuld van den verdronken kapitein dier boot, W. Tb van Bakel. Deze toch, die van de Noord uit naar Rotterdam voer, hield niet zijn stuur- boordswal en is, in de nabijheid van de opvarende stoomboot «Paula» gekomen, plotseling geheel naar den verkeerden wal (Slikkerveer) overgestoken. Daardoor is zijn boot aan stuurboordszijde aaDgevaren met het bekende droevige gevolg. Het uitzicht op de lichten van de «Reserve// werd op geenerlei wijze belemmerd. Photograaf, Grootste Inrichting van <ieiat»d bereid volgens het eenige oorspronkelijke voor schrift van dr. A. Maes en besobeimd door ne« venstaand Handelsmerk, hetwelk is afgedrukt op elk biljet waarin de doosjes zjjn gewikkeld. Zonder dit HaudeJsmerk zijn alle zoogenaamde Urbanus pillen namaaïi, welke door reizigers uit Amsterdam, Haarlem en Leiden worden aangeboden. Onze eohte Urbatius pillen zijn voor Dirksland en Omstreken te verkrijgen bij de Erven van wijlen W. Boeser, die dezelve meer dan 50 jaren hebben verkooht en nu als opvolger bij H. van Oostenbrugge Cz. te Dirks land; A. Teepe, Apotheker te Middelharnis J. A. Bommelse te Oude Tonge en mede door soliede afnemers op andere plaatsen. Te bevragen bij L. van Turenhout Zoon te Pringland. 4550 BINIIMWECl SOIfMEL«DMK is en blijft steeds het goedkoopste adres voor uw benoodigdheden. Verkrijgbaar: Witte Suiker 24 cent p. pond. Stroop 12 ct. p. p. Zeep 12 et. p p. Stijfsel 11 ct. p. p. Pruimen 14 ct. p. p. Pruimedanten 25 ct. p. p. Sago 13 ct. p, rol. Krenten 18 ct. p. p. Rozijnen 16 ct p. p Thee 7 ct. p. ons. Bakolie 20 ct. p. kan. Aardappelmeel 5'/, et. p. pak. Verder alle soorten Kleingoed vanaf 7 ct. per ons; kaakjes 5 ct. per ons enz. enz. 8932 NETTE BEDIENING. Beleefd aanbevolen ■jffijjg- Concurreerende prijzen. Te Koop eert Handsnij-Machine. Het water voor drinkwater voor 't vee, en om de melk te koelen zonder dat uien behoeft te rompen. 4353 Is er Brongas, neem dat dan ook, dit is de goedkoopste verlichting. Wees niet bezorgd dat Brongas uitgeput raakt, ondergeteekende stookt het reeds negen jaar De Krongas-installaties zijn tegenwoordig beter en goedkooper dan in 't begin, en in 3 jaar heeft een inrichting zooveel aan gasgloeilicht waarde opgeleverd als bij gekost heeft. Of neem een Acetyleengas-apparaat voor ver lichting. Zie ook de scheikundige analyses vanhetpfip- wel, en slootwater, men zal dan weer zien dat slootwater zeer OIVREIIV i9 voor 't gebruik als drinkwater voor 't vee en reiniging van Melk- gereedscbappen en pijpweiwater Zl'llEH Aanbevelend, UEd. dw. dn. EEN WONOEhB.iAR CS EU IE E»»B 11» l> KI s. Voor Galachtige en Zenuwachtige Ongesteldheden, zooals Winden en Pijn in de Maag, Hoofdpijn met misselijkheid, Duizeligheid, Volheid en Benauwdheid na het eten, Sufheid en dofheid in het hoofd, koude rillingen, koortsige gloeiingen, verlies van eetlhst, kortademigheid, verstopping, blaren op de huid, onrustige slaap, angstige droomen en allerlei zenuwachtige en beverige aandoeningen, enz. DE EERSTE DOSIS ZAL SPOEDIGE VERZACHTING GEVEN- Dit is geen inbeelding, leder lijder wordt ernstig uitgenoodigd om één doos van deze Pillen te probeeren en men zal bekennen dat zij »E£N GOUDTIENTJE PER DOOS WAARD ZIJN-« BEECHAM's ÏL.LEA naar het voorschrift ingenomen, tullen Vrouwelijke gestellen spoedig volmaakt gezond maken. Zij verwijderen direct elke opstopping of onregelmatigheid van het gestelvoor een werken zij als een toovermiddel enkele weinige doses zullen wonderen doen voor de levensorganenhet spierstelsel versterkend de lang verloren Gelaatskleur her stelend, de echte gezonde trek van de eetlust terugbrengend om met de b'og der gezondheid de geheele lichaamelijke kracht van het menschelijk lichaam herstellende. Voor het verdrijven van koortsen in heete klimaten zijn zij speciaal beroemd. Dit zijn »feiten« door duizenden geconstateerd, in alle klassen der maatschanpii, en een van de beste waarborgen voor Zenuw- en Gallijders is, dat BEECHAM'S P L EN het ruimste debiet hebben van eenig patent middel in de wereld, bij iedere doos volledige Hanwijzingen. Uits uitend vervaardigd door THOMAS BEECH AM, St. Helena. Engeland. Alom verkrijgbaar bu Apothekers en Drogisten in doozen van fQ,7ö (56 pillen en van t l.ffft (168 pillen). Bij zes doozen f 4,25 en I 10— en bij den Vertegen woordiger van Th. Beech'am Amsterdam, Overtoom 341. Telef. 4318- |^c -Ü 0 (Sd O >"S Ai 0 >0 O CfQ Cu

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 9