J. U. FilEIÏ, Heeren-en Kiièrconfeciie. HecAatne», y$ededee- Hut/en enz. KINDERPAKJES in alle matenB JQN&ENS-COSTUUMS HEEREN-COSTUUIS (alle maten) (Me Keuze HEEREN-COSTUUMS Heerenkmn - Fronts - Overhemden. c. deelt de Voorz. mede den stand dei- kas van het Algemeen Armbestuur en het Burger Weeshuis. Ten tweede wordt tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand benoemd de heer Z. Vreeswijk. Ten derde wordt door den heer H. Simons rekening gedaan over het dienstjaar 1910 van het Algemeen Armbestuur en het Bur ger Weeshuis. Ten vierde brengt de Secretaris verslag uit van zijn audiëntie bij den Commissaris der Koningin in deze Provincie omtrent de alhier te plaatsen vloeddeuren, waarvan het resultaat is, dat de spongen kunnen blijven bestaan en voor enkele woningen muren tot waterkeering zullen worden ge plaatst. Ten vijfde stelt de Voorz. aan de orde de oprichting der gasfabriek alhier. Na voorlezing van enkele stukken en nadat de lieer P. van Schouwen verslag heeft uitgebracht omtrent zijn bezoek aan de gasfabrieken te Vught en te Montfoort, wordt met algemeene stemmen besloten, machtiging te vragen aan Heeren Gedepu teerde Staten dezer Provincie tot het doen van de noodige stappen tot het oprichten eener gasfabriek alhier en worden B. en W. gemachtigd tot het kiezen van deskun digen voor het onderzoeken der plannen enz. dier gasfabriek. Ten zesde deelt de Voorz. mede, dat het afbreken en bouwen eener woning aan de bouwhoeve Dabbo is gegund voor de som van f 2486. Na nog eenige besprekingen van huis- houdelijken aard sluit de Voorz. de ver gadering. (20 Cents per regel.) SB ET AOKES V04&F f 2.10, 2.25, 2.50, 2.80, 3.25, 3.50 enz. (vuur leeftijd 10-16 jaar) in zwarte en gekleurde dessins ƒ4.—, 4.50, 5.—, 6.7.— enz. Zwart cheviot f 10 50 I Elïen zwart kamgaren 12. Zwart satijn kamgaren 17 50 (fijne kwaliteit) Zwart drapé (hoogst fijn) 20.— 1 vervaardigd der nieuwste grijze en gekleurde stollen ƒ8.50,10.—, 12 15.—, 18.— en 20 Specialiteit in 4577 WEKKMAN$KLËE!)li\<* pilowbroeken, mouwvesten enz. Ookinjongensmaten voorhanden, ■iww——'Ti mmT -T Ingezonden Stukken. üe copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggegeven.) (Bniten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.) Geachte Redactiet OUDE TONGE. («as uf Electriciteit In het gemeenteraadsverslag van Ooltgensplaat stond dezer dagen een en ander te lezen over de toekomstige gasfabriek van Oostelijk Fiakkee. Zeker, het zou voor onze dorpen een prachtige verbetering zijn, wanneer de gasfabriek er kwam en het wordt tijd. ook. Maar is de gas nog upto date? Gaat ze niet langzamerhand verdwijnen om plaats te maken voor de electriciteit? Kan men niet beslist zeggen, dat de electrici teit in de toekomst èn voor licht èu voor machine de aangewezen kracht zal zjjn? Herhaaldelijk leest men van plannen om ge- heil Noord-Brabant en ook de drie noordelijke provinciën van electrische kracht te voorzien. Men informeere eens naar de centralen te Raams- donkyeer (N. -B. en te Assendelft (N. -H. Welnu, was het dan maar niet beier nog een stap verder te gaan en een electrische centrale te stichten op Fiakkee? De gemeenteraden mogen zich dan ook we] tweemaal bedenken alvorens tot het stichten van een gasfabriek over te gaan. Zeker, voor 't oogenblik was gas voldoende maar ook in de toekomst Gouverner c'est pré voir. Welnu, men is het er tainelyk over eens, dat electriciteit vooral aan de kleine nijverheid op het platteland onschatbare diensten kan bewijzen. Denk een9 aan maalderijen, cichoreifabrieken, wagenmakers .en andere ambachten. Thans ïs die klein industrie op Fiakkee nog van weinig be- teekenis, maar zal dat zoo blijven en ligt dat voor een deel dan niet aan het gemis der noodige drijfkracht. Daarom, gemeenteraden van Fiakkee, kijkt eerst eens goed rond, onderzoekt eerst, maar vergeet vooral niet, in deze zaak te denken aan de toekomst. BURGER VAN OUDE TONGE. [Met den geachten inzender gaan we ge heel accoord. De toekomst is aan de electri citeit, die nu reeds zoovelerwege het gas als drijfkracht vervangt. Voorzichtigheid in het beramen van plannen die tienduizenden kosten, is dus der gemeenten beslist aanbevolen. I.ate men eens eenige Ingenieurs raad plegen, wat op Fiakkee de kosten zullen zijn van een Klectrische Centrale. Dan kun nen niet alleen de oostelijke dorpen, maar ook de westelijke geholpen worden. Als alle dorpen op FUkkee bijdragen in de betaling der adviezen en voorloopige berekeningen, die door Ingenieurs gemaakt kunnen worden, zou men waarschijnlijk voor betrekke'ijk geringe sommen tot mooie resultaten komen d. i. tot gedocumenteerde adviezen. Trouwens, we gelooven dat te eeniger tijd, als bekwame Ingenieurs en een kapitaal krachtige Vennootschap zich eens aan 't ciferen. zetten, we binnen 20 jair een Centrale hebben. Red.] Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik voor onderstaande een plaats je in Uw veelgelezen blad. Het zal U wel bekend zijn, hoe een zekere L. uit onze gemeente al eenige malen een ingezonden stuk plaatste in de Vooruit over Nieuwe-Tongsche toestanden. J.l. Zaterdag schreef by wederom ïd „Onze Eilanden'en stelde een zeker persoon aan den dag. Het ligt niet in mijn bedoeling dien persoon te verdedigen. Dat mag en wil ik niet.Maar het is mijn bedoeling, om op het laatste van zyn schrijven te wijzen, daar waar hij begint te schrij ven, dat de arbeiders zich door zulke personen laten leiden. Heb ik er altijd wel aan getwijfeld waarop het schrijven van L. doelde thans kunnen wy erzeker van paan, dat het op de gemeenteraadsverkiezing van dezen zomer ziet. Er moeten immers drie Antirevolutionaire leden aftreden, en die zouden er uit moeten. Alles moet daarvoor in 't werk gesteld worden en daar heelt men in de eerste plaats de arbeiders voor noodig. En willen de arbeiders mannen iD de raad zier, die hun belangen nauw auo het harte liggen wel dan moeten het immers Liberalen zijn? Die alleen bezitten de ware liefde voor de arbeiders. En dat is ook zoo in de Kerkeraad. De Nieuwe Tongsche Liberalen willen de meerder heid zien te krijgen in onze gemeente, en daarom gaat L. aan 't schrijven, over de Anti-rev. in onze gemeente, en er op wijzen, dat het menschen zijn waaraan wij niets hebben, en in een Gezond heidscommissie thuis hooren. Zeker, hij schryft het niet zoo plat,dat het om de raadsverkiezing gaat, maar een ieder die de stukken van L. leest en nog eens herleest, zal het wel begrijpen. Natuurlijk de mannen zijner partij hebben geen gebreken. En nu moeten de arbeiders i' onze gemeente opgehitst worden om bij elke ver kiezing die er komt de Liberale voormannen te gaan stemmeD, opdat alzoo de macht bij hun in handen komt. 't Is echter te hopen dat ze wijzer zullen zjjn en niet zullen luisteren naar het zoet gefluit van den vogelaar die zoo gaarne over de gebreken der Anti's spreekt, terwijl ze hun eigen gebreken, die ook in menigte zijn vergeten. Het is niet mijn plan die gebreken op te noe men, want ik wil niet persoonlijk zjjn, mits men mij er niet toe dwiDgt, want L. schrijft ook in het slot van zijn artikel dat hij ook nog een woordje voor mij heelt aangaande mijn ingezon den stuk van 1 April in „Onze Eilanden". Nog wel breedvoerig, duj ben ik nog wat te wachten. Ook hij is zoo vrij, mij „spijkerende en plan- kenzagende R.te noemen. Wie heeft hem dat recht gegeven, mij alzoo te noemen Zeker de „Nieuwe Tongenaar" blijkens een ingezonden stuk in de Vooruit van 5 April j.l. Ik zou wel eens willen weten, hoe die er aankomt, en hij doet mij een groot pleizier, wanneer hy mij dit eens persoonlijk zegt, dan weet ik ook tevens wie hjj is. Hij schijnt zeker te weten wie ik ben, welnu dan niet geschroomd, het mij te zeggen. De raad van L. om wat meer op de „hoogte" te gaan luisteren heb ik niet noodig. Het tocht nog al eens op de „hoogte" en ik ben bang voor kou vatten. Ik weet toch wel, wat er in Nieuwe Tonge voorvalt. Men noemt mij „spijkerende en plan- keuzagende RSpijkeren en zagen maakt nog al leven, misschien worden er wil slapende auti- revol. door wakker, die ook naar de pen grijpen en me dunkt, dat zou L. niet best bekomen. Gij lezer ik hoop, dat u aan hetscbryveu van L. weinig waarde zult hechten, want hij beschrijft Nieuwe Tongsche toestanden, doch niet de ware De Antirevolutionairen iu onze gemeente mogen gebreken hebben, heusch, de Liberalen niet min der.- Die verzwijgt hy echter en daarom houdt ik het er voor, dat hij een oneerlijke critiek voert en tracht de menschen te bliuddoeken, wat hem, naar ik hoop niet zal mogen gelukken. Ik dank U, M. dé R. voor de verleende plaats ruimte en noem my nogmaals R. Nieuwe Tonge, 17 April 1911. P. 8. Ik vernam zoo even, dat L. wederom in „Vooruit" van 19 April heeft geschreven, ik hoop daar Woensdag op terug te komen. Visseliery. Ms -lel^arnls. Van de visscherij zijn te IJmu.,_ o .nengekomen de vischsloepen sjohann >"ndrikas st. H. Jordaan f 430 «Oranje a ,au« st. M. den Braber 620 Uitgencr. en de sloepen welke voor de ha- ringvisscherij zijn ingerioht zullen de overige weer volgens vroegere gewoonte met de zo mer 2 Noordzee reizen maken. Werkoopin^en Op Zaterdag 22 April 1911 des voo m. 10 uur inzet en op Zattrdng 29 April 1911 voorm. 10 uur afslag ter herberge van G. Smits te Stad aan 't Haringvliet van het s. g. PANHUIS met CAFÉ, benevens een perceel BOUWLAND met BOOMGAARD en WEI LAND aan den Lieve Vrouwe Polderschen dijk te Middelharnis, nabij Stad aan 't Ha ringvliet, kadaster Sectie C nos. 461 en 734, groot 49 aren 50 centiaren, ten verzoeke van den heer J. J. Ntpius Junior. Noloris VAN BUUREN. Op Donderdag 27 April 1911. 's morgens 10 uur, te Dirksland, am den Havendijk, van eene groote partij eiken palen en planken, grenen en vuren ribhout, ramen, deuren, lat ten, schroten, marmeren en hardgebakken tegels en ander afbraak. Notaris VAN DER SLUIJS. Uitsla*? ferkoopingv NIEUWE TONGE. Met de gehouden afslag van de landerijen aan de s'. Pietersweg ten overstaan van Notaris J. van Ispelen is gemijnd in massa door J. Volaart Wzn op f73900 per gemet of ƒ7459.20 in massa kemenifd \ieuws. Een drijvend paleis. Met het volschte recht kan men aldus het nieuwe stoomschip van de Hamburg- Amerikalijn genoemd worden, hetwelk thans in Hamburg gebouwd wordt. Het heeft niet minder dan elf vcrdiqirgen. Men vergeet bij een wandeÜDg door dit zeekasteel, dat men op een schip is en waant zich in een der wereldhótels te Londen, Parijs of Berlijn. Behalve de verschillende groote eetza len is er een apart restaurant aao boird Men heeft in het schip een wintertuin met een hal, waar te midden van pilmen een fontein ontspringt. Op het dak zijn prieeltjes aangebracht waarin meubelen van eikenhout. De voor wanden kunnen afgesloten worden met glazen deuren. Men heeft meer beschrijvingen gelezen van de ongelooflijke pracht, die op de moderne reuzenstoomers heerscht, maar de rijke inrichting van den nieuweD sloomer der Hamburg Amerikalijn gaat ieders begrip, te boven. Bekend is hoe door middel van de radio telegrafie mert aan boord van deze drijvende bö>els da gelijks zijn courant krijgtmen weet hoe het leven aan boord gelijk is aan da' ie een groot hö el, doch tot nu toe had men nog geen zwembassins op zee. Dit nieuwe schip nu krijgt een geheele zweminrich ing in 't inwendige, een zee temidden van een zee 1 Dit zwembad, dat uit twee bassins bestaat, waaraan een voor ongcoefenden is in Pompejaansehen stijl opgetrokken. Het verplaatst de bezoekers in een paleis uit dien tijd. Rondom het bassin bevindt zich een breede wandelruimte, terwijl zuilen het dak schragen. Het geheel is in marmer uitgevoerd 't Bassin is gevuld met zeewater, dat na- tuurljjk op temperatuur wordt gehouden Behalve dit zwembassin, zal hef nieuwe schip nog iets nieuws, voor wat betref moderne scheepsinrichting, kunnen aan- wjjzen. Er komen namelijk in het inwendige vau het vaartuig een tweetal liften. Het bezit van elf verdiepingen beeft deze in Hohting min of meer noodzakelijk ge- maakr. Eens lo meer blijkt door den bouw van deze drijvende stad bet beeld is niet gefli teerd. immers het schip kan 5000 passagiers herbergen in wat zienlijke mate de techniek van het ver keer te water 't tegenwoordig wint van het verkeer te land, waarmede het spoorwegverkeer over groote afstanden in expresse treinen wordt, bedoeld. Hevige brand te Brussel. Men schrijft ons uit Brussel, d.d. 18 April Een ontzettende brand heeft hedennacht hel s adhui8 van Schaerbeek verwoest. Zootrls men weet, is de stad Brussel ver deeld in gemeenten, ieder mei een eigen naam.'Ieder dezer gemeenten heelt zijn eigen burgemeesler en zijn eigen stadhuis. Het stadhuis van Schaerbeek kon zeker n)3t dat van St. Gilles zich een der fraaiste noemen. Om half tien uur, hedenmorgen, waren er slechts nog rookende puinhoopen en over, te midden waarvan de hooldloren dakloos en ireurig opstak. Gisteravond te hall negen werd de brand weer gealarmeerd voor een binnenbrand op de le verdieping boveu hel politiebureau van het //Maison Communale de Schaerbeek 11. Binnen een kwartier lijds was het brandje geü'useht. Slechts enkele meubelen waren verbrand. Om kwart voor elf echter werden opnieuw de Drandwacbls opgeroepen en toen de eerste brandspuit ter plaatsen was, sloegen de vlam men op drie geheel van elkander gelegen plekken uit het gebouw. Reeds toen werd dadelijk aan kwaadwilligheid gedacht, welk vermoedde spoedig bevestigd werd, toen bleek, dat bij den tersten brand lappen, gedrenkt in terpetijn, gevonden waren, latusschen was de justitie ontboden. De burgemeester van Schaerbeek, M. Reijers, en de burgemeesler Van Brussel, M. de Man, waren spoedig op het terrein des onheils aanwezig. Inmiddels was de brandweer van Brussel, Laeken en St. Jossé gerequireerd, waai bij zich voegde de vrijwillige orandweer van Woluwe. Men stond echter machteloos tegenover den on>- zettenden vuurgloed. Rondom het gebouw stond een groote houten stellage, welke bet vuur ruimschoots voedsel verschafte. Om 11 uur s'ortte de linksche toren in en even later viel met donderend geraas de rechter toreri in den vuurpoel. Het was een ontzag wekkend gezicht de reuzenvlammen omhoog te zien laaien, loeiend en alles verlerend. Een geluk whs het, ('at hel stadhuis afgezonderd slaat, zoodat de omligg-nde perceelen geen gevaar liepen Op de place Coilignon was echter de voorjaarskermis opgeslagen en in allerijl werden de tenten orpver gehaald, de zeilen ineen gesmeten en alles in woonwagens in overhaaste vlucht weggerold. En steeds woedde het vernielende element voort. Een brandwacht tuimelde met een ladder onderst boven en werd m«t verbrijzelden schedel opgenomen, een andere kreeg deerlijke brand wonden in liet gelaat. Om 2 uur hedennacht woedde het vuur met onverminderde kracht voort. De hoop op redding van de //caisse com munale// de registers van den burgerlijken stand, al de dossiers en papieren van de volks telling, moest worden opgegeven. Om half vier eindelijk werd men den brand :n den rechter vleugel meester en om 6 uur verzwakte het vuur Van het troische stadhuis slaan echter alleen nog geblakerde muren en verkoolde binten sieken tragisch door de venstergaten heen. Oms:reeks 1 uur werden hevige ont ploffingen gehoord. Vermoedelijk zijn dit de patronen geweest van de schutterij. Als een tragische bijzonderheid moet het volgende gemeld worden: Een brandweerman, druipend van water, komt op een troepje journalisten af en zegt tot hen, wijzend op een spuitgast, die een forsche straal in de vlammenzee st'at te werpen//Ziet 11 dien pompier daar, zijn vrouw ligt thuis op sterven el) zal den iiucht niet doorkomen// Een woord van hulde aan dien wakkere, brave brand wachts, die onversaagd en met al hunne krachten bet vnur hebben bekampt. En het is hun niet te wijlen, dat zoo weinig van het monumentale gebouw is overgebleven. Algemeen neemt men aan, dat de daad van kwaadwilligheid aan een krankzinnige moet worden toegeschreven. liiir^elUkeii Ntam!. SOMMELSDIJK. Geboren Jacob z.v. Johannes v.d. Nieuwen- dijk en Anna v d. Heijde Cornelia d. v. Klaas Vroegindeweij en Theresia Schouwenaar Jaeoba d. v. Matheus van Dongen en Arendje Adriaantje v. d. Sluijs Dingena d. v. Hyi- berlus Overweel en Antje Goedegebuur; Cornelia d. v. At/ram Vroegindeweij en Eliza beth de Kore; Roelof Pieter z. v. Iman Leendert Gouswaart en Jaeoba Snijder. Gehuwd Adriarus Knops oud 24 j. met Lena Maatje Blok oud 22 j. Overleden Mar-ijn je Voogd oud 73 jaar weduwe van Elize Kastelein. MELISSANT. Gebaren Petrus Hendrik z. v. G. van Terwisga en W. Koppenol. Getrouwd: Marinus Nagtegaal 23 j. jm. en Jannetje Otie, 19 j. jd. üerk cn school. Officieel Gedeelte. Uoiisdicusfoeleningeii. Predikbeurten op Zondag 23 April 1911. Red. Hervormde Kerk. Sommelsdijk, voorin. 9,30 uur, en 'savondsGuur Ds. Westrik. Middeibarnie, 'savouds G uur Ds. Polhuys vau Stad aan 't Haringvliet. atad aan 't Haringvliet, geen opgaaf ontvangen. Den Bommel, voorm. 9 uur en nam. 2 uur Db. Emmen. Langstraat, voorm. 9 uur en nam. 2 uur dhr. Hack. Ooltgensplaat, geen opgaaf ontvangen. Oude Tonge, geen opgaaf ontvargeu. Nieuwe Tonge, geen opgaaf ontvangen. Herkingen, geen opgaaf ontvangen. Dirksland, nam. 2 uur Ds. Hoogendijk vau Stellen dam voorm. geen dienst. Melissant, voorm. 9 30 en nam. 2 uur Ds. Kroe<e. Stellendam, 's avonds 6 uur Ds. A. v. d. Kooij. Goedereede, voorm. 9,30 voorbe. H. Avondmaal en Doopsbed. en 's avonds 5,30 uur Ds. F. de Gidts. Ouddorp, voorm 9 uur Bidstond voer het gewas en 2 uur Collecte voor de Chr. School, Ds. A. v.d. Kooij. Gereformeerde Kerk. Middelharnis, voorm. 9,30 en 's avonds 6 uur dhr. Hiens van Veenendaal. Stad aan 't Haringvliet, voorm. 9,30 en 5.30 uur Catech. Zond. 16, Col.Teol. School, Ds. Esselink. Den Bommel, voorm. 9, uur Leeskerk nam. 2 uur (Cat. Zondag 167 en 's avonds 5,30 leeskerk. Ds. Van Lummel van Zuidland. Melissant, voorm. 9,30, en nam. 2 uur leeskerk Stellendam, voorm. 9,30 en 's avonds G uur Ds. A.Taal. Ouddorp, voorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. v. Duin. Ooltgensplaat voorm. 9 en 's Avoids 6 uur, Ds. Dekker. Oud Gereformeerde Kerk. Ooltgensplaat, voorm. 9, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Dirksland, voorm. 9, nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk. Melissant, voorm. 9, nam. 2 en 'savouds 6 uur dhr. v.d. Garde te Opheusden. Ooltgensplaat, voorm. 9nam 2en 'savouds 6 uur leeskerk. Herkingen, voorm, 9, nam. 2 en 's avonds 8 uur leeskerk. Vrije Gereformeerde Kerk. Oude Tonge, voorm. 9, en nanrid.2 en 6 uur Ds. J. Smit van Rotterdam. Doopsgezinde Kerk. Ouddorp, voorm. 9,30 uur Ds. Róssing. Evangelisatie. Ned. Hervormde Kerk. Middelharnis, voorm. 9,30 en 's avonds G uur dhr. J. Vroegindeweij van Middelharnis. Jongelings vereenigingen. Middelharnis. Vergadering der Jongl. ver. op G. G. Pred. 12: 13b Zondagmiddag van 2 tot 4 uur. Agenda voor a.s. Zondag: voor de pauze Jb. no. 47 20 Jaarg. Na de pauze: Ons Prog. art. 9. blad aan 't Haringvliet. Vergadering der Jongel. ver. op G. G. Immanuel op Zondagmiddag om 1,45 uur in de consistorie der Ger. Kerk. Den Bommel. Vergadering der Jongel. ver. iedere Vrijdag avond 6 uur, in de Consistoriekamer der Ger. Kerk. Stellendam Vergadering der Jongel. ver. op G. G. Timotheus Zondagmiddag half 2-4 uur in de Ger. Kerk. Vergadering der Knapenvereeniging op G. G. „Samuel* Zondagmiddag half 4 -5 uur in de Ger. Kerk. Ouddorp. Vergadering der Jongel. ver. op G. G. „Timo theus" elke Vrijdagavond 7 uur in de Ger. Kerk. lledetfeelinge» SOMMELSDIJK.* De uitslag der gehouden stemming voor twee Notabeien in de Herv. Kerk alhier is als volgtUitgebracht werden 133 briefjes met 263 stemmen, waarvan de heeren J. C. de Gast 77, A. Breeman 66, T. Buurveld 61, B. Vis 53, A. Kortewg 4, P. Kastelein 1 en M. Joppe Gz. 1, zoodat gekozen is de heer J. C. de Gast en herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. Breeman en T. Buurveld. MIDDELHARNIS. Door den kerkeraad der Geref. Kerk is het volgend tweetal predikauten opgemaakt nl. Ds. A. Scheels te VeereenE. J, Wientjes te Krimpen aan de Lek. OUDE TONGE. Zaterdag 22 April a.s. des nam. 2 uur bestaat de gelegenheid tot 't aangeven van nieuwe leerlingen in een der lokalen van de school. DIRKSLAND. Bij de Ned. Herv. Kerk is beroepen Ds. J. G. Dekking van Monster. MELISSANT. De toelating van nieuwe leer lingen tot de Openbare school zal plaatshebben op Maandag 1 Mei a. s. GOEDEREEDE. Ouders en voogden die hun kinderen of pupillen met Mei a. s. naar de school willen zenden, worden door B. enW. uitgenoodigd om Zaterdag 22 April a.s.des avonds van 6—7 op het Gemeentehuis daarvan aangifte te doen. De volgende Ciroulaire werd ons ter plaatsing toegezonden, waaraan we bij deze gaarne voldoen. De Commissie van UitvoeriDg van het Gere formeerd Sohoolverband acht zich verplicht hst volgende ter kennis te brengen van allen, die in de ontwikkeling van het Christelijk ouderwijs belangstellen. Bij het optreden van het Gereformeerde Sohool verband, dat tengevolge der veranderde toestand den op toboolgebied in plaats trad van du vroegeie Vereentging voor Gereformeerd Soimolonderwjjs en al de rechten en vorpliohtingen dier Vereeui- ging overnam, werd dit Schoolverband bezield door de begeerte in zoo vriendschappelijk moge lijke verhouding z:oh te stellen tot de bestaande Vereenigingen, met name die voor Ch' isteHjk Na tionaal Schoolonderwijs en den Schoolraad. Van daar dat het terstond in onderhandeling trad met de VeeonigiDg voor Christelijk Nutionaal om wederzjjdsoh terrein van werkzaamheid af te bakenen en zooveel mogelijk saam te werken iu 't belang van het Christelijk onderwijs in 't al gemeen Dit resultaat 6cheen ook nun vaukelijk bereikt. Van de zijde van het Gereformeerd Sehoolvor- band werd goedgevonden, da! allo echoten, die zioh in dit Verbund vereenigden, bleven bij of ook zouden komen bij de Vereeniging voor Chris telijk Nst'or aal Schooh nderwijs. Maar later bleek dat C. N. S. in haar hoofdeommissie dit zoo ver stond, alsof Gereformeerd Schoolverband slechts een kleine kring was binnen den grooteron kring van C. N. S. Het ligt eohter voor de hand, dat dit sleohts zou kunnen worden toegegeven met betrekking tot de scholen, die bij C. N. S. reeds aangesloten zijn- Maar een zeer groot aantal Gereformeerde scholen zijn uitslui end bij Gereformeerd Sohool verband aangesloten, terwijl nog andera in het geheel niet tot organisatie gekomen zijn. Hieruit volgt dus, dat van een opgaan in C. N. S. geen spruke kan zijn. Doch ook afgezien van dit alles, heeft het Gereformeerd Schoolverband van den beginne aan gehad een zelfstandige Commissie van Uitvoering, een jaarlijksche algemeene vergadering een eigen reglement en een eigen terrein van werkzaamheid omdat het van huis uit eeu eigen ka ak'er droeg. Het misvers'and, dat echter bleek te bestaan wc» oorzaak, dat Q. N. S. ons verzoek om r egenwoordiging in den Schoolraad meende niet te kunnen steunen. Dit verzoek werd terstond na do oprichting door het Schoolverband hij den Sohoolraad ingezonden. Na vele en langdurige oorresponden- tie werd daarop eerst een definielief antwoord ontvangen op 20 Februari 191.1. l)it antwoord bestond in een afwijzende beschikking en wel op de volgende gronden le. dat Gereformeerde Sohoolverbaud een kleine kring zon zijn binnen den grooten van C. N. S."; 2o. dat de Statuten van den Schoolraa I alleen vereenigingen noemen, wier leden pirtioulie e personen zijn, terwijl G. S. "V. een bond is van Gereformeerde scholen 3e. dat Gereformeerd Schoolverband eeu or ganisat 0 zou ziju gelijks-ortig met die van den Schro'raad zelf. Hi ewel nu op deze wijze aan het Gereformeord Scbrolverband vertegenwoordiging in den School raad geweigeid werd, wil tooh de Schoolraad bij het af te nemen na-examen op den ouden voet voortgaan en G. S. V. de gelegenheid geven voorloopig een zestal personen te benoemen, die namens dit Yerband het onderzoek in het leer stellige zullen instellen en aan'eekening verleenen op het diploma van den Schoolraad. Na rijp beraad meent eohter de Commissie van Uitvoering van het Gereformeerd Sohoolver band van dit aanbod geen gebruik te mogen maken an wel le. omdat het G. S. V., waar het bij de samenstelling van dun Sohoolraad niet erkend wordt ook niet, in het na-examen van den Schoolraad optreden kan 2e omdat de Commissie van Uitvoering het nieuwe voorstel niet zou kunnen aannemen zonder machtiging der algemeeno vergadering; en 3e. omdat het de commissie van Uitvoering meer in hel belang der toekomstige ontwikkeling van het Christelijk onderwijs sohjjnt te zijn, dat de Sohooliaid zjju grenzen uitzet iu plaats van die zoo in te krimpen, dat er voor een nieuwe organisatie van Gereformeerde scholen geen plaats meer kan ziju. Tot ouze groote bevreemding heeft dan ook do handelwijze van den Sohoolraad reods dit nadeelig gevolg gehad, dat do Unie voorstelt haar Statuten zoo te wijzigen, dat de scholen die in het Gereformoerd Sohoolverband ver- eenigd zjjn, geeu anudiel moor zullen hebben n het ba ig saldo der Unieoollecte, zooa's dit tot heden wel het goval was En nog vreemder komt het de Commissie voor, dat de Secretaris van de Unie in 't geheel geen rekening houdt met die Gereformeerde sobolen, daar hjj in de statistiek wel vermeldt, welke Scholen zijn aan- geslo'oo bij C' N. S. eu bij Chr. Volksonderwijs, maar niet die bij het G. S. V. Eeu belangrijk gevolg dezer weigering is, dat de Sohoolraad niet meer bevoegd en gemachtigd is een onderzoek te doen instellen naar de kenniB van de Gereformeerde Waarheid namens een organisatie van Geref. scholen en dus ook niet een aanteekeuiug van die waarde aan het diploma van den Schoolraad toovoegen kan. Wanneer de Sohoolraad op dit beslnit niet terugkomt zal het Gereformeerd Schoolverband genoodzaakt zijn in alle opzichten zelfstandig op te treden en voor zijn scholen te doen, wat nu do Schoolraad doet. H. BAV1NCK, ie Voorzitter. J C. SIKKEL, 2e Voorzitter. J. C. WIRTZ Czn., ie Secretaris. J. VAN ANDEL, 2e Secretaris. T. BOS, Penningmeester. H. VISSCHER. J. WEDEYEN. Amsterdam. 30 Maart 1911. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Loonsehendy k (Loon op Zand) H. A. Hcijer, te Reukum. Te Hoogvliet (toez.J. F. IJuyne, te Spijkenisse. Te Dirk sland, J. G. Dekking te Monster. TeZwarte- waal (toez. K. Hendriks, te Akersloot (N.-H. Te Ameide en Tienhoven, F. Kijftebelt, te Ter Aa, gem. Ruwiel. Te WaddingsveeD, D. M. Boonstra, te Montfoort. Te Overschie, G. A. v. d. Hooft, te Domburg. TeBuurmalsen (toez.)W. A. v. Griethuysen, cand. te Utrecht. Aangenomen: Naar NijegaOpeinde, J. A. Hoek, te Goor. Naar Aalst, J. H. v. Pad- denburgh, te 8t. Annaland. Bedankt: Voor Polsbroek en Vlist, P. de Looze, te Waarder e. a. Voor Brakel, J. H. v. Paddetiburgh, te 8t. Annaland, Voor Wad- dinxveen J. G. Dekking, te Monster. GEREF. KERKEN. Tweetallen: Te Middelharnis, A. Scheel e, te Veere en E. J. Wientjes, te Krimpen aan de Lek. Te Watergraafsmeer (vac. -J. L. Schou ten), W. Breukelaar, te Zaandam en C. Linde boom, te Gorinchem. Drietal: Te Ermelo, D. B. Hagenbeek, te Ouderkerk aan den IJsel; J. Mulder, te Broek- op Langendyk, en A. S. Schaafsma, te Ten Boer. Beroepen: Te Rotterdam (vac. Ds. A. van Veelo), Dr. J. Ridderbos, te Meppel. Te Leerdam, 8. O. Los, te Nieuweroord (Dr.Te Qramsbergen, B. J. I.ambers te Avereest. —Te Tholen, J. van Pol, te De Lier. Te Lopik (Utr.van de Pol, te De Lier. Aangenomen: Naar Tres Arroyos (Argen tinië) A. Rolloos, te Ter Apel, die in September derwaarts denkt te vertrekken. Bedankt: Voor Alfen aan ds Ryn, J. Dou- ma te Leiden. ScheepstUdiii&en. TRANSATLANTI8CHE LIJNEN. Het s. s, Bali van Amsterdam naar Batavia arriveerde 20 Aril te Port Said,

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 4