Zaterdag 22 April 191L 2 A n tirevo lu tionair 26sle Jaargang N°. 1652. WUB BLAH. IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, Drie Bladen en Zondagsblad. SOMMELiSDIJK. %lle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentie» en verdere Administratie franco toe te zenden aan den titjpever. Officieel CJedeelte. Vroege zomer. In het begin dezer week werd alreeds de koekoek gehoord en ook werden de zwaluwen gezien. Gemeenteraad. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooraitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder 4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Conf Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Tri «-loon Interfonm. \'o. 3. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reciames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en ij3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDER8 van Mlddelharnis maken bekend dat de gemeenteraad en züne vergadering van 13 dezer de volgende namen heeft gegeven aan de daarachter genoemde wegea. Primes Julianaweg zijnde de weg van af het Marietjespad lot het groenen hek nabij het station. Stationsweg zijnde de weg van af de Ring tot den Prinses Julianaweg. Middelharnis, 15 April 1911. De Secretaris, De Burgemeester, NIJUH. ULKO J. M1.I8. f OOI' ÊMiiis II Regel» voor den rooker: Rook nooit vöör het ontbijt of in 't algemeen met een leeze maager is niets, dat voor de spijsvertering iöö nadeelig is. Houd den rook zoo ver mogelijk van neus en oogen. De pijp is de gezondste (lees: minst ongezondste) vorm van rooken daarna komt de sigaar; het slechts is de sigaret. Gooi een sigaar weg, als zij voo1* '8 opaerookt; het laatste eindje is het schadelijkst, want daarin hoopt zich het vergif op. Rook ge een piip, houdt ze dan met de hand vast, en zoomin mogelijk met de lippen of tanden, dat is er heel schadelijk voor. Zoo juist lees ik, dat in het „Zeilschr. für expe- rimentelle Pathologie und Therapie"door Niculaï en btachelin nog eeuB wordt uiieengezet, dar sterkrooken de bloedvaten vergil' tigd, en 't tot stand komen der gevreesde bloedvaatverkalking be gunstigt. Roestvlekken in linnen worden weggemaak door bet linnen boven stoom te houden en de vlek met zuringzoutpoeder te hestrooien; in wascbgoed doet men ze verdwijnen door eer papje te maken van Engelsch zont m -teenige drup pels water. Dit laat men liggen op de vlek en wijjft ze dan droognog eens herbaalt men de behandeling en zet dan een met kokend water gevulde tinnen kan op de vlek, welke men ten ■lotte uitwascht met zacht water. Men moet bij verouderde vlekken telkens opnieuw beginnen. Ook inktvlekken gaan op deze manier weg. Hebt gü roestvlekken in uw linnen of katoen, luidt een ander recept wrijf ze dan in met citroenzuur en spoelt het in schoon water af. Pissebedden in kelders, kasten, enz. kan men verdrijven door een mengsel te maken van &0 gram ons) borax met 50 gram tarwemeel en dit op een papier te leggen op de plaats, waar de dieren komen. In plaats van dit mengsel kan op dezelfde wijze worden aangewendZ50 gram pond) poeder van Angilika-wortel en 5 gram Eukalyptua-olie, goed vermengd; 's avonds legt men het neer. Loopt men met een petroleumlamp door het hnis, wat eigenlijk niet gedaan moet worden, dan draale men de lamp laag en loope langzaam. Licht de lamp niet met, een ruk of zwaai op, daar zij dan gewoonlijk uitgaatbij te snel loepen volgt dikwijls een ontploffing. Perseelen, waarin vernis of andere kleverige lakverven gedroogd zijn, reinigt men het best door ze af te waeschen in petroleum, spiritUB, terpentijn ol geest van salmiak. Ter overdenkingWoorden en daSen dienen zorgvuldig gekozen. Het betere doet het goede verwaarloozen. Ondervinding is een goede leermeesteres, maar niet de beste. Zöö het zaad, zöö de eogst. Goed of slecht zaad, het uitzaaien kost gelijke moeite. De hand des vlijtigen maakt rijk. iiiiiiienSaiid. Pest op Java. Bij het departement van koloniën is het volgende telegram van den gouverneur- generaal van Ned.-Indtë, dd. heden, betref fende pestgevallen op Java ontvangen Eergisteren (18 dezer) 9 pestgevallen, 2 overleden. Soiiimelsriijk.* De milicien-verlofgan gers C Hanson en J Kransse welken den 21e Augustus a.s, onder de wapenen hadden moeten komen is vergund om 1 Mei a.s. op te komen, terwijl de milicien-verlofgangers J. J. Groenendijk, Jb. v, d. Baan en M, van Brussel, behoorende tot het 3e regement Infanterie tegen den 4e September a s. in werkelijken dienst zijn opgeroepen. De heer L. Pen, landbouwonderwijzer alhier, is uitgenoodigd op te treden als hoofd van een op te richten tweejarigen rijks - tumbouw-wintercursus te Mlddelharnis en tevens om daaraan de lessen te geven m het theoretisch gedeelte. Een ervaren tuin bouwer zal zich met het practisch gedeelte belasten. Bij voldoende deelname zal de cursus dit jaar aanvangen. Heden Vrijdag was de vrouw van M. v. d. D. alhier, bezig om zich in den regenbak harer woning te laten afzakken,- vermoedelijk was het doel zich door ver drinken van het leven te berooven. De verkeerde handelingen werden vlug door hare dochter opgemerkt, die haar, terwijl zij z ch nog aan den rand der bak vasthield, ken grijpen en met behulp van anderen uit den bak kon worden gehaald. Naar men zegt schijnt de vrouw malende ie zijn, althans erg zenuwachtig. Een paard bespannen voor een zaai- machtne ging er Dinsdag van door. Gelukkig werd de lijn gegrepen en liep het ongeval af met verlies van een paar onderdeden, die later weer werden gevonden, Dliddelharnis. De uitslag van de op Maandag gehouden voetbalwedstrijd door de vereenigingen Voorwaarts* van Mld delharnis »D.O.S.« van Spijkenisse en de vereeniging van Pernis is als volgt. Pernis- Voorwaaris 5o Dos-Pernis 21 Dos- Voorwaarts 81. Dinsdagmorgen ontstond een half uur vertraging in de dienst der tram door dé raillement eener waggon nabij Melissant, Vrijdag reden 4 kinderen met een b kkenwagen en bleven met 't wagentje op de tramlijn staan zonder acht te slaan op de m aantocht zijnde tram. De landbouwer J. van der Baan 't gevaar ziende waarin de kinderen verkeerde wist door roepen eu gebaren te maken de opmerkzaamheid van de machinist er op te vestigen, welke met buitengewoone kracht te remmen de loco motief bijtijds tot staan bracht en er alzoo een groot ongeluk voorkomen werd. Stad aan 't Haringvliet. Door het schrikken der paarden van een zaaimachme bij het afrijden van een oprei, kreeg de landbouwersknecht Bechthum, terwijl hij de hollende paarden wilde grijpen, zulk een slag tegen het been dat dit brak, zoodat de voerman per brandcard naar zijn woning moest worden gebracht. Tot en met den 21 sten April hgt ter gemceDie Secreiarie voor een ieder ter inzage een verzoek van D. Bom tot ver betering van de kiezerslijst. Op Zaterdag 22 April a.s. zal bij inzet en Zaterdag 29 Aril bij afslag publiek worden verkocht het z.g. Panhuis nabij deze gemeente in de herberg van G. Smits alhier. Den Botnniei. Zaterdag j 1 (15 dezer) werd de aandacht eener vrouw bizonder getrokken door een paar in den sloot drij vende kinderklompjes. Bij een nader ingesteld onderzoek bleek dat niet verre van dezelve een kind van P. B. bewegenloos in 't water Hg- Nadat men het op het droge had ge bracht, scheen het meer dood dan levend te zijn doch mocht mtn, na de hulp van Dr. van der Meer te hebben ingeroepen, er gelukkig in slageD de levensgeesten weder op te wekken. -Maandag j.'. had het zoontje van J. B. het ongeluk om boven van een sieenen trap te «allen, waafdoor het een bloedende wond aan het hoofd bekwam. Wanneer vóór Woensdag 26 dezer, bij het Gem.-Bestuur geen bezwaren daar tegen worden ingediend zal P. v. d. Stad mr. schilder alhier, zijn schilders-affaire binnenkort verplaatsen naar een der gebou wen aan de Voorstraat staande. Terwijl de landbouwersknecht P. Bechtum van Stad aan 't Haringvliet 1.1. Dinsdag met zijn paarden en eenig iandb - gereedschap landwaards reed, trof hem, even buiten deze gemeente, het ongeluk, dat één der paarden hem zijn been even beneden de knie stuk sloeg en wel zoodanig dat, toen B. trachte op dat been te staan, de been splinters door de geslagen wonde naar buiten drongen. Nadat geneeskundige hulp verleend was, werd de ongelukkige per brancard naar zijn woniDg vervoe d. Ten teeken van den naderenden zomer zijn de straatlantaarns weder afgenomen, hebben de zwaluwen ons weder met hun bezoek vereerd en mochten wij den lentegroet van den Koekkoek weder vernemen. »Ongevraagd, ongewijgerd Aan de schuur van den landbouwer J. M., ziet men een paar muschjes zoo vrij zijn hun nest te bouwen in een zwaluwnest. Toen P. L. Dinsdagavond uit de tram zou stappeD, sloeg hij eensklaps voorover, met het gevolg dat hij zich hevig bezeerde. Een reis met hindernissen. Nadat de knecht van J. K. op z'n wagen een ongeluk overkwam, werd dezelfde, met guano beladen wagen naar 't land vervoerd, alwaar eerst den draaiboom brak. Na een anderen in de plaats gebracht te hebben, viel de wagen omverdaarna de paarden op stal te willen brengen, werd de sleutel van de staldeur stuk gedraaid Terwijl J, B. een begin maakte met bietenmoezeleu, kwam zijn buisje in aanraking met een pen van het rad, me het gevolg dat hij een slag door de rondte geslingerd werd. Wonder boven wonder dat hij slechts een lichte kwetsuur bekwam, daar zulks den dood tengevolge zou kunnen hebben. Zeker wel ten nadeele van den land bouwer, sterven dit voorjaar te dezer ge- mee ite buitengewoon veel kalrereD. Er zijn kooplieden die er 101 5 per dag opkoopen. Of er van het schoone Paaschweder gebruik gemaakt is was ook hier duidelijk zichtbaar, wijl er op een kleiD gedeelte van een weg ^25 fietsen te zien waren. Ooltgen*plaat. Woensdagmorgen sloeg het voor een open karosstaandepaard vanden vrachtrijder P. J. Breeman op hol. Op de kaai kwam de wagen door aanrijding tegen een lantaarnpaal tot staan, maar daar de arbeider Joh. de Vos de lijnen vasthield en het paard doorholde, viel hij van den wagen en werd bewusteloos opgenomen en in het Hotel Hobbel binnengedragen, waar hij spoedig bij kwam. Dienzelfden dag sloeg het voor een rijtuig staande paard van den slager W. J. Buth op het Weespad op hol. Het werd in de Langeweg door M. Korteweg Wzn. tot staan gebracht. Oude Tonge. Woensdag 1 9 April 1.1. is het paard van J. de Laat korenmolenaar voor zijn wagen in de Nieuwstraat dood neer gevallen, hetgeen een grooten oploop veroorzaakte. De dienstbode van den heer L. But had het ongeluk van een trap te vallen, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. In plaats van den heer A. Slis is tot Ambtenaar van den Burg. Stand benoemd de heer Z. Vreeswijk. Alsnog is ingediend een reclame legen de vastgestelde kiezerslijst door den heer H. Beijer. Den Heer Josephus Duijm, land bouwer onder deze gemeente, begaan met het plotseling overlijden van het dochtertje van W. de Boet. onder deze gemeente was zoo welwillend, om voor zijn rekening de lijkkoets disponibel te stellen om het stofielvjk overschot grafwaarts te doen ver voeren. Een warm woord van dank aan den heer Duijm ook namens de ouders moge in dit blad een piaata vinden. Nieuwe Tonge.* Bij den heer H. Sneep alhier is een kalf ter wereld gekomen welke het kolossale gewicht had van tzo halve Kilo's. Dirksland.* Na een ongesteldheid van eemge jaren is te 's Gravenhage overleden in den ouderdom van 73 jaren, onze vroe gere dorpsgenoot Mr. D. van Weel, oud lid van de Gedeputeerde Staten, ridder in de orde van de Ned. Leeuw. De heer Van Weel werd 21 Mei 1838 alhier geboren, en heeft vele jaren de be langen der provincie Zuid-Holland gediend. Vroeger was hij wethouder van de ge meente Rotterdam. Heden, Zaterdag, nam. 2 uur zal de begrafenis plaats hebben op Oud Eik-en DuineD. Naar men ons mededeeld, is Mej. Joh. Kleinod "vroeger hier woonachtig daarna als Gedipl. Verpleegster te Amster dam in eene Inrichting, ter dier plaatse (afd. Watergraafsmeer) benoemd als iste Wijkverpleegster der Vereen, voor Wijk verpleging en de bevordering van den Volksgezondheid. De uitslag van de op Maandag gehouden voetbalwedstrijd door de vereeni ging Allen Weerbaar* alhier en Voor waarts II* uit Mlddelharnis is met 12 gewonnen. Telkens leest men dat er ddb hier dan daar valsch geld in omloop is. Alhier is uitgegeven een verzilverde Cent voor een kwartje, ook de Politie nam er een proef mede, wat volkomen gelukte. Men zij dus op zijne hoede. Een afschrift van het aanvullings kohier van den Hoofdelijken omslag 1910 en 1911 ligt gedurende 5 maanden vanaf 18 April op het Secretarie voor elk ter inzage. Donderdag 27 April v.m. 10 ure zal aan de haven een openbare verkooping plaats hebben van een partij afbraak be staande uit eiken palen en planken ribben deelen schroten, enz. benevens een hoeveel heid ijzerwerk. Alles op dag van betaling. Herliingen. Bezig zijnde met water scheppen, viel het zoontje van J. v. d. V. alhier j.l. week in den achter hun woning gelegen sloot. Zelve wist hij zich gelukkig met veel inspanning op het droge te werken en kwam zoodoende met den schrik en een nat pak vrij. Tijdens de werkzaamheden in het land bij den landbouwer Mijs onder deze ge meente ging zoowaar de in deze omgeving welbekende vos er van door, zijn kameraad medenemende. Zoo ziet men dat te veel kan vertrouwd worden op geestelooze paarden. Pas zijn de werkzaamheden aan den zeedijk begonnen of daar valt een ongeluk van mee te deelen Het tweejarig zoontje van P. Dale met zijn oudere zusje op de kaai bij het werk aanwezig als toeschouwer, geraakte met een zijner armen, bij het spelen met kipkarren, daaronder. Genees kundige hulp werd daarvoor ingeroepen, waarna kneuzing werd geconstateerd. De Heer M. Keijzer schafie zich dezer dagen voor de varkensfokkerij een jonge beer aan uit welbekende fokkerij van Pauwen te West PannerdeD. Genoemde Heer Keijzer spaart schijnbaar geld noch moeite bevorderlijk te zijn aan de veredeling van het varkensras in streken. Belangheb benden gelieve daarvan nota te nemen (Zie advertentie.) Melissant. Dinsdagmorgen geraakte bij het raDgeeren een goederenwagen nabij het station uit de rails. Daar de wagen terechtkwam op een vlak terrein wist men deze met eenige moeite weder spoedig op zijn plaats te brengen. Het ongeval liep zonder materieele schade af. Door Burgemeester en Wethouders is aan A. v. d. Klundert alhier afwijzend beschikt op zijn verzoek om vergunning tot verkoop van sterken drank in zijn sta tionkoffiehuis, op grond dat het maximum aantal vergunningen in deze gemeente is bereidt. Bij publicatie is bekend gemaakt, welke hengsten bij de gehouden keuringen zijn goed- of afgekeurd. Den landbouwer L. v. d. B. trof deze week hel ongeluk dat een zijner vetkoeien stierf. Goedereede. Vorige week Zaterdag werd in deü Plagpolder onder deze gemeente gelegen al suiketbietenzaad gezaaid. C. v. W. had Maandag het ge luk? een Paaschhaas te schieten maar het zou hem geen eieren leggen daar het beestje hem spoedig door de gemeente veldwachter A. N. werd afhandig gemaakt. Dit haasje zal hoogstwaarschijnlijk wel een staartje hebben. Door eenige landbouwers alhier is een vereeniging opgericht tot vernietiging van musschen en kraaien, voor de eerste werd 2 en voor de andere 8 cent per stuk betaald. Het kohier van den hoofdelijken om slag, voor het dienstjaar 1911 licht van at 1 Mei tot 1 October ter gemeente-secre tarie ter inzage. Ouddorp. Verleden week had de koet sier van een met paard bespannen dogkar het ongeluk, dat zijn paard schrikte van een kruiwagen waardoor het gerij in stukken in een sloot terecht kwam. Hoewel onmid- delijk geneeskund ge hulp ter plaatse was, (want het ongeluk overkwam Dr. Crucq) bleek deze niet noodig te zijn. Paascb Maandag werden de westel- lijke bewoners van ons dorp plotseling verrast, doordat het Chr. Eantare-corps in eens het plan opvatte om een muzikale marsch te ondernemen en een aubade te brengen aan de bewoners van den Duinkant van af den. Zandheuvel van den landbouwer T. Tanis. Statig eu fier klonken van uit de verte de melodiën van Psalmen en Christelijke liederen ons tegen, die ons deden denken aan de nuttigheid der beoefening der mu ziekkunst, dienstbaar gemaakt tot Godes eer. De landbouwknecht K. v. d. W. had Woensdagmorgen het ongeluk met het opladen van eggen in bloedige aan raking te komen met de ijzeren tandeD. De verwonding was van dien aard, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen. In de weervisscherij alhier is een steur gevangen wegende 180 pond. Door de garnalenvisscher Th. Grin- wis werd ook een steur gevangen wegende ongeveer 40 pond. Verslag van het verhandelde in de Vergadering der Gemeente raad van OUDE TONGE op Donderdag 13 April des v.m. ten 10 ure. Tegenwoordig alle leden. De Voorz. de Burgemeester. Na opening der vergadering door den Voorz. worden de Notulen der vorige ver gadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. Ten eerste worden gelezen; a. een missive, waarbij de Gezondheids commissie ter goedkeuring toezend, de re kening over 1910, welke rekening wordt goedgekeurd. b. proces-verbaal van de opening der boeken en kas van den Gemeente-Ontvan ger, hetwelk voor kennisgeving wordt aan genomen,

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 3