De heer Born zegt, dat. zij zich alzoo niet heeft uitgelaten, doch hij noemt het loon van de sasmeester veel te laag en voegt er nog bij dat er niet altijd met het toekennen van salarissen rekening is ge houden met de financieele toestand der gemeente. Daar hij destijds met het benoe men van de directeur der gasfabriek voor stelde om te beginnen met een aanvangsa- laris van f 1000,doch dat werd toen f 1500,en daarom is hij er voor om het salaris van beide te verhoogen, daar zij met 't oog op het lage salaris niet langer kannen wachten en stelt de heer Bom voor om het salaris van de sasmeester met f 100 en dat van de sasknecht met f 75,te verhoogen. Nadat hier nog eenige discusie over plaats had, werd het voorstel van den heer Born om salarisverhooging direct ingaande, in rondvraag gebracht met 10 tegen 1 stem verworpen. Daarna werd het voorstel van den Voor zitter nl. de verzoeken om de verhooging van salarissen aan te houden tot do a s. begrooting in rondvraag gebracht en met 10 tegen 1 stem aangenomen. De Voorz. deelt mede dat een verzoek ingekomen van den Arbeidersbond om toe te staan dat zij een avond per maand een der lokalen van de Bewaarschool mogen gebruiken om daarin te vergaderen. De Voorz. stelt voor dit verzoek in te willigen en die menschen daar tegen eene kleine vergoeding bv. een rijksdaalder, daar eens per maand te vergaderen. Nu deelt de Voorz, mede dat nog is in gekomen een verzoek van den heer J. Kor- teweg, inhoudende eervol ontslag te ver- leenen tegen 1 April, doch daar dit nu niet meer mogelijk is, omreden er niet eerder een vergadering heeft plaats gehad, hem dit ontslag tegen 1 Mei a.s. eervol te ver- len en er tevens een dankbetuiging namens den Raad er bij te kunnen voegen voor de ruim 25 jaren welke hij als gemeente architect is werkzaam geweest, 't welk niet altijd een dankbare betrekking, doch deze functie al die jaren trouw en stipt heeft behartigd, waarmede de Raad instemt en wordt daartoe besloten. De Voorz. deelt tevens mede, dat door den heer J. Korteweg is ingediend een ver zoek tot ontslag als plaatsvervangend lid der Gascommissie. Waartoe ook wordt besloten. Hierop wordt door den Voorzitter eenige ingekomen stukken achtereenvolgens mede gedeeld, nl. verslag over 1910, liurhalings- onderwijs, woningwet, gascommissie en ambachtsschool, welke stukken voor ken nisgeving worden arngenomen. Ingekomen een besluit wijziging begroo ting Weeshuis, welke op verzoek van den Voorz. door den Secretaris wordt voorge lezen, en daarna wordt goedgekeurd. Door den Voorz. wordt mededeeling ge daan van een ingekomen verzoek aan den Raad, om medewerking van hun, tot het verkrijgen van eene geldleening, waarvoor in een vorige vergadering reeds is besloten steun te verleenen van f 12450. Nadat hierover eenige onderlinge bespre king heeft plaats gehad, steld de Voorz. voor, dit in deze vergadering nog niet af te handelen, doch een commissie van drie leden te benoemen om zich op andere plaatsen waar deze woningbouw reeds be staat, zich eerst daarvan op de hoogte te stellen. Op verzoek van den heer Kolff wordt om niet in 't wild te stemmen, aan den Voorz. verzocht eenige namen te noemen, waarop de Voorz. opgeeft de heeren Schil- peroord, Van der Koogh en Zaaijer, als 1ste, 2de en 3de lid van genoemde commissie, waartoe wordt besloten. Daarna heeft er eenige af- en overschrij ving plaats op de begrooting dienstjaar 1910, welke wordt goedgekeurd. Ingekomen van de Commissie beheer der gasfabriek wijziging begrooting 1910, wordt voorgelezen en goedgekeurd. Ingekomen rekening der gasfabriek over het afgeloopen jaar. De Voorz. steld voor daarvoor eene com missie te benoemen, doch eer daartoe wordt overgegaan worden er door den heer Slis eenige op- en aanmerkingen aangebracht, die hij liefst eerst nader verklaard zag eer dat door den Raad van Sommelsdijk dezelfde goedgekeurd was. Daarop wordt door den Voorz. een nadere verklaring aan toegevoegd en wordt over gegaan tot het benoemen van 3 leden voor de commissie, en worden benoemd de hee ren J. J. Slis, J. van der Koogh en L. Kor- vink. Daarna had een benoeming plaats voor leden van het Stembureau voor de Gemeen teraadsverkiezing en worden daarvoor be noemd de heeren C. Kolff, 1ste lid, D. Slis, 2de lid en J. J. Nipius, 3de lid. Hierop deelt de Voorz. mede, dat thans overgegaan zal worden tot het benoemen van een Gemeente-architect en acht het noodig de voorafgaande bespreking daar over met gesloten deuren te doen plaats hebben. Wordt na heropening tot stemming overgegaan tusschen de heeren J. Mossel man en Abr. Dijkers. Hiervan verkreeg eerstgenoemde 7, laatsgenoemde 4 stemmen. Alzoo benoemd de heer Abr. Dijkers. Ingekomen een schrijven van den Direc teur-Generaal der Posterijen, welks schrij ven door den Secretaris wordt voorgelezen, inhoudende om het postkantoor tijdelijk weder in te huren, nadat door den Voorz. is medegedeeld dat er al eerder een schrijven is ingekomen om het postkantoor per maand te huren, doch daarop niet is ingegaan. Wordt na eenige bespreking goedgevonden het postkantoor voor de bestaande huur zijnde f 600,voor oen jaar weder aan 't Rijk te verhuren. Hierna wordt door den Voorz. medege deeld dat een schrijven van den Gemeen teraad van Sommelsdijk is ingekomen, in houdende om op nadei te bepalen overeen komst de Langeweg tot en met de Eerste Staver over te doen aan hunne gemeente. Door den Voorz. Wordt de leden voor gesteld of zij goedvinden de nieuwe weg van de Ring tot aan de tramweg de naam te geven van Stationsweg en de z.g.n. tram weg de naam te doen dragen van Prinses Julianaweg. Welke wordt goedgevonden. Nadat nog een paar vragen door dhr. Kolff aangaande de karreman, om die op zijn nalatigheid te wijzen en door dhr. D. Slis om zooveel mogelijk verbetering aan te brengen achter den Oostdijk, waar de be woners van de watering veel last onder vinden. De Voorz. beloofd daarna te zullen zien, waarna de vergadering wordt gesloten. Verslag van hst verhandelde in de Openbare Raadsvergadering der Gemeente OOLTGENSPLAAT, op Woensdag 12 A; ril 1911. VoorzUtei, de Burgemeester. Afwezig Mr. A. J. C. van Weel. Na opening legt het nieuw benoemde lid, de heer P. I. Hobbel de door de gemeentewet vereisch- te eeden af. De Voorzitter filiciteert hem en hoopt dal de heer Hobbel in het belang der gemeente werkzaam mag zyu. Na voorlezing der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd kwamen de ingekomen stuk ken aan de orde. Ie. Proces verbaal van het nazien der boeken en kas van den gemeente-ontvanger en van den administrateur van het Groot oi Algemeen Arm bestuur, waaruit blijkt dat in kas wasrespectivelijk f1446.98' en f 1684.72. 2e. Verslag van de gezondheidscommissie over 1910. 8e. ïïene missive van Gedeputeerde Staten, mededeeleude, dat de Minister by beschikking van 1 Maart 1.1. de door deze gemeente te ont vangen vergoeding krachtens art. 48, le liu der Lager ondeiwijswet heett vastgesteld op f6225. 4e. Ahboven, terugzendende het goedgekeurde besluit tot het aangaan eener geldleening. 5e. Bene missive van Z. E. de Minister van Waterstaat, dat hij in beginsel geen bezwaar heeft tot verkoop van een gedeelte van de Schrappoider tot het maken van een los- en laadplaats, maar dat het Rijksbelang niet zou toelaten degeheele Schrappen polder aan de gemeente te verkoopen. Al deze missive's worden voor kennisgeving aan genomen. Dan hebben eenige af- en overschrijvingen plaats op de gemeente-begiooting van 1910 en 1911. De Voorzitter deelt mede le. dat het Groot Armbestuur de helft van een perceel tuinland, aan het Weespad in huur bij J. Dorsman verkocht heeft aan den heer P. Verkerk alhier voor f1400. 2e. dat de Ambachtsheer van St. Adolfsland in onderhandeling is getreden met het Groot Arm bestuur tot afkoop van mede-eigenaar in de ambachtsheerlijkheid. Het Armbestuur is voor 10/288 mede-eigenaar. De som die het Armbestuur is geboden is f6060. Wordt het salaris van K. van der Stelt helpster aan de Openbare Bewaarschool met ingaDg van 1 April 1911 vastg esteld op f85. De Voorzitter deelt mede dat Mej. Boom het met 2 helpsters niet meer afkan. De Bewaarschool wordt bezocht door 104 kinderen. Hij heeft geïnformeerd hoeveel helpsters er op de verschil lende echülen op het eiland zijn en merkt dan op, dat het gewettigd is aan het verzoek van Mej. Boom te voldoen. Het voorstel wordt aangenomen. Voorts wordt besloten de jaarwedden van de helpsters niet meer geheel op de begrooting van de bewaarschool te plaatsen, maar een gedeelte te brengen op de gemeente-Begrooting, Baar zij ook werkzaam zijn bij het geven van onderwijs in de nattige handwerken. Wordt behandeld het voorstel van het ge meentebestuur tot het maken vaneen verordening regelende de jaarwedden der helpsters. Wordt daartoe besloten en worden o. a. de jaarwedden vastgesteld op minder dan 2 dienstjaren f50 van 2—4 f60, van 4-6 f75 van 6—8 f 85 en meer dan 8 op f100. Wordt besloten de jaarwedde van het hoofd der bewaarschool te verhoogen met f50 en alzoo ee brengen op f690. Dan komt aan de orde de gasfabriek. De Voorzitter gaat de geschiedenis na van de plannen tot bouw eener gasfabriek. In 1908 is een plan ingekomen van den heer Brandsma te Rot terdam tot bouw- en exploitatie van een gasfabriek voor rekening van de 5 gemeenten van Oostelijk Flakkee. Maar dat plan is afgestuit op de vrees dat de gasfabriek niet rendabel zou worden en het de gemeenten dus financieele schade zou berokkenen, Ook is aan den genoemden heer Brandsma geen concessie gegeven omdat zulks niet gewenscht is, daar de gemeenteu dan be trekkelijk niets te zeggen hebbeu over de exploi tatie der labriek. Daarna is in 1909 een ander plan ingekomen en wel van de Maatschappij tot bouw-en exploi tatie van gemeente-bedrijven te Utrecht. Volgens dat plan zal den bouw door 5 gemeenten geza menlijk worden betaald, maar die verbond er dit voorstel bij, dat, wanDeer de gasfabriek er staat, zij dan in pacht gegeven wordt aan genoemde Maatschappij tegen een som gelijk staande aan de door de gemeenten jaarlijksch te betalen rente en aflossing en wanneer de labriek eventueele winst oplevert dan krijgen de gemeenten de helft daarvan. Blijkt dat de fabriek Da 6 jaar winst oplevert, dan kunnen de gemeenten het pachtcontract opzeggen en zelf de fabriek exploiteeren. De kosten van bouwen bijkomende werken worden geraamd op 1225000, waarin ongeveer dragen: Ooltgensplaat f68157, Oude Tonge f 62192, Nieuwe Tonge f 38011, Den Bommel f32052 en Stad aan 't Haringvliet f29524. De prijs van het gas zal gesteld woi den op: kookgas 7 ct. lichtgas 9 ct. en muntgas 10 ct. per M'. Nu stelt de Voorzitter voor le. een Commissie te benoemen bestaande uit de Burgemeesters vaD de vijf gemeenten om de stukken betrekking hebbende op den bouw in handen te stellen van deskundigen met verzoek rapport uit te brengen. 2e. de volgens artikel 21 der gemeentewet vereischte machtiging tot het aangaan eener gemeenschappelijke regeling aan Heeren Gede puteerde Staten te vragen, Metalgemeene stemmen wordt daartoe be loten. Wordt nog besloten den heer Hoofd-Iuginieur van den Provincialen Waterstaat te verzoeken een plan op te maken met teekening en begroo tingen tot het eventueel maken van een los- en laadplaats aan den Schrappenpolder. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten lii^ezoiüleiï Plukken. De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid derRedaotie en Uitgever.; „Vooruit'' ai in (le hondsdagen. Geachte Redactie! Ik had niet gedacht reeds nu weder U lastig te moeten vallen. En toch doe ik het gaarne. Verbeeldt je, daar 'v ft de Redactie van Vooruit (althans 't zijn edactioneele artikelen), daar heeft Vooruit anderhalve pagina oftewel 15 arti kelen met ruim 700 regels druk noodig om mij eenvoudig burgerman, te beantwoorden. Daar heeft de man zijn nachtrust voor opgeofferd en z'n hersens gekrenkt, hoe hij toch daaruit zou spelen. Vindt je dat niet frappand De liberalen zijn op hun teenen getrapt en blijkbaar raak. Och arme. Verbeeldt je mijnheer, de Redactie van Vooruit durft nog de 0. L. School een insti tuut noemen tot aankweeken van alle Chris telijke en Maatschappelijke deugden. Christelijke deugden! Heeren onderwijzers half of heel socialist moeten de kinderen Christelijke deugden leeren De meesten hunner zijn zoo Christelijk als »heidenen.« De kerk bestaat voor hun niet, ze komen er nooit en die menschen moeten onze kin deren opvoeden tot Christelijke deugden? Ja, als deugd en ondeugd eerst stuivertje heeft gewisseld Vijftien artikelen met 700 regels. Is het niet belachelijk dat Vooruit zoo veei woorden noodig hoeft om het doel te verbergen En de wonderlijkste dingen haalt ze daarbij, In een der stukjes speelt ze de Christe lijke School te Sommelsdijk met die van den heer v. d. Waal uit, zoo gek als je het nog nimmer zag. Wij, Sommelsdijkers, hebben geen School noodig, want de Christelijke School te Middelharnis is er, zegt het blad. Hebt ge ooit zoo'n ideotengedachte ge hoord. Verder „Heb je ooit op de Openbare School iets gehoord of geleerd strijdig met het Gods begrip" vraagt Vooruit heel naief? Och, wat een stakkert! Is U een redactie die het volk moet voor lichten en weet ge het a-b-c nog niet van ons. Niet wat men leert, in hoofdzaak, op de Openbare School, maar wat men niet mag leeren, dat is onze grootste grief. Dat men van onzen gezegenden Heiland niet mag leeren; dat de Godsdienstige op voeding van ons kroost er met voeten ge treden moet worden omdat zij neutraal moet wezen, dat is, ons Christenen, de eerste en grootste grief, Ziet ge wel Vooruit dat het niets anders is als de antithese die ons scheidt? U kunt het stellen zonder den Drieëenigen God voor Uwe kinderen op school en wij niet. En met die enkele woorden is alles gezegd. Daar zijn de 15 artikels en de 700 regels van Vooruit, daar is Volksonderwijs mee weerlegt! alles!! Wilt ge bewijs Toen er te Ooltgensplaat, te Stellendam, te Melissant, te Dirksland, te Den Bommel, of Stad aan 't Haringvliet een Christelijke School werd gebouwd, heeft Vooruit niets, hoegenaamd niets geen kabaal gemaakt. Maar toen SOMMELSDIJK een Christelijke School ging bouwen, moesten er sprekers komen, een vereeniging, „Volksonderwijs" heet dat ding, gemaakt, liepen de Vrijzin nigen te hoop, en durft zelfs een schipper- propagandist voor de 0. L. School, onze schooi een „clericaal broeinest" heeteu. Waarvoor dat alles? Toen voor een paar jaar de concertzaal bij den heer Meyer werd gebouwd heeft de Vooruit toen ook zoo'n geschreeuw aange heven Weineen, dat ging immers in de goede richting Muziek en dans, spel en daarmede ver wante zaken is koren op den molen van Vooruit. Allemaal bewijzen dat de vijandschap tegen de Godsdienst, en anders nietsVoor uit zoo'n stof doet opjagen. Nogeens, waarvoor dat alles De Vrijzinnigen zijn al in de hondsdagen De Vrijzinnigen en Vooruit hebben de gemeenteraadsverkiezing al geroken. Vooruit zit de Burgemeestersbenoeming NOG in den weg! Of heeft Ds. Westrilc met de Vrijzinnigen een accoord aangegaan voor hun diensten met de verkiezing tusschen Kiescollege en Kerkeraad Men mompelt zoo iets. Vijftien artikeltjes met 700 regels druks om haar gedachten te verbergen. Neen Vooruit, dat moogt ge voor eeu ander doen, voor mij niet. Heel dat ding dat ge volksonderwijs heet IS POLITIEK. Onze school wordt door u gebruikt om daaruit politieke munt te slaan Politiek, omdat ge het nog maar*niet verkroppen kunt dat de heer De Gast geen Burgemeester is geworden en 't pleit niet vóór uw eerbied voor 't gezag, (Eigenschap van socialisten) Politiek. De arbeiders moeten gébruikt worden om van den zomer dienst te doen voor U, opdat ge de teugels van de ge meente weer in handen zoudt krijgen. Politiek. De openbare Schoolbouw for- ceeren en daardoor liet belastingbiljet ver hoogen, opdat ge het den volke zoudt kunnen voorhouden met te zeggen, dat heb je van die Anti's. Zij kunnen niet goedkoop regee- ren, dat kunnen alleen wij Politiek is het, Vooruit, als HEEREN met arbeiders samen uit koffiedrinken gaan en daar poeslief hen bewierooken omdat zij ze bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing van noode hebben. Wees echter op uwe hoede, arbeiders van Sommelsdijk, want als men u gebruikt heeft wordt ge als een uitgeknepen citroen, weg gegooid en uitgelachen bovendien Politiek is het en nog eens POLITIEK. Volksonderwijs. Over een jaar vindt ge niets als een paar verkoolde brokjes die u de plaats aanwijzen waar dat groote ge bouw heeft gestaan, dat ge te Sommelsdijk „Volksonderwijs" heette. Ik zou Vooruit aanraden, bewaar dan die slaapmuts, die kan u goede diensten bewij zen om in weg te kruipen van schaamte. Ja, waarschijnlijk hebt ge die reeds vroe ger noodig, als het uitkomt dat „Volks onderwijs" een politiek nestje IS. Arbeiders, waakt voor het gefluit van den vogelaar. Kiezers, wees gewaarschuwd voor „Volks onderwijs" alias politieke vogelvangers. Laat u niet misleiden, want 't is om uw Godsdienst, uw portemonae, uw politieke belijdenis te doen. U moet loopen in 't gareel van de Vrij zinnigen, opdat ZIJ hun slag zullen slaan. Zevenhonderd regels! En op 't eind van die draaierij van Voor uit, roept ze mij toe! Noem uw naam! Wat een verwaandheid Wie zijt gij Wie schuilt bij U weg achter die stukken? Uw Redactie is niet bekend. Zijn liet openbare onderwijzers of andere heethoofden, die mijn stuk benauwde droo- men hebben bezorgd? Of is het een betaalde agent voor Volks onderwijs die artikels leveren moet voor idem zooveel per regel WIE IS U? Wie ik* ben Niemand anders dan EEN SOMMELSDIJKER. Sommelsdijk, 13 April 1911. Mijnheer de Redacteur Vergun me s.v.p. een plaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijnen dank. Het is 10 jaar geleden, dat er stemming geweest is voor Kerkeraad of Kiescollege en toen heb ik gehoord, dat Ds Bruining voor een man 2 gewapende politieagenten bij de Consistoriekamer heeft geplaatst om dat dié mak voor 't Kiescollege was en zich er over had uitgelaten en wat er toen gebeurd is behoef ik niet te herhalen, doch het is niet handgemeen geworden. Maar gisteren 13 April, als toen een leek niet wijzer was geweest dan de Leeraar, dan was het vechten geworden in de Con sistoriekamerhoe treurig toch, nietwaar! als een predikant wil gaan vechten liet was waarlijk een grijs gezicht om liet aan te zien, met welke een verwoedheid die Leeraar op een leek aanviel. Hij was van alle mensclielijke gedaante ontbloot. Menigeen zal denken, dat die persoon er wel de oorzaak van zal geweest zijndoch wat ik er van gehoord, en gezien heb, dat wil ik u meedeelen. Toen ik 10 min. voor één uur kwam om mijn stem uit te brengen, in verband met Kiescollege of Kerkeraad, stonden daar een paar personen en één vroeg mij of hij bij 't openen van de briefjes mocht wezen, hetwelk ik met ja beantwoordde, en dat mocht hij van Ds. Bruiniug niet vragen en deze riep hem verwoed toe: »U mag niets vragen, ga er uit of ik gooi je eruit«, en vliegt op, terwijl die persoon gehoorzaam bij de deur was en nam hem geducht beet om hem er uit te gooiendoch ik zei, dat het niet betaambaar was van een leeraar om zoo op te treden, en toen is zijn ZEw. tot bedaren gekomen. Was 't niet beter geweest van Ds Bruining, dat hij dien man terecht had gewezen en gezegd toen hij vraagde of hij er bij mocht blijven, gelijk als ik hem zei, dat hij er uit moest, tot dat liet 1 uur was geslagen en 't stemmen was afgeloopen. Doch ik was blij, dat de leek kalm en verstandiger was dan zijn leeraar, anders hadden er wel dooden kunnen vallen. Wat is 't toch treurig, M. de Red als men zul ke predikanten in de Gemeente heeft. Het is wel een spoorslag voor de vacante ge meenten op Flakkee. om toch uit te zien na een Gereformeerd predikant, want zulke houdt men zijn leven lang en men zit er maar mee. Moge de Heere ook in deze Gemeente nog eens uitkomst schenken is de wensch van schrijver, die u dankt voor de ver leende plaatsruimte. Uw dw. dn. J. VROEGINDEWEIJ. Middelharnis. 1 isselierü. Middel harnls. Van de visscherij zijn te IJmuiden binnengekomen de vischsloepen «Anna» st. A. den Braber f 1115 Voorlichters st. J. de Koning 965 »Middelharnis« st. J. de Korte 920 »Zeemeew« st. J. Boogerman 730 «Prinses Juliana» st. Jac. t. d. Hoek n 525 Uitslag erkooping. NIEUWE TONGE. Bij de gehouden vei ling van circa 10 genieten land aan de S'. P elreesweg ten overstaan van Notaris J. van [spelen zijn de perceelen ingezet als volgt per gemet. 1 ste pere. groot 1 gemet 94£ roede door W. A. van Alphen op I 765.2e perceel groot 1 gewet 56£ roede door P. Noteboom Cz. op f 775 3e perceel groot 1 geniet 57 roede door A. v. Alphen Pz. op I 680 4e perceel groot 1 gemet 60 roede door A van Alphen Pz. 5e perceel groot l gemet 237 loede door Ds. Breesnee op f 670.6e per ceel groot 1 geniet 203 roede door J. M. Breenian op 740.7e perceel groot 1 geniet 219 roede door B. Holteman Jz. op f685 llurjscSüiiPn *Sïan«l. MIDDELHARNIS. GehuwdCornelia van Eek 38 j. en Neeltje Maria Driesse 26 j. Overleden: Jacobus Wesdijk 86 j. weduwnaar van Maria Gebraad. HERKINGEN. Overleden Areritje Kiem, oud 87 jaar, echt- genoote van Leendert Scherpenisse. GOEDEREEDE. Geboren: Dimmen, z. v. W. Bruggeman en K. Tanis. Leuntje, Maatje, d. v. M. v Tigchelen en VV. Boshoven. Maria, d. v. J. Hoogmoed en J. v. d. Wende. Johaunes, z. v. J. Orgers en K. Rameys. Gehuwd: W. Sperling oud 24 j. van Ouddorp, eu P. de Keijzer oud 25 j Overleden Gerrit de Keijzer m. v. Maaike Troost, oud 58 j. en 11 m. Leentje van Es, wed. van Aren Hollaar, oud ruim 85 j fiiodfldiensloefeningen. Predikbeurten op Zondag 16 April 191 I. Ned. Hervormde Kerk. Sommelsdijk, voorm. 9,30 uur, Voorbereiding Heilig Avondm. en 'savonds 6 uur Ds. Westrik. Middelharnis, voorm. 9,30 uur en 'savonds 6 uur Ds. Bruiuing. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf ontvangen. Den Bommel, voorm. 9 uur en Maandag 9 uur Ds. Emmen. en nam. 2 uur geen dienst. Langstraat, voorm. 9 uur en Maandag dhr. Hack. Ooltgensplaat, geen opgaaf ontvangen. Oude ToDge, namid. 2 uur Ds. Emmen van Den Bommel, voorm. geen dienst. Nieuwe Tonge, voorm. 9,30 nam. 2 Bediening van het Avondmaal, en Maandag Ds. Wentink. Herkingen, nam. 2 uur dhr. Hack, van de Lang straat voorm. geen dienst. Dirksland, nam. 2 uur Ds. Kroese ran Mellissant voorm. geen dienst. Melissant, voorm. 9.30 en Maandag 9.30 Ds. Kroese nam. 2unr geen dienst. Stellendam, geen opgaaf ontvangen. Goedereede, voorm. 9,30 en 'savonds 5,30 uur en Maandag 9.30 Ds. P. de Gidts. Ouddorp, voorm 9 en 2 uur en Maandag Ds. Van der Kooij, Gereformeerde Kerk. Middelharnis, voorin. 9,30 en 's avonds 6 my Dhr. Valk van Vlaardingeu. Stad aan 't Haringvliet, voorm. 9,30 en 5,30 uur en Maandag 9.30 Ds. lïsselink. Den Bommel, voorm. 9, uur Leeskerk nam. 2 uut (Ca t. Zondag 16? en 'savonds 5,30) leeskerk. Maandag voorm. 9. 30. Melissant, voorm. 9,30, en ngm. 2 uur leeskerk Stellendam, voorm. 9,30 en 's avonds 6 uur Ds. A.Taal, Ouddorp, voorm. 9,30 en nam. 2 uur (openbare |l Belijdenis? en Maan lag 9.30 nur Ds. v.Duin. Ooltgensplaat voorm. 9 en 's Avonds 6 uur, eu I Maandag 9 ure Ds. Dekker. Oud Gereformeerde Kerk. Ooltgensplaat, voorm. 9, nam. 2 en 's avonds c uur leeskerk. Dirksland, voorm. 9, nam. 2 en 's avonds 6 uur il leeskerk. Melissant, voorm. 9, nam. 2 en 'savonds 6 uur I dhr. v. d. Garde te Opheusden. Ooltgensplaat, voorm. 9nam2eu 'savonds 6 uur |l leeskerk. Herkingen, voorm, 9, nam. 2 en 's avonds 8 I uur leeskerk. Vrije Gereformeerde Kerk. Oude Tonge, voorm. 9, en namid. 2 en Maandag Leeskerk. Doopsgezinde Kerk. Ouddorp, voorm. 9,30 uur Ds. Rössing. Evangelisatie. Ned. Hervormde Kerk. Middelharnis, voorn). 9,30 en 'a avonds C uur Li dhr. Bisschop van Rouwveen. MIDDELHARNIS. Bij de op heden gehoudeu stemming voor of tegen de kerkeraad is gestemd als volgt, Uitgebracht 116 stemmen: Keikeraad 81 Kiescollege 33 ran onwaarde 2. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De Rekening dienst I910 der Ned. Herv, Kerk alhier sluit in ontvangst, met f 1185,42'/, in uitgaaf met f 1061,57, alzoo met een batig saldo van f 123,85'/*. HERKINGEN. Ouders of verzorgers van kinderen die de O. L. School met 1 Mei willen doen bezoeken woiden tot 21 April a.s. gelegenheid geboden daarvan aangifte te doen ter Secretarie dezer gemeente, des gewenscht met verzoek van kostelooze of tegen verminderden prijs. STELLENDAM. De nieuwe cursus Openb, School alhier zal 1 Mei aanvangen. Ouders, die hun kinderen op de school willen plaatsen, moeten daarvan voor 25 April a.s. "bij het Hoofd der School aangifte doen. De leerlingen der Rijks Normaallessen te Middelharnis M. J. v. Donge en A. F. Touw alhier zijn overgaan van de 3e naar de 4e klasse, terwijl M. v. d. Vlugt overging van de ie naar de 2e klasse. Jongelingsvereenigingen. Stad aan 't Haringvliet. Vergadering der Jongel. ver. op G. G. Immanut op Zondagmiddag om 1,45 uur in de consistorie der Ger. Kerk. Den Bommel. Vergadering der Jongel. ver. iedere Vrijdag avond 6 uur, iu de Consistoriekamer der Ger. Kerk. Stellendam. Vergadering der Jongel. ver. op G. G. Timothem Zondagmiddag half 2—4 uur in de Ger. Kerk. Vergadering der Knapenvereeniging op G. G. „Samuel* Zondagmiddag half 4-5 uur in de Ger. Kerk. Ouddorp. Vergadering der Jongel. ver. op G. G. „Tirno- theus" elke Vrijdagavond 7 uur in de Ger. Kerk. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Brakel, J. H. van Padder. burgh, te St. Anualand. Te St. Maartensdijk (Z.A. M. den OudsteD, te Wezep. Te IJzeu- dijke (Zeel.), J. W. E. van Loon, le BareiDger- born c. a. Te Makkum c. a.G. de Vries, te Gaast c. a. Te Zoutelande, E. Groeneveld, caud. te Gauw bij Sneek. Te Beetgum (Fr.), J. van Sevenster, te Nieuweschans. Bedankt: Voor Schoonrewoerd, D. Th. Ker te Zuilichem. GEREP. KERKEN. Tweetallen: Te Rotterdam (vac.-Ds. A. Veelo), D. J. C. de Moor, te DeD Haag en ür, J. Ridderbos, te Meppel. vac.-Ds. J. Visser, G. Elsbove, te Bodegraven en J. L. Schouten, te Watergraafsmeer. Te De Wilp. N. J. Trenning te olst en W. Schepel, cand. te Metslawier. Beroepen: Te Oude-Pekela, H. Thomas, te Berlikum. Te Middelburg (O.), H. Kajan, te Bussum. Te Werkendam B, W. Veder, te Breukeleu. Te Venlo, H. Dekker, cand. te Venlo, Te Glanerburg, F. Bruinsme,teScharendijke. Te Zwolle, J. Douma te Leiden. Te Tree Arroyos Argentinië, A. Rolloos, te Ter-Apei. Te lllium, E. Schouten te Bolnes. Te Neder- hors! den-Berg, J. v. d. Pol, te De Lier. Aangenomen: Naar Oss c. a. loez. J. F.L. Koonarker, te Oudshoorn. Naar Arnhem, J. L. Schouten, te Watergraafsmeer. Bedankt: Voor Peize, J. Groenewold le Muntendam. Voor Harderwijk toez. en Lien- den 2e predikantspl. F. Warmolts, tejutphaas. Voor Oud Beijerlaiid, M. Schouten te Bussum Kaarden. Voor Willemstad, "W. T. van Dam, te Gravendeel. Voor Hollandscheveld, K. Sybrandy, te Zalt-Bommrl. Voor Wons, U, Buwalda, te Exmorra- en Aliingawier. GEREF. GEM. Beroepen: Te Amsterdam, A. Mackc zie te Meliskerke. Bedankt: Voor Zeist en Amsterdam H. Roe- lofsen, ie Bruinisse. Ncliee<]§t|jdingen. TRANSATLANTISCHE LIJNEN Het s. s. Tabanan van Rotterdam naar Java arriveerde 12 April te Padang. Het s.s. Koning Willem II van Amsterdam naar Batavia arriveerde 12 April te Genua. Het s.s. Noordani vertrók 11 April van New- Ycrk naar Rotterdam. Het s.s. Prinses Juliana van Batavia naar Am sterdam vertrok 11 April van Port-Said. Het s.s. Djocja van Java naar Rotterdam ar riveerde 10 April te Marseille. Het s.s. Rindjanie van Rotterdam naar Java arriveerde 11 April te Port Said. Het stoomschip Bali, van Amsterdam naai Ba tavia, arriveerde 11 April te Genua. Het stoomsohip Tantalus arriveerde 9 April van Amsterdam te Batavia. Hei s.s. Bogor vertrok 12 April van Batavia naar Rotterdam. Het s. e. Timor arriveerde 13 April van Java te Amsterdam. Het s. s. Ulysses, van Batavia naar Amsterdam arriveerde 12 April te Suez. Het s.-, Banda arriveerde 13 April van Am sterdam te Batavia. Hes b. s. Prins Willem III arriveerde 13 April van Paramaribo te Amsterdam. iVlarkttierichien. Amsterdam, 13 April 1911. Ingezonden door JAC. KNOOP, Commissionair in aardappelen, AMSTERDAM. Laagste prjjs Hoogste prijs per Heet. per Heet. Zeeuwse.he Bonten f 4.25 f 4.86 Blauwen 3.60 4.50

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 4