M. voor de ZuidhollandsclKe en Zeemvsrlie Eilanden. in- kef. L A ntir evolutiona Orgaan Woensdag 12 April 1011 26sle Jaargang N\ 1649 IN HOC SIGNO VINCES BIJVOEGSEL. ten. oet Zie de Kiezerslijsten na, >or ik- Int. 129. offie »clijk. "f oulsflt.! W. BOEKHOVEN, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. SOMMELSDLTK. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Ghroote letters en vignetten worden berekend naar do plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiön worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Bij dit nummer behoort een Tot 15 April liggen ter gemeente secretarie de kiezerslijsten voor een ieder ter inzage. Men make biervan gebruik, en zie of men er op staaten of er soms ILemand op staat die er niet op be hoort, of dat een naam of voornaam verkeerd is weergegeven, enz. Tot 15 April kan men reclameereD. Daarna is het onherroepelijk te laat |rg\ |o cf. p. stuk Gezond- Morel door 4530 2 en all Zoo Ie ze kennen Jen als uit één redenheid er |i<* maten, es ^elen a f 2, grootte voor 0 tr}}£l»aa.r. "O k. 3 velend, ut.ooustel.iiig - 1899 't Platteland socialist. Twee redenen vooral zijn er, waarom 't platteland den socialistischen kant uitgaat. Eerstens de geest van onver schilligheid onder 't jongere geslacht en tweedensde verbinding der dor pen met de steden. Wat punt een betreft. Daar, waar de kerk haar invloed op de jongelui kwijt is, zijn ze als schapen zonder herder. Als de kerk zich met hen niet bemoeitze niet brengt of houdt onder de tucht; als de Zondag ze op hoeken en kaaien vindt; als van de catechi saties geen notities wordt genomen als de belijdenis des geloufs vérscho ven wordt totdat een huwelijk één der ouders tot de belijdenis verplicht wanneer geen Jongelings- of Jonge- dochters vereen Mug de jonge mannen voedsel geeft voor hun geest en tuin verlangensdan komt er in zoo'n Jongelingschap een geest vm verzet tegen de kerk; tegen d predikanten die ze maar aan hun iut overlaten en niets is meer in staat de bruisende wateren tegen te houden. Elk jong- mi nsch zoekt naar een houvast, een steunpunt. Hij wil, dat er leiding gegeven wordt aan zijn geest en treu rig, diep treurig is hetonveraiit woordelijk en roekeloos, als de kerk de predikant, de ouderlingen hem geen steunpunt kunnen geven. Wan neer in zoo u kerk de tucht vertrapt is; de predikant een oubeteeketiend figuur voor 't leven en de ouderlin gen nog naar het boek van Samuël zitten te zoeken en meenen, dat 't achter de Hebreen staatwan neer zulke schepselen de leiders der jongelingschap moeten zijn zeg ons wat zullen de schapen wezen, als de herder sluimert. En hoe ontzettend! Want die jon gelingen en die jongedochters zijn 't plantsoen der kerk aanstonds worden de oude boomen ontworteld door de stormen des levensde vaders en moeders dalen in 't graf en wie moet dan de kerk bouwen Wie zijn ze dan, die de plaatsen der afgestorven grijsaards moeten innemen Zij die jongelingen en die jongedochters! Maar wat zijn ze dan? ja, wat? Jaren achtereen èn tot zelfs in hun trouw dag, losgelaten door de kerklosge laten door den predikant; losgelaten door hun ouderlingen Zeg ons wat moeten zulke jonge meuschen dan in de kerk doen Ze komen er dan ook nietZe voelen zich niet thuis in 't huis des gebeds. Eenmaal ter kerk is al kras, kras voldoende; maar schaamt heidshaive, en omdat ze niet altLjd weten, waar ze blijven moeten, gaan ze dan eens kerkenen met 't vruo- lijkste gezicht, of ze naar een kermis toe moes en. roepen ze 't mekaar toe »'k heb eens wezen kerken«, skiaar voor vandaag.« Maar er is nog een andere reden. De trams verbinden 't platteland met de stedenen 't platteland krijgt ijn industrie en met de industrie den geest van socialisme, die daar zoo vaak mee gepaard gaat. Vanzelf komt dan de strijd in de steden naar 't platteland over. En die twee redenen ouder meer zijn het, die 't platteland socialistisch maken zal. Nochtans, de eerstgenoemde reden is de zwaarste. Daarom roepen we de kerken ook op ons eiland toe ook hun predikers waakthoudt uw jongelingschap met beide handen vast, want doet ge dat niet: ge verwoest uw toekomst en de hunne Gij roeit de stekken uit, die aan stonds uw boomen moeten zijnl En de haters van 't geloof leggen het er op toe, om de jongelui te grijpen, die ge aan de wolven overgeeft. De dure klompen en peilen. Da's een fortuintje voor de Vrijzin nigen. De nieuwe Tariefwet is inge diend. En als in 19Ü5 moet 't publiek er zich maar op voorbereiden, dat 't van heden af tot de stembus van 1913 niet veel anders zal lezen dan van de Tariefwet. Maar meen nu niet, dat dit uit liefde voor den werkman is. Doch veel is er door de Vrijzinnigen nooit voor hem gedaan. Ze hebben sinds 1848 het roer in handen gehad met uitzondering van de drie christelijke Kabinetten, en de arbeiders hebben van de Liberalen niet gehad een Pensioenwet, een In valleden wet, een Ziektewet, een Arbeidswet en een zeer verbeterde Arbeidswet niets van dien aar-l Ze hebben de arbeiders bij de stem bus wel steeds opgezweept tegen eenig Christelijk Kabinet, denk nog maar aan 19U5, maar na dien tijd waren ze onbekwaam om ook maar één Sociale Wet voor de Arbeiders in 't Staatsblad te breDgen. 't ls dus niet de liefde voor den werkman, waarom ze heetgebakerd naar de pen grijpen oin de Tariefwet weer eens at ie kammen maar 't is weer dezelfde maneuvre als in 1905. Als dit Christelijk Kabinet er eens door vallen kon na al de ophitserij, kijk, dat zou een fortuintje wezen. Dan kwamen de Linkschen weer aan 't roer en al ging 't dan net als na 1905, dat ze na 2 jaar door hopeloozen inner- lijken strijd en verdeeldheid weer moesten ophouden ten spot van heel 't Land wat nood, ze hebben dan toch weer eens een paar jaar op 't kussen gezeten en daar doet men al eens wat voor. Och. ochdie liberale liefde voor den werkman Zet er maar een aantal vraagteekens achter. Pest op Java. l^iatitMeiyk Sen w Stad aan 't Haringvliet. In de j.l. Dirksland Als een zeldzaamheid kan gemeld worden dat den 8 April j I. het Hotel Brooshoofd haar 100 jarig bestaan, verwierf. Goedereede. Werd half de vorige week het vee van sommige veehouders op stal gehaald wegens de Aprilsche winter, Za terdag werden ze weder in de weide ge bracht. hfj daar woningen aan het bouwen is en dat ze thans van licht verstoken zijn. b. Een verzoek van bovengenoemd Commissie om een bedrag van f13000 op te nemen voor kasgeld noodig geworden voor uiibreidingen die geschied zijn en die in 1911 nog geschieden moeten. n b zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50; zonder 4,50 per jaar Afzonderlijke nnturners 5 C«n' Mot Zondagsblad 7 Cent UITGEVER Telefoon Infereomm. So. 3. %lie HftaiifeeïB voor «8c Metfacïie bestemd, %iiver8entiên eis verdere .%4iiisisïislra8ie franco foe te zenden aan «Sen SLif^ever. o rf X) 4533 Cf iMmieuiand. De gouverneur-generaal van Neder- lansch-Indië heeft heden (io dezer) alsnog het volgende aan het departement van kolo niën geseind Wegens storing van de telephoon op 8 dezer geen bericbteu van Penanggc «agan, Ngantang en Senggeroeh. De inlandsche arts,' die 8 dezer in Seng- goeroeh was, vond geen pest doch veel m«l ma. Overigers gerapporteerd 8 gevalieD, geen doodei). Gisteren (9 dezer) 9 gevallen, alle in Penanggoengan, en 2 dooden, Een koortsgeval van eergisteren (8 dezer) bleek pest te zijn. Koortsen houden aan 246 gevallen in Senggoeroeh. De geheele afdeeling Malang is afgesloten met een militair cordon. De afsluiting van de besmette districten alleen bleek te bezwaarlijk. Sominelsdijk. De milicien-verlofgangers Jan Kransse, Johs. van den Nituwendijk, Adrianus Troost en Andries van Aalst, allen behoorende tol het 4e regiment vesting artillerie, zijn tegen den 21 Augusius a.s. in wetkelijken dienst opgeroepen. Aliddelharnis, Zaterdagavond was een vaars losgebroken uit de schuur van K. V, en rende door het dorp 't welk 101 laat in den avond en veel volks op de been pracht. Het dier werd steeds woester. Men kreeg hem tenslotte met een werplus te bakken waarna men het beest afmaakte. Ongelukken hadden niet plaats. gehouden vergadering van ingelanden van de Nieuwe Stadsche Polder is besloten, de Nieuwe Stadsche Zeedijk niet te begrinten. De loteling H. Fris is opgeroepen om tegen 16 Mei te worden ingelijfd. Ter secretarie dezer plaatse zijn kos teloos verkrijgbaar blanco verzoekschriften ter bekommg van jacht- en vischakten en van kostelooze vergunningen lot uitoefening der visscherij met ten vischtuig voor het nieuwe seizoen hetwelk aanvangt 1 Juli a.s. en eindigt 30 funi van het volgend jaar aanvragen ler bekoming dier akten moeten zooveel mogelijk voor 1 Mei e.k. ter sec relarie worden gt-daan. Door de P-Dmagdieester der Nieuwe Stadsche Polder is als zoodanig eervol ontslag a iDgevreagd, zoodat nu de betrek- k.ngeu van secreiaris en penningmeester beiden vacant zijD. Desi Rommel. Bij 't bewerken van een stuk ijzer had A. G. het ongeluk een stukje daarvan in z'n oog te krijgen met het ge volg dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar wij verneraeD heeft de vorst der vorige week, bij velen nog al schade toe gebracht inzonderheid aan aardappelen en leggoed. Terwijl de dochter van S. d. P. van 't bed stapte, had zij door te struikelen het ongeluk te vallen eu haar rechter- bovenarm te breken. A. V. werd Zaterdag j.l. zoo hevig door een paard op z'n voet getrapt, dat hij gedurende een paar dagen geen werk kon verrichten. Naar wij uit goede bron vernemen, is de door P. L. op de proef gestelde aardappel-zetmachine wegens onvoldoend heid aan den leverancier teruggezonden. Toen W. d. V. vau O. P. Zaterdag j.l. zich per roeiboot naar hier zou begeven werd nabij deze gemeente, zijn boot door den sterken Noordewind tegen het oever- steenwerk aangeslagen en kon hij slechts met moeite en spoedig verleende hulp aan het doodsgevaar ontkomen. -Tot de zeldzaamheden behoort zeker ook wel dit, dat men bij enkele landbouwers alhier weder begonnen is het buitenliggend leggoed, enz. onder wiuterdek te steken. Ooitgensplaat. Een pleizierige ver jaardag. Donderdag II. had de knecht van den landbouwer VV. Korteweg, welke dien dag juist jarig was, het ongeluk dat bij het ploegen de paarden te water gingen, doordat de kant afbrokkelde. De man kwam er met een nat pak at. De lotelmgen J. Duim, P. C. van Gent en J. de Waal zijn opgeroepen ter inlijving op 16 Mei a.s. Eene openbare vergadering van den Raad is belegd tegen Woensdag 12 April a.s. des namiddags 2 uur. Bij publicatie is ter kennis gebracht dat de vorderingen ten laste van het Rijk, Provincie en GemeeDte na 1 Juli verjaard zijn. Oude Tonge. De grond aan den Zui- derlandschen dijk is ingezet door den heer Adr. van Markenstein ad. f 205 en gemijnd door den heer Roebeling van Battenoord. Door den Heer Burgemeester alhier is tegen Donderdag 13 April a s. des voormiddags ten ro ure een Openbare vergadering van den Raad belegd. Maandag 10 April 1.1. kregen twee vrouwen ruzie die zoo hoog liep, dat de eene de andere met een klomp een gat in haar hoofd sloeg, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. In 1811 opgericht als toemalige dorps herberg, en bewoond door Pieter Brooshoold ging dezelve later over aan M. Brooshoofd waarna ze nogmaals overging aan den tegenwoordigen Hotel P. Brooshoofd, welke thans de zaak heeft overgedaan aan zijn zwager H. M. Roodzand, waardoor het 111 de laatste jaren, modern ingerichte gebouw, dus een anderen naam krijgt. Ilerkingen. Maandag 1.1. geraakten een span paarden van D. Wittekoek alhier, bespannen vcor etn wielkar beladen met poters, aan den haal. Ofschoon de knecht zich flink hield en alle pogingen aanwend ze tot stilstand te brengen, mocht dit hem niet gelukken, dan na toegeschoten hulp van een paar in de nabijheid zijnde perso nen. Met eenige malrieele schade aan de kar, en kleine verwonding aan de knecht, liep dit ongeval overigens vrij goed af. Belanghebbenden worden attent ge- maakf dat het Besiuur van den polder Dirksland voornemens is aan te besteden ongeveer 160 M3 grint te rijden naar onder scheiden plaatsen, (Zie aanplakbord) Briefjes moeten worden ingeleverd voor 15 April e. k. des nam. 6 uur bij den opzichter de Groot te Dirksland. Melden we u de vorige week dat de Klaversche weg, in gereedheid werd gebracht tot begriming, ook de Molenweg wordt tot dat zelfde doel in gereedheid gebracht, (ïleiiieefiieritad. Verslag van het verhandelde in de Upenbare Raadsvergadering der Gemeente SOMMELSDIJK, op Vrijdag 7 April des nam. 7 uur. Voorzitter de Ed. Achlb. Heer Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering werden door den Secr. gelezen en onveranderd goedgekeurd en ge teekend. 1. Ingekomen stukken. Missive van H. H, Ged. Staten het Raadsbesluit van 17 Febr. tot het aangaan van een kasgeldleening van f3000 goed gekeurd terugzendend. Missive van H. H. Ged. Staten terugzendend het Kohier van H. Omslag hetwelk in de vorige vergadering vastgesteld. Missive van H. H. Ged. Staten het Raadsbesluit goedgekeurd terugzendend tot wijziging der Begrootiug 1910—1011. Missive goedgekeurd terug zendend tot vaststelling van Kohier der Honden belasting en nog enkele Missive's welke allen voor kennisgeving aangenomen wordeD. 2. Esn verzoek van L. Goudswaart te Middel- harnis om afschrijving voor L. Goudswaart Sr. wegens overlfjden van den H. O. over een tijd vak van XI maanden. B. en W. stellen voor om dit over 10 maanden te verleenen. Wordt besloten. 3. Een schreven van het Bestuur van Volks- onderwjjsomtrentde schootgetdhefflng verzoekend in veel ruimer mate vrijstelling toe te passen. B. en W. stellen voor dit voor kennisgeving aan te nemen daar volgens de verordening B. en W. te beslissen hebben. Dhr. Peekslok. Ik wil niet betwisten dat die bevoegdheid bij B. en W. behoort maar wil ik B. en W. uitnoodigen aan die bevoegdheid nadere toepassing te geven. Voarz. We zullen van die wensch nota nemen. 4. Een verzoek van dhr. C.v.d. Velde om lantaarns te plaatsen aan het Molenpad omdat Voorz. B. en W. hebben den toestand opgenomen en adviseeren die lantaarn vlak voor die straat een eindje om te laten zetten zoodat deze dan op den hoek van het Molenpad komt en dan een eind verder b. v. bij den dam een nieuwe lantaarn te plaatsen. Dhr. De Graaf. Worden die oogenblikkelijk ge- p[aats' of wanneer de woningen betrokken zijn. Vooir.Ik zou het wenschelijk achten om het te doen vanneer de woningen betrokken zyn. Wordt aluus besloten. 5. Een verzoek van de Zangvereen. Excelsior om voor bun wekelijksche repetities een lokaal der Bewai rschool te mogen gebruiken. Voorz. B. en W. stellen voor om hierop af wijzend te beschikken. Dhr. Van Dorsser. Als men nu den één ver gunning geeft en dan ander niet dat is toch ook zoo wat. Dhr. De Graaf. Mij dunkt dat het in deze be zwaarlijk zou worden"Voorde bewooedster hetwelk ook door de andere ledeu wordt toegestemd Dus wordt besloten hierop aiwijzend te beschikken. 6. Een schrijven van de Gascommissie dat in de vergadering van 27 Jan. besloten is om goed keuring aan te vragen tot de ontvangsten toe te voegen do som van f1380,115 verdeeld over de post zooals in de staat is aangegeven. Dhr. De Graaf. Is dat alleen voor de Gemeente Sommelsdijk. Voorz. De leening die de Gascommissie wenscht te gaan komt geheel buiten gemeeuli lyke Admini stratie en die komen ook niet op de Begrooting maar komen ten laste der Gasfabriek. 7. Rekening en verantwoording van genoemd Commi-sie. Bruto opbrengst 111224,24', Bedrijfa winst f752,00. Aldus goedgekeurd. 8. Een verzoek van Matth. Buurveld, K. Goudswaart, Jan Mastenbroek en M Dorst tot aanleg eener straal van de Langeweg tot den oostelijke Achterweg, waarvau de Voorz. de teekening laat zieD. Voorz. B. en W. vragen machtiging om aan de eigenaren te vragen wat ze willen. Dhr. De Graaf. Eer daartoe een beslissing ge nomen wordt zal er toch zekerheid moeten zjjn ot daar gebouwd wordt. Voorz. Ik geloof dat er lief habberij genoeg voor is, maar nu zou ik aan de heeren willen vragen of we prijsopgaafaaa de eigenaren moeien vragen. Vervolgens moet de rooilijn aangegeven worden van de nieuwe straat daar dit aangevraagd is omdat er een Geheel-Unthouders-Koffiebuis gesticht moet wordeD. Dhr. Peekstok. B. en W. kunnen toch die rooilijn bepalen zooals ze willen wanneer ze maar met de straat rekening houden. Voorz. Dat kan bij een oude straat wel maar bij een nieuwe moet de Raad beslissen. Vervolgers stelt de Voorz. voor om de rooilijn op 10 M. te rekenen. Aldus besloten. 9. B. eu W. stellen voor op de post Onvoorziene Uitgaven kosten van zegels enz. af teschrijveD. Aan de ontvangsten toe te voegen voor de Tele grambesteller f120. Goedgekeurd. 10. Voorz. zegt dat de Gemeente-Arcitect ge vraagd heeft om een nieuw torenvlag aan te schaffen en dat B. en W. daaromtrent machtiging vragen. Die machtiging wordt verleend. Bij de rondvraag vraagt dhr. Peekstok nog wanneer dat er toelating was tot de O. L. School. Waarop door den Voorz. geantwoord wordt dat- het met 1 Mei is. Vervolgens zegt dhr. de Graaf nog als dat hefc hem opgevallen is dat er zooveel putten in de Voorstraat zijn daarom verzoekt dezelve beleefd die dicht te laten maken waarvan door den Voorz. toezegging wordt gedaan dat het gemaakt zal worden. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorz. de Openbare Vergaderingen gaat dezelve over in geheime ziuing. op VERSLAG van het verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der Gemeente STAD AAN 'T HARINGVLIET Maandag 10 April 1911 's nam 2 uur. Present met den voorzitter alle leden, met uitzondering van den heer I. Soherpenisse, die door onges'eldheiil afwezig is. Nadat de vergadering door den voorzitter op gebruikelijke wijze is geopend, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Aan de orde. Ie. Ingekomen snikken. a. Besluit tot het doen van een ai- en overschrijving van Gedepu'eerde SU'tn goed gekeurd Icrug ontvangtn. b. Vcrs'ag van he* herhalings-o'ndcrwijs cursus 1910 1911 wat na voorlezing voor kennisgeving wordt aangenomen. c. Een» missive van H. H. Ged.-Sfaten waarbij wordt medegedteld he. bedrag van httgeen ingevolge de wet van 1897 aan de gemeente zal worden uiigekeerd, hel weik voor kennisgeving wordt aangenomen. d. Een missive len geleide Van de rekening der Gezondheids-commissie, dienst 1910. Na •enige besprekening wordt de rekening on veranderd goedgekeurd. 2e. Hierna volgt de bespreking in zake

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1