Zaterdag 8 April 1911 26sl,! Jaargang JN1648. O 3 voor de Zuidhollandsdie en Zeeuwsche Eilanden. 1EI BLAD. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN. 9SÓ8 SOMMELSDIJK. Bijenteelt. 2? jütir vao deti tielia Zeedijk jd 25 jm. 21 j iar ea iin A'phen 10 maun- NT. L E. v. Vliet en N.ii: egaal, jm. 22 j. jaar. oud 23 jaar z. v. Adriana Melissan*. scBiool, feelte. teiiiugeu. tg 9 April 1911. <iae Kerk. I1JDAG. oncls 6 uujrgods- ningen. r, uur, Bevestiging van uur Ds.Westrik. uur I's. Bruining, en n opgaaf ontvangen, ur Bidstond vour 'i. bediening De. Emmen. Hack. ontvangen, uur Ds. Bruining van dienst, nam. 2 Ds. Wentiuk. tvangen. Ihr. Ilaek, nam. geen 2 uur Ds. Kroeve. ïtvangen. Sevestiging Lidmaten, F. de Gidts. angen. Kerk. eu 'a avonds G uur a/d Lek. Dorm.9,30 en 5,30 uur link. r Leeskerk nam. 2 uur onds 5,30 leeskerk. nam. 2 uur leeskerk en 's avonds 6 uur am. 2 uur Ds. v. Duin. 's Avonds G uur, Ds. erde Kerk. am. 2 en 's avonds G 2 en 's avonds 6 uur 2 en s avonds 6 uur isden. a 2 en 's avonds 6 uur n. 2 en 's avonds 0 erde Kerk. narnid. 2 Leeskerk. 3 Kerk. Ds. Rössing. ia tie. de Kerk. en 's avonds G uur iVliddelharnis. ingeu. e Iierk. RINGVLIET. Diepenhorst en L. ter van M. W. Keijzer RINGVLIET. ieuwe leerlingen v»o hooi alhier lesaat bij het hoofd dier ron vernemen zal het maal zijn, dat de Gemoente in de vergadert. Zondag stoefeningen weer in ehouden worden. MEL. nuttige handwerken 15 April a.s. benoemd Ik. ei 1911 zal aan Mej. bjjstand aan de O. L. orden goven, wegens iiouni. D. van der Meide nBtra, hoofd der Chr. volg toelatingsexamen Bijz. Normaalles1 en EN. dienstjaar 1910 der cdurende acht dag'U L. v. d. Velde Lz.J.r. ns idmaten der Ned tegeu Mnanduguvond ncis'uriekamer alliier jaren beroepingswerk el door de leden zal ND. t Ds. D. C. Pieneman eref. gem. alhier, na Overduin van Lisse de te doen. erduin andermaal op NT. maten der Herv. Kerk g van een predikant rlingen, diakenen in zal gesohieden door EDE. V. de tienjaarlijksche mtrent Kerkeraad of orv. Gemeente alhier. enigingen. mis. .opG. G. Pred. 12: 13b ur. g: voor de pauze Jo* uze Ons Prog. art. 9. aringvliet. r. op G. G. Immanuel uur in de consistorie mei. ver. iedere Vrydag- storiekamer der Ger, Deza (Jouraat verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. a a a zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50zonder f 4,50 per jaar, Wonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. GITGEVES Telefoon Interconam. So. 2. Adverteutiën 10 cent per regel en 3/t maai. Reclames SO per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dienstaanrragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaau Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- ea Vrijdagmorgen 10 uur. §1 as kefs voor «1^ BSealatn'Ssf» ïH-siriisd, Adverieiiliéii en verdere ^Administratie tranco fe «enden aan desa Uifareve' La»d° en Tuinbouw. Een paar nuttige gewassen. i. Daar zyn vele gronden, reeds jaren en jaren in cultuur, die toch feitelijk daarvoor niet ge schikt zijn. Tengevolge van de armzalige be mestingen in vroegeren tijd is de bodem arm ge bleven of geworden, bedelarm soms, zoodat hij groote behoefte heeft aan stikstof en andete voedingsstoffen, en aan humus. Gaat men totaal uitgeboorde akkers behoorlijk met kuntstmest be mesten, dan is de eerste jaren de oogst dikwyls teleurstellend en blyft deze wegens den onvol doenden eultuurtoestand ook onzeker. Zij, die zweren bij de oude bemestingsleer, groote ver wachting hebben van de humusvormenden waarde van den stalmest en daarom de kunst meststoffen („hulp" meststoffen, zeggen zij het liefst) verre beneden den stalmest stellen, zul len in zulke omstandigheden aanraden: de eerste jaren flink met stalmest te bemesten. Wij achten dit echter te kostbaar en ook niet de meest doeltreffende wijze, om den grond in goeden cultunrstaat te breDgen. Hier is o. i. aangewe zen de verbouw van een of ander vlinderbloe mig gewas van serradella of lupinen, 't zij air hooidgewas, of onder dekvruchtofalsopvolgend gewas. De kunstmest stelt ons nu in staat deze gewasseD, welze vroeger zeer vaak mislukten, op uitstekende wjjze te verbouwen en daardoor den grond in meer dan een opzicht te verbete ren. Het welslagen van de teelt van andere ge wassen wordt daardoor, zonder groots bemestingE- kosten, verzekerd. Over de teelt van beide gewassen willen wij een en ander mededeelen 't eerst met het oog op den tyd van zaaiing, over terrsdella. Ser radella levert een uitnemend veevoeder en kan reeds om die reden worden verbouwd, maar werkt ook groudverbeterendle. omdat haar wortels diep in den grond dringen en zij den bodem luchtig en los maakt; 2e. dewijl zij de bouwroor verrijkt, eensdeels door de voedings stoffen uit den ondergrond op te halen, anderdeels door het vermogen barer wortels om de lucht- Btikstof die kostelijke eu anders zoo dure voedingsstof! in de plant zelf en dus ook in den grond vast te leggen. Serradella is voor het vee iicht verteerbaar, heeft een groote voedings waarde, mag daarom gerust de spurrie vervangen en staat boven deze om haar grotidverbeiereude waarde. Als boofdgewas kan zij ir te le helft van April worden gezaaid onder dekvrucht, 't liefst onder rogge, na 20 April. Men doe het, zoo mogelijk, bij vochtig weer; zij slaat dan beter aan. Serradella, als hoofdvrucht, kan reeds begin Juli gemaaid worden, in Augustus voor de tweede, en later misschien nog voor de derde maal, wanneer men n.l. niet te kort afmaaii. Onder dekvrucht kan zij in October een snede groenvoeder gevende stoppel kan dan, ter verbetering van den akker, worden ondergehouwd ook kan men dit als men het noodig acht, ti< t geheele gewas doen. Onzuiver land kan, als de serradella welig groeit, van onkruid min of meer schoon worden; echter: vervuild land. vo< ral waar .kweek" de baas is, gebruike meu voor de serradella teelt Diet. De hoeveelheid zaaizaad is 4050 kilo ol meer per H. A. onder dekvrucht bjj afzonderlijke cultuur 25—35 K. G, De bemesting geschiedt met kunstmest: voor serradella als hooidgewas per Hectare400 i. 500 K. G. patentkali 4 <1 500 K. G. superhosphaat en niet te vergeten een kleine hoeveelheid Chili, b. v. 100 K. G. misschien is meer noodig, om, het gewas flink aan den groei te helpen. Teelt men de 8. onder dekvrucht, dan moeten 2—3 baaltjes kali en phosphorzuurmest meer dan andersworden toegediend. De serradella verbouw moet meer en meer algemeen worden. (8l0t volgt.) O. JB. De Aprilmaand is et. Op een'mooien dag, als do thermometer minstens 10 a 12 gr. Celsius wijst en het r/Siil van wind// is, maken we ons gereed onze volken na te zien. 't Is 10 uur in den voormiddag, de verzamelaar- sters zijn alle in 't veld, we hebben dus een mooie gelegenheid. Beschut uw handen en gezicht, want het onderzoek moet met alle kalmte en beda-ïdheid geschieden. Daar slaan een zestal korven, laten we die eerst eens inspecteeren. Eenige rookwolken blazen we door 't vlieggat en wachten dan even met een mes krajben wij den* korf, die is vast gehecht nan den stalnodem los, en blazen wat rook onder in den korf. Dan draaien wij dezen onderstboven en reinigen de plank van alle vuil. De korf tussihen de knieën (nog beter: tusschen een ouden stoel zonder leu ning), plaatsend, bezien wij den inhoud. On danks den rook konten uit het. midden eenige bijen ons bedreigen: geen kwaad teeken 1 Wij drijven ze terug, drukken met beide handen de raten wat vaneen en zien nu dieper ge sloten broed, met bruinachtig deksel. De moeder is er, want er is broedde bevolking is levenslustig, en de raten zijn eer geel dan zwart. Nu blijft ons over den korf te wegen: 21 ponden 1 Stel het gewicht van dsn korf op 7 pond, niet te min dat der raten, bijen, pollen, broed, enz. op 5 pond, samen 12 blijft 9 pond honig. Dat is voldoende 6 voor de maand April en 3 voor de eerste Met-dagen. Wij zijn, over den uitslag tevreê. No. 3 is aan de beurt. Wij merken hier ongeveer hetzellde op, alleen de raten zijn eerder zwart dan geel, niet zoo moot dus. Deze wegen derhalve 800 a 10U0 grammen zwaarder. Daar de korf ongeveer evenveel weegt als no. 1. zou ik no. 2 een kilo goeden honig (of suikerstroop) oedieuen. Moest ik een van beide koopen, dan gaf ik gaarne voor den eerste een gulden meer dan voor den tweede, en zou voor dten e oogeren prijs hem nog prelereeren, No. 3 kom>. op de bascule: 24 pond. Be volking en oroed zijn goed, maar de raat is zoo zwart, dat zij wel 4 a 5 jaar Oud lijkt Ondanks het 3-pond hoogere gewich dan van 1 en 2, is deze korf minder waard, daar hij met veel mier voordeel zal geven. Dezen zomer kan hij nog winst geven, maar dan mag hij niet meer mee: die harde en dikke cellen, welke gemakkelijk Van vocht doordron gen worden en moeilijk kunnen worden ver warmd, bieden den bijen geen goede verblijf plaats meer. Ook de vierde korf valt bij beschouw.ng niet trgen, doch het gewicht is le min 16 pond, dus slechts 4 pond honig. Daar zou minstens een pond ot vijf bij moeten m t n- stens zeg ik, want we verliezen bij de voedering alloos. Och wat is No. 6 lichtmaar 12 pond 1 't Voedsel is bijna op, gezien het gewieht van den kort, raten, oroed, pollen, enz. De moeder is er echter nog wat is dat armoedige volkje, ondanks hun ellende, wakker en levendig I Onder zyn de ruien deerlijk gehavend, ,de plank ligi. vol stukken raat en doode bijen. Wij snijden de oeschadigde raten weg, reini gen de plank terdeeg, en in regelmatige hoe veelheden dienen wij 5 kilo bonig toe. Voor iemand die koopen wil, heelt deze kolonie geen waarde. De taaiste korf is aan de beurtde bevol king is goed en 't gewicht ook, maar er is geen leven, geen araetd, geen vertier waar te nemen een droeve, doodsche geest heerstjht tn den korf. De bijen vliegen en draaien en keeren om den korf, cn zetten zich stil op de plank, aleer zij beur mageren buit binnen .rengen. De toestand daar binnen trekt haar niet aan. Er is wanorde en verslagenheid. Wij zoeken naar broed, maar vinden bet niet. De bijen schijnen moederloos. Wat te doen Wij zeiden het al eer haast u niet. Gaat niet Itrecht over tot vereeniging met andere bijen, maar oeien geduld en bewaak deze kolonie als een verdachte. (Slot volgt.) C. B. SJit de S*ers. Ingezonden btukken. Wij lezen in onze tiilver- en Vecht- bode het volgende Wij vonden in de Volkscourant de volgende asterisk »Hoewel het aan de eene zijde, als bewijs dat onze menschen meeleven, soms aangenaam kan zijn iets te ont vangen voor de courant, kan het ter anderer zijde ook zijn ontzettende moeilijkheden baren. Nemen wij 't stuk op, dan allicht komen er een of meer lezers, die brie ven of briefkaarten aan de redactie schrijven, waarin dat opnemen sterk afgekeurd wordt. »Gij breekt de cou rant af«, schreef iemand, »met zulke dingen op te nemen »L)an wil ik 't blad niet meer lezen*, een ander. Weigeren we aaneen stuk plaatsing, dan wordt de inzender kwaad. Nu weer iemand uit N. 't Was een zuiver ker kelijke kwestie. Hij keurde het zoo af dat de predikanten, die daar kwa men preeken, des Zondags per rijtuig of op andere wijze aankwamen. Zij moesten het logies, hun aangeboden, maar voor lief nemen, en sommige de 3 de beurt in eigen gemeente dan maar loslaten. Nog niet zoo lang ge leden ging deze inzender zelf op een Zondagmorgen per spoor uit. Ik beschouwde dit als zuiver locaal niet alleen, maar daarbij zoowel te kerkelijk als te persoonlijk, om het op te nemen. Gevolg een schrijven Waarom is mijn stuk niet geplaatst 9 Ik geef ten antwoordNiet in 't algemeen belang zou schadelijk werken voor de evangeliesatie ten uwent, en behoort bovendien meer bij den kerkeraad enz. ter sprake gebracht te worden*. Mijnheer boos schrijft een brief met persoonlijke hatelijkheden en zegt direct zijn abonnement op. Nu, ik denk, als ikj't stuk geplaatst had, dan waren er misschien wel 10 opzagen ingekomen. Men moet 't dan maar zelf weten. Persoonlijk dit wil ik toch al dien heethoofden eens ver tellen, heb ik er geen zier belang bij, of de courant blijft of niet. Voor mij beteekent ophoudenhet ontslagen worden van veel werk en veel verdriet I Vooral als het gaat op deze manier. Onlangs met enkele chr.-geref, uit W. en N.P. en no weer uit N.S. P." Deze asteriks biedt ons een blik in het leven van den journalist. Zoo gaat 't. Over het minste of geringste zijn de lezers aangebrand. En de >Christelijke« lezers zijn 't dikwijls al zeer spoedig. Dan wordt het abonnement opgezegd. En de Chr S elijke pers in den steek gelaten. En nu is het merkwaardig, hoe veel die zelfde ontvlambaren van de neutrale pers kunnen verdragen. Als deze een stuk weigert, dan zeggen zij hoogstens »du ja, maar 't is ook. een neutraal of liberaal blad*, en zij blijven abonné. Maar laat de Christelijke pers, hetzelfde eens doen 1 Dat »lieve« soort menschen moeten 't maar eens onthouden, wat de Volks courant schreef, dat de redacteuren in den regel er geen zier belang bij hebben of de courant blijft of niet. Voor hen beteekent ophouden inderdaad veelal een ontslagen worden van veel werk en ver driet. 't Is veelal de liefde tot het beginsel, die de redacteuren leidt. Maar anders? Dacht men nu werkelijk, dat de geregeld wederkeerende arbeid, de ondervinding van miskenning en allerlei onaangenaam heden, het loon dat voor onze Christe lijke persmenschen, dikwijls minder dan een kruiersloon bedraagt, het redacteur schap van onze pers zoo begeerlijk maakt? 't Schijnt Want steun uit onze krin gen is dikwijls gering. Onze menschen schijnen nog maar steeds niet hoog be lang van eene pariijpers le begrijpen. Zij willen het zeker niet begrijpen. Een pluimpje verdient. De Tweede Kamer, zoo oordeelt de Briefschrijver van De Tijd, verdient een pluimpje. Zij heeft de laatste week even hart als vruchtbaar gewerkt. In het openbaar deed zij afde zedeloosheidwet, de successie belasting, de Berner conventie, het Landbouwonderwijs, en de Arbeidswetin de afdeelingen zal zij, als straks haar Paasch vacantie intreedt, hebben onderzocht de Militiewet, het ontwerp omtrent de kustver dediging, de lager onderwijsnovelle en de middelbaaronderwijsnovelle, de bakkerswet, de ziekteverzekering. Haar individueele leden vonden tijd tusschen dit alles voort te werken aan de ziekteverzekering, aan de armenwet, aan het legeronderzoek enz. Men zou al bijzonder veeleischend moeten zijp, wanneer men zich dan nog beklaagde over de hoeveelheid arbeid, die werd afge daan. Meerderheid en oppositie hebben dan ook in dit opzicht reden over hare houding tevreden te zijn en de laatste weken als de beste te beschouwen. Ik noem ook de oppo sitie, want ook zij heeft ditmaal medege werkt aan een vlugge afdoening van zaken. Door leusenen. Mr. Tro-lsira acht het noodig geregeld te Amsterdam aan den blaasbalg te trekken; anders dooft het vuur van 't algemeen kiesrecht uit. Drie redevoeringen heeft hij reeds ge houden. Welnu, dat is zijn recht. Maar recht is 't niet, om door middel van leugenen deze actie aan te wakkeren en op de anti-rev. partij een blaam te werpen. W at is 't geval P Een zeker Mr. Leenderls, is dezer dagen tot doctor in de rechtsgeleerdheid gepro moveerd over het antirevolutionaire begin sel der Overheid. Toen nu de jonge doctor zich neerzette tot het schrijven zijner dissertatie was hij 't nog met deze anti-revulutionair leer eens en beoogde hij een verdediging er van te geven. Nader onderzoek bracht Mr. Leen- derts tot de bestrijders. Zoo iets is mogelijk. Nu word er echter rondverteld, dat deze Leenderls, student was aan de Vrije Uni versiteit en dat deze Universiteit weigerde hem te laten promoveeten. Deze beide leugens zijn direct den kop ingedrukt. Er is eenvoudig geen WOOrd van waar. En wat spreekt Mr. Troelstra op Dins dag 28 Maart? »De Vrije Universiteit weigerde hem te laten promoveeren hij heeft zijn nieuw licht moeten laten schijnen aan een paganistische Universiteit, Zoo luidt het verslag in Het Volk. Nadat al iang deze leugenachtige be richten tegengesproken zijn, nadat dus Mr. Troelstra al voldoende tijd heeft gehad, moet hij met deze leugenen de vergadering wat opvroolijken. In het socialistisch woordenboek staat een werkwoord Sybrandiseeren. In de nieuwste druk van dit woordenboek is dit werkwoord er uitgelaten en daarvoor in de plaats gezet>Troelstraiseeren. (>De Getuige.*) „Practisch". Hoe »praktisch" die socialisten te werk kunnen gaan, bewijst weer het voorstel, dat zij indienen willen ter verscherping van de leerplichtwet en waarbij ze dan ook willen schrappen de zes weken 's jaars, die thans toegestaan zijn voor den landbouw. Neem nu b.v. het aardappeldelven, zoo- als dit in vele streken van ons land ge schiedt. Daarbij is het zoeken en uitzoeken van de aardappels een werkje, dat zich bij uitstek leent voor kiederarbeidwaar ze ook niets slechter van worden en waardoor het gezin, enkele weken lang, een aardige stijging van inkomsten geniet. Wat hoog, hóóg noodig is. Dat moet dan afgeschaft. Is 't dan een vochnge herfst en moeten de grooten niet slechts delven, maar ook rapen, dan komen er eenvoudig handen en komt men tijd tekort, om den aardappel oogst behoorlijk binnen te halen. Doch dat geeft niet. Toch maar door zetten. Het leven moet zich maar sch.kken naar de strafste theorie. (»On e Courant HecSit&zaken. Arrondlssenenti Rechtbank. (Kamer van strafzaken.) Zitting van Dinsdag 4 April. Beklaagd van mishandeling heeft na de pauze terechtgestaan K. G., 24 jaar, schippersknecht ta Ouddorp. Beklaagde vertelde, dat op 2 Januari zekers Bakelaar naast hem was komen loopen, om hem te ondersteunen alhoewel beklaagde niet dronken was. Plotseling voelde beklaagde, aan de zijde waar Bakelaar liep een hand in zijn broek/.ak glijden. De hand werd weer teruggetrokken, waarna beklaagde merkte dat hij zijn portemonnai kwijt was. Bakelaa bood aan, nadat hij zich even achter de tiuizen begeven had zich te laten onderzoeken of hij soms de portemonnai niet bij zich had. Toen beklaagde, na dit onderzoek, niets vond, had hy Bakelaar een pak slaag ge geven, De portemonnai had hij later van de politit teruggekregen, het geld dat er dien avond in was (waaronder een bankbiljet van f 25) was er echter uit verdwenen. Getuige Bakelaar verklaarde, dat hij tengevolge van deze mishandeling eenige dagen door ten dokter behandeld was. H(j ontkende de porte monnai te hebben gerold. Het O. M.waargenomen door Mr. W. P. R. Bouman, eischte een gevangenisstraf van veer tien dagen. Heling door een gemeente veldwachter. De gemeente-veldwachter van Stellendam, 52 jaar, wonende aldaai, zou in Mei 1910 eene hoe veelheid van 8 H. L. haver ten g-schenke heb ben aangenomen, wetende dat deze haver van misdriji afkomstig was. Beklaagde verklaarde, dat hij reeds 22 jaar veldwachter te Stellendam was; hij was boven dien nog onbezoldigd gemeente-veldwachter van Goedereede, Melissant eu Dirksland. Naar aan leiding dezer zaak was hij vocrloopig geschorst, met behoud van traktement. Op zekeren morgen iu Mei van het vorige jaar vond getuige achter zijne woning acht zakken haver staan, die nat waren. Hij beschouwde dit als een geschenk van een der visschers van wie hfj wist dat zij belast waren met de berging van de lading van een in het Haringvliet gestrand vaartuig. Hfj wist dat de lading uit haver be stond. Nochtans had hfj in deze gift geen kwaad gezien: anders had hij ze zeker niet aangenomen. Van welken visscher hy de haver gekregen had wist beklaagde ook nu nog niet: hy ver moedde wel dat er een zak by was van getuige Kalle: deze toch was 'savonds te voren het eerst van alle anderen terug en toen beklaagde hem zag, vroeg hy dezen of hij niet „een zak rommel" voor zyn kippetjes wilde hebben. Hy had hierop geen ja en geen neen geantwoord. Beklaagde wist Diet dat er met de lading van gestrande schepen nog al eens raar gehandeld wordt, en visschers aau het woord „rommel" sa „opveegsel" een uitgebreide beteek-nis geven. Later had hy wel van de ryksveldwachteri gehoord, dat er verschrikkelijk veel van de b« wuate lading gestoleu en verhandeld was. Hy had de ten geschenke gekregen haver gedroogd en later aan zekeren Buys voor f 25 verkocht, omdat zyn varkens het niet wilden eten. Nooit had hy iemand gevraagd om te weten te komen wie de gever wae; hy had er dus ook nooit iemand voor bedankt. Voor den ryksveldwachter, die beklaagde het eerst verhoorde, had hy nog verklaard, dat ge tuige Kalle hem 's avonds te voren had toege voegd: „je moet van avond maar niet aan de kaai komenje moet maar niet nauw kyken", en dat hy 's morgens ds zakken haver vindend, begrepen had dat deze woorden met dit cadeautje verband hielden. Thans beweerde beklaagde zich niet meer te herinneren dit tegen den veldwach ter gezegd te hebben: wel had hy het desbe treffend procesverbaal geteeksnd, maar hy was toen te zenuwachtig. Hij ontkende pertinent dat Kalle de bewuste woorden had gebezigd, 's Avonds voordat hy de haver kreeg, was hy om 19 uur naar bed gegaan. Getuige Koese, verklaarde, in dienst van Kalle, op een dag in Mei 1910 met diens blazersschuit behulpzaam te zyn geweest by het overbrengen van haver uit hetges rande stoomschip naar een lichter. Na afloop waren ze teruggezeild: ze hadden toen een zestal zakken opveegsel by zich. In Btellendam teruggekomen, bracht getuige op last van zyn baas een zak „opveegsel" naar beklaagde; het was toen waarschynlyk ruim 10 uur 'savonds. Hy zag beklaagde in diens ach terhuis, waar nog twee zakken stonden, gelyk aan die, welke getuige bracht. Zonder dat ze één woord tegen elkander gezegd hadden, bad getuige den zak van zyn schouders afgenomen en neergezet, by de andere, waarna hy heengegaan was. Getuige werd er nu op gewezen dat een vracht- ryder indertyd voor den ryksveldwachter ver klaard dad 25 H. L. haver 16 hebben bezorgd by iemand in Dirksland; welke haver hij had op gehaald by getu ge Kalle en zyne beide knechts. Hy verklaarde nu dat dit best mogelijk was: hy bedoelde toch, dat elk der knechts zes zakken opveegsel by zich hadden, terwijl de schipper een dubbel portie had. Getuige Kalle werd erop verzoek van het OM. op gewezen dat hy zonder bezwaar voor zichzelf, kon verklaren, datgene wat de waarheid was,

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 5