voor tie ^uidliollanitsclie en Meeuwsclie Eilandesi» Zaterdag 8 April 1911 2 Antirevolutionair 26slffl Jaargang N\ 1648, Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, Drie Bladen en Zondagsblad. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondageblad 75 Cent. zonder - 50 - jf 7i n y> 71 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder 4,50 per jaar. Af'zanderiiike nummers 5 Cent Mot Zondaarsblad 7 Cent. UITGEVER SOMMELSDIJK. Wlefoon Interconn. Wo. S. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan, Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. %lie stufefcen voor «Se atedadie sieaSesiid, tdverfenfien es» verdere tdmlnfstratle franco foe se «enden aan den 1 iiacvei Dit nummer bestaat uit ufficieel Gedeelte. WETTEN, BESLUITEN, AANSCHRIJVINGEN, MEDE USEL1NGEN, ENZ. Wet van 14 Juli 1910 (Staatsblad no. 203), houdende bepalingen ter bescherming van trekhonden, welke ingevolge Koninklijk besluit van 8 Februari 1911 (Staatsblad no. 44), met 1 September 1911 in werking zal treden. Artikel 1. Het is den houder van eene hondenkar verboden die te gebruiken of te doen gebruiken lo. anders dan met inachtneming van de voorschriften, omtrent de lichamelijk gesteldheid en de maat der honden, het tuig, de hondenkar en het geleide bij algemeenen maatregel van bestuur gesteld 2o. tenzij hij als houder zij ingeschreven in een register, aangelegd door burgemeester en wethouders der gemeente, waarin hij woonplaats heeft. Deze wet verstaat onder hondenkar een voertuig, met één of meer honden bespannen. Artikel 2. Burgemeester en wethouders gev. n bij de in schrijving aan den houder een nummerbewijs af. Zij weigeren de inschrijving of halen eene reeds gedane inschrijving door, indien hond, tuig, hondenkar of geleide niet voldoen aan de voor schriften, bedoeld bij artikel 1. Eveneens, indien de houder tweemaal binnen een jaar onherroepelijk is veroordeeld wegens overtreding, betzij van deze wet of van de krachtens haar bij algemeenen maatregel van bestuur gestelde voorschriften, hetzij van artikel 254 «f artikel 455 Ie. of 2e.?, van bet. Wetboek van strafrecht, met dien verstande, dat waur.eer twee jaren verloopeu zijn, nadat de laatste ver oordeeling onherroepelijk is geworden, daaraan geene reden tot weigering of dooi haling meer kan worden ontleend. Met onherroepelijke veroor deeling wordt gelijk ge3teld betaling van de opgelegde boete. Artikel 3. Tegen elke beschikking van burgemeester en wethouders ter zake van inschrij ving of doorhaling kan door den belanghebbende, biuuen dertig dagen nadat hem de beslirsing is meegedeeld, voorziening worden gevraagd bij Gedeputeerde Staten. Artikel 4. Het ia den geleider van een hondenkar verboden die te gebruiken lo. anders dan met inachtneming van de voorschriften omtrent de bespanning, de be vrachting, en de snelheid bij algemeen maatregel van bestuur gesteld 2o. zonder voorzien te zijn van eennummer- bewys als bedoeld in artikel 2. Een nummerbewijs verliest zijn geldigheid, zoodra voor de hondenkar een andet zoodanig bewijs is afgegeven of de inschrijving krachtens welke het is afgegeven, ingevolge de artikelen 2 of 3 onherroepelijk is doorgehaald. Artikel 5 L Bij algemeenen maatregel van bestuur worden nadere regelen gesteld met betrekking tot de inschrijving, de doorhaling en de afgifte van de nummer bewezen. Artikel 6. Op de eerste vordering van de in artikel 9 genoemde ambtenaren is de geleider van eene hondenkar verplicht die tedoen stilhouden alsmede het in artikel 2 bedoelde nummerbewijs te vertoonen. Artikel 7. Overtreding van deze wet of van de krachtens haar bij algemeenen maatregel van bestuur ge stelde voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste acht dagen of met geldboete van ten hoogste vyftig gulden. Artik.-l 8. j kr®chtei1» artikel 7 strafbaarjgestelde feiten worden beschouwd als overtredingen. Artikel 9. met de opsporing van de overtredingen van deze wet en van de krachtens haar bjj algemeenen maatregel van bestuur gestelde voorschriften zjjn, behalve de bij artikel 8 van het Wetboek van strafvordering aangewezen personen, belast de marechausee en alle ambtenaren van de Rijks- en gemeentepolitie en de ambtenaren van den Kyks- en provincialen waterstaat. Artikel 10. Deze wet kan worden aangehaald onder den het -Van »^rekh0D<ifnwet", met bijvoeging van waarinaL#D [,u?uler V8U bet Staatsblad, waarin de wet 13 gepiaats. r>.__ Artikel 11. Ons te bepaleTdag!" "erkiDg op een Dader door zal^worden dat deze iQ bet Btaat9tilad Departementen Int8 dat aüe Ministerieels ^purtementen, Autoriteiten, Colleges en Ambte naren wie zulks aangaat, aan de nauwkeurige uitvoering de hand zullen houden. Gegeven ten Paleizs het Loo, den 14den Juli [1910. WILHELMINA. De Minister van Binnenlandsche Zaken, HltSMSKEEr. KuNINKLlJK BESLUIT van 6 Februari 1911 (Staatsblad uo. 45) tot uitvoering van de artikelen 1, 4, en 5 der „Trekhondenwet" 1910 (etaatsblad no. 203). Artikel 1. Het is verboden als trekhonden te gebruiken of te doen gebruiken: lo. kreupele, schurftige, gewonde, zichtbaar drachtige of zoogende honden; 2o. nog niet volwassen honden; 3o. houden met eene geringere schouderhoogte dan zestig centimetor. Artikel 2. Tot het tuig moeten behooren een borstriem van minstens vier centimeter breedte van zacht leder, reikende tot achter de voorpooten en met strengen verbonden aan een spoorstok, onder de hondenkar vastgemaakt tusschen de twee uitein den van de boomen een draagriem van minstens zes centimeter breedte en een buikriem van minstens vier centimer breedte, Artikel 3. De hondenkar moet voorzien zjjn vansteunsels die voorkomen, dut zjj den hond drukt, wanneer hij in rust is, en van een drinkbak. Up de kar moeten de naam van den houder en van de gemeente, wuarin h(j woonplaats heeft, alsmede het nummer van de kar goed leesbaar voorkomen. Artikel 4. Als geleider van de hondenkar mag niet op treden een persoon die den leeftijd van veertien jaren nog niet heeft bereikt. Artikel 5. Indien de hondenkar met meer dan één hond is bespannen, moeten de honden naast eikander worden gespannen. Voor de kar mogen niet meer dan drie, onder de kar niet meer dan twee honden worden gespannen. Ouder de kar mogen geen honden worden gespannen, die, te rekenen naar de schouder hoogte, niet rechtop onder de kar kunnen staan Artikel 6. Het is verboden, dat meer dan twee personen op de hondenkar plaats nemen. Ue lading, met inoegrip van den persoon, ot de personen, op de kar gezeten, moet zich in eveuwieht bevinden en haar gewicht mag niet zoo gioot zijn, dat het trekken bovenmatige iuspauniug vereischt. Artikel 7. De snelheid mag niet grooter zijn, dan die van een paard in draf. Artikel S. De inschrijving van den houder van eene hondenkar, bedoeld ia de artikelen 1 en 5 der „Trekhonden wet" 1910 (Staatsblad no. 203), ge schiedt iu eene doorloopende nummerreeks, met dieu verstande, dat voor elke hondenkar een afzonderlijk nummer wordt gebezigd. Is eeu inschrijving onherroepelijk doorgehaald, dan is eene nieuwe ioscbryving eerst toegelaten na verloop van dertig dagen na de doorhaling. Artikel 9. De burgemeester geeft van eene onherroepelijke doorba ing terstond kennis aan de burgemeesters der omliggende gemeenten, met vermelding van de dagteekeniog dier doorhaling. Artikel 10. De afgifte van nummerbewy zen geschiedt kos teloos. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken 1b belast met de uitvoering van dit besluit, hetwelk in het Staatsblad en in de ötaatseourant zal worden geplaats en in atschrift zal worden gezon den aan den Raad vau beate. Gravenhage, den 6den Februari 1911, WiLHELMINA. Fe Minister van Binnenlandsche Zaken. HEBMSKÏEtC. Toelating tot Openbare lagere School. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Sommelsdijk brengen ter kennis van ouders, voogden, of andere verzorgers, die voor hunne kinderen en pupillen op 1 Mei a.s. toe'ating tot de Openbare School ver langen 1 dat zij zich onder overlegging der Vacctne-bewijzen ter secretarie kunnen aan melden van 10 tot en met 23 April a.s. des voormiddags van 9 tot 12 uur; 2 dat alleen worden toegelaten kinderen die den eeftijd van 6 jaren hebben bereikt, ol dien zullen bereiken binnen zes maanden na den dag der toelating, en 3 dat binnen negen maanden na boven- genoewclen datum geene toelating meer zal plaats hebben. Sommelsdijk 5 April 1911. Burgemeester en Wei houders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, I. GEELHOED. J. BOUMAN. Verjaring van vorderingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeen e Sommelsdijk brengen belanghebben den in herinnering, dat alle vorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Ge meente over het dienstjaar 1910 voor of op den laaisten Juni aanstaande, bij besturen en de ambtenaren, die het aangaat, moeien zijn ingediend. Alle op dien termijn niet-ingediende vorderingen, worden voor verjaard en vernie tigd gehouden. Voorts worden belanghebbenden! verzocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening der bewijsstukken zooveel mo gelijk te bespoedigen. Sommelsdijk 4 April 1911. Burgemeester en Weihouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, I. GEELHOED. J. BOUMAN. Waterschap »De Dijkring Flakkee.c BEKENDMAKING. Het Bestuur van 't Waterschap w De Dijkring Flakkee,// maakt bekend, dat, tol nadere aankondiging, van het beweiden zullen zijn uitgesloten, de navolgende verhoogde ot ver zwaarde dijken of gedeeKen daarvan de zeedijken van den navolgende polders Diederik, Roxenisse, Oud-Herkingen, Klin- kerland, Batienoord, Zuiderland, Suyspolder, Lodewijkspolder, den Bommel, Uitslag, Oude Stad, Nieuwe Stad, Westplaat Fiakkee, Kraaye- stein. Dat beweiding van nieuw opgehoogde dijken is beschadiging van werken, dienende tot waterkeering, welk mislrijt kan worden ge straft volgens art. 351 Wei boek van Strafrecht. Art. 351 Wetboek van Stalreeht luidt als volgt Hij die spoorweg- of telegraafwerken, werken dienende tot Waterkeering ot waierloozing, gas- of waterleidingen of riolen, voor zoover deze werken, Ie.dingen of riolen ten algemeenen nutte gebezigd worden, opzettelijk en wederrechtelijk vernielt, beschadigt of onbruikbaar maakt, wordt gestralt met gevangenisstraf van ten hoogsie drie jaren. Op het beschadigen van steenwerk zal ook bovenstaand artikel van toepassing zijn. Middelbi.rms, 5 April 1911. Het Bes uur van het Waierscbap «De Dijkring Flakkee/;^ De Secretaris, De Voorzitter, C. J. H. v. d. Broek. K. P. Roodzant. üinneitSaiHi. Gisteravond vertrok van Berlijn de D-trein, waarmede ook het stoffelijk over schot van Prinses Pauline van Oranje Nas sau naar Delft werd overgebracht. Deze trein kwam hedenavond te 5.45 te Olden- zaal aan. Commissaris der Koningin in Zuid-Holland Met ingang van Dinsdag 18 April is tot Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, ter opvolging van wijlen Mr. J. G. Patijn, benoemd de heer E C. Baron Sweerts de Landas Wyborgh, Burgemees ter van 's Gravenhage, lid der Eerste Ka mer. Zoo men weet was het de antirev. fractie in de Prov. Staten van Zuid-Holland die den heer Sweerts candideerde voor het lidmaatschap der Eerste Kamer, waarvoor hij gekozen werd door de rechtsche Staten- club. Thans houdt hij natuurlijk op, lid van onzen Senaat te zijn. Een levensschets van den benoemden Commissaris behoeven wij thans niet op nieuw te geven, waar wij dit nog enkele maanden geleden deden bij zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer. Toen Dinsdagmiddag in de vergadering van Burg. en Wethouders van 's Graven hage de benoeming van den heer Sweerts bekend werd, ontving deze onmiddelijk de gelukwenscheu van de Wethouders en den Secretaris. Waarschijnlijk zal de Raadsvergadering van a.s. Maandag de laatste zijn, die Bur gemeester, Sweerts zal voorzitten. Eerste-Kainerverkiezing in de prov. Zuid-Holland. Binnen een maand na dagteekening van de benoeming van den heer E* C. Baron Sweerts de Landas Wyborgh tot Com. der Koningin, zullen de Prov. Staten van Zuid-Holland in buitengewone vergadering bijeenkomen ter verkiezing van een lid der Eerste Kamer, iu welke vergadering mede zal worden overgegaan tot benoeming van een lid van Gedep. Staten, ter vervanging van den heer Joh. Krap, benoemd tot lid van de Algemeene Rekenkamer. Pest op Java. Bij het Departement van Koloniën is ontvangen het volg.ende, nadere telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië d.d. 4 dezer, betreffende pestgevallen op Java en de daartegen genomen maatregelen 2>Gisteren acht gevallen en twee doodeu, voornamelijk in het district PeDniDggoengan der afdeeling Malang. De inspecteur Dr. Terburgh is te Tjepoe voor tegengaug van de verspreiding der ziekte in Rembang. Instructie voor opsporing van verdachte gevallen en voor rattenverdelging over geheel Java en Madoera zijn in bewerking. Dr. Nyland is bezig met de bereiding van pestvaccine.« Hierbij wordt aangeteekend dat Dr. Ny land de directeur is van de Landskoepokin- richiing en het Iostiluut Pasteur te Welte vreden. Blijkens een nader telegram van den Gouverneur-Generaal in de pest ook bacte riologisch vastgesteld. Plaatselijk Meisws, Sommelsdijk.* De heeren De Haas en Gazan, beiden vleeschhouwers alhier, hebben weder voor wat puiks gezorgd voor het Paaschfeest. Beesten, eerste klas, bekroond, hebben zij te Rotterdam aangekocht en worden door de gemeenten geleid om te laten zien wat puik, puik door hen is aangeschaft. Wanneer men zoo'n vijftal groote vette dieren aanschouwd om in één week tijd te worden verwerkt, moet men tot de conclusie komen dat het toch zoo'n slechte tijd niet is vergeleken bij vroeger toen men met een l/2 beest per week zijn handen vol had om 't kwijt te raken. We wenschen Heeren slagers succes daarmee. Door onbekende oorzaak ontstond heden morgen brand in de mestputbak van den heer v. d Berg a. d. St. Jorisdoelstraat welke spoedig door rappe handen met eenige emmers water werd gebluscht.§ Middelbar nis. Dinsdagmorgen terwijl P. v. der Sloot met zijn Echtgenoot zich te Rotterdam bevond werd laatsgenoemde door een groentekar aangereden en tegen den grond geworpen. Na in een woning gebracht te zijn, bleek na geneeskundig- onderzoek dat men bang was voor een herssenschudding en werd zij naar het ziekenhuis gebracht. Tot verbetering van zijn positie vertrekt F. Narekoud alhier met zijn gezin den 39 April naar Noord-Amerika. De verlofganger F. v. Zetten van de lichting 1904 is opgeroepen om met 1 Mei a.s. in zijn garnizoen aanwezig te zijn voor herhalingsoefeningen. Het aantal kiezers welke op de kie zerslijst voorkomen bedraagt679 voor de Tweede Kamer 678 voor de Prov. Staten en 609 voor de gemeenteraad. De twee stieren welke van 't najaar door Gebr. de Haas aan de Sommelsdijksche verloting zijn verkocht waarvan thans eige naars zijn de heeren J. Timmers alhier, en J. v. Nieuwenhuize Óoltgensplaat, zijn op de Donderdag gehouden stierenkeuring beiden bekroond met een isten prijs. Op de gehouden Snerenkeuring welke Donderdag heeft plaats gthad waren aan gevoerd. 1. 4 jarige 7 2 jarige 25 jarige De 4 jarige van de Vereen. Den Bommel, ie prijs f too met f 60 toelage 2 jarige T. Segers Den Bommel f 100, en J. Slis. Ool'gensplaat, f75 1 jarige J. Nieuwenhuize Ooltgensplaat f40 J. Timurers, Middelhar- nis f20 Vereeniging Oude Tonge, f40. J. C. Lodder Ouddorp, f 20. Stad aan 't Haringvliet. Hei Ko hier No 1 der Personeele Belasting, over het dienstjaar 1911, is 5 April invorder baar verklaard. Tot en met den 2isten April ligt ter gemeenle-secreiarie voor een ieder ier inzage een verzoek van D Witvliet tot verbetering van de vooiloopige vastgestelde kiezerslijst. Den Bommel. Over 't eerste kwartaal van dit jaar kwamen te dezer gemeente acht sterfgevallen voor, een cijfer, dat in sommige jaren over 't geheele jaar niet voorkomt. Door te vallen bad H. d. P. het ongeluk haar arm zoodanig te bezeeren, dat zij zich aan medische behandeling moest onderwerpen. Oude Tonge. E^n venter met parapluies is Maandag met zijn pak in een sloot te recht gekomen en zou zijn bemodderde parapluies afspoelen, doch viel tot over maat van ramp nog in de kaai alhier, waardoor hij buiten en binnen nat was. Maandag ontstond bij E. J. Buscop een begin van brand. De lotelmg A. S. de Gast is voor de Militie afgekeurd. Aan den heer Joh. de Korie is een vergoeding toegekend van f 0.50 per dag zoolang zijn zoon onder de wapens ver blijft. Aan de Magdalenadijk zijn Maandag 3 April j I. twee telegraafpalen omver ge waaid. Nieuwe Tonge. Deze week kwam bij het beeiuur van het onderling Begra fenisfonds alhier bericht in, dat desta'Uten van de vereeniging onder den n.iam. „E'gen Hulp" bij Koninklijk Besluit van 31 Maart zijn goedgekeurd. Na een bestaan van 6 jaar is de jonge vereeniging dus nu in den broek gestoken. Reeds voor een paar jaar was er over gedacht, tot aanvrage over te gaan, als daarvoor geen te diepe greep in de kas van het fonds behoefde le worden gedaan. Het bestuur grijpt deze gelegenheid aau, om zijne tevredenheid uit te spreken over den groei van de vereeniging in de verloo- pen zes jaar en constateert, dat ze voldoende getoond heeft, levensvatbaarheid te bezit ten, De verwachtingen, die men in 1905 er van had, waren zeker verschillend, maar zeer stellig zijn de woorden van den heer Moelijker uit dien tijd gelogenstraft in de afgeloopen jaren. Van de 1600 ingezetenen dezer gemeen te zijn thans meer dan 600 lid van «Eigen hulp«. Dat is voor ieder, die rekening houdt met het karakter van het fonds bewijs genoeg voor zijne levenskracht. De jonge generatie treedt toe als lid, voorzoover men toetreding kan verwachten. Neemt men in aanmerking, dat de be doeling is, een reservekas te stichten, zoodat dus de eerste jsren de duurste zijn, dan hoeft men geen profeet te wezen, om de vereeniging ook verderen bloei te voor spellen, wat het besluur bij dezen oprecht wenscht Zijn er intusschen nog gegadigden in of om Nieuwe Tonge, die willen toetreden, dan zijn ze welkom. Voor inlichtingen zul len ze niet lang behoeven te zoeken. Hier noemen we nog in dank de namen van D. Breesnee, Meewse en Snijder, die zich verdienstelijk maakten in den tijd van de oprichting en betuigen we onzen dank

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 3