26sU .Jaargang N°. 1647. rooi* de Xiiidliollandsclie en Keeuw^ehe Eilanden. BBJVOKliSEL, A n tirevolu tion air Orgaan IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder 4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Peut Mot Zondagsblad 7 Cent. SO MM ELSDÏJK. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regol en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. %B8e stukken voor «3e Bietiaefie tiestemd, %«lverten!ië« er? verdere %«lministratie franco toe te Keiaden aan den Utvever. Voor iiui.M en Mof. 3'J e n zoo Uit de Pers. De zegen van het Nieuw Malthusianisme. Buitenland DUlfSCHLAND. In den Rijksdag begroette de afge vaardigde Basserman met vreugde de algemeene verbetering inde internationale situtie en besprak daarna de kweaiie van de fortificatie van Vlissingen, waarom trent hij het volgende deed opmerken De twijfel aan Holland's recht om op eigen gezag de fortificatie van Vlisaiugen te bewerkstelligen is eindeiijk verstomd. Dnitschland's standpunt, dat alleen hei hoogheidsrecht van Nederland bij de zaak te pas komt en dat geen enkele mogend heid Nederland's reclii om vesiiogen aan te leggen op zijn eigen grondgebied kan tegenspreken, is bevestigd geworden. ULLGiË. Even tovoren had de liokorzijde reeds van haar toevallig meesterschap gebruik gemaakt, om door do Kamer geiukwen- scheo te doen zenden naar de Italiaansche regeering, ter gelegenheid van de vijftigste verjaring van Italië's eenheid. In geen ander parlement ter wereld zou het miüis erie dergelijk ingrijpen tegen haar zia op haar internationale politiek een uur overleefd hebben. Maar de excellenties zitten vast. Zij hebben den president der Kamer eenvoudig die gelukwensohen naar Rome laten seinen, maar ze zijn niet opgestaan, noch hebben gejuicht toon daags daarna deze president van de zeer hartelijke dankbetuiging van het Italiaansche kabinetsboofd lezing gaf. Maar des te luider heeft hun pers gescholden, een heele week lang, op de Katholieke afgevaardigden, die, door hun wegbljjven dien dag, aan de oppositie die twee slagen hadden doen winnen. DENEMARKEN. De Rijksdag nam definitief het wets ontwerp betreffende het vernieuwen van het arbitrageverdrag met Engeland aan. ZWEDEN. In Zweden dreigt een grooie staking onder de bouwvakarbeiders, die het met de werkgevers niet eens kunnen worden over bet nieuwe collectieve contract, dat 1 April werd ingevoerd. Men ver wacht, dat, wanneer de van staatswege benoemde arbiter de partpen niet tot elkander kan brengen, minstens 25.000 man den arbeid zullen neerleggen. FRANKRIJK. In den loop der debatten over den bouw van twee nieuwe pantserschepen verklaarde minister Deicassé, dat in af wachting van de algemeene ontwapening de redevoering van den Duitschen rijks kanselier de Franschen niet toelaat, om tot morgen te wachten. „Wij moeten", aldus Deloassé, „ge dachtig zijn aan de noodzakelijkheid ODzer nationale verdediging". (Talrijke betuigingen van instemmingZijne redevoering voortzettendeeide Deicassé „Wij zullen er on3 voor wachten, ons door andere naties laten inhalen, die met een taaie volharding en een energie, dio bewondering afdwingt, haren vloorbouw voortzetten." „Ik hoop, dat wij er aldus toe zullen komen, een vloot te bezitten, die hoe laDger hoe krachtiger wordt, goed ge drild is en in staat, zich overal met eere ie gaan vertoonen, waar de eer en de belangen van Frankrijk dit zouden eischen." (Levecdige toejuichingen.) OOSTENRIJK. Bij keizerlijk beslun is het Huis van afgevaardigden ontbonden en is gelast, oumiddelijk een aanvang te maken met de voorbereidingen voornieuwe veikietingeD BULGARIJE. Het nieuwe Bulgaarsche ministerie werd gevormd uit de coalitie van twee Russophile partijen, de Zaukovisten en de Nationalisten. De premier. Gesehoff, is voorzitter der Bulgaarsche academie van wetenschappen en bekend als een zeer bekwaam man. Het eerste werk van het nieuwe kabinet zal nu zijn de verkiezingen voor de groote na'ionale vergadering voor te bsreiden en de be trekkingen met Rusland weer op vasten voet te brengen. Ten opzichte van Turkije mag men van het nieuwe kabinet een welwillende houding verwachten In het kabinet zit geen enkele Macedoniër. TURKIJË. Uit Albanië zijn te Constaminopel alles behalve geruststellende berichten ontvangen. De Arnauten nemeu overal een vijandige houding aan tegenover de burgerlijke en militare overheid. Te Ipeh en Djakowa schijnen in het geheim wapens te worden rondgedeeld, die weer sinds de ontwapening van verleden jaar zijn binnengesmokkeld. De hoofdtegen stand der Arnauten concenteert zich echter aan de Montenegrijnsche grens, waar verschillende Turkscbe blokhuizen zijn veroverd en de opstandelingen wapens ammuntie en een paar kanonnen heb ben buitgemaakt. Koning Nikita van Montenegro ver klaarde aan den Turkechen gezant, dat hij nimmer den opstand in Albanië zou aanmoedigen, en zeide, dat, in geval van nood, hij aan de Turksche troepen zou toestaan de opstandelingen op Mon- tenegrijnsoh gebied te achtervolgen. MEXICO. De opstand in Mexico schijnt weldra geëindigd te zullen zijn. Reeds is een wapenstilstand gesloten voor den tijd, dat tusschen Madero, Limadtour en andere partijhoofden onderhandelingen te Chihuahua plaats hebben. De New-Yorksohe „Sun" weet te berichten, dat president Porfiiio Diaz zijn hooge ambt zal neerleggen, zoodra de opstand geëindigd is. ftemengtl JWieiaws. Een goede vangst. Te Winschoten is Zaterdag in het huis van bewaring opgesloten de beruchte Jan Z., een ruim 45 jarig man, herkom stig uit Beerta (Gr die door de Duiteche justiiie aan den rijkscommissaris te Nieu- weschans was uitgeleverd. Z., die een veelbewogen leven achter zich heeft, is tal van keeren uit de handen der juaiitie gebleven, omdat bij dikwijls als „Jan Bos" in een of andere plaats verblijf hield en zelfs zoodanig als getuige door de justitie is verhoord geworden. Een gevangenisstraf van twee maanden bij een verstek-vonnis opgelegd, had hij nog te goed, terwijl tevens naar hem werd gezocht, omdat hij in den nacht van 4 op 5 September 1910 in een z.g. siillen kroeg te Bager-Oos'erveon (Dr.) is geweest, waar dien nacht de 22-jarige en 25-jarige Jan en Albert Kartsenberg zij0 vermoord en voor welken dubbelen moord door den. A. v. b. O. M. bij de arr. rechtbank te Assen legen den ge detineerden 21-jarigen Aibert Hendtik Kuiiders Vrijdag 6 j iren gevangenisstraf is geëischf. liet moot na confrontatie met de politie vaststaan, dat de aangehoudene dien nacht daar bij de moordpartij is geweest en tevens dat Z., zich daar Jan Bos had laten noemen. Als verdacht van diefstal van een grooto hoeveelheid turf, staande in bet Zv,indorse! er Veld bij Hpogeveen, zijn Vrijdagavond gevankelijk ie Hoogeveen gebracht L. van N. en E. L heiden wonende te Largerak, gemeente Ooster- heseelen. Ernstig ongeluk. Zatetdagmiddag ie 4 uur heeft te Haar lem een ernstig ongeluk plaats gehad. Terwijl de heeren J. A. van Noppen, architect te Haarlem, en De Ridder, op zichter, uit Amsordam, in^peesie bielden over den in aanbouw zijnden toren van het gebouw, dat voor den Protestanten bond aan den Voldersgracht wordt gezet begaf zich een steiger. De Ridder werd in zeer zorgelijker) toestand overgbracht naar het gesticht van den Heiligen Jo- hannis de Deo de heer Van Koppen, minder zwaar gekwetst, is per rijtuig naar zijn woning vervoerd. Aprilgrappen. Ook dit jaar is 1 April niet zonder de noodige grappen gepasseerd Een stempelfiforiek te Rotterdam zond een reelamekaatt rond die op 't eerste gezicht precies op een pos wissel gelijkt. Eenige joDgens waren dadel jjk bij de hand die postwissels aan het postkantoor te presenteeren en een slaagde er zelfs in geld er op te ontvangen, doch voor dat hjj het postkantoor verlat-n had, werd bij gegrepen. Een aantal jongens die de postwissel aanboden zijn naar het politiebureau over gebracht. Verschillende bladen bevatten April- berichten. Twee b.v. melden, dat Zaterdag een heel regiment Antwerpsche dames in broekrokken een optocht zouden hou den ten eind de nieuwe mode ingang te doen vinden. Een ander maakt zijn lezers o.a. diets, dat er een nieuwe tramlijn zal worden geopend, lijn 11 die o, m., over Hoogstraat on Korte Hoogstraat komt rijden en met het wagenveer wordt overgezet. Een bewoner van de Claes de Vriese- laan werd het slachtoffer van een grap, die mea gerust tot de min-edeie kan rekenen. Door een advertentie in een bier verschijnend blad werd een portier gevraagd op een flink weekgeld, ziebfe vervoegen aan zijn adres. De gevolgen bleven Diet up. Den geheelen dag liep het voor 's mars deur s'onn van sollici tanten zoodat hij zich genoodzaakt heeft gezien een briefje op zijn deur te plakken met de boodschap„Tn de betrekking van portier is voorzien." UITGEVER ïelefoon Intercomm. Mo. 3. De eerste en voornaamste les tot behoud van onze gezondheid, is: Weest matig 1 Dr. Abernethy ging vaak bij zijn bezoeken aan zijn rijke, weel derig levende patiënten naar hun keuken, om bet keukenpersoneel een hand te geven. „Goede vrienden", zei hij, „ik ben jullie veel dank ver schuldigd, want je bewijst mij groote weldaden. Je bekwaamheid^ je vernuftig en smakelijke ma nier om de meDschen te vergiftigen, stelt ons, geneesheeren, in staat om in rijtuigen te rijden zonder juilie hulp zouden wij allen te voet gaan en verhongeren." De zorg voor het gebit is een eisch der gezond heidsleer. Laat het gebit te wenschen over, dan ontvangt de maag onvoldoende verkleinde en toebereide spijzen, en in werktuigelijk en schei kundig opzicht moet zij schade ondervinden. Bovendien ontstaan door de slecht onderhouden tanden rottingsvoortbrengselen, die met het Bpeeksel doorgeslikt worden en op hun beurt de maag weer schade toebrengen. Er zijn zelfs som migen, die verbard zien iusschen tand- en long lijden, zoodanig, dat ten zieke kies of tand de ingangspoort zou kannen vormen van een be smetting der long aan dezelide zijde. Het kan door een slecht gebit ook 'ot vorming komen. Ook kan een zieke kies of tand de oorzaak wor den van allerheftigste aangezichtspijneu. Een Biecht gebit kan dus voor de gezondheid vele gevaren veroorzaken. Verbleekte pholographieën kan men weer op- frisschen door ze los ;e maken van het barton en dan in een oplo sing van bichloride van kwikzilver te doopen; men kan ze daarin 2 1 3 minuten laten en re d- n grondig afwasschen. De verandering heef:, dadelijk plaats, zoodra men ze in de oplossing doet. Gekleurde pho- tographiiën kan men glanzend maken, als men ze met ruwe colodium overstrijbt en dit laat drogen. De "tien geboden voor het onderhoud uwer piano: 1. Piano's moeten nooit tegeneen buiten muur, steeds tegen een goed droge wand staan 's zomers niet in vochtige, 's. winters niet in on verwarmde vertrekken. 2. Bij bezoek, als er mu ziek zal worden gemaakt, late men de piano open, maar wordt er gedanst, dan, om het stof, dicht. 3. Geen brandende sigaar mag op den rand der piano worden gelegd, en er mag niet met sigarenasch op gemorst worden. 4. Geen borden, glazen, kopjes, vol of leeg, mogen op de piano worden neergezet. 5. Blaas nooit het sfoi tus schen snaren met den mond weg; gebruik daar voor een blaasbalg, een zachle kwast of een vleugel. 6. Laat de piano niet tedikwijlsstenmien; by veelvuldig gebruik is om de twee maanden nazien voldoende. 7. Neem steeds den besten pianostemmer. 8. Vermijd het te hard aanslaan der toetsen. 9. Gebruikt ge de piano nis-t, slnit haar dan goed dicht, zocdat ze niet voor kin deren en onbevoegden tot tijdverdrijf kan dienen 10. Pianotoelsen maakt men schoon door citroen sap te meDgen met krijt tot een brij en de toet sen hiermee op te wrijven; men moet er vooral zorg voor dragen, dat het krijt niet tusschen de toetsen raakt. Piké streken. Pibé mag men alleen op de achterzijde stryken. Papier kan men vaa tiesschen verwijderen, door het nat te makenen het eenige oogenblikken over het vuur te hou den. Papier kar, men waterdicht makeD,door het met een oplossing van schellak en borax in spiritus of met ricinus olie of palmolie in te emmeren. Goudkorreltjes: Wie twee hazen achter volgt, krijgt geen van beide. De beste wijsheid is een vast besluit. Hersenarbeid is hersen- medicijn. Wie zijn wagen smeert, helpt zijn paard. Een handwerk verlaat zijn meester niet. Er is voor gezorgd, dat de hoornen niet tot den hemel groeien. Dr. J. H. Gunning, privaat-dooent in de paeda- gogiek aan de universiteit te A'datn zegt over opvoeding o.ni.„Dat de wet den leerplicht doet aanvangen met het volbrnohte 7e jaar, is al f,aDmat:gend genoeg in elk geval mogen de onders niet nog verder gaan en 't kind reods op zijn 6e jaar naar school zenden. Men leere den kinderen siöjd, late hem meer lichaamsbe weging nemen, vooral ook meer slapen. Tot aan de jaren der puberteit (gealschtsiijpheid) moeten kinderen ong veer 9 uur slapen." Kindervoor stellingen, kinderbals keurt dr. G. af, en zeer zeker ook do bioskoopvoorsteilingen, kortom alles wat het kind uit zijn evenwieht brengt. Ook hier geldt het „niet ie vroeg". V rmaak voor groote meuschen big ven voor kinderen slecht, ook a, s:eokt men die in een kinderpakje. Ontspanning daarentegen is roodig voor 'r kind. Verstrooiing 't giftig surrogaat voor deze mag de ontspanning niet zijn, welke immers slechts gekend wordt door hen die arbeiden. Dr. Prof. Wergler te Alsfeld verteld, dat hij 5 gezinnen heeft behandeld w.egens ioodvergif- tiging door aatdenpolien, waarvan 't glazuur lood bevatte. Hoewel de hoeveelheden lood, jamais uit het onderzoek bleek, uiterst gering waren geweest, was het geregeld gebruik er van toch zeer uadeelig geweest. Later onderzooht Dr. W. een aantal nieuwe potten van dezelfde her komst, en bij de helft van deze was het glazuur ook loodhoudend. De Engej^ohe geneesheer Dudley Wright, die eeu voordracht hield over de beteekonis van vruohten als voedsel en geneesmiddel, weersprak, dat aardbeien en citroenen nadeelig voor jioht- lijders zoud n zijn, maar vond ze zeer bevor derlijk voor de gezondheid. Alleen, wanneer de aardbeien met suiker worden gegeten, kunnen zij doo 1 de gisting in de maag, jioht-verscbijn- selen verergeren. Aardbeien, appels, oitroenen en druiven bevatten bestanddeelen, die ziekte- kiemon in het lichaam verdelgen. Niets gaat cohter, voigeus Dr. W., boven appelmoes, da' een baoillendoodende werking heeft en gisting in de keuken van het menschelijk lichaam tegengaat. Bescherm de vogels en geef ze de gelegenheid om te nestelen. Deze waarschuwing moet geen enkele vriend der natuur onopgemerkt laten voorbijgaan. JuiBt nu, in 't voorjaar, nu de gevederde zangers in tuin en veld onze bondgenooten worden in den strijd tegen de schadelijke insecten, hebben wij de betse gelegenheid de vogels in onze tuinen te lokken. Hang nestkastjes op I Bewaak de jonge vogeltes en let op de katten, deze govaar lijke vijanden van onze gewaardeerde gevederde zangers. Houtskool bevordert bij pluimvee, bij varkens, enz. de spijsvertering. Onlangs nam men proeven ermee bij eenden en ganzen, in 3 groepen verdeeld: de le groep kreeg geen hout kool in het voeder, de 2e kon het, in stukjes, zelf opnemen, aan de 3e werd het fijngestampt onder het voedsel, voor '/s deel, gemengd, 't Resultaat was, dat na een maand de eenden vau groep I gemiddeld 593 gram in gewioht waren toegenomen, van groep 2 en 3 resp. 906 en 96 gram. Bij de ganzen bedroeg de gewichts toename resp. 186677 en 1242 gram. Hier vooral dus enorme versohillen. Ter overwegingLaat ons tevreden ij n met te doen wat wij kunnen, niet bitter worden omdat wij reinig vermogen. OBSERVATOR. De voorstanders van het Nieuw-Malthu- s:anisme zijn de ware volksvrienden. Door beperking van het kindergetal zullen zij •evaatt en geluk in de huisgezinnen bren gen, Het menschelijk geslacht zal sterker en krachtiger worden. Jammer echter, dat de praktijk zelve het krachtigste voorbehoedmiddel is tegen dien zegen. Want wat blijkt? Dat in de gezinnen geen geluk of welvaart meer kan komen omdat de gezinnen ten slotte niet meer bestaan. Het geheele stelsel toch komt nergens anders op neer, dan op zelfmoord van het volk. Laat men maar eens op Frankrijk letten, In 187 i waren er 35.360.000 Franschen en 40800000 Duitschers. In 1910 waren de verhoudingen geheel anders, Frankriik telde 28.ooo.oco en Duitsehland 63.000.000 inwoners. Zoo doorgaande, sterft Frankrijk ten slotte uit. Dat is het gevolg en de straf van de zonde. In ons land gaat het ook dien weg op. Dat mooie stelsel krijgt een geduchten omvang. Niet alleen door de mannen van links. Niets van aan. Doch kan er ook oorzaak worden gege ven. Is in Christelijke kringen het bezit van veel kinderen niet dikwijls een bezwaar om een woning, een positie, een plaats en zelfs een beroep te krijgen. We vragen niet naar groote woorden tegen het Nieuw-Malthusian sine. Maar wel vragen we wat de Christenen nu wel in dc praktijk doen, om dit stelsel den kop in te drukken. Dat kan alleen, als men kinderen beschouwt als een erfdeel des Heeren. Leeft die beschouwing nog algemeen onder de Christelijke kringen (»Hiiver- en Vechtbode.i) Bij de eerste parlementaire schermutse ling over de nieuwe schoolwet der re geering is de oppositie meester van het oerrein gebleven. Gebruik makend van (le omstandigheid, dat zij. op slechts vijf na, allen aanwezig waren, terwijl wel dertig banken sedig stonden aan de rechterzij, hebben de liberalen en socia listen, Dinsdag d--r vorige week, de bij eenroeping der Kitner-afdeelingen, die voor den volgenden dag reeds aange kondigd was, doeu uibellen tot na Paschen. KweBiie van zóóveel tijd te winnen, om de anti-clericale gemoederen op te poken, vooreers>. gd dan om de regeering eens in minderheid te brengen, een plezieitje, waarvoor wel in ieder parlement van de wereld de oppositie allo middelen en alle gelegenheden goed zal achten. la Oostelijk-Grocingen !>p' ft Z. voor eenige jaren ba» ge oogenblikken bezorgd toen voorai te Beerta diefstal en inbraak met poging tot brandstichting aan de orde van den dag waren. Verdacht van diefstal.

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 5