Woensdag 5 April 1911 A n tirevo lu tion air 26*te Jaargang N°. 1647. Orgaan voor de Ziiidltollandsclie en Zeenwüelie Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES BIJVOEGSEL. W. BOEKHOVEN. officieel tsiedeeife. Binnenland. g$raiiklK-*sl ruiling1. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. n rt zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f7,50; zonder/4,50 per jaar. U'z onder lijk? nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER SOMMELSDIJK. Telefoon Intrrronia. Wo. 2. Adrerteutiën 10 eent per regel en 3/i maai. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en Vs maal. Dienstsanrragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertenties worden ingewacht tot Dinsdag- ei Vrijdagmorgen 10 uur. k •si CFfUrre franco foe te «essftesn aas» alen fiJitg-ever. Bij dit nummer behoort een BhKENDMA&ING. Het bestuur van den polder het Oudelaud maakt bekend dat de rekening over 1910 en de begrooting voor 1911 gedurende 14 dagen van af 31 dezer ter iuzage van Ingelanden zijn neder- gelegd ten Kantore van den Secretaris. Middelhamis'30 Maart 1911. De Secretaris, NIJGH. De Voorzitter, J. V. D. KOOGH. BEKENDMAKING. De besturen van A. Het Oudeland van Mid- delharnis B. Het Waterschap de Oude polders loozende op de haven van Middelharnis, maken bekend dat door hen een nieuw Uaarderbuek is ODtworpen dat gedurende twee maanden van af SI dezer ten Kantore van den Secretaris ter in zage van Ingelanden is nedergelegt. Die binnen dien tijd daartegen hunne bezwaren kunnen inbrengen, Middelharnis 30 Maart 1911, De Secretaris, NIJGH. De Voorzitter, J. V. D. KOOGH. STIERENKEURING. Blijkens mededeeling van den Secretaris der Regelings-commissie zal de Stierenkeuringalhier gehouden worden op Donderdag 6 April. Middelharnis 1 April 1911. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. Ba? f vuur Twist? Ais ge zoo de liberale bladen be luistert, zijn ze tegenwoordig toch zoo bang voor twist. Vroeger stookten ze de twistvuren maar tegenwoordigoch. ware alles maar vrede, en alles maar rus ig onder een maar dat zeggen ze niet overal heerschend liberaal re gime Vroeger was alles Vrede. De Kerk sluimerde haar diepen slaap van geestelijke onverschilligheid moder nisme en miskenning van Zijn Woord en Sacramenten heerschten in de Kerk en 't Liberalisme vierde toen zijn tri omfen, terwijl de Kerk verdorde Vroeger was alles Vrede. De Open bare School was de School en wie met de neutraliteit niet te vree was was een dweper, een van de nacht schuit, een verderf en pest vuor.'t Landeen onrustbrouwer, want 't Liberalisme vierde haar triomfen ook door die School. Hier en daar een christelijk tintje geverfd op die School wat gevernist,! en in een christendom boven geloofsverdeeldheid de kracht gezocht om allenJoden en Jodenge- nooten, Cretenzen en Arabieren onder één hoedje te vangen ten gunste van de Liberale partij, die door die School ook haar overwinningen vierde. Vrede was er in den Liberalen tijd, d.w.z. zijliberalen hadden vrede, maar duizenden ware Christenen hadden onvrede in hun geweten, dat zóó, door de Liberale beginselen in Kerk en School, ons Vaderland een toekomst inging zonder God, zonder Bijbel, zon der levensbrood. Maar wat bekommerde de Liberale menschen zich toen over die prutte laars, die farizeeërs, die schijnheiligen 1 gbig goed in 't Land er was vrede liberale vrede; vrede onderling onder hen, die samen de lakens uitdeelden en den baas speelden over de anderen. Doch dat blaadje ke rde om Dui zenden in den lande haatten dien valschen liberalen vrede, die de rust des doods was voor 't geestelijk leven in gezin en School en Kerk Én gansch niet bang voor twist gingen de Christenen den stiijd aan binden tegen 't Liberalisme op aller gebied. Toen werden de Liberalen erg woe dend en ze zouden die Christenen, hadden zij gekund, 't voetje gelicht hebben Maar ze konden nieten al hun actie tegen de Christenen baatte niet. En in de Kerk kwam een andere geest eri in de School kwam een andere richting aan 't Woord; en 't Libera lisme takelde af en raakte haar macht kwijt. Daar waren die Christenen de schuld van, die niet bang waren voor twist, maar van de daken of dagelijks pro testeerden tegen 't grove onrecht dat hun werd aangedaan. En toen de Liberalen zagen, dat ze terrein verloren, begonnen ze te roepenvrede Bij den »twist« hadden ze niets dan schade geledenbij elke verkiezing achteruitgang. Nu zouden ze er weer boven op willen komen met 't geroep van »vrede.« Maar de Christenen willen van geen anderen vrede weten, dan die in den rechten weg gekregen wordt. Tegenstanders van de Op. School, zullen ze blijven twisten over die School, totdat recht gedaan is op gel delijk gebied en dan twisten ze, nog langer, om de beginselen der School te bestrijden en af te breken. En op alle terrein des Levens, waar de Li beraal zijn voet zet en den Bijbel weg wil hebben, zullen de Christenen on ophoudelijk met hem twisten. Bang voor l wist De neutrale modderaar is bang voor twist, nooit iemand, die een beginsel draagt en belijdt.. Bang voor twist De Christenheid heeft tot taak te twisten, want Christus is niet op aarde gekomen om den vrede te brengen, maar 't zwaard. Het Christendom is onverzoenlijk. Het Christendom rust nooit van achtie en propaganda. Dat zou in flagranten strijd zijn met de opdracht, die de discipelen van den Heiland hebben ontvangen: Gij zult Mijne getuigen zijn overal. Waar »getuigenis« geschiedt, breekt de »twist« uit. Eu zoo'n twist begeeren we en komt Land en Volk ten goede. Maar 't Liberalisme wil vrede ten koste van 't geestlijk leven onzes Volks. De Raden van Arbeid. Heeft Min, Talma niet te veel hooi op de vork gehaald Hij heeft laatst ingediend ter Ziekteverzekering twee ontwerpen, die bij elkaar belmoren, een ontwerp Raden wet en een dito Ziektewet. De Raden wet dient om de organen te vinder, de mannen dus, die de Ziektewet in de dorpen en steden moeten uilvoeren en handhaven. Juist daarom gaat de Radenwet voorop eerst de mannetjes, die dezaak moeten bevorderen, die de algemeene bestuurders zouden kunnen genoemd, en zijn die wet el ij ke organisaties er, dan hetgeen ze moeten doen, de Ziek tewet praktisch uitvoeren. Maar en dat is een groote »maar.« Behalve de Ziektewet, zullen deze chefs ook onder hun toezicht heb ben de Invaliditeitsverzekering en idem diè van den ouderdom, ze zul len onder zich krijgen behalve dat alles heel 't toezicht buiten de verze kering om den Minister steeds te dienen van advies. In de Mem. van Toelichting zegt de Minister sprekende over die Raden Bij de uitbreiding der wettelijke arbeidersbescherminge. enz. wat veel meer is dan de arbeidersverzekering En daarom rijst de vraag al sterker haalt de Minister hier niet veel te veel te hooi op zijn vork. Samenkoppeling van de Raden van Arbeid met de Ziekteverzekering en heel 't samenstel van verzekeringen en van de bescherming, dunkt ons een te zware taak voor die Raden. Dat er uiivoerders moeten zijn voor de Ziektewet is natuurlijkmaar de arbeidersbercherming strekt zoo on metelijk zich veruit en grijpt zoo diep in fabrieksleven en Handel en Scheep vaart en Landbouw, dat de Minister zich nog wel eens bedenken mag Ons bedrijfsleven is nog zoo ordeloos, dat een Radenwet al heel weinig invloed zal oefenen. Do pest op Java. Blijkens door den Minister van Koloniën verstrekte inlichtingen is thans aan diens Departement bericht ontvangen, dat te Ma- iang (Java) 46 gevallen van builenpest voorkwamen, waarvan 26 met doodelijken afloop. Krachtige maatregelen ter bestrijding zijn genomen. Versch Mende g< neesheeren zijn naar de plaatsen van besrneiiing gezonden. Uit Baiavia wordt aan de Tel. geseind jJn de omgeving van Malang heerscht de builenpest. Er zijn reeds 58 sterfgevallen. De Europeanen luchten. WENKEN VOOR DRINKERS Waar een tapper juicht om zijn welvaart, daar schreien vele gezinnen om hun eliend Hoe meer de staatskas ontvangt door den drank, des te slechter is de toestand der natie. Als we minder kroegen hadden, we zouden minder gevangenissen noodig hebben. Vermindering van drank is vermeer dering van brood. Als de man 'n de kroeg lacht, staan misschien vrouw en kinderen te schreien. Iemand, die den drank bij de maat iozwelgde, noemde zich een matige drinker. In één glas bedwelmende draak, zit niet zelden een leven vol ellende. Men staakt het werk als het niet genoeg geeftmen moest het drinken staken, om dat het te veel neemt. EEN DRONKAARD KAN HET KONINKRIJK GODS NIET BEËRVEN. PiaaMelUh JVlenw*. Sommelsdijk. Uitslag van het eind examen van den tweejarigen landbouwcursus te Sommelsdijk. Een diploma met zeer veel vrucht de lessen le hebben gevolgd, verkregen H. Bom te Ooitgensplaat, C. de Bonte te Melissant, A. v. d. Meide Dz. te Som melsdijk, H. v. d. Meide Dz. te Sommelsdijk, A. Neels te Oohgensplaait en J. P. Vrees wijk te Nieuwe Tonge. Een diploma met veel vrucht werd uitge reikt aan M J. van Driel Lz. te Sommelsdijk, en A. Kabos te Nieuwe Tomge. Een diploma met vrucht aan K. J. de Bru n te Ooitgensplaat, M. S. Kardux te Sommelsdijk en G. Verweij te Oude Tonge. De heer Neeb, rijksla,ndbouwleeraar voor Zuid Holland, lichtte na afloop een op wekkend woord tot de geslaagde jongelui en bedankt het Bestuur van de alhier bestaande afdeeling der Holl. Maatschappij van Landbouw, benevens de onderwijzers aan den Cursus, de heeren L. Pen en A. J. van Hemert. Ds milicien-verlotgangers K. Schippers en J, C. Buurveld, beboorende tot het 4e Regiment Vesting-Artillerie van dejichting 1904 zijn tegen den ien Mei a.s. in wer- kelijken dienst opgeroepen. Het uitreiken van warme spijzen aan behoeftigen zal Zaterdag a.s. eindigen. Middelharnis. Om voor herhalingsoe feningen onder de wapenen te komen, zijn legen 21 Augustus opgeroepen de verlof gangers der Vesting Artillerie A, Krijger, G. v, Delft, M. Onderdelinde en M. v.d Valk De bakkers alhier hebben de prijzen van het tarwebrood met 1 cent en van het kropbrood met 2 cent per kilo afgeslagen. Door de schutsluis alhier zijn in het eerste kwartaal 354 vaartuigen geschut met een tonneninhoud van 25.124. Volgens mededeeling is door de poli tie Procesverbaal opgemaakt tegen A. B. wegens dronkenschap. Stad aan 't Haringvliet, De voor- loopig vastgestelde kiezerslijst bevat 209 kiezers voor Kamer en Staten, en 194 voor den Gemeenteraad. Dell Bommel. Een onvriendelijke beje gening ondervond H. B. j.l. Vrijdag van een zijner veulen-paarden dat hem zoodanig in zijn hoofd beet dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. 1.1. Maandag ontstond in de schuur van A. J. een begin van brand. De aan wezigen mochten er echter spoedig in s'agen de brand te blusschen, zoodat de schade onbeduidend was. Oorzaak onbekend. Aan belanghebbenden wordt mede gedeeld, dat de stoomboot Koningin Wilhelminai gedurende den zomerdienst (van 3 April30 Sept. 1911,) ook 's Woendags haar gewone traject zal onder nemen. Maandag j.l. zijn 2 leden van den gemeenteraad van hier vertrokken, ten einde te Waddinxveen en te Vucht een onderzoek in te stellen betreffende de in flakkée op te richten gasfabriek. Tijdens de sterke windvlaag van 1.1. Maandagmiddag, werden alhier verscheidene pannen van de daken afgerukt, doch geluk kig zonder bizondere ongelukken te veroor zaken. Oude Tonge. Het Kohier Persooneele Belasting 1910 is invorderbaar verklaard op 30 Maart 1911. Nieuwe Tonge. Zaterdagmorgen had de timmermansknecht J. v. H. het ODgeluk dat zijn bijtel uitschoot en zoodanig in zijn knie terecht kwam, dat onmiddelijk geneeskundige hulp noodig was. Dirkslaild. Tengevolge van een April grap kregen twee commissionairs op de Kaai twist. Na een lange woordenwisseling ging dezelve in handtastelijkheden over, waarna de een zich naar het Gemeentehuis begaf, en daatvan aangifte deed. Door den landbouwer G. L Waroaer werd dezer dagen een 3-jarige os verkocht aan S. Gezan te Sommelsdijk voor het sommeije van f 490 00. Stellendam. Van de drie jongens, die verleden week heimelijk de ouderlijke wo ning verlieten, en van wie men meende, dat ze van Dordt per boot naar Grieken land waren vertiokken, werd heden Maan dag door de ouders bericht ontvangen, dat ze in Duisburg (Duitschland) werkzaam zijo. Goedereede. Terwijl moeder afwezig was, zou de 4-jarige A. M. eer hij naar de bewaarschool ging even de kachel, die naar zijn meening was uitgegaan, even aan makenhij nam de pelroleumflesch, goot wat in de kachel, daar nog vuur in was, zoodat er een ontploffing ontstond, dat de flesch met kracht uit zijn handjes tegen de voordeur opsprong, zoodat de buren kwa men toeschieten. Er kwam gelukkig geen brand van. Bij de familie B die gezellig bij de kachel zaten te praten, waren eer ze er erg in hadden, vier d>kplanken verbrand die, toen ze het bemerkten, spoed;g waren ge- bluscht. Waarschijnlijk ontstaan door een reet in de schoorsteen. De Kla^ersche weg die een der hoofd verbindingen is tusschen onze ge neente en hel naburige O n-ldijk, wotd nu opge hoogd en in gere dheid gebracht lot be- grintirjg. Hetgeen niei alleen voor voertuigen, maar bovenal voor arbeiders d.e m het donker deze anders laag gelegen weg dikwijls moeten loopen, zeer ten gerieve zal zijp. ye»>eei»icraail. Verslag van liet verhandelde in de Openbare Raadsvergadering der Gemeente DEN BOMMEL, op Donderdag 30 Maart des nam. 2 uur Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. C. Borgdoiff B. De voorz. opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadejing worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Is aan de orde: le JSan schrijven van mevr. de wed. J. van der Kreeke, houdende kennisgeving van het overlijden van haren tchlginoot den heer J. van der Kreeke, Burgemeester, Secretaris en Ambtenaar van den B. S. der gemeente. Zat met een sehrijveu van rouwbeklag worden be- natwooid. 2e Wordt gelezeu net verslag der commissie tot wering van schoolverzuim. Voor kennisgeving aangenomen. 3e. Wordt ter tafel gebracht het in de verg. door B. en W. ingediend voorstel tot eervol ontslag met ingang van 1 Mei van niej. Verwefj onderwijzeres vau bijstand uan de Openbare Lagere School. No. II, volgens overschrijving van het mini mum. De Heer van Weel stelt voor deze zaak drie maanden uit te stellen. Wordt overgegaan tot slemming. Voor het voorstel van dhr. Van Weel stemmen d* Heet Mijs en Van Weel, vóór dat van B. en W. de heeren Borgdoiff, Buth, Jacobs, Bom en Rosmolen, zoodat het laatst.ge. noemde vooistei is aangenomen. 4e Door den Voorz. wordt gewezen op de noodzakelijkheid om over te gaan tot de be noeming van een lijdelijk Secretaris, wegens het overlijden van den Heer J. van der Kreeke. Wordt met algemeene stemmen voor de lijde lijke waarneming van het Secretariaat benoemd de Heer Abraham Jongeling Bzn. 5e Wordt besloten tot het aanbrengen van enkele wijzigingen in de begrootiug dienst 1910. 6e Benoeming Amteuaar van den Burgerlijken Stand. Wordt overgegaan tot bet benoemen vat een eersten Ambtenaar van den Burgerlijken stand. Op de aanbeveling, door B. en W. iugediend komen vóór: No. 1 de Heer J. C. Borgdorff No. 2 de Heer K. Buth. Tot stemming over gegaan zijude blyken te zijn uitgebracht opdhr. Borgdorff. 6 stemmen en een btaueo, xoodat is benoemd Ce Heer J. C. Borgdorff. 7e Wordt gelezen een request van Mej. P. J. Stolk onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school II, houdende verzoek om eervol ont slag als zoodanig met ingang van 15 April 1911 wegens huwelijk. Wordt gunstig op het verzoek beschikt. 8e Een verzoekschrift van Mej. L. 0.8tolk om in plaats van hare zuster als onderwijzeres in de nuttige handwerken te worden benoemd. Daartoe wordt met algemeene stemmen besloten. 9e De Voorz. brengt verslag uit omtrent de vergadering van B. en W. van Ooitgensplaat, Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Stad aan 't Haring vliet en Den Bommel, inzake de oprichting eener gemeenschappelijke gasfabriek. Zal worden ingesteld een onderzoek naar de gasfabrieken te Vucht eu Waddinxveen. Worden benoemd tot afgevaardigden voor Den Bommel, de Heeren Borgdorff eu Rosmolen en als plaatsvervanger de Heer Bom. Daar, niets meer aan de orde zijnde en nie mand meer het woord verlangend sluit de Voorz. de Vergadering. VissclterU- Middelharnis Van de visscherij is te IJmuiden binne ngekomen de vischsloep sjohanna Hendrikaa st. H. Jordaan f 270 Posterijen. NIEUWE TONGE. Gedurende de maand Maart werden aan het hulp-telegraafkanloor alhier behandeld

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1