Zaterdag 18 Maart 1911 26ste Jaargang N°. 1642 Antirevolutionair Orgaan voor cle Ziiidliollandsclie en Zeeuwsche Eilanden. IEESIISLMI. IN HOC SIGNO VINCES W. BOEKHOVEN, Aiie stukken voor ile f&edaetie DesSemd, .%fSverleniiiës» verdere %c8ii»ioisirasie Srssgseo «oe «e aeutien aa»i <lew I Iflei Wetsontwerp ter bestrijding «Ier zedeloosheid. Deze Courant verschijnt eiken "Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent, nu 7i n zonder 5<> Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50; zonder 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UÏTtf ever SOMMELSDIJK. IntercoMM. Wo. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advortenf.iën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Slot. Afdeeling C. Artikel 6. Na artikel 250 van het Wetboek van Strafrecht worden twee nieuwe artikelen ingevoerd, luidende Artikel 250Ms. Met gevangenisstraf van ten hoog ste één jaar of geldboete van ten hoogste duizend gulden wordt gestralt hij die van het opzettelijk tewieg brengen of bevorderen van oniucht door anderen met derden een beroep of een gewoonte maakt. Artikel 250fer. Vrouwenhandel wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vijf I jaren Arttkel 7. Artikel *251 van het Wetboek van Strafrecht wordt gelezen als volgt »Bij veroordeeling wegens een der ar tikelen 239, '241-247 eu 248bis 250bis omschreven misdrijven, kan ontzetting van de in artikel *28 no. 1 4 vermelde rechten worden uitgesproken. Indien de schuldige aan een der misdrijven in de artikelen 248bis 249 25Ü en 250bis omschreven, het mis drijf in zijn beroep begaat, kan hij van de uitoefening van dat beroep worden ontzet." Artikel 9. De slotpunt van artikel 432 van het Wetboek van Strafrecht wordt vervangen door een punt komma, en het volgende nummer wordt aan dit artikel toegevoegd »3e. hij die als souteneur uit de ontucht van een vrouw voordeel trekt. Hoofdstuk II. Artikel it). Na artikel 251 van het Wetboek van Strafrecht wordt een nieuw ar tikel ingevoegd, luidende Artikel 25löis. Hij die opzettelijk eene vrouw in behandeling neemt of eene behande ling doet ondergaan, te kennen geven de of de verwachting opwekkende, dat daardoor zwangerschap kan wor den verstoord, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren of geldbeete van ten hoogste drie duizend gulden. Indien de schuldige uit winstbejag heeft gehandeld, van het plegen van het feit een beroep of een gewoonte maakt, of geneeskundige, vroedvrouw of artsenijbereider is, kunnen de straf fen met een derde worden verhoogd. Indien de schuldige het misdrijf in zijn beroep begaat, kan hij van de uitoefening van dat beroep worden ontzet." Hoofdstuk III Artikel IS. Na artikel 254 van het Wetboek van Strafrecht wordt in Titel XIV van het Tweede Boek een nieuw artikel ingevoegd, luidende: Artikel 254bis. Met gevangenisstraf van ten hoogste ee ïaren of geldboete van ten duizend gulden wordt hoogste zes gestraft le. hij die het opzettelijk aanbieden of geven van gelegenheid tol hazard spel als bedrijf uitoefent, of opzette lijk in eene onderneming daartoe deelneemt 2e. hij die opzettelijk het publiek gelegenheid tot hazardspel aanbiedt of geeft, of opzettelijk in eene onder neming daartoe deelneemt, onverschil lig of het gebruik maken van die gelegenheid al dan niet van eenige voorwaarde of van de inachtneming van eenigen vorm afhankelijk is ge steld 3e. hij die het deelnemen aan hazardspel als bedrijf uitoefent. Indien de schuldige het misdrijf in zijn beroep begaat, kan hij van de uitoefening van dat beroep worden ontzet. Onder hazardspel wordt verstaan elk spel, waarbij in het algemeen de kans op winst van het toeval afhangt, ook wanneer die kans toeneemt met de meerdere geoefendheid ofdegrootere behendigheid van den speler. Daar onder worden begrepen alle kans- overeenkomsten over den uitslag van wedstrijden of verdere spelen, welke niet tusschen hen die daaraan deel nemen zijn gesloten, zoomede alle weddenschappen. Daaronder worden niet begrepen loterijen naar de daar van bij het eerste lid van artikel 1 der Loterij wei 1905 gegeven omschrij ving." Artikel S3. Artikel 457 van het Wetboek van Strafrecht wordt gelezen als volgt ,.Hij die gebruik maakt van eene in strijd met de bepalingen van artikel 25His opengestelde gelegenheid tot hazardspel, wordt gestraft met geld boete van ten hoogste driehonderd gulden Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn ver'oopen, sedert een vroegere ver- oordeeiing van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijke is geworden, kan, in plaats van geldboete, hechtenis van ten hoogste eene maand worden opgelegd." Hoofdstuk IV. Artikel 16. De in artikel 8 van het Wetboek van Strafvordering bedoelde ambte naren zijn ten alle tijde bevoegd ter inbeslagneming de uitlevering te vor deren van al hetgeen kan dienen tot bewijs of redelijkerwijze vermoed kan worden bestemd te zijn geweest of gediend te hebben tot het plegen van eenig bij de artikelen 240 240öis, 2486ïs, 248/er, 250, 250bis, 'loOter, 251 bis, 254bis, 451 Ms, loiter, of 451 quater van het Wetboek van Straf recht omschreven strafbaar feit. Zij hebben ten allen tijde vrijen toegang tot alle plaatsen, waar rede lijkerwijze vermoed kan worden dat eenig zoodannig strafbaar feit wordt gepleegd. Wordt hun de toegang geweigerd, dan verschaffen zij zich dien desnoods met inroeping van den sterken arm Is de plaats tevens eene woning of alleen door eene woning toegankelijk dan treden zij deze tegen den wil des bewoners niet binnen dan op bijzon deren schriftelijken last van den bur gemeester en in tegenwoordigheid hetzij van dien burgemeester, hetzij van den kantonrechtsr, hetzij een commissaris van politie. Van dit binnentreden wordt door hen proces-verbaal opgemaakt, dat binnen tweemaal vier en-twintig uren aan den ingezetene, wiens woning is binnengetreden, in afschrift wordt medegedeeld. Slotbeptaiing. Het tijdstip, waarop deze wet in werking treed, of de tijdstippen, waar op onderscheidenlijk de bepalingen dezer wet zullen in werking treden, wordt of worden door Ons vastgesteld, Lasten en bevelen, dat deze in het Staatsblad zal worden geplaats en dat alle Minsterieele Departement, Autoriteiten, Colleges en Ambtenaren wie zulks aangaat, aan de nauwkeu rige uitvoering de hand zullen houden. De lezer ziet dus in de groote be langrijkheid der Wet, door dit Chr. Kabinet verscherpt. Herkingen. In Herkingen, zoo stond pas vermeld is het nieuw benoemde Hoold der Openbare School begonnen om zijn schooltijd met gebed te beginnen. Of hij zou er mee beginnen 't Is trouwens hetzelfde Ee'n paar vragen le. Bidt hij en heeft hij't zijn on derwijzers ook opgelegd 2e. Eu als hij 't den onderwijzers gevraagd heelt, hebben ze daar ook gevoig aan gegeven? 3e. H t Hoofd bidt om 9 uur; hij dankt ook zeker. Maar als hem dat nu een ware behoefte is om God aan te roepen en te smeeken om zijnon- misbase hulp bij 't werk der opvoeding, dan wijst hii de kinderen zeker op dat onfeilbare Woord van dien God, dat men Bijbel noemt en leert hij 't den kinderen zeker te bukken voor dat W ooi d. 4e. En dan is zijn heele Onderwijs zeer zeker Chris elijk, want bidden voor den vorm is spotten, en alleen bidden zonder de kinderen op den Grooten Bidder, Christus, te wijzen, is een Christelijk tintje leggen op de School, dat het neutrale moet bedek ken. 5. Maar als dan in Herkingen 't heele Openbare onderwijs van klasse 1 tot en met 6 van den Christelijken zuurdeeg doortrokken is, zou dan de Gemeenteraad de School maar niet aan een Commissie overgeven, zooals in Zuilichem. Daar werd op èèn dag de heele Openbare School veranderd in een Christelijke Laat men dat in Herkingen ook doen. Laten de Antirev. Raadsleden en heel de Gemeente er zich eens voorspannen. Zelfs Liberalen kunnen geen bezwaar maken, want de meesterbidtimmersal? Geldzaken De Succesiewet pas in de Kamer behandeld is een geldzaakje En dan kan elke Socialist zijn hart ophalen Wordt er door den Minister een voorstel ingediend om de opcenten op de erflatingen af te schaffen en voorts progressie te eischen, dan is dat een gemakkelijk middel om zijn hart eens te luchten, en tegen den Minister op te bieden. Dan kan men eischen stellen ten aanboore van 't publiek, dat de onnoo- zele man. zou zeggen»Nou maar, die Socialisten durven dan toch maar vragen.« Och jabij elke finantieele wet komt zoo iets voor. En als men dan, als de Socialist, een haat heeft tegen 't Kapitaal, dan kan men zonder veel moeite een stelsel vinden, dit vijf tot tien maal meer in de schatkist brengt dan de Minister vraagt De Minister zoekt een voordeeltje van een millioende socialisten vragen er een 10 tot 12. Niets geen kunstEr is nog wel een stelsel uit te denken, dat de erfgena men geen cent overhouden, en alles naar de Staatskas gaat. Als de Socialisten nog eens de baas worden, zullen de erfgenamen hoogst waarschijnlijk geplukt worden vooral als de kapitalen niet te klein zijn. Neen, waarlijkopbieden bij een finantieele wet: 't is geen kunst; maar de zaak in evenwicht houden is veel moeilijker. En die kunst verstaan de Socialisten niet. OP i.iÉ5;% LirüSJtf*. 't Was overal heszelfde deuntjen. Toen ik in m'n gewoon sigaren »maga- zijn« m'n gewoon kwantum knakjes kocht en m'n leverancier z'n gewone opmerkingen over het weer had geplaatstterwijl ik, 't hoofd half schuin, vuur zoog aan 't zuiuig- heidspitje, begon de man, die er vol van was, het deuntje af te draaien. Toen ik, wat later, op scheer-salon kwam en te midden der wachtenden 'n illusstratie doorkeek, streek eralgauveen 't zelfde wijsjen en dra streken de anderen mee. En toen ik 's avonds met een paar vrien den bij me, 'n ex ra-driecents opstak, 'n cadeautje van 'n vriendelijk lezer en passant gezegd, klonk het al gauw: »Daar kun je straks óók van betalen Want dat beeft ingeslagen in ons rook en smookland De VegeeriDg beeft voorge steld een debietrecht op de tabak. En al wisten voorhands velen niet, wat dit eigenlijk was, ze waren toch in een minimum van tijd doorgedrongen tot het hart der kwestie, Dat is n.l. bij de tabak en de sigaren 10 procent óp moet. Ik heb booze oogen zien fonkelen. Ik heb al booze woorden gehoord. En ik hoop van harte dat zet ik op den voorgrond dat het »debielrecht« niet noodig blijken zal. Waarbij ik, de hand over de maagstreek Strijkend, gerust durf zeggen, dat deze hoop met uit egoisme voortspruit. Ik rook; al is 't met mate. Trouwens, in dit opzicht ben ik geen buitenbeener. Als we de Nederlandsche natie op rook- gehalten onderzoeken, dan vinden we twee uitersten. Vooreerst de niet rookers, die 't óf nooit probeerden óf aan de eerste poging genoeg hadden en dus niet weten wat rooken is, en daartegenover de verpafte doorrookers,. die rookend door dit leven gaan, 's avond nog even een trekje doen moeten, eer ze kunnen slapen en 's morgens met de rechterhand naar de pijp grijpen, terwijl ze met de linker voet uit bed stappen. Maar deze twee sm.aldeeleö zijn klein. Het overgroote deel van ons volk be wandeld den gulden middelweg. Het rookt wel graag, maar bent zijn maat't zou wel het rooken moeilijk kunnen laten, maar is er ook weer niet aan verslaafd. Onder die groote middelmassa schuil ik ook en daarom zeide ik zoo b g mezelf, zoodra ik van die tabaksbelasting las: »Hm I« in plaats van io sigaren ook ik er voortaan 9 per week; met d.e pijpen tabak gaat het net zoo, dan is de zaak al in 't reine. Mijn dochter, die stude erd, had daar natuurlijk aanmerking op. In j >',aats wan i j moest ik er dan 1 o rocken, ian kwam 't precies uit, meende zij 't Kan ibest zijn, de lezer moge zich vermoeien na ite gaan, wie er gelijk heeft. Dit is zeker zeer velen zullen net doen als ik, zoo doorgerookt zijn we nog mei, of we houden er ons verstand wel bij en velen, die van een bepaald inkomen leven moeten, zullen met mij zeggen Meer voor tabak en sigaren kan niet lijden. Maar dat is 't onvermijdelijk ge volg dat zal de tabaks- en sigaren- industrie merken I De toestanden in dat volk zijn toch al niet zoo rooskleurig, ze zul'en nog verergeren en dat weegt bij mij zwaar. Zie als het wadden wordt tegengegaan en de »bookmakers« moeien hun bedrijf staken of als de drank roet hoogen accijns wordt belast, waardoor ook eist1. bedrijf verslapt, dan spijt het me voor de arbeiders die daaidoor in moeilijkheid geraken, maar voor ons volk acht ik het toch geen ramp integendeel, Rooken is echter een onschuldige lief hebberij, d;e aan vele duizenden werk verschaft, was er nu volop werk, van allerlei soort, dan zouden weirog nieuwe krachten de eerste jaren bij 't tabaksvak koureu en weldra 'tevenwicht ;.ijn hersteld. Wie dan bij de tabak met terecht kon, vond allicht elders werk. Maar iedereen weet, dat het zoo niet is en daarom zie ik ook deze werkvermindering met zorg tegemoet. Waar dan nóg iets bLjkotnt. Voor mezelf, al moet ik net zoo goed een dubbeltje omkeeren al een ander, vind ik 't met zoo erg. Maar er zijn duizenden, die haast geen dubbeltje hébben, om óm te 'keeren. En voor hen is elke cent méér voor 'n onsje tabak btpaald bezwarend genot hebben ze met veel in 't leven en ze nu ook nog aan hun pijp tabak rooken men mag 't een gevoels-argument noemen ik zou 't moeilijk kunuen Maar nu moet ik toch ook, aan den hnderen kant, opkomen tegen de verwijten die men biunen- en buitensmonds tot den minister en tot de Regeering r cht. Men moet billijk zijn. Zelfs .als een minis ter aan de pijp rookt Het slaat nu eenmaal zóó, dat er geld moet zijn. Een minister, die dit wéét en geen pogingen dcet, om het gat le stoppen verzaakt zijn plicht en zou verdienen in staat van beschuldiging te worden gesteld. Nu ziet de minister de tabak. Hoe men he draait of keert, dat is en blijft een weelde artikel. Dat lijkt wel vreemd in 't oor van een Nederlander, omdat nergens ter wereld het tabaksver bruik zóó inheemsch is, als bij ons. Maar toch is het zoo. Buiten brood eu aardap pelen kunneD we niet, buiten inhak wel. 't Zag er anders voor onze vrouwen en moeders treurig uit Is het nu zoo mal, dat de minister re deneert. »Hier heb ik een verbruiksartikel, dat in geen enkel opzicht behoort tot de benoodigdheden voor le li ven, net zoo m n ais reukwater, schaatsen of honing. Men kan ook zonder tabak leven en ge zond zijn. Het is een lekkernij. Welnu, wie een lekkernij gebruikt, kan daarvan ook wel iels afstaan aan den Staat. Tien pro cent stel ik dus voor Wat is er nu eigenlijk, van Regeerings- stendpunt tegen deze redeneering in te brengen Ik vind het integendeel een daad van moed, o:n met een tabaksbelasting, d e uiteraard niet populair is, te durven ko men Neen, men mag de Regeeiing daar voor geen verwijten naar het hoofd slingeren. Een andere vraag is, of de Kaïner er haar goedkeuring aan hechten zal. Die komt op voor het volk. En nu staat het toch zóó, dat een volk ook een geschiedi nis heeftzijn zeden ge- biuiken en gewo< n'en mis chien zelfs z'n kinderachtigheden en kleinzieligheden maar, waarmee tóch eerogazins rekening moet woideo gehouden.

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1