mm NEN. 1. H. MEM, Ecbte [anten, Katoentjes, Rota, Woensdag 15 Maart 1911. npen. Antirevolutionair 26st* Jaargang \NW. 1641. Orgaan voor de Zuidliollandsclie en Zceuwsche Skilanden. DAM. 430? IN HOC SIGNO VINCES B IJVOEGSEL. tasmarkt. Hl )ELAAN 36 ss Ife'aa reien, r Japonnen en )h Alle stukken voor tie Hedaciie bestemd, ddverlenfien en verdere Administratie franco toe Ie «enden aan den Uitgever. Officieel Cüedeelte. Hel Wetsontwerp Ier bestrijding der zedeloosheid. tftinnenland. Dirksland. Voor de openvallende be trekking van Gemeente-architect en Biblio thecaris der Volksbibliotheek worden solicitanten opgeroepen. Belanghebenden behooren hun verzoekschrift op zegel van f 0.225, uiterlijk op Zaterdag den 18 Maart a.s. ter Gemeente-secretarie in te leveren, Heclames, HMededee- lingen enz. Vraag stalen en monsters ter inzage Ingezonden Stukken. 2*4511 f, tvan ai'Ntinl. mrdeclig^te adres choruwerk. 3828 - Seleefd aanbevolen. /(M)N KN" ldbla»k no. 4. rs in Assurantiën OEN DEPOSITO rging #v,0/o pCt. *gging S°/0 pCt. o tot nador overeen m. die gratis vorkriig- 'POMÏl. 378 on 2845. vanaf f9,— ie vanaf f O 95. 4317 4005 h. Interc. Ho. he Bank. buitenl. beurzen: buitenl. Effecten billijke conditiën ens bepalingen, die pzeggen 3 pCt. aarsmet drie eggen 3l/2 pCt. 2 unr bij Waare 4399 [jroote ftïarkt 21 in allen prijzen di-rne Buitelen, tkaiueraineubl. 3727 naar %m> M' HAAG zijn Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. n zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50zonder f4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER W. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. TelclooB IniereoKBi. Ho. 3. Advertentiën 10 cent per regel en maal. Reclames 30 per regel. Roekaankondiging 5 Cent per regel en 4/i maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Bij dit nummer behoort een Oproeping Sollicaiitcn. Burgemeester en Wethouders van Middelharnis maken bekend dat met I April 1911 te vaoeeren de betrekking van Opzichter der Gemeentewerken waaraan een Jaarwedde van flöO is verbonden. Soüicitatiën voor die betrekking kunnen ter Gemeente-Secretarie worden ingeleverd voor 22 d6Z6r Middelharnis 8 Maart 1911. De Secretaris, De Burgemeester, NIJCH. ULBO J. MUS. Waar velen belang zullen stellen in de nieuwe artikelen, geven we ze zooals de Bijlagen ons die meedeelen en zooals ze dus wel in 't Staatsblad komen Hoofdstuk I. Afdeeling A. Artikel 1. Artikel 240 van het Wetboek van Strafrecht wordt gelezen als volgt Hij die eenig geschrift waarvan hij den inhoud kent, of eeuige hem bekende afbeelding of voorwerp, aan stootelijk voor de eerbaarheid, hetzij verspreidt, hetzij ter verspreid ng vervaardigt, invoert uitvoert of in voorraad heeft, hetzij openlijk ten toon stelt, aanbiedt, aanslaat of als verkrijgbaar aankondigt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogte één jaar of geldboete van ten hoogste drieduizend gulden. Indien de schuldige het misdrijf in zijn beroep begaat en er tijdens het plegen van het misdrijf nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroe gere veroordeeüng wegens gelijk mis drijf te zijnen opzichte onherroepelijk is geworden, kan hij van de uitoefe ning van dat beroep worden omzet. Indien de schuldige van het plegen van het misdrijf een beroep of eene gewoonte maakt, kan gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren of geld boete van ten hoogste vijfduizend gulden worden opgelegd. Artikel 2. »Artikel 2401»is. Met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden wordt ge straft hij die aan een minderjarige van wien bij weet of redelijkerwijze moet vermoeden dat hij den leeftijd van zestien jaren nog niet heeft be reikt, uit winstbejag hetzij eenig ge schrift, eenige afbeelding of eenig voorwerp, aanstootelijk voor de eer baarheid, hetzij eenig middel tot voor koming of eenjg middel tot verstoring van zwangerschap, aanbiedt of blij vend of tijdelijk afstaat, indien de inhoud van het geschrift of indien de afbeelding, het voorwerp of het middel hem bekend zijn. Artikel 3. Artikel 451öis. Hij die op of aan plaatsen, voor openbaar verkeer bestemd, hetzij eenig geschrift, waarvan de leesbaar gestelde titel, omslag of inhoud ge schikt is om de zinnelijkheid van de jeugd te prikkelen, hetzij .eenige af beelding of eenig voorwerp, geschikt om de zinnelijkheid van de jeugd te prikkelen, openlijk ten toon stelt, aan biedt of aanslaat, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maan den of geldboete van ten hoogste tweehonderd gulden. Artikel 45lier. Hij die hetzij eenig middel tot voor koming van zwangerschap openlijk ten toon stelt hetzij zoodanig middel of diensten ter voorkoming van zwan gerschap openlijk of ongevraagd aan biedt, of openlijk of door verspreiding van eenig geschrift ongevraagd, als verkrijgbaar aanwijst, wordt ges raft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste tweehonderd gulden. Artikel 451 quater. Hij die hetzij eenig middel tot ver storing van zwangerschap openlijk of ongevraagd zoodanig middel of diensten ter verstoring van zwanger schap aanbiedt of als verkrijgbaar aanwijst, wordt gestraft met hechte nis van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Afdeeling B. Artikel 4. Artikel 248bis. De meerderjarige, die met iemand van hetzelfde geslacht, van wien hij weet of redelijkerwijze moet vermoe den, dat hij minderjarig is, ontucht pleegt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste vier jaren. Artikel 248 ter. Met gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren wordt gestraft, hij, die door gitten of beloften van geld of goed, misbruik van gezag, geweld, bedreiging of misleiding een minder jarige van onbesproken gedrag, wiens minderjarigheid hij kent of rederlijker wijze moet vermoeden, opzettelijk be weegt om vieeschelijke gemeenschap met hem te hebben. Vervolging heeft niet plaats dan op klachte van hem tegen wien het mis - drijf is gepleegd. De termijnen bedoeld in art 66 be- loopen voor deze klachten onderschei denlijk zes en twaalf maanden. Afdeeling C. Artikel 5. Wordt gestraft: le. met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren, de vader, moeder, voogd of toeziende voogd die het ple gen van ontucht door zijn minderjarig kind of den onder zijne voogdij of toeziende voogdij staanden minderja rige met een derde opzettelijk teweeg brengt of bevordert 2e. met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren, ieder ander die het plegen van ontucht mat een min derjarige wiens minderjarigheid hij kent of redelijkerwijze moet vermoe den, opzettelijk teweegbrengt of be vordert.® «Indien de schuldige van het ple gen van het misdrijf een beroep of eene gewoonte maakt, kunnen de straffen met een derde worden ver hoogd.® Slot volgt. Tweeërlei wortel. Het Christelijk en 't Openbaar onderwijs groeien niet op denzelfden wortel, liet eerste spruit op uit de overtuiging, dat de kinderen van kindsbeen af moeten onderwezen wor den in die dingen, die voor hun tijdelijk en eeuwig leven aller noodzakelijkst zijn. En deze overtuiging rust weer op den eiseh des Heeren. Gij, ouders, voedt uw kinderen op in de vreeze en vermaning des Heeren, welke op voeding èn in 't huisgezin èn in de School geschiedt èn in de Kerk, èn op de werkplaa's, waar 't kind zijn plich ten jegens de maatschappij wordtin- geprent. Alzoo het christelijk onderwijs rust op een gebod Gods. En daar af te wijken is onverdedigbaar en straffelijk. Het openbaar onderwijs rust op een menschelijh inzetting. De Wet heeft verboden om den Bijbel te behandelen en over hemelsche zaken, geput uit dat Woord te spreken. Wie die men- schelijke inzetting onderhoudt is straf felijk, want hij verwaarloost 't gebod des Heeren en stelt de Nederlandsche Wet hooger dan de Wet Gods die op een ouder en op een onderwijzer gansch andere verplichtingen legt dan te zwij gen van den Eenigen Naam onder den hemel. Wat een moed Wat een moed heeft een onwaardig menschenkind, dat hij in de opvoeding van z'n kinderen dezen wil van God veracht. Waar haalt zoo'n ouder toch dien moed van daan P Waar moet hij op pleiten voor 't geluk van zijn kinderen Is dit zijn gebed DitHeere, zegen toch 't neutraal, 't godsdienstloos onderwijs aan de ziel van mijn kind, dat voor de e< uwigheid is geschapen Dit Heere Jezus! jjzegen toch 't openbaar onderwijs, waar mijn kind van U niet hoort en niet hooren mag DitHeere Jezus bekeer mijn kind door de ver trapping van Uwe ordinantie waar ik niet naar luister Een ieder vrage zich eens af op welken bodem sta ik eigenlijk met de opvoeding van mijn kinderen. Jubeleum Savornin Lohman. Zaterdag herdacht Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman den dag, waarop hij voor 50 jaar aan de Groningsche Hoogeschool promoveerde tot doctor in de beide rech ten. Ofschoon alle openlijk feestbetoon achterwege bleef, waren de hem betoonde bewijzen van belangstelling zeer talrijk. Geen wonder F.en wel besteed leven is op deze pro motie gevolgd. Plaatselijk ft'ieuws. Middelharnis. Noch steeds is de liefde bestendig van duur. Maandagavond ont stond er een oploopje in de Nieuwstraat, omreden twee echtelieden twist hadden waar bij de politie aan te pas moest komen om ze tot kalmte te brengeD, 't welk naar 't scheen ten slotte gelukte. Van de werf der Firma Rijkee Co te Charlois werd heden met goed ge volg te water gelaten de stalen vischsioep »Albatros«, gebouwd voor de Heeren P. L. Slis Zoon alhier, en bestemd voor de haring- en beugvisscherij. Door den heer K. de Koning is zijne schilderszaak onderhands verkocht aan den heer W. Buisse. Woensdagavond 7 uur zal in de zaal van den heer Bennemeer alhier een ver gadering gehonden worden van 't zieken fonds Middelharnis en Sommelsdijk*. De toegang is vrij. Den Bommel. Naar wij van betrouw bare zijde vernemen, zal het bespelen van eventuêele muziekinstrumenten, langs de publieke wegen binnen deze gemeente ge legen voor onbepaalden tijd verboden zijn. WelkomZeer ten gerieve der Ge meentenaren werd dezer dagen alhier om geroepen dat den prijs der steenkolen (voorheen f 1 per mud) thans niet hooger was dan f 0,70 per mud. Dat de temperatuur van het sloot water nog niet erg aangenaam is, daarvan gaven de zoontjes van C. M. en P. F. blijk daar zij na in den sloot getuimeld te zijn spoedig op het droge klommen en in looppas zich huiswaarts begaven. J. Z. verkocht Vrijdag j.l. een var ken van een half jaar oud voor de som van .f3.--. Aan belanghebbenden wordt mede gedeeld, dat de bibliotheek der Chr. Jon- gel.-Vereeniging, voor niet-leden, tot nader bekendmaking zal zijn gesloten. De vereeniging Eigen hulp« zal Woensdag (15 Maart) des avonds ten 7 ure in het hotél Mooijaart een vergadering beleggen om dan, met het oog op het a.s. Julianafeest, de samenwerking met de reeds bestaande feestcommissie te bespreken. Ooltgensplaat. Door de weduwe M. Metaal is vergunning gevraagd voor den verkoop van sterken drank in het klein in het bestaande café van P. J. Breeman. Oude Tongc. De hofstede van Graaf Eiland heeft bij afslag opgebracht in diverse pcrceelen i 495.33.20 en is terstond gegund. Het huis van den heer H. de Haas van Dorsser is gemijnd door den heer C. Snijder voor de som van f 8700. De tuin door den heer C. de Lint voor de som van f1400. Gegadigden kunnen tot 18 Maait inschrijven naar de nog aanwezige peenaarde liggende aan de haven, wijze van inschrijving, ruimer te zien aan het aanplakbord. Adres Gemeene Uitwatering. Terwijl den koopman V. in kruide nierswaren uit Middelharnis 1.1. Vrijdag met zijn kar langs de Kerkgracht reed schrok de hit, wat tengevolge had, dat dezelve met de beladen kar daarin terecht kwam. Het duurde een heele poos eer men het zaakje weer op den kant geholpen had De waren kon de naan niet meer ten verkoop aanbieden, ook aan de kar was nog al averij, Alzoo een aanzienlijke schadepost voor hem. Bij het verwerken van pershooi werd van J. Stolk eener zijner voeten zoodanig gekneusd, dat geneeskundige hulp verleend moest worden. Ilerkingen. Ten bewijze dat voor jonge paarden als voor rundvee, in dezen tijd, ongelooflijke hooge prijzen worden besteed, diene, dat een tweetal ander halfjarige paardjes van C. D. Gebuijs alhier werden verkocht voor f 950. Een vroeg gewenschte zomer? J.l. week kreeg men alhier te zien dat de beide knechts van D. D. Kastelein in hun onder- kleeding kunstmest zaaiden op het land. Zoo iets zal wel in dezen tijd niet veelvuldig voorkomen, waarom ook plaatsing verzocht werd. Bibliothecarissen der Chr. Bibliotheek der Herv. Gemeente maken aan belangstel lenden bekend dat dezen winter een ruim gebiuik is gemaakt van het lezen der boeken. Er werden n.l. 677 stuks gelezen. Vind men, komende in naburige ge meenten tal van werkelooze menschen, alhier mag daarover niet worden geklaagd Of schoon ieder jaar het aantal werkkrachten vermeerdert door verandering en van elders ingekomen zijn nu pas eenigen zonder werk. Dit moet vooral worden toegeschreven aan den open winter en het veelvuldig in deze gemeente voorkomende draaineeren van landerijen. Was voldoende materiaal steeds voorradig, was ook voor een ieder voldoende werk te verkrijgen. Goedereede. Droevig. Toen schipper G. de Keijzer, Maandag namiddag omstreeks 2 uur met zijn blazerschuit, de haven wilde binnenzeilen, had hij het ongeluk overboord te vallen Zijn beide zonen met wie hij te zamen voer, moesten hunnen vader voor hunne oogen in de diepte zien wegzinken, zonder iets ter redding te kunnen doen. (20 Cents per regel.) Ontvangen een rijke keuze der laatste nouveau'és in alle arti kelen voor het a.s. Seizoen. Prachtige sorteering in prijzen van 40, 50, 60, 75, 80, 90 en 100 CENT per el; 40, 50, 60 extra mooie kwali teiten 80, 90, 100, 110, 125 en 140 CENT per el; 20,25,30,35,37 V, en 40 CENT per el. 4577 De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.) Aan de Kedactlc van IWaas en Scheldebode. M. de R. Verzoeke beleefd en vriendelijk voor onderstaand schrijven een plaatsje in Uw veelgelezen blad. Naar aanleiding van een ingezonden stuk in de M, en S. tweede blad van 11 Maart jl., loopt het gerucht als zoude ik, onder- geteekende, als handlanger met een lijst rondgaan om daarop gelden te verzamelen om de kinderen van minvermogenden op de 0. L. School gratis te doen schoolgaanals ook dat ik de ouders wijs maak, of tracht te maken, dat op de met 1 Juli te openen Chr. School geen handwerken worden on derwezen, en daarom de moeders vooral afraadt in 't belang van hun kroost, van die school gebruik te maken. Ik voor mij kan niet gelooven dat de inzender van genoemd stuk, waar hij schrijft van handlanger, en van een plotseling van liefde voor het Openbare Onderwijs blakende Socialistis Propagandist, die de moeders afraadt van de Christ, School gebruik te

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1