Woensdag 8 Maart 1911 26",e Jaargang N°. 1639. voor «le %ui«lliollaii«l*elie en Keenwiche Eilanden. AAN ONZE KONINGIN Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES BIJVOEGSEL. W. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. f Kr pi* re- - int «ft* f»*»* ess verdere Administratie frame© toe te zenden aan den Uitirever. tïlïicieeB fiSedeelfe. Verslapping «ler wet. fgfnnenlaisd. Plaatselijk Meiws. Deze Courant verschjjnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. n i» zonoer 50 Buitenland bij roornitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50zonder ƒ4,50 per jaar, IfzöMerltjke Hammers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telclffion lntereomiBi. Slo. 8. AdTerteütiëu 10 «ent per regel en s/, maal. Reclames 80 per ragel. i Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. ©ienstaaavragea en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Glroote letters en vignetten morden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan i Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. bfi het SS'/2-jarlg SArosiingsfeegt. Toen op uw jeugdig hoofd de koningsdiadeem, Het erfdeel van uw Huis, voor 'teerst vol gratie praalde4 1 Zwoer 't hart des volks U trouw, in jubelkreet bij kreet; 't Oranje kleurde alom en 'ttint'lend feestlicht straalde. Het achtste van een eeuw vlood sinds dien feestdag heen, En 'tdankbaar volk verheft opnieuw zijn blijdste klanken; God heeft gesteund, gered, de schoonste hoop vervuld, Wij willen met U saam Zijn groote goedheid danken. U, dochter van Nassau, Prinsesse van Oranje, U, Neêrlands Koningin, blijft onze trouw verpand! God hoede uw troon, uw Huis, den band die ons vereenigti:i, 1 En spare uw leven lang, tot heil van 't Vaderland B. TEN KATE. Bij dit nummer behoort een Kohier va» den aioofdeJijkeai Oumlag. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Sommelsdiik maken bekend, dat een afscbrilt van het primitief kohier van den Hoof deisen Omslag voor het Dienstjaar 1911, gedu rende vijf maanden, van den 7 Maart 1911 tot en met den 6 Aug. 1911 ter Qemeente-Secre tarie voor een ieder ter lezing ligt. Sommelsdijk den 6:n Maart 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, I. GEELHOED. J. BOUMAN. Belastbare opbrengst der Gebouwde en Ongebouwde Eigendommen. De Burgemeester der Gemeente Sommelsdijk maakt bekend, dat eene opgave van de uitkomsten der Meting en Schatting van gebouwde en onge bouwde eigendommen, in deze Gemeente gelegen, gedurende dertig dagen, van den 2o Maart tot en met den Sin Maart aanstaande ter Gemeente- Secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Sommelsdijk, den len Maart 1911 De Burgemeester, J. BOUMAN. Openbare kennisgeving. Mo:ut en klauwzeer. De Burgemesster der gemeente Sommelsdijk brengt, naar aanleiding van eene door hem van den heer Commissaris der Koningin in de provin cie Zuid-Holland ontvangen circulaire, onder de aandacht van veehouders in deze gemeente: le. dat het, aangezien het mond - en klauwzeer dikwijls wordt overgebracht door personen, die in aanraking zijn geweest met dieren welk# aan die ziekte leden b. v. door veehandelarer,aaobeveling verdient geene lieden op de boerderij toe te laten, van wie men vermoeden kan, dat zij de smetstof bij zich kunnen dragen 2e. dat het zeer wenschelijk is, dat de veehou ders bijzondere aandacht wijden aan hunne scha pen, daar deze meermalen bet eerst door het mond- en klauwzeer worden aangetast. Het is daarom geraden, wanneer deze dieren eenig ver dacht verschijnsel b. v. kreupelheid vertoonenj dadelijk den veearts te raadplegen. Sommelsdijk den 2en Maart 1911. De Burgemeester voornoemd. J. BOUMAN. Aanbesteding. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Ooltgensplaat zullen op Woensdag den 15en Maart '911 des namiddags 3 uur in het openbaar ten gemeentehuize van Ooltgensplaat aanbesteden het verbreden en uitdiepen van de nieuwe kaai aan de Bluissche haven met het maken van een kade of dijkje bij die kaai. Aanwijzing door den gemeenteopzichter O. Hartmans op Dinsdag 14 Maart 1911 des voorin. 8 uur. Inschrijvingsbiljetten in te leveren in gesloten envloppe ter gem.-secretarie van Ooltgensplaat voor Woensdag 15 Maart 1911 des middigs 12 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Wethouder De Burgemeester. (get) A HOBBEL. (get.) JOH. VAN PUTTEN. Vooral op.'t terrein der zedelijkheid moet de Wetgever uiterst behoedzaam op treden, omdat ze de persoonlijke vrijheid van zoo nabij raakt. Maar niet alleen daarom. De ervaring heeft geleerd, dat met strafbepalingen alleen geen verhooging van het innerlijk zedelijk bewustzijn valt te bereiken, en dat deze bepa lingen voor zoover zij, tot opvoeding van het individu, rechtsstreeks beteu geling der hartstochten beoogen, vaak hun doel missen en nutteloos de per soonlijke vrijheid aantasten. Terecht is 't meermalen opgemerkt en uitgesprokenvoor zedemeester is de Staat minder geschikt en als strafwetgever behoort de overheid slechts dan op te treden, wanneer rechtsgoederen van anderen of van de gemeenschap door de onzedelijke handeling kunnen worden aangerand. Maar en dit is 't groote gevaar anderzijds juist, waar de wetgever zoo schuchter moet zijn om de per soonlijke vrijheid van het individu te trefïen, juist daarin vindt de booze mensch de schoonste gelegenheid om met zijn duister werk voort te gaan. Hij weet het bij ervaring de Over heid is wat huiverig om op te treden en van die feitelijke onmacht maakt de booze misbruik en profiteert van een niet krachtig optreden ol van een verslapping der Wet. Want ook deze is een natnurlijk gevolg van de vrees der Overheid en den overmoed van sommige indivi duen. Men gaat gewoon zijn gang en stoort zich aan gebod noch regel. Wordt de Wet zóó overtreden, dat de Justitie er zich in mengtgeen nood, er zijn mazen genoeg in de wet en het on kruid kan in allerlei vorm en gedaante opnieuw bovenkomen. Maar zoo verslapt de wet en worden de boozen stoutmoediger, tot dat ze eindelijk overmoedig worden en de publieke meening wakker schud den. En gelukkig, in dit stadium zijn we nu gekomen. Er wordt door booze niets ontziende menschen, publiekelijk zoo opgetreden, dat ieder er een walg van krijgt. In advertenties, in brochures, voor winkelramen, per brief en dan nog soms open, presenteert men U en Uwe vrouw allerlei middelen. En die onbeschaamdheid in de open baar ten toon spreiding, in verzen dingen, in reclame 't heeft de alge- meene meening wakker geschud en van alle zijden komt er een geroep: handhaaft de wetmeer nogver scherpt ze, opdat het onreine niet meer publiekelijk optrede Sommige Gemeenteraden spanden zich er voor orn naar hun kracht en hun bevoegdheid velerlei kwaad tegen te gaan en dat loffelijke pogen worde gevolgd. Maar de Gemeenteraad kan niet ver genoeg reiken en daarom is 't goed, dat de Rijkswetgever optreedt om» zooveel als de Wet dit kan, 't kwaad te temperen Wordl dan gestreng de hand daar aan gehouden, geen twijfel, of de nu heerschende losbandigheid zal gedood worden. L)e slappe wetgeving ten onzent 'leed verplaatsen allerlei exploitatie vormen van onzedelijke neigingen, als spee'holen, wedkantoren, vuile of pornografische ondernemingen naar Nederland Uit andere Landen kwam men 't hier eens beproeven en met succes. De vrees is al eens uitgesproken, dat Nederland, k wame er geen andere wetgeving, berucht zou worden om zijn onhebbelijke pornografische lec tuur. En wat 't Nieuw-Malth. betreft we kunnen over dat kwaad 't zwijgen doen, in de kleinste dorpen is men tamelijk op de hoogte. Doctoren kunnen er van meespre ken. De ziekenhuizen kunnen 't getuigen. Lichaamskwalen allerwege Over de speelzucht geen woord gereptDe slachtoffers, die zware verliezen lijden, worden in de kranten als slachtoffers gemeld met een »weer een« maar hoevelen worden niet ge meld, die evenzoo slachtoffer zijn. Genoeg. Er is gevaar, omdat de wet verslapte. En 'tis goed gezien, dat men door strengere bepalingen zal pogen paal en perk te stellen aan de exploitatie- zucht van gewetenlooze menschen en aan al de onhebbelijke ondeugden, die soms naar buiten treden. Te laat. De woordvoerders voor de Openbare School, ongehoord feit in vroeger dagen, gaan vergaderingen beleggen om het recht dier School den ouders voor te houden en voor haar de pro paganda te voeren. Het is het onbetwistbaar recht dier sprekers om voor die School, die hen na aan 't hart ligt, met kracht en klem op te komen. Maar het teekent den waren toe stand. Wie kreeg vroeger als voorstander der Op. School het in 't hoofd om den boer op te gaan? De Op. School was de School en met een medelijdend schouderophalen werd er naar t Bij zonder Onderwijs gewezen. De Op. School had immers de liefde van allen en 't waren maar enkele »secten,« die ontevreden warenen daarom ook, met die dompers en ourustzoekers niet gerekend. Wat moet er wel in de ziel van de Openbare-School vrienden omgaan, nu ze genoodzaakt gedwongen ztjn om het volk op te roepen, vergaderingen te beleggen en de »deugden« hunner School te laten uitblinken. Neen de Openbare School is niet meer in haar glorie van weleer. -Ze is in den strijd der ideeën betrokken geworden en alleen krachtige propaganda kan ze redden van haar verdere inzinking. Neen, alle propaganda is nutteloos; zoodra de Wet haar plicht doet; zoo dra in alles de rechtsgelijkheid betracht wordt en de Gemeentekassen ophouden de levensbron voor de Openbare School te zijn dan krijgt de Op. School haar grootsten knak. Elke propagandist voor de Op. School kan dan wel thuisblijven; nu nog kan hij wat pratenomdat hij een ruggesteun heeft in de lage School gelden en de legiokosteloozenin de Gemeentekas, die zoo'n trouwe zorg koestert voor de Openb Schoolmaar is ook dat onrecht weg, dan verliest elke spreker z'n steunsel. Het optreden dier heeren is te laat, want we zijn reeds op weg, om de Gemeentekassen los te krijgen van de School. En dan, wanneer de kansen voor alle ouders dezelfde zijnde voorwaar den precies eender, dan zullen we nog eens naar die eertijds hooggeroemde liefde voor de Op. School turendoch dan zal ze niet worden aangetroffen al zoeken de vrienden nog zoo naarstig. Want 't Nederlandscbe Volk wil de Op. School in haar huidigen vorm niet meer. De aubade in Den Haag. füfMen meldt ons uit Den Haag Ter gelegenheid van 121/, jarige regeering van H.M. de Koningin werd hier vrij druk gevlagd. Voor het brengen van de aubade hadden zich voor het Paleis 64 vereenigingen opgesteld, die onder belangstelling van duizenden te 3 '/2 uur daar arriveerde. Toen de Koninklijke familie voor een der ramen verscheen, brak een spontaan hulde- gejuich los. Toen het gejubel bedaard was werd het programma afgewerkt, aanvangend met »Dankt, dankt nu allen God« en ein digend met het »Wilhelmus«. De zang werd door erkest begeleid. Middeih»rniSr De lotelingen welke Vrijdag vertrokken,, zijn te Rotierdam als volgt bij hun garnizoen ingedeeld D. Buisse, Inf Breda. S. van Gelder, Inf. Breda, W. Visser, lnf. Bergen op Zoom. A. Appel, Int. Bergen op Zoom, (welke afgekeurd is.) J. Jordaao, Vesting den Haag, (ook afgekeurd) J. Wielaard, Vesting den Heider. D. de Waard Torpedist te Brielle. C. v. Kassei Vesting Hellevoetsluis. Bij de stuurman C. van dan Hoek hebben 3 matrozen bedankt wegens geringe verdiensten. Vrijdag ontstond een begin van brand in een strooklamp van Gebr. Koolbergen door intijds toegeschoten hulp had men het vuur spoedig gebluscht. Den heer R. Goudswaard vertrekt 20 Maart a.s. met het s s. Tabanan naar Ned. Oost Indie om aldaar in functie te treden bij de telegrafie en posteiij. Stad aan 't Haringvliet. Bij den landbou-ver Breijen, kwam de vorige week een kalf (er wereld, wegende het kolossale gewicht van 135 halve kilogrammen. De lo'.el n>- tl D. Saarloos van de lichting 1910 en J. Borgdorf van de lichting 1911 zijn te Bergen op Zoom ingedeeld terwijl M B-aber van de lichting 1911 bij het Korps Pontonniers te Dordrecht is ingedeeld. Den Bttiiimel. Zeer ten zijnen nadeele vond P. L Zaterdag j.k zijn varken dood in het hok liggen. Terwijl P. F. e. a. zich per rijtuig naar een naburige gemeente zou begeven, liep onderweg ééa der- wielen van den wagen met het gevolg van omver te slaan. Gelukkigerwijze bekwam geen hen van eenig letsel. Onzen dorpsgenoot J. Q. Jacobs, hoopt 18 dezer per s.s. Nieuw-Amsterdam de reis naar N.-Amerika te aan-aarden, De loteling M. Mijs is v#or der. militairen dienst afgekeurd, Heden (Maandag) ontstond in de woning van A, v. Z. een begin van brand. Hoewel het zich aanvankelijk ernstig voordeed hadden zij het geluk het vuur door middel van zout, enz, spoedig meester te worden waardoor zij in de gelegenheid kwamen dat gedeelte van den schoorsteen mantel wat niet gemakkelijk gehluscht kon worden, uit te zagen. De aangerichte schade wordt door assu rantie gedekt. De lotelingen die 6 Maart j.l. ter inlijving van hier vet trokken zijn ingedeeld a.v L. van Prooijen bij het wapen Gre- nad. en Jagers ten Den Haag, J. Vervloet bij de Veld Art, te Breda en M. v. d. Plaat bij de Inf. te Bergen op Zoom, Doordat eenige jongens een poort wat ruw open duwde geraakte I. d. G. die daar achter stond te water. Door behulp zame handen werd hij echter spoedig op het droge gebracht en kwam hij met den schrik en een nat pak er af. Terwijl B. J. en L. M. al rijdende over een en ander spraken kwamen zij, vermoedelijk door 't schrikken van hun paard, met het voertuig in den sloot te recht. Met eenige materiële schade liep dit ongeval af. -- Zaterdag j.l. zijn de bedden der Roodvonklijders, aan dhr. Joh. Boutna» onteigend en vernietigd. OottgenBplaat. Vrijdag 11. zijn de lotelingen C. Buskop, M. L. Ceulemans, P. J. Nattekaas, J, Overbeeke en L, de Ruiter bij het 3 e regt. Infanterie te Bergen op Zoom ingelijfd, maar naar we vernemen zijn de vier eerstgenoemden al afgekeurd. Naar we vernemen is het Rijnschip »Johanna Federika<r schipper Gorter, met kolen van Ruhrort naar Antwerpen Zater dag in het Holiandsch Diep in het Helle gat omhoog gevaren en Zondagavond door midden gebroken Het schip loopt met vloed vol water. Dirksland. Van de schapenhoudsfer Mejuf. Klemod bracht een schaap een lam ter wereld hetwelk het zeldzame gewicht had van 14 halve Kilo's. Nieuw. Onze gemeente wordt zoo zachtjes aan geheel vernieuwd, In de laatste dagen verscheen een nieuwe metselaar, een nieuwe smid, een kolenhandelaar, binnen kort, weer een nieuwen hotelhouder den

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1