TWEDS ML t Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES r 1 voor de Zuidliollaiidsclie en Zeenwüehe Eilanden. zien >ns« W. BOEKHOVEN. Twee Bladen en Zondagsblad. -J n. 212.1 foor BSuis en Hof. uitg-e- 3670 Z. )ed koopt in hot )E DUIF", ERDAN. te houden, wordt dden vanaf 7.5<> >omda veeren en Opruiming van Massieve Slaap- en Oektn ot 378? 2 26"'l<5 Jaargang JN\ 1638. aat. GC >1 al Zoo g ;e kennen, ei? als uit één enheid er fc* n a f2,- >otte voor Jgbaar. w nd, ►SS 1-1» CM msteliing *t 4:309 at 34a 4306: icljroofleii. dan de raard is. STROP- 3401 ïd, ELEN.— 9 phooa 4. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent» zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad 7,50; zonder f 4,50 per jaar. Vfzouderlijke nnmmera 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. CTXUEYER SOMMBLSDIJK. 1'elelooa Intercoaim. Klo. 2. Adverfcsatiën 10 cent per regel en 3/i maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en %/j maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte dia zij beslaan Advertenties worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 anr. stukken v«ssr «Ie Sfèeffaetie tsestesisd, %<lwertentii£n ew verslere %«3mSnistratie fraweo («e le «enden aao «ïe?» Uiisrever Dit nummer bestaat uit Officieel Cüedeeile. Grondbelasting. De BURGEMEESTER van Middelbarnis, gelet op art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Stbl. 82), brengt ter kennis, dat de lijst gedurende 80 dagen ter Secretarie der gemeente ter image ligt de bij hem ontvangen opgaai der uitkomsten en metingen der schatting van perceelen in de gemeente, welke in het jaar 1910 verandering of wijzigingen hebben ondergaan, waartegen bezwaar schriften binnen 30 dagen na beden bij Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland moeten worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschiedt, waar het behoort, den 1 Maart 1911. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. Mond- en klauwzeer. De BURGEMEESTER van Muldelbarnis overwegende dat hel mond- en klauwz* er dikwijls wordt overgebracht door personen die in aanraking zijn geweest uiet dieren - welke aan t ie ziekte leden uv. door vee- handelaren, vestigt de aandacht der veehan delaren op de wenschelijkheid dat geen lieden op de boerderij worden toegelaten van wie men vermoeden kan, dat zij de sme stol' uy zich kunnen dragen. Het is ook zeer wensehelijk dat de vee handelaren bijzonder de aandacht wijden aan hun schapen, daar deze meermalen hei esrsi door hel mond- en klauwzeer worden aan getast en dat dadelijk de vtearts geraadp ecgd wordt als de dieren eenig verdacht verschijn sel bv. kreupelheid verioonen. Middelharnis, Maart 1911. De Burgemee3ler, ULBO J MIJS. Waterschap »I)ijkring Flakkee Het BESTUUR van het Waerschap de //Dijkring Flakkee// maakt ingevolge ar. 76 van het A'gemeen Reglement voor de poidem in Zuid-Holland bekend, dat de oniwoipen Keur van bovengemeld W lerschap, gedurende een maand van 1 Maart tot 1 April ten kan tore van den Secreiaris-Penningmeesier te Midde hainis voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Midd Ibarnis, 1 Maart 1911. Het Bes.uur van de //Dijkring Fiakkte,// De Secretaris, De Voorzit'er, C.J.H.v.d. BROEK. K. ROODZANT. Ter verkrijging van flink begaanbare paden in den tuin, die toch niet zuo vast zijn, dat men ze later, desgewensoht, moeilijk kan opbreken, moet men ze geheel vluk uitnemen en met gebruikte run 6 centimeters hoog weer aanvullen. Deze run is overal zeer goedkoop te verkrjjgen, zij houdt den weg droog en vrjj van onkruid en bovendien is zij door haar veerkraohtigheid aangenaam om te betreden. Een heerlijke wintergroente, bij zeer velen onbekend, is Zeekool (Crombe maritinu), in Kn geland en Amerika een delicatesse; de smaak herinnert sterk aan asperges, op ongeveerdezelfde wijze wordt zij ook bereid. Daar do oultuur hoegenaamd geen moeilijkheid oplevert, is het vreemd, dat groeiilekweekers er tot heden geen Werk van maakten. Een goed en lioht verteerbaar voeder voor duiven is gerst. Ecnig zont in nat zand kan dienen om beur maag te zuiveren. Men late de duiven het eerst uitvliegen bij nietzonnig weer. G tegenheid voor baden is zeer gewenscht. In den ruitijd moet wat" ijzervitriool aan het drinkwater worden toegevoegd. Om het indringen van wormen in het hout te voorkomen, bedekke men de meubels met een laagje lijm. Zijn de meubels reeds aangetast, dun kun men een 5 pCt.'s-carboloplossing in de gaatjes laten druppelen, petroleum of terpentijn. Ook plaatst men de meubels wel in een vertrek, waar men benzine laat verdampen; hot vet trek wordt Datuurlijk goed gesloten. Houtazijn en hout- tee olie noemt men ook als goede middelen tegen houtwormen. Gummi, dat hard geworden is, maakt men weer elastisch, door het te w eken in water, waaraan een derde ammoniak ie toegevoegd. Met zuivere spiritus op een flanellen lapje ver drijft men harsvlekken. Dik geworden inkt kan men verdunnen met iets azijn. Kalkspatten neemt men weg door wrijving met een lapje, in azijn gedrenkt. Wanneer men lampenkousjes vooraf in azijn weekt en daarna laat drogen, zal de lamp helderder branden. Witte galatiue, door verwarming opgelost in azijn, is een goed middel om porselein te lijmen de breukvlakken moeten eerst verwarmd worden. Bevroren pompen worden ontdooid, als men er warm zout water in giet en tegelijk pompt. Ruiten, die ondoorzichtig zijn geworden, kan men sohoon krijgen door wassching met verdund salpeterzuur daarna afgieten. De Haagsohe arts, mej. Lize Deutzmann, schreef in het .Tijdschrift voor Soeiale Hygiëne" over „de Hoilandsche watervrees en het gebrek aan reinheidszin bjj het Ned. volk, een gebrek, dat te schriller uitkomt naast den uiterlijken pronk waarmee men zich gaarne tooit en den glans en de netheid onzer gebouwen, Btraten, trams, enz Zij wil „reinheid" gerangschikt hebben onder de „maatschappelijke deugden" waartoe de tchooljeugd moet worden opgevoed. „Het besef dient gewekt, dat ook dezelfde zorg aan ons eigen lichaam dient besteed te worden, als tot dusver aan onze omgeving ten deel gevallen is. Üp sehool, van jongsaf, moest het een kinderen ingeprent worden Reinheid is een plicht, niet alleen voor ons zelf, maar ook voor onze om geving". Die zioh heel mooi kleedt, terwijl het er niet aan zit, wordt zeer terecht uitgelaohen. Hot zjjn pauwen met mooie veeron, maar die als ze ge pluimd ziju nergens voor dienen. Méthode voor melkonderzoek in de huishou dingEerst goed sehudden voor een gelijkmatige verdaeling der bestauddeelen, dan verdunnen met water 1 50. Men ga met een gewoon dr.nkglas met breeden vlakken bodem ie een donkere ruimte, houdt dit boven een kaarsvlam e« giete er van het melk- en watermengsel in. Ziet men de vlam niet meer door do vloeistof heen, dan houde men op. De dikte der vloei stof-laag wijst de kwaliteit van het melkmon- ster aan. Is de lang 2 oentimeter, dan mag men a.ntiemct!, dat de melk niet verdund is; goede melk dekt het lioht al bij 1% c.M.bij ver dunning met de halve hoeveelheid water is de sag wel 3 oM. is deze 4 oM., dan is evenveel wmer als melk in het mengsel. Vettig geworden toiletsponzen maakt men weer sohoon en elastisch, door ze eerst in een kom met eenig water te leggen juistzooveel dat het water er even uitvloeit. Men strooit zuivere gemalen potaech over de spons: na oen h.,lf uur drukt men ze uit, tot er geen vuil m er uitkomt. Dan spoelt men de spons na in water met alluin, dat de vezels strekt en de spons weer een geheel nieuwe kleur geeft. Voor het gebruik oog eens flink uitspoelen. Herhaling der behandeling is bij zeer vettige sponzen noodig, eer men overgaat tot het na spoelen en hard makon. Om blanke handen te krijgen gebruikt men wel amandeldeeg. Goedkooper is: een papje van enkele beste gekookte aardappelen en melk. Ook is te doenvoor het naar bed gaan de handen in warm zeepzop wasschen, goed af drogen en dan bestrijken met eiwit, niet tot stijf sohuim geklopt waaraan iets aluimpoeder is toegevoegd men ga met glacéhandschoenen naar bed. Zeer vuil geworden handen kan men reinigen, door ze voor he wassoheu met olijfolie in te wrijven. Sprin gende handen moet men met goede zeep was schen en dan met zoor vette melk inwrijven. Een middel tegeo roode handen is wassching met regenwater, waarin een halve theelepel Mirre-tinotuur. Heelt men een onwelriekende reuk aan de handen, (van visoh, uien enz.) dan moet men ze niet dadelijk met heet water wasschen, maar eerEt koud afspoelen en dan in lauw water terdeeg met houtskool afwrjjven eerst dan met lauw water en zeep afwasschen. Ten slottezaohte handen krijgt men van water, waarin zooveel borax is opgelost dat er geen bezinksel meer komt. Men giet de oplossing in een flesoh en doet er telkens wat van in het wasch water. OBSERVATOR Uit «le Fers. Ook hier. Het is een »bedenkeiijk cijfer.* In 1908 was er in het aantal geboren in ons vaderland nog een kleine stijging. Maar sinds dien tijd daalt het. In 1908 waren er 171.861 geboorten. In 1909 slechts 170.761. En in 1910 maar 168.978. Terwijl er alle vreeze is, dat het voor eerst een dalende lijn zal blijven. De oorzaken kent men Gemis aan ver trouwen op God; gemakzucht; eigendun kelijke overleggingdirecte ongehoorzaam heid aan Gods ordinantiën. Dat alles drijft ons volk op den zond'gen weg. Onvermoeid moet daartegen worden gestreden. Hoe moeilijk het zij. Straks komt de »Zedelijkheids-wet« in behandeling, die de Overheid scherper wa penen in de handen geven zal, om de boosheid der boozen te straffen en te keeren. Maar dat is niet genoeg. De volks-conscientie, die gelukkig nog niet met een brandijzer is toegeschroeid, moet wakker geschud. En bovenal moet een iegenlijk voor zichzelf waken en bidden, dat hij den boozen demon niet laat binnensluipen in zijn eigen hart Padvinders". si Men spreekt vanpadvinders. 't Zijn jongelui, knapen, die onder be hoorlijke leiding, naar buiten gaan, om daar allerlei oefeningen te verrichten, half spel, half voorbereid voor den wapendiensteen mooie en nuttige ontspanning, lijkt het wel. Maar nu wordt van die jongens gevorderd een eenv udige verklaring, dat zij steeds hun plicht zullen doen jegens God, Koningin en Vaderland, En daar is weer herrie om. Net als bij 't Juliana bloempje. Dat is niet ^neutraal*. Het socialistisch kamerlid Ier Laan, die 'n paar joDgens had, welke óók mee wilden doen, maakte bezwaar en dra is 't relletje aan den gang. Boomen worden er over opgezet. 't Is dan ook verschrikkelijk. Tot een Nederlandsche jongen op eenigs* zins plechtige wij-e te spreken van God. En van de Koningin. En van het Vader land Dat alles moet er uit. Leve de neutraliteit Ossendorp maakt al school. (»Onze Courant*.) Plaatselijk Nieuws. Middelharnis. Alhier is een geval van vlekziekte bij een varken van P. v. d, H. voorgekomen. Dinsdag had P. v. d Kooi het on geluk met een stuk ijzer zijn been zoo ernstig te bezeeren dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Donderdagavond kregen twee jongens twist op de Westdijk wat al spoedig in vechtpartij ontaarde en door een hunner van het mes gebruik werd zonder echter zijn tegenstander te raken. De politie joeg de vechtende uiteeD. Stad aan 't Haringvliet. Alhier ig opgericht eene Chr. Hist. Kiesvereeniging met aanvankelijk 15 leden. Moge spoedig op andere plaatsen op ons eiland zulk eene vereeniging gezien wordeD. Bekendmaking dat eene opgave van de uitkomsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen in deze gemeente gelegen, gedurende 30 dagen van den isten Maart tot en met 30 Maart a.s. ter gemeente Secretarie ter inzage nederligi. Deo Bouiniel. W. L, had deze week het ongeluk een spijker in den voet te trappen dat hij geneeskundige hulp moest inroepen. Goede vangstM. T. zette Dinsdag avond de muizenval gereed om de kleine plaagster te vangen. Die vervelende muis moest van de baan Een poos daarna sloeg de val dicht. T. in zijn nopjes spoedde zich derwaarts, keek in de val en zag tot zijn verbazing dat geen muis maar wel een enorme groote slak gevangen was. Doordat het diertje zich tegen het korstje brood dat in de val hing opwerkte was de val dicht geslagen. Met het oog op het a.s. Julianafeest zal op Woensdag 8 Maart in het Hotel Mooijaart een openbare vergadering worden belegd. Men verwacht veel belangstelling. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat de uitkomsten der meting en schatting der gebouwde en ongebouwde eigendom men in deze gemeente gelegen, gedurende 30 dagen (van 131 Maart) ter Gemeen te-Secretarie alhier, yoor een ieder ter intage liggen. In den loop van dit vooijaar zal weder een gezin van uit deze gemeente naar Noord-Amerika vertrekken. Oude Tonge. Woensdag 1 Maart 1.1. kwam de Wed. G. Pulleman tot ontdekking, dat haar hondje dood in de kaai lag. Men vermoedt kwaadwilligheid. Heden Vrijdag 3 Maart zullen de lotelingen, lichting 1911 ingelijfd worden waarbij er een ingedeeld wordt van de lichting 1910. De opgave van de uitkomsten der meting en schatting der gebouwde en onge bouwde eigendommen ligt van af 3 Maart gedurende 30 dagen ter secretarie ter inzage. De aanbesteding van vervoer van grint naar de verschillende wegen zal plaats hebben op Woensdag 15 Maart a.s. des voormiddags 11 uur. Dirksland. Een bericht voorkomende in het nummer van Woensdag 1 Maart over een te slachten beest van den slager Rood, is na ons medegedeeld werd, over dreven geweest en willen waarheidshalve gaarne verbeteren. Ofschoon het beest eeni- gen tegenstand bood behoefde men echter geen hulp in te roepen. Ook werd door den slager geen daalder uitgeloofd, en die is derhalve door V. ook niet ontvangen. Onder groote belangstelling had Dinsdag hier de eerste uitvoering plaats van de Zangvereeuiging z-Excelsior*. Naar wij vernemen moet dezelve uitnemend ge slaagd zijn, en kunnen een woord van lof aan den Directeur W. D. Kaat en zijn gezelschap, niet onthouden, die in zoo'n korten tijd, zich aan die schoone kunst wisten te bekwamen. Bij publicatie wordt medegedeeld een opgave der uitkomsten van de meeting der gebouwde en ongebouwde eigendommen der Gemeente, welke voor ieder van af z Maart tot 2 April op het Secretarie ter inzage licht. llerkingen. Terwijl de slager v. Z uit de naburige gemeente D. deze week alhier een zijner klanten bezocht, de hit als ge woonlijk dan even onbeheerd achterlatende maakte deze van de gelegenheid gebruik het op een loopen tezetteD, Een eindweegs verder bracht W. B. alhier hem tot stilstaan en liep dit voor v. Z. zonder nadeeiige gevolgen af. Tijdens den storm zijn bij den Heer J. den Boer alhier eenige potten, staande op den schoorsteen zijner woning afgewaaid en naar beneden gestort. Melissant. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de uitkomsten van de meting en schatting van de gebouwde en onge bouwde eigendommen dezer gemeente ge durende 30 dagen ter secretarie ter inzage liggen. De loteling J. Nachtegaal, die zich in November 1.1. heeft aangemeld om te dienen bij een bereden korps, zal worden ingedeeld bij het 2e Regt. Veld. Artillerie te's Gra- venhage. Naar men verneemt zal in deze gemeente een nieuw Geref. Kerkgebouw worden gesticht. Goedereede De vorige week Zaterdag had de 7 jarige M. H, het ongeluk met zijn armpje in een spijker te vallen er. ver wonde zich zoodanig, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Met de garnalen visscheirij, gaat het dezen winter niet naar wensch, daar er weinig is te vangen en de prijs doorgaans zeer laag is. De vorige week werd met een blazer, in (Je drie dagen, slechis een mand (-£- 30 Kilo) gevangen. De hond van J. N, bracht Maandag morgen, niet minder dan elf jonge te we reld. Ouddorp. De werkman C. de J. zou deze week 's avonds in korten tijd een vriendenbezoek afleggen, liep in haast de deur der woning uit, gaf een gil, en lag te spartelen in 'l koude nat. Tegen Zaterdagmorgen 9 uur is er eene vergadering uitgeschreven voor den Gemeenteraad. -De muziekvereeniging 2 Wilhelmina* hoopt op Dinsdag 7 Maart een uitvoering te geven. Ciieiiieeikleroad. Verslag van het verhandelde in de Openbare Raadsvergadering der Gemeente STAD AAN 't HA RINGVLIET, gehouden op Dins dag 28 Februari, 1911 des n.m. 2 uur. Present met den Voorz. alle leden,met uitzon dering van den heer J. Koert Mz. die met kennisgeving aanwezig is. Met het oog op de afwezigheid van den Sec. wordt besloten het lezen der notulen tot eene volgende vergadering aan te houdeD. Aan de orde. 1. Naar aanleiding van het eindcijfer van het kohier van den Hoofdelijken Omslag, hetwelk beneden de raming der begrooting 1911 is, wordt besloten laatstgenoemde te wijzigen. 2. Ingekomen stukken. a. Eene Missieve van H. H. Gedeputeerde Staten waarbfj dit College goedgekeurd terugzendt een raadsbesluit tot het doen van af- en over schrijving. Notificatie. b. Eene missieve van het college voornoemd, ten geleide van de beslissing inzake den Hoofd. Omslag van W. Nieuwland. Notificatie. O. Een adres van Mejuffrouw O. I. Jongste, onderwijzeres aan de O. L. School alhier hou dende verzoek om eervol ontslag als zoodanig met ingang van 1 Maart a.s. Hiertoe wordt met algemeene stemming beslo ten. Naar aanleiding hiervan zal eene oproeping worden gedaan voor sollicitanten op eene jaar wedde bij de verordening vastgesteld zijnde f600. De Voorz. merkt op dat aan de benoemde geene vergoeding zal worden toegekend voor het geven van les, in de nuttige handwerken buiten de gewone scnooluren zooals dit tot dusver heeft plaats gehad. d. Een missive aan 't Bestuurder vereeniging 't Groene Kruis, houdende verzoek, om evenals vorige jaren weder in 't genot van Subsidie te worden gesteld. Wordt besloten het op de begrootiDg uitgetrok ken bedrag ad f5 uit te keeren. III. Gebruik van een tweetal Schoollokalen. Wordt besloten in de notulen dezer vergadering op te nemen, dat op het verzoek der kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente om een tweetal School lokalen voor het houden van Gosdsdienstoefening- en en Zondagschool van 19 Februari - 9 April gunstig is beschikt. IV. Vervolgens deelt de Voorzitter mede dat het bestuur van het Groothavenhoofd alhier heeft besloten geen palen te plaatsen op de keiendam die toegang geeft van het gors naar 't Grootha venhoofd. Hoewel het bestuur gaarne de schippers ter wille is, meende het hier op niet te kunnen ingaan. Dit als antwoord op het gevraagde van den heer Koert in de laatste vergadering. V. Verder wordt besloten aan W. van der Welle alhier een rioolbuis te verkoopfcn voor f 3. VI. Als nu wordt besloten aan het Dagelfjksch Bestuur de regeling van af- eu en overschrijvingen over te laten in verband met de posten door den Voorzitter op te geven. VII. Op een desbetreffende vraag van den heer A. J. Braber zegt de voorzitter een onderzoek toe inzake de afsluiting der dorpsmestvaalt. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voor zitter de Openbare Vergadering.

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 3