ons ook in de toekomst uwe gewaar deerde belangstelling niet onthouden. 25 jaar. En zouden we onze ijverige Oorres pondenten en Verslaggevers vergeten, aan wien we zooveel copie te danken hebben Wat zou een blad zijn zonder hen Ze leveren allerlei bouwmateriaal 25 jaar. En nu gaan we een omnevelde toekomst in. 't Gordijn hangt neer en alleen "t Goddelijk oog weet, wat ook voor ons Blad de toekomst brengen zal. Wenschen uitspreken, als in de gezinnen de kinderen hun ouders doen op zulk een belangrijken dag? rekenschap zullen geven van hun daden. Dan is hun taak ook voor de „MAAS" afgeloopen Eidoch de verleiding werd groot om eigen partij te verzaken, niet voor de Redactie, maar voor den Uitgever. Tot hem nl. kwam het verzoek om den strijd in ons Blad te temperen, des noods te eindigen, finaal te doen op houden, en om van de „Maas" te maken een doodgewoon neutraal blad; men bood hem een flinke som geld aan, als de „Maas" ophield de antirevolutionaire beginselen te bepleiten en in de neutrale zone zijn levensbestaan te zoeken. Dit aanbod werd falikant gewezen van de hand en toen, na dien tijd, heeft ons Blad hoogst moeilijke dagen doorgemaakt Tegenwerking van allen kantFel was de vijandschap oeg daar bij, dar berichlgevers niet te krijgen waren dat de Gemeenteraadsvergade ringen niet durfden bijgewoondde „Burgerlijke Stand" niet werd opgege ven. Voeg daar bij, dat onze mannen nog zeer schaarsGi vertegenwoordigd waren in den Raad om te kunnen pro testeeren (stel, zo hadden gedurfd tegen die uitsluitingen en dan hebt ge het bewijs, dat we in de 90er jaren moesten oproeien tegen een geweldig bruisenden stioom. Maar des alniettomin 't scheepke ging vooruit, omdat er door de Rers meer ambitie kwam voor de antirev. beginselen en 't aantal abonné's steeds stijgende was. Dat vergoedde eeniger- m ite de tegenwerking, die de uitgever in eigen zaken ervoer. Maar nog eensde eerste jaren in '90 waren moeilijknochtans 't Blad voel door haar, dat ge niet alleen staat in 't leven, maar dat ge met allen ach ter en naast U vormt één geslacht, één volk, één gemeenschap door den band van beginselen gebonden, en door be langen bij elkaar gebracht; één in liefde voor ons Oranjehuis, voor onze histori sche instellingen, voor Kerk en Altaar. Worde dat gevoel van Saamhoorig- heid versterkt als ons Blad met zijn droeve en blijde tijdingen U bereikt. 25 jaar. En U, onze Perszusters, die we de eer hebben in zoo'n grooten getale eiken Zaterdagmiddag op onze tafel te zien. Onverschillig omtrent ons lot zijt ge nooit geweest. We mochten het met blijdschap ervaren. Aan U ook onzen dank voor Uwe vriendschap en zij 't U verzekerd, dat we steeds met de meeste belang stelling Uwe artikelen nagaan en er ook winst mee trachten te doen. Wil ooren en met een hart vol liefde voor onze partij. Ook door U worde zij opge bouwd. 25 jaar. En den Zetters en den Drukkers onzen groet en een verzoek om ver giffenis, als ze soms reden hadden te klagen over ons. Een zetter moet het nog al eens ontgelden, als de redacteur een politie leen bok schiet. Het „zetfouten-duiveltje" is bekend. Maar over U geen klagen. We hebben U nog nooit als zondebok behoeven te gebruiken om met onze fouten te worden belast. Gaat zoo voort, vrienden en mopper maar niet te veel over ons schrift en onduidelijke copie. Sterke Hij u tot uw taak. En moge met uw werk de belaste postambtenaars opgewekt hun pak dragen, nog lange jaren. Tegen hun zin somsgoedals zij 't toch maar doen, dan is het precies net eender. gelisch beginsel verdiept worde. Dat ons Blad een onverbreekbare band moge slaan om allen, die der leuze getrouw zijn: Tegen de Revolutie het Evangelie. Blijve het hunner aller tolk en wat ook gebeure de „MAAS" zij voor eiken antirevolutionair, het middel en het orgaan, om in den kring rondom ons aan te wakkeren de vurige begeerte om de Antirevolutionaire partij te dienen met alle gaven en krachten. Want van die beginselen alleen, hangt het heil van Land en Volk af. Voorwaarts dan naar 't gouden feest (och, zullen we het nog vieren als Red. en Uitgever Voorwaarts, onder deze banierOnze hulpe staat in den Naam des Heeren, die hemel en aarde gemaakt heeft. Voorwaarts! tot heil des Volks! Voorwaarts .tot ook eenmaal de pen aan de hand ontglippen zal van hen, die 't Blad dienen en zij DRUKKERIJ THANS. is alle moeite te boven gekomen. De redactie was toen in goede handen en de heer Gijben deed al 't zijne om 't Blad er boven op te krijgen. Steeds slceg de oplaag en men was genoodzaakt naar middelen om te zien om een grootere drukkerij te krijgen. Het mocht den uitgever gelukken om een flink gebouw in de St. Joris Doe- lestraat daarvoor te kunnen inrichten, welke op 1 Juni 1900 in gebruik geno men werd. Dacht men aanvankelijk ruimte ge noeg te hebben, een paar jaar later bleek, dat de doorloopende uitzetting van het blad. het noodig maakte om nog m" mte te zoeken. In then tusschenfijd nam de Heer Gijben afscheid van 't orgaan en de tegenwoordige redactie, de Heer J. van der Waal nam zijn arbeid over, na reeds eenige jaren te voren Kamer overzichten te hebben geschreven, gesteund door een viertal medewerkers die andere rubrieken als „Op den Uit- kijk „Buitenlandseh overzicht", „Voor hof en huis" en „Landbouw" beheerde. Dat 't Blad bloeide, bewees het feit, dat 't tweemaal ging verschijnen en zooals bekend is, is er thans voor een luttele verhooging een Zondagsblad bij, onder redactie van Ds. Van der Kooij te Ouddorp. Maar door die uitbreiding moest in 1907 wederom een verbouwing plaats grijpen, waarvoor de drukkerij verrees, zooals op bijgaande gravure te zien geeft. denze maakten beiden wel eens fou ten, maar zijn dan 'ook bereid, zooveel jaren overziende, aan U, waarde lezers, te vragen: verschoon, als we soms dwaalden. Een Redacteur, zoomin als een Uit gever, kan 't ieder naar den zin maken. Voor den een is hij te scherp, voor den ander te zachtvoor een derde te on beduidend, Maar waar we, en nu spreken we persoonlijk, ons geweten vrij in hebben, is in dit: dat we ooit menschengunst hebben begeerd en daarom onze artike len onwaar maakten. Wij hebben steeds geschreven, eerlijk, oprecht, hoe we over de zaken dachtenniets en niemand sparende, maar de beginselen dienende. Dat en dat alleen is het streven ge weest. Hebben we ons daarmee soms onaangenaamheden ook van broeders op den hals gehaald't zij zoo, maar dat zal ons niet en nimmer weerhouden op den ingeslagen weg voort te gaan. We hebben één doel en één weg ge zocht èn gevondengeen smaad, of ver achting, geen verkleineering zal ons ooit doen wankelen of weifelen. Menschen gunst ze laat ons totaal koud. Er is een hooger ideaal na te streven, dan lof van schepselende eere Gods en het welzijn van den naaste. Daarvoor moet alles wijken, en ook dat alleen geeft stut bij en aan den arbeid. 25 jaar. Waarde lezer! we blijven ook voor de toekomst vragen uw steun, uw sym pathie. Dat ons Blad iets onder de zus Andere machines moesten aange schaft en een vouwmachine den han denarbeid overnemen. (Zie de afbeelding der drukkerij.) Ook de zetterij werd vergroot om meer ruimte te hebben voor het per soneel, terwijl een ruime binderij, kan toor en papiermagazijn het geheel en naar de eischen des tijds, ingerichte werkplaats weergeeft. ters geworden is't is door Uwe belang stelling. Onthoud ons die nimmer, maar ga voort ons die te toonen in Uwe advertentiën, in uw abonnement, in uw propaganda bij uw vrienden en familie leven. En verheug U met de blijden; ween met de weenenden; gevoel dooi de krant de gemeenschap uws volks; zonder welke geen enkele krant ook maar één dag zou kunnen blijven staan. Scherp uw oogen steeds, en hoor gedurig nauwkeurig toe, opdat het publiek door U op de hoogte blijve van wat er in 't Volk en in de Volksvergaderingen; groot en klein, omga. En luister met antirevolutionaire Dan zij slechts deze eene geuit: Geef ons, o goedertierene Vader, die ons geleid heeft tot op heden, het voor recht te smaken, dat ook in de toekomst door ons Blad Uw Koninkrijk worde uitgebreid, Uw Naam op Flakkee meer worde geëerdUw dienst worde ver rijkt en het antirevolutionair, het Evan- Ziedaar in korte trekken het jonge leven onzer Bode en de daarmede ge paard gaande uitbreiding geschetst. En een Eben-Haëzer worde hier van gan- scher harte publiekelijk uitgesproken. Tot hiertoe heeft de Heere ons gehol - pen. De uitgeverszaak werd, zooals ver meld, vergroot; 't Blad zelf verschijnt in twee, drie Bladen 't telt vele lezers 't is onder zijn medezusters in den Lande niet onbekend; en voor Flakkee is 't, blijkens allerlei soort advertentiën, een gewenschte gast en een onmisbaar hulp middel in handel en verkeer, in land bouw en industrie. 25 jaar. Het verleden van ons Blad hebben we geschetst. En als een bruilóftspaar dat zijn zilver viert, nog eens voorbij laat gaan, al het lief en leed der ver vloten jaren, zoo hebben ook in deze dagen Redactie en Uitgever overdacht den weg, die afgelegd is. En ze konden niet altijd roemener waren ook door nen gezaaid op het pad; ook zij zijn in hun arbeid als „menschen" opgetre- KANTOOR. EEN KLEIN HOEKJE VAN ONS PAPIERMAGAZIJN.

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 5