DRUKKERIJ VOORHEEN. EEN HOEKJE IN ONZE BINDERIJ. door den heer J. Oosterhaan, toen hoofd der School te Middelharnis. Inmiddels was het blad eenigermate van karakter veranderd, 't Werd uitge geven als Christelijk blad, maar daarna kreeg 't hoe lang zoo meer een politieke kleur, waarvan natuurlijk aan de lezers werd kennis gegeven. Die wijziging viel in goede aarde, omdat ze in een behoefte voorzag. Im mers, er kwam al ritseling van nieuw politiek leven; het begon te dagen in 't Oosten en onder het volk kwam een gemompel van verzet tegen de liberale beginselen. Dat verzet te steunen, door pen tot eendrachtig optreden, tot saam werking en saambinding. En wie de „MAAS" doorbladert ziet dit vooral op het Landbouwgebied. Hoe is sinds 25 jaar die actie toegenomen. Het organi satieleven der Boeren is uit de Pers van de eerste dagen af, nauwkeurig te bepalen en haar voortgaande ontwik keling tot op heden ligt zonneklaar voor ieder, die lezen kan, in de honderden nummers, die verschenen zijn. verlangen niet konden weerstaan, voorloopig de redactie op ons te nemen. Wij willen onze krachten daaraan beproeven, met de bede, dat de Heere, van Wien alle zegen eenigermate fundament en leiding aan te geven, zou voortaan het streven der „MAAS- en SCHELDEBODE" zijn. 't Werd van 6 September 1889 af haar toeleg om de anti-revolutionaire 25 jaar is de ,MAAS" gelezen. En Flakkee lag nog onder den adem van het Liberalisme. Ga de kolommen an dermaal door en ziet de politieke bewe ging die in deze kwart-eeuw ons Eiland heeft vervormd. En toen het kiesrecht werd uitgebreid, steeg de behoefte naar een Blad. Het stemmencijfer voor Links daalde, dat voor Rechts steeg en al meer en meer klom het verlangen om zich van Links af te wenden. Wat is er in die 25 jaar op dat terrein veel veranderd. Of we het noemen zullen? De ouderen van dagen weten het en zullen het toestemmen, dat in 't poli tiek© leven Flakkee is omgezet. En op afdaalt, dien ook op dezen onzen gebrekkigen arbeid in ruime mate moge doen rusten. En die krachten heeft Z.Eerw. be steed tot 5 Augustus 1886. toen door bemiddeling van Z.Eerw. diens plaats werd ingenomen door den heer G. G. Gijben, destijds directeur van 't post kantoor te Monster, krachtig gesteund beginselen te dienen en de liberale ideeën afbreuk te doen; om 't inzicht in beide partijen te verdiepen en de kiezers voor te lichten omtrent de geestesstroomin- gen op het Staatkundig terrein. Dat de Liberale partij deze actie met tegenzin aanzag, lag voor de hand, maar weerhield ons Blad niet om, waar 't pas gaf, die partij te bestoken en haar beginselen af te breken. toenemen 't besef, dat de Pers voor alle standen een onmisbaar hulpmiddel is om zijn doel te bereiken, de spreekbuis van ieder tot allen, om te saam te roe- Schoolterrein! Ook de „MAAS" [heeft in dien strijd haar aandeel genomen. Dat"was haar recht, haar plicht en ze heeft 't niet zonder zegen gedaan. mer verscheen^der „MAAS- en SCHEL DEBODE," onder redactie van wijlen den Heer M. H. Mulder, hoofd der Christ. School te Ouddorp. zoo noodig tegenover den stroom van ongeestelijke lectuur, die zich al meer en meer onder ons volk uitbreidt. Helaas, hij mocht dit werk slechts beginnen Deze woorden moesten ons eerst van het hart, waarde lezers! voor dat wij over ons zeiven spreken en de toekomst van dit weekblad. Mogen wij niet vertrouwen, dat het velen spijten zou, als met onzen vriend ook de uitgave van dit Chris telijk weekblad ten grave daalde? Dat zou het ten minste ons. Daar om is het, wij dat het dringend Toch leerden wij hem, den heer Mulder, reeds hoog achten en, dit weten wij zeker, dat hij niet alleen lijke belangen zou dienen, zou tot stand zijn te brengen. Die conferentie slaagde naarwensch; van beide zijden werden loffelijke po gingen in het werk gesteld om de uit gave te doen slagen. Februari 1886 verschenen een drietal proefnummers met kolossale oplaagom 't Flakkeesche Volk, toen nog aan geen Pers gewoon en tamelijk tevreden met alles zooals 't reilde en zeilde in Kamers, Staten en Gemeentenom 't Flakkeesche volk inzage te verleenen van wat't voortaan week in, week uit voor luttelen abonne mentsprijs zou ontvangen. En de uitslag was, dat 1 Maart 1886 het eerste nom- door vrienden maar ook door tegen standers van het bijzonder onder wijs, als een bekwaam onderwijzer werd geroemd, die ook een meer dan gewone werkkracht en lust tot onderzoek bleek te bezitten. Hij was het ook, die het eerst het ini tiatief nam, om voor de eilanden tusschen Maas en Schelde een Chris telijk weekblad te doen uitgaan, Zoo dan, lezer' vieren we beschei- denlijk feest, bij het 25-jarig bestaan van ons Blad; en vergun 't ons nu, na het algemeen overzicht iets van het Blad zelf te vertellen; van zijn ontstaan tot heden. Op 't laatst van December 1885 kwamen enkele heeren bij onzen uit gever om met hem te raadplegen op wat wijs een weekblad, dat de Christe- Maar als gold 't een waarschuwing aan alle lezers, tot wie op eenmaal klonk: „Bereidt uw huis, want gij zult sterven," het tweede nommer verscheen in rouwgewaad. Nog voor de heer Mul der al zijn gaven en talenten had kun nen ontplooienterwijl zijn gedachten met de artikelen der volgende week zich spanden, werd hij weggenomen Dat was een droef begin voor ons Blad, dat zoo hoopvol de toekomst meende in te gaan. Maar de donkerte verdween, al was het afsterven van den eersten redacteur pijnlijk voor 't Orgaan en de lezers, die zijn eerste artikel met zooveel instemming hadden genoten. Ds. J. F. de Klerk, toen predikant te Dirksland, thans te Zuilen (bij Utrecht) trad 'geheel bereidwillig en belangeloos als voorloopige redactie op. Terecht sprak Z.Eerw. toen in no. 2

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 4