Land»' en Tuinbouw. fPlaatselSJk Nieuws. Giemeeiileraad. Ingezonden Stukken. VerKioopin^eu. I/itsIisg- Aantoesteiiing. Desneifgti Nieuws. Op de zaaigranenkeuring, gehouden op 6 Fe bruari te Amsterdam werden bekroond met een prijs (bronzen medaille ot 5 gulden): J. Timmers, Middelharnis voor Kortstroo schok ker erwten. J. Lodder Cz. Gdedereede voor Zege haver. Newmarket haver. Striibe's haver. F. den Eerzamen Fz. Goedcreede voor Ligowo haver II. Op de keuring te Rotterdam gehouden 13 Fe bruari werden bekroond met bronzen medaille en f 5.— of f 10.— J. Lodder Cz. Goedereede voor Zegehaver. Met bronzen medaille ot 5 gulden: J. Lodder Cz. Goedereede voor Klein kortstroo erwten. J. Timmers, Middelharnis voor Kortstroo schokkers kroonerwten. A. A. Mijs, Sommelsdijk voor Zegehaver. C'. A. "Vogel, Goedereede voor Striibe's haver. J. Timmers, Middelharnis voor Royal Jubilée haver. M. van Nieuwenhuize, Sommelsdijk voor Over- vloedshaver. F. den Eerzamen Fz. Goedereede voor Geimp. Hutlingshaver. Soninielsdijk.* Gisteren 20 Febr. was het 25 jaar geleden dat de Heer J. Tieman als Debitant der Staatsloterij is aangesteld. Bij het lossen van guano uit een in de haven liggend schip had de kaaiwerker Jb. Wervers, het ongeluk te vallen, waarbij hij zich zoodanig bezeerde dat geneeskun dige hulp noodzakelijk was. Deze week is het 10 jaren geleden dat de Leden der Ned. Herv, Kerk be sloten tot beroepen van Predikanten en het kiezen van Ouderlingen en Diakenen aan de kerkeraad toe te vertrouwen. Binnen zeer korten tijd zal dus de ge meente opnieuw de vraag moeten worden voorgelegd of zij dit willen bestendigen dan wel of zij een kiescollege daarvoor in de plaats willen stellen. (Part. Corr.) Iliddelharms. Door den feilen storm usschen Zaterdag en Zondagnacht een ew en boom in den tuin van den heer Kolff omver gewaaid, en gedeeltelijk tegen .-er de aldaar slaande woning gevallen üuch zonder materieele schade daaraan te veroorzaken, Vrijdagmiddag stortte met groot ge raas een stuk van het dak ineen van de schuur van den heer J. C. Bom, hoewel daar meest kinderen om heen spelende zijn liep dit incident zonder ongelukken te veroorzaken at. De dienstplichtige loleling ff. Dubbeld van de lichting 1910 is tegen half Mei opgeroepen om in werkelijken dienst te treden in*de plaats van een ander loteling welke thans in Noord-Amerika vertoeft. Vrijdagavond is alhier een arbei dersbond opgericht met aanvankelijk 25 ledeD, Den heer A. v. Dijk is met ingang van heden Dinsdag benoemd als Volontair ter Gemeente-secretarie te Oude Tocge. Stad aan 't Uariisgvisef. Donder dagavond j.l. is door B. een portemcncaie verloren met -j- f 11. De vinder wordt verzocht dit te bezorgen bij den omroeper. Onze dorpsgenoot, de heer D. Braber benoemd aan de algemeene Rekenkamer hoopt d.d. 2 Maart in functie te treden. De vorige week vond men een koe van de Wed. B. dood in den stal liggen, die voor de consumpihie werd afgekeurd en in den grond gestopt moest worden. De loteling H. Fris moet tusschen 16-31 Mei voor de Nationale Militie worden ingelijfd. Door den rijksveldwachter P. is proces verbaal opgemaakt tegen J. K. wegens het rijden zonder licht. Den Bamniel. In den nacht van 1718 Febr. j.l. ten 11 ure ongeveer, ontstond in de woning van W. B. een begin van brand. Door 't geknetter van de reeds brandende vloer en schoorsteenmantel beide, werd hij verschrikt wakker, sprong het bed uit en zag hij zich geroepen on- middelijk het bluschwerk aan te vatten. Gelukkig slaagde hij er in de brand spoedig te blusschen, zoodat de schade aan het meubilair onbeduidend was. De alhier in den kouden grond staande sneeuwklokjes geven door hun bloei weer teekenen van nieuw leven, (Ps. 104: 30.) Naar wij van betrouwbare zijde ver nemen, is de Roodvonk-ziekte in het ge zin van Joh. Bouman, geweken. Hoewel in dit gezin vier kinderen daaraan lijd°nde waren, hebben alhier geen nieuwe gevallen dier ziekte zich meer voorgedaan. Zaterdag a.s. des v.m. 10 uur, zal op de kaai alhier in het openbaar verkocht worden een groote "partij timmerhout, welke voor belanghebbenden nog al de moeite waard is. Door L. M, is Zaterdag j.l. reeds een nest met jonge mollen gevonden. De Zuid-Hollandsche Vereen: »Het Groene Kruisi, Aid. Den Bommel, zal .hare algemeene vergadering houden op Woensdag 22 Februari 1911, des avonds ten half zeven, bij Mej, de Wed. C. Lok ker alhier. Blijkens de Agenda, een belangrijke vergadering. Dirksland. Bij G. Robijn is een Postduif aan komen vliegen, met aan een der poolen een rÏDgetje, gemerkt: Willebroeck 5491. Verleden week zag men B. van Brui- nisse die reeds 79 zomers achter den rug heeft nog een boom rooien, ons dunkt dat de meeste op dien leeftijd het hem wel niet na zouden doen. De mauueukoor-Zangvereeuiging al hier zal Donderdagavond worden bezocht door een idem gezelschap uit Sommelsdijk teneinde dien avond te zamen aan de zang te vergenoegen. Zondagmiddag had een begin van brand plaats in een der woonkamers van Mevrouw de Wed, W. Zaaijer. Door de warmte, vatte de vloer onder de kachel vlam, wat voor een oogenblik een dreigend aanzien gaf. Met toegeschoten hulp was men echter het vuur spoedig meester, zoodat het on geval met eenige schade afliep, C. v. d. S. die mede hulp verleende bracht het er 't. slechtst af. Door met een bak vuur in haast naar buiten te willen loopen, kwam hij met een glazen deur in aanraking waardoor die brak, en hij aan hoofd en handen verwond werd. Blerkingen. Heden Woensdagavond te omstreeks 6 uur, hoopt het Christelijk Mannen Zangkoor van hier met medewer king der afdeelingen Nieuwe Tonge, Melis sant en Middelharnis een uitvoering te geven, in de Ned. Herv. Kerk onder leiding der blinde Koudijzers. Abuisievelijk in de vorige week op gegeven de oproeping voor de Nat. Mil. van P. Mans, alhier. Dit moet zijn 3 Maart in plaats van 10 Maart. De loteling L, Melissant is bestemd om met Mei, en loteling S. Gebuys om met Sept. opge roepen te worden. Woensdag dus hedenmiddag, staat in deze gemeen! e een ongewone drukte te wachten. Op eenzelfden .dag in ondertrouw opgenomen, zullen ook op een zelfden dag 4 paartjes alhier ten Geuaeentehuize in den echt worden verbonden. Voor niet weinigen alzoo een aangenamen en feeste- lijken dag, Maandagavond 27 Febr. zal ter her- berge van Joh. van Putten alhier worden verkocht het scheepje mer volledigen in ventaris alsmede daarbij behoorende viel en roeiboot uit de nalatenschap van wijlen den Heer Jn. Schippers, VERSLAG van het verhandelde in de openbare vergadering van den Raad dei' Gemeente SOM MELSDIJK, op Vrijdag 17 Pebr. 1911. des n.m. ten 7 ure. Voorz. de EdelAchtb, Heer Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Nadat de Voorz. de vergadering geopend had verzocht hij den Secr. de Notulen der vorige vergadering te lezen welke onveranderd worden goedgekeurd en geteekend. Ingekomen stukken. Ie Een schrijven van dhr. de Gast dat hij zijn herbenoeming als lid van de Plaatselijke Schoolcommissie aanneemt. Missieve van Ged. Staten het besluit van den Raad tot verkoop van de boomen aan de Voor straat goedgekeurd terugzendend. Missive van Ged. Staten goedkeurend de wijziging van de Begrcoting 1910. Missieve van Ged. Staten goedkeurend den aankoop van Grond door de Gemeente. Missive van Ged. Staten de wijziging van de Begrooting 1911 goedgekeurd terugzendend. 2e Is ingekomen een schrijven van de Plaat selijke Schoolcommissie tot uitbreiding van de O. L. School vergezeld gaande van de teekening van ue plattegronden zooals de schoollokalen thans zijn hetwelk bij de leden rondgaat. Voorz. Aangezien dit schrijven van middag pas ÏDgekomen is, en B. en W. geen gelegenheid gehad hebben om het goed te onderzoeken stellen B. en "W. voor om het uit te stellen tot een volgende vergadering om alsdan de Raad van preadvies te dienen. dhr. van Dorsser. Ik zou alleen willen zeggen dat wij het niet te lang moeten uitstellen. Voorz. Wij zullen zoo spoedig mogelijk de behandeling aan de orde stellen. 3e B. en W. stellen voor tot het aangaan van een geldleening ter nadere voorziening in de behoefte aan kasgeld van f3000 en dan de Begrooting van 1911 te wijzigen. Voorz. De Gemeente-Ontvanger heeft bericht dat hij den bodem van de kas ziet dus dat het noodzakelijk is dat wij f3000 opnemen. Wordt goed gevonden. 4e B. en W. stellen voor do begrooting dienst 1911 te wijzigen. Gemeente-Eigendommen f189 van de boomen én der aankoop van jonge boomen aan de Voorstraat, f150, en dat uit de Buitenge wone Uitgaven uit te betalen. dhr. van Dorsser. Worden dan de'jonge boo men weer in de oude gaten geplant met het oog op de gasleiding zal het gevaarlijk wezen om dat te doen. dhr. de Graaf. Zou de grond uit het Achterom niet goed wezen om daar de boomen in te planten. dhr. Timmerman. Er is nog een bezwaar, ot die grond wel beschikbaar is. Voorz. deelt mede dat B. en W. het aan zullen vragen. Vervolgens deelt de Voorz. nog mee als dat in Dec. de cel aan het telefoonkantoor f3,62 gekost heeft, Post- Brand- en Reddingsmiddelen f80 en dat in de Post van Onvoorziene Uitgaven te vinden. 5e Kohier Hondenbelasting, hetwelk tot een bedrag van 1182 wordt vastgesteld. 6e Benoeming twee leden van het Stembureau voor de a.s. verkiezing van den Gemeenteraad. De Voorz. verzocht dhr. Timmerman en dhr. de Graaf de stemmen op te nemen. dhr. Timmerman verkreeg 4 stemmen dhr. Bom 5 dhr. de Graaf 3 en dhr. van Beek 2, Alzoo gekozen dhr. Timmerman en dhr. Bom. Nu verzocht de Voorz. de leden te stemmen wie er bij de Opening der stembus als 4e lid. Na stemming bleek dhr. de Graaffgekozen met 5 stemmen dhr. van Beek verkreeg 2 stemmen. Tot de rondvraag overgaande vraagt dhr. de Graaft' het woord en vraagt aan de Voorz of den Oostdijk ook bereden mocht worden met beladen wagens daar hij gezien heeft dat vrachten steen erover reden. Voorz. Ik weet niet of ik er de bevoegdheid toe had maar toen hier de passage over de Voorstraat versperd was zijn ze bij mij wezen vragen of ze over den dijk mochten rijden omdat ze toen ook niet door de Krakeelstraat konden rijden daar er een boom in den weg lag en dat heb ik toegestaan doeh ik zal zorgen dat ze, nu de weg weer vrij is beneden heen rijden. Vervolgens vraagt dhr. de Graaf nog de jonge boomen toch ook Iepenboomen zijn en of die al besteld zijn, Voorz, Ze zijn nog niet besteld doch ze zullen vanavond noch besteld worden en het zijn Iepen- boomeD, dhr. de Graaf U hebt toch zeker gevraagd aan de planter of het niet te laat is zoodat ze dood zullen ga-m. Voorz. De planter heeft mij gezegd dat bet wel gaan zal. dhr. de Graaf. Als nu zoo iemand eens een jaar garantie gaf? Voorz. Dat kunnen wij als conditie stellen. Waartoe wordt besloteD, Niets meer te verhandelen zijnde sluit de Voorz. de vtrgadering, De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.) OOLTGENSFLAAT, 20 Febr. 1911. Mijnheer de Eedacteur 1 Het zij mij vergund naar aanleiding van den uitslag der herstemming voor een lid van den Gemeenteraad te dezer plaatse, u een plaatsje in uw veel gelezen blad te vragen. Dezen uitslag, ze was voor de Anti. Rev. alhier een bittere teleurstelling. Den zetel zoo met eere vervuld door onzen ouden Wethouder wijlen van Noordt ging over in handen der vrijzinnigen. En dat op welk eene wijze! Het Roomsche spook was het strijdmiddel, dat was de leuze waaronder men optrok om de overwinning te behalen en de goedgeloovige menigte liep te hoop; het was roerend om te zien, 'twas of ons dierbaar geloof er onder zoude gaan, men werd opgezwiept en snelde ter stembus henen om toch vooral de Roomsche niet te laten overwinneD. Maar zoo vraagt misschien menigeen er was toch geen enkele Roomsche candidaat? en zeer zeker we stemmen dit terstond toe maar(aldus de vrijzinnigen) J. Jacobs Jr. (een bekwam man, dit wordt .door alle vrijzinnigen alhier volmondig erkend) is thans tijdelijk wethouder en als de candidaat der Anti Rev. Partij gekozen werd, bestond er kans dat Jacobs als Wethouder bleef dus daarom tegen Rome en uwe stem uitgebracht op de vrijzinnige candidaat want al is men een flink ontwikkeld man en voor zijne taak uit stekend berekend als men Roomsch is deugt men bijna nergens toe. Pardon, wel om belasting te betalen en dat is toch ook wat. En deze oproep hoorden we allerwege en werd tot in het kleinste hulje, waar men dacht er succes mee te behalen herhaald. Voeg hier nog bij dat door een groepje kiezers, waaronder ook partygencoten, een derde candi daat was tusschen geschoven, welke echter bij eerste stemming uitviel, doch waarvan velen liever vrijzinnig stemde als broederlijk schouder aan schouder met de partij op te trekken; en onzen Ned. Herv. Predikant het in zijn Her- vormiugsredc -op 30 October j.l. zoo ernstig uitsprak dat het voor God onverantwoordelijk was dat Protestantsche Christenen samengingen met Rome en de uitslag zal u zeker niet meer bevreemde. Maar, och, vrage ieder der opgezwiepte menigte zich zelven toch eens afNu zijn dan de Roomsche geen baas maar wat hebben wij dan nu toch wel bereikt, en ik antwoord u; niets meer of minder dan dat de vrijzinnigen thans de baas zijn en onze gemeeente zoo zachtaan worde geregeerd door de Openbare Onderwijzers. Is het u niet opgevallen manneD die u zoo hebt laten verleiden onder de leuze „tegen Rome", dat ge daarmede koos voor het ongeloof? Zaagt gij het niet dat openbare onderwijzers (enkele uitgezondert) in combinatie met eenige andere heeren zich den ganschen dag en dagen te voren uitsloofden als de tijd het hun toeliet om de Christelijke partij te doen vallen. Er was niet de minste reden toe om de strijd aldus te voeren, want er was schijn nog schaduw van bewijs dat de Heer Jacobs als Wethouder zoude blijven, maar veronderstel dat het zoo geweest ware welk bezwaar zit er in, dat een derzake kundig man als de Keer Jacobs Wethouder bleef, ook al is hij Roomsch? Gaat partijbelang of Godsdiensthaat werkelijk boven Gemeentebelang? Het was een valsche lenze der vrijzinnigheid en gij hebt in uwe onkunde u laten verleiden de vrijzinnigen de overwinning te geven. Doch helaas de uitslag was dat de meerderheid in den Raad verschoof naar links en dus het doel is bereikt. Toch geloof ik dat deez' dag u nog wel eens in herinnering zal komen, zij het dan ten goede. Velen echter buiten onze gemeente vragen zich zeker af: Is dat nu dat Christelijke Ooltgensplaat. Is dat nu die gemeente waar Zondag aan Zondag groote scharen zich begeven onder het geklankvan het zuiver lieflijk Evangelie Ja broeders het is toch maar al ie waar de vrijzinnigen triomfeerden. Velen der onzen lieten zich door de lokkende stemmen der vrijzinnige leiden onder het liberale vaandel, niet bedenkende datzij hiermede de partij welke de banier van het Evangelie ook op onze Raadzalen weuscht te ontplooien, afbreken. We zeggen met Groen van Prinsterer, elk die nog buigt voor God en zijn Woord is Antirevolutionair en behoort der halve bij ons. Strijdt daarom niet langer onder de vanen van het liberalisme, gij zijtop vreemden bodem. Al zijn we Kerkelijk gescheidendit weer- houde ons niet om gezamenlijk op te trekken tegen de partij der vrijzinnigen. Onze strijd is niet Kerkelijk verre van dat, want onder de A.K. P. in ons land zitten menschen van verschillende Kerkelijke richting. Onze partij, kiest op Staat kundig terrein partij tegen het ongeloof. De strijd wordt vertroebeld door vele bijoorzaken. En moaten wij in dien vallen,zij het ook smarte lijk door bestrijding van broederen, in vereeDiging met de vrijzinnigen, dat wy dan vallen met onbevlekt vaandel. We wenschen onze Anti Rev. beginselen steeds hoog te houden en na den val weder op te staan en te strijden onder de leuze„Tegen de Revo lutie het Evangelie". U mijnheer de Redacteur dankzeggende voor de verleende plaatsruimte. EEN ANTI-REVOLUTIONAIR. Op Woensdag 23 Februari 1911 des voor middags 9-J- uur, ten verzoeke van- en op de bouwvvoning bewoond door den Heer Jaques Braber Az. in den polder den Ouden Oost- moer, te MiddelharnisPaarden, Hoornvee, Landbouwwerktuigen en Gereedschappen en wat meer te koop zal worden aangeboden. Notaris VAN BUU11EN. Op Donderdag 23 Febr, 1911 des n.m. 1 uur te Ouddorp, op het erfvanJohs. Breen van timmerhout, als planken, ribben, latten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. 4482 Op Donderdag 23 Februari 1911 des voor middags half tien uur, te Herkingen, aan den Ouden Dijk, van 7 paarden, 19 koeien, 4 loopvarkens, hond, landbouw, schuur, stal, karn- en melkgereedschappen, eene partij hooi en bieten, enz., ten verzoeke van en op de hofstede bewoond door Mejuff. de Wed. E. Kastelein. Notaris VAN DER SLU'JS. Donderdag 23 Eebruuri 's nam. 4 uur Zwaar Masthout aan de Havenkade te Stel lendam. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Vrijdag 24 Febr. 1911 des n.m. 1 uur te Melissant voor de schuur van A. Both van timmerhout, als planken, ribben, latten enz. Deurwaarder GROENENDIJK. 4483 Vrijdag 24 Februari, 's nam. 4 uur Zwaar Masthout aan de Havenkake te Goede reede. Notaris VAN SCHOUWEN. Vrijdag 24 Febr. 1911 's voorm. 10 uur, aan de Kaai te Oude Tonge, van een partij heiningpalen. Notaris VAN ISPELEN. Op' Zaterdag 25 Febr. 1911 des voorm. ten 10 ure te den Bommel aan de Kaai van timmerhout als planken, ribben, latten, enz. Deurwaarder GROENENDIJK. 4484 Op Zaterdag 25 Februari 1911, 's nam 2 uur aan den Oudelandscben of z.g. Lorre Dijk, te Sommelsdijk, van Wilgen Hakhout, ten verzoeke van den Heer Abr. D. Mej. P. M. v. Weel, te 's-Gravenhage. Notaris VAN DER SLUYS. Zaterdag 25 Februari inzet 1 Zaterdag 4 Maart afslag 8avond 6 uur' in het logement van Akershoek te Ouddorp van etn huis en tuin te Ouddorp aan den Dorpswèg, (en verzoeke van de erven Wr. Buys Kurvink. Notaris VAN SCHOUWEN. Zaterdag 25 Februari 's nm. 5 uur Ver huring voor 10 en 1 jaar van onderscheidene perceelen Bouwland onder Ouddorp en Goe dereede, in het logement van Akershoek te Ouddorp. Notaris VAN SCHOUWEN. Op Maandag 27 Februari, 's nam. 2 uur, te Herkingen, aan de Kaai, van een hoogaarst met volledigen inventaris, behoord hebbende aan wijlen den heer J. Schipper. Notaris VAN DER SLUIS. Woensdag 1 Maart, 's morgens 10 uur 6 paarden, 13 stuks hoornvee, bouw en melk- gereedschappèn, mest, hooi en stroo, alsmede eenige meubelen, ten verzoeke van de heeren J. v. d. Sluys en P. Human op hunne hof stede //Fabius// in den polder Oud-Me issant onder Melissant.. Notaris VAN SCHOUWEN en VAN DER SLUYS. Woensdag 1 Maart 1911 's nam. 2£ uur Veiling van eene Bouwmanswoning, bewoond door dhr. J. van Graafeiland, met arbsiders woning ingevolgen en diverse perceelen Rouw- en Weiland en Boschhakhout van de polders het Zuiderland en Battenoord onder Oude Tonge en Nieuwe Tonge, groot 36 bekt. 87 aren 49 centiaren bij Wed. G. Kan- ters en Zn. te Oude Tonge. Notaris VAN ISPELEN. Donderdag 3 Maart 1911, des n.m. 2 uur, in het hotel Moelker te Ooltgensplaat, ver huring van 30,61.60 H.A. weiland, in 9 perceelen, in het Weipolderscbegors te Ooltgensplaat, voor 1911, 1912 en 1913. Notaris Mr. VAN WEEL. Donderdag 2 Maart 1911 's avonds 6 uur bij wed. G. Kanters Zn. te Oude Tonge, veiling en Donderdag 9 Maart 's avonds 6 uur, bij A. F. Waare Sc Zn. aldaar, afslag, van een huis met schuur, open grond en achtergelegen tuin aan den Ring te Oude Tonge, kad. Sectie C. no. 2103 en 974; in diverse perceelen ten verzoeke van dhr. H. de Haas van Dorsser aldaar. Notaris VAN ISPELEN. Woensdag 8 Maart 1911 's nam. 2| uur afslag van eene Bouwmanswoning, bewoond door dhr. J. van Graafeiland, met arbeiders woning ingevolgen en diverse perceelen Bouw en Weiland en Boschhakhout van de polders het Zuiderland en Battenoord onder Oude Tonge en Nieuwe Tonge, groot 36 bekt. 87 aren 49 centiaren, bij A. T. Waare en Zn. te Oude Tonge. Notaris VAN ISPELEN. Op Woensdag 8 Maart 1911's voorm. halr 10 onder Melissant, aan den Klinkeriand- schen Dijk, nabij Herkingen, van 7 paarden, 27 stuks Rundvee, 6 loopvarkens, landbouw-, schuur-, stal-, karn-, en melkgereedschappen, eene partij hooi, mangels en gedorschen haver enz. ten verzoeke van den Heer M. Lokker Cz. en op diens hofstede. Notaris VAN DER SLUIJS. Op Vrijdag 10 Maart 1911, 's nam. 3 uur, te Dirksland, ter herperge van C. de Bruin, veiling van 2.33.20, H.A, (5 G. 23 R. V. maat) Bouwland, halve wegen watering, te Melissant (vroeger Onwaard) in polder Nieuw Ivraaijer, kad. Sectie B. no. 261 en 496, in 2 perceelen en in combinatie en 11a afloop daarvan veiling van 1.86.60 H.A. (4 G. 182 11. S. maat) vroon bouwland, te Sommelsdijk, in den polder het Oudeland, onder den Lorrendijk, kad. Seciie B. 110. 173, in één perceel. Notaris VAN DER SLUIJS. Op Vrijdag 17 Maart 1911, 's nam, 3 uur, te Dirksland, ter herberge van P. Brooshooft, alslag van 2.33.20 H.A. (5 G. 23 R. V. maai) bouwland, halve weg en watering, te Melissant (vroeger Onwaard) ïn polder Nieuw Kraaijer, kad. Sectie B. no. 261 en 496, in 2 perceelen en in combinatie en na ofloop daarvan afslag van 1.86.60 H.A. (4 G. 182 R. S. maat) vroon bouwland te Sommels dijk, in den polder hel Oudeland, onder den Lorrendijk, kad. Sectie B. no 173, in één perceel. Notaris VAN DER SLUIJS. DIRKSLAND. Uitslag Aanbesteding van het verbouwen van een Koetshuis tol Smederij en Woonhuis voor den heer C. Bogerman te Dirksland, 17 Febr. 1911, door den Architect H. M, Roodzaud. Timmerwerk. A. van Oostenbrugge f 706. D. Roodzand 785.— Metselwerk. F. M. v. d. Houten 744.—* D Gestel 756.— Verf werk. L. v. Zuuren «125 P. van Dongen 110.50* Wed. J. van Loo 105. Begrooting. Timmerwerk 740.— Metselwerk 77°'— Verfwerk 98. Gegund. Brand. Te Wouw is Zaterdag de wiming van J. Sanders, in de Biezen geheel afgebrand. De gebeele inboedel ging verloten en een varken en twee geiten zijn omgekomen. Ooorzaak onbekend. Aller was verzekerd. Van een dienstbode. Het U. D. verhaalt als historisch: Er is een schoolhoofd to Utrecht, wiens echtgenoote de vorige week hoogloopende quaestie kreeg met de meid. Een gewel dige quaestie zelfs. Zoo geweldig, dat mevrouw de meid op staande voet wegzond, onmiddelijk, binnen 't half uur de deur uit. Mijnheer is in de school en weet van nietsadministreert op zijn kamer rustig schoolverzuim en zieke kinderen. De meid is weg. Mevrouw gevoelt zich verschrikkelijk over stuur. Ze zal een uurtje gaan wandelen. Dan is ze weer kalm als straks d'r man thuis komt. Mevrouw gaat de deur uit. Zonder sleutel. Daar denkt ze in d'r verbolgenheid niet om. De meid is het //schandaal" dadelijk gaan vertellen aan een kameraad in de buurt. Ze ziet mevrouw uitgaan en een duivelseh plan rijst bij haar op. Ze gaat naar de school. Vraagt het hoofd te spreken. Verteld //Och gunst, 'k moest even een boodschap doen, ben de deur uitgegaan zonder sleutel. Kom terug is mevrouw uit. Kan dus niet binnenkomen. Mag ik even uw sleutel hebben //Zeker, meisje,// zegt mijnheer, die van de heele scène niets weet. En hij geeft den huissleutel af. De meid gaat naar de woning, treedt biunen en wacht. Wacht op de terugkomst van mevrouw. Na drie kwartier komt mevrouw terug. Ze heeft geen sleutel. Eu belt. Misschien is 'r man al thuis. Ze zal eens probeeren. Gaat boven een raam open. De meid steekt 'r hoofd naar huiten. En mevrouw kijkt naar boven. Ziet de meid. En deze roept „Allo, wat moet je?" //Ik won er wel in//, antwoordt mevrouw nederig. //Dan kan je lang wachten//, gilt de meid terug, //eerst ik er uit, nu jij Ze trekt, het hoofd weer terug en sluit het raam. Mevrouw trilt van woede. Gaat naar de school. Haalt mijnheer. Mijnheer belt. Taal nogteeken. Ze hooren de meid binnenshuis zingen. Ze bellen nog eens. De meid komt aan 't raam, //Zal je eens dadelijk open doen,// com mandeert mijnheer. //Ajuus,// schreeuwt de meid. En het raam gaat weer dicht. Een volksoploop voor de deur. De hééle buurt loopt uit. Mijnheer woedend en me vrouw buiten zichzelf.'Tien slagersjongens en twintig dienstboden van de huizen er naast. Een schik I Mijnheer is politie gaan halen. Komen twee agenten. Die sommeeren open-doen. De meid heeft 'r doel bereikt. Er is herrie geweest voor 't huis en de hééle wijk weet er van. //Een mevrouw door de dienstbode 'r tusschen genomen.// De meid doet open. Wandelt naar bui ten. Groet de familie. De familie naar binnen. Deur dicht. Afgeloopen. De doorbraak te Antwerpen. Een ongeluk, dat ver reikende gevol gen kan hebben voor de toekomst onzer haven, schrijft het Hbld. v. Antw., is Zaterdagmorgen voorgevallen, de nieuwe in aanbouw zijnde droge dok is doorge spoeld. Alhoewel reeds eon paar doorzijpe lingen het werk in gevaar stelden, zal niettemin de uitgestrektheid der nieuwe ramp toch nog diepe ontroering verwek ken. Doch eerst een paar inlichtingen over het werk en wij kunnen daarom niet beter doen dan te herhalen wat wij schreven in ons nummer van 9 Novem ber 1909; „Dezen middag heeft ten stadhuize de opening plaats gehad der inschrijvin gen op de aanbesteding der nieuw< groote droge dok, die de stad Antwerpen laat bouwen. „Onze lezers kennen de afmetingen dezer dok; boven 32 m.90en op den bodem 22 ra. 40 breedtewaterdiepgang maxi mum 8 m. 90. Breedte aan den ingaDg 26 meters. „De droge dok moet op drie jaar en half voltooid zijn, en haar- bouw gaat gepaard met verscheidene door den Staat uit te voeren werken, namelijk de brug aan de uitmonding van de afleiding der Kempische vaart en heel de nieuwe geul van dit kanaal, van aan de Lefeb- vredok tot aan de Eeckeren baan. „Om dit werk uitvoerbaar te maken, zal eene nieuwe spoorbaan moeten aan gelegd worden wil het verkeer tusschen de baveninstellingen ten Noorden en ten Zuiden worden onderhouden. „De nieuwe droge dok wordt gegraven op de plaats van het huidige n. 61 der Lefebvredok." Zooals we hierboven reeds zegden hebben sinds den aanvang der werken, die dagieekenen van 7 Maart 1910, een paar doordjpelingen zich voorgedaan, op 22 December 1910 en over een paar weken. Deze doorzijpeling kwam zooals te begrijpen valt, langs de Lefebvredok, waar een enorme baterdeau was geplaatst. Deze baterdeau bestaat uit eene dub bele rij zeer groote palen dit diep in den grond zijn geslagen, de twee rijen palen stonden op eenen afstand van ongeveer vijf meters, die met elkaar nog verbon den zjjn met zware ijzeren stangen. Tusschen de twee rijen palen is de opening aangevuld met aarde. Het geheel was een opgeworpen dam, om de kolos sale drukkring die er bestond van het water der Lelebvredok, Amerikadok, de twee nieuwe kanaaldokken, en anderen nog te kunnen weerstaan. Aldus zouden de aannemers in 't droog kunnen werken terwijl anders met caissons onder water moest gewerkt worden. De werken der droge dok waren reeds verre gevorderd. De lengte moest 210 met. zijn en de breedte 25 meters. Reeds had men op de geheele uitgestrektheid ongeveer 11 m. 50 centimet, uitgegra-

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 2