VAN: N. vis#** EN Woensdag 15 Februari 1911 25ste Jaargang N°. 1638. voor «Ie XiiifllliullaiMlselae en Keeumolie Eilanden. Antirevolutionair Orgaan dijneri on. ÏOORD, SCHART IN HOC SIGNO VINCES B IJ VOEGSEL. sland. figs 888 bt land, T. BOEKHOVEN, '5 Pei' paar. kant 40 ot. per gazijn RPUTTEN, ENDRINK- ÏRBUIZEN, KR. BIJBELEN CI1AAP. SOMMELSDIJK. 411e stnkken voor de Kedactie bestemd, Advertentie» en verdere Administratie franco toe te «enden aan den lififever. De Uitgever. Bjand- en Tuinbouw. Duurzaamheid van Groenten. Mi de S'ers. iStaitesilasid 4313 ireauxBuf de Rietmat Fauteuils 3507 zen. pt 188® gedreven, ande zaak. 2450 zijn van Mlddelharnis jitsche Stijlkasten rbeslag. Kurkdroge, iehilderde kabinet- illende grootte en eener en stroomat- els en schilderijen cent, tegelhaard- vuurstoven met torren yan glas in chten en kantoor- te prijzen. rootte, met houten Verder alles wat Levering franco 4311 riziwr len Binnenweg ^ederwal- n enz. Gemak- lineg vindt hoort zeechter >pen geruisch- and Goedereeiie en ïmelsdijk. 413 S, STROO- 3401 TIKELEN,— N. lekende Beddoit 8TR AT 70. en met f 30, nsbed, 1 peluw. :rdek voor f 24» iet f 7o. Kapok- outen en ijzeren ie 10 een deken 3787 f tcrdam- Deze Courant, verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. n n n zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50zonder f 4,50 per jaar, Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Intercoms*. No. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën wordeD ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Bij dit nummer behoort een (FEUILLETON.) Zij, die zich nu abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschijnende nummers GRATIS. Vooral met het oog op ons boeiende FEUILLETON, waar we heden mede beginnen, is het GEWENSCHT zich nu op te geven Men is dan ver zekerd, dat men het van den beginne af in zijn bezit krijgt. Finaal. Stap voor stap gaan we voorwaarts op den weg der vrij making der Scholen. Wat in 1889 onder't Kabinet Mackay is begonnen nl. een aanvankelijke subsidie van nog weinig beteekenis, is door 't Kabinet Borgesius in ver band met de Leerplichtwet en door 't Kabinet Kuyper in verband met de beginselen aan de Rechterzijde beleden »dat Subsidie verhoogd. Maar toch nog 'altijd blijft Lachte, dat 't werk on volmaakt is. En al erkennen we, dat bet wetsontwerp van Min Heemskerk om de subsidie voor schoolbouw te verhoogen ons zeer aantrekt, toch bekruipt ons de lust om 't uit te sprekenlaat men ophouden met al dat stukwerk en de koe goed bij de horens pakken d.i. laat men finaal oplossen. Reeds ruim 20 jaar duurt de strijd na de eerste Rijksuitkeeringen, na '88. en 't dunkt ons, dat de tijd nu rijp is om de Gemeenten te ontheffen van alle uitgaven voor de School. De Ge meentekas is op dit oogenblik een zoo onhebbelijke sta in den-weg voor den vollen bloei eener Christelijke School, dat 't hoog tijd wordt, dat daarin verandering komt. De schoolgeldheffing over de Ge meenten moge wettelijk zijn; er zijn zoovele gedienstigheden der praktijk om dat schoolgeld laag te houden, dat 't voor een Bijz. School vaak hoogst moeilijk is te coi curreeren zonder ernstige finantieële schade. En de Gemeentekas zelf lijdt er onder. Er kan in een Gemeente zoo veel zoogenaamde »armoe« zijn. dat de halve school voor niemendal onder wijs ontvangt of althans voor een zeer luttel bedrag. De wettelijke 20 ct. per [•■maand zijn, bij 't licht der praküjk gezien, een heel eigenaardig cijfer. M j' Maar 't is bekend, dat de 20 er 15, er 10, er 5 worden en dat die laatste »som« betaald wordt door menschen. die een rijk inkomen hebben. Dat is spotten met de wetDat is een schande voor den persoon, dien het geldt, om zoo op kosten van 't algemeen voor z'n kinderen onderwijs te ontvangen, maar 't is ook schande en schade voor de Overheid die zulke fdingen toelaat. Maar hierin verandering te brengen kan allpen óf door een Overheid, die Oog rechtsgevoel bezit, in de Gemeente zelf óf door 't Rijk En onze wensch was, dat 't Rijk finaal de wet omzette en de Gemeen tekas niet meer een »Openbare« School kan bevoordeelen en dus de Kas bena delen. Zeven. Sommelsdijk staat in dezen zomer voor een heet vuur. Drie leden van den Raad treden af en vier moeten er bij komen door vermeerdering der bevolking. Broedershoe staat het met de Kiezerlijst en met de nieuwe kiezers Goede berichten doen reeds de ronde over den flinken ijver om antirev. kiezers te kweeken. Maar de tegenpartij zit ook niet stil. En de bekende soepkiezers, die vroeger geweerd werden, zullen ze nu ook geweerd worden Immers neenDe soepkaart is geen bedeeling in den zin der wet. Hoe dan ookVoor Sommelsdijk is de Kiezerslijst een allerbelangrijkst document dit jaar. Hoe ziet ze er uit Dat is 't puntje. Goed 7 vol anti's P Met een mooie meerderheid Dan gaan, we gerust de toekomst in. réjgpa. Want op '^Sommelsdijk is dezen zomer 't oog om meer dan één poli tieke reden gevestigd. Laten de antirevolutionairen toch niets onbeproefds laten om de lijsten tot den laatsten man aan te vullen Raadsverkiezing in Ooltgensplaat. Hoe zal 't bij de herstemming dan afloopen. Zal de Liberale Candidaat gekozen worden. Maar dat zou een tegenvaller wezen. De versnippering van stemmen is nu afgeloopen, en eendrachtig gaan alle man van Rechts op den Rechtschen Candidaat. Dat is broedertrouw, en eisch van 't beginsel. Jammer genoeg al, dat onze Candi daat er niet reeds bij de eerste stem ming is gekozen. Dat had best gekund. Maar daardoor niet meer geklaagd Eenparig op den man van Rechts. Niemand blijve thuis, maar ook alle hens op 't dek. En met flinke meerderheid worde gekozen de man van Rechts. 't Zou een oneer zijn voor de Plaat, als daar de Liberaal moest gekozen worden. Neen, dat nooit, zei van Speijk Meer nog dan voor den particulieren tuinbe- zitter is het natuurlijk voor den groentenkwee- ker yan belang dat de door hem geteelde pro- dukten kunnen duren, dat zij gedurende de wintermaanden, voorzooyer ze zich daaryoor eigenen zonder groot verlies bewaard kunnen worden. De duurzaamheid is afhankelijk yan verschillende omstandigheden, ook de gestelheid van den grond en de bemesting zijn daarop van invloed. Zoo heet het in de praktijk, dat sterk gedreven produkten spoediger tot bederf overgaan dan andere. Zulk drijven geschiedt hoofdzake lijk door stikstofhoudende mestsoorten, zoo b. v. door een sterke stalbemesting, maar ook door Chilisalpeter. In streken, waar de kunstmest nog niet in- heemsch is wordt vaak de vrees gekoesterd, dat een kunstmestbemesting te dezen opzichte on gunstiger werkt dan natuurlijke meststoffen. Dit was ook aan den Langedijk bet geval. De bodsm toont daar, in verband met den uitgebreiden koolverbouw vrij groote behoefte aan stikstof, en vele vreesden, dat de sterkere groei welke ten gevolge der kunstmestbemesting in den regel kan worden waargenomen, gepaard zou gaan met een mindere geschiktheid van de sluitkool voor bewaring gedurende den winter. De Rijkstuin- bouwleeraar de heer Hazeloop, oordeelde het daarom terecht wenschelijk dat door proefneming zou worden uitgemaakt, in hoeverre zulk een vrees gewettigd is. In de gemeente Koedijk, bij de proefnemers W. de Geus en Jb. Keeman, werden twee veld jes, resp. 36 en 38 Are groot, in 2 heliten ver deeld de eene helft kreeg de gewone ba.ggerbe- mesting de andere bij De Geus met Chili Bal peter berekend naar 600 K. G. per Hectare, bij Keeman met zwavelzuren ammoniak, berekend na$rpl.m- 600 K. G. per H. A. Op de perceelen no. 2 werd dus een vrij sterke stikstoibemesting gegeven in 500 K. G. zw. ammoniak zit byna zooveel stik stof als in 650 K. G. Chilisalpeter. Bij De Geus oogstte men met bagger 4236. 50 K. G. met Chili 4597.50 K. G. Chili gaf dus een hoogere opbrengst. Maar ook meer kooien le en 2e soort namelijk 430 en 571 tegen 272 en 430 met bagger. De kool werd gesorteerd in 6 soorten, de 4 grootste soorten werden voor de overwintering bestemd dit waren er van het Chiliperceel 1832 van het bagger-perceel 1643. Up 12 .Nov. 14 Dec. 6n 2 jan. werden ze omgelegd en werden de ongeschikte kooien verwijderd. Bij de 4 inspecties vielen er van de bagger-koolen uit: 55, 60,47 en 26; van de Chili-exemplaren 47, 48, 44 en 17, totaal werden er van de eerste uitgeschoten 188 of 11.4 pCt.van de laatste 156 of 8.5 put. In alle opzichten was hier de Chili-bemesting der halve baas. By Keeman oogstte men met bagger 2358 stuks van het ammoniak-peroeel 2128: van het laatste dus 230 minder. Evenwel, in gewicht was het 2e perceel toch voor daar dit 4998 K.G. bedroeg tegen 4690 K. G. van het baggarperceel. Ook hier had weer sorteering plaats en daarbij bleek dat bagger 166 en 812 exemplaren le en 2e soort gaf tegen den zw. ammoniak 300 en 924 stuks. Een belangrijk verschil. Alle kooien bracht men in de Bchuur de 5e en 6e soort werden einde November verkocht de andere werden bewaard tot begin Maart en in elk der volgende maanden 2 keer, totaal dus 8 keer, omgelegd en nagezien. In Nov. en Dec. werden van het baggerstuk belangrijk meer uitgeschoten dan van de andere soort; 50 tegen 40; 54 tegen 35; 65 tegen 47; 140 tegen 128. Totaal werden van perceel 1 (bag ger) 390 van de 2358; van perceel 2 (kunstmest) 330 van de 2128 uitgeschoten. Respectievelijk 16.5 en 15.5 p.Ct. Hier dus niet zoo'n groot verschil als by De Geus, maar toch het voordeel der kunstmestbe mesting. Een proef is geen proef, zegt het spreek woord terecht. Maar het resultaat dezer proef geeft toch reeds recht om te betwijfelen, of een matige kunstmestbemesting een schadelijken in vloed op de geschiktheid tot overwintering zal hebben. O. B. Landarbeiders. Het gerucht gaat, dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van plan is, eerlaDg bij de Staten-Generaal in te dienen een weisontwerp tot verkrijging door landarbeiders van woning roet land in eigen dom of van een stukje land in pacht. De Minister heeft zijn ambtgenooten, wier de partementen bij de zaak betrokken zijn, reeds er mee in kennis gesteld, en heeft hun verzocht, voor i Maart a s. hun op merkingen te doen kennen, daar het zijn voornemen is, een zeer spoedige indiening van dat ontwerp te doen plaats vinden. Dit voornemen van den Minister ver dient hartelijke toejuiching. De Minister geeft ook hier weer een treffend blijk van de warmte van zijn hart voor de sociale quaestie. Het aangekondigde wetsvoorstel zal in derdaad in een dringende, noodzakelijke behoefte voldoen. De trek van het land naar de stad wordt grooter en grooter. Men denkt in de stad verbetering vaD levenspositie te verkrijgen en men vei krijgt ze er ook dikwijls. Dat onttrekken van landarbeiders aan het platteland, kan op den duur niet an ders strekken dan tot groote schade voor den landbouw. Daarom moet er meer dan ooit gelet op de verbetering van de levens positie der landarbeiders. En zonder twijfel zal het voornemen van den Minister, waarvan de bladen thans gewag maken, hierin aanmerkelijk ter hulp komeD. (»Hilver- en Vechtbode*.) Tegen de coalitie. Met een enkel woord maakten wij reeds melding van de brochure van Ds, A. G. H. van Hoogenhuyze, predikant te Doorn, Hartstochtelijk gaat de schrijver te keer tegen Anti-revolutionairen en R, Katholie ken. Zijn enghartig kerkisme benevelt zijn blik. Wonderlijke dingen worden dan ook in deze brochure gezegd. Zoo bijvoorbeeld maakt de heer Van Hoogenhuyze deze tegenstelling de Her vormden moeten zich aansluiten bij de Christelijk-historischen in de anti-revoluti. onaire partij hooren daarentegen alleen Gereformeerden thuis. Maar er zijn toch duizenden Hervormden binnen de anti revolutionaire partij En vindt ge ook in het Ministerie, in de beide Kamers, in de Staten, in de gemeenteraden niet lal van Hervormd-anti-revolutionaire mannen Ja, zegt Ds. van Hoogenhuize, maar dat zijn oi kortzinnigen óf zij x-die zelf vooruit willende komen meenen dat de anti revo- lutionnari partij zooals die heden is het best in staat is hen te brengen, waar zij wezen willen. Een grievende beleediging Een krenken de verdachtmaking Maar Ds. van Hoogen huyze zegt hethij bewtfst het natuurlijk mei 1 De Doornsche predikant schijnt voors wel een vriendelijk man Aan de gerefor meerden verwijt hij sfarizéïsme.* Zij »ver- ketteren, minachien en beschowen als minderwaardig* wie niet tot hun kerkengroep behoort De coalitie-politiek wordt veroordeeld, omdat zij de staakunde dienstbaar maakt aan »de uitbreiding der Gereformeerde Kerken*, omdat zij leidt tot menchenver- goding, huichelaars kweekt, geestelijk is en mitsdien de uitbreiding van het Konin krijk Gods niet bevordert maar tegenhoudt. De Christdijk-Hittorischen moeten daarom de coalitie verlaten en een soort Christelijk midden partij vormen. Vele godsdienstige liberalen zullen zich dan wel aansluiten. Het is nieuw. Dr. Bronsveld heeft sedert lange jaien dat ideaal gekoesterd. Maar wie rekening houdt met de thans aan de orde zijnde groote sociale vragen, zal reeds daarom zoo'n middenpartij* een onbe staanbaar diog noemen. Voor de vorming van een politieke partij is waarlijk nog iets meer noodig dan een groote dosis antipa pisme en Gereformeerden-haat Maar kat ons tegen Ds. Van Hoogenhuyze niet polemiseeren. Ons was het slechts te doen een krachtig woord van protest uit te spreken tegen zijn hoonen en verdachtmaken van mede-Christenen. Dat hij tegen de huidige coalitie be denkingen heeft wij kunnen het begrijpen, al deelen wij ook zijn bezwaren niet. Voor de schaduwzijden van een coalitie, welke ook, sluiten wij het oog niet Maar een brochure als Ds. van Hoogenhuyze in het licht gaf, wekt niet het nadenken op. Zij verbitterd. Zij ademt niet een geest van Christelijke liefde jegens broeders. En van hoe weinig historie-kennis geeft de schrijver blijk Zoo vertelt hij: dat »voor 1886 de anti-revolutionaire partij een vereenigingspunt was van alle geloovige Protestanten.* Heeft hij nimmer gehoord van Groen van Prins- tererstrijd met de etische-irenische broederen die telkens van ^weerzin tegen de anti revolutionaire partij* blijk gaven In 189+ kwam er een scheiding in de anti-revolutionaire partij. Er rees geschil over de kieswet-Tak en de partijleiding. Door het heengaan van de heeren Lohman c.s. werd de anti-revolutionaire partij volgens Ds. van Hoogenhuyze, nog meer de partij van »de kerken der afscheiding.* NolabeneHet gold in 1894 een zuiver politiek geschil over de kieswet. En de heer Lohman behoort ook tot »de kerken der afscheiding.* Deze Christelijk-historische Staatsman is zelfs een der leiders van de doleantie Ds. van Hoogenhuyze is wel op de hoogte! Dat zijn woord dan ook bij de Hervorm den zal »inslaan«, betwijfelen we. De aanvallen van Dr. Bronsveld hebben de Rechtsche coalitie niet geschaad. En de brochure van den heer van Hoogen huyze zal haar evenmin nadeel toebrengen. Weet zij aan de groote staatkundige en sociale vraagstukken van dezen tijd een oplossing te geveD, dan maar ook dan alleenblijft de sympathie van het Christelijk Nederland haar deel. Wij hebben in onzen tijd zoo dringend behoefte aan samenwerking van allen die den Christus der Schriften belijdeD. Het harstochtelijk kerkisme van Ds. van Hoogenhuyze bewijst echter, dat helaas nog niet allen deze behoefte levendig gevoelen. (»Arnh"msch Dagblad ENGELAND. Balfour blijft voortgaan propaganda te maken voor het denkbeeld de tarieven- kwestie aan een volksreferendum te onderwerper). Maandag hield hij te Londen een politieke toespraak, waarin hij ais zijn meeuing ui sprak, dat een volksreferen- dum het eenige middel is om de meening van het land over een bepaalde kwestie te leeren kennen. Hij was het echter met Austen Chamberlain eens, dat meo niet alle dé-ailvragen van een ontwerp in het referendum moet opnemen. DUITSCIILAND. De commissie uit den Rijksdag die over het wetsontwerp betreffende de sch epvaartolien beraadslaagt, besloot tot het doen eener informatie-reis, die waar schijnlijk over Duisburg, Keulen, Mainz en Frankfort zal gaan. Het reis-program wordt nog uitgewerkt. In de zitting der commissie voor de wet op descheep- vaartolien legde de staatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken verklaringen af, die van vertrouwelijken aard waren. De berichten, door sommige bladen over die verklaringen geput uit indiscreties, ge geven worden, zijn over het algemeen onnauwkeurig. Over een groot gedeelte van Duitsch- land en Oostenrijk hebben zware sneeuw stormen gewoed. In Hinterpommern ligt de sneeuw meer dan een meter hoog. In Saksen staat het spoorwegverkeer ge deeltelijk stil. In Oostenrijk ging de sneeuwstorm gepaard met een Siberische koude in Galicie en de Bukowina zijn verscheidene menschen doodgevroren. Ook in Athene is het bitter koud en Attica ligt diep onder de sneeuw. Door de groote koude is het sterftecijfer bui tengewoon gestegen. FINLAND. Een ijssobol die met 253 vissebers er op zee in gedreven is, is gebarsten. Een deel der visschers is gered. Een goede honderd mannen echter, die de schol niet tijdig genoeg verlieten, zijn verder zee in gedreven. Er is uit Helsicglors een ijsbreker met levensmiddelen en artsen vertrokken om de menschen te helpen. De honderd visschers, die zich nog op de weggedreven jjsschots bevon den, zijn bij Jambnrg gered. FRANKRIJK. Volgens een door het ministerie van koloniën ontvangen kabelgram heeft een hevige cycloon, welke drie dagen en drie nachten duurde, het eiland Reunion geteisterd. De aangerichte schade schülllen zeer groot te zijn, doch op het oogei>hvor<it is een schatting daarvan nog niet nPÜ den lijk, tengevolge der algeheele s'gebouw van het verkeer. Bestuur. PORTUGAL. spoedig Hoewel het ontwerp van wet ot scheiding van kerk en staat in Portug nog niet geheel gereed is, weet de Times" reeds mede te deelen, dat een der voor naamste artikelen van het ontwerp zal zijn, dat alle kerken en geestelijke eigen- v

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1