i i bijna geen krach f»u om hen te vervangen, vant noch de Rus-.ische, noch de Chine esche regeering is er in geslaagd, een volooend aantal bevoegde geueesheeren te vinden, die bereid zijn met gevaar van eigen leven aan de bev lking der geteisterde streken een hulp te brengen, die zijzelf niet verlangt. De snelle verspreiding der ziekte wordt zeer bevorderd, doordat de bevolking der besmette streken ongehinderd verkeert met plaatsen, waar de plaag niet is waargenomen. Zoodra in een dorp of stad de pest haar intrede gedaan heeft, doet zich het verschijnsel voor, dat een gedeelte der be volking door schrik aangegrepen, elders een onderkomen zoekt. Dikwijls zijn ouder deze vluchtelingen personen, die reels be smet zijn. Het andere deel der inwoners beschouwt het gevaar meer fatalistisch en wacht, zonder eenigen tegenmaatregel te nemen, zijn lot gelaten af. Het ziekte-beeld. De Parijsche professor A. Chantemesse, een bekend specialist op het gebied der cholerabestrijding, publiceert over de pest epidemie een artikel, waaraau wij het volgende ontleenen Westelijk-Mongolië en het district ten Oosten van het Baikal meer zijn het vader land van een knaagdier, een soort van landbever, in het. Oosten bekend als «Tarbagan//. Dit dier, dat wegens zijn huid zeer gezocht is, wordt even gemak kelijk door longeupest besmet als de gewone rat door builenpest. Einde October van het jaar 1910 werden in Mogolië een zestal Tarbagan jagers, die een groot aantal bevers gedood en gevild hadden, achtereenvolgens aangetast door een ziek'e, die zich in haar eerste stadium kenmerkt door een hevig hoesten, ver volgeus door overvloedige bloenspuwingen en die gewoonlijk binnen twee dagen met den dood eindigt. Het was de gevreesde longenpest. Voordat een tweetal weken verloopen waren, moest men reeds 157 gevallen met doodeiijkenafloopconstateeren. In geval van builenpest wordt de ziekte verspreid door den beet van insecten, die met besmette ratten in aanraking zijn ge weest. Bij longenpest daarentegen is de zieke zelf de verspreider der besmetting. Door zijn adem en hoestbuien verspreidt hij de microben op eenzelfde wijze als de lijder aan influenza zijn omgeviug besmet. De longepest is de verschrikkelijkst deuk bare vorm van pest. Geen enkel serum is tot nu toe afdoende gebleken. Het feit, dat in Maudsjoerije 100% der aangetasten sterft, bewijst, dat de microbe, die er haar noodlottig werk verricht, van een zeldzaam krachtig type is. Waarschijnlijk heeft zich binnen de iongeu van den Tarbagan-bever een nieuwe variëteit ontwikkelt, die de hevigheid der thans heerschende epidemie verklaart. Plaatselijk JWieuws. Sonunelsdijk. In den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) te Rotterdam is benoemd tot plaatsvervangend lid-werkgever de heer G. W. de Koning alhier, ter ver vanging van P. Mast Pz. die tengevolge van het aan den heer W. C. van As ver leend eervol ontslag, van rechtswege als lid-werkgever is opgetreden. Tot brigadier brigade commandant der Rijksveldwacht alhier, is benoemd, de heer L. Sanders van NijmegeD. Voor de Nationale Militie lichting 1912 hebben zich voor deze gemeente 23 jongelingen laten inschrijven. Stad aan 't Haringvliet. In de plaats van wijlen den heer W. van Ettinger is benoemd tot voorzitter van 't Groene Kruis, de heer T. van Lingen, hoofd der Openbare Lagere School alhier. Tegen Donderdagmorgen 10 uur is eene openbare vergadering van den Raad belegd. Voor de vacante betrekking van Secretaris voor de Nieuwe Stadsche pol der hebben zich geene sollicitanten aange meld. De Schipper P. J. Goumare zal morgen weer met zijn schip naar 't Bui tenland vertrekken. Zijn eerste reis zal zijn naar Denemarken en Zweden. Op 15 Januari 1911 waren er op de Openbare Lagere School alhier 146 kindereD, waaronder nog eenige beneden cie o jaar. Om het weinige aantal kinderen ontvangt de gemeente hierdoor subsidie minder, en is er een onderwijzer overcompleet. Den Bominel. A. D., koopman alhier, kocht Maandag j.l. een haan die de bui tengewone wicht had van 3 Kilo. Doordat de paarden van W. G., bang werden van de in beweging zijnde molenwieken, sloegen deze op hol en kwamen in de nabijheid der molen in de watering terecht. Het mag een wonder heeten dat nog de knecht nog de drie kinderen die mede op den wagen zaten eeuig letsel bekwamen en het slechts met eenige materieele schade afliep. Het kohier no. 5 der Personeele Belasting over het belasting-jaar 1910, is op 31 Jan. 1911 invorderbaar aan den Rijks-Ontv.- ter invordering ter hand gesteld. Vrijdagmiddag j 1. kwamen de Gebr. Borgdorfï tot de onaangename ontdekking dat een 2-jarige vaars dood in den stal lag. Het dier had zich geworgd. Door A. J Holleman is bij het Geme Bestuur een verzoekschrift ingediend om vergunning tot het uitbreiden zijner inrichting tot bereiden van busgroenten. De Coöperatieve Boeren-lecnbank alhier, heeft eene vergadering belegd tegen Vrijdag 10 Febr. a.s. des n.m. ten 2 x/2 uur, in het lokaal van de wed. C. Lokker. Door den Gem. Veldw, C. K., is aan het aanplakbord gepubliceerdhet verliezen van een portemonnai met eenig geld. Hoewel hij van den vinder teruggave verlangt, bleef het verlorene nog steeds uit. Nieuwe fong:e. Voor de loting der Nat. Mil. lichting 19 r 2 hebben zich in deze gemeente 17 jougelui zich aangegeven, waarvan niemand reden tot vrijstelling heeft wegens broederdienst. Zij die meenen aanspraak te kunnen maken om geplaatst te worden op de Kie - zerslijst 1911-1912 moeten daarom voor 15 Februari a.s. ter gemeente Secretarie aangift doen. Oude Tonge. Op de lijst bedoeld bij art. 18 ie lid der Leerplichtwet komen 392 mannen voor. Dirksland. Of hier ook kunstmest verbruikt word'. Maandagmorgen was de kade over de geheele lengte bezet met wagens, tot ver voer van dit goedje, naar zijne bestemming. De drukte in deze leverde een aardig ge zicht op. Dezer dagen was het voor het on derwijzend en helpend personeel der Zon dagsschool 2-Fben-Haëzer« alhier een tijd welke hen veel tot nadenken bracht. De" Heer A. van Broekhoven die gedu rende 38 jaar met de meeste liefde en ijver zijn beste krachten heeft getoond tot de mede instandhouding der Zondagsschool gevoelde zich wegens hoogen ouderdom genoodzaakt zijn arbeid hieraan neer te leggen. Het Bestuur meende deze oogenblikken niet onopgemerkt te moeten laten voorbij gaan. De Voorz. A. Baart toonde met eenige schetsen aaD wat de Zondagsschool gedurende die tal van jaren in hem als helper bezatmenigmaal ging spreker voort hoorde we onzen vriend van Broekhoven zeggen, hoe dikwijls het er naar stond, de Zondagschool zou komen te vallen, wegens gebrek aan personeel. Hoe dikwijls voor hem de toestand ook hopeloos scheen, ze is niet alleen in stand gebleven, utaar kunnen ons thans verheugen in een zeer bloeiende vooruitgang. Na een woord van dank door den Voorz. tot den Heer van Broekhoven voor de vele trouwe en liefderijke mede werking, in zoo een ruime mate sinds al die jaren betoond en daarvan nu ruste ga werd hem als geschenk een ruststoel aan geboden, wat tevens voor hem tot eene herinnering kan strekken, aan de arbeid door hem verricht aan de Zondagschool, met de wensch dat God het door Zijne Genade in vervulling moge brengen hem nog vele jaren tot zijn leven toedoen en hij werkelijk de rust moge genieten. Ilerkingeii. Tijdens het omdraaien op den openbaren weg en in de omgeving van P. Slis onder deze gemeente, had de koopman v. Oostenbrugge van Stellendam het ongeluk met zijn wagen om te kantelen, waarvan als gevolg de burry uitpikte en de hit aan de loop ging. Gelukkig werd deze een eindsweegs verder gegrepen en kon v. O. de reis verder voortzetten. Met den schrik en een weinig materieele schade kwam v. O. er dus af. De ingeschrevenen voor de Nat. Mil. lichting 1911 dezer gemeente zijn Hugo de Geus, Hendrik van Wageningen, en Machiel Kareis. Zoo een klein getal is in geen jaren voorgekomen. Ouddorp. Thans worden er pogingen aangewend, om tot de oprichting van een derde Cichoreifabriek te komen. Zij die aandeelen daarin wenschen te nemen worden verzocht zich daarvoor spoedig aan te melden. (iemeeiiteraad. Verslag van het verhandelde inde Openbare Raadsvergadering der Gemeente MIDDELHARNIS ge houden op Vrijdag 3 Februari 1911 s' natnidd. 2.30 uur. Aanwezig alle ledeD. De voorzitter opent de vergadering en verzoekt den Secretaris de notulen voor te lezen. Na lezing worden de zelve onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is: 1. Ingekomen stukken. a. een schrijven van J. van der Slik, dat hü zijn benoeming als lid van de gasoommissie aan neemt; b. een schrijven van J. Korteweg dat hij zijn benoeming als plaatsvervangend liddergas- commtssie aanneemt; c. 2 verzoekschriften, van H. Born en A. v. d. Velde, eerstgenoemde ver mindering, laatstgenoemde algeheele ontheffing van den Hoofdelijken Omslag. De voorzitter deelt hierop mede, dat, daar de besprekiDg over vaststelling eerJang toch ter tafel komt, deze voorstellen aan te houden. d. Proces-verbaal van de boeken en kas van den gemeente-ontvanger op 25 Januari 1911. e. een adres, onderteekend door een aantal ingezetenen, inhoudende om geen geldelijken steun te verleenen aan de bouwvereeniging (het welk door den secretaris wordt voorgelezen). De voorz'tter brengt hierop den raad in her innering dat zij in een vorige vergadering in beginsel haar steun heeft verleend, doch daar er tot heden nog geen nader schrijven van die bouwvereeniging van onderwijzers is ingekomen, stelt de voorzitter voor, dit adres voor kennis geving aan te Demen, 't welk wordt goedgevonden. f. van H.H. Gedep. Staten goedgekeurd terug ontvangen begrooting 1911; g. van 't zelfde Col lege, Raadsbesluit geldleening f 10.000 en Raads besluit gemeentebegrooting, welke stukken voor kennisgeving worden aangenomen, h. een verzoekschrift van'T. Stapel en anderen 't welk door den Secretaris wordt voorgelezen en inhield een verzoek aan den raad, om, indien 't mogelijk is, van gemeentewege een plaats te verkrljgeD, om er hun varkenshokken neer te kunnen zetten, en daar adressanten allen bewo ners zijn van de Wei, zij liefst een plaats hadden in de omgeving daarvan. Nadat de voorzitter daar nog eenige toelichting op bad gegeven, stelt de heer Schilperoord voor of het niet mogelijk zou zijn om den tuin van Van Zetten, een plaats daarvoor te maken, daar, volgens spreker, dat een zeer geschikte plaats zou zijn. De voorzitter acht dat denkbeèld wel der overweging waard. De heer v. d.Koogh zouj't ten zeerste toejuichen wanneer er een geschikte plaats voor te vinden is. De heer KolfF is er ook voor, doch in alle geval moet het buiten de kom der gemeente zijn. De voorzitter achtte het noodig dat op ver schillende punten een plaatsje daarvoor te' vin den is. De heer Korvink: in den aanvang was ik er voor, doch de behoefte aan een plaats schijnt nog niet zoo groot te zijn, daar er op'toogenblik plaats is in 't Westelijk deel in de haan, in het Zuidelijk deel bij Ximmers en in 't Oostelijk deel bij Nieuwland. Na nog eenige discussie wordt door den Raad B. en W. toegestaan dit nader te onderzoeken. De voorzitter deeld mede, dat een schrijven is ingekomen bij B en W. van 't bestuur van den polder de Oostplaat, om de f200.—, die des tijds door den Raad aan genoemd bestuur is toe gestaan, onmiddellijk te willen betalen. De voorzitter deeid mede,dat 'tsteedsgewoonte is geweest, dat wanneer subsidie werd verleend dat eerst 't werk voltooid moest zijn en dat er dan betaling plaats heeft. En om reden dat er door den Raad wel goedkeuring verleend was tot subsidie, maar er niet over gesproken was dat direct uit te betalen. Dhr. Van der Baan brengt hierop in 't midden dat het bestuur daar zeer over ontstemd is en acht 't weDschelijk om verdere onaangenaamheden te voorkomen, dat de Raad het goedkeurde om de gelden uit te betalen. Na nog eenige discussie wordt met 10 tegen 1 stem besloten het geld aan genoemd bestuur te betalen. De voorzitter deeld nog mede dat een schrijven is ingekomen van A. A. C. Buth, 't welk wordt voorgelezen en inhield, hoe het komt dat adres sant geen werk meer krijgt van de gemeente. De voorzitter zegt hierop, dat er destijds een verschil heeft bestaan over restauratie aan een goot, en dat het dan voor een enkele maal wel eens noodig blijkt, daartegenover als gezaghebbend persoon handelend op te treden, doch dat hij nu dit jaar weder werk zou krijgen. Tuans deeld de Voorzitter mee dat de grond destijds aan Buurveld in erfpacht afgestaan, zal opbrengen f 19.80. Aan de orde is nu benoeming Regent Weeshuis. En worden als stemopuemers benoemd de heeren Van der Koogh en 8chilperoord.Op de voordracht staan de heeren J. Knops en D. Slis. Gekozen wordt de heer J. Knops. Daarna benoeming van 2 leden voor toezicht Bewaarschool; worden ge kozen Mevrouw v. d. Koogh en Mevrouw van den Broek. Hierna hebben eenige af- en overschrijvingen plaats op de gemeentebegrooting, welke worden goedgekeurd. De voorzitter deeld mede dat nu aan de orde is punt 5, bespreking en bepaling verkoopprijs Gasthuis. Daar hierover reeds in een vorige ver gadering in 'l kort over gesproken is, doch de voorzitter het toen wenschelijk achtte dit punt nog eens nader ter overdenking aan de leden van den Raad over te laten, en alsnu den Raad in de gelegenheid te stellen, hierover van gedaeh ten te wisselen. De voorzitter achtte den ver koopsprijs van f2000, waar in beginsel reeds in de vorige vergadering was gesproken, te weinig, om reden, wanneer de gemeente het gasthuis verkoopt, zij weder moet zorgen voor een ander, en dat de gemeente allicht, wanneer een steenen gebouw moet verrijzen, op f8000 komt. De heer Kolff vraagt hce groot de oppervlakte is, waarop de voorzitter antwoordt dat de opper vlakte bedraagt 200 M2. De heer Kolff vind het bedrag van f 2000 te weinig en zou er voor zijn om f3000 te vragen. Misschien dat het Rijk juist daardoor genegen zou zijn terug te komen, om, zoo-mogelijk, het oude Postkantoor zoodaDig in te richten dat het volgens de eischen voldeed. De voorzitter is ook van meening dat het niet onmogelijk zou zijn dat ten laatste daartoe nog teruggekeerd zou moeten worden. Doch de heer Korvink is geheel van andere gedachten. Volgens hem zal 't Rijk daar nimmer meer toe overgaan, om 't oude postkantoor als zoodanig te laten restaureereu. Maar juist door een zoo hoogen prijs, zegge f3000, voor het gast huis te vragen, daar 't niet meer waarde heeft dan f 1500, men dan ter wille van eenige hon derden guldens de belangen der gemeente niet behartigd, maar juist, door zoo'n hoogen eiseh te stellen, zeer ten gerieve van veie ingezetenen een postkantoor buiten de kom van de gemeente zal krijgen en daarom stelt de heer Korvink voor het gasthuis voor f1500 aan 't Rijk aan te biedeD. De voorzitter zegt dat de heer Korvink het voor doet komen ais zouden de andere leden, die niet handelen volgens het voorstel van den heer Korvink, de belangen der gemeente niet behartigen De heer Korvink acht zieh beleedigd, dat hij door den voorzitter zoodoende onwettig tot de orde wordt geroepen. En de heer Bom schaart zich aan de zijde van den beer Korvink en vraagt aan den voorzitter hoe of 't mogelijk is en waar van hij gaarne een nadere verklaring zou willen vernemen, dat de voorzitter nu den eisch stelt van f3000 en nog niet lang geleden zelf heeft verklaard op een vergadering van B. en W. dat het gebouw niet meer waard was dan f1500 en dat hij ook zegt zooals de heer Korvink, dat alzoo de belangen dei gemeente niet behaitigd worden. De voorzitter spreekt dit tegen, doch de heer Bom zegt, dat dit zoo vast staat als een paaien niet is tegen te spreken, dat men het in de notulen nog wel vinden zal. De heer Schilperoord vraagt of hier niet een verschil van meening kan bestaaD, daar er des tijds door Nieuwland ook naar 't gasthuis een onderzoek is gedaan om dat te koopeD. Hierop werd ontkennend geantwoord. Volgens Schilperoord (als vakman), heeft het gasthuis volstrekt geen hoogere waarde dan f2000 Nadat er nog enkele heftige woorden gewisseld wareD, sluit de voorzitter de discussie en brengt het voorstel, het gasthuis voor f3000 aan 'tRijk te koop aan te bieden, in rondvraag. Met 6 voor en 5 tegen werd het voorstel aaDgenomeu. De voorzitter zegt dat door W. Nieuwland een verzoek is gericht, een eindje sloot te dempen en een riooltje daarin te leggen. De voorzitter licht dit nader aan den raad toe. Wanneer van gemeentewege dit slootje gedempt wordt, de stee nen weg, welke nu tot op de helft der sloot 7.20 M. is, 80 centimeter verbreeding krijgt, en dit de gemeente ongeveer op f 40 a f 50 komt. Na eenige bespreking wordt dit door den Raad goedgevonden. Ten slotte zegt de heer Korvink aan den voorzitter dat het een jaar of anderhalf geleden is geleden dat spreker eeDS gevraagd heeft, ol het niet goed zou zijn een stratenplan vast te Btellen, waarop de voorzitter antwoord dat hij daar al meer dan eens met den Architect over gesproken heeft en nog dezer dagen met den inspecteur der R. T. M. welke op dat gebied een deskundige is, dus dat er nu wel spoedig een begin mede zal worden gemaakt. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voor zitter de vergadering. VERSLAG van het verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der Gemeente 00LT- GENSPLAAT, op 2 Februari 1911. Voorzitter, de Burgemeester. Alwezig Mr. A, J, C. van Weel en 1 vacature. Alvorens de vergadering te openen wenscht de Voorz. den leden voor de hunnen eeD geluk kig en voorspoedig jaar toe, Hij herdenkt dat er in het vorige jaar 2 leden door den dood aan hunne werkzaamheden waren onttrokken en Wenscht den Heer Hobbel een volledig herstel toe van zijne ziekte. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en onveranderd gosdgekeurd. Komt in behandeling het voorstel van den heer Slis om de verlichting van het emplacement Ooltgensplaat van de R. T. M. over te nemen tegen, eene vergoeding van f 15 per jaar en per lantaarn (over dit voorstel staakten in de vorige vergadering de stemmen.) Het wordt nu aan genomen met 4 stemmen voor en 1 tegen. Zijn ingekomen de volgende ingekomen stukken 1. Een schrijven van den heer Van Weel, dat hij wegens ambtsbezigheden verhinderd is de vergadering bij te wonen. 2. Eene missive van den Commissaris der Ko ningin dat de Heer J. A. van Nieuwenhuijzen tot zetter van 's-Rijks directe belastingen is benoemd Deze missive- worden voor kennisgeving aan genomen. 3. Eene missive van W. Korteweg met ver zoek om 2ijne Dieuw te bouwen schuur aan het Weespad 1 Meter vooruit mogen te zetten dan de rooilijn aangeeft. Na eenige bespreking wordt het verzoek toe gestaan. 4. Een request van de afdeeling „Schuttevaer* alhier verzoekende. De in de vorige vergadering aangenomen plannen betreffende vergrooting van de ligplaats aait de Sluissche haven, zoodanig te wijzigen, dat er eene grootere los en laadplaats voor de schepen komt. Besloten wordt dit aan te houden tot eene volgende vergadering, omdat het gemeen te bestuur het wenschelijk acht, dat zij meteen paar leden van Scbutevaer zich persoonlijk naar de Slui sche haven begeven om een onderzoek in te stellen, op het verzoek van Schuttevaer. 2. Om het abonnement voor havengeld van schippers ingezetenen te brengen van 10.30 op f0.20 per ton. Na eenige bespreking wordt be sloten met ingang van 1 JaDuari 1912 aan het verzoek van Schuttevaer te voldoen. 3. De zaak voor de mestkaai te doen opruimen. Daartoe wordt besloten. 4. Om geen grootere schepen door de haven te laten varen dan van 230 ton. Burgemeester en Wethouders stellen voordaar- op in te gaan, mits de bietwortelsuikerfabrieken in verband met de plannen tot het maken van een los en laadplaats aan den Schrappolder daar over geen bezwaar maken, waartoe wordt besloten. 5. Een ankerhóei voor de Sluissche haven te doen aanbrengen. Dan kunnen de schepen bjj tegenwind ook de haven uitkomen. Besloten wordt den gemeente-opzichter C. Hartmansop te dragen naar eene te Zwijndrecht te houden openbare veikooping van scheepsbenoodigheden te gaan om zoo mogelijk een ankerboei te koopen. De Voorz. doet nog voorlezing van een inge komen schrijven van de Maatschappij tot bouw en exploitatie van gemeentebedrijven, waarbij zjj bericht, dat de plannen en teekentngen enz. voor den bouw van een gemeenschappelijke gas fabriek aan den Burgemeester van Oude Tonge waren gezonden met verzoek om na inzage z« door te zenden aan de Burgemeesters van de vier andere gemeenten. Zij geeft daarbij nog te kennen, dat de gasfa briek nog in den winter van 1911—1912 zal kun nen werken. Dan hebben eenige af- en overschrijvingen van de begrooting plaats. Zoo wordt b. v. de post straten en pleinen verhoogd met f 400 noodig voor eene vernieuwde bestrating van een gedeelte van den Kerksingel en van de Kaai des Sluis sche haven. Komt aan de orde de benoeming van een stembureau, noodig voor de verkiezing van een lid van de gemeenteraad op 8 dezer. Na gedane stemming is de uitslag, dat tot leden zijn be noemd de Heeren Donkersloot en Jacobs. Komt aan de orde het voorstel van het ge meentebestuur tot bestrating van de Nieuwstraat. De bestrating zou bestaan in het midden der (6 M.uit Waalklinkers en aan de kanten (1'/, M.uit IJselklinkers. De kosten worden geraamd op f 1000. De Voorz. wijst er op dat die straat,die vroe ger een uithoek was, nu een verkeersweg is ge worden. dhr. Donkersloot wil liever 1 jaar wachten. Hij wijst er op dat het volgende punt der agen da, dat meer noodzakelijk is veel geld zal kosten. Daarom wil hij liever de werken over 2 jaar verdeelen. De straat was verleden jaar slecht, maar dat kwam veel, doordat de rioleering de grond had losgemaakt. De Voorz. ziet het nut er niet van in, door een jaar te wachten, dhr. Hobbel wijst er op dat er voor de rioleering veel grond zal noodig zijn en daarvan veel van de Nieuwstraat kan worden verkregen, dhr. Donkersloot voel er dan veel voor, het nu dit jaar te doen, waarop het voor stel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Nu komt nog aan de orde het laatste punt der agenda het rioleeriugsplan. De Voorz. doet me- dedeeling van het voorstel van het gemeente bestuur n.l.de sloot achter de z.g. „luchtbal" te dempen, en een riool te brengen van den hoek van den bewoner Eun tot den hoek vau J. van Dam, de sloot voor de woning van J. van Dam tot de Bijz. school te dempen eD te riolee- ren, verder de sloot vanaf de Julianastraat tot de Openbare school te dempen, en ook de sloot tusschen laatstgenoemde school en de z g. „dub bele zes". Dan de voorkant van de „de luchtbal" (vanaf de Weespad tot de schuur van J. van Hassent) te bestraten met waalklinkers. De kosten van dempen en rioleeren worden geraamd op f1500.— en die van bestrating f 1000.—. Alle leden zijn van de wenscheljjkheid over tuigd, dat er verbetering komt in dan treurigen toestand zooals zij nu is. Met algemeene stem men wordt het voorstel van het gemeentebesuur aangenomen. De Voorz. deelt nog mede, dat hij Vrijdag a.s. eeD conferentie zou hebben met den Hoofd ingenieur vau den Rijkswaterstaat betreffende overneming van grond aan de Schrappolder. Ook heeft hij nog gedurig correspondentie met de suikerfabrieken over de te maken los- en laad plaats. De geloofsbrieven van het gekozen lid den heer A. Wagner worden in orde bevonden. dhr. Slis vraagt of de lantaarn aan het Wees pad voor de Stoofstraat niet een eindje ban ver plaatst worden, zoodat zij meer licht zal geven voor de daar staande woningen. De Voorz. zegt dat het gewenscht is daarmede te wachten, totdat de plannen voor de gasfabriek waren ingekomen en eventueel waren aangenomen Dan kwam daar toch een beteie toestand. Hij deelt nog mede dat voor rekening dezer gemeente A. Remes, dochter van Arend Remis in een krankzinnigengesticht verpleegd wordt. Nu men aan het eiDd der vergadering is ge komen, spreekt de Voorz. nog een woord aan dhr. Vau Nieuwenhuijzen. Deze toch moest wegens een organisch gebrek ontslag Demen als lid van den Raad. De ontslagname moet men billijken. Hij herdenkt de aangename samenwerking die tusschen de Raad nu dhr. Van Nieuwen huijzen bestond en beveelt zich zoo ook de an dere JedeD in des Heeren Van Nieuwenhuijzens vriendschap aan. Niets meer te behandelen zijnde wordt de ver gadering door den Voorz. gesloten. Ingezonden Plukken. De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijD, wordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.) Geachte Redactie! Mag ik U beleefd een plaatsje verzoeken voor het volgende. Verschenen zondagmorgen was ik bij Ds. Wentink in de kerk toen hij een redevoering hield over deze woorden u't Colossemen 2 vers 6 //Gelijk gij dan Christus Jezus den Heere hebt aangenomen, wandelt (alzoo) in Hem ii Ik noem dit een redevoering omdat Z.E.W. zelden, gelijk als dat behoort, zijn tekstwoorden verklaard en met een geordende toepassing eindigt. En dat ik naar mijn mee ning daar zoo ver niel mis in ben, zal uit het hier volgende blijken. In de toepassing bracht Z.E.W. in herinnering dat zijn dikke vriend den Heer T. Ho leman Cz. postbe ambte alhier en tevens Diaken niet ter kerke was omreden hij dienst had voor de posterij. Nu wilde Z.E.W. de schuld daarvan op, ingezetenen van Nieuwe Tonge werpen. Z.% gal zelf het voorbeeld aan de gemeente, hij in die 30 jaren dat hij herder in ongj gemeente was geen brieven of pakketten <|J Zondags ontvangen had. Dus wilde Z E.W. hier mede zeggen, a|, gij allen in de gemeente uw brieven en p^, ketten niet aanneemt, kan Diaken Hollemat ter kerke konten. Nu zal Z.E.W. toch y begrijpen, dal ten eersten zijn vrijzinniJ vrienden hun brieven enz. op Zondag njJ willen missen. En daar Z E VV. t e g e n w o oj dig noch al in een goede veistandhoudin. leeft met de vrijzinnige Heeren, kan Z Ë.fl' om zijn dikke vriend te redden, het besi(i bij zijn vrijzinnige vrienden aankloppen, jJ de hoop dat zij ook daarin hem de behulpzaJ hand zullen bieden. Ten tweede moest de ex-Voorzitter vaiiJ Evangelisatie te Mitldelharnis er over, dj, man zeide Z.E.W. was bankroet gegaan. Ten deide iemand die zich door zelfmoord! van zijn leven beroofd had (eenige jaren oj leden.) Ten vierde de voorganger der Zondt-gsclnJ te Middelharnis en Sommelsdijk, die zoo d Z E.W. tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeel! is, wegens misdrijf tegen de zeden. Wat die aanhaling over den ex-Voorzitletl der Evangelisatie aangaat, zal ik weinig zeggeJ daar hel bestuur na het bedanken van dij man, gezorgd heeft voor een voorzitter, dij de achting ruimschoots geniet van allen dij hem persoonlijk kennen, uitgenomen tnkele maar elk beeft zijn vrienden en vijanden. Dus daar behoefde Ds. Wentink niet bezorgd] over te zijn, dat om bovengenoemde rede» de Evangelisatie minder volk zal krijgen als er een goed predikant optreed', zooals er daar gelukkig zoovele optre len. Ik ben er persoonlijk dikwijls geweest en heb daar ver schillende predikanten keurig hun gekozen tekstwoorden hooren verklaren, met een no»| keuriger toepassing als van Ds. Wentink j|, Zondag. Nu over den man die zelfmoord pleegde,] daar moest gij U voor schamen om zoo iets] op den kansel te brengen (en dan alleen om vrijzinnige vrienden te behagen), en daarbij een wonde open te scheuren voor zijn over gebleven bloedverwanten. Gij weet toch heel goed (lat niemand zelfmoord pleegd of] hij moet van den Heere losgelaten worden, gelijk Saul die toch een gezaifde des Heeren] was, en zich, toen hij van den Heere verlaten was, om het leven bracht en Judas die nog nader met den Heere in betrekking gestaan had, zich, nadat hij het bloedgeld weggewo1 pen had, om het leven bracht. Over de voorganger der Zond gschool kal ik het beste maar weinig zeggen, omdat dit een zaak is die voor zijn vrouw en kinderen toch treurig genoeg is en een te kiesche om er uitvoerig over te 3preken. Maar h| weet toch wel dat in de Heilige Schrift ook] wel voorbeelden te vinden zijn van ho geplaatste personen als deze man en hoe die koning ook een gezalfde des Heeren da rvoor heeft moeten boeten, getuige de aanzegging die hij door een profeet van den Heere kreeg, want de Heere liet hem aanzeggen het bloed zal van uw huis niet wijken. En David had toch berouw over zijn zonde, getuige zijn berouwvol smeken in den 5isten psalm. En daarom wanneer gij als predikant zulke voorbeelden als deze gebruikt tot eering (en niet zoo als uw voorbeelden over boven genoemde personen buiten den Bijbel,I zoudt gij bandelen in overeenslemming met de Heilige Schrift en geen aansloot geven aan de bloedverwanten van de twee laatste perso nen, want die hebben toch genoeg te drag elk in hun lot. Ik ben geen couranlenschrijver, maar het er j gebruik van gemaakt, om reden dat Ds. Wentink niet te benaderen is, en allen die iets in te brengen tegen Zijn Gods dienst eenvoud g de deur verwijst. Wanneer Z.E.W. lust heeft om mij te bel antwoorden, moet hij met degelijke, etrlijkel argumenten komen, dan kan ik hem als liij| niet buiten mijn stuk gaat, beantwoorden. In afwachting, Uw Dienaar, P. VAN DEN BROEK At| Nieuwe Tonge, 8 Februari 1911. Verhoopingeii. Op Donderdag 9 Februari 1911, des voor-I middags 10 uur te Dirksland, aan den Gel-I derschen Dijk, van 3 paarden, landbouwge-l reedschappen, veerkaros, compleet baamtuigl Engelscli gareel enz. ten verzoeke van (le«| beer Aor. Vreeswijk, Notaris VAN Dl SLUIJS. Vrijdag 10 Febr. 1911 voorm. 10 uura de Raai te Oude Tonge, verkoop van Sparrtatl Notaris VAN ISPELEN. Vrijdag 10 Feor. 1911 's nam. 2 uur leiti huize van wijlen A. C. Buiken aan de Nieuw-I straat te Oude Tonge, verkoop van meubilair! goud, zilver enz. Notaris VAN ISPELEN. Vrijdag 10 Februari 1911 voornt. 10 unr,| aan de Kaai te Oude Tonge, verkoop va»| Sparren. Notaris VAN ISPELEN. Zaterdag 11 Febr. 1911, 'nam. 2 uur! Verkoop van Schaarhou', voor dhr. D. JlooijT aart Kz. gëgroeid op boschland aan den 2en( Groenenweg te Oude Tonge, bij J. A. Salai aldaar. Notaris VAN ISPELEN. Op Dinsdag 14 Februari 1911, des namid"! dags 2 uur te Dirksland aan de Voorstr#»! van Meubilaire goederen ten verzoeke den Heer D. B. Kimmel. Notaris VANDP| SLUIJS. Dinsdag 14 Februari afslag 's namiddags'! uur, in den //Gouden Leeuw// te Goedereetl'l van Bouwland in den polder Nieuw Wester]*! in 2 huizen C.a. in de gemeente Goedereewl Notaris VAN SCHOUWEN. Op Donderdag 16 Februari 1911 des middags ten 2 ure onder de gemeente Nieu#tJ Tonge in polder Duivenwaard nabij de wodiiM //Houilust// van ruim één hectareSchaarhotj1! Deurwaarder GROENENDIJK. Op Woensdag 22 Februari 1911 des vooH middags 9$ uur, ten verzoeke van- enopl bouwwoning bewoond door den Heer Ja1]1"! Braber A'i moer, te Landbouwv wat meer Notaris Vl Op Don middags ht Ouden Di loopvarken karn- en hooi en bi de hofsted E. Kastele Donderd Veiling vat door dhr. woning Bouw- en polders he Oude Ton hekt. 87 ters en Z ISPELEN. Donderd afslag van door dhr. woning ing en Weilant het Zuider Tonge en aren 49 ce Oude Tong Op V\ v.m. r r worden veranlie grint -j- 1450 a 1 Zie verc a 11*1 Uilslag Sommelsdi Gebr. van P. Diepenl M. Faasse Uitslag bestemde Jb. Masten Johs v. d. D, Hanson De leve inschrijving gund en w Chili Sa alhier, ie a f 11,10 Patent-I ƒ6.23. Ammoni Have, Rot €üe Verst Te Put op kerkelij gehad, wel De Nee welke een Booy, en toch vele dienstige in de ma staande kri fen. Het bestaat op Sedert meente var J. L. N. reeds enke uit Putters zinnige ziji op aanged P uttershoe godsdienst- Deze nam incidenten De god Donderdag de gemeet gemaakt, dien avon gesteld, in gehoudt niet preek beschikkin dan ook optreden n land gebeu digheden vrijzinnige meerdere dienstoefen de 1 mi rijtuig Des dat er op de aankont tar n.l., naar Molena: den eens gebouw, dt ds. Toen wilde slot kon Te 1 Booy de ope was deze half hoofdzakel Booy wie wie kerk Dez het oi eigen 1 strot werden dot de kerkelt

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 2