VAN: ut jank ehuis, ipen. Woensdag 25 Januari 1911. Antirevolutionair 25sle Jaargang N". 1627. Orgaan voor ile Zuidliollandselac en Keeuwsche Eilanden. MIEZE»? dijnen ns ssen verkrijg- :ij STEL- IN HOCSIGNO VINCES '5 Per paar- kant 40 et. pep Utlt. maten. Japonnen en 15. en amis. asmarkt. UITGEVER T. BOEKHOVEN, OMMELSDLJX. ■<r Alle ukken voor de t&edactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie tranen toe te zenden aan den Uitgever. Officieel €*edeelte. A oor 'I Volfe. Een goede maatregel. ZIJT GIJ REEDS en Tuinboiivv. Kunstmest tegenover stalmest Uil «Ie Pers. O 3D -4 2, t al Zoo :e kennen, als uit één denheid er i-i PU en a ƒ2, rootte voor 'jjgbaar. w ns O end, cw «4 oonstel.iug s J9 4,809 4005 n stukken van 1 Juli.) .LERMAN. •ethstraat 8. 246. 3672 •rooshooft. uize van d. Voorstraat. ;chte Logement n Cuijck, word prijzen. HOAM. 8666 imoxm. leen N 2845. tranaf f9,— ranaf ƒ0.85. 3850 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. n zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad 7,50zonder 4,50 por jaai Afzonderlijke unmmers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. Telefoon Iatercovim. IVo. 3. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën wordeD ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. STIERENKEURINGEN. DE GEDEPUTEERDE STATEN DER PROVINCIE ZUID-HOLLAND MAKEN BEKEND: dat ingevolge art. 1 in verband met artt. 6 en 7 van het Reglement ter bevordering van de veefokkerij in de Provincie Zuid-Holland, (Pro vinciaal blad No. 18 vau 1910), tot het toeken- keuringen zullen worden gehouden, waarvoor een bedrag van f7000 aan premiën wordt uitge loofd dat voor deze keuringen de provincie is ver deeld in 14 districten, en dat volgens het door hun College goedgekeurde plan, voor de beste ding van de gelden in 1911 in dat jaar zullen worden uitgeloold voor pinkstieren beneden 1'/, jaar 28 premiën van f40 en 28 van f20, voor stieren van 1tot 2'/, jaar 14 premiën van f 100 en 14 van f75, en eindelijk voor stieren boven 21/, jaar 28 premiën van f 100, met dien verstan de dat slechts voor uitmuntende stieren premiën mogen worden toegekend, terwijl bij de beoor deeling met de afstamming van de dieren reke ning gehouden wordt, en dat de toegekende premiën slechts worden uitbetaald, indien de bekroonde stieren van af de bekrooning tot 1 Sept. d.a.v. in de Provincie Zuid-Holland, en wel in hetzelfde district waarin zij zijn gekeurd,(be houdens verkregeu toestemming van de Rege- lingscommissie) tegen een dekgeld van hoogstens f260 beschikbaar zijn gesteld, terwijl de houder verplicht is daarbij minstens 50 verschillende koeien tot dekking toe te laten dat het zwartblaard of zwartwitkop Groninger veeslag uitsluitend in het 8e district (keurings plaats Bodegraven), het 10e district (keurings plaats Alphen aan den Rijn), en het lledisirict (keuringsplaats Sassenheim), en het zwartbond of Friesch-Hollandsch veeslag uitsluitent in de 11 overige districten voor bekrooning in aan merking zal komen dat in elk district slechts de stieren kunnen mededingen, wier standplaats binnen het distiiet is gelegen, tenzij in bijzondere gevallen door Gedeputeerde Staten volgens art. 5 van het Re glement, hiervan aan een of meer stierenhouders voor een of meer stieren afwijking is toegestaan dat de Gemeente Sommelsdijk behoort tot het le district samengesteld uit de gemeenten Ouddorp, Goedereede, Stellendam, Melissant, Dirksland, Sommelsdijk, Middelharnis, Stad aan 't Haringvliet, Herkingen, NieuweTonge, Oude Tonge, Den Bommel en Ooltgensplaat en dat de keuring in dat district zal plaats hebben te Middelharnis op Donderdag 30 Maart 1911 des morgens te 9 ure. 's-GRAVENHAGE den Sden Jan. 1911. De Gedeputeerde Staten voornoemd, PATIJN, Voorzitter. P. TAVENRAAT, Griffier. N. B. Op denzelfden dag en hetzelfde uur wordt eene keuring van Rijkswege gehouden waarbij premien worden uitgeloofd, onder gelijke voor waarden als bovenvermeld. BEKENDMAKING. Aanbesteding griiitlevcraiitic eti grintvervoer. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Sommelsdijk brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij op Vrijdag 3 Februari a.s. des voormiddags ten 11 ure ten Gemeente huize, in het publiek zullen trachten aan te besteden. 1. de levering van pl.rn. 600 M3 goedgewas- schen niet al te fijne onderhoudsgriut franco op den wal te Sommelsdijk, alzoo niet in begrip Van vracht en lossen. 2. het vervoer van dezs grint naar de daar voor aan te wijzen plaatsen binnen deze gemeente benevens het vervoer van keien, zand, puin enz. Gezegelde inschry vingsbiljetten worden inge wacht ter Secretarie dezer gemeente voor of op den dag der aanbesteding, terwijl aldaar nadere inlichtingen kunnen worden gevraagd. Sommelsdijk 20 Jan. 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, Iz. GEELHOED. J. BOUMAN. De antirevolutionaire partij zal zich nooit de kroon laten rooven, dat zij is de partij, die voor 't Volk, Voor 't heele Volk opkomtvoor 't Volk in al zijn rangen en standen, voor arm en rijk, voor adel en werk man. Neennooit zullen de staatslieden van Rechts een partijzaak dienen, maar de nationale belangen in 'toog houden. Wel moet de historie getuigenis afleggen, dat 't liberalisme herhaalde lijk haar partijbelangen gediend heeft en een groot deel des Volks liet roepen en zuchten. In de periode van 1848 tot 1888, toen 't Liberalisme zijn triomfen vier de, en de liberale denkbeelden ons staatsleven beheerschten, werd er met de wenschen van het grootste deel onzes volks geen rekening gehouden Denk om het kiesrecht. Zeker, een kiesrecht kan niet aanstonds in han den gesteld worden van een heel volk daarover is ieder 't eenser is ook daarbij noodig opvoedende kracht, voorzichtigheid, langzame vooruitgang. Maar dit was het ongeoorloofde, dat wel aan liberale menschen het kies recht werd verleend en er zoo een liberale machtjontstond in den I.ande, maar dat juist aan 't Christelijk volks deel dat recht onthouden werd. Een coterie ontstond, die alle betrekkingen in gemeenten, in Provinciën, in 't Rijk, in Dijk- en Polderbesturen, in allerlei bes uurs collegies in handen namen. En men berustte in alles, omdat men geen uitkomst zagmen liet zich die liberale heerschappij in en over alles aanleunen, omdat er geen uitweg was om er aan te ontkomen de nood was de bevolking opgelegd. Maar een democratische stroom zocht door Europa uitweg en woelde ook de conservatieve lagen onzes volks om bevochtigde ouze staatkunde met l'risschen gulislag en 't kiesrecht moest ui'gebreid; daar was geen tegenhouden meer aan. Toen wierp het grootste deel van ons volk het liberale gareel van den schouder en het een te Christelijk Kabinet trad op. Voor 't Volk in zijn geheel heeft de Liberale partij op geestelijk gebied niets gedaan. Tegengewerkt alles wat met Chris tendom en Geloof in eenige betrek king stond. Op 't gebied van 't kies recht op 't terrein van 't onderwijs op' dat der Kerk; op 'tterrein van alle geestelijke actie ging 't rechtdraads in tegen wat de Christenen heilig en dierbaar was. Het Iliberalisme deed dat niet met opzet; maar 'twas zijn overtuiging, dat alleen de liberale beginselen goed waren en alle andere inzichten totale dwaling en verderf voor 't Land. Het volk echter dacht er anders over. Daarom is 't Liberalisme slag op slag neergeveld in Kamars, in Provincie, in Raderen Besturen. Want de Liberale beginselen zijn geen goede beginselen; ze zijn een vordert voor de natie. De antirev. partij zal nooit zich de kroon laten ontrooven, dat zij optreedt èn voor Liberaal èn voor Anti Libe raal. Haar beginselen over gezin, en School, en Kerk, en Maatschappij en Staat zijn van dien aard, dat een Land, en iedf-r persoonlijk in dat Land bij de betrachting van die beginselen zegen en welvaart zal ervaren. Want de antirev beginselen zijn gegrond op Gods Woord en's werelds historie. Harer is de wetenschap der eeuwen, die in den Rijbel zoo klaar staat geformuleerd. En omdat Gods Woord de bron aanwijst van alle heil, zoo ook is de antirev partij geroepen om Land en Volk zegen te bereiden. Wat ze reeds.gedaan heelt en thans nog doet. Minister Culijn heeft zijn ambt nauw aanvaard, of hij trett een uitstekenden maatregel. Aan alle legerorganisaties, van groot tot klein, is een verzoek gericht om te bezuinigen. De hoofden en onder- g(schikten zullen npportja samen- stellen, over hetgeen b zuinigd kan worden. Afwijkende meen'mgen eu de gronden, waarop ze ruste t, mogen door ieder officier enz. t.r kennis gebracht worden aan den Minister en de superieuren zijn verplicht nauw keurig alles op te teekenen wat door de ondergeschikten beschouwd wordt als overbodig en leiden kan tot ver mindering van uitgaven. In orde, die zaak. Er schijnt in 't leger een zekere luxe, weelde te heerschen, die, en dat is 't jammerlijke, noch de getalsterkte, noch de oefening, noch de legerwaarde ook maar één grein verhoogt; dus die uitgaven zijn weggegooid geld Geen geld, geen cent voor 't leger opgebracht, óf 't moet nuttig besteed worden. En al die andere fratsen makerij is ballast en tot niets dienende. Maar ookgeen geld gespaard, mits 't leger in kracht toeneemt, zijn slag vaardigheid grooter en zijn betrouw baarheid secuurder is. Bezuiniging, waar de uitgaven niets dan uitgaven zijn. Het leger is er niet om met een mooi pak te loopen en om met een beetje werk aan den kostte komen; maar om ons Vaderland, onze goederen en personen te kunnen »handhaven«. En daarvoor is geen prijs te groot, noch een belasting te zwaar. Is de vrijheid weg, dan zijn we onze nationa liteit kwijt; is er een streep gegeven door ons schitterend verleden en zijn we dienstbaren en onderworpenen. En daarvoor behoede ons God Almachtig Ieder jaar zien wij met grooie b'langstelling uit naar het verslag van de Landbouwproef- velden in Friesland, onder het ambtsgebied van den Rijkslandbouwleeraar, den heer C. R Brinkman. Dat we dat verslag met bijzondere belang stelling tegemoet zien, heeft een goedereden. De heer Brinkman is sedert jaren bezig de werking eener kunstbemesting te vergelijken met die van stalmest en half om halt. Eenige proeven loopen nu reeds over 10 en meer jaren. Op hetzelfde land, steeds op dezelfde wijze ingedeeld, gaat hij voort op het ééne perceel uitslui'end kunstmeststoffen, op het tweede alleen slalinest en op het derde van beide half te geven. Een zeer leerzame proef dus, die ieder jaar belangwekkender wordr. Belangwekkend voor iedereen, maar vooral voor hen, die in den kunstmest nog weinig verirouwen stellen die meenen, dal zulke gronden, die jaren achtereen enkel met kunst mest word- n bemest, het toch na eenige of meer jaren moeten opgeven, in opbrengst moe ten verminderen, en in ieder geval tegen stal mest het treurig moeten afleggen. Eu is dat nu ook het geval? Blijkt de kunstmest werkelijk minderwaardig? Put hij den bodem uit? Raakt de boer er mee uil- geboerd? Reeds vele jaren, telkens als het verslag verscheen, stond die vraag voor ons. En tot heden mocht slesds het antwoord op die vraag luiden: Neen, geen sprake van! Het le deel van het verslag over 1910 ligt voor ons, in het Triescb Weekblad, ons door den Rijkslandbouwleeraar welwillend toe gezonden. Daarin vinden we de resultaten neergelegd van een deel der velden, nl. van de proeven op z a n d g r a s 1 a n d. Ze zijn wel merkwaardig. Wij geven alleen het overzicht, dat in zijn soberheid toch hoogst treilend is, en krachtig spreekt. Zonder verdere opmerking laten we het hier volgen: 1. Te Ballum is over 12 proefjaren de volledige kunstmest met groot voordeel aan gewend en heeft nog 1125 K.G. hooi meer geleverd dan half om half, welke bemesting ruim 11500 K.G. boven stalmest staat. Over 11 proefjaren zijn op een tweede gras- proelveld te Ballum kaïniet en slakkenmeel met groot voordeel aangewend; de kosten der chili zijn er ongeveer uitgekomen. S al- mest heeft het tegen kunstmest, zoowel met als zonder Chili, niet kunnen houden 3. Te Buren (Ameland) hebben die beide vormen van kunstmes' over 11 jaren meer opgeleverd dan stalmest, terwijl er op kaïniet en slak kenmeel een flinke winst was. 4- Over 10 jaren stond te Buren (Kiewied) de stal mest tussehen kunstmest met en zonder chili in. 5. Over 7 proefjaren hebben te Ter Lizard kaïniet. en slakkenmeel 0"k een groote winst opgeleverd; hier was geen stalmest aan gewend. 6. Te Schari is de proefnemer nitstekend te vreden over de werking van kunstmest in vergelijking tot terpaarde en stalmest, zooals die in zijn omgeving worden aangewend, vooral vergeleken met de eerste (terpaarde). 7. Over de vijf proefjaren gaf te Nes (Ameland) stalmest ook een lagere op brengst dan de beide vormen van kunstmest. C. B. Een merkwaardig feit. In Schoonrewroed, een dorp in Zuid- Holland, heeL naar »de Ned.« meedeelt, een merkwaardig feit plaats gehad. Daar is de openbare school, zonder veel drukte, geheel in een chiisielijke omgezet. i Sept. 1.1. had het hoofd der O. L, School te kennen gegeven zijn ontslag te willen nemen. Toen werd aan de ouders der leerlingen de vraag gesteldwat wilt gij voortaan, openbaar ot christelijk onderwijs Allen, zonder eene uitzondering, teekenden, be paaldelijk op grond van de Doopbelofte, het adres voor eene christelijke school. Met medewerking van het gemeente-be stuur, bepaald van burgemeester De Leeuw, werden de nood'ge stappen gedaan, om deze zaak langs wettelijken weg in orde te brengen. Het einde was, dat de O. L. School tegen 3 i Dec. 1.1. werd opgeheven, en school en schoolhuis door de gemeente werden ver huurd aan de Christelijke School vereeniging. Zonder slag of stoot is dus op deze wijze in de plaats van de openbare de Christelijke school getreden die door alle leerlingen der voormalige openbare wordt bezocht. De heer V. D. MOLEN, het Tweede Kamerlid voor Shedrecht, waartoe ook Schoonrewoerd behoort herinnerde bij de opening der nieuwe School, hoe verleden jaar Minister HEEMSKERK in de Tweede Kamer op een vraag van den heer TER LAAN had verklaard, dat het niet noodig was, om tot opheffing eener O. L. School te komen dat deze eerst werd leeggepompt d.w.z. dat de leerlingen haar verlieten, maar dat eene schriftelijke verklaring der ouders, ^ls die te Schoonrewoerd was af gelegd voldoende werd geacht. Voor Schoonrewoerd was de dag der opening een bij uitstek verblijdende dag. Maar het feit is van algemeen belang. Het is de ie maal, dat op zoodanige wijze een openbare school in eene christe lijke wordt omgezet. Van Schoonrewoerd begint de victorie. Moge nog menige zoodanige overwin ning, zonder strijd en verliezen, volgen De Graafschapper. Onze Courant schrijft ouder het hoofdje Eendracht maakt macht Er dreigt groot gevaar. Dat is nu geen bangmakerij of ongezonde overdrijving; dat is de zuivere, nuchtere, treurige waarheid Welk dat gevaar ia P 't Kan met korte woorden gezegd. Het gevaar dreigt, dat in tijd van oorlog onze kanonnen van de beste soort zijn en onze geweren in goeden staat maar dat onze soldaten niet behoorlijk schieten kunnen. En wat heeft men dan nog Toen indertijd ons geschut moest worden vernieuwd en later toen er nieuwe geweren moesten worden gekocht, is dit terecht verdedigd met de opmerking, dat het roe keloos zou zijn, onze mannen met verou derd geschut en minderwaardige geweren tegen den vijand le laten optrekken. Dat werd toen gevoeld ook. Ons volk tegreep, dat onze jongens, die als de nood aan den man komt, vechten moeten, van de beste wapenen dienen voorzien te zijn. Snelvuurgeschut en eerste klas geweren Oorlog is en blijft vrceselijk. Maar zoolang er gevaar voor oorlog blijft bestaan, moeten de weermiddelen patent in orde zijn Doch nu is 't omgekeerd. De kanonnen in goeden staat. De geweren mogen gezien. Maar wat baat u dit al'es, wanneer de mannen, die er mee moeten omgaan, on voldoende geoefend zijn En loch is dat zoo. Dc tegenwoordige wijze van legerinrich- ting en oefening is beslist onvoldoende. Dat zeggen de militairen. Dat zien zelfs de burgers, die er wat oog voor hebben. En in de Eerste Kamer werd dan ook terecht gezegd, dat het zoo niet.laDger kan en mag. Nu er is kans op betering, M nister Colijn toch heeft de herziening van de Militiewet, door zijn voorganger ontworpen, voetstoots overgenomen en wat hem betreft, hij wil er nu wel vaart achter zetten. Als nu de partijen hun part ijgekibbel maar eens ve-geten willen en met elkander zorgen voor deze nationale zaak Het deed ons dan ook goed dat de bekende Kamer-correspondent van het »Alg. Hbl.«, een voorvechter van Links en een bekwaam man zijn partijgenooten oproept om ook hunnerzijds met alle macht de totstandkoming van dit wetsontwerp te bespoedigen. Er is periculum in mora. Dat isde nood steeg hoog. Als het vaderland in gevaar komt ver eenigen zich alle partijen, om het te ver dedigen Welnu hier dreigt gevaar. Een volk met een ongeoefe id leger is als een koe, die men de horens afgebroken heeft. Laat er ook onder ons warme belang stelling zijn voor deze zaak. De Kamer zal eindelijk moeten ophouden met veel woorden te gebruiken, zij zal doden moeten laten zien. Er wacht overvloed van werk. De sociale wetgeting komt om behan deling vragen. En nu daarbij de herziening der Militiewet Wij, Nederlanders, zijn niet militair aan gelegd. Dat hoeft ook niet. De gaven zijn verschillend, ook onder de natiën. Maar dat ééne hebben we toch altijd gehad, dat ééne is steeds gezien in 's lands historie, dat we als het gevaar dreigde, van ons af sloegen. We zijn gelukkig nog nooit onverschillig g~Te°st voor de verdediging des vaderlands Welnu het is thans tijd, dat we met onze krachtige sympathie de mamten steunen, die zich opmaken om ons leger uit het moeras op te heffen. Het zou een nationale zonde zijn, als we tham onverschillig waren. Aan die zonde mogen althans de christelijke partijen, over wie we 't nu meer bepaald hebben, nir t mee doen. En onze hedendaagschi calvinisten, geesteskinderen van de mannen die met il

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1