■i BLAD. Zaterdag 21 Januari 1911, 1 Antirevolutionair 25sle Jaargang JN°. 1026. Orgaan voor de- Zuidhollandsehe en Keeuwiche Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. .$Blf stukken voor «Se üeiSactie Isestetutl, Udverlenli^n eis verdere idmioistrotip trassen toe te «enrtes» «le» Uitgever Te wape Sgibsislte Ncheolbouw. oi® deukt uithmh. Laitd- en Tuinbouw. POTPLANTEN. Doze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij yooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. 'UITGEVER Telefoon EntercomBt. Ho. S. Advertenties 10 cent per regel en 3/, maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en Ysmaal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Oent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Aivertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Denkt aan de kiezerslijsten Broeders. Er is veel aan gelegen. Ten eerste, wij weten niet, wat ons boven het hoofd hangt, voor welke onverwachte en ongedachte gebeurte nissen wij kunnen komen te staan. Daarom hebben wij te zorgen it leeds gereed te zijn. Maar bovendien, 1911 is een verkie- I zingsjaar. Wel niet voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal of voor de Staten- Provinciaal, maar wel voor de Gemeen- I Uraden. En onze gemeenteraden winnen bij den dag in beteekenis, waarooi het ons niet onverschillig moet zijn, wie tot leden van die colleges worden gekozen. Mitsdien trekken wij nu reeds aan het klokketouw, om onze kiesveree- nigingen op te wekken, om bijtijds met alles kant en klaar te zijn. Tot de eerste taak eener goede voorbereiding voor elke verkiezing, behoort het zorgen, dat de kiezerslijs ten in elke gemeente in orde zijn. Ieder, die wenseht, dat bij de komen gemeenteraads-verkiezingen de Christelijke beginselen ernstig mee spreken. moet nu zorgen, dat zijn naam straks op de kiezerslijst niet ontbreekt. Den 11 Jan. jl. is door Minister Heemskerk ingediend een nieuw wets - ontwerp aangaande de schoolbouw- subsidie, die verhoogd wordt. Art. 1 van dat ontwerp luidt aldus Art. 59, vijfde lid, sub. A dei- wet tot regeling van het lager on derwijs wordt gelezen als volgt A. Een bijdrage ter tegemoet koming in de kosten om te voor zien in de behoefte aan school lokalen. Ie. In een gemeente of gedeelte eener gemeente, behoorende tot de zesde, zevende, achtste of negende klasse der tabel, bedoeld in artikel i 5 der wet tot regeling der perso- neele belasting, welke tabel laatste- lijk is gewijzigd bij de wet van 15 Juli 1907 (Stbl. no. 200) voor scholen van 40 en minder leerlingen f 64, 41- 90 104.80 91144 188 145—199 200-254 255-309 310 -364 539 20 365-419 627 20 420-474 B 715,20 475-529 803 20 275,20 363,20 451 20 530 en meer 891,20 De Flakkeesche scholen vallen onder aeze rubriek, zoodat ieder school bestuur kan nagaan, wat het, bij aanneming der wet in de toekomst, 'peer kan ontvangen. In 't wetsontwerp worden ook op- Ingeven de verhoogde subsidies voor scholen, die tot 3e, 4e en 5e klasse behooren. Hoewel voor ons eiland niet van toepassing, geven we vol ledigheidshalve ook die cijfers: Voor de 3e. 4e en 5e klasse der tabel in de personeele belasting van 40 en minder leerlingen 72. 41- 90 117,90 91-144 211,50 145-199 309,60 200-254 408,60 255—309 507 60 310—364 606 60 365—419 i) 705 60 420-474 804,60 475-529 903,60 530 en meer li 7) 1002 60 Voor de le en 2e klasse der tabel Van 40 en minder leerÜDgen f 80, 41— 90 7) Ti 131,— 91-144 7i 7) 235,— 145-199 7) i) 344,— 200-254 7) 454 255—309 ii 7) 564,— 310—364 7) 7) 674 365—419 9) 784,— 420-474 Ti ft 894,— 475—529 7i 1004,— 530 en meer i) 1114,— Zooals blijkt, is dus 't gevaar afge wend, dat de oude scholen zouden buitengesloten worden. Alle scholen kunnen er van profitoeren. Alweer een stapje verder op den weg der vrijmaking van 't onderwijs. Maar we zijn nog niet, waar we wezen moeten. De gemeentekas is nog een leelijk struikelblok. Wat blijkt. De liberale Pers had toch zoo'n hoog woord over dien dr. Kuyper en de kwestie Cool, den gevallen Minister. NeenLobman, dat was in deze zaak de edele figuurmaar Kuyper, de geveinsde, die met z'n antirevolu tionaire club op een geniepige wijze minister Cool liet duikelen om er Colijn, een antirev. voor in de pla,ats te krijgen. En wat blijkt nu uit de Persberich ten? Dat de christelijk Historischen allen, zonder uitzondering, staan aan de zijde van dr. Kuyper en met meegaan met de houding van hun leider, mi'. Lohman en ook niet met 't geweldig kabaal, dat »de Nederlander® opgezet heeft tegen dr. Kuyper. Het blijkt, uit alles, dat de heele Rechterzijde met dr. K. het eens is en niet met mr. Lohman. Da's een groote tegenvaller voor de Liberalen. Ze dachten, dat ze weer een stok hadden om den Haagschen Bul hond te slaan en 't is nog geen strooitje. Ze kunnen hem zelfs niet raken, üf ze zich belachelijk maken, die schrij vers Doof voor lof. Wees voorzichtig als u de tegen standers prijzen voor uw politieke inzichten en gevoelens. En er zijn menschen, die daar zeer voor bloot liggen. Als de Socialist of de Liberaal merken, dat zoo'n kiezer ook maar eenigermate naar hen toewij kt, klam pen ze hem aan en overladen hem met vriendelijkheden. Hij, die kiezer, hij is een flinke ventmet hem valt te ploegen en te eggenhij is voor rede vatbaaren zoo moesten er meer zijn in de maatschappij, dan zou het beter gaan en dan was er minder verdeeldheid, en dan zou de Liberale partij erbeter bij varen neen, zoo dom is een Liberaal niet, om er dat bij te zeggen, maar dat denkt hij in zichzelven. Wees voorzichtig, als de vyanden u prijzen en zeggen, dat ge zoo'n eerlijke kerel zijt en dat je beginselen zoo echt antirevolutionair zijn. dat een liberaal wel met je mee zou gaan. Neen, neenzulke lofuitingen zijn de dood in den pot. Veel beter is 't dat ze zeggen»die man, gaat daar maar niet mee beginnen, want dan weet je al vooruit, wat tie zeggen zal.« »Met dien man behoeft ge geen gesprek aan te knoopen, want dan krijg je den wind van voren. Past op, kiezersals de Socialist of de Liberaal u prijst, omdat je zoo'n echte, gezonde opvatting hebt, dan ben je ziek, en hard ziek ook. Onderzoek dan eens jezelf of je nog wel antirevolutionair benof je niet afgedoold zijt van den weg. Als de vijanden je prijzen, ben je al verkocht en geleverd eer datje 't weet, Past op Houdt uw belijdenis scherp belijnd, want men loert op je. Ze zijn er vól van. De mannen van de S.D.A.P,vol van hun volks-petitionnement. Men weet, wat dit is. Een adres is opgesteld aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, waarin ge vraagd wordt de invoering van het alge meen stemrecht voor mannen en vrouwen en dat liefst zoo spoedig mogelijk. Nu ze eenmaal die actie begonnen zijn dat voelen ze heel goed is het zaak, om zooveel mogelijk handteekeningen te krijgen onder dat adres. 't Mag geen fiasco worden. Er zal straks, als de zaak atgeloopen is, niet gezien wo den, naar 't geen er in het adres staatdat kan ieder toch wel raden ook zonder dat hij het leest. Maar er zal gezien worden hoeveel namen er onder staan en welke namen dat zijn. Daarnaar zal het gewicht van het adres worden af gemeten. Alles is dus aan 't werk. Wie wel eens socialistische bladen inziet, weet hoe vol ze er van%jn. Ze hebben een flink talent, om te organ seeren en zoo is dan ook, voorzoover wij het van buiten kunnen bezien, de zaak goed in elkaar gezet. Ze kennen daar in dien hoek het klappen van deze zweep. En ze zullen het water wel zóó afwisschen, dat er weinig vischkeus, die in 't net hooren buiten blijven. Een gansche zwerm van huisbezoekers wordt op het volk afgestuurd. Deze men schen krijgen eerst les, hoe ze 'i aan moeten leggen. Hoe ze het smakelijk moeten ma ken, om de menschen te laten teekenen. Want een Nederlander kijkt altijd wat achterdochtig, als ge bij hem komt, om voor dit of dat z'n naam te zetten wat ze antwoorden moet op mogelijke bedenkingen. Hoe ze de tegensprekers moeten ontwapenen Enzoovoort Dan wordt het land overstroomd met algemeen-stemrechts-lectuur. Dunnere en dikkere boekskens, blaadjes, vlugschriften in tienlallen, van soorten zijn van de pers gekomen en moeten alvast het terrein be reiken, waarop de huisbezoeker straks zijn arbeid zal komen verrichten. Natuurlijk blijven de sociaal-democraten in 't minst niet bij hun eigen volkje. Als alleen de leden dezer partij teekenden, zou 't een sober getal geven Zij wenden zich allereerst tot diebreede zoom, welke zich niet in 't partijverbond opnemen laten, maar bij voorkomende gelegenheden toch trouw rood stemt. Met deze menschen hebben de propagandisten vanzelf weinig moeite. Die hebben nu een maal van overlang de S. D. A, P. als haar politieke leidsvrouw aangenomen ze zeilen op haar kompas dus als gezegd wordt Teeken dan doén ze dat. De S. D. A, P. beveelt het aan en dus zal 't wel goed zijn. Maar veel vérder strekt zich de werk zaamheid uit. Met de vrijzinnig-democraten is een wilde wedstrijd begonnen. Die hebben óók een adres in zee en er is dus concurrentie. Vandaar dat de S.D.A.P, op 't oogenbhk geweldig tegen deze dui venmelkers te keer gaat. Maar die op hun beurt zeggen weerMet u mochten we niet meedoen, wat is het dan, dat ge het ons kwalijk neemt, als we nu onzen eige nen weg gaan Doch veel vérder nog wordt het net uitgeworpen. De propagandisten denken er niet aan, om alleen Links te werkenze komen met groote vrijmoedigheid ook Rechts en visschen met allerlei tuig ook onze wate ren af. Het lijkt zoo onschuldig 't Is zoo heelemaal geen socialistisch zaakjeoch, neen 't is het algemeen be lang, waar ze voor opkomen Men kan stillekens blijven bij zijn eigen partij en tóch op hun adres teekenen. Zoo spreken ze de góe-gemeente aan Laten onze menschen gewaarschuwd zijn Ik zal thans niet gaan uitweiden over het Algemeen Stemrecht. Wij verwerpen dat en vragen daarvoor in de plaats het kiesrecht van gezinshoofden. Daarom reeds is deze actie voor ons geoordeeld. Maar behalve dat wil ik nóg op enkele punten wijzen. Vooreerstdoor de S. D. A. P. wordt niet slechts het kiesrecht voor mannen, maar ook voor vrouwen gevraagd. Dat ligt geheel in de lijn van de partijen der Revolutie. Zij beschouwen het volk als >een hoop zielen op een stuk grond«, waarvan dan elk zieltje evenveel of even weinig moet te zeggen hebben en dus de vrouw net zoo goed moet meestemmen als de man. Maar dat druischt geheel tegen ónze begrippen in, waar wij immers zien in het huisgezin de eenheid, die God zelf heeft gemaakt. Doch er komt meer bij. Op zichzelf is een petitionnement een zeer geoorloofde wijze, om zijn wenschen bekend te maken. Ook wij hebben ons groot petitionne ment gehad, in 1878, toen Kappeyne's schoolwet door de Kamer was aangenomen. En in de dagen van Groen werd er zelfs veel gepetitionneerd. Telkens leest men in de brieven aan en van da Costa en Wormser van verzoekschriften aan den Koning, waarop handteekeningen werden verzameld. Het petitionnement kan juist voot een kleine groep, die vanwege haar kleinheid in de Kamer niet voldoende tot haar recht komt, het aangewezen middel zijn, om haar belangen te bepleiten. Maar zoo is het hier niet. Men moet de zaken goed zien. Dit »vragen« is feitelijk een »eischen« en heeft alles weg van dreigen. 1 Het verzoekschrift kan niet losgemaakt worden van de toelichting, die de leiders der socialisten er op gegeven hebben. Die toelichting is duidelijk. Let er bv. op, wat de »leiders<r bij de laatste kiesrecht-betooging zeiden. Zoo zei o.a. Troelstra woordelijk »Er is eenmaal een kiesrechtbeweging in ons land te gronde gegaan, maar deze zal niet te gronde gaan, voor het kiesrecht veroverd is. Wij zullen als het noodig is, andere middelen weten te vinden. Als het noodig is, zullen wij er eens een paar dagen het werk voor stakenEr is eenmaal een al- gemeene werkstaking in onl land ver loren, wij zullen zorgen, dat het geen tweede maal gebeurt. De toespeling op 1903 is duidelijk En Henry Polak zei ervan »Wij hebben ons te doordringen van deze waarheid, om als het kan langs vreedzamen weg, doch als het moet door geweld den regeerders het kiesrecht af te dwingen En de bekende Oudegeest sprak »Indien het niet goedschiks kan dan maar kwaadschiks. Zulke woorden spreken voor zichzelf. Laat dus ieder, die eenige lust mocht voelen tot teekenen, wél weten wat hij doet. Hij Iaat zich gewoon voor de zege kar van het socialisme spannen. De roode heeren hebben duidelijk genoeg gezegd, waar het heen moet. Het petitionnement is een eerste stap. Wie niet meegesleept wil worden, moet zich vooral voor den eersten stap wachten en zijn naam niet zetten onder 't verzoek der S. D A. P. UITKIJK. (Sloi). Om aan grondmengels voedende bestand- deelen toe te voegen, gebruikt men mestaarde koemestaarde voor liebte, paardenmest of bakaarde voor zware mengsels. Koemestaarde is voedzaam en heeft verkoelende, voehthou- dende eigenschappen. Men maakt ze het best door zuiveren koe- of scbapenmest, zonder stroo, op een hoop te zetten en te laten verrotten. Bakaaide, welke verwarmenden eigenschappen bezit, verkrijgt men door den mest van paarden (of ezels), vermengd met stroo, op hoopen te brengen van ongeveer 60 c.M. tn eenige keeren per jaar om te zetten. Na een jaar of drie is de hoop tot aarde verrot en kan met de bovengenoemde aardsoorten, om er de voedzaamheid van te verboogen, worden vermengd. Om broeiaarde te verkrijgen, waarin de planten snel groeien, brengt men den paar denmest, welke tot het aanleggen van broei bakken dienst heeft gedaan en reeds goeddeels verteerd is, in het najaar op een hoop en werkt dezen in de volgende maanden eenige keeren om. Zand is voor den kweeker onmisbaar. Hij geve de voorkeur aan z.g. scherp zand, dat is rivierzanddit bevordert een geregelde waterafvoer, wat het fijne duinzand niet doet dit doet, bij lang gieten den grond dichtslib ben. In elk grondmengsel moet voor 'U tot '111 zand aanwezig zijn. Het maakt een zware grondsoort lichter en een lichte zwaarder. Te zwaren grond kan men ook door het tegen woordig gemakkelijk en goedkoop te verkrij gen turfstrooisel lichter maken. Aarde, waar in men uitzaait oi siekjes zet, moet men vóór 't gebruik ziften. In andere gevallen moet men hiertoe niet te gauw overgaan, daar met het ziften voedende deelen verloren gaan. Beter is het de kluiten en grove stukjes met .de hand fijn te maken. Kleine steentjes schaden niet, integendeel, de» aarde is er losser door. Het vermengen met kleine stukjes baksteen maakt den grond ook geschikter en vochthou- dender. Grove steenen, onverteerde stukken aarde of mest kan men door een wijde zeef verwijderen. Zomerbloemplanten met een snellen groei, en niet zwaar beworteld, zooals de z.g. gera niums, de fucsia's en heliotropen, moeten een mengsel hebben van blad-, graszoden- en broeiaarde, in gelijke deelen. Palmen en bolgewassen en alle planten met vleezige wor tels houden van zwaarderen grond, voor de helft of meer uit graszodengrond bestaande. Jonge planten, bijv. palmen, geve men in het eerste tijdperk van den groei een lichtere, ater een zwaardere grondsoort. Voor Kippenhouders: Zorg, dat uw hokken beschut zijn tegen sneeuw en windvlagen. De hoenders gaan vroeg op stok en zijn laat op houd het nachthok gesloten, tot 's morgens de sneeuw is weggeruimd. Sneeuw eten de dieren al spoedig te veel. Voeder 's morgens lauwwarm ochtendvoeder en niet te koud drinkwater Grootkammige hoenders dient men de kammen eens per week in te smeren met glycerine. Geel 's middags keukenafval en groenvoeder, appelschillen, ooerenkool, rapen enz. Hang de koolstronken ol rapen in het hok op, de dieren krijgen daardoor beweging. Zorg voor goed stroo in de legneslen, haal

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1