Woensdag 18 Januari 1911 >on. bMB lEUMA rra TIER Qude Tugi, Antirevolutionair tit)*1" Jaargang N". 1625. Orgaan voor lie Zuidhollaiiilsciie en Zeeuwttehe Eilanden. BEN IV KIEZER? IN HOC SIGNO VINCES ratiekantoot h Bereiding van T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle *119liken voor «Ie Redactie bestemd, Advertesitlëo en verdere Adiiiigilstratie franco toe te eenden aan den Uitgever. tleers(aed§ka§seii jSaiiienievssig'. der 263, Middemarnis. uur bij Waare Op Flakkee de uitzondering. ZIJT GIJ REEDS Nachtarbeid. iiiüüenlttiHl. Bouwkosten bijzondere scholen. Ruitenland FRANKRIJK. PRUISEN. OOSTENRIJK. NOORWEGEN. SPANJE. PORTUGAL. 3787 pabethstraat 8. ton 246. tte. 8672 Brooshooft. huize van a. d. Voorstraat. tenlandsohe Baurzen cnoten. lbouwen. Irandsohade van ge- ankbiljetten en per fckbanken. 3303 len beslist afdoend fel door H.H. Doc- aanbevolen. 3629 Ittig Gedeponeerd. rkrijgbaar bij alle |sten a 60 cents, j niet, direct van den Ikant IKCJ^IA'CS fergweg 100, landstraat 143b iritKRIIAM. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50; zonder 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER t Telefoon latercomsi. No. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en s/2 maal. Reclames 20 per regel. Roekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dien staan vragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Li Ie prijzen. 3671 i bevolen. it ataaiii 9 iger en Goudsmid, [groote voorraad lorkges, 1EN - PENDULES, teurs en Wekkers. Jdoud- en ierk. Koralen. artikelen. Billijke prezen. Cd en Zilver wordt tegen Hte waarde gekocht S786 Interc.^No. 9. Bank. buitenl. beurzen; uiten 1. Effecten I billijke conditiën is bepalingen, die Iggen 3V2 pC.t. aarsmet drie pzeggen 4 pCt. 3404 llOLEUMS, in COCOS {.PETTEN, GE ITEN, RIJ- 3485 ed gratis. Nieuwe tijden geven het aanzijn aan nieuwe jvoorden. En waar tegen woordig alles »met stoom« gaat deze uitdrukking is toevallig nog in gebruik, maar moet noodig door eene andere vervangen worden worden ook nieuwe woorden in korten tijd tot in alle uithoeken bekend. Daar dragen de tallooze couranten en geillustreede bladen het hunne toe bij. Iedereen leest hetgeen over nieuwe uitvindingen medegedeeld wordt, en iedereen bekijkt de afbeeldingen. Wie zou nog onbekend zijn bijv. met vliegmachines Maar er is nog iets anders, waar door nieuwe woorden ook spoedig allerwege bekend worden. In onzen tijd wordt meer dan ooit bet «Eendracht maakt Macht« in toepassing gebracht. Op allerlei gebied vereenigt men zich. Zouden er wel menschen zijn, die niet tot eenige »Vereeniging« behooren om daaronder nu eens alles samen te vatten, wat daartoe gebracht kan worden I De Kerkgenootschappen tellen mil- lioenen leden. De Vakvereenigingen tellen honderdduizenden aangesloten en. De Levensverzekering Maatschap pijen, Begrafeisfondsen daaronder be grepen, tellen millioenen verzekerden. Nieuwe woorden die hun ontstaan danken aan de ontwikkeling van het vereenigingsleven danken hunne spoe dige verspreiding aan de plaats die de Vereenigingen in de Maatschappij innemen. Voor wie zou het woord «Weer- standskas« iets onbekends zijn Waar er daarvan zoovele zijn waar daar zoo voortdurend voor geijverd wordtwaar er zoo buitengewoon veel voor geolïerd en zooveel van verwacht wordt, daar kan dit woord olschoon nog niet lang in gebruik, voor niemand onbekend zijn. Men weet, dat het wijst op een kapitaal, door een aantal personen voor een bepaald doel bijeengebracht bijv. door eene Yakvereeniging, om te dienen bij stilstand van arbeid. Men weet, ook dat er Weerstands- kassen zijn van groot bedrag en tevens dat er vereenigingsleden zijn, die een belangrijk deel van bun inkomen daarvoor offeren, en niet altijd 'Wet instemming van moeder de vrouw. De Weerstandskassen zijn voorbeel den van hetgeen bijeengebracht kan worden, wanneer het aantal deelne- Hienden slechts groot genoeg is, en wanneer men slecht ten volle over tuigd is van de noodzakelijkheid, dat een deel van het inkomen voof dat j doel moet besteed worden. Waar eene Weerstandsvermogen, Want daar is kapitaal voorhanden, zoodat men eene moeilijkheid kan te boven komen waar men anders met ondergang zou bedreigd worden. Voorzorgsmaatregelen nemen is eene oude gewoonte van het Nederlandsche t'olk. Daarvan getuigen de Spaar banken in ons land. Daarvan getuigen Het minder de Begrafenisfondsen en Heken kassen, die men bij honderden te't, en waaruit duizenden en duizen den gezinnen hulp hebben gehad in doorkomende gevallen. Maar van die goede gewoonte ge Higt ook de bloei van de Levens derzekering, die vooral in de laatste jaren eene hooge vlucht heeft geno men. Op het oogenblik is er in ons land verzekerd voor meer dan duizend millioen gulden. Dat wil zeggenals men al het kapitaal bij elkander telt dat volgens de thans loopende con tracten door al de Levensverzekering Maatschappijen vroeger of later moet uitgekeerd wordèn, dan komt men tot een totaalbedrag van meer dan duizend millioen gulden. Daar zijn bijgerekend de kleine bedragen, die bij overlijden tot uit keering komen en daartoe behooren de groote bedragen, die niet alleen bij overlijden maar ook onder andere omstandigheden uitbetaald worden. Daartoe behooren de bedragen, die weduwen en weezen moeten staande houden, wanneer de kostwinner is overleden. Daartoe behooren de be dragen die het onderhoud moeten verschaffen, wanneer men oud is. Daartoe behooren de nitkeeringen, waaruit studie, opleiding en commu- niekosten van kinderen moeten be streden worden. En daartoe behoort nog zooveel, dat om de verscheiden heid der gevallen niet alles kan op gesomd worden. Dat de Levensverzekering vooral in de laatste jaren eene hooge vlucht nam, blijft hieruit, dat tien jaren gele den het totaal verzekerd bedrag slechts ruim 500 millioen gulden bedroeg. Op grond van die getallen kan men beweren, dat tien jaar geleden in ons land gemiddeld op elk hoofd honderd gulden verzekerd was, en tegenwoor dig tweehonderd gulden. Uit die getallen volgt ook, dat het totaal verzekerd bedrag per jaar met vijftig millioen gulden vermeerdert. Dit laatste wil niet zeggen, dat de Maatschappijen jaarlijks te zamen vijftig millioen gulden nieuw verzeke - ren. Zij verzekeren elk jaar veel meer dan vijftig millioen gulden. Want er worden jaarlijks groote sommen uit betaald. Door eene enkele Nederlandscbe Maatschappij werd in het jaar 1909 aan verzekerden uitbetaald f5.123.925. Wij zouden dat nader kunnen toe lichten, maar voldoende is de opmer king, dat er groote Maatschappijen zijn, die reeds dertig, veertig, zestig jaren bestaan. Ja, de oudste der Ne- derlandsche Maatschappijen telt reeds meer dan honderd jaren. Verschillende oorzaken hebben me degewerkt tot de ontzaglijke deelname in de laatste jaren; de ijver, door agenten aan den dag gelegdhet groote aantal Maatschappijende wiskundige zekerheid die de Levens verzekering biedtde openbaarheid aan den gang van zaken gegeven enz. Maar de voornaamste oorzaak is wel, dat Levensverzekering voor ongeveer iedereen onmisbaar is, en dat wij leven in een tijd, waarin het «ver eenigt u« voor velen de voornaamste leus is. Het kwam ons voor dat Weers tandskassen der Samenleving een ge voegelijke naam is voor de Levens verzekering. Tot de treurigste omstandigheden, die zich kunnen voordoen, behooren zeker wel, dat een gezin den kostwin ner door overlijden verliest, en dat men gebrek lijdt door ouderdom. Voor die levensomstandigheden ge troosten velen zich groote opofferingen en vinden baat bij de Levensverze kering. Maar velen zijn met de werking der Levensverzekering niet bekend anderen meenen aan de zekerheid, die gevraagd en beloofd wordt, te moeten twijfelennog anderen geven toe aan onverschilligheid Wanneer we eenige belangstelling vragen voor wat wij over Levensver zekering meedeelen, gelooven wij velen een goeden dienst te bewijzen. O verg. uit y>V er zekering Op Flakkee ziet men precies 't om gekeerde van wat heel de wereld door opgemerkt wordt. Uitzonderingen be vestigen den regel. In Duitschland, Engeland, Amerika ziet ge naast machtige patroonsbonden niet minder krachtige arbeidersorganisaties. In Frankrijk naast zwakke patroonsor- ganisities zwakke arbeider vereenigin gen. Sterk de patroons, sterk de werkliedenZwak de patroons, zwak de arbeiders. En 't eigenaardige in alle Landen is, dat een patoonsorganisatie sterk geworden is, omdat de arbeiders 't ook waren. Eerst de arbeiders, die voorop en als tegenwicht tegen hen, kwamen ten langen leste de patroons ook bij elkaar en toen, eenmaal geor ganiseerd, stonden ze en staan ze in machtige slagorde. Op Flakkee de uitzonderingAl jaren en jaren lang zijn boeren bezig om zich te organiseeren. Niet stiekem, niet in den donkerMaar in 't volle licht. En de arbeiders Daar staan ze, alsof ze tot geen tien kunnen tellen. Ze organiseeren nietstaan los naast en, heiaasvaak ook tegenover elkan der. En als ze zich nog vereenigen, doen ze 't, omdat ze 't de boeren ook zien doen Ze sjokken achterna Niet de arbeider geeft de stootde boer doet het. Niet de arbeider treedt naar voren de boer doet het en de arbeiders staan met hun handen in den zak dien krach- tigen Bond aan te kijken. Eiinke lui, die boeren Pet af voor die menschen Ze begrijpen den eisch des tijds. En de arbeiders zwijg maar over die menschen, dat is 't beste Laat ze in der «eigen sop gaar koken®, zooals 't spreekwoord zegt. Alle arbeid aan hen besteed, is vruchteloos. Ze laten je roepenEn de boer lacht glundertjes Of ie gelijk heeft De nacht is niet geschonken om te arbeiden. Reeds de natuur-ordening verzet er zich tegen, 's Avonds begint de duisternis te vallen't wordt al donkerder en de zwarte nacht treedt in. En de slaap wordt bevorderd. Door de donkerte ook een betere slaap. Slaap eens, als de zon in volle glorie aan de lucht staat: alles in u verzet er zich tegen en alleen overmoeidheid en krankte enz. kan oorzaak zijn dat ge eenigermate rust geniet. Alles wat mensch is, rust als de donkerheid intreedt. Alleen de roofdieren gaan op prooi uit. Het woudgedierte treedt des nachts uitde jonge leeuwen, zegt de Schrift, brieschen voor den roof en zieken dan hun spijs. Roof dieren en roof menschen gaan er 's nachts op uit. Wanneer 't dier ver wildert en de mensch ontaard, dan treedt er nachtarbeid in. En de Schrift zegt 't zoo precies: «Wie dronken is, is des nachts dronkenRoofdieren, dieven en moordenaars en dronkaards alle organisch leven, dat zijn natuur verloren heelt, is vijand van 't licht. Maar de normale mensch zoekt 't licht en werkt in 't licht. En 't licht daarom ook op den weg der Overheid, om waar Zij maar eenigszins daartoe bevoegd is in te grijpen om de na tuurlijke orde, door God ingesteld, te handhaven. Nachtarbeid kan noodzakelijk zijn in 't fabriekswezen, maar dan diene toch ook een grens gesteld worden. Nachtarbeid in broodbakkerijen is onzes inziens ten eenenmale ongeoor loofd. En hoe hoog we ook de persoon lijke vrijheid van eiken alleenwerken den patroon en van ieder individu aanslaan, we hopen, dat Minister Talma wet bij stuk zal houden, en den nacht arbeid verbieden zal in de bakkerijen. Dat zal zijn een terugkceren tot de orde des levens en daarom zeer goed voor 't persoonlijk en gezinsleven. Hier mag de Overheid geen duim breed wijken voor de wenschen van 't Grootbedrijf. De Regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot wijziging van art. 59 der wet op het lager onderwijs. De Min. v. Binnenl. Zaken is bij de overweging van de viaag omtrent de billijkheid om het percentage der vergoeding wegens bouw kosten van bijzondere scholen te verhoogen, tot de slotsom gekemen, dat met behoud van het bestaande stelsel van subsidieering voor alle scholen, dat stelsel zooveel mogelijk behoord te worden gezui verd van de gebreken die het aankleven. Voorgesteld wordt, het tarief, thans in art. 59, vijfde lid sub A der wet vastgesteld te vervangen door drie tarieven, waarbij van de fictieve bedragen, in de tegenwoor dige wet als bouwkosten voor de daarbij genoemde getallen van leerlingen aangeno men, als vaste, jaarlijksche Rijksbijdrage in de kosten, om te voorzien in de behoefte van schoollokalen wordt vastgesteld ie. 2°/0 van de f 80 per leerling voor scholen uit gemeenten, behoorende tot de zesde, zevend?, achste of negende klasse van een tabel, bedoeld in art. 3 der wet op de personeele belasting; 2e. 2°/0 van f 90 per leerling voor scholen in gemeenten, behoorende tot de derde, vierde of vijfde klasse der tabelen 3e. 2°/0 van f 100 per leerling voor scholen in gemeenten, behoorende tot de eerste of tweede klasse der tabel. Het tegenwoordige cijfer van f 387,847,63 die het Rijk thans als subsidie voor de lokalen der bijzondere scholen uitgeeft, zal tengevolge van bovengenoemde regeling verhoogd worden met f190,658,27 (resp. f94,753.83 v2 f 50,745,81V2 en t 49,158,62.) Het gemiddelde van het jaarlijksch accrès van de Rijksbijdrage in de kosteD van de hierbedoelde lokalen was over de laatste jaren p.m. f 17,900. Dat bedrag zal door de vorengenoemde wijzigingen met ongeveer 5o°/0 vermeerderen. In de Fransche Kamer werd de heer Brisaon bij tweede stemming tot voor zitter herkozen, Zijn voornaamste tegen stander was Deschanel, maar deze moest het tegen Brisaon afleggen. Een zeer levendige beraadslaging wordt gebonden over de begrooting van Buitenlandsche Zaken, Daarbij moet de Regeering menig hard woord hooren over de minder ge lukkige politiek van minister Picbon. In bet Huis van afgevaardigden diende de minister van Financiën de begrooting in en wees erop, hoe landbouw en in dustrie steeds vooruitgaan. Evenals het Rijk, is ook Pruisen niet voornemens, aan de geldmarkt door nieuwe, groote leeningen eischen te stellen. Bij eene vertrouwelijke samenwerking van regee ring en Landdag zal het binnen een niet al te langen tijd gelukken, ook de laatste schaduwen te doen verdwijnen, die thans nog den financieelen toestand van Pruisen verduisteren. Luide toejuichingen volgden op deze woordeD. Na onderhandelingen, die nog geen twee weken geduurd hebben, is de af tredende Oostenrijksche minister-presi dent, von Bienerth, geslaagd een nieuw kabinet samen te stellen, op waarschijn lijk. nog solieder basis dan zijn vorig ministerie. Toch was het eerste kabinet- von Bienerth een der langdurigste, die het laatste decennium dor Oostenrijksche politiek gekend heeft. In het nieuwe ministerie zijn zoo goed als alle politieke groepen vertegenwoordigd. Niet alleen hebben do Polen, die de jongste crisis veroorzaakten, hem medewerking toege zegd, maar zelfs de Tsjechen, die den laatsten tijd, een zeer hinderlijke obstuc- tie-politiek voorden, zijn tot den ministe- rieelen bond toegetreden. De koning opende heden hot Stort hing met een troonrede, waarin o.a. de kwestie der rendieren-weiden en het ge houden Spitsbergen-congres besproken werden. Voorts wordt in de troonrede gezegd, dat het afgeloopen jaar gunstig is te noemen. De ontvangsten van het rijk leveren een aanzienlijk overschot op, en ook ditmaal behoefden geen nieuwe be lastingen te worden voorgesteld. Een verhooging der begrooting zal echter noodig blijken door de wet op de ziektenverzekering, en de vermeerderde uitgaven, voortvloeiende uit de nieuwe Iegerorganisatie. Koning Alfonso en zijn gevolg, die zich heden in Afrika bevinden, vertrok ken per automobiel naar Melilla, om de kampen te bezoeken. Zij kwamen tot Yazanem, de meest vooruitgeschoven post ten zuidwesten van Melilla. Een extra-trein bracht den koning naar Lan- gaumar, vanwaar men het gebied der Beni-Boe Ifroer een der stammen, die zich het hardnekkigat in den strijd betoonden overziet, alsook naar den Atlas, aan welks voet zich rijke ijzer mijnen bevinden. Overal werd de koning levendig toegejuicht -door de inboorlin gen, dio hun talrijke verzoekschriften overhandigden, waarvan de koning be loofde nota te zullen nemen. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken deelt mede, dat onder de Portu- geesche spoorwegbeambten eene alge- meene werkstaking uitgebroken is. Er zijn reeds treinen aangehouden,

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1