Zaterdag 14 Januari 1911 25ste Jaargang N°. 1624. 2 Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidiiollandsclie en Zeenwsehe Eilanden. mil BLAB. KIEZEII? IN HOC SIGNO VINCES Twee Bladen en Zondagsblad. T. BOEKHOVEN, ZIJT GIJ RMDS Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij voorafbetaling met Zondagsblad 7,50; zonder f4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Gent Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER SOMMELSDIJK. Telefoon Intercomm. Slo. 3. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. 4ile stiikSten voor «Ie Steslaclle Ssosteoiii, 4«lverSeii«ies» ers verdere Iflrninislralie franco foe te «enden aan den t ilirover. Dit nummer bestaat uit Officieel Gedeelte. Invordering 's Rijks directe belastingen. De Burgemeester der gemeenie Sommels- dijk maakt uekend, dat de kohieren der personeele belasting No 4 en 4b. over bet belasungjaar 1910, invorderbaar verklaard op den 10 Januari 1911 aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesield en ieder daarop voorkomende belastingschuldige ver plicht is zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet, te voldoen. Sommelsdijk den 12 Jan. 1911 De Burgemeester, J. BOUMAN. Uil de Perg. Tegen het Nieuw-Malthusianisme. Reeds vestigden wij de aandacht op het uitnemend geschrift van Prof. Forstman en :L)r. Ausems, tegen het Nieuw-Mahhusianis- me. Natuurlijk komt zoo nu en dan in hun beschouwingen uit, dat de schrijvers Roomsch-Katholiek zijn. Maar over het algemeen kan hetgeen zij zeggen door eik Christen worden beaamd. Met hoeveel ernst waarschuwen zij niet tegen het egoïsme der meergegoeden, waar door indirect het Nieuw-Malthusianisme ook onder de arbeiders wordt aangemoedigd Het is wellicht goed, hier nog een an der egoïsme te vermelden, dat, al is het particulier, toch bij velen heerscht en werkt en daardoor veel kwaad sticht. Wij geven alleen eemge voorbeelden Als een vader met een groot gezin een ruimere woning huurt, van b v. een rijks daalder, waar hij een frisch slaapvertrek vindt met een aparte kamer» voor de km deren en een keukenije, en tegelijkertijd klaagt over zijne geringe verdiensten, daD hoorde men vroeger, soms hoort men het nogi>wat doet die man ook in een woning van een rijksdaalder?!* Erger is ditwanneer ouders met een talrijk kroost hun financieelen nood komen klagen, dan wordt hun misdaad soms verweten met de woorden: »wat doen jullie ook met zooveel kinderen Erger is nog, als mijnheer aan den tuiman of koetsier, die zich voor den dienst komt presenieeren, zegtMenschen met een groot huishouden kan ik niet hebben.* Dan weet tevens het jonge paar. dat aangenomen wordt, waaraan het zich te houden heeft. Het geslacht in onze steden is zóó prikkelbaar geworden, dat het den schaterlach der jeugd en het getrippel van kindervoetjes op een hoogere ver dieping niet meer kan verdragen. »Wij verhuren het bovenhuis niet aan menschen met een troep kinderen,* boort men menigwerf. Zelfs dienstboden willen niet meer in groote gezinnen. »Wij kunnen geen meid krijgen,* verneemt men vaak genoeg»verschillende aan biedingen hebben wij gehad, maar als de meisjes hoorden, dat we veel kinderen hebben, dan was het al uit.* Deze dingen, waaraan ook Katholieken meedoen, werken de n m. praktijken ge leidelijk in de hand. Men denke daar wel aan I daaraan, moge wij wel zeggen, ook ge lige protestanten meedoen. Voor tal van betrekkingen neemt men inderdaad bij voorkeur lieden zonder of met hoogstens twee kinderen. Angstvallig wordt bij het verhuren van wonii gen geïnformeerd naar de grootte van het gezin. Er valt ook zelfs onder Christenen nog zoo weinig te bespeuren van een streven, om den bestaanstrijd van ouders met vele kirideren minder moeilijk en zwaar te maken. Men klaagt dan wel over de volkszonden, men verfoeit met name het Nieuw-Malthu sianisme, maar al dat klagen baat zoo weinig. Uit onze daden moet blijken, dat het ons waarlijk ernst is met de bestrijding ook van dit kwaad. (s-Arnhemsch Dagblad.*) Een kras oordeel Gelukkig stemmen allen die de Christelijke levensbeginselen voortstaan, overeen in hun ne veroordeeling van het nieuw Malthu sianisme. Dezer dagen verscheen daarover van R.-Kalh. kant een belangrijk lezenswaardig geschrift. De schrijvers zijn prof. Forstman en dr. A. W. Ausems vrouwenarts te Utrecht. Ziehier de beschuldiging die deze tot oordeeleu bevoegde personen tegen dit kwaad uitbrengen »Het neo malthusianisme is iets ont zettend verleidelijks, iets geheims, door niemand te controleeren tegelijk een vergif dat een sociaal bederf ontsteekt, zooals in Christen tijden nog niet is gezien. De vergelijking tusschen cholera en neo- malthusianisme is niet eens sterk genoeg. Afgezien nog van het feit dat geen ziekte het volkskarakter zoo aaniast, schept het neo malthusianisme meer ellende dan tuberculose en cholera te zameD. Alles wat door den grooten Ro bert Koch met zijn geheelen staf en al zijne volgelingen is bereikt ten koste van levens, van arbeid en millioenen aan geld, wordt door het neo malthusianisme met een enkele slag geneutraliseerd. De middeneeuwen kenden niet de moderne bestrijding van infectie ziekten maar ook wisten ze van geen neo malthu sianismedaarom was haar verlies ge- ^ringer dan het onze.* Dit is kras gezegd maar niet te kras. Het neo ©f nieuw Malthusianisme kan niet te ernstig bestreden werden. Het is erger dan pest en cholera en ondermijnt de fundamenten van onze samen leving, afgedacht nog van het feit, dat dit kwaad vierkant tegen het Christelijk levens beginsel iDgaat. De Graafschapper.) Drankbestrijding:. DRANKBESTRIJDING ONDER GEVANGENEN. In Duitschland begint men meer en meer in de gevangenissen den strijd tegen den alcohol te voeren. De directeur van eene strafinrichting te Ludwigsburg deelt mede dat in zijne inrichting geregeld onderwijs over het alcoholvraagstuk wordt gegeveü. Door de Duitsche Vtreeniging tegen het misbruik van alcoholische drannen is een boek uitgegeven, »het GevaDgenisboek* geheelen In elk van de cellen vindt men een exemplaar hiervan en kleine brochures worden onder de gevangenen uitgedeeld Verder wordt er gewerkt met platen en tabellen aan de muren. In de bibliotheek van de beambten en de gevangenen zijn de drankbestrijdende boeken ruim vertegen woordigd Bij het bezoeken van de cellen wordt dan een en ander mei de gevangenen besproken, waarbij men veel treurige zaken kan vernemen, en soms ook zeer eigenaar dige uitingen, Waarom deelt men ons zoo ets nu pas mede Had ik dat vroeger ge- 1 weten, dan was ik niet hier.* Deze en andere verwijten kan men hooren. »Het boek heeft mij schrikkelijk geërgerdMaar ik heb nagedacht en alles komt uitsprak een ander na het lezen van het gevangenis- boek. De meeslen indruk maakt het op de gevangenen, wanneer men hun zegt2>De helft van de gevangemsbeambien zouden op pensioen gesteld kunnen worden, wan neer gij niet meer zoudt willen drinken. Het volgende verhaal is een voorbeeld van den goeden invloed door dit anti-alco- holonderwijs geoefend Een onderwijzer aan eene volksschool had wegens herhaalde bedriegelijbe hande lingen eene veroordeeling tot eenige jaren gevangenisstraf gekregen. Hij was gehuwd, vader van drie kinderen, iemand met goed verstand maar diep gezonken door den drank. Om zich de middelen tot levenson derhoud te verschaffen, doet hij be tellin gen in het groot zonder te betalen en ver koopt onder den prijs. In de strafinrichting gaat hij zich op aansporing van den direc teur bezighouden met de studie van het alcoholvraagstuk en verlaat de inrichting met het plan geheelonthouder te blijven dit voornemen volvoerde hij trouw, al sloot hij zich niet bij eene geheelonthoudeisver- eeuiging aan. Door zijne schrandere her senen wist hij met allerlei kleine zaakjes voor zich en de zijnen weer den kost te verdienen. Op zekeren dag bezocht ik hem onverwacht in zijr.e zeer eenvoudige maar zindelijke woning. De familie was juist bezig met middageten voor den huisvader stond een sieenen bierpul met deksel er op. Toen de man na de eerste verheugde begroeting zag, dat ik eenigszins bedenkelijk naar zijn b erpul keek, deed hij fier het deksel open n liet mij zien dat de inhoud uit water bestond. De vrouw, die tijdens het drinken van den tnan vroeger ontzettende toestan den had doorgemaakt, kon niet genoeg er op roemen, hoe gelukkig zij nu was, hoe vlijtig en fi nk haar man nu was. Het halve uur, dat ik in dezen familiekring doorbracht is mij onvergetelijk geworden en het be hoort tot de schoonste herinneringen van mijn beroepsleven. De man bleef trouw am zijn besluit, ook toen hem later op een zwaar ziekbed de geneesheer aanried wijn te dnnken hij is twee jaar na zijne vrijlating in vrede gestorveD. WAAR HET GELD BLEEF. 't Is enkele jaren geleden, dat de keizer van Rusland een bezoek bracht aan Fran krijk, het bevriende land. Gelijk dat bij een vorstelijk bezoek gewoonte is, gaf de Russische keizer den armen van Parijs een geschenk van honderdduizend francs. In de armenregisters der stad waren toen ter tijde juist vijftigduizend bedeelden ingeschreven d is was er voor elk twee francs. Op een bepaalden avond werd de som verdeeld. Nu had een beambte elk twee- francsstuk, dat hij moest uitdeelen, met een zwarte streep gemerkt. Den volgenden dag zond hij een bediende uit, om bij de verschillende herbergiers zijner wijk bank noten in te wisselen tegen zilvergeld, met name tweefrancsstukken. En de geldstukken die de bediende meebracht, hadden voor het meerendeel een zwarte streep. WORD GEEN DRONKAARD. Iedereen die bij een van de hieronder genoemde gelegenheden bedwelmenden drank pleegt te gebruiken, loopt gevaar een dronkaard te worden. Past dus op En drinkt bij deze gelegendheid niet Als gij warm zijr. 2. Als gij koud zijt. 3. Als gij nat geworden zijt, 4. Als gij droog gebleven zijt. 5. Als gij neer slachtig zijt. 6, Als gij opgeruimd zijt. 7. Als gij thuis zijt, 8. Als gij uit zijt. 9. Als gij alleen zijt. 10. Als gij in gezelschap zijt. 11. Als gij aan 't werk zijt 12. Als gij uitrust. 13. Voor den maaltijd. 14. Onder den maaltijd. 15. Na den maaltijd, 16. Voor uw twintig te jaar. 17 In uw twin tigste jaar. 18. Na uw twintigste jaar. Wanneer gij bij al deze gelegenheden het drinken nalaat, kan het overigens geen kwaad. ZONDER ALCOHOL. Het is onmiskenbaar dat in steeds breedere lagen der maatschappij het besef doordringt, dat men ook zonder alcohol een feestmaaltijd kan aanrichten of een vergadering houdeD. We konden reeds meermalen lezen van alcoholvrije arbeiders vergaderingendat ook in andere kringen de alcohol terrein gaat verliezen, moge mede uit het volgende blijken De Theologische faculteit van de Uui- ted Free Church in Edinburgh vereenigde op een der middagen der Wereldzendings conferentie een hondetdtal leden aan een diner in de Rayny-hall. Daaronder waren professoren, doctoren en hoogwaardigheidsbekleeders uit alle deelen der wereld Inderdaad een zeer aanzienlijk gezelschap. In vroeger dagen was het niet denkbaar zulk gezelschap geen eerewijn aan te bieden maar hier geschiedde dat niet. Er was slechts keuze tusschen twee soorten limonade, maar dat was geen be letsel om heel wat te toasten In den toon waar iu deconferentie gestemd was, zou het eenvoudig ook niet te denken zijn geweest dat er alcoholische dranken gebru kt werden. Plaatselijk l$ieuw§. Middelharnis. Na een 18 jarige ver pleging in het krankzinnigengesticht is aldaar overleden onze vroegere dorpsgenoot J. Pas. Tot bestuursleden van de dorpsver- eeniging MiddelharnisS'mmelsdijk zijn heikozen de heeren M. Gideon, Secretaris- Penningm. M. G. Born en J. Vroegindewei Dz. De heer R. Goudswaard is geslaagd voor het examen klerk bij de Post- en Telegrafie in Ned.-Oost-Indtë Stad aan 't Haringvliet. Tot kor poraal van het reservekader is de vorige week bevorderd de milicien G. Esselink. In de j.l. gehouden landbouwersver gadering is herkozen den heer J. Koert Czn. en gekozen den J. Joppe, Zondag is door den heer van Lingen ook een Zangvereeniging opgericht met ongeveer 40 leden welke de naam is gegeven van >Concordia*. In de op 9 Januari gehouden ver gadering van ^Steunt elkaar* zijn gekozen tot Secretaris A. J. Donkersloot, herkozen tot ze penningmeester H. Mulder, tot commissaris van toezicht M. Trommel, tot commissaris van bijstand L, van Dijk en P. Koningswoud en tot vicevoorzitter A. den Hollander. Begin dezer week ontstond er begin van brand bij den landbouwer A J, Die penhorst. De brand werd door een voor bijganger, die ro„ok uit het huis zag komen opgemerkt Daar niemand thuis was heeft men de glazeu ingeslagen en langs dien weg de brand gebluscht. In de Donderdag j.l. gehouden ver gadering van de vereeniging van het Sup pletiefonds der Christelijke school zijn gekozen tot penningmeester W. van Sprang aftr. tot commissaris H. Trommel aftr. en bij acclamatie herbenoemd tot bode P. Splunter, Toen Donderdag j. eenige. heeren naar Middelharnis reden in een rijtuig van den heer van Gurp, zakte aan den Molen dijk het achterstel van het rijtuig af. Be houdens eenige verwondingen en materieele schade liep dit ongeval af. Den Bommel. Dat een »open* winter zeer bevorderlijk is tot den groei der buiten liggende aardappelen, blijkt wel hieruit, dat bij het omzetten vele aardappelen worden gevonden met een ktem van ruim J/2 M. lengte. Zekere jongejuffrouw alhier zou Dins dagmiddag plaats nemen in dentram onni- bus. Doch hoe het juffertje schikte en draaide, de ruimte scheen haar toch te eng te zijn. Had ze dan een te kleinen onnibus Neen, maar wel een te groote hoed l Dat dit den lachlust der omstanders opwekte, laat zich begrijpen. Tot de meest practische inbrekers* behooren zeker wel de vleermuizen, die zich toegang weten te verschaffen in de Ned. Herv. Kerk alhier, tot aan den galerij trap toe. Den koster vind soms 3 a 4 dezer exemplaren bij elkaar. Terwijl M. v. d. B. zich op 't eind van de kaai bevond werd zijn aandacht getrokken door een bizonder vreemd ge luid, komende van den waterkant. Hij spoedde zich naar de phats vanwaar het geluid kwam, en kwam tot de ontdekking dat het water af en toe door bloed gekleurd werd. Vermoedde hij dat daar onder water een bloedig drama werd afgespeeld, zoo ver mocht hij toch niet het raadsel geheel te zien opgelost. Hedenmiddag (Donderd.) werd het lorenuurmerk stop gezet doordat de sneeuw het draaien der wijzers onmogelijk maakte. Nadat de sneeuwmassa was ontruimd werd ons de ware tijd weder aangewezen. Bij het sneeuwvegen had C. v. St. A. het ongeluk uit te glijden en zoodanig neer te slaan, dat hij een bloedende wond aan een zijner handen bekwam. Dat woudduiven echte liefhebbers zijn van groenten, ondervinden de bezitters van spruitkool alhier maar al te goed, daar deze vogels de bladeren totaal afkerven. Ooltgensplaat. De verkiezing van een lid van den Gemeenteraad ter vervuiling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. van Noord, is bepaald op Maandag 30 Januari a.s. De stemming zoo noodig op 8 Februari en de herstemming op 16 Februari. Formulieren tot candidaatstelling zijn ter gemeentesecretarie vanaf 16 Januari tot en op den dag der verkiezing kosteloos ver krijgbaar. De Zangvereeniging Excelsior,* (Di recteur de heer R. Kiewiet) hoopt a.s. Dinsdagavond 7 uur in de Christelijke school eene uitvoering te houdeD. De entree is 15 cent. Loop der bevolking gedurende het jaar. M. V. T. Bevolking 31 Dec, 1909 1370 1383 2753 Vermeerd. door geboorte 49 vestigipg 57 Gebeele vermeerdering 106 47 63 96 1 20 Vermindering door sterfte 1 8 vertrek 71 Geheele vermindering 89 85 Verschil 17 25 110 216 21 39 64 '35 '74 43 Bevolking 31 Dec. 191 o 1387 1408 2795 De lotelingen, die voor volledige

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 3