voor de Knidliollaiiilselif en Woensdag 11 Januari 1911 25s,e Jaargang Nw. 1628, A ntirevo lutionair Orgaan MËM1? IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle stukken voor «Ie Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franc® toe te «enden san den Uitgever. He Zending-. liiiüsl- en Tüinbouw. i'tHir Huis en Hof. ZIJT GIJ REEDS Uit de Pers. BmisenI&Ettl. Buitenland Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent, zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling mot Zondagsblad 7,50; zonder ƒ4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEYER felefoon Intercoms*. Mo. S. Advertentiën 10 Coat per regel en 3/2 maal, Reelasnes 20 por regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en *ja maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die gij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Zending in Indië is van 't grootste beiang voor de ontwikkeling en wel vaart en beschaving der bevolking. Voor hen vooral, die nog tamelijk in hun oude toestanden voortleven en de Christelijke samenleving nog niets bij name kennen. De Zending vlecht een band tusschen Moederland en Koloniën en kan dus nooit anders dan aan dat Land ten goede komen, te meer waar de Mohammedaansche priesters geen tijd en moeite en zorg ontzien om hun leerstellingen ingang- te doen vinden en waar die leer heerscht is 't allermoeilijkst om de inboorlingen voor 't Christendom te winnen. De Mohammedaan is een lanatiek, dweepzuchtig mensch, uiter mate gehecht aan zijn geloof en priesters, aan zijn inzettingen der ouden en de overleveringen der voor vaderen ën de priesterlijke macht drukt hem met zwaren arm. Waar dus de priesters hun macht oefenen is deze zelden ten voordeel van de rust en orde in 'tland, want een priester haat een Christen. Volkomen vertrouwbaar is niet één priester, noch een leek voor de rust in den Archipel; slechts dan is die gewaarborgd, wanneer ze tot 't Chris tendom overgaan. En daarom moet elke Regeering er op uit zijn om de Zending te steunen. Hoe die steun moet geschieden is vroeger reeds een ern stig punt van gedachtewisseling ge weest in de Kamer en in de Pers. En toen 't Regeeringsreglement in Indië ter sprake kwam, is er ter deeg op gewezen ook in ons Blad hebben we verschillende artikelen destijds daaraan gewijd, hoe de neutraliteit verre moet blijven, zoo ze, zooals beden, de Mohammedaansche bevol king ten goede komthoe autoriteiten in hun persoonlijk en officieel optre den veel kunnen doen om den Chris- telijken godsdienst de eereplaats te geven, die hem boven den Moham- rnedaanschen toekomt. En de Regee ring kan door subsidieering heel wat goed maken, wat vroeger is nagelaten. In vroeger dagen lonkte elke liberale Regeering naar den Islam, want men wilde rust en dacht die alleen te kunnen behouden door openlijk en bedekt den Mohammedaan te steunen in zijn godsdienstige gevoelens. Ge lukkig is er kentering gekomenen Ibans zijn er weinigen meerofzezjjn van 't hooge belang en nut der Chris telijke Zending overtuigd. Niet dat inen de Zending als zoodanig eerbie digt, brengende den Christus onder een heidensch volkhen bekend makend met den eenigen Naam ter zaligheidmaar men ziet het in de buitenbezittingen, hoe daadwerkelijk de Christenen een steun zijn voor ens gezag en de beschaving daar neel wat hooger staat dan in de Bin nenlanden, waar de geestdrijvers der Mohammedanen hun invloed nog laten gelden. Waar 't Christendom gebracht wordt, komt orde, rust, veiligheid, g, bedrijfsleven enz. En 't is daar- °m, dat ook van liberale zijde den zegen der Zending wordt ingezien. Vooral 't onderwijs door de Zending gedreven, goedkooper dan de Staat r'1 kan, is een machtig wapen om tvolk op te heffen. En de Regeer in g moet er op bedacht zijn en is dit ook, ®m t Christelijk werk der Zendelingen P <}.at punt te steunen, ulinke subsidies aan de Zendings scholen zijn een macht voor tie inland- sche bevolking en al die Rijksuitgaven komen toch weer terug in meerderen opbloei van 't volk. De Zending krachtig steunenalle partijen moeten daaraan meehelpen om den band te versterken tusschen Moederland en Koloniën. En 't volk leert Hem kennen, die is De Weg, de Waarheid en't Leven. Hun geestelijk leven staat op 't spel. Hun toekomst voor tijd en eeuwigheid Wanneer en hooveel Kali in den tuin Een afdoend antwoord op deze tot ons gerichte vraag, vinden we in het onlangs ver schenen werkje over d^ //Bemesting van den Tuin,// voor par iculicren en tuinders door L. B. van der Slikke, Land- en Tuinbouw- onderwijzer te Groote L'ndt, gemeente Zwijn- drecht. Genoemde schrijver zegt er dit van Patenikali: Al zijn er ook gewassen, die liever kaïniet verlangen boven patentkali, om het bemestingsvraagstuk voor den oningewijde niet nog moeilijker te maken, zullen we ons houden aan de bemesting met patentkali over den geheelen tuin en over alle gewassen. Met kali moeten wij niet te zuinig zijn, want we herbalen het al onze tuinbouwgewasscn hebben naast veel stikstof vaak nog meer kali noodig. Hoeveel dan? Van 500 tot 800 K.G. per II.A. van 5 tot 8 K.G. per A.re, soms gaat men lot 10 K.G. per Are. Wanneer toedienen In elk geval niet te laat. De kali moet gelijkmatig in de bouw- voor vastgelegd zijn. December of Januari strooien wij ze uit werken ze licht onder ol als dit niet kan, dan zal het regenwater er wel voor zorgen. Verloren gaat er niets Ongetwijfeld zal de geachte vrager met ons eens zijn, dat het aangehaalde een correct antwoord is op de door hem gedane vragen. Ter aanvulling voegen wij er nog bij, dat 't heele boekje van den heer V. d. S op aanvrage gratis te verkrijgen is bij het Land bouwkundig Bureau v. h. Kali-Syndikaat te UtreclC. M. Dr. J. de Groot schrijft in „Vragen v. d. Dag" Een hard ei is zeer goed verteerbaar, indien het fijn gewreven is, en het is des te heter verteerbaar, naarmate het beter gekauwd wordt. De betrekkelijk moeilijke verteerbaarheid zit 'm niet in het gekookt zijn van het eiwit, maar in de slechte ver deeling". Verder: „Een goed geklutst ei is gemakkelijker verteerbaar dan een ei uit den dop, zóó ingeslikt, en mengt men een goed geklutst ei aan met water, melk of bouillon, clan is het nog gemakkelijker ver teerbaar, om de eenvoudige reden, dat het in dien toestand fijner verdeeld is." „Roer- eiren zijn gemakkelijker verteerbaar dan gekookte eieren Gebakken eieren zijn het slechtst verteerbaar." »Door zorg te dragen voor het gebit, en de tanden en kiezen, als er niets aan ha pert, niet te laten trekken, maar tijdig te laten plombeeren, kan men menigmaal het ontstaan van maagziekten voorkomen. Het zetmeel, in vele voedingsmiddelen voor komende, ondergaat door het speeksel in den mond een zoodanige verandering, dat het omgezet wordt in meer oplosbare stoffen en dus reeds gedeeltelijk verteerd in de maag komt, zoodat deze minder be zwaard wordt en van de werkzaamheid van den darm minder gevergd wordt. Om deze reden is het zoo noodig, zetmeelhou- dende spijzen, als brood, aardappelen, erw ten en boonen, en ook rijst, goed te kauwen. Een middel om vochtige muren droogte maken, deelt do „Bayerischc Molkereizei- tung" mee. De muren van een kerk waren vreeselijk nat. Ze werden toen op raad van een architect aan den buitenkant met heete lijnolie bestreken en Jtoen met dit mengsel3 K.G. groene zeep opgelost in 24 Liter kokend water, waarbij toen 6 Liter gekookte lijnolie gevoegd werd vervolgens werden 3036 platen goede Keulsche lijm geweekt en in 1012 Liter water gekookt 1 deel gips en wat doode hop word toe gevoegd en toen met eerstgenoemd meng sel gewreven. Met een korten kwast werd de stijve massa, aldus verkregen, opge streken, zij werd zeer hardzelfs een aan houdende regen van 36 uur deerde niet. Na 56 dagen werd alles in de olieverf gezetna anderhalf jaar waren de muren nog droog. Velen fietsen in den winter niet om de koude. Men behoeft deze sport daarom niet te laten. Men zorge slechts voor een warme borstbedekking, door een flink wol len vest en jekker b. v, zoo noodig aan gevuld met een flink stuk grauw papier op de borst. Bij strenge vorst, als handen en voeten zouden lijden, doe men papieren voethulzen onder de kousen, en drage wollen handschoenen, of een dubbel paar gewone. Aldus beschut kan men de heer lijke en gezonde fietssport ook in den winter zonder hinder beoefenen. Reinig de stammen uwer boomeu met een stalen boomborstelhierdoor vernietigt ge do oocoimetjes, waarin do rupsjes van den donsvlinder overwinteren in 't voor jaar als de eerste blaadjes uitloopen, komen anders do rupsjes weer op de vlakte en vinden de tafel gedekt. Do lichtgrijze co- connetjes zitten als snoeren in de gleuven en spleten der stammen. OBSERVATOR. Liberale Godsdienst. Spurgeon heeft eens gezegd »0 mensch, lees dagelijks uw courantdat is uw plicht want het mag u niet onverschillig zijn, hoe uw Vader de wereld bestuurt. Dat is, zegt de Eindh. Crt., niet alleen aardig, maar ook heel diepzinnig gezegd. O, 't is zoo leerzaam de heele heden- daagsche pers eens grondig door en na te snuffelen. Zelfs uit de advertentie-pagina's kunt ge iets leeren. Zoo stond er b.v. onlangs in de 2>N. Rott. Cour.« de volgende advertentie sWordt gevraagd beschaafde juffrouw ter assistentie in de huishouding. Liberale Godsdienst Als dat nu het nieuwste nieuwtje is op het gebied van Godsdienst (met 'n groote G), dan ken ik er niets meer van Op die maniér krijgen we water en vuur vereenigd en spreken we binnenkort van een socialistischen godsdienst. Vrije Westfries. Onderzoek gewenscht. Dat in 'n groote partij en dus ook in de onze persoonlijke anli-paihien wel eens van invloed zijn op besluiten -wie zou 't durven loochenen Hoezeer 't te verklaren valt, verdedigbaar is 't zeker nimmer. Vooral niet, omdat meerdere personen hiervan noodwendig de dupe worden. Zoo'n persoon zoo'n slachtoffer van aller lei rondwarende praatjes in dhr. H. Ch. Vegtel, 't anti-rev. Staten- en Raadslid in den Haag. Man van erkende bekwaamheid, vaardig spreker en handig debater, heeft hij zich in den loop der jaren voor onze partij ver dienstelijk gemaakt als weinigen. Sinds 'n twaalftal jaren neemt hij in Staten en Raad 'n zeer invloedrijke positie in, en worden zijn adviezen ten zeerste op prijs gesteld. En niemand zal dan ook ontkennen, dat hij als lid der Kamer, onze antirev. Ka merclub ongemeen zou versterken. Wat zag men echter telkens gebeuren? Dhr. Vegtel werd immer kandidaat gesteld in distrikten, waar de kans op succes gering was. En dal nu onlangs in Rotterdam V voor zijn kandidatuur gedaan is, wat mogelijk was, wij betwijfelen 't ten zeerste. Waarom we deze dingen nu schrijven? Waren ze ons vroeger niet bekend We hebben te veel van ons partij-leven in den Haag meegemaakt, om niet te weten dat dhr. V. de dupe werd en is van aller lei praatjes die. niemand bewijzen kan. Dat we er nochthans over zwegen, is begrijpelijk, was o. i. plichtmatig. Zoo iels behoort binnen 't partijverband uitgemaakt te worden, Nu echter van andere zijde deze dingen gepubliceerd worden, achten we 't noodig op onderzoek aan te dringen. Christenplicht gebiedt, zooveel in ons is op te komen voor de eer en goeden naam van onzen naaste dus ook van partij-en geloofsge- nooten. Het wapen van den laster wordt o, zoo gemakkelijk gehanteerd soms ook door Christenen. Wij oordeelen, dat na publikaties als ia de Hoop en liet Volk verschenen, 't Centraal Comité de zaak maar eens onder zoeken moet. Is dhr. V. 'n onwaardig lid onzer partij dan doe men rechtmaar om onbewijsbare praatjes make men niemand onmogelijk. Dat is weergaloos wreed. En brengt korruptie in onze partij. (zDe Banier.*) »Kluiven op de antithese*. In het tijdschrift Onze eeuw geeft de vrij-liberale heer F. J. W. Drion een beschouwing over het algemeen politiek debat. Een paar zinnetjes schrijven we over Daar waren eenige scherpe en welge stelde aanvallen op het gebrek aan financiëeel beleid van het ministerie, daar was, natuurlijk, een redevoering van den leider der sociaal-democratische fractie, naar het vaste schema, waarvoor langzamerhand gedrukte formulieren verkrijgbaar gesteld zouden kunnen worden, en verder een troep kibbe lende, krakeelende en stoeiende politici. De afgevaardigde voor Ommen sprak van een >kluiven op de antitheses, waar mee misschien het debat het best geteekend is. De heer Roodhuyzen draaft er mee rond, als een speelsche poedel met een been, gooit het in de hoogte, rent er weer naar toe, tuimelt er in zijn vaart over heen, en schudt het met half-vroolijke verontwaardiging heen en weer. De afge vaardigde voor Rotterdam I tracht er, als een nijdige dog, deuken in te bijten, maar breekt er een tand op. Mr. Drucker scheurt er, met fijue, scherpe tandjes, hier en daar een velletje af, dat hij met vinnigheid op zij werpt. Niet onaardig gezegd Een verheffenden indruk heeft de oppositie blijkbaar op niemand gemaakt. (Arnhemsch Dagblad.) HILVERSUM. De heer Thijssen, civiel-ingenieur te Amsterdam, heeft zoo meldt het Hdbl., consessie aangevraagd voor een verbindings lijn van Nieuwersluis over Loenen en Loos- drecht naar Hilversum, aansluitende te Nieu wersluis met den Staatsspoorweg en te Hilversum met den Oosterspoorweg, ENGELAND. Volgens de Aliens-Act van 1905 mag immigratie niet geweigerd worden, wan neer de immigrant bewijzen kan, dat hij naar Engeland gekomen ia om zich te onttrekken aan een vervolging wagens politieke miadaad. Daardoor word naf uur- lijk Engeland om zoo te zeggen als toe vluchtsoord voor politieke misdadigers aangewezen en het werd een vrijplaats voor allen, die iets op hun politiek ge weten hebben. Daaronder behooren ia de eerste plaats groote scharen anar chisten, de gevaarlijkste soort politieke misdadigers, die vaak evenmin sis in 't politieke in het maatschappelijke tegen een misdaad opzien. Door een opzienbarend voorval is plot seling het gevaarlijke van die wet inge zien. Voor esn drietal weken deed de Lon- densche politie een inval in een woning van waar Russische inbrekers toegang zochten te verkrijgen in een daarnaast gelegen juwelierswinkel. Vier personen werden gevangen genomen, eenige politie mannen door de bandieten doodgeschoten terwijl twee der voornaamste Russen n.l. Eritz en Pieter de Schilder wisten te ontsnappen. Naar deze laatsten is sinds ijverig gezocht en een prijs van 6000 gulden werd uitgeloofd. Eindelijk werd hun schuilplaats ontdekt. Urenlang moest die woning door een honderd of vijf politiemannen beiegen worden. Verwoed werd van weerzijde geschoten, de booswichten slaken einde lijk het huis in brand, en twee verkoolde lijken vond men ten slotte. Men twijfeld niet, of het een is dat van Fritz, of echter het andere van Pieter is, kan niet uitgemaakt worden. Geen wonder dat naar aanleiding van deze beide ontzettende tafereelen in de pers aangedrongen wordt op scherpe maatregelen tegen de vrije vestiging te Londen van geyaarlijke booswichten uit den vreemde. SïL'ITSCIILAm De Duitsche luitenant Filehner, die een Zuidpoolexpeditie aan het voorbereiden is, legde zijn plannen aan den generalen staf te Berlijn voor. Onder degenen, die aan de expeditie deelnemen, bevindi zich ook prins Heinrich van Pruisen, Keizer Wilhem's broeder, SPANJE. Koning Alfonso vertrok naar Malaga, vanwaar hij naar Melilla scheep gaat om de voornaamste Spaansche nederzettingen in Noord-Afrika te bezoeken. De koning wordt vergezeld door den minister-president, den minister van Oorlog en een talrijk gevolg. Op het perron van het station namen de koninklijke familie, de leden der regeering, de plaatselijke autoriteiten en het corps diplomatiek afscheid van den vorst. De koning werd toegejuigd, RUSLAND. Bij de in November te Postdam gehouden samenkomst tusschen den Czaar en Keizer Wilhelm zijn belangrijke overeenkomsten getroffen. Deze zouden de volgende vier clausules bevatten le. Rusland zal zich niet ver zetten tegen de voltooiing van don Bag- dad-spoorweg, noch beletten, dat vreemd kapitaal in de onderneming worde gesto ken 2e. Rusland verbindt zich, een spoorlijn te bouwen ter verbinding van den ïransperzischen spoorweg met den Bagdad spoorweg door een van Sadije naar Khanekin 3e. Duitsohlaud verbindt zich geen lijnen te zullen laten aanleggen

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1