msii BL4E Zaterdag 1 Januari 1911. Antirevolutionair 25ste Jaargang JN°. 1622. Orgaan voor de Zuidhollaiidsclie en Zeeiiwselie Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES üLé T. BOEKHOVEN. ro:id. rslied. rangene. SOMMELSDIJK. lie stiafeli«*n voor «le Sfteiiaelse %«l^erteiBïle«s on yerOere %dmlnlsttr»tie franc,» toe te genden smbsb «leg» IL af gever. Land- en Tuinbouw. Buitenland zoeken Hoe aan God vra- ïkbaar gestemd levenskracht irenboven, wie veel vurig te dat hij veel hein gegeven behoefte zal bidden bren- >k at jn ït t dank en bede en peinst over brood ligt nog ust nog. Spijze hien zijn sober niet het eerste, est belangrijke, joddronken ma- evelen; en beide van den hemel Ook daarvoor jaarsavond, dat de spijze, die hindert, berg- leer dit op den is, als we een ijlpaal. hoe zal taan en loopen als dat in de in later jaren lijk aan onze stof op den gelen onzer ziel voorbeeld aan reisjas er niet 0111 zou hij den istasch weegt ier beneden, en- De aardsche voor de reis bij de thuis- anders, lezer, En ld. ;m goed zijn. en een geluk- P. J. K. evlogen stroom, o ogen en droom. oude paden lerkeer', daden, .er weêr! geschonken schijn ezonken, ziele zijn en, Ier rouw, Eden DU? eine it jaar. in 't klejne, k da er. vrede te licht ede 't gericht roede lit tar, nijn Hoede, dear, ina. ,en neer oztnna ■er L. ten Kate. iiclekracliten lag en nachten usche jaar voorzichtig, gewichtig mldig spaar. oord na dezen rig lezen. meerder lust. gezangen blijven hangen, zijn rust. ijn verduren, dagen, uren ik ken ïveek, maanden, [jaren, ren, e ben. ur, oogenblikken» >o te schikken •e leer. ,en garen and en jaren verkeer, v Lodenstein. tlt men, predikte van hovelingen was het woord en Gij adderen leiding hiervan gen en bestraf weinig geërgerd iet verlaten van Die preek had n houden, daar zou ik tot het Lam Gods, egneemt. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. n v o T> zonder 50 Buitenland by vooruitbetaling mot Zondagsblad 7,50zonder f 4,50 per jaar, Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UÏTGïïiVKK 'telefoon Interconm. tie. 3. Advorteaitiëa 10 cent per regel en 3/s maal. Reclames 10 por regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s ®&al. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Gent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsraimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nar. Oorlog'. Minister Cool heelt eervol ontslag aangevraagd naar aanleiding van de motie-Van Twist Over deze motie is reeds veel stof opgejaagd, niet zoo zeer om haar zelf, maar om de ge volgen die ze had, nl. dat de Minister de portefeuille stelde, d. i. dreigde met ontslagname, als ze aangenomen werd en ze werd aangenomen, zoodat de Minister aftreden moest, tenzij van alle zijden op hem kracht wera uitgeoefend om te blijven. In de Eerste Kamer zijn dan ook stemmen opgegaan om hem te behouden, maar èn Koningin en Minister hebben anders geoordeeld. En thans wordt vermeld, dat lot nieuw Minister is benoem! de heer Goliju. atgevaardigde voor Snefek, een man geheel «Ier zake kun- digf die een prachtigen levensloop achter den rug heeft en in Indië het hoofgst vertrouwen ervoer in al de hooge waardigheden, die hij daar be kleedde. Vreesden we een oogenblik, dat de ontslagname allerlei oponthoud zou tengevolge hebbende oj lossing is ■^spoediger gekomen dan we hadden •- kunnen gelooven. Wei is meermaleD en vooral na de indiening der motie over den heer Colijn als nieuw Minister gesproken, maar natuurlijk, zulke be noemingen gaan nie' over nachtijs, Doch, dat nu is de hoofdvraag wat zal de lijn zijn, waarlangs de nieuwe Minister zijn taak volbrengt Hooggeplaatste personen, die 't weten kunnen, klagen over onze legertoe standen en meermalen hebben we die klachten meegedeeld. Wat zal nu Minister Colijn in dat groote gezin voor verbetering brengen. Ziedaar de alles- beheerschende vraag. Oorlog is geen partijzaak 't is een zaak van 't gansche volk. Is er nu niet een weg te vinden om alle Kamer leden te vereenigen om den Minister met 't doel om eenparig den schouder te zetten onder de legerorganisatie. Minister en Kabinet, 't leger zelf en 'tVolk: allen te zamen moeten slechts op één doelwit 'toog vestigen: her stelling, opbouw, verbetering Wat er niet deugt, dient onverbidde lijk te worden afgesneden, al zullen de operaties waarschijnlijk voor sommigen pijnlijk zijn. 't Leger is van nature een conservatief element. tGaat niet gemakkelijk in nieuwe toestanden over, en daarbij 't kost millioenen, die nog altijd vermeerderd worden, als we naar verhouding met andere mogendheden willen meedoen. En die twee lactoren moeten nu onder de oogen gezienBreken met oude verkeerde toestanden, als die de ontwikkeling van 't leger tegenwerken on geld geofferd om nieuwe toestan den te scheppen. tGeld nuttig besteed en besnoeid, *ar kan. Maar ook geen uitgaven gespaard, als die tot innerlijke ver betering leiden kunnen. rMoge 't den nieuwen Minister ge geven zijn om ons leger te refor- bieeren. als naar de klachten althans, e toestanden ongezond zijn. En steune men hem eenparig. Dat e politiek van dat terrein geweerd L evenzeer als bij Marine, maar 't Vooruitgang, maar orde. Frankrijk is door zijn spoorweg staking pas weer een tooneel geweest van wanorde, zooais wij dat in 1903 ook in ons Land hebben doorgemaakt. Maar en 't is wel aardig dit te moe ten erkennen als er één Minister kranig opgetreden is om de ordeloos heid den kop in te drukken, dan is 't de Socialistische Minister Briand geweest, die de volle verantwoordelijk heid niet alleen droeg, maar ook droeg met eere en niet geschroomd heeft eigen partijgenooten gevangen te laten nemen om zoo de beweging te kunnen smoren. Vooruitgang was de leus van den Socialistiscben Minis ter in Frankrijk, maar eerst orde onder die voorwaarde alleen vooruit gang. De natuur was sterker dan de leer, gelukkig. Want een Socialist tiert 't meest, als hij ontevredenheid zaaien kau en door wanorde toch zyn doel bereiken. In troebel water vischt hy met alleen heel graag, maar hij maakt 't zelf eerst troebel. Zijn klassestrijd- leer dringt hem daartoe. Maar een Minister heeft verant woordelijkheid voor de gansche Natie en daar om klonk 't terecht uit zijn mond Frankrijk moet vooruit, maar alleen door orde. Een waarheid als een koe, zegt deze of genen l En toch, de geest des tijds grijpt naar niet bij de horens Unrust is op velerlei plaats en door onrust meent men zijn doel te bereiken. Men zal 't zoo nooit verkrijgeneer 't tegendeelalle onrust, wanorde, dooft en dempt den ijver en wakkert aan haat en vijandschap, de allertreurigste factoren in 't sociale en economische leven. Verbetering, vooruitgang; zeer ze ker maar langs den weg van orde. Duor onderhandeling, met geduld, met geven en nemen, stap voor stap en behoedzaam. Rekening houdend met tijd en omstandigheden, waarin een zaak, een maatschappij, ook De Maat schappij verkeert. Niet alles is onwil er is vaak ook onmacht tot herstel van grieven. Dit vergete men nooit. of iuirüijü. Ongezocht gelijk gekregen Dat is ons, die onzen Bijbel in eere houden, ook als het Boek der goddelijke wijsheid, al meer overkomen. Dat over kwam ons ook thans. Het is een wonderlijk verschijnsel. De wijshe id dezer wereld heeft sinds lang reeds met Gods Woord afgerekend .Ja, 't is niet zeldzaam, dat ge men- schen ontmoet, die opgeblazen zijn van kennis en schier bersten van allerlei weten schap, maar die van den Bijbel in letterlijken zin niet anders kennen dan den naam. Ze halen de schouders op. Hm 'n Mengsel van Oostersche wijsheid, fantasie en bijgeloof Telkens echter komt er reactie. Dan staan er mannen op uit die kringen, en die er hun geslacht een verwijt van maken, dat ze den Bijbel niet kenneD. Al nemen ze dien Bijbel niet aan als Gods Woord, er staan toch zulke verheven ge dachten in er valt zooveel uit te leeren men verruimt door de lectuur des Bijbels zijn blikmen leert er zoo uit kennen het menschelijk leven, zooals het zich naar buiten openbaart en zooals het groeit in de bin- nenkameren des harteD. Hoe kan b.v, een man als Potgieter toch niet een der onzen niei toornen, als hij merkte, dat het opgroeiend geslacht den Bijbel niet kende 1 "En dan gaat het verder. Dan gebeurt het, dat er mannen opstaan in dien kring, die als iets nieuws, als laatste vinding van hun menschelijk denken komen verkondigen, wat wij uit Gods Woord reeds lang weten en wat de heilige mannen Gods, gedreven zijnde door den Heiligen Geest, reeds lang hebben neergeschreven. De voorbeelden zijn voor 't grijpen. Hoe lang niet heeft men ons voorgepreekt, dat het kwaad niet iets is, dat in den mensch zit en zich een weg baant naar buiten, maar dat het van buiten af den mensch bereikt en hem aantast, gelijk de bactl, die een besmettelijke ziekte veroorzaakt. De kinderziel was rein, en wit. Van buiten af kwam het kwaad, dat deze ziel bezoedelde en als het maar gelukte zulk een ziel voor eiken kwaden invloed te bewaren en niet anders dan het goede er op te laten werken, dan moest zulk e.n kind wel een goed mensch worden. Dat we allen en een iegelijk, van den jeugd af, alleenlijk bóós zijn, was en schrikkelijke leer immers geschikt om den mensch tot wanhoop., te brengen I De kinderziel was wit en blank als versch ge vallen sneeuw 1 Nu - de ervaring spotte daarmee. Telkens bleek, hoe de .zorgvuldigste opvoeding toch groote schavuiten opleverde, terwijl uit het slijk en den modder der misdaad soms schoone parelen werden op raapt. Dat deed de theorie wankelen. En toen gingen de mannen der wetenschap begrijpen, dat het kind niet slechts product is der omstandigheden, maar reeds bij zijn komst op aarde eigenschappen medebrengt, die zich naar vaste wetten inwikkeld. Het atavisme werd geleerd. Deze leer stelt, dat de eigenschappen der ouders, ja der voorouders tot in ge slachten, vaak overgaan op het kind en treffende voorbeelden worden hiervan ver haald. Maar wat is dit anders, dan dat men in 't wezen der zaak een opvatting huldigt, die nauw verwant is met de leer der erfzonde en lijnrecht ingaat tegen de leer van den vrijen wil ten goede, waarmee in de vorige eeuw vooral op opvoedkundig terrein zoo werd gedweept Nu, onlangs, weer zoo iets. Op een vergadering van onderwijzers, besprak de heer Stamperiusgeen onbeken de onder de paedagogen van het openbaar onderwijs, de vraag, hoe we de kinderen het best zullen wapenen tegen allerlei zonden die vooral bij het rijpen der jaren en den overgang van den kinderlijken tot den vol wassen leeftijd, het hoofd opsteken en reeds zoo menig menschenleven hebben verwoest. Nu is daar tegenwoordig een streven, dat dit doel bereiken wil door de opgroeiende kinderen vooral kennis aan te brengen. Men redeneert n.l. zóó De onbevredigde nieuwsgierigheid doet zeer veel kwaad geeft het denken en de verbeelding een verkeerde richting. Bevredig deze nieuws gierigheid op een verstandige wijze. Spelt den knaap en het meisje geen bakerpraatjes op de mouw, maar zeg ze op een verstan dige manier de waarheid en waarschuw hen voor de gevaren, die ze op hun pad ont moeten. Nu is daar een element van waarheid in. Gods Woord houdt zich ook niet met praatjes op, waarmee menschen de nieuws gierigheid eer prikkelen dan bedwingen, maar zegt, sober en ernstig, eenvoudig de waarheid. Maar toch is hier een groote misvatting in 't spel Het is niet waar, dat kennis alleen van het kwaad afhoudt. Neem b.v. een drankzuchtige. Houd voor hem een prachtigen, pakkenden cursus over den verwoestenden invloed van den drank, zoowel op het lichaam als op de ziel des menschen. Laat het hem op platen zien, hoe 't weefsel des lichaams er door vervreten "wordt. Hij zal een oogenblik schrikkentranen met tuiten huilen wel licht maar zal hij daarom den borrel laten staan Hij zal het niet 1 Tegen zijn verstand in en ondanks de opgedane kennis, zal hij toch drinken Zooals 't nu is met de drankzonde is 't ook met het kwaad, dat we hierboven aan duidden, Kennis van de schrikkelijke gevolgen der zonde alléén houdt niet van het kwaad af, al kan het er mee een middel toe zijn. Het Aoo/rfmiddel is 't niet. Dat wilde ook de spreker op bedoelde vergadering. En hij legde er daarom al den nadruk op, dat de wil des menschen de wil ook van het opgroeiende kind moet worden gesterkt en gesiaald, opdat die wil ten goede werke Verwerpende alzoo hei eenzijdige lutelieciualisme, alsof alleen hei denkend hoofd en oordeelend verstand de daden des menschen zouden bepa len Maar wat is dit anders, dan 't geen de H. Schrift reeds sinds lang ons leerde P Niet' uit het hoofd, maar uit het hart zijn de uitgangen des levens. En als dat hart ten kwade neigt, dan zal best zich van de honderd er één protesten van het den kende hoofd niet storen en de mensch, kennende het kwaad en de gevolgen van het kwaad, doet tóch het kwade 1 Dat zag de spreker goed in. Alleen 't was ons niets nieuws En dan dit nog. Hoe komt ook hier de armoede van Openbare School weer uil tegenover den rijkdom van de school met den Bijbel. Als't op het hoofd aankomt; op het aanbrengen van kennis ja, dan is de O. S. nog heel wat mans. Maar wat is zij armwat staat zij in den grond der zaak machteloos tegenover den wil en het hart Ik weet het uit onszelf staan ook wij daar onmachtig tegenover. Maar wij hebben het levende Woord van God, dat de H. Geest gebruiken wil, om het hart om te zetten, den wil te breidelen en den ganschen jongen mensch te leeren zijn pad zuiver te houden 1 Welk een voorrecht! UITKIJK. Het spitten van den tuin. Daarvoor ia het nu de tijd, iudien men het niet reeds gedaan heeft. Wanneer de vorst het ons niet belet dan moet met het spitten van den tuin niet worden gewaoht tot het voorjaar, 't Is een slechte gewoonte, door velen gevolgd, om dan tuingrond vlak vóór het zaaien te bemesten en te bewerken. Eu is meer dan één reden, waarom het spitten reeds nu aanbeveling ver dient. De lnoht kan dan beter doordringen, waardoor gewenschte omzettingen in den bodem plaats hebben, welke ten goede komen aan de voeding der plantenschadelijke verbindingen worden onsohadelijk gemaaktde grond wordt ontzuurd en komc in gezondeD toestand. Ook oefent de vorst op losgespitten grond een goeden invloed uit; de grond vriest stuk, zegt men, en dat is ook zoowanneer het water tussohen de deeltjeB bevriest, zet het zioh uit en werkt die deeltjes los, en later bij dooiweer, als het ijs weer tot water overgaat, vallen de harde kluiten uiteen. Zoo krijgt men een heerlijk rullen grond. Het spitten, zooals het veelal geschiedt, is beslist onvoldoende. Men bepaalt zioh in den regel tot één spit (speel) en h o e dan nog vaak 1 De schop, soms ook al niet groot, wordt schuin in den grond gestoken, zoodat dtze maar heel oppervlakkig loskomt. Maar ook al hoeft men een fliuken schop en steekt men dien. zoo 't behoort, in den grond, dan kan men met zulk een bewerking niet jaar op jaar volstaan. Er vormt zioh door dat steeds op éen en dezelfde diepte spitteu een bank in den grond, wGkein meer dan een opzioht nadee ig werkt. Ten eerste kan het regenwater niet of niet zoo spoedig wegzakken, de bovenlaag wordt nat en ver zuurt. Gronden met eeu te hoog zuurgehalte zijn steeds minder vruchtbaar. Matte gronden zijn ook koud en de groei begint daar in het voorjaar later. Zoo'n bank houdt ook de opstij ging van het water uit den ondergroud tegen, waarvan het gevolg is, dat de gewaseen in een droge periode eerder verdrogen. En dan waar water zit, kan geen luoht zijn, en we merkten zooeven al op, hoe noodig de zuurstof der luoht is, om plantenvoedsel pasklaar te maken, en sohadelijke verbindingen onsoha delijk. Ook behoeven de plantenwortels luoht voor hun ademhaling. Dat oppervlakkig spitten is dus verkeerd en d et onzen tuin van lieverlede in vruohtbaai heid achteruitgaan. Z 10 nu en dan muet daarom hot dtepspitten worden toegepast, waarbij de grond twee flinke spitten wordt losgemaakt. Nog djeper een enkele maal is zelfs gewensoht en soms noodzakelijk, maar daarover spreken we later eens. Het diepspitten op twee steek gaat als volgt: Men begint te spitten op het laagste gedeelte van den tuin, om daar de aarde wat hooger op te kunnen werken. Hierop wordt dikwijls niet gelet begint men ieder jaar aan denzelfden kant, dan huudt men den grond moeielijk gelijk, maar ontstaat er licht een lage zijde in den tuin. Den eersten steek, dien men doet, don bovensteek dus, legt men naast de voor, op het tuinpad, b v. otn dien later, als men aan het eind is, te gebruiken om er de laatste voor mee dicht te maken. Is de eerste voor gemaakt, dan wordt de tweede gedaan; deze wordt eenvoudig omge keerd en blijft dus op zijn plaats. De voor wordt verder diohtgemaakt met den bovensteek der tweede voor. Ook in dezen keert men den ondersten st^ek eenvoudig om, en legt daarop weder den bovenstoek der derde voor. Zoo gaat men voort, telkens den ondersteek omleggende, en de voor toemakende met den bovensteek der volgende voor. Yoor de laatste voor zou men aarde tekort komen, maar die wo:dt, zoo we zeiden, met den bovonsteek van de eerste voor gevuld. Diepspitten kost meer arbeid of meer geld. Wie het moet laten doen, vindt daartoe in den winter de goedkoopste arbeidskraoht. De meer dere kosten of arbeid wordt evenwel ruimsohoots vergoed door een milderen en zekerder oogst, en het genot daaraan verbonden, 't Diepspitten behoeft ook niot ieder jaar te gebeuren eens in de 4, 5 jaar ia voldoende. Niet sleohts in het eerste jaar, maar ook in de volgende jaren, zal men de goede werking daarvan bespeuren. C. B. HET WEDER. Aan de Framche kust der Middelland- sche Zee heeft een hevige storm gewoed; meer dan 20 schepen waren gedwongen in de haven van Marseille een veilige schuilplaats te zoeken. Verschillende stoom schepen kregen min of meer ernstige averij. Uit Milaan wordt aan de '/Echo de Paris» gemeld, dat drie schepen van een Ham burger maatschappij die reeds lang geleden te Genua hadden moeten aankomen ge durende de jongste stormen in de Golf van Gasconge vergaan zijn. Er zouden 78 slachtoffers te betreuren zijn. Door eene aardbeving in Griekenland zijn de dorpen Lechena en Andravida vooral zwaar geteisterd. Verscheidene huizen zijn ingsstort. De bevolking vlnchte door eeu panischen schrik bevangen. In Zuid-Duitscbland heeft een zware sneeuwstorm gewoed. In Baden is het verkeer ernstig gestoordin de Palz zijn alle telegrafische en telefonische verbin dingen verbroken. De treinen hadden groote vertraging. Geheele rijen van tele graafpalen zijn omgevallen. Uit het Oosten van België komen ook dergelijke berichten. De bevolking van Verviers ontwaakte Dinsdag te midden van een gansch hervormd landschap. Zelden zag men grootere hoe veelheid sneeuw in zulken korten tijd ge vallen. En na een uur of twee opgehouden te hebben, herbegon het rond 9 uren zuodat da treindiensten groote vertraging onder gingen, goederentreinen zelfs twee en drie uren vertraging. Daarbij kwam een bot sing te Fléron den toestand nog vererge ren. In de Venen zijn geen wegen meer herkenbaar en de Baraque Michel ligt van alle gemeenschap afgesloten. Er zijn zoo-

Maas- en Scheldebode | 1911 | | pagina 1