37ste LIJST BERICHT. van tie 32ste Jaar-Collecte voor de Scholen mot den Bijbel. Gevolg gevende aan het van vele zijden tot ons gerichte verzoek, hebben we het genoegen onzen lezers te berichten, dat het formaat van ons ZONDAGSBLAD met Januari a.s. veranderd wordt en gebracht op 8 pagina's boek formaat. Bovendien, om meer ruimte te krijgen voor wat in dienst der waarheid kan neergeschreven wor den, zullen Predikbeurten en Ker kelijke berichten in „de Maas" in zijn geheel worden opgenomen. Natuurlijk komen er geen Ad- vertentiën in, zoodat het bewaren der afzonderlijke nummers, aan het einde van een jaar een keurig boekdeel vormt van 400 bladzijden ruim, met tal van platen. Einde 1911 hopen we een mooien prachtband, met titelblad en in houdsopgave, voor onzen lezers ver krijgbaar te stellen. Dat deze verandering veler we zouden haast zeggen aller sympathie zal hebben, betwijfelen we geen oogenblik. Smeenge en Patijn ontslag zullen nemen alsook wij er ons in betrekkeu. De heer De Gast is het met de heer Timmer man eens, doch hjj gelooft niet, dat de heeren Smeenge en Patjjn zouden bedanken daarvoor. De voorzitter gelooft dat de Secretaris van Schuttevaêr en de Secretaris van Botterdam (de heer Mast) mans genoeg zijn om dat zaakje op te knappen. De heer Mast, ziende dat hij terrein verliest, wil zjjn voorstel verdedigen en toelichten, doch enkele heeren willen liever eerst in rondvraag brengen of de vergadering er zal inspringen of niet. Dit maakt de heer Mast wel wat kitteloorig en zegt: Niemand kan een juist oordeel vellen, zonder mijne toelichting eerst gehoord te heb- beD, waarop de heer Bouman aan den heer Mast den raad geeft dan zijn voorstel maar in te trekken. De voorzitter heeft den geest van de vergade ring gehoord en acht het beter maar niet verder op dit punt in te gaan. Thans is het laatste punt aan de orde, al.: de gratis verloting en daarmede de vergadering afgeloopen. jHirfriclhariii?. Alhier heeft er een ver gadering plaats gehad in de zaal van K. J Meijer, van huiseigenaren onder voorzitter schap van den heer W. Kuiper om te ageeren tegen verleening van Subsideering van Rijkswege voor woningbouw en tevens een kas aan de vereeniging te verbinden om zich schadeloos te stellen tegen Wan betalers. Maandagmorgen kwam P. Bom tot de onaangename ontdekking dat van hem een kalfkoe dood in den stal lag. Welks cadaver vernietigd moest worden. Tot weesvader en moeder zijn me: ingang van i April 1911 in het Prov. Ger Weeshuis alhier benoemd den heer P. Rens en Echtgenoote te Katendrecht. Door H. v. d. Kooi is een postduif gevangen gemerkt A. 10. 9828 en V. 10 94823. Zaterdag kregen twee jongens op hei Vingerling ruzie met elkander, zij grepen elkander aan met 't gevolg dat de een den ander door een groote deurruit heen wierp, 't welk hun alzoo duur te staan kwam. Den Dommel. Houders van spaarboek jes der Coöperatieve Boerenleenbank alhier worden herinnerd aan de bepaling in hunne boekjes vervat, om deze nu bij den Kassier den heer B. Jongeling Adz., in te leveren jegen ontvangbewijs. Maandagmiddag (2e Kerstdag.) had onder leiding van Ds, Emmen, in de Ned. Herv. Kerk alhier, de Kerstfeeslviering plaats door de kinderen der Zondag school. Nadat de kleinen, na enkele zangnum mertjes ten gehoore gebracht te hebben een kleinigheid waren aangeboden, nam deze feestvreugde een einde. Terwijl N. K. een os, die nog al »koppig« was, naar de fairbank leidde, had hij het ongeluk onder| het dier te ge raken, terwijl zijn broeder L. tegen den grond gerukt en over de kaai werd meege sleurd. Hoewel het ongeval zich ernstig voordeed, liep het nog al vrij wel af. Op weg naar de ouderlijke woning werden de rokken van A. T. door den wind opgenomen en vastgehecht aan de pinnen achter aan den omnibus van M. M. die haar juist voorbij reed. Op haar nood geschrei werd zij door spoedig toegescho ten hulp nog bijtijds verlost, zoodat zij met den schrik en gescheurde plunje er af kwam. Ter algemeene kennis is gebracht dat de mannelijke inwoners dezer gemeen te geboren in 't jaar 1892 zich hebben aan te melden ter Gem.-Sec. alhier tusschen i en 3 1 Jan, 1911 en meer bepaald op Vrijdag 20 Jan, 1911, des voorm. van 1012 ure. Met het oog op het in het buiten land heerschende Mond- en Klauwzeer, worden houders van vee er met nadruk op gewezen om, zelfs bij het twijfelachtig ste verschijnsel dier ziekte, onmiddelijk daarvan kennis te geven. Zie verder pu blicatie. Oude Tonge. Het Kohier-No. 3 op bedrijfs- en andere inkomstenbelasting dj. 191011 is aan den Ontvanger ter invor dering ter hand gesteld. Ter algemeene kennis is gebracht de uitslag der najaars hengstenkeuringen in deze provincie. (Zie aanplakbord). Het onderzoek ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid zal plaats hebben op Woensdag 11 Januari 1911 v.m. 9 uur in de bewaarschool te Middel- harnis. Dirlisland. De christelijke Jongedoch- tersvereeniging »Dient den Heer« hield verleden week haar jaarlijksche uitdeeling daartoe in staat gesteld door de ruime giften der ingezetenen, waarvoor zij ook hiermede haar hartelijken dank betuigd. 48 gezinnen kon zij met een pakje ver blijdenruim 120 kleedingstukken werden io 't afgeloopen jaar vervaardigd waaronder weer vele mutsen, rokken, kousen, hemden, broeken, lakens, sloopen, dassen, enz. Op 2den Kerstdag werd door de leerlingen der Zondagschool een prettig Kerstfeest gevierd. Meer dan 200 kinderen benevens vele ouders, waren des avonds half 6 in het koor dir Kerk aanwezig. Met Psalmgezang en Gebed door den Voorz. A, Baart werd de bijeenkomst geopend Na een korte inleiding door denzelve, werd daarop door Mej. Snoek de Kerstgeschie denis, en de beteekenis daarvan uiteengezet, waarna eenige passende liederen, door de kinderen keurig werden gezongen. Vervol gens werd door den Voorz. nog een leerrijk verhaal ontvouwd wat met belangstelling werd aangehoord. In de Pauze werden versnaperingen rond gedeeld waardoor een oorverdoovend actie ontstond. Na afloop hiervan werden aan een 17tal leerlingen die door gevorderden leeftijd de school gingen verlaten, een Diploma, uitgereikt met Tekst Ps. 119: 105 en natekst Prediker 12:1 benevens een Bij beltje, en ander boekwerk. Ook aan alle overige werden verschillende boekwerkjes, en dergelijke overhandigd, wat met groot gejubel aanvaard werd. Aan het einde werd door den Voorz. nog een slotwoord gesproken. Na elk afzon derlijk hartelijk dank gezegd te hebben, voor welwillende steun en medewerking. Dezen avond werd met Psalmgezang en dankzegging geëindigd waarop de ouders met hunne kinderen zeer voldaan huiswaarts keerden De gehouden Collecte bij deze gelegenheid bedroeg f 5.50. Belanghebbenden kunnen aan het aanplakbord de uitslag zien der Najaarsheng stenkeuringen in deze Provincie. In verband met het heerschende mond en klauwzeer onder het vee in het Buitenland worden bij Publicatie belanghebbenden daarop gewezen en verzocht bij eventuëele voorkomende gevailen van dien aard, zelfs ook waar men slechts hieraan twijfelt daar van onmiddelijk kennis te geven. Elerkingen. Maandagmorgen, tweede Kerstdag, werden de bewoners in de om geving der Roomboterfabriek alhier even opgeschrikt door de mededeeling dat daarin een begin van brand was ontstaan. Wer kelijk drong ook de rook uit alle openin gen heen naar buiteD. Onderzoeken was het werk van een oogenblik en het ver moeden werd bewaarheid. Er was brand in de kachel. Nat hout daarin gelegd om te droogen, was gaan walmen en rooken en daar de deur der kachel openstond was door een verkeerde wind alles onder de rook gezet. Het heele geval had dus niets te beteekenen. DleSissailt. Het onderzoek naar de ge oefendheid van lotelingen zal voor deze gemeente plaats hebben op 11 Januari a.s in de bewaarschool te Middelharnis. Bij publicatie is bekend gemaakt, welke hengsten bij de gehouden keuringen zijn goed- of afgekeurd. Goedereede. Het vorige jaar werd alhier door een paar landbouwers, het land bemest met visch z.g.n. bliek, die voor 20 a 40 cent per mand werd opge kocht. De uitslag, was boven verwachting zoodat er meerderen deze bemesting gaan toepassen. De bijna 84-jarige wed. G. Hollaar, kwam de vorige week zoodanig in haar huiskamer te vallen dat zij haar dijbeen brak. H. S. wonende in de buurtschap Oostdijk, verloor Woensdag j.l. zijn eenige melkkoe door den dood, oorzaak ingewands ontsteking. Het beest was niet verzekerd. Ouddorp. Maandag 2e kerstdag was het voor de kinderen der zondagsschool onder leiding van Dr. Rossing een blijde feeslure. De kersluitdeeling bestond hoofd zakelijk uit boekjes en versnaperingen. Ook de kinderen der zondagsschool in den Oostdijk hadden, onder leiding vaD onderwijzers der Chr. School, een blijde kerstavond. Den agent van het Geuzengesticht te Briele verzoekt ons aan belanghebbende bekend te maken, dat hij alhier, boven den kostenden prijs der jaarboekjes 10.56 heejt ontvangen als giften voor de wezen. Heden Donderdagavond hield de Chr. zangvereeniging Halleluja»: eene openbare uitvoering. Na opening der vergadering door Ds. Rossing met gebed, sprak den directeur de heer M. Boelaars een openingswoord, waarbij hij in herinnering bracht, dat de vereeniging thans haar 25-jarig bestaan herdenkt. Bereidwillig had de pas opgerichte Muziekvereeniging »Hossanna« hare mede werking toegezegd, om het welslagen vaD deze uitvoering te helpen bevorderen. De Lederen die ten gehoore werden gegeven gaven blijk, dat de zangvereeniging ze zeer goed hadden ingestudeerd. In de eerste afdeeling van het Programma noemen wij het lied Zalig alleenhet welk bijzonder in den smaak viel. In het geheel genomen is de uitvoering zeer goed geslaagd. Ook de muziekvereeniging heeft zich goed van hare taak gekweten, in aanmer king nemende, dat zij nog slechts enkele weken bestaat. Statig en plechtig klonken de toonen van koraal en figuurraal. Bij het einde van bet programma trad namens de zangvereeniging de Penningmeester J. Mierop naar voren en sprak een herin neringswoord uit het vereenigingsleven, en een woord van dank en waardeering aan haren directeur, bood daarna namens de vereeniging een souvenir aan tot aandenken voor getrouwe plichtsbetrachting. Hierna sprak den Directeur zijn dank uil voor het geen hem hier werd aangeboden. Daarna verzocht deze aan Ds. Rossing om nog een woord te spreken. Aangenaam was het voor Ds Rossing, dat hij met zijne colega Ds. van Duin was uitgenoodigd om deze uitvoering bij te wooneu, Ds, v, d. Kooij had reeds medegedeeld, dat hij deze vergadering niet zou bijwoonen, Het was alsof wij weder een 10 tal jaren terug leefden, toen wij daar het eerbiedwaardig voorkomen van Ds. Ross.ng op het podium zagen verschijnen. Ook hij keerde terug met zijn blik en sprak, dat het hem aangenaam st mde, dat de zang vereeniging weer die samenwerking zoch met de predikauten, als voorheen. Hij zou dan niet spreken van de historie dezer vereeniging, maar slechts in herinnering brengen dat zij oorspronkelijk is opgericht van 25 jaren als mannenkoor en toen reeds de eerste uitvoering heeft bijgewoond. Later is zij van gedaante verwisseld en is 'een gemengd koor geworden Neen, hij zou thans meer in het bijspreken, wat een Chr. zangvereeniging past, tn wat htjfd- zakelijk haar doel moet zijn. Lof eer ea aanbidding moet van onze lippen opstijgen tot Hem wiens naam wij b ljden. De wereld moet onderscheid kunnen zien tus>chendie Hem dient en niet dienen. Met klemmende nadtuk band hij het de jeugdigen van jaren op het hart om in onzeu bes en tijd die wij beleven, voor de eer van Gods naam op te komen. Het zal niet gezegd kunnen worden, wij hebben nooit van een weg der Verlossing gehoord, want ge hebt zelf in uw liederen opgezongen. Zij er dan waar lijk lof en aanbidding in aanvang hier op aarde in ons lied, en eenmaal voor ons allen in den Hemel volkomen. Met zang en muziek moet God verheer lijkt worden zoo als wij in den isosten Psalm lezen. Nu mogen wij er onze blijd schap over uitspreken, dat er hier een Chr. Mu iek-vereeniging is opgericht en thans reeds naar wij gehoord hebben reden tot lof geeft. Beide Vereenigingen zoowel van Zang als Muziek hebben te waken dat zij beslist in Christelijken zin werkzaam moeten zijn. Dan kunnen wij zeggen, dat de Mu ziekvereeniging een aanwinst is voor Oud- dorp en dat ze zeker zegen zal afwerpen. Dit ernstige en gepaste woord hetwelk wij slechts gedeeltelijk weergeven, vond goeden ingang bij het publiek. Bij het eindigen sloot Ds. Rossing de Vergadering met dankgebed. Daarna keer den allen zeer voldaan huiswaarts voor hetgeen zij dien avond hadden genoten. Posleryen. Zutdlaud. Tot brievengaarder alhier is met ingang van 16 Eebr, e.k. benoemd de heer S. de Hoog te Zuidland. ¥isseiiery. Mlddelliarnls. Van de visscherij is te IJmuiden binnengekomen de vischsloepen >>Theodora Emerinta» st. J. v. d. Hoek f 1200 «Toekomst» st. J. de Waard 800 ïMiddelharnis« st. J. de Korte 1250 Oranje Nassau» st. M. den Braber 1140 «Anna» st. A. den Braber 809 «Zeemeeuw» st. J. Boogerman 716 Verknopingen. Za'erdag 7 Januari, inzetU aTon(h g u Zaterdag 14 Januari, atslagj in het logement van Akershoek te Ouddorp van een zoo goed als nieuw Woonhuis met Bouwsehuur, erl en tuin, gunstig gelegen te Ouddorp nabij de Kont der gemeente, 0111 dadelijk te aanvaarden. No'aris VAN SCHOU WEN. Gemengd lieuws. De mijnramp van Lancashire. 't Ia een ontzettende ramp Zij maakt dit jaar voor de Engelache mijnwerkers het rampspoedigste van ge ruimen tijd. En nu komt daar deze hartbrekende van ramp Lancashire bij. Zij ontroofde in eens het leven van veel meer mijnwerkers dan in Engeland voorkwam sinds 1866 oen in Yorkshire 388 mijnwerkers in de ingewanden der aarde gedood werden. Er waren Woensdagmorgen ongeveer 800 arbeiders aan het werk gegaan in de steenkolenmijn der Hulton-maatschap pij nabij Bolton, toen daarin op onver klaarde ea waarschijnlijk nimmer op 6 helderen wijze een vreeselijke ontbranding van het mijngas ontstond. Galukkig was de mijn ia twee aparte afdeelingea verdeeld, zoodat 440 arbeiders in een daarvan veilig aan de ramp ont kwamen. De ontploffing viel voor in de andere afdeeling, de Pretoriapuc geheeten Daarin waren 342 arbeiders werkzaam, w. 0. een aantal knapen. Van dat groote aantal werd er slechts één zestienjaiige knaap gered. Hij was om zeven uur 's morgens met een fitter afgedaald ia de myn, voor reparaties. Eensklap hoorde hij een ont zettende knal, die de lampen in dé mijn uitdoofde, terwijl de schok den knaap omver wierp. In 't donker kroop hij rond, tusschen lijken, w. o. dat van zijn fitter. Hij kon den ingang niet meer bereiken, vlak daarbij werd hij door dsn nadamp Ier ontploffing bewusteloos. De redders vonden hem in dien toestand, brachten aetn snel boven den grond en eerst op het bed in zij a ouderljjke woning kwam hij weer bij. Alle hoop op redding van ook maar enkele der 341 andere arbeiders, bleek terstond verloren te zijn. De moedige redders konden geruimen tijd niet inde ontplofte afdeeling doordringen. Zij was vervuld met verstikkend gas, waarin geen sterveling het kon uithouden. Een paar dor vogels, door de redders ter watirno ming van de atmosfeer in kooitjes meo genomen, stierven torstoud in do ontplofte afdeeling De heldhaftigheid der mijnwerkers trad bij deze ramp weer aan den dag. Vele hunner stelden zich terstond be schikbaar voor het gevaarlijke reddings werk doch er waren n:et voldoende veiligheidahelmen b.schikbaar voor al de bereidwillige redders. Dat had een tra gisch gevolg. Tetstond na de ontploffing ging een mijnwerker mede naar beneden, om zijn beide zonen te zoeken. Hij waagde zich d tarvoor te ver en kwam door verstik ing om. Veiseheideue families verloren ver schillende leden. Eene vrouw verloor haar man en vier zonen en bleef met tien andere kinderen achter. Een audere mijnwerker kwam met drie zonen om, waarvan de joDgste, van 14 jaar, voor net eerst mee in de mijn was gegaaD. Voorts zijn er onder de slachtoffers ette lijke broeders. Een smid van het in rouw gedompelde district verloor een vader, twee ooms en acht neven, 67 slachtoffers woonden in dezelfde straaL Meer dan duizend kinderen werden weezen. Alle slachtoffers waren door de mijn- maatschappij tegen ongelukken verzekerd. Overeenkomstig de wet, kunnen de weduwen en andere van een kostwinner beroofde gezinnen een schadevergoeding van 3600 ontvangen. Voorts ontvangen zij nog een uitkeering van den mijnwer kersbond 2.40 per week voor elke weduwe en 1 20 per week voor elk kind ouder 16 jaar. De ramp veroorzaakt evenwel een oogenblikkelijke ellende, tot wier leeniging yan alle kamen geld wordt bijeengebracht. Alleen op de beurs te Liverpool w6rd f 36.000 voor de getroffen families inge zameld. Tot op heden werden 36 lijken uit de tnjjn gehaald. Het kan echter wel enkele dagen duren, alsvorens al de overige lijken boven den grond kunnen worden gebracht. De oorzaak der ramp ligt in het duister. De directie der mijn verklaart, dat er geen electriciteit daarin werd gebruikt, noch dynamiet voor het losschieten van steenkool. Vermoedt wordt, dat een der veilig- tieidslampen van de arbeiders brak, met het gevolg, dat het licht daarvan de fijne steeakoolstof in brand stak. Een ander vermoeden is, dat een mjj awerker on voorzichtig een lucifer aanstak. B.j de opgravingen in Pompeji is 't versteende lijk gevonden van een deftige patriciërsvrouw. 2000 jaren heeft zij onder de lava gerusten de armbanden, de halssnoeren, de '2 kostbare oorsierraden van 21 paar- len elk, die 20 eeuwen geleden do draagster deden bewonderen, hebben opnieuw de bewondering gewekt. De mensch gaat heen wat hij bezat, bljjfc achteren later weet men niet eens meer den naam van den bezitter. Bezitter Dat is de rechte naam niet, Hij is slechts een rentmeester meer niet Bur^eiySien Sjand. DEN BOMMEL. Ondertrouwd Jan Holleman jm. 23 j. en Geertrui den Braber jd. 26 j. Overleden Willem van der Made oud 79 jaar, Echtgenoot van T. M. Henning. OUDE TONGE. Geboren Theodorus Franciscus z. v. A. van Peterstraten en G Esser, LeDa d. v. J de Vos en S. v. d. Mast, Franciscus z. v. B. v. Wezel en M. Wagemans. GebuwdC. Pijl jm. 23 j. en E. J. Pieterse jd. 24 j. P. Koert jm. 25 j en A. L Qulst jd. 24 j. Overleden: Jan Holleman oud 7 mod. lierk en School. Predikbeurten op Zondag 1 Januari a s OUDEJAARSAVOND op iedere plaats godsdienstoefeningen. NEDERL. HERV. KERK. Sommoladijk, vm. en 'a ar. Ds. Westrik Middelharnis, vm, en 's av. Da. BruioiDg. jStad a.'t Haringvliet, vm. en nm Ds. Polhuijs. Den Bommel, vm. en nm. (Doopsb.) Ds. Emmen. Langstraat (Ooltgensplaat,) vm. nm. en Woens dagavond dhr. Haok. Ooltgensplaat, vm. (bevestiging ICorkoraad) Ds. Luteijn. >ude Tunge, nm. Ds. Luteijn v. Oolgenaplaat. (Orgeloolleote.) Nieuwe Tonge, vm. (bevestiging Kerkeraad) en nm. (Doopsbed.) Ds. Wentink. Herkingen, vm. en nm. Ds Addink. Dirksland, vm. Ds. Hoogendijk vnn Stellendam. Melissant, vm. Ds. Kroese. Stellendam, 's av. Ds. Hoogendijk. Goedoreede, vm. (bevestiging Kerkeraad) en 's av. Ds. de öidts. Ouddorp, vm. (bavestiging Kerkeraad) en nm. (Doopsb.) Ds. v. d. Kooij. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. db. Hiensoh van Veenendaal. Stad aan Haringvliet, vm. 's av. Ds. Esselink. Den Bommel, vm.'s av. (Cat.Zondag 1) leeskerk nm. Ds. Esselink van Stad aan 't Haringvliet. Ooltgensplaat, vm. en 's av. Ds. Dekker. Melissant, vm. nm. en 's av. leeskerk. Stellendam, vm. on 's av. Ds. Taal. Ouddorp, vm. (bevestiging Kerkeraad) nm en Woensdagavond Ds. v. Duin. OUD-GEREFORMEERDE' KERK. Ooltgensplaat, vm. nm. on 'a uv. looskerk. Dirksland, vm. nm. en 'a uv. looskerk. Molisaaul, vm. nm. 'bbv. leeskerk, en Woens dag en Donderdagavond dhr C. do Jongge van 's Hage. Horkingon, vm. nm. en 's av. leeBkerk. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, vm. Da. Róssing. EVANGELISATIE. Middulharnis, vm. en 's av. dhr. Smit v. Delft. (Voor uitvoeriger 210 moa onze Kerkbode.) DEN BOMMEL. Den verkoop der vacante zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier, zal plaats hebben op Zaterdag 31 Dec. 1910 des voorm. ten 10.30 uur. Doordat L. Geelhoed tusschentijds bedankt heeft, is in diens plaats tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk benoemd dhr. J. V. Holleman. Tot Presid. Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier, is herbenoemd dhr. Job Mijs Jz. STAD AAN 'T HARINGVLIET. In de Geref. Kerk Kerk zijn Maandag j.l. gekozen tot ouderling I. van Biert en tot diaken G. Kasteleijn. HERKINGEN. Benoemd tot boekhouder van het Diac. Armbestuur dhr. L. v. d. Velde Lz. Jr. Transport f89.897.49'/. Uniegift van N. N. te B1. Losdorp26.50 OnstwecJder-Mussel Spijk (Gron.) Hoornsterzwaag met Jubbega, Schurin- ga en Hemrik5.60 Lippenhuizen met Gorredijk (G.K 4 51 Rottevalle43. Ter Wiapel met Eijnje 4i.l3'/a Emmer Compascuüm25. 2de Exloërmsnd Gees met Oosterhesselen en Zwinderen (G.K.)10.12'/. Sleen met Noord-Sieen, Diphoorn en Urm Den Ham met Linde, Daarle, Egede en Marie (G.K.)33,58 Kampen met Brunnepe en Kamper eiland 388.35 Lemele met Lemerveld 11. Baren (G.) met Verwolde en OoJde 141.50 Lunteren318.50 Opheusden Doorn met Maarn 201.06 Heer Hugowaard met Obdam, Oter- leek en Henabroek 59.50 Medemblik 76.25 Hoek-van-Holland77.80 Papendrecbt170.— Warmond (H.K.) 33,96'/. Zevenhuizen (Z.-H.) 156. Wissekerke (N.-B.) met Geersdijk 152.05 Totaal van 676 Locale Comite's f91.847.92 Waar niets staat aangegeven is de collecte aan de huizen gehouden. De Uniecollecte is dit jaar niet gehouden te Onstwedder Mussel, Spijk (Gron.), 2de Exloër- mond, Sleen en Opheusden. Behalve de Uniecollecte is te Emmer-Compas- cuiim nog f 100 gecollecteerd voor schoolbouw, vanwege een halfstuiververeeniging. De Uniecollecte is te Sleen niet gehouden, omdat er dit jaar op eene lijst is geteekend voor f 4500, ten behoeve van een Cbr. School, te betalen, in 4 jaar. De eerste f 1125 zjjn reeds gestort. Eu nu geen juichtoon, maar een noodkreet Het is reeds 24 December en nog hebben 50 heeren correspondenten niets van zich laten hooren. 't Is treurig! Als z(j zich konden inden ken hoeveel verdriet zij ons daardoor aandoen, dan zouden zij oiiuiiddvlijk de circulaire of na der bericht aan den Secretaris, en de bijdragen aan den Penningmeester zenden en ons herhaald verzoek nog niet onbeantwoord hebben gelaten. Maar het is nog geen Oudejaarsavond! Hoop doet leven 1 R. DERKSEN, Secretaris der Unie. Redactie. Weetyerslag yan Geld- en Fonflseniaarlct. Van een beursverslag te spreken is bijna niet mogelijk. In de eerste plaats waren er tengevolge der feestdagen op de verschillende beurzen va- cantiedagen en ten tweede op de dagen, dat er beurs was, was er nagenoeg niets te doen. Een order van een ietwat grooteren omvang kon in de Amerikaansche afdeeling direct op de koersen invloed uitoefenen. Men trachtte, al naar dat de markt zich be woog, hare richting uit toevallige omstandigheden te verklaren, maar beteekenis van waarde kon o. i. hieraan niet gegeven worden. Op de Amerikaansche afdeeÜDg gelden de volgende als goede aangemerkte factoren. Ie de schikking van de gerapporteerde staking op de westelijke sporen (zooals wij reeds voor spelden), 2e de verbeterde bankstaat met gunstige

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 6