!N 1: Co., I Twee Bladen en Zondagsblad. BERICHT. r Zaterdag 24 December 1910. No. 1618. ïtten, ss, ge in, rij- 3485 gratis. Verslage» der Rijkslaudbouw- proelstatious. De wortelsuoei bij vruchtboomen. Plaatselijk SIckws. II ,d dan de vo- de arbeidstrein lierduor kon niet tijdig op zij gedwongen lierzogenvath a. Ec zal door lling gevraagd \id water. iije van den Smilde, had [ch in een pot |e verbranden, de gevolgen 19 aar werden te 'sGraveu- istig gevallen aten joDgens. het opstootje mes en stak Een jongen gewond, jongen als de *iv het politie- lark gebracht verbinden, de tegen zich te tZwitserland. jlacob Kwast", sinde Jan. of iiserland, om ltsen concerten Irschijnsel. jtricht, d.d. 17 7 min. werd snde vuurbol 22^2 gra(ien gedeelte van |g. Het licht- ermig, terwijl st benedenste, een geelroode het bolvormig van de zon den oostkant werd waarge- jrijsblauw van Vermoedelijk 3e zoo schoon L op meerdere Leums, :ocos- jkende Bedden TRA AT 7Ü. In met f 30,—. tsbed, 1 peluw, dek voor f 24, f 7o. Kapok- liten en ijzeren f 10 een deken 3187 Ier dam. istraat 8. 46. 3672 jshooft. van Voorstraat. m< INHOCSIGNOWSES Dit nummer bestaat, uit officieel «edeelle. Kostelooze Inenting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Ooltgensp aat maken hekend, dat op Woensdag, den 28e Dtc. a.s., des n.m. te 2 uren, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe ten gemeentehuize aanmelden. Ooltgensplaat, den 21 December 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Wethouder De Burgemeester. (get.) A. Hobbel. (get.) Joh. van Putten. Gevolg gevende aan het van vele zijden tot ons gerichte verzoek, hebben we het genoegen onzen lezers te berichten, dat het formaat van ons ZONDAGSBLAD met 1 Januari a.s. veranderd wordt en gebracht op 8 pagina's boek formaat. Bovendien, om meer ruimte te krijgen voor wat in dienst der waarheid kan neergeschreven wor den, zullen Predikbeurten en Ker kelijke berichten in „de Maas" in zijn geheel worden opgenomen. Natuurlijk komen er geen Ad- vertentiën in, zoodat het bewaren der afzonderlijke nummers, aan het einde van een jaar een keurig boekdeel vormt van 400 bladzijden ruim, met tal van platen. Einde 1911 hopen we een mooien prachtband, met titelblad en in houdsopgave, voor onzen lezers ver krijgbaar te stellen. Dat deze verandering veler we zouden haast zeggen aller sympathie zal hebben, betwijfelen we geen oogenblik. Redactie. Land- en Tuinbouw. De ha*del in kunstmeststoffen en voeder- artikelen is zeker heel wat reëeler gewor den, sinds de proefstations daarbij aan de landbouwers liun steun hebben verleend. Door de Openbare Controle en door in gestelde enquêtes is heel wat verbeterd en is aan vele knoeierijen de kop ingedrukt. Toch is het nog geen reine toestandtoch zijn er nog fabrikanten en handelaars, die het durven bestaan de boeren, ais ze kunnen, beet te nemen, om het maar zacht uit te drukken. De pas verschenen Ver slagen der proefstations zijn daar, om liet te bewijzen. Ter waarschuwing doen wij er een' enkelen greep uit. Herhaaldelijk werd dit jaar weer ver- yalsching met cacaodoppen, grondnoten- doppen, rijstdoppen, tarwestof, rijstvoeder- meel enz. bij lijnkoek en lijnmeel gecon stateerd. Voor het eerst werden in eenige monsters druivenpitten een waardeloos afvalprodukt in fijn vermalen toestand gevonden. Eenige monsters bleken onvol doende zuiver door de aanwezigheid van veel levende mijten. Het aantal vervalschte monsters lijnkoek was dit jaar bijzonder groot: 281 of 6.8 pCt. van het totaal aan tal ingezonden monsters, tegen 33 of 0.8 pCt in het jaar 1908. Veel monsters raapkoek en koolzaadkoek bleken geheel of gedeeltelijk uit Indisch zaad te zijn ge slagen, terwijl kunstmatige kleuring ook weer herhaaldelijk voorkwam. Alleen dan, wanneer de levering van inlandsche raap- of koolzaadkoek uitdrukkelijk is bedongen, kan, indien blijkt, dat de koek geheel of voor een groot dtel uit Indisch raapzaad is ge slagen, de zuiverheid als onvoldoende wor den aangemerkt. Enkele monsters moesten °p grond van de aanwezige groote hoe veelheden herikzaad als onvoldoende zuiver "worden gekwalificeerd. Een te hoog gehalte aan haren en schaalbestanddeeLen dij dubbel gezeefd katoenzaadmeei kwam °ok dit jaar weder meermalen voorenkele monsters waren vermengd met veel rijst- voedermeel. Sojakoek, pas hier eenigs- mns bekend, werd dit jaar reeds in groote loeveelhedeu vervoedertl en werd zeer spoedig reeds vervalscht. Ook nu weder waren onder de ingezonden monsters tar wezemelen verscheidene, die sterk vervalscht waren met rijst- of met koffiedoppen, terwijl eenige monsters ondeugdelijk bleken door g'oote hoeveelheden mijten. Een der monsters gerstemeel bestond geheel uit 'JQgemalendoppen, een ander had een dop- gelialte, dat veel te hoog was éen monster bevatte vrij veel rijstdoppen, en weer een ander naast weinig maisafval, ook boekweit en zeer weinig haver. Herhaaldelijk werd een te lioog dopgehalte van de monsters rijstvoedermeel gekonstateerd eenige mon sters bestonden zefls uitsluitend uit fijnge malen rijstdoppen. Zoo konden wij nog een heele poos voortgaan, een paar kolommen vullende, 't Zij genoeg! Moet het niet alle landbou wers aansporen om nooit anders dan ge zamenlijk aan te koopen eu dan onder behoorlijken waarborg van reëele, dat is betrouwbare bediening? Wie van de nog bestaande Openbare Controle of, beter nog, van de pas ingestelde Algemeeue Handels- voorwaarden (A. H. V.") geen gebruik maakt, och, die verdient dan ook niet beter, dan dat hij wordt bedot. Door schade en schande wordt men wijs, zegt een oud Hollandsch spreekwoord. Moge 't zoo in derdaad blijken, dat de dure lessen voor onze boeren niet zonder leering zijn geweest C. B. («LOT). De invloed van den korten wortelsnoei is dus by de proeven te Eist en te Tiel niet gunstig gebleken en heeft aan de goede verwaontiogen, welke velen er van koesterden geenszins be antwoord, Wij kunnen niet nalaten ten slotte nog te vermelden de desbetreffende proeven, genomen in den pri et'iuin te Hilversum, begon nen 't vooijaar van 1907 met 72 boompjes, be hooiende tot de variëteiten: (Juré, Gieser Wil deman, Ileuné Clairgeau, bucbesse d'Angoulex- me, Cardinal de Juiliet en Yellow Transparent. Van elke variëteit waren dus 12 boompjes aan wezig, waarvan er 6 op de gewone wijze en 6 naar de methode van StriDgfellow werden be handeld. Van al deze boompjes werden voor de behan deling de stamomvaug en bet gewicht bepaald, zoodal later kon worden geconstateerd in welke tijd zij toenamen. Hiertoe der boompjes opge nomen na 1 zomer, na 2 en J/3 na 3 zomers, telkens dus 4 boompjes vau iedere soort en wel 2, die op de gewone en 2, die op de Amerikaan- sche wijze gesnoeid waren. Het voornaamste van bet rapport kunnen wy in bet volgende samen vatten. By de Amerikaansche snoeiwijze bleek de sterftekans der boompjes veel grooter, o o k a 1 waren de boompjes in bet jaar der planting aangeslagen. Van de boompjes op de gewone wijze behandeld, ging de stamom- trek vooruit van 40.3 tot 103.6 eM., dus na 3 zomers met 157 pCt.b(j de andere, op Ameri kaansche wijze gesnoeid, was die toename: van 94.2 tot 42 cM., dat was in 3 zomers slechts 72 pCt. Waar de boompjes op de gewone wijze werden gesnoeid, nam het gewicht toe van 1983 Gram tot 7500 Gr. Het steeg dus met 5515 Gram of 279 pCt. Bij de andere steeg het gewicht van U80 Gram tot 3310 Gr., derhalve met 2130 Gram ot 180 pCt. Bij den wortelsnoei volgens de me- hode van Stringfellow waren de boomen in bet eerste jaar, tengevolge van het wortel verlies, dat ze bij de suoeiiug ondergingen, in gewicht ver minderd. Ze hadden dat verlies door den groei na 1 zomer dus niet kunnen herwinnen; na 2 zomers bedroeg de gewiobts vermeerde ring 60 pCt., na 3 zomers, zooals we zeiden, 180 pOt. Als we de geheele uitkomst van de 3-jarige proef resumeeren, dan blijkt, dat de snoeimetbo- de van Stringfellow niet als een verbetering van onzen gewonen wortelsnoei kan worden be schouwd. lo. Sterven van de boomen, naar deze metbode behandeld, meerdere exemplaren at, niet slechts in het jaar der behandeling, maar ook in de beide volgende jaren. 2o. Nemen de boomen minder toe in omvang van den stam en in gewicht. oit is vooral het geval in het eerste jaar van den groei, maar ook in de beide volgende jaren zij o de gewichtavermeerdering en de dikte toe name niet zoo groot, dat de boomen, oy> de gt- wone wijze gesnoeid, worden ingehaald. Zij biy- veu bij deze laatste steeds ver ten achter. Nu mag hieruit zoo zegt de Verslaggever o.i. niet worden afgeleid, dat de Amerik. snoeiwijze voor ons geheel nutteloos is. In bijzondere ge vallen is het wellicht mogelijk daarvan een nut tig gebruik te maken. Zoo komt het b.v. veel voor, dat van jonge boomen, nabij slooten aan geplant de wortels door ratten gedeeltelijk wor den afgeknaagd. Laat men zulke boomen staan, dan blijven zij voortdurend treuren en sterven ten slotte grootendee s af. Worden zij echter uit den grond gehaald en gesnoeid naar de String- fellowsche manier, dan kunnen zy dit hebben de proeven bewezen niet alleen blijven leven maar voor verreweg het grootste deel ook weer goed aan den groei gaan. Bij boomen, waarvan tijdens het transport of op eenige andere wijze de wortels bevro ren zijn, zou men de bedoelde snoeiwijze even eens kunnen toepassen. De kans, dat zij behou den blijven, is >n dat geval veel grooter dan wanneer de geheel of gedeeltelijk bevroren wor tels behouden blijven. C. B. Poor ëëuis en ëiof. Dood elke mug, welke gij ziet, en zorg vooral, dat deze gevaarlijke beestjes niet in uw huis overwinteren daardoor belet ge, dat de muggen plaag den volgenden zomer met vernieuwde j woede zal heerschen, en voorkomt ge ook besmetting in uw gezin, daar muggen en vliegen de overbrengsters zijn van verschil ende ziekten van den eenen tuensch op den anderen. Dr. P. H. Vos van het sanatorium te Hellen- doom noemt de stryd tegen den alcohol een onmisbaar hulpmiddel in den strijd tegen de tuberculose. In ons land sterven op 35000 lijders jaarlijks 9000 aan de tering. Statistisch onderzoek heel t geleerd, dat by mensohen, die veel aan de verleiding van den alcohol bloot staan, de sterfte aan alle ziekten veel grooter is dan bij anderen. Ook hebben zegt dr. Vos verschillende ziekten bij alcoholisten een veel ongunstiger verloop, om dat de alcohol het weerstandsver mogen verzwakt, en er is juist geen ziekte waarbij het verloop in zoo hooge mate afhankelijk is van het weerstandsvermogen,als de tuberculo- Ieder ook al heeft hij geen bakje, kan in den winter peterselie hebben, waarvan men slecbts kleine hoeveelheden noodig heeft. Men neemt eenige der dikste peterselieplanten, in verschen staat, snijdt daarvan de oudste bladeren af, en plaatst ze in een langwerpig houten bakje met goede zwarte tuinaarde op de vensterbank der keuken. Houdt men de aarde matig vochtig, dan zullen bij de vrij warme keukentemperatuur de kastbladeren uitgroeiende groote snijdt men af voor 't gebruik, de kleine spaart men. Zoo heeft men den geheelen winter peterselie. De aarden, z. g. Bergsche kookpannen, sijn wel de goedkoopste, maar niet aanbevelingswaar dig bij zure spijzen komen de schadelijke bestanddeelen in het eten, maar ook voor andere, niet-zure spijzen, dengen ze niet, want zoowel aardewerk als glazuur slijten heel gauw door de warmte van het vuur. Er komen gauw barstjes in, waarin elke spijs resten achter laat en aan gaan zetten, zoodat de pan niet meer goed schoon te maken is. IJzeren pannen zijn bestand tegen groote warmte en zijn onschadelijk voor de gezondheid, al geven ze zuren zpijzen een onaangename smaak en een donkere kleur. Dit laatste wordt voorkomen, als ze van binnen geëmailleerd zijn. De z.g. graniet-ijzeren pannen met fabrieksmerk D. B. U. zyn van deze soorten de beste, wat email en den vorm der pannen betreft. Zij breken echter, als ze vallen, omdat, het gegoten ijzer is, en het eten kookt er niet spoedig in omdat zjj vrij dik zijn. In iedere plaats moest een centrale broedin- richting zyn om hoenderkuikens kunstmatig uit te broeden. Ieder zou daar dan de eieren, om uit te broeden, kunnen brengen. Men meene niet, dat zulke hoenders niet even goed zouden zijn als de natuurlijk uitgebroeide als de kuikens maar goed verzorgd worden. Overal neemt het aantal dier inrichtingen toe. Zoo zou men spoe dig kippen kunnen hebben, die groote markt waardige eieren leggen ra.l. bruine, die overal hooger in prijs zyn, met 3/, 1 et. duurder betaald worden. Vele vrouwen en kinderen hebben te weinig te eten. omdat de man en vader te veel noodig heeft om te drinken. Het kan geen kwaad, als ieder van ons zich het volgende voor gezegd houdt: Die iels te zeggen heeft over my of't mijne. Bekijk' eerst zich zelf eu alle zaken, die [hjj noemt de zijne, Eu zijn die en hij zelf dan zonder gebreken Dan eerst staat het mooi om over mij of het [mijne los te breken. Denk om uw gezondheid! Vooral bij kil voch tig weer. Houd uw voeten droog en warmZorg daarom voor een paar dikke kousen en stevige schoenen, die geen vocht doorlaten. De juiste tijd om zich in te pakken is, wanneer men stil zit in tram of spoor, kil kantoor of slecht ver warmde kerk. Hebt ge natte voeten gekregen, trek dan zoo spoedig mogelyk andere kousen of pantoffels aan, na eerst de voeten gedroogd te hebben. Koude voeten maken een mensch knor rig en prikkelbaar. Het opdrijven der uitgaven heeft menig huis houden ten onder gebracht. De eenvoudige ver klaring: wij hebben het geld er niet toe 1 is soms meer waard dan een vermogen. Eu mannen- en vrouwenmoed zit daarin. Gezinnen, die zoo rede neeren en er naar handelen, verwezenlijken het ideaal-huisgezin. Geniet met matigheid, kruid uw maal met tevredenheid, verkwik u aan de bron der blij moedigheid en leg u met een gerust geweten ter ruste, dan hebt ge meer gedaan voor uw gezond heid, dan dokter en apotheker te zatren kunnen doen. Hoe beter het voedsel gekauwd wordt, des te beter is het geschikt voor de vertering in de spijs verteringsorganen de meerdere speekselafschei ding heeft ook tengevolge dat het zetmeel der spijzen beter wordt verteerd. Brillat-Savarin zei „Wie aan den maaltijd minder dan een half uur besteedt, is zijn eten niet waard. Verkeerd is de gewoonte van velen om hun boterham met koffie thee of melk door te spoelen, ateeds is door doktoren ook gewaarschuwd tegen het gebruik van veel water bij maaltijden't maagsap zou er te veel door verdund, de spijsvertering er door belemmerd worden. Maar nu komen de geleer den C. C. Towler en P. B. Hawk ons, op grond hunner onderzoekingen, vertellen, dat rijkelijk water drinken bij het eten ('t moet natuurlijk geen dorspoelen zijn) uitstekend is't heeft veel goeds en niets verkeerds ten gevolge, zeggen zij. Hebt ge den hik, neem dan driemaal achter elkaar slokjes koud water, of ga languit op den grond liggen met uitgestrekte armen. Druk als da hik opkomt, duim en pink vau iedere hand stevig tegen elkaar; ook kan men even drukken boven het sleutelbeen daar ligt de zenuw van het middenrif. De hik is zooals men weet niets anders dan het samentrekken van het middenrif. Laat uw kinderen niet de schil van sinaasap pelen opeten, want de kleine, zwarte puntjes aan de oppervlakte zyn schimmelplantjes, welke een vrij hevige keelaatidoeniug kunnen veroor zaken, zelfs volgens den uitsehen dokter Tscha- mer, de zoo lastige kinkhoest. Is uw woonvertrek ol kantoor vol met tabaks rook eu kunt ge geen ramen openzetten, hang dan in de kamer een natte spons op en hond ze nat; natuurlijk plaatst ge er iets onder om het druipende water op te vangen. Appelen worden het best bewaard op rekken, 90 4 95 c. M. lang eh 60 c.M. breed. In deu kelder worden 6 4 8 rekken op elkaar gestapeld elk rek geeft 4 poo'jes, welke in 4 holten van een ander rek passen. De Pomologische ver- eeniging levert ze aan de leden voor fl.— per stuk. üp den zolder bewaren gaat ook wel echter niet "op elkaar, doch in één laag, boven en onder couranipspier. Bij een te hooge tem peratuur drogen de appelen uit en worden rim pelig; bij blootstellingen aan het licht worden zij melig. OBSERVATOR. 1 il sl€? !fer§. De Gezondheidscommissie, en «ie bijzondere School. Onder dit hoofd lezen we in de „Neder lander" het volgende Op zekeren morgen komen de s:hool, een Chrisielijke school, binnen een drietal b en der Gezondsheidcommissie een medi cus, een jurist en een derde lid. Het hoofd der sch tol laat, als naar gewoonte, de heeren gaan waar ze willen. In de naar de nieuwste eischen der hygiëne ingerichte school was trouwens niets te verbergen, en rog kort te voren had de Commissie haar volle tevredenheid over het gebouw uitgedrukt. Bij zijn rondgang door de school be merkt hij echter, dat het lid medicus, in de k!a: se, een onderzoek instelt naar den toe stand van de hoofden derleerlingen. Blijkbaar werd bedoeld een onderzoek op pediculosa. Hij wendde zich toen tot genoemden medicus met het verzoek, hem mede te deelen, waarop deze zijn recht grondde om dit onderzoek in te stellen. Hij verzocht hem tever», met het onderzoek op te houden op die wijze. Hoewel twijfelend aan de be voegdheid der Commissie wilde hij nu het onderzoek niet verbiedenalleen maakte hij er bezwaar tegen, het voort te doen gaan in de klasse. De kwestie der bevoegd heid alsnog buiten bespreking latende hoe wel die betwijfelend, bood hij de heeren zijn kamer aan, ten einde daar in zijn bijzijn het onderzoek, nu in meer dan één opzicht hoofdelijk, voort te zetteD. De commissie wenschte dat niet te cjoen. Stelde zij een onderzoek in, dan zou ze het doen op hare wijze. Het onderzoek werd gestaakt, vooral toen bij de besprekingen bleek dat aan leiding tot het onderzoek gelegen was in het feit, dat op een der O. S. zéér veel gevallen van pediculosa waren geconstateerd door den schoolarts. Daar het Bestuur der school nog niet tot gebruikmaking van het instituut schoolartsen was overgegaan, kon door den schoolarts niet geconstateerd, of op de Bijz. School hetzelfde het geval was helaas in een kleinere plaats misschien nog wel strijdmiddel bij de concurrentie van 't Open baar- tegenover het Bijzonder onderwijs. Nu kwam de Gezondheidscommssie doen, wat schoolarts niet kon. Door 't hoofd der school was er op gewezen, dat het Bestuur tegen medisch advies geen bezwaar had, dat zelfs op hoogen prijs stelde. Hij kon wijzen op meerdere gevallen waarin door het Be stuur medisch advies was ingeroepen. Doch het Bestunr wenschte daarin vrij te blijven Hij merkte op, dat indien de Ge zondheidscommissie gegronde redenen meen de te hebbenom een onderzoek aan den lijve, deze zich tot het Bestuur had te wenden om verlof. Dat wecschten de heet en niet, en ze vertrokken. Noch uit de Ge zondheidswet, noch uit die op het L. O met eenig daarop betrekking hebbend K. B,, kon naar de meening van het hoofd der school het recht der Commissie worden aangetoond. De Commissie wenschte omtrent haar bevoegdheid zich te vergewissen het hoofd der school verzekerde dat ook te zullen doen. Denzelfden dag vroeg hij per gezegeld request aan den Minister, onder overlegging van een het geval omschrijvende Memorie van Toelichting een antwoord op de vraag Heeft een Gezondheidscommissie, q q, het recht kinderen eener bijzondere school aan den lijve te onderzoeken Hij wees er in zijn memorie op, dat, al was de vraag als zoodanig niet van hare aanleiding los te maken hij toch een alge meen antwoordt wenschte, vooral omdat het hier ging over de vraag, in hoeverre de bijzondere School in deze zaak vrij was. Dezer dagen kwam de beschikking van den Minister af. Ze luidt „Ik heb de eet U mede te deelen, dat naar mijne mening een Gezondheids commissie niet bevoegd is de kinderen eener niet openbare school tenzij na vooraf verkregen toestemming der ouders en van het Bestuur der school in de school aan den lijve te onder zoeken. De Minister van Binnenl. Zaken, (w. g) HEEMSKERK. Dat antwoord laat aanduideiijkheid niets te wenschen over. En de Besturen onzer bij zondere scholen hebben hierin een bewijs, dat ze niet elke ongewenschte inmenging in hun zaken hebben te gedoogeD. Natuurlijk zal bijna geen Bestuur tegen een onderzoek in speciale gevallen bezwaar hebben. Doch duidelijk is gebleken, dat zulk een onderzoek niet opgedrongan kan worden niet kan plaats hebben zonder toestemming der ouders en van het Be stuur. Krachtens 't bepaalde bij Onderwijswet (art. 4) en Gezondheidwet (art. 4,) blijft dus de bevoegdheid der Gezondheidscom missies q q. beperkt tot inspectie der g e- bouwen, en het optreden in bijzondere gevallen van besmettelijke ziekte. --tea- Mimster Talma en de Zondagsheiliging. Zooals onze lezers zich herinneren, zal er in 1913 te 's-Gravenhage eene natio nale landbouwtentoonstelling worden gehou den. Toen de bespreking van deze ten toonstelling, in verband met een subsidie» post door de Regeering, in de Tweede Kamer ter sprake kwam, drongen de heeren Polleman en Duymaer van Twist bij den Minis er er sterk op aan, om deze ten toonstelling op Zondag te doen sluiten. De Minister was daar wel persoonlijk voor, maar als Minister meende hij zijne opvatting van den Zondag niet te kunnen opleggen aan eene geheele bevolking. Wij hebben de handelwijze van dien Minister afgekeurd. Eu wie van onze antirevolutionairen zou hier niet eene afkeurende houding aannemen tegenover de handelingen van den Minister. We weten wel, dat met allerlei drogrede nen, de houding van den Minister goed gepraat worden, en dat onder voorwendsel van »zacht gematigd beleid*, men misschien den Minister ia deze zaak veeren op zijn muts kan zetten, zoolang men echter nog niet geheel xverpolitiekt is, zal men on mogelijk kunnen pleistereD, De Zondag moet worden hooggehouden. Dat is geen dag voor genot en allerlei wereldsche vermaken, doch 't is de rust dag, door God tot Zijn eer en Zijn dienst gemaakt. Daarvan is ieder Christen overtuigd, en hij tracht naar zijn overtuiging te leven. Dit nu moet ook de overtuiging zijn van eene Christelijke regeering. En in plaats van die overtuiging kracht bij te zetten, wordt door de Regeeriog die overtuiging opgeborgen, met het slappe argument, dat de Minister die opvatting niet aan een geheele bevolking kan opleggen. Wel laat de Minister zich de opvatting van den Zondagsuitgaander opleggen. MP- 't Is anders wel eigen tardig. dat Gfou- verneur-Generaal Idenburg in Indië, onder 1 eene heidensche bevolking, al het moge lijke doet, om den 'dag des Heeren te eeren, terwijl in eigen land de Minister van Landbouw in dezen weinig schijnt te reke nen met de Zondagsheiliging. Dat onze Christenmannen over deze houding dan ook niet bijzonder gesticht zijn, begrijpen we heel goed. Patrimonium durft hier eerlijk voor uit te komeD. En dat prijzen we. Dat voort durend zwijgen, dat z.g. stille getuigen wordt tenslotte ellende en bederf, Wij dwalen allen wel eens af en als men ons onze feilen toont, dan verricht men ons daarmee inderdaad een vriend schapsdaad. Weluu als zoodanig moet Minister Tal- ma dan ook de motie beschouwen, die de afdeeling Middelburg van Patrimonium heeft aangenomen. Deze motie luidt aldus »De afdeeling Middelburg van Patrimo nium, gelet op de bespreking inzake de sub- sidieering van rijkswege van de in 1913 te 's-Gravenhage te houden landbouwtentoon stelling gehoord de opmerkingen over het openstellen dier tentoonstelling op Zondag; kenni nemende van 't antwoord dienaan gaande van den Minister van Landbouw, enz.meent, dat een Christelijk Minister den eisch van Zondagsheiliging moet hoog houden spreekt haar leedwezen uit over deze houding des Ministers.* Rilver en Vechtbode. Het »vrome Handelsblad »Tegen Kuyperis thans weer de leuze der vrijzinnige pers. Geen blad kunt ge in handen nemen, of Dr. Kuyper krijgt er >van langs*. Natuurlijk zingt elk vogeltje, zooals het gebekt is. Het Handelsblad bijv. is ook thans weer quasi-vroom. De Van-Dag-tot-Dagschrijver heeft een stichtelijk artikel in een onzer christelijke bladen gelezen over II Kronieken 32 >Doch Hiskia verootmoedige zich om de verheffing zijns harten.* De liberale schrijver ziet in dit stuk >een bemoedigend teeken des tijds*. Want, zegt hij Wij kunnen er niets ander uit lezen dan dat dr. Kuyper's zelfverheffing en opzichtig groot doen o a, in de zaak Van Heeckeren, veroordeeld wordt, o >k door dr. Kuyper's getrouwen en dat ons voorspeld wordt dat de groote leider zich ten slotte verootmoedigen zak Dit ware zeker zeer gewenschi. Wat zegt ge van deze publieke toepas sing der Schriftwoorden op een bepaald persoon Wij willen wel eerlijk bekennen, dat wij liever Het Volk lezen dan zulk quasivroom in-venijnig geschrijf van het liberale If cm- delsblad Arnhemsch Dagblad). Het eene stemmetje. Bij belangrijke stemmingen wordt dik wijls met ernst betoogd, dat het op >één stem kan aankomen Pin dit terecht. Telkens blijkt de groote waarde van slechts één stem. Nog de vorige week te Heenvliet Een stemming moest plaats hebben voor een lid van den Gemeenteraad tusschen 2 liberalen, de heeren G. van der Hoek en J. Korteweer. Beide verkregen hetzelfde aantal stemmen, zijnde 89, Had een der heeren één, slechts één stem meer gehad, dan zou hij verkozen zijn ge- wees'. Nu werd volgens de wet de oudste in jaren gekozen verklaard. Men ziet dus weer, hoe het op »het eene siemmetje* kan aankomen, zegt >Dc Graaf schamper. Oorlog ui last. Daar zal wel gèèn politieke levensverze kering meer zijn, die voor nóg zoo hooge premies 't ministeriëele 't leven van den banierdrager voor Oorlog wil verzekeren. Alles léék goed te gaan En daar, ineensbarst de bom. De verhoogiug der officiers-traktementen kon in de Tw. Kamer geen meerderheid vinden. Men kon zich met de wijze, waarop deze verhooging uitgevoerd werd, niet ver eenigen. Met name, omdat niemand wist, waar dit eindigen moest en waaraan 's Lands schatkist toe zou zijD. De Minister hield vol. En zoo kwam hij ten val Wie zal ons nu uit het Leger-moeras helpen (»Onze Courant.*) Middeiharnis. In eene woning stiande op de Westdijk alhier doet zich een geval voor van Besmettelijke ziekte »Diphtheritis«. Tot Klerk aan de gasfabriek alhier is b noeind Mej. P. Nijgh van Somaielsdijk. Terwijl de timmermanskecht A. Wit vliet bezig was eenige werkzaamheden te verrichten had hij l)et ongeluk zoo ernstig in zijn hand te steken dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Stad aan 't Haringvliet. Woensdag avond werd door de Chrisielijke Zangver- eeniging >Excelsior< wederom gaderiug gehouden. ■Ml

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 3