Advertentien. J. KRUIDEK OM GEZOND TE BLIJVEN M I)0IILUI AT 1G 8T L Lokker, Pompe van Meerdervoart 4 Co., SOMMELSD1JR. J. HOLLEMAN AJz. - Zuidzijde Oen Bommel. Bultefti&mi. ENGELAND. Opzienbarende nieuschcngacht te Londen. FRANKRIJK. DENEMARKEN. BULGARIJE SPANJE. KRETA. NOORD-AMERIKA. „De Lutine 3V.B. Het maken en leggen der klecden enz. geschiet! gratis. A. v. d. Stam, Si ipstraat 9O Hotterdam. zijn verkrijgbaar bij 4215 Prijscourant wordt op aanvrage gratis toegezonden. Agenten gevraagd tegen hooge provisie. Rotterdam, Middensteiger 7a. Telefoon 4495. Gouda, Crabetbstraat 8. Telefoon 246. a Effecten, coupons, prolongatiën, Beleeningen. b Hypotheken, credieten. c Verzekeringen op alle gebied, ook tegen ziekte. Vele huisjes zijn gesloten, anderen zijn opan. Merkt ge de eitjes op in de laatste; kleine witte stipjes, anderhalve millimeter jraot, waaruit de volledige bij zal geboren worden, Volg mijn vinger. Ik wijs al de cellen, waarin eieren liggen. Ziet ge, dat de richting welke de moederbij gevolgd heeft bij het eierleggen, die is van een spiraal En luister den eersten dag staat het ei recht in de cel en, den tweeden dag ligt het schuins, den derden dag plat. Den 4en dag wordt uit het eitje een made of larve geboren, welke kringvormig aan den bodem der cel vastgeplakt zit. Hebt ge al gezien dat al die woningen door bijen worden bewaakt Hoe deze daar zitten gelijk een moedertje gebogen over 't wiegje van haar kind Die bijen voeden de maden met bijenbrood, bereid van honig en stuifmeel. En zij voeden ze met de grootste zorg van al de duizenden welke soms in de kast zijn, wordt geen enkele larve vergeten. Zoetjes aan wordt de made grooter en ongeveer den 6en dag is ze volwassen. Dan spint ze zich een tonneke, waarin zij moet gaan slapen. De voedster geven haar eten, sluiten de cel met een dekseltje van was en pollen (stuifmeel) waar de lucht kan doordringen. En de larve verandert kop, borststuk en achterlijf worden duide lijk de vleugels, de pooten en oogen zijn te bespeuren, 't Is een bij na twaalf dagen slapens. Kijk, daar bijt juist èèn celletje open. Hoe zwak lijkt ze, en hoe verwon dert kijkt ze rond. Maar daar komen de werksters om haar te strelen, te drogen, te voeclen. Al spoedig .toont ze levens- en werklust De eerste dagen houdt zij zich onledig met broed verwarmen en voeden. Na 8 dagen vliegt ze uit om buit. De verkiezingen zijn thans afgeloopen. De stand der partijen is nu als volgt Liberalen 271. Unionisten 272. Labour Partij 43. Redmondisten 74. O'Brienisten 10. De winst- en verliesrekening sluit aldus De unionisten winnen 28 en ver liezen 29 de liberalen winnen 23 en verliezen 26de Labour Partij wint 4 van de unionisten en 1 van de liberalen en verliest 3 de Redmondisten winnen 2 van de unionisten en 3 van de O'Brienisten en verliezen 2 aan de O'Brienisten. Het nieuwe parlement komt 31 Januari 1911 bijeen de plechtige opening door den koning zal echter eerst 6 Februari daaraanvolgende plaats hebben. In Whitechapel werd 17 December groote opschudding veroorzaakt. Een honderdtal politie agenten waren daar op jacht naar een aantal gewapende ban dieten, die twee politie-agenten dood schoten en drie verwondden. Het troepje roovers bestond denkeljjk uit drie man en een vrouw. De schel men hadden in Hounsdilch een leeg huis gehuurd naast den winkel van den juwelier Harris. Sinds een week of drie hielden zij de vensterblinden van hun woning dicht gesloten. De politie, die hierdoor verdenking begon te krijgen en begon op te letten, hoorde in den afgeloopen nacht, om een uur of balt twaalf, geklop en gehamer in het geheimzinnige, gesloten huis. Naar allen schijn waren de bewoners bezig, een gat in dea muur tusschen hun woning en den juwelierswinkel te breken. Drie sergeants en twee konstabels van de politie der City deden daarop een inval in het verdachte huis. De inbrekers stormden naar buiten, met hun revolver in de hand, en zes hunner schoten strekten vijf politiemannen ter aarde. Sergeant Tucker was onmiddellijk een lijk. De vier andere mannen werden naar het ziekenhuis gebracht, waar ook de konstabel Choat spoedig overleed. Allen waren ongehuwd. De City politie omsingelde nu de straat waar de moord had plaats gehad. Zij vond een groot gat in den muur, gren zende aan den met juweelen ge vulden winkel. Een groot aantal agenten bleet den ganschen ;nacht naar de ontsnapte boeven zoeken. Men onderstelt, dat zij zich in de buurt verborgen honden, en nog in het bezit zijn van amunitie. De omsingelende politie agenten heb ben thans ook revolvers en daarvan zullen ze misschien wel gebruik moeten maken ook. De boeven, waarop thans gejaagd wordt, kunnen niet ontsnappen. Zij be- hooren tot een gevaarlijke inbrekersbende. De Kamer behandelde de weder in- dienststelling der tengevolge van de staking ontslagen spoorwegbeambten. Jau ès wil dat de Kamer zal eischen weder-aanneming van alle ontslagen ohe- minots, zonder voorbehoud. De regeering stelt daarop de vertrou wenskwestie en neemt over de motie- Rabier, die aldu3 luidtDe Kamer, nota nemende van de verklaring der regeering, spreekt haar vertrouwen in de regeering uit, wat betreft het opnieuw in onderzoek nemen van de gevallen van ontslag bij de staatsspoorwegen in eeu milden geest van menachlievendhoid on welwillend heid en het aanwenden van pogingen in dienzelfden zin bij de maatschappijen. Deze motie werd met 405 tegen 90 stemmen aangenomen. Het gerechtshof veroordeelde den voor- maligen minister van Justitie, Alberti wegens het plegen van bedrog en oplich ting van de som van 8 millioen kronen tot 8 jaar tuchthuis, Bovendien word hij veroordeeld in de proceskosten, bedragen de 3000 kronen. De Sabranja behandelt de begrooting. De minister van. Financiën verklaart, dat de begrooting van 1910 zonder deficit sluit, terwijl de begrootiug van 1909 een batig saldo van 7 millioen aanwijst. De minister wees op de noodzakelijkheid om de 6 leeniug af te lossen. De fi- nancieele toestand van Bulgarije is uit stekend. Koning Alfonso van Spanje zal een bezoek brengen aan de Spaansche koloniën in Noord-Afrika. Hij vertrekt den 5ien Januari van Madrid, en zal den 6den te Malaga scheep gaaD. De Kretenser Kamer heeft geprotesteerd tegen de j uigsie nota der mogendheden, waarbij de souvereiniteit van Turkije over het eiland ten volle eikend wordt. Een dooi den Amerikaanschen miuister van Oorlog, Dickson, uitgewerkt rapport, dat in de vNew York American» gepubli ceerd is, heeft in de Vereenigd; Staten vrij wat sensatie gebaard. liet rapport wijst op bet gebrek aan munitie, de onmogelijkheid eeuer concen tratie der federale troepen en op de des organisatie van het opperbevel van het leger. Tenslotte toont Dickson aan, dat het leger numeriek te zwak en de militie onbekwaam is. Niets meer of minder. Den 19en December heeft een ver schrikkelijke ontploffing plaats gehad in het krachtstation van de »New-York- central» Het gebouw, waar de ontploffing plaats had, en dat nog in aanbouw was, vloog onmiddelijk in brand. De ramp werd veroorzaakt door een dubbele ontploffing van gas en dynamiet. Na de ontploffing vlogen stukken steen en ijzer naar alle kanten rond. Op straat werden 20 personen, waaronder verscheiden kinderen, die naar school gingen, gedood en meer dan 6*0 werden er zwaar gewond. In een naburig kinderhospitaal stortten de plafonds naar beneden en woudden eeu groot aantal kinderen. Een tramwagen werd door den luchtdruk opgebeurd en kwam terecht op een automobiel; van de menschen, die in de tram en de auto zateu, werden er 4 gedood en de overigen gewond. Het slation en de straten lagen vol stervenden en gewonden. De priesters uit de naburige kathedraal gaven op straat den stervenden de laatste sacramenten. Omtrent de oor zaak van de ramp weet men het rechte niet. Gemengd \iesiws. Twee mopperaars, die elkaar vonden Iu het Haagsche kantoor van den Iaspectenr der Directe belastingen zit een heel gezelschap bezwaarden vanwege hunnen aanslag. Onder hen twee Indischgmasten. Een moppert over de oog operatie, die hij onderging en over de 5 centen die zij hem beneden te veel hebben laten betalen. Daar wil hij den Inspecteur over spreken. De ander moppert over het zeer passende onderwerpde stijging der belastingen. En als ze hem nou weer iu de gemeente-belasting opslaan, met d'r progressie, dan gaat hij in Brussel wonen Dan mogen ze wel extra treinen naar Brussel laten loopeo, stemt de eenoogige toe. 'tKomt allemaal van die fijne scholen, zegt de ander.' D'r is blijkbaar op een goed knopje gedrukt bij den eenoogige. Juist, zegt hij, daar kunnen wij voor betalen, voor dien rommel. Hoe Christelijker hoe gemeener, d'r mot maar gauw een eind aankomen 't Heeft al lang genoeg geduurd, bevestigt nummer één Eu in Batavia, begint de eenoog weer, daar is 't tegenwoordig zoo mooi Op 'n galadiner verbeeldt je, op een galadiner, werd eerst eventjes stilte getikt, toen begonnen ze te bidden. En weer even toen 't afgeloopen was. Midden in werd er weer getikt, en ze gingen al weer met de handjes samen zitten Maar toen was 't voor een to03t De eenoog en de andere meneer heb ben er bui engewoon veel plezier over en gaan voort met den goeden ouden tijd te prijzen, toen ja van je buurman niet wist wat-ie-was, een Jood of een Roomsche of een fijne Maar tegenwoordig En ze bezegelen hun afschuw met een vloek Gelukkig komt do vijf-cents-klant gauw aan de beurtNed Op de Doorwertsche heide, In het bulletin van den Nederland- schen Nudheidkundigen Bond, vindt men een zeer belangwekkend verslag door mevrouw J. GoedkoopDe Jongh van door haar geleide opgravingen op de heide tusschen hoog en laag Wolf- heze, waar de schrijfster eenige heuvels van bijzonderen vorm ontwaarde. Zij heeft er van onderzocht en merk waardige voorwerpen daarin gevonden klokbekers, waarschijnlijk uit -j- 800 jaar voor Chrisms, steenen poistxscher- mera uit denzeifden tijd en een kope ren dolk, waaraan een houten gevest heeft gezeten, alles in een heuvel. In een andere hoogte zijn door mevrouw GoedkoopDe JoDgh gevonden nog een klokbeker, een pijlpunt enz. Mevr. GoedkoopDe Jongh spreekt van grafheuvels en niet, naar prof. Hol- werda wil, van koepelgraven omdat zij bij de afgravingen te Wolfheze geen spoor van koepel vormigen onderbouw heeft ontdekt. Zij schrijft „Het is trouwens onmogelijk, dat wan neer inderdaad een houten onderconstruc tie had bestaan, deze spoorloos verdwe nen zou zijn, terwijl wel het houten handvat van den dolk bewaard gebleven is. Er zou dan ook een instorting der bovenbedekking moeten gevolgd zijn, die den heuvel tot een vormlooze klomp had gemaakt. Ik kan me ook niet goed voorstellen, hoe Dr. Holwerda de sporen der onder- consturctie ziet in resten verbrand hout want hoe en waarom zou het hout van den onderbouw verbrand zijn De sporen houtskool, die ik overal verspreid in de heuvels gevonden heb, zijn de resten van de takken bossen, die men aanstak om het lijk te verbranden. De beste beschrijving van het opwerpen van een zandheuvel vindt men in den „Ilias", 23 r. 255 Daar staat „Daarna bakenden zij in een cirkel rondom den brandstapel den grafheuvel af en legden de steenen voor de funda menten er neer en terstond wierpen zij den grafheuvel op. Toen na den graf heuvel opgeworpen te hebben, wilden zij weder lerug gaan etc" Op eenzelfde manier zijn ook de graf heuvels op de Doorwertsche hei opge worpen dit is op de meest primitie ve en als vanzelf sprekende manier ook het kind, dat een berg zand gaat maken trekt met zijn schop een cirkel, waar binnen hij het zand gaat gooien. In landen, waar de bodem rijk aan steenen is, zullen heel natuurlijk steenen worden gebruikt ter afpaling, hetgeen man in Zuid-Üuitsc'nland heeft opge merkt. Maar ook zonder steenen zal de grondvorm bewaard blijven, door de kleur van de aarde, die afgesloten van licht en lucht een donkerder tint krijgt. De tumuli der Doorwertsche heide dienden, gelijk in den „Ilias", tot be dekking der beenderen, niet tot bijzet ting der dooden. Zij zjjn in waarheid grafheuvels, de eerste in ons land, waar men bij den klokbeker sporen van crematie vindt en bij steenen voorwerpen een dolk van koper. Daarom verdienen zij met recht bekend te worden. Het eerste Nederlandsche Motor zeeschip. De vorige week is onder ve< 1 belang stelling op het Noordzeekanaal een proef tocht gehouden met het tankstoomschip Vulcanus» door de Nederl. Scheepsbouw- Maa'schappij gebouwd voor rekening van de Koninkl. Mij. tot Expl. van Petroleum- bronnen in Nederl.-Indië. Het stoomschip, 1000 tons groot, is liet eerste Nederl. zeestoomscliip dat door de zorg van de Nederl. E'abiiek is voor zien van een Dieselmotor en dus gestookt zal worden met vloeibare brandstof. Door een vinding der Ned. fabriek is tegemoet gekomen aan het aanvankelijk bezwaar, dat de schroefas slechts in een richting draai baar kan zijn. De motor, die in de //Vul- canus» is geplaatst is een viertact Diesel motor met 6 enkelwerkende cylinders. Hij wordt gevoed door ruwe petroleum en zal het schip eene snelheid van 8V2 mijl kunnen geven. Het schip zal aanvankelijk gebezigd worden voor het vervoer van petroleum tusschen Noord- en Oostzee en later em plooi vinden in Indië Door de besparing aan machinepersoneel zal de equipage slechts uit 12 koppen behoeven te bestaan. Bij den proeftocht heeft de directeur der Koninklijke reeds te kennen gegeven dat besloten zal worden spoedig nog twee van dergelijke schepen in opdracht te ge ven benevens twee tankstoomschepen van respect. 4000 en 5000 tons eveneens voort te bewegen met motoren. Wilde ganzen. In Friesland zijn dezen winter veel mèer wilde ganzen dan andere jaren in dezen tijd, gevolg van den hoogen waterstand eu van het zachte weder, waardoor de wa teren niet met ijs zijn bedekt. Wegens het gunstige weder gedurende den broedtijd, den hoogen waterstand eu de omstandigheid dat het niet gesneeuwd heeft en er geen ijs is, zijn de ganzen veel zwaarder van stuk dan andere jaren. Voor Duitschland is naar zware ganzen veel vraag. Hot bergingssohip „Lyons" ia weer in de haven van Terschelling teruggekeerd na eeret een paar dagen op de reede te hebben geiegen. Tot nu toe is nog in 't geheel niet op het wrak van de „Lutine" gewerkt. De dubbele moord te Spaarndam. Bij een Dinsdagmiddag, door deju- stii ie uit Haarlem gehouden instruc ie, inzake den dubbelen moord te Spaarndam is niets bijzonders aan het icht gekomen. Spoorwegongeluk, Dinsdagmorgen zijn in de Riedandeu te Amsterdam bij het rangeeren, een rangeerder vau F. beide beenou algereden. De man werd naar het Burgerziekenhuis overgebrach', waar hij spoedig overleed. Brand in den studenten-sociëteit Minerva Diasd igmorge is verin redelijk door kolenbroei in den kelder der studenten sociëteit Minerva" te Leiden brand ontstaan. De vloer brandde door, en door den rook hadden de inwonenden groote moeite zich in veiligheid te brengen. De buffetjuffrouw moest langs het aangren zende postkantoor naar beneden worden gebracht. Weldra kwam op het gemaakte alarm de brandweer, die de vlammen bedwong. De verwoesting in de sociëteit is echter groot. De koffiekamer gelijkt haast een ruïne, en de waterschade is vrij groot. Verzekering dekt de schade. Diefstal van schapen. Te Heerenveen is gevankelijk binnen gebracht een jeugdig echtpaar uit Ha- valte, verdacht van diefstal van schapen ten nadeele van P. Punter, te Kallenkote. De rechter-commissaris heetc gevangen- houden gelast. Het ongelukslijntje. Men schrijft uit Heerlen aan de »L. K.// Bijna alweer een groot ongeluk! Zaterdagmorgen reed alhier de perso nentrein No. 704 af, welke alhier ver trekt om 7.16 in de richting Sittard. Uit de richting Sittard kwam echter een goe derentrein, die hier in Heerlen langs den personentrein gaat. Aan de goede oplet tendheid van het personeel is het te dan ken, dat deze personentrein niet met den goederentrein in bolsing kwam. Gelukkig kon men den personentrein doen stil staan om deu goederentrein nog juist te laten passeeren over eene zijlijn. Had men eeni ge oogenblikken later gemerkt dat de lijn niet vrij was, dan had er miss' hien nog grooler ongeluk plaats gehad dan de vo rige week. Maandagochtend vertrok de arbeidstrein weer 22 minuten te laat. Hierdoor kon den een 50-tal mijnwerkers niet tijdig op hun werk zijn, waardoor zij gedwongen waren, om maar weer van Herzogenrath te voet huisw arts te keeren. Er zal door de mijnwerkers schadeloosstelling gevraagd worden. Verbrand door kokend water. Het bijna 3-jarig zoonije van den kleermaker H. Mulder, te Srnilde, had j.l. Vrijdag het ongeluk, zich in een pot kokend water den rug te verbranden. Zondag is de kleine aan de gevolgen daarvan overleden. Een relletje. Maandagavond omstreeks 9 uur werden bij het Holl. Spoorstation te 'sGraven- hage eenige studenten lastig gevallen door een aanlal opgeschoten jongens. Een der studenten irok bij het opstootje dat tenslotte ontstond, een mes en slak daarmee in 't wilde weg. Een jongen werd daardoor vrij ernstig gewond. Zoowel de verwonde jongen ais de dader werden daarop naar hoe politie bureau aan het Huygenspark gebracht de een om zich Ie laten verbinden, de dader om proces-verbaal tegen zich te zien opmaken. De wognummers naar Zwitserland. De zangvereeniging „Jacob Kwast", van Wognum, vertrekt einde Jan. ot begin Februari naar Zwiiserland, om daar in verschillende plaalsen concerten te geven. Merkwaardig luchtverschijnsel. Men schrijft uit Maastricht, d.d. 17 Dec. aan de „Tel." Maandagmorgen 7 uur 7 min. werd in het oosten een vallende vuurbol gezien. De valhoogte van 221/2 graden boven den horizon of 1/l gedeelte van den halven uitspanseiboog. Het licht verschijnsel was cirkelvormig, terwijl een achterste segment, het benedenste, donker was. Het licht had een geelroode kleur. De grootte van het bolvormig licht bedroeg omstreeks '/4 van de zon neschijf. De lucht was bewolkt aan den oostkant waar het luchtverschijnsel werd waarge nomen, waren de wolken grijsblauw van kleur en aaneengesloten. Vermoedelijk zal dit lichtverschijnsel, de zoo schoon lichtende vallende vuurbol, op meerdere plaatsen zijn waargenomen. Levert tegen de meest concurreerende prijzen, diverse soorten LINOLEUMS, VLOERZEILEN, BOUCLÉ, GEBLOEMDE-, GESTREEPTE-, en COCOS- KLEEDEN, GEBLOEMDE- EFFEN- en GESTREEPTE KARPETTEN, WOLLEN-, en COCOSLOOPERS, PLUCHE-, en WOLLENKLEEDJES, GE KLEURDE MATTEN, GANGMATTEN, RUIGE en COCOSMATTEN, RIJ- TUIGDOEK, RIJTUIGMATTEN, VOETKUSSENS, enz. enz. 3485 en goedkoop en solied Beddengoed te koopen gaat men naar het van oud bekende Bedden magazijn De Duif« KIPSTRAAT 70 A. v. d. STAM KIPSTRAAT 70. Daar koopt men Kapokken Bedden vanaf ƒ6,50 ƒ7,50 9,tot en met 30, Veeren bedden, vanaf 20 tot 100. Reclamebed bestaande uit 2-persoonsbed, 1 peluw. 2 Kussens, 1 wollen, 1 walten en 1 Moltondeken, 2 stroomatrassen en overdek voor 24, Veeren Reclame Stellen met dekens en matrassen vanaf 28,50 tot en met ƒ70. Kapok matrassen en Springmatrassen vanaf 9,Zeegrasstellen van af 2,50. Houten en ijzeren wiegen en ledikanten vanaf ƒ2,50. Aan iederen koper van bedden boven de 10 een deken cadeaux. Aanbevelend 3787 en soliedste werktuigen, o.a Dorschmachines, Ros- en Wanmolen, Stroo- en Bietensnijders, Brekers, Bas cules, Gier- en Waterpompen (welke 300 Liter per minuut verwerken), Melk- ontroomers, Karn-UniversaI, Wasch- en Wringmachines, Mangels, le klas Heeren- en Damesrijwielen, Naaimachines (verschillende merken), Spreek machines vanaf f 10.50 en hooger, Reuzen Carbidlantaarus f2.50, Buitenban den f 1.75, Fietswielen per stel f4.50 en hooger, enz. enz. 3672 ZITDAGEN «e DIRKSLAND de® DONDERDAGS van ÏO— 1 uur in hotel Brooshooft. SOWIMEISDSJK des DONDERDAGS van 3 tot 0.30 ure, ten huize van K. Korteweg, Langeweg B no. 92. OUDE TONGE des VRIJDAGS van ÏO1 uur in café Van Dongen a. d. Voorstraat.

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 2