LNGELAND. FRANKRIJK. SPANJE. GRIEKENLAND. TURKIJE. NOORD-All ERIK A. Een nieuwe verbinding tusschen Europa en Amerika. Dliddelharnis. Met de visschsloep »Oranje Nassau* zijn door A. Witvliet Vrijdag twee postduiven meegegeven om in zee los tè laten. Niettegenstaande het stormachtige weer, kwam er Maandagmor gen om 9 uur een op het hok terug, de andere kwam niet terug en is. hij waar schijnlijk kwijt. Dell Hommel. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de jacht op klein wild met uitzondering van die op houtsnippen, in deze Provincie wordt gesloten op Za terdag 31 Dec. 1910 met zonsondergang. Ooltgenspiaat. Bij de op Maandag t9 dezer gehouden stemming wasude uit slag als volgt Dirksland. Het winterkoren staat door het zachte weder hier en omstreken, gunstig Ie velde. Zelfs het laatgezaaide, ontwikkeld zich mooi boven den grond. Stellendam. Zondagmorgen werd een melkkoe van Gebr. V. zoo ongesteld, dat hij direct moest worden afgemaakt. Voor- z-ker een schadepost. Ouddorp. Alhier worden thans door de visschers groote hoeveelheden sardijn gevangen, welke voor goeden prijs worden \e kocht. hebben we moeten werken. We hadden het er voor over. 't Gold en geldt een heilige zaakons volk meer en meer te onttrekken ook in zijn Courant-leetuur aan de vrijzinnige en schijn neutrale invloeden, om ze over te leiden in de Christelijke beademing ook daar. We hebben reden tot dank aan den He£te voor den zegen, dien Hij op ons pogen gaf. We zijn echter nog niet gereed. We zijn nog niet waar we komen moeten. We staan in een zekeren zin nog maar aan het begin. En nu hebben wij bij de stof tot dank aan den Heere, ookeeni- ge reden tot klachte over menschen. Niet dat de vrijzinnigheid tegen ons z'ch te weer stelt en elke voet gronds ons betwist. Doch hierover valt onze klachte, dat zoovelen die niet uit het vrijzinnig beginsel leven, die met ons uit het Christelijk beginsel leven, toch die Christelijke Pers actie zoo weinig steunen ja soms een haast onwelwillende houding tegenover haar aanncmeD. Dit valt hard. Men verwacht iets anders vau geestverwanten. En daarom doen wij een beroep op de Consciëntie onzer geest verwanten, dat zij ons hun steun niet onttrekken. Wie Anti-revolutionair of Christelijk-Historisch is toone dit ook in de Couranten, die hij leest en steunt. Geen huis zonder een Christelijk Dag- of Weekblad en zoo eenigzins mogelijk het vrijzinnige of neutrale Blad er uit We zijn het aan onze Christelijke actie in dezen verplicht, die een beroep op onzen steun mag doen. Ze dient onze zaak de zaak der Christelijke partijen, en zouden wij ze dan met een »help uzelf* den rug toekeeren We zijn het Vaderland verplicht. We zijn het onze kinderen en dienstbaren verplicht, die lezen en hun geest voeden met wat de Courant van week tot week of van dag tot dag brengt. Vinde dan de Christelijke Pers meer en meer steun in de Christelijke gezinnen ook waar ze als Districts- of gemeente orgaan of ook als Correspondentie- of adveitentieblad naast en tegenover het neutrale Blad een plaats zoekt te ver overen. Buitenland. De verkiezingen zijn nog niet geheel afgeloopen. Het. lijdt echter geen twijfel dat de regeering een flinke meerderheid in liet nieuwe Lagerhuis zal verkrijgen en dat men dan spoedig zal overgaan tot liet ne men van maatregelen, waardoor voorkomen woidt, dat dit Huis langer de Larerbuis- besluiten zal kunnen verwerpen. De lock-ont der ketelmakers is geëin digd de werven zijn weer opengesteld. De werklieden hebben met 13715 tegen 1290 stemmen besloten, de voorwaarden der overeenkomst aan te nemen, die on langs op een gecombineerde vergadering van werkgevers en werklieden te Edinburg vastgesteld is. Een hardnekkig gerucht meldt, dat Bri- and voornemens zou zijn, binnenkort af te treden wegens //gezondheidsredenen.» Waarheid is, dat de voorzitter van den Ministerraad, er ziekelijk en verzwakt uitziet. Maar, indien het gerecht van af treden waarheid wordt, zal deze gebeurte nis niet alleen toegeschreven dienen te worden aan den gezondheidstoestand van den premier, maar voornamelijk aan zijn onmacht om moeilijkheden van allerlei aard te overwiunen. De Kamer nam een ontwerp aan, waarbij de getalsterkte van het leger gebracht wordt op 135.000 man. Voor het dienst jaar 1911 wordt het contigent met 25.000 man verhoogd. De Kamer ging vervolgens over' tot bespreking van het //Cadenasv-wetsontwerp. Canalejas verklaart vast besloten te zijn, de betrekkingen met Rome niet weer te hervatten, alvorens het land van het hem gestelde vertrouwen zal heb ben, doen blijken, door de aanneming van de wet op de congregaties. Volgens de thans bekende einduitslagen der Giieksche Kamerverkiezingen zijn van de 3(54) afgevaardigden der nieuwgekozen //dubbelkamer» minstens 260 tol 270 als hechte steunpilaren van Venizelos, regee- ring aan te merken. Deze heeft dus bij de bijeenkomst der Kamers van revise, die op 8 Januari a s. plaats viidt, een stevige meerderheid voor haar vreedzame hervor mingsplannen, waaromtrent de Grieksche piemier in zijn belangrijke programrede- voeriug te Earissa oulangs een en ander heeft losgelaten. Er komen uit Syrië en Noord-Arabië berichten van ernstige troebelen. De Bedoeïnenstammen, die zich steeds tegen den aanleg van den spoorweg door de Hedgaa hebben verzet, doen een poging om het reeds in dienst genomen gedeelte van de lijn met geweld te vernielen. Tusschen Gered en Malan is de spoorlijn over een lengte van 63 kilometer in handen der nomaden, die overal de be- ambien vermoorden. Zeer critiek moet de toestand zijn te lierak, waar de op standelingen een belangrijk voordeel op do Turksobe troepen behaalden en zestien kanonnen namen. Het garnizoen der stad motst zich in de citadel terugtrekken, terwjjl de nomaden onder do inwoners een groot bloedbad aanrichten on do buizen uitplunderen. De Turksche regeeriug boeit bevol gogoven, allo beschikbare troepen ron dom Korak te centraliseeren en volgens de „Times" zou zij roods geslaagd zijn de stad te hernemen. Et' bestaat gegronde vrees, dat do op stand zich over goheel Yemon zal uit breiden. Carnegie, do bekende stichter van het Vredespaleis te 's Gravenbage, stelde 10 millioeu dollar aan hypotboekbrieven in banden van een commissie van beheer ders. De renten van dit kapitaal moeten besteed worden aan het bespoedigen van de afschaffing van den oorlog. De beheerders van het kapitaal kozen Root tot president. Taft stemde er io toe, eere-president te worden. De plannen dateeren reeds van 1906 en zijn het eerst opgeworpen in den Spaansuhen ministerraad. Koning Alfonso was er zeer mede ingenomen en in April 1906 deelde de Spaansche primier in den Senaat mede, dat pogingen zouden worden aangewend om hot plan tot stand te brengen, waardoor men bianen 5 dagen van Europa naar Zuid-Amerika zon kunnen komen-. De conlerentie van Al- geciras deelde de Spaansche minister van Buitenlandsche Zaken den vertegen woordigers der verschillende mogend heden mede, dat Spanje van plan was een Iberisch-Atrikaansch Amerikaan- sehen spoorweg te bouweD. In het pro tocol der conferentie werd het plan op genomen „Bedoeld wordt een spoorweg, die, uitgaande van de Noord-Marok- kaansche kust, zal loopen naar een punt aan de kust van We3t Afrika, dat het dichtst bij Brazilië ligt." De spoorweg is aldus geprojecteerd Gibraltar, TaDger, Mogador, St. Louis, Dakar, Bathurst van deze laatste havenplaats gaat dan een stoomvaartverbinding naar Pemang- buco en Bahia. Hoewel natuurlijk ook de West-Afrikaansche Westkust groote voordeelen van den nieuwen spoorweg zal trekken, is toch het hoofddenkbeeld een snelle verbinding tusschen Europa en Zuid-Amerika tot stand te brengen. Duurt het afleggen van den afstand tusschen beide werelddeelen thans onge veer 35 dagen, wanneer de nieuwe Ibero- Afro-Atnericain gereed zal zijn, kan men van Gibraltar uit, door 2 dagen in den trein en 5 dagen op de boot te zitten, Brazilië bereiken. De zeereis zal tot een der aangenaamste bovendien be boeren, daar tusschen Dakar en PemaDg- buco de Atlantische Oceaan meestal rustig en vrij van mist, ijs en sneeuw is. Over den aanleg en de exploitatie van de lijn is bij het Internationale Spoor wegcongres van Juli 1910 te Bern een memorie ingediend, waarin de plannen nader uitgewerkt zijn Do lijn zal nor male spoorwijdte hebben, zoodat de Europeesche treineD, zonder dat zij be hoeven over te laden, rechtstreeks kun nen doorrijden. Ze zullen dan met een pont over de straat van Gibraltar gezet worden. De personen-treinen zullen rjjden met een gemiddelde snelheid van 100 tot 105 K.M. per uur. Reeds terstond wordt dubbel spoor aangelegd, waardoor een snel en geregeld verkeer mogelijk wordt. Ook bestaan er plannen voor drie- en viervoudig spoor. De te ont eigenen grond kost zoo goed als niets. De afstand Gibraltar-Dakar bedraagt 2800 K.M. Men heelt uitgerekend, dat de kosten voor den totalen aanleg en de aanschaffing van materieel ongeveer 700 millioen francs bedragen. Het Spaansche comité van voorberei ding verwacht dat dit bedrag gemakke lijk zal worden bijeengebracht.De belang hebbende Staten zouden de 4 procents rente van het kapitaal garandeeren. Het eenige beletsel voor het spoedig tot stand komen van de zoo belangrijke verbinding is echter de politiek. Het is niet onwaarschijnlijk dat de groote Euro peesche mogendheden, die reeds zoolang twisten over Marokko, elkander het initialiet tot den aanleg van de nieuwe lijn niet zullen gunnen, omdat er ach terdocht zou kunnen bestaan omtrent bjjzondere plannen van een der mogend heden. Het Spaansche comité meent dan ook, dat Zwitserland, dat ten opzichte van Marokko in geen enkele verdenking staat, het initialiet zou kunnen nemen en dat bv. Bern de zetel van delbero- Afro-Americain zou kunnen worden. Fiaa^eiijk ftlleuws. Zaterdag had de zoon van T. Stapel toen hij de onvoorzichtigheid had met zijn hand tusschen de buffers vau de tram wagens te komen, het ongeluk, een zijner vingeis zoo goed als af te klemmen. De tramboot van 6,45 uur n.m. bleef Zondag de reis schuldig doordien zij bij de Hoornsche hoofden aan de grond ge varen was. Nadat men met een andere boot de passagiers had overgenomen, kwa men deze des avonds te 10,30 uur aan het station Slud na 11 't Haringvliet. Voor het eerste Candidaatsexamen in de Theologie te Kampen, slaagde Maandag j 1. onze vroegere dorpsgenoot deheer J. W. Esselink In de plaats van M. van Rossum, hoofdman van het brandpicket is benoemd J, Huizer Kzn. thans assistent. Zaterdag j.l. is alhier een Chr'sti lijUe Zangvereenigiug opgericht genaamd »Ex-.l cior*. Met het oog op de kersid'ukie zal deze week de repeiitie worden gehouden op Woensdagavond 7 uur in de Ch/. School alhier. Zie verder aanplakbord. Terwijl schipper C. J. de behulp zarae hand bood om een vaartuig de haven binnen te trekkeD, had hij het ongeluk doordat de treklijn brak zoodanig op den steenen dam neer te slaan en zich te ver wonden, dat hij zijn werk gedurende eenigen tijd niet kan verrichten. Door den Raad der Gemeente is een openbare vergadering belegd tegen Woensdag 21 Dec, 191 o, des voormiddags ten 1 o ure. Van de 348 kiezers hebben er 280 gestemd, daarvan verkregen de Heereo. P. I. Hobbel, L, 117 stemmen en A. Wagner A. R. 154 stemmen. Er waren 9 biljetten van onwaarde. L. 1. Zondag zat eene sleepboot met 2 kasten achter haar op de zandbank. Vele personen uit deze gemeente gingen per schip er heen om goaderen uit die schepen in hun schip over te laden '.s avonds kwamen de schepen vlot. Oude Tonge. Zaterdag jl. was er in den z.g.n. boezen alhier een zeehond Ie zien, welke naar men verneemt door G. S. alhier is doodgeschoten. Verleden week is alhier de laatste pulp aangevoerd, zoodat de bietencampagne nu geheel als geëindigd kan worden be schouwd. Vrijdagmorgen had de groentenventer Driessen uit Middelharnis bijna ons dorp bereikt, toen hij ongelukkigerwijze in aan raking kwam met een rijtuig, waardoor zijn beladen kar en ook hij zelf in de sloot terecht kwam. Door mede hulp van andereD, werd kar met groente weer op den kant en ten verkoop weer in orde gebracht. Na zich zelf eerst wat opgeknapt te hebben bij den landbouwer E. v. d. Doel, kon hij nu van den schrik bekomen, zijn werk aanvangen. In het gezin van A. de Ruiter komt wederom Diphteritus voor. Schipper A S. had verleden week het ongeluk om een anker met ketting te verspelen. Gemeenteraad. Verslag van het verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der Gemeente STAD AAN 'T HARINGVLIET op Maandag 12 December 1910 des voormiddags te halftien ure. Present met den Voorzitter alle leden. Na opening der vergadering door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. 1. Worden gelezen de navolgende inge komen stukken. Ie. Een schrijven van H. H. Ged. Staten, houdende toezending van liet door hun college goedgekeurd raadsbesluit tot af- en overschrijving. (Notificatie.) 2e. Bericht van den heer van Westen- brugge van Poortvliet, onder dankzegging aan den gemeenteraad dat. hij zijne benoe ming als onderwijzer aanvaardt. 3e. Declaratie van den opzichter der kaaiherstelling alhier. Na ampele bespreking wordt besloten, aan voornoemd opzichter en aan den gemeente opzichter samen 5°/0 uit te keeren van een som van f 5000. 4e. Verzoek van den gemeentereiniger om vergoeding voor het aansteken en olie leverantie van de twee nieuw geplaatste lantaarns. Wordt besloten hem hiervoor een ver goeding van f 3 toe te kennen. 5e. Eenzelfde missive betreffende een vergoeding voor het schoonmaken van zink putten van particulieren (Kennisgeving.) 6e. Missive van H. H. Ged.-Staten onder terugzending van de goedgekeurde getneen- terekeningen dienst 1909 wordt voor ken nisgeving aangenomen. 7e. Brief van H. H. Ged. Staten onder toezending der Geineenten-begrooting met verzoek enkele wijzigingen daarin to willen aanbrengen. Wordt besloten eenigzins aan liet verlangen van Ged. Staten te voldoen. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter do vergadering. FosKiüeii. NIEUWJAAR. Met het oog op den grooten toevloed van poslsiukken bij de jaarwisseling wordt het publiek verzocht, brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, als prentkaarten, visite kaartjes en circulaires, welke men bij voor keur op 1 Januari wenscht te doen bestellen, te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen, getrokken over de geheele adreszijde en die stukken reeds op 27, 28 en 29 December ter post te bezorgen. Zij kuunen dan tijdig voor de bestelling worden gereed gemaakt, blijven tot 1 Jan. op de kantoren van beslemming bewaard en worden zooveel mogelijk op dien dag in de bestellingen opgenomen. Het Postkantoor te Somnielsdijk is op 1 Januari 1911 slechts geopend van 8 tot 10 v.m., de verzending heelt echter plaats als op werkdageD, De Directeur, G. J. E. MEIJER. Visscherij. Middelharnis. Van de visscherij is te IJmuiden binnengekomen de vischsloepen «Burgemeester Mijs« st. L. Koster. f H£ »Vertiouwen«, st. C. v. d. Hoek «Paul Kruger«, st. H. Langbroek «Hendrika Adriana« st. H. Jordaan «Voorlichters:, st. J. de Koning in pakketten gemerkl. Terwijl eeu cun- ducteur tevens onbezoldigd rijksveldwach ter zich in een kist in den wagen verdekt had opgesteld en een brigadier der rijks- veldwaclit in burgerkleeding zich mede in dien trein bevond. De drie verdachte weiden te Zwolle ter beschikking van de justitie gesteld. Alle drie personen zijn hoofd vm een gezin. Brand in een goederenwagen. Op het station Roermond is een goe derenwagen met koffie, manufacturen enz. door brand ernstig beschadigd doordat een bus met bezine, die in een kist was ver pakt, lek was geworden en toeu een beamb te met eeu brandende lantaarn binnentrad vlam had gevat. De afzender had als inhoud van de kis porcelein opgegeven Vegetariërs in de gevangenis. De vegetariër en anti-militarist J. W. Smit, die wegens een artikel in den Sol daten-almanak fot drie maanden gevange uisstraf werd veroordeeld, beklaagt zich in De Vegetarische Bode, dat hem in de gevangenis vigetarisch voedsel geweigerd werd en bij zich dus tevreden moest stellen met droog roggebrood. Na herhaalde verzoekt 11, in hoogste instantie bij den Mi nister van Justitie, kreeg hij ten slotte als gunst toegestaan, dat hem drie dagen in de week, waarin geen vet door het eten gekookt werd, ziju portie uit bet water werd opgeschept en toegediend. De vegetariër en anti-militarist Smit, deelt liet geval mede in de hoop, dat de Vegetarische Bond pogingen in het werk zal stellen, dat aan vegitariërs, die onver hoopt in de gevangenis terecht mochten kom*» - SENECAj</*k, led Verkoopin gen. Op Woensdag 21 December 1910, 's ij half 2 uur, te Dirksland, aan den Ou dijk, op de hofstede van den Heer D. daa% van plin. 40 essclien en iepenbooii van 25 tot 50 cM. dik, zeer geschikt 1 werkhout. Notaris VAN DER SLUIJS. Op Donderdag 22 December 1910 namiddags ten één ure te Melissant op do;p van eene groote partij timmerhout. D waarder. GROENENDIJK. 4 Op Vrijdag 23 December 1910 des vcj middags ten tien ure te Oude Tonge aap Kaai van eene groote partij timmerh Deurwaarder GROENENDIJK. 4 Op Vrijdag 23 December 1910 des nare dags ten 1.30 ure te Ooltgensplaat aan Kaai van timmerhout. Deurwaarder GRC] NENDIJK. 4 Dinsdag 27 December, Hakhout, Boom&i en dood hout om de gemeenten Goedereede en Ouddorp. Aanvang op de Groenmaikt te Goedereede, voormiddags 8 uur. Notaris VAN SCHOUWEN. II j Re- Gemengd lieuws De brand in het Akensche Quirinus- bad. Het prachtige, aan do gemeente Aken behoorende Quirinus-bad is door den brand verwoest, bij welke ramp twee kellners om het leven kwamen, terwijl 5 hotelgasten en bedienden zware brand wonden kregen. De Duitsche bladen bevatten thans de volgende bijzonderheden aangaande het noodlotlotiige voorval. De brand brak uit tegen twaalf uur in den nacht van 12 Dec. in het kantoor dat midden in het gebouw gelijkvloers ligt. Men moet tot dusverre aannemen, dat de brand door kortsluiting is ont staan. Daar de vlammen rijkelijk voedsel vonden in de houten lambrizeeringen, konden zij zich snel door deuren en langs trappen verbreiden. De 2 verbrande kellners waren jonge lui van 16 jaar, die in den slaap door de vlammen werden verrast. Beiden zijn eerst in den rook gestikt en daarna verbrand. Het lijk van een der ongeluk- kigen vond men voor de slaapkamerdeur die hij nog had kunnen bereiken dat van den anderen in zijn bed. Een hotelgast, een Oberkellner en een huisknecht konden zich nog bijtijds langs de trap in veiligheid brengen, maar kregen toch zware brandwonden aan gezicht, handen en voeten, terwijl alle 3 min oi meer ernstig aangetast waren door rookvergiftiging. De boekhoudster van het hotel sprong uit het raam van de eerste verdieping en kreeg inwendige kneuzingen. Twee anderen vrouwen behoorende tot het hotelpersoneel, konden door de vensters gered worden, de eene met behulp van een vangzeil, de andere met een ladder. Het hotel is van bianen totaal uitge brand, terwijl de baden zelve, die aan den achterkant van het gebouw afge zonderd liggen, behouden bleven. Het Quirinus-Bad was een van de oudste hotels van Aken. Treindiefstal. Donderdagavond zijn drie spoorwegbe ambten in den trein die te 5,45 uit Utrecht naar Zwolle was vertrokken, op heeferdaad betrapt op diefs'al van geld enz., dat zij onder het rijden uit verschillende pakket ten zich toeeigenden. In overleg met de spoorwegmaatschappij had men vooraf geld fP fVaQ eens insecten 'op te ruimen, 't Weinigje schade dat zij daarbij mogelijk veroorzaken, mag tocb geen reden zijn deze noeste gravertjes vogelvrij te verklaren. En toch is dit de zuivere toestand op dit oogenblik. Wij lezen b.v.iu het //Vad.'/; Dat er alweer veel mollen in Friesland gevangen worden, kan hieruit blijken, d a t één opkoo per deze week 30.000 velletjes naarRotterdamver- zendt, vanwaar ze naar Engeland ver zonden worden. Is het geen schande en denkt men dat dit verbreken van het evenwicht in de na tuur zich niet wreken zal Gestikt. Een persoon uit de gemeente Zwam- merdam, die zich nog al eens te buiten ging aan sterken drank, werd Donderdag middag in kennelijktn staat in het arres tantenlokaal dezer gemeente opgesloten, Toen de veldwachter een uur of 5 later eens naar hem kwam kijken, lag de man dood in de cel. De geneesheer, ijlings geroepeD, consta teerde, dat de ongelukkige reeds twee uren dood was, vermoedelijk in den drank ge stikt. Het Vredespaleis. Naar de //'s H. Ot.// verneemt, zal de Keizerlijke Chineesche regeering eerstdaags aan het Vredespaleis te 's Gravenhage ten g. schenk e aanbieden twee vazen, die te zamen een waarde vertegenwoordigen van 7000 pd. Sterling. Ballon gedaald. Te Hooghalen ten zuiden van Assen is Vrijdagmiddag een met een Hollandsclie en twee Daitsche officieren kemende lucht ballon geland, die ruim twee uur te voren te Crefeld (Tuitschland) was opgestegen Na de landing, welke geschiedde na een sleepvaart van ongeveer 100 M., als gevolg van den sterken wind werd door den Holl. officiiren-lnitenant W. J, v. Hoytema uit 's Gravenhage, die bij de Uhlanen te Dus- seldorf is gedetacheerd, op de Nederland- sche bodem een dronk uitgebracht op H. M. de Koningin. Eenigen tijd later werd per trein de thuisreis aanvaard. De ballon had eene snelheid van 85,4 K.M. per uur. Tijdens een volkstelling In Zwitserland heeft op 't oogenblik een volkstelling plaats. Het //Luzerner Tageblatt vertelt nu het volgende inter mezzo: Een volksteller kwam bij teB echtpaar om het biljet toe te lichten. Toen hij daarmee gereed was vroeg hij aan de vrouw of zij nu alles begrepen had. De toegesprokene antwoordde bevestigend, maar wendde zich daarop tot haar echt-

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 2