voor de Xuidliollandsclie en Zeeuwsela e Eilanden. Woensdag 21 December 1910 25sle Jaargang N°. 1617. Antirevo lutionair Orgaan des doods renen. ïlingen I IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. %lle stiakkefa voor de itedaelie bestemd, tdverfeaatiëai eas verdere %dfiaïfiistratie franco toe te zeisden aan den t itaever mag wel een wonder heeten. De gewonde postconducteur heelt nu in 'n paar we ken reeds driemaal een treinbotsing meegemaakt. Na de ongelukken te Ker- kerade en Spaubeek begon hij met recht bang te worden, zooala hij mij ODlaDgs nog meededeelde. Het was alsof hij een voorgevoel had van het ongeluk, dat wachtte. De treinbotsing te Heerlen, is het achtste treinongeval, dat in den loop van een paar weken in Zuid-Limburg plaats grijpt. - - - M Officieel fuedeette. MOND en KLAUWZEER. Uit de Fers. Ter aaiioevelisi^. De Christelijke Pers, >-i 'as het vriendelijk la- dat was een bijzon- hebt gelijk, En toch sik gelaat wij Chris- vertoonen rekken wij aan lijk liefhadden. MARIA L sblad) in meer, nengaan naar 't oord, J e z u s' woord, e woning •ing wacht, izen Heer en Koning dood, sgepraal meer 't graf u s wedergaf omschenen, •brik, e gelooft, verdwenen, n ij onze waarschuwing. Hieronymus >or niets meer wach- met de voorgaanden loopen waar gegaan nen loopen moet. Seneca neeuwbalhoe lang- j wordt. niet al te zeer, lat zegt veel meer. n te hoog, heb ze te waad te veroorloven. oeg van school zendt, ijn boom, eer hij bla dier leeft en gevoelt elt en denkt. Linnaeus oor den godzalige een ndergang heeftvoor otegen een nacht, die t. Bolton. ïr of zwaarder kruis eten, want gelijk een uiker is om alle ver in, alzoo is een kwaad im alle vreugde en treurigheid te veran- de l' Espink der armeD door de worden en de ellende d vergeten. Venning zoet en liefelijk begint wereld noodwendig Bernardus hen niet wier koffers iaar wier zielen ledig Grkgoriüs Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad 7,50; zonder ƒ4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER ïelcfooa Intercomm. Ulo. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en *J3 maal. Dieustaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. jl {ivuuui Wijnmalen. Naar de „N. Ct." verneemt is Henri Wijnmalen als leermeester verbonden aan Verwey en Lugards vliegschool te Ede. Zijn eerste leerlingen aldaar zullen een viertal Fransche jongelui zijn. Een 100-jarige overleden. Hej. de wed G. Hiemstra-Buwalda, te Wammels, die Dinsdag j.l. haar lOOen verjaardag vierde, is Zondagnacht over deden, OPENBARE KENNISGEVING. De BURGEMEESTER, der gemeente Sommels- dijk; gelet op eene circulaire van den heer Staats raad i. b. d. Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, d.d. 9 December jl. A. No. 4320 (2e afd.), (prov. blad no. 99); Vestigt de aandacht van belanghebbenden op hetgeen die circulaire o. m. inhoudt, luidende als volgt: In verband met de omstandigheid dst bet mond- en klaiflvzeer zich in het buitenland uit breidt en met name in Duitschland een dreigend karakter aanneemt, acht de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel het van groot belang dat de veehouders met nadruk gewezen worden op het noodzakelijke van onmiddellijke aangifte van onverhoopte gevallen van mond- en klauw zeer. Het behoett geen betoog, dat bet gedurende eenigen tijd verzwijgen van een eerste ziektegeval en het dientengevolge in stand blijven van een bron van besmetting noodlottige gevolgen met zich brengen kan. Zelfs verdient bet de voorkeur, dat ook in twijfelachtige gevallen kennis gegeven worde, m niet gewacht worde, totdat meerdere zekerheid omtrent den aard der ziekte verkregen is. Sommelsdijk, 17 December 1910. De Burgemeester voornoemd, BOUMAN. L De BURGEMEESTER van Middelharnis; gelet op de omstandigheid dat bet mond- en klauw zeer zich in het buitenland uitbreidt en met name in Duitschland een dreigend karakter neemt; overwegende voorts, dat bet gedurende eepigen tijd verzwijgen van een eerste ziektegeval en bet dientengevolge in stand blijveD van een bron van besmetting nootlottige gevolgen met zich kan brengen, wijst, ingevolge eene van Hooge Regeering ontvangen aanschrijving, de veehouders met nadruk op het noodzakelijke vanonmiddelfjke aangifte van onverhoopte gevallen van mord en klauwzeer. Het verdient zelfs de voorkeur dat Ook van twijfelachtige gevallen kennis gegeven worde en niet gewacht worde totdat meerdere zekerheid omtrent den aard der ziekte verkregen is. Middelharnis, 17 December 1910. De Burgemeester, UL GO J. M1JS. jVieuw-Malthusiaiiisiiie. Uit den aard der zaak was bij Justitie ook weer aan de orde het onderwerp, dat we hierboven noemden. Een zaak van zoo groote beteekenis voor een Land en Volk kan niet on besproken blijven temeer niet, waar de Bond voor de verspreiding van inlichtingen over dat stelsel hoe langs zoo krachtiger optreedt. Het Nieuw-Malthusianisme heeft in Nederland nog geen wortel geschoten en God beware ons Vaderland, dat 't ooit ingang vinde. Want dat stelsel is in ons oog allerverderfelijkst en zulke onzedelijke zaak als de Bond propa geert moet in de Kamer niet onbe sproken blijven, omdat ze de grond slagen van ons volksleven raakt. God de Heere heeft zijn aarde geschapen om haar te vervullen met zijn lof en eere. De wereld is niet gemaakt om den mensch een gemak kelijk en genotvol leven te bereiden maar onder zorgen des levens als gevolg der zonde, nochtans Hem te erkennen als God en Koning. Was de mensch niet gevallen, dan zou de wereld met Gods Naam ver vuld zijn geweest tot in der eeuwen eeuwigheid maar de zonde trad in en legde op het menschelijk leven donkerte en duisternis. Maar nochtans, hoezeer dó vloek ook heerschte, toch ging des Heeren woord uit: Vermenigvuldig u en ver vult de aarde. Dit was dan ook de groote zonde van Babels mannen bij den torenbouw zij zouden bij elkan der blijven, rondom den toren en zij zouden de aarde niet vervullen. Toen trad God op tegen dat weerspannig geslacht, dat zijn ordinantie verachtte en hij verwarde hun spraak. Toen gingen de volken uiteen en ze moesten de aarde vervullen zij die niet had den gewild. Vervul de aarde en ver menigvuldig uEn al die millioenen die geboren zouden worden, zouden Hem lof toebrengen en zijn grootheid erkennen. Maar ziet daartegen nu 't Malthu sianisme. Hel zal 't kindertal vermin deren, om aan 't gezin beter brood te leveren want die kinderen houden de noppen, van de kleeren die kin deren zijn. een vloek een lasteen schadepost voor een gezin, alof de de Heere niet gezegd had, dat de kinderen een erfdeel des Heeren zijn en dat de zegen der moeder vooral hierin bestaat, dat zij kinderen baart alsóf niet in 't Oude Testament ver vloekt geacht werd, wier schoot niet baarde. Maar 't Malthusianisme erkent dien kinderzegen nieterkent piet den verborgen zegen, dien God in een groot gezin leggen kan en ook waarlijk legt. Dat stelsel wil niet de aarde bevolken en de geslachten vermenig vuldigen, maar zal beperken de ge zinnen. om zoogenaamd aan 't gezin s'offelijke zegeningen te kunnen aan bieden. Het stelsel is daarom verder felijk, omda: het met Gods ordinantie den spot drijft en den zegen Gods over een groot gezin ontkent. Zeker we weten wel. dat een groot gez n tobben moeten dat het heel wat zorg kost om een groot gezin fatsoen- delijk door de wereld te brengen; maar dan moet men zijn hulp niet zoeken in het ageeren tegen Gods geboden, maar in 't afhankelijk leven van God. Een groot gezin is 't dan zooveel ongelukkiger en rampzaliger dan een klein? Is de rijke met zijn een of twee kinderen dan gelukkiger dan hij, die zeven of acht kinderen heeft Neenals de armoede er is, dan is dat de band, dien God de Pleere ge bruikt om alle nooden en behoeften Hem bekend te maken- Een groot gezin is een afhankelijk gezin. Afhankelijk van Hem vooral, die nochtans in alles voorzien kan. Neen niet't Nieuw-Malthusianisme zij middel tot verlossingmaar de afhankelijkheid, die men gevoelt aan Hem, die in alles voorzien kan. Tevredenheid is de grootste schat en 't oog op Hem geslagen in be nauwde dagen. Heeft Hij ooit 't oor gesloten in den dag der benauwdheid Kiezerslijsten. 'n Mooie tijd tegenwoordig om te vergaderen. Vacatures worden vervuld in de vereenigingbedankjes ingekomen van een oud bestuurslid worden met weemoed aangehoord en met een parigheid van stemmen wordt een jonge man gekozen één van de garde, vurig van geest en getrouw in zijn politieke belijdenis. De werkzaamhe den van 't jaar worden nog eens na gegaan uit de notulende Secretaris heeft een mooi verslag klaar over den stand van zakende Penningmeetser komt met een batig slot op tafelde contributanten der Kies worden nog eens voorgelezen nog eens over nieu we leden gepraat, die aan ie werven zijnen over sprekers wordt gehan deld. Sprekers I wie zal er in de Kies een lezing houden; ja, eerst mekaar eens aan kijken; diep stilzwijgen de jonge garde wil wel maarAccoord een lezing over Groen over de Over heidstaak over den Schoolstrijd over de antirev- beginselen en haar wor steling over Sociale Verzekering over Indië; over 't Socialisme; over 't Liberalisme, over klaar is Kees! er komen vijf lezingen in dezen winter. En dan de kiezerslijstEen commis sie benoemd ad hoeexpres voor haar om te zien, wie er op-en afgeschreven moeten worden. Echt pleizierig werk zoo'n lijst nagaan! nat is de soldaten- lijst zooveel voetvolk, zooveel ruite rij, zooveel manschap, zooveel korpe raals en amerhalven luitenant. (De generaal zit in -den Haag, weet u En ten slotte: een vurig dankgebed om Goddelijke hulp en een blijden lofzang. Zij gaan van kracht tot kracht steeds voort«. Dan is 't 10 uur. Een vriendelijken groetafgeloopen Komende week naar de lezing der jonge garde Lasisd- en Taainboutf De wortelsnoei by vruchtboomen. In verschillende proefvelden en -tuinen ten onzent zijn in de laatste jaren proeven genomen met liet doel, onze gewone methode van wortelsnoei te vergelijken met de Ame- rikaansclie ripringfeliow welke in Californië, naar het schijnt, wordt toegepast. De Ame- rikaansche snoeimethode had, tengevolge van de schitterende resultaten, welke er van verhaald werden, elders en ook hier (vele brieven, welke wij ontvingen, getuig den er van) groote verwachtingen opge wekt. Geen wonder dus, dat de uitkomsten der hier genomen proeven met meer dan gewone belangstelling werden te gemoet gezien. Hieronder volgt een overzicht er van. 't Is misschien niet overbodig, mede te deelen, dat onder gewone snoei wordt verstaan het snoeien, zooals voor de vor ming der hoornen noodig is hierbij zijn dus de blijvende twijgen behoorlijk ingekort en de overtollige twijgen geheel verwijderd, evenals of de boomen nog niet verplant waren. Bij den gewonen snoei der wor tels zijn alleen beschadigde deelen ver wijderd, zooals bij de gewone behandeling geschiedt. Bij den korten snoei zijn de wortels vrijwel geheel tot op den hoofd wortel weggesneden, terwijl de hoofdwortel daar, waar hij zeer lang was, ook een weinig is ingekort. In 1907' werd nu op een kleiproefveld, in de fruitplantage van den heer C. van Lennep te Eist, het aanslaan en door groeien nagegaan van een 84-tal pereboo- men (pyramiden), waarbij o. m. werden vergeleken de uitkomsten van korten en gewonen snoei van het wortelgestel bij het planten en die van gewonen snoei en niet-snoeien van het takgestel, direct na de planting. Bij 24 stuks (2 variëteiten, van elk 12 stuks) werden bij de planting de wortels gewoon en de takken niet ge snoeid; bij 24 andere werden wortels en takken gewoon gesnoeidbij 24 de wortels kort en de takken gewoon; bij 12 de wor tels kort en de takken niet. De ontwikke ling der verschillende groepen wordt in het Rapport uitvoerig beschreven. Voor ons is van 't meeste belang de conclusiea. Dat bij gewone behandeling van het wortel gestel de kans van niet aanslaan kleiner is dan bij het kort snoeien der wortels en die kans het meest bestaat, wanneer bij korten wortelsnoei het takgestel ongesnoeid wordt gelaten; b. dat de meeste stamver- dikking voorkomt bij gewone behandeling der wortels en het daarbij direct na de planting snoeien van het takgestel. Het beste wordt daarom geacht bij de planting het wortelgestel gewoon te behandelen (dus slechts de beschadigde deelen daarvan te verwijderen) en het takgestel tevens direct te snoeien alsof geen verplanting had plaats gehad. Ook in den Ponogolischen tuin te Tiel (ook kleigrond) werden gelijke proeven ge nomen, hier bij 32 éénjarige appelverede- lingen (4 variëteiten). De aanplanting ge schiedde in 1904 en in 1908 luidden de volgende conclusiesde sterftekans is het kleinst bij gewoon snoeien der wortels het kort snoeien der wortels geeft meer gevaar van niet aanslaan en dit gevaar is het grootst, wanneer tevens de takken niet worden ingesnoeidprocentisch komt de grootste verdikking voor bij wortels gewoon en takken gewoon® gesnoeid. (Slot volgt G B. Warmwaterbehandeling. Onlangs werd in de »Frankf. Ztg.« mede gedeeld, dat warm water een uitnemend middel was gebleken tegen schadelijk ge dierte op boomen en planten. In korten tijd werden naakte bladluizen en rupsen door water van 45 graden Celsius gedood, en insecten met een hard pantser door water van 50 gr. De potplanten zette men eenvoudig in warm water, groote planten bespuite men. Het warm water heeft nog een andere goede uitwerking. Door een of andere pot plant, die in lang niet verpot is, en waar van de aarde door de wormen klonterig is geworden, met warm water, van bv. 35 gr. te begieten, totdat het water uit het afvoergat wegloopt, zal men de plant spoedig geheel zien opfleuren. Zieke palmen kan men aldus tot nieuw leven brengen. Men neme het water echter niet te warm water van 54 gr. C. en hooger vernietigt het protoplasma (oorspronkelijken inhoud der plantencellen), dat van een lagere temperatuur is bevorderlijk aan de ont wikkeling daarvan. C. B. De val. Onder dit opschrift lezen wij in De Standaard deze driestar Na den eersten uitval van het lid voor Zierikzee had Dr. Kuyper, op de meest nadrukkelijke wijze, verklaard, dat het ambtsgeheim hem verbood zich te ver dedigen, en dat, al viel men hem nog zoo fel aan, hij zijn plicht zou kennen om te zwijgen, waar spreken 'plichts verzaking zou zijn. Aan dit stellige woord hield hij zich dan ook, en liet de heeren ongestoord hun nog feller aanval voortzetten. Doch nu schiet de liberale Pers den afgevaardigde voor Zierikzee te hulp, en merkt op dat Dr. .Kuyper had moeten spreken. De val was listig genoeg opgezet. Men had gedacht, dat Dr. Kuyper er zijn zou, en had gehoopt hem dan zóó te kunnen prikkefe n, tot hij tenleste de beheersching over zichzelf verloor, en er in liep. Zijn plicht kennende, deed hij dit niet. Vandaar de teleurstelling.^ Vervelejid todh Terecht merkt de Elbwgsche Ct. op, dat het voor de vrijzinnigen toch wel ver velend moet zijn, dat de belangstelling voor Dr. Kuyper maar niet verminderen wil. En dit niettegenstaande, men haast het onmogelijke heeft gedaan om de beteekenis van dien gehaten man te verzwakken. Ondanks de ergenis der liberale bladen stond het de vorige week, toen Dr Kuyper in de Tweede Kamer zou spreken, voor de publieke tribune zwart van menschen. Sommigen betaalden zelf graag een gulden om maar een plaatsje machtig te worden. Hoe geheel anders was het toen. he den voor acht dagen, Mr. Goeman Bor- gesius, de hoofdchef der libeiale Unie partij, sprak. In de vrijzinnige pers was op diens op treden nog wel expres de aandacht ge vestigd. En het resultaat Om ruim twaalf uur, toen de liberale Omd-Minister reeds een half uur aan den gang was, waren, goed geteld, op de reserveerde tribune precies 5, zegge vijf menschen. In de loges buiten de ambtenaren niemand. En voor de plaatsen op de publieke tribune had niemand een cent betaald, men kon er nog steeds gratig toegang kvijgen. Vervelend toch (Graafschipper.) Onder dit opschrift schrijft J. D. in de Balkster Courant het volgende: *Ik worstel en kom boven*. Zoo luidt de Zeeuwsche zinspreuk, verzinnebeeld in die worstelende leeuw in het wapen, waar hij de golven ontstijgt. »Ik worstel en kom boven k Zoo mag ook de Christelijke Pers van haar actie wel zeggen. Wat een worsteling is het geweest en is het nog. Met hoe kleine kracht zijn wij den strijd begonnen en tegen hoe geweldige overmacht moest worden op getornd Bijna kon gezegd wij hadden alles tegen en de tegenpartij had alles voor. Aan de zijde der vrijzinnigheid de man nen van naam en talent en wetenschap. Aan die zijde het kapitaal, zoo groote macht ook op het gebied van de Pers. Aan die zijde de gunst der overheid en en van al het officieele in de lange jaren der Liberale overheersching. Aan die zijde de stem der publieke opime, die de opkomende actie der Christelijke Pers aanzag met een uitdrukking in het ge laat als van: »wat willen die amechtige Joden En wat aan onze zijde P Gemis van al die voorrechten. Een tegen ons zich keeren van dat al. Openbare en heime lijke tegen wei king. Moeten wij dus zeg gen aan onze zijde niets Neen toch. Ook aan onze zijde iets, en iets dat ge bleken is, opnieuw, en ook op het ge bied der Pers gelijk op elk gebied der geestelijke worsteling, iets van groote beteekenis. Aan onze zijde de onbedwing bare energie der geloofsovertui ging. Wij stonden en staan in het geloof, dat ook op het gebied der Pers het pleit voor het Christelijk beginsel in ons volksleven moet worden doorgestreden, en dat wij worstelend zonder aflaten, ook overwinnen zullen. En aanvankelijk zijn wij niet beschaamd. NeeD we zinken niet, we winnen we komen boven. Ook met onze Pers. Welk een vordering heb ben we met onze Politieke en meer ker kelijke Pers al niet mogen maken in Dag- en Weekblad voor Land, Provin cie, District en Gemeente, sedert een vijf en twintig jaar. We hebben geworsteld. We moeten het nog. Niet of slechts sober besoldigd

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1