I J drertenti'èn. Nieuwe Tonge. Bij den molenaar P. alhier heelt een varken niet minder dau 20 biggen ter wereld gebracht. Jlelissaut. Tot deelneming asn het onderzoek naar de geoefendheid van !o!e I ngen hebben zich aangemeld, P. D S'eling M. van den Bosch en H van Rossum. tBiiiideüteraad. VIsselierij. itecMazaken. Bur^eiüken stand. I VI arkt berichten. ONDERTROUWD: AREN BRABER Hz. en 42421 CORNELIA JANNETJE VAN ES H.Atl Dirksland, December 1910. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onverwachts na een kortstondig lijden onze ge liefde Echtgenoot, Zoon en Broeder in den ouderdom van 31 jaar. Wed. C. KRANSSE—Buurt. GERRIT KRANSSE. H. KRANSSE--Dk Hollander. Wed JOH. BUURT. L. BERKHOF-Kransse. A. BERKHOF. P. v. LENTE—Rranssb. C. y. LENTE. A. KRANSSE. 4238 B. KRANSSE. S. M. KRANSSE-De Vos. J. KRANSSE. J. KRANSSE—Verweij, S. KRANSSE. SOMMELSDIJK, 13Dec.'lO. ffi in de ie klasse moeten betalen f28 per flOOO loon. 2e klasse f 38 per f 10(10. en in de 3e klasse f47 per flOOO terwijl de landbouw onderlinge f 15 per f 1000 voor de land bon wera kast Als men nu ziet, dat in een nüverbeidsbedrijf b. v. een Btoomzuivelbereidiug eene premiever schuldigd is van f9. per f1000, dan schrikt men van het door de Regeering voorgestelde wetsontwerp. Dan bespreekt spreker de toestanden van de ongevallenverzekering, van de groote beslomme^ ringen die daaruit voortvloeien, al te maal reden om zalf de handen aan den ploeg te slaan. Ook bespreekt hij, dat het wenschelijk is, dat de arbeiders verzekerd zijn tegen ongevallen,ook vooral met het oog op de ontvolking ten platte lande en de trek naar de steden, waar de arbeiders wel verzekerd zijn. Dat ongevallen veel voorkomen in den land bouw blijkt hieruit, dat in Vlaanderen (welke met deze streek veel overeenkomt) in 1908 bij 8900 aangesloten landbouwers bij den Boerenbond 2200 ongevallen voorkomen en wel 17 dadelijk en 44 voor altijd ongeschikt om te werken. Ook heeft de Landbouw-Onderlinge zich in verbinding gesteld met de Maatschappij van Ge neeskunde, om te onderzoeken, hoeveel ongevallen voorkwamen in den Landbouw over het tijdvak van 1 Aug. 08 tot 31 Juli 09 van het aantal geneesheeren hebben de vraag beantwoord Ui dat onderzoek blijkt, dat in genoemd tijdvak 2803 ongevallen voorkwamenwanneer men dat getal met 4 vermenigvuldigt krijgt men 12000 ongevallen. Van die 2803 ongevallen, warer:er52 met doodelijken afloop en 1004 ernstige ongevallen In het begin van 1910 was het Lon, dat door het aantal landbouwers die bij de Onderlinge waren aangesloten zoo, dat voor 2'/, millioen gulden loon werd uitbetaald. Op 1 November was bet getal al zóó gestegen dat toen voor 10 millioen gulden werd uitbetaald Alzoo een groote vooruitgang. In het tijdvak van 1 Jan. '10 tot 1 November kwamen er bij de Onderlinge 602 ongevallen voor, daarvan stierven 9 personen en 27 waren ei- ernstig verwond. Vraagt men nu, hoe is de uitkeering, dan is het zoo: le. Krijgt men geneeskundige hulp. 2e. Tijdelijke uitkeering. Tijdelijke uitkeering krijgt men pas op den 10en dag na het ongeval. Waarom op deD lOen dagï Omdat er een massa kleine ongevallen voorkomen en dan zouden de arbeiders allicht misbruik er van maken. Duurt een ongeval langer dan 10 dagen dan wordt van den len dag af de uitkeering betaald. De tijdelijke uitkeering bedraagt 70„/°. Waarom 70„/°? Wel, als de Onderlinge 100„/° uitkeerde, zouden de arbeiders er geen belang bij hebben om aan het werk te gaan. Alzoo verschil tusschen uitkeering en loon moet er wezen. Blijkt, dat de getroffene geheel of gedeeltelijk ongeschikt blijft om te werken, dan wordt aan dien persoon eene vaste uitkeering toegekend. Ook als een getroffene overlijdt, wordt aan de weduwe eene uitkeering verleend. (Het bedrag daarvan is den verslaggever ontgaan). Uit alles blijkt, dat de kosten van de Onderlinge veel zijn, maar juist dit is het mooie, dat de landbouwers dat gezamenlijk betalen. Dan zet spreker het nut uiteen, om zich bij de Onderlinge aan te sluiten en niet bij een of an dere Maatschappij. Ook met het oog hierop, dat Minister Talma uitdrukkelijk heeft gezegd belang te stellen in de Onderlinge en dat het wetsont werp zeer zeker rekening zal houden met wat de landbouwers tot stand hebben gebracht. De spreker sluit zijn rede met deze opwekking, om zich toch aan te sluiten bij de landbouw- onderiinge. De Heer Keizer deelt nog eenige cijfers mede van de ongevallen, welke er op dit eiland hebben plaats gehad. Van de gelegenheid om inlichtingen te vragen werd nogal gebruik gemaakt, welke door den spreker en den Heer Keizer uitvoerig werden beantwoord. De Keer Donkersloot zegt den spreker dank voor zijne rede en sluit de vergadering welke door p. m. 40 personen werd bijgewoond. Oude Tonge. Tot schatters voor 's Rijks directe belastingen zijn voor deze gemeente voor het jaar 1911 aangewezen de heeren T. Schilperoord en J. Zaaijer Pz. beiden te Middelharnis. In 1911 zal in deze gemeente geen herijk der maten en gewichten plaats hebben. Verleden week zijn van de kaai alhier de laatste suikerpeeën naar hun be stemming vervoerd. Naar men verneemt moet alhier het voornemen bestaan, tot het oprichten van een maalmachine. Dirksland. Van het oude Hol is lang de Gooi een gedeelte bouwgrond asnge- kocht. De van ouds bekende smederij Kimmel aan de Voorstraat is thans over gegaan aan den Heer W. Knöps te Hellevoetsluis, welke met 1 Febr. dat bedrijf daarin hoopt voort te zetten, De diakenen der Ned. Herv. gemeen te hopen a.s. Maandag 19 Dec. langs de woningen een aanvang te maken met hun liefdeswerk lot het inzamelen van gelden, voor winterbedeeling aan de armen. Dinsdag jl. werd naar het ziekenhuis te Rotterdam overgebracht de heer C. T. hoogstwaarschijnlijk wegens bloedvergif t'ging. Zaterdag a.s. zullen de openbare stra ten en goten moeten worden ge-chuurd en gereinigd. -Gedurende de afgeloopen suikerbie ten campagne werden uit de haven vervoerd 27 milioen K, G. bieten. Bij publicatie is bekend gemaakt da' de jacht op klein wild zal worden gesloten op 31 December a s. met zonsondergang. Bij het houden van oefeningen voor he militair onderrient had C. K. het ongeluk te vallen en een pols te breken. Genees kundige hulp werd spoedig verleend. *Naar we vernemen is de Hofstede met landerijen van den heer Human ver kocht aan den heer Sieling alhier. Een tegenvaller, Mej D„ I ontving dezer dagen een keurig verpakt St, Nicolaas cadeau. Bij het openmaken van het kistje, wat natuurlijk vol hoop gebeurde, blonk haar naam in heerlijke suikerletters haar tegen. Bij het oppakken echter bleek dat de letters gesneden waren uit een Suikerpee. Het suikerde toch (Part, Corr.) Verslag van het verhandelde in de openbare vergadering van den Raad der Gemeente 00LT- GENSPLAAT, op 12 December 1910 nam. 2 uur. Voorzitter, de Burgemeester. Afwezig de Heeren Hobbel en van Nieuwen huijzen. 1 vacature. Na opening worden de notulen tbr vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd Wordt voorgelezen een schrijven van den H C. van Noordt den Raad mededeeleude het overlijden van zijnen vader J. van Noordt, in leven raadslid en Wethouder dezer gemeeut De Voorzitter deelt mede, dat het de 2e nraal in dit jaar i--, dat de Raad het verlies van een zijner leden heeft te betreuren. Hij wijst er op, dat de Heer van Noordt jaren lang lid van aen Raad was, en dat hij altijd getoond heeft de belaDgen der gemeente als de zijne te behartigen. Hij stelt voor een adres van rauwbeklag aan de familie te zenden, waartoe wordt besloten. Komt aan de orde de rekening van h tcbk- tershuia over 1910. Zij wordt in handen gesteld eener commissie bestaande uit de Heeren van Weel rn Slis, De Heer van Weel brengt verslag uit en adviseert de rekening overeenkomstig de beschei den goed te keuren au wel In Ontvang f 300. In Uitgaaf 240.42 alzoo een batig saldo van f 59.58 Waartoe wordt besloten. Worden, 11a onderscheidene gedane stemmingen, tot leden aan het stembureau voor de op Maa dag 19 December te houden stemming, gekozen de Heeren Jacobs en Slis. Wordt opgemaakt de voordracht van zetter (vacature van Noord.) Als le candidaat wordt voorgedragen de Heer J. A. van Nieuweuhuijzen en als 2e candidaat de Heer J. Jacobs Jzn. Kómt aan de orde de benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand, noodig door het overlijden van den Heer van Noordt. De Voorzitter deelt mede, dat Burgemeester en Wethouders eene aanbeveling hebben opgemaakt van 2 personen eu wel: No 1 de Heer S. de Ruiter en No 2 de Heer Job. Donkersloot. Bij le stemming blijkt, dat op den Heer de Ruiter 2 en op den Heer O. W. Hobbel ook stemmen zijn uitgebracht. Zulks had ook plaats bij de 2e vrije stemming en bij de herstemming. Zoo moest het lot beslissen, waarna de Heer de Ruiter werd benoemd. De heer Jacobs wenscht, nu de benoeming van een ambtenaar van den Burgeiijken stand aan de orde is er even op te wijzen, dat de Heer Hobbel, die de huwelijken voltrekt, daarvoor geen belooning krijgt, terwijl de beide a dere ambtenaren wel vergoeding krijgen. De Voorzitter deelt mede, dat die reg-ding door Heeren Gedeputeerde Staten wordt vastgesteld en geeft den Heer Jacobs in overweging zijn voo stel in te trekken, omdat het dan toch eeD klein bedrag zou zijn, hetwelk de Heer Hobbel zou ontvangen en het de vraag zou zijn ofGed. Staten de regeling, zooals de Heer Jacobs wenscht zouden vaststellen. Komen aan de orde de inge komen stukkeD. 1. Proces verbaal van den gemeenteontvanger van de opneming der boeken en kas. 2. eene missive van Ged. Staten, daarbij zen dende het door hen goedgekeurd besluit tot af- en overschrijving der begrooting. Deze beide stukkeu worden voor kennisgeving aangenomen. 3. een verzoek van den nachtwaker A. K. Paasse, om zijn thans bestaande salaris eenigszins te verhoogen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, om zijn salaris dat nu f 235 bedraagt met f 15 te verhoogen en alzoo te brengen op f 250, hetwelk zonder bespreking wordt aangenomen. 4. een schrijven van de Rotterdam'sche Tram weg Maatschappij, inhoudende, dat zij de ver lichting van het emplacement Ooltgenspiaat gaarne aan de gemeente zou afstaan, legen eene vergoeding van f 10 per lantaarn en per jaar. De Voorzitter wijst er op, dut de verlichiing nu treurig is, en dat daarin een goede verbetering zou gebracht worden als de gemeente het onder houd van die lantaarns op zich nam eu wat betreft de vergoeding, deelt hij mede, dat de lantaarns van de straatverlichting geen 10 per lantaarn kosten, zoodat de gemeente er geen fiuancieeie schade van heeft. De Heer van Weel is er tegen, vooral op deze gronden 1 1. Laat ieder voor zijn eigen terrein zorgen. 2. is hij bang, dat er later 3 of 4' lantaarns op het perron zouden komen. De Voorzitter zegt, dat die vrees ongegrond is, omdat, mocht de Maatschappij met dien eisch komen de gemeente dan toch daarvan nog geen schade zou hebben. De Heer van Weel blijft er tegen, dat de gemeente zich gaat mengen in de exploitatie van de lijnen der Rotterdamsche Tramweg Maat schappij en dient een voorstel om op het verzoek van de Maatschappij niet in te gaan. Bij rondvraag blijkt dat de Heeren Jacobs en Donkersloot tegen genoemd voorstel zijn, de Heer van Weel voor en de Heer Slis bracht een blanco stem uit, weshalve het voorstel verworpen zoodat de raad in beginsel besluit tot het onderhoud der lantaarns. Nu volgt nog een langdurige bespreking over de vergoeding. De Heer Slis steld voor f 15 per lantaarn en de Heer Donkersloot f 12.50. Over het voorstel van den Heer Slis staken de stemmen, zoodut de beslissing tot een volgende vergadering is aan gehouden. 5. een verzoek van de gymnastiekvereniging alhier om het speellokaal der bewaarschool des Maandagavonds aan haar af te staan tot het houden van oefeningen. Burgem. en Weth. adviseeren in te gaan op het verzoek, onder deze voorwaarden 1. dat de vergunning tot wederopzegging toe wordt verleend. 2. dat kosten van verlichting enz. voor rekening van de vereeniging komen. Zonder bespreking wordt daartoe besloten. 6. eene missive van het bestuur van den NeJerl bond van gemeente-ambtenaren ia verband mei de invoering van de borgtochtenwet met bel oog op verlaging der borgstelling van den gemeente ontvanger. De Voorzitter deelt mede dat de borgtocht nu f 3000 bedraagt, maar dat het aanmerkelijk lager kan worden, omdat als de gemeente ontvanger in kas heeft een bedrag hooger dan dat (.eucernd in zfjne instructie, bet meerdere bij de Rijkspost spaarbank gedeponeerd wordt. Maar door de kosten, die aan verandering van de borgstelling gepaard gaan, acht de ontvanger het gewenscht, het bedrag van de nu bestaande borgs tiling te handhaven. Besloten wordt genoemde Missive voor Kennis geving aan te nemen. 7. eene missieve van den Raad der gemeente Den Helder met verzoek om eene commissie t benoemen om met de commissie, docr den Raad van Den Helder benoemd, samen te werken om te trachten herziening der wet op de verboden kringen te verkrijgen. Burgem. en Weth. worden daarvoor benoemd. 8. een verz lek van Jacob Beijer om v in het z.g. Krengenveld een terrein van 40 M2. te hurer, om daarop een schuur enz. te bouwen. Burgeir, en Weth. stellen voor tot wederopzegging toe te verhuren tegen een prijs van 10,10 per M', waar toe wordt besloten. Deelt de voorzitter mede, dat Burgem. en Weth. een plan hebben gemaakt tot vergrooting van de nieuwe zaat der Sluissohe haven. Nu liggen de schepen vaak in de geut, wat voor de wa e- loozing van den polder de Galathee vaak lastig is. Mocht dit voorstel worden aangenomen, dan zouden 8 schepen aan de Sluissche haven kunnen liggen, nl. 2 in de oude en 6 in de nieuwe zaat. Dj te maken zaat zal 75 M. lang zijD, 10 M. breed en 2.75 M. diep. Ook zou er een sluisje worden aangebracht tot het diephouden der te maken zaat. De kosten worden geraamd op f1500. Met het werk zou dan in het voorjaar worden aangevan gen, De voorzitter zegt, dat hot een opoffering van de gemeente is, waarom hij er dan ook op aandringt, dat de polder de Galathee geen keur zal maken betreffende het leggen der schepen in de geul. Alle leden zijn dc meeuing toegedaan, dat het noodzakelijk is, dat eene verandering in deu nu bestaanden toestand wordt gebracht, waarom het voorstel met algemtene stemmen wordt aange nomen. De voorzitter deelt mede, dat de agenda is afge tiandeld eu hij nu voorstelt de openbare vergade riug te sluiten en in geheime ziuingover te gaan waartoe wordt besloteD. Verslag van het verhandelde inde Openbare Raadsvergadering dei- Gemeente STELLENDAM, ge houden op Dinsdag 6 Deo. j.l des nam. te 2,130 ure. Vergadering op ge worden gelezen en Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de bruikelijke wijze. Netulen onveranderd goedgekeurd. le. Ingekomen een sehiijven van het bestuur der Gezondheids Commissie gezeield re Middel iiaruis, dat in de piaats van den Heer Bijleveld gekozen is den Heer J. Vetter inspecteur Dij de R. T. M. 2e. Door H. H. Ged. Staten opgezonden de re geling betreffende haveu en kauigeldsn loopende tot 't jaar 1914 't welk was goedgevonden. 3e. Teruggezoudeu door Ged. S aten de l.e grouting over 't jaar 1911 welke eenige wijziging moest ondergaan. Verder deelt de Voorz. mede dat het b(j de onlangs verkooping van tuiuije3 van den beer R. Nieuwland hem niet gelukt is nog een paar tuintjes te veilen, daarna heeft hij nog getracht genoemde tuintjes van den heer J. Meijer over te nemen, doch dit kwam te schadelijk voor de Gemeente, zoodat het niet doorging. Maar ook de heer P. Hoilemau had bij die gelegenheid 2 tuintjes gekocht deze tuintjes liggen in de onmiddelyke nabijheid van de be graafplaats, en zoodoende zou de waarde van het stuk welke reeds van de gemeente was aanmer kelijk verhoogen. De Voorz. zegt dat hij den heer Holleman gevraagd had of hij die tuintjes over wilde geven en was er wel toe genegen, het had hem gekost met onkosten samen f 797.50eu wanneer hij nu ontving de som van f 830 zoo was hij bertid het over te geven. De heer Moerland vraagt hierop wanneer men dit er bij koopt of het stuk grond een vierkant geheel wordt. De Voorz. merkt op van ja eu Iaat tevens een kaartje zien van de plattegrond dier tuintjes waardoor het den leden duidelijk wordt dat aan koop gewenscht is. Waartoe met algemeene stem men wordt besloten uitgenomen de heer Holle man welke buiten stemming blijft. De Voorz. maakt nog bekend dat betaald is voor ontsmetting epedemische ziekte f25 en voor verzorging van krankzinnigen f 34 79. Verder een schrijven ingekomen van de Ge zondheids Commissie te Middelharnis welke te- richt dat zij onderzocht heeft 2 woningen No. 53 en No. 81 welke beiden onbewoonbaar zijn, en volgens het advies van den Voorz. waren ze niet bewoonbaar zoodat met meerderheid van stemmen hierover beBloten weidt. Verder deelt de Voorz. mede dat van de onlangs gekochte tuinen een tuintje reeds uit de huur is daarom stelt hij voor dit te verhuren, hierover wordt na eenige bespreking besloten om het publiek te verburen en wel voor den tijd van 1 jaar. Ook brengt de Voorz. ter kennis dat het vischrecht van de haven uit de huur is zoodat dit gevoegelijk tegelijk kon verhuurd worden dit laatste voor den tijd van jaar, hierover wordt eenparig besloteD. Ver volgens ingekomen een adres van de Heeren P. r0011 C. Lokker en J. Moijses een' verzoek rich tend aan den Raad aangaande het Militair onder richt. Gezien de bekendmaking dat het Militair onderricht opgeheven is, en dat nu degene die er nog aan deel willen nemen, dit genieten kunnen te Melissant in de Opent». School. jOm die reden vragen adressanten, daar de vroegere Lokaliteit ongeschikt v rklaard is, of ook niet evenals op Melissant en Ouddorp een Lokaal van de upen bare Schooi te bezigen voor dat doel, daar toch ook ongeveer 80 personen raugles krijgen waar zij dan ook ten zeersten mee ingenomen zijn, zoodat het huns inziens mogelijk is 20 jongens hierin onderricht te geven. Zoo vragen zij vrien delijk, of de Raad zich voor dit adres goedgu »- stig moge stemmen. De Burgemeester deelt mede hieromtrent, dat de Luitnaut hem gezegd heeft dat de opheffiug van het Militair onderricht niet zoozeer gelegen is in de Lokaliteit dan wel dat er te weinig deelnemers waren de Voorz. had ook een schrijven ontvangen en van de Kapitein belast met het Militair onderricht in West Zuid Holland, deze bericht, dat het cijfer der deelne mers gedaall is op 19 zoodat geen les meer mag gegeven worden docht stelt voor dat men toch het ODderricht nog kan bekomen te Meiissant. De Raad is echter ook van meening dat dit niet uit te voeren is. De Heer Holleman vraagt of de gene die naar Melissant gaan de kosten van den tram zou kunnen worden vergoed, de Voorz. wijst er op dat men dan dien avond weer Diet terug kan komen per tram. De heer Moerland ineent dat men niet naar Meiissant behoeft maar ook hier deelnemers genoeg komen, het is hier iets waarmede niet moet getalmd worden omdat het van te groot belang voor vele jongens en ouders, en dat men evenals op andere plaatsen ook de School hiervoor bezigen kan. De Burgemees ter komt nogmaals terug dat de opheffing van hot onderricht niet is gelegen in de lokaliteit maar hoofdzakelijk in te weinig deelnemers de heer van Beters, is van meening dat uit het eene bet andere is voort gevloeid n. in. dat door de minder goede lokaliteit het aantal deelnemers gedaald is. Na eenig onderlinge bespreking wordt besloten een andere lokaal te bezigen en verder te schrij ven aan genoemde Kapitein of deze met een deelname van 20 jongens het onderwijs voort wil zetten, en dat er tevens een oproepitrg zal plaats hebben op Dinsdag 13 Dec. voormid. van U'/i tot 12'/ï uur-aan allen die deel wenschen te nemen aan het Militair onderricht. Voorts nog ingekomeu een adres van de Dia conie der Geref. Kerk, om de Collecte opgehaald langs de huizen ter bestrijding van de Nieuw jaars badelary, niet wenschelijk achtte dat dit zoóals andere jaren werd uitgedeeld daar het dan vaak na Januari dan op den eersten Januaari werd rondgedeeld. Zoo stelde zij voor dat aan ieder armbestuur procentsgewijs werd gegeven nadat men armen had daar toch ieder armbe stuur zijn eigen armen het beste kaD. De heer van Seters lichte het nog eenigziDS toe en wees er tevens nog op dat hij bij een vroegere uitdee ling waarbij hij tegenwoordig was geschiede, er was n. m. gecollecteerd f 180 daarvan werd uit gedeeld op Nieuwjaar zegge f 13 verder werd er zoo af en toe iets uitgedeeld tot de maand Maart toen was van de helft nog niet uitgedeeld, en het restant dus ruim de helit verdween in de kas van 't Algemeen armbestuur, dit pleite dus uiet erg er voor om de Nieuwjaars-bedelarij te gen te gaan. Na eenige bespreking stelde de Voorz. voor le. Om de Nieuwjaar Collecte uit te deelen op den lsten Januari aan ieder per soonlijk of wel zooals het voorstel van de Dia conie der Geref. Kerk, dat men de opgehaalde gelden onder toezicht vaneen Commissie procent gewijs uit te deelen aan de drie bestaande arm besturen welke dan na een 14 dagen verslag uit brengen. Deze voorstellen worden instemming gebracht De heeren Nagtegaal Holleman en Meijer stem den voor het eerste, zoodat met 3 tegen 4 stem men het laatste voorste! aangenomen werd. Nog een schrijven ingekomen van M. Noord- hoek om de schoolbehoeften te mogen leveren. De Burgemeester had tevens een monster ge vraagd 't welk hij den heer M. Touw in handen gegeven bad om er advies over uit te brengen deze verklaarde dat bij onderzoek gebleken was dat slechts enkele voorwerpen uit zijn monster gelijk stonden met hetgeen hij nu in. gebruik had, doch in zyn geheel er niet tegen opwoog zoodat het voor de Gemeente duurder uit zou komen dan nu. De Voorz. wijst er op M. Noord- hoek geen boekhandelaar is, en zoodoende de noo- dige boeken uiet voorhanden zou hebben en dat ten slotte iedereen zou komen om schoolbehoeften te leveren. De heer Biemond wijst er op dat dit geen argument is dewijl het ieder vrij staat boe ken te leveren, wauneer het voor de Gemeente maar voordeeliger uitkomt, doch omdat dit hier niet zoo is wordt besloten niet van leverancier te veranderen, en wanneer dit het geval was zon men er toch nnar iD Jaten schrijven. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorz de vergadering. Mfdtlclharnis Van de visscherij is te IJnruirl n binnengekomen de vischsloepen oZeemeeuwtt St. J. Boogerman f 1050 An omJissements-BechtbanSi. Kamer van strafzaken. Zitting van Dinsdag 13 December, Mej. J. L. A., huisvrou-v van J. M., 33 jaar, te Herkingen, bekende op 6 Sep1 ember intj De Wachter aldaar, een klap in het gezicht te hebben gegevrn, omdat die vrouw b kiaagde's kindereu met grint gooide, en daarna haar met een stamper tegen de borst sloeg en haar dreigde. Mej. De Wachter ontkende dit laatste j wel had zij grint naar de kinderen gegooid./ Eisch ter zake van mishandeling f15 boete, subsidair dertig dagc-n hechtenis. Wegens mishandeling van een ambtenaar s tegen C. T„ 23 jaar, atbeider te Nieuwe Tonge, een gevangenisstraf van een maand g f ëischt. Op s September had hij den rijksveld wachter te Oude Tonge een klap in het gezicht gegeven, toen deze hem arresteerde wegens het verstoren van de orde bij ge legenheid van de kermia aldaar. Beklaagde elf wist er niets meer van, dewijl hij dien dag dronken was geweest. De van mishandeling beklaagde C P. 20 jaar, veldarbeider te ZuidlaDd, bekende op 10 Sept., bij gelegenheid van de ker mis aldaar, in beschonken toestand, R Vermaat aldaar tegen de grond te hebben geworpen en een paar vuistslagen tegeD het hoofd te hebben gegeveD. Dat hij J. van Rees en G. A. Kappetein op dezelfde wijze zou hebben bewerkt, ontkende be klaagde. De beide laatsten verklaarden echter, wel degelijk ouder meer door be klaagde te zijn afgeranseld, waarschijnlijk zeifs met een hard voorwerpze waren tenminste bloedend verwond geworden. De getuigen C. J. Kappetein en Klomp beaam den deze laatste verklaringen. Eisch drie maanden gevangenisstraf. Bekrachtigd werd het vonnis dezer recht bank d.d. 11 October 1.1., waarbij mej. L. B., 23 jaar, dienstbode te Dirksland wegens diefstal tot een maand gevange nisstraf veroordeeld werd. DEN BOMMEL. Geboren Adrianus Dir k. z. v. laart en Jannetje Huijzer. Mari- us Mei ü&crli en Predikbeurten op Zondag 18 Dec. a.s. NEDEliL. JIERV. KERK. Sommolsdijk, vnr. Ds. Westrilc Middelharnis, vin. on om. (Doopsb.) Ds. Bruining. Stad a. 't Haringvliet, vm. on urn. Ds. Polhuijs Den Bommel, nm. Ds. Lutoijn v. Oolgengplaat. Langstraat (Ooltgenspiaat,) vm. nm. en Woens dagavond dhr. Hack. Ooligonsplaat,, vm. 's av. en Woensdagavond Ds. Luteijn. 'udo Tonge, nm. Ds. Wea'rik v. Somme'sdijk. Nieuwe Tonge, vm. en nm. Ds. Wentink. Herkingen, vm. en nm. Ds. Addink. Dirksland, nm. Ds. Kroesse van Melissant, Melissant, vm. Ds. Kroese. Stellendam, vm. en 'sav. Ds. Hoogindijk. Goedereeth', vm. en 's av. Ds. de Uidts. Ouddorp, vm. nm. «n Woensdagavond Ds. der Kooij. GEREFORMEERDE KERK. Middelharnis, vm. en 's av. Ds. Bouma van Doorn. Stad aan Haringvliet, vm. (Collecte voor het Weeshuis te Middelharnis) 's av. (Cateoh, Zondag 4) Ds. Esselink. Den Bommel, vm en 's av. (Cat. Zondag 5t) nm. Ds.EsBelink van Stad aan 't Haringvliet Ooitgenssplaa;, vm. en 's av. Ueskerk, Melissant, vm. en nm. leeskerk. Stellendam, vm. on 's av. Da. Taal. Ouddorp, vm. e.. nm Ds. van Duin. OUD-GEREFORMEERDE KERK. Ooltgenspiaat, vm. nm. en 's av. leeskerk. Dirksland, vm. nm. en 's av. leeskerk. Melissant, vm. nm. en 's av. leeskefk Herkingen, vm. nm. en 's av. leeskerk DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, vm. en Woensdagavond Ds. Rössiug EVANGELISATIE. Middelharnis, vm. en 's av. dhr. Vroegindewei. (Voor uitvoeriger zie men onze Kerkbode.) STAD AAN 'T HARINGVLIET. In de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen als ouderling S. Kreeft eaL. van Dijk als diaken. Voor de oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk is een nagift ingekomen van ƒ50. Donderdagavond word in do Geref. Kerk alhier een rede voor de zending onder de Joden gehouden, door den heer Snurland van Rotter dam De colkate bracht hiervoor op ƒ10,22. Donderdag 22 Deo. a.s. hoopt de Jonge dochters vereeniging „Lijdja" haar 4e jaarver gadering te vieren. DEN BOMMEL. Tot Ouderling in de Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd dhr. L. Geelhoed en tot Diaken dhr. J. A. Snijders. Te beginnen met de eerstvolgende week zal, des Donderdagsavonds ten 6 ure, Ds. Emmen den kerke-lidmaten der N. H. K. in de gelegenheid stellen tot het bijwonen van lidmaten- vergadering in de Conoistoriekamer. scheegjsmtlaiïgeu. TRANSATLANTISCHE LIJNEN Het s. s. Java van Amsterdam naar Batavia vertrok 12 Dec. van Suez. Het s. s. Madura van Batavia naar Amsterdam arriveerde 13 Dec. te Marseille. Het s. s. Vondel van Amsterdam naar Batavia arriveerde 13 Dec. te Port Said en vertrok 14 Dec, van Suez, Het s.s. Koning Willem II van AraatertW naar Batavia vertrok 13 Dec. van Southampton Het s.s. Ritrdjani van Rotterdam naar Java' arriveerde 14 Deo. ran Marseille. Weeicverslag m Geld- en Fondseniartt. Wanneer men bij den huidigen toestand der beurs, de verschillende opinies hoort, staat men verbaasd over het verschil van gevoelen ten opzich'e van de oorzaken en gevolgen der jongste daling. Men staat geheel onder den indruk van hei oogenblik en redeneert vierkant •egen vroegere opvattingen in. De geschiedenis heeft geleerd, dat de beurs toestanden voorui' disconteert, hetzij de kansen goed of slecht zijn en thans wil men, dat de beurs geheel staat onder den invloed van huidigen gebeur enissen t» dP vooral met het oog op New. York. Het wil er bij ons niet in, waar de onder- vinding geleerd heeft, indien het paste in het kraam van Wallstreet, zij de oogenblikkelijke gebeurtenissen geheel weet te negeeren. In aansluiting van ons vorig beursbericht blijven wij bij de opvatting, dat de onderliggen(je oorzaak is, de komende beslissing der Interstate- Commission. Ten eorste wil men het publiek doordringen van de noodzakelijkheid, om verhooging dei vrachttarieven te krijgen en ten tweede wil men voorkomendat de eindbeslissing niet steeds uitgesteld wordt, zooals nu reeds nreer- malen liet geval was. Mocht er inderdaad waarheM zijn in de geruchten van de hangende staking op de Westelijke sporen, dan zou men hier gaan gelooven, dat werkgever en werknemer leiden groot belang bij deze staking hebben en zjen wij juist, dan verwachten wij eene schikking die afhankelijk zal gesteld worden van de komende beslissing van de Interstaatsche commissie en is dce overeenkomst bereikt dan heeft ook Wallstreet haar doel bereikt door dë jongste daling en kan verder aan de publieke opinie overgelaten worden, om de noodige drang en druk op de Interstaatsclie- Commissie uit te oefenen. En als ergens de publieke opinie wet is, dan is het in de Ver- eenigde Staten. Oliewaarden waren iets vaster van toon. De berichten zijn echter zbb tegenstrijdig, dat men niet meer weet waaraan men zich eigenlijk te houden heeft. Ons komt voor, dat wie er niet in zit, er beter uit blijft. Rubberwaarde stil maar met vasten ondertoon en verwacht men beslist betere lijden. Tabakswaarden waren met minder omzet en beweging dan eenigen tijd geleden. Beleggingsfondsen blijven gevraagd. De aan gekondigde stedelijke leeningen van Rotterdam en 's Gravenhage zullen vermoedelijk een goed onthaal hebben. Geldmarkt iels stijver in verband met de jaarwisseling. Na i Januari verwacht men beslist ruimere ge'dmarkten. Orders worden dagelijks ten beurze van Rotterdam opgenomen tot 1.30 n.m. tegen middenkoers Amsterdam, indien verlangd, daarna tot de geldende koers stegen onze be kende gunstige voorwaarden Bijzondere adviezen kunnen voortaan onze cliënteele worden verstrekt des Donderdags te Dirksland en Sommelsdijk en des Vrijdags te Oude Tonge gedurende de opgegeven uren, daarna, indien verlangd, ten huize onzer clié'n ele. Rotterdam, 17 Dec. 1910. Gouda. Commanditaire Vennoo'sehap LOKKER, POMPE v. MEERDERVOORT&Co in Effecten, Hypotheken, Assurantiën. Telephoon 4495. Middensteiger 7a, bij de Hoofdsteeg Amsterdam, 15 Dec. Ingezonden door JAC. KNOOP, Commissionair in aardappelen, AMSTERDAM. Laagste prijs Hoogste pri]i por Ilect. per Heet. Zeeuwseke Bonten 2.50 3.70 Blauwen 2.50 3.50 Spuisohe Eigenheimers 3 00 3 70 Flakkeesche 3.30 3.50 Geldersche Blauwen2.20 2.20 Bonten 0.0. Friesche Borgers 3.3.15 Blauwen2.70 3.20 Bonten 2.80 3.10 Eigenheimer Poters 2 30 2.50 Blauwe 1.60 1.80 Bonte 1.60 1.70 IJpolder ronden 0.0. Andijker Muizen 0.0.— KI. Muisjes 0.0.— Blauwen 2.70 3.— Westlandsehe ronden 0.0. Schoolmeesters. 0.0. Hillegommer zand 0.0. Beverwijker 4.40 4.60 Friesche Muizen 0 0. Drentsehe Eigenheimers, 2 50 2 70 Brielsehe 3.60 3.70 Duitsche roode 2.60 2.70 Bravos3.50 3.60 i

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 4