Advertentien. KOOPT THANS ABRIKOZEN ROZIJNEN Inmaak-Brandewijn. Hotel en Restaurant van HENNESSE Hoogstraat 126, BQTTHRDAM. C. GOISWAAKT. SOMMELSDIJK. 't Hotél DE BRUIN, Dirksïand. J. VAN GINT, Sommelsdijk. FIRMA ARMSTRONG SOMMELSDIJE. OPGERICHT 1738. bij A. van der SLÜÏJS Dz., Oudendijk Dirksïand, liuitesiSaml. ENGELAND. DUITSCI1LAND. SPANJE. OOSTENRIJK. Een ministerieele crisis in Oostenrijk. De Polenclub kan den minister-President haar steun bij de behandeling van de aan staande voorloopige begiooti g niet belo ven. Duitschers en Tsjechen staan nog op den ouden voet van oorloger viel voor von Bienerth niet veel anders te doen dan zijn ontslag in te dienen. Von Bienerth is echter een der weinige Oosten rij ksche premiers, die in vrede heengaat. Op hem is geen der partijen bijzonder gebeten wel echter op zijn ministerieele collega's voor Financiën en Handel, Bilinski en Weiskirchner. De meest voor de hand lig GRIEKENLAND. PORTUGAL. Godsdienstwaanzin Het Westerdok, een dicht bevolkte buurt in de gemeente Almelo, is, meldt de „Zw. Ct.", op "t oogenblik in rep en roer. Aldaar zija een paar gezinnen woonachtig, welke zich met do leer iu de verschillende kerken verkondigd, niet kunnende vereenigen, een secte opgericht hebben. Avond aan avond, tot zelfs midden in don nacht houden zij ten huize van zekeren L. hunne oefeningen. De gloeikousen. Zware mishandeling te Brielle. Bij een vechtpartij te Briele is Zon dagavond iemand, die nog wel as vredestichter schijnt bezig gewei st te zijn, zoo zwaar met een mes gewond, dat, hij in de Langestraat neerzonk en naar het ziekenhuis gebracht moest wo den. Was zijn toestand Zondagavond bedenke lijk, Maandag soheen er meer kans op behoud. Uit den trein gesprongen. De inbraak bij Schreuder en Baksteen te Botterdam. Verdronken. Een jeugdig messentrekker. Een honderd-jarige. Auto omgevallen. De vermiste f 5050. Boging lot moord. versed Saucijzen a 5 ct. - Fijn Krentenbrood. - Kadetjes en Fraiische MelMrooden. 3665 Aanbevelend, Het beste in de stad voor Logies. Voor Dineeren speciaal ingericht. Munt uit door lage prijzen vlugge i ette en zindelijke bediening. 3784 Let vooral op Sfoogsfraaf *26. Frijscouranlen op aanvraag gratis en franco. een goede PEEMOLEN, ERWTEN- en BOONENBREKERS, STKOO- SN IJ DER, DQRSCHMACHINES, enz. enz. 3401 —in alle soorten LANDBOUWWERKTUIGEN, VOEDER ARTIKELEN.— HULPMESTSTOFFEN, ZAAIGRANEN en LANDBOU WZADEN. bij de Groote Markt. 3309 &roole keuze in bekleed en onbe kleed Mandwerk, Serre- Meubelen, Hielen stoelen, MAtjsloeSen, Theela- tafels, PortemanteauocHei*- en Waschmandenftloementajels enz. alsmede Krenten, Sucade, Rozijnen met en zonder pit, Peren, Appelen, Pruimen, Vijgen, Bessenwijn, Bessensap, Limonade, Beschuit in blik, Koek, Biscuits, Cacao en Chocolaad, Borstelwerk, Zeemen, Sponsen, Zeep, enz. Bekende lage prijzen. Aanbevelend, A. U'AT EK M AN, Middel harnis ft rink- en Moeder bakken. Alle soorten Riolen, Buizen, Pullen, halzen van Regen- hakken en Welputten, enz. enz. In de grootste verscheidenheid en vorm Kei «mi vloeren, Sloepen in granlel en Cement. Handel in Cement. Alles onder garantie. 9RF" Vraagt prijsopgaaf 3726 Depothouder voor üuddorp en omstreken de heer PAPE; voor Stad aan 't Haringvliet en omstreken de beer- MACHIELSE. Vraagt voor de INMAAK de beroemde Verkrijgbaar in Miïens gebruikt, altijd f/ebruiken. Van in de eerste plaats aan de stikstofgift van dien niet worden toegeschreven. Hierdoor wordt de nieuwere beschouwing, oa. door Prof. Falke te Leipzig verdedigd, gesteund, dat naast de kaliphospliaatbcmesting op weiden ook de stikstofbemesting in be schouwing komt. In dc 3 proefjaren bereikte men door de 2-jarige bemesting met kainiet en Thomas- meel te zamen met de nawerking van het 3e jaar, én do stalmestgift de volgende netto-opbrengsten, welke voor zich zelf spreken 1. Thomasmeel alleen 104: francs. 2. met 800 K.G. kainiet 229.50 3. Thomasmeel met 1200 K.G. kainiet 391.4,0 4. Thomasmeel met 1600 K.G. kainiet 577 5. Thomasmeel met 2000 K.G. kainiet 681 6. Thomasmeel met 2400 K.G. kainiet. 782,60 Meer proeven in deze richting, ook ten onzent, zijn wenschclijk en kunnen den landbouwer tot groot voordeel zijn. C.B. Uit hot Zuiden van Europa blijven nog steeds berichten komen van ruw weer en hoog water. Zuid Frankrijk, Italië, Spanje en Portugal hebben alle te lijden van overstroomingen en verwoestingen, door den buitengemeen zwaren regenval aangericht. Rondom Sevilla is het laad veranderd in een groot meer; de Gua dalquivir lijkt wel een breede, voedende bergstroom. In het open void bij Gaceres, Vilaseca, Malaga en Aranjuez staan ver schillende treinen stop, die niet verder kunnen rijden, omdat de ballast van de lijn is weggespoeld. De stoombootdienst tusschen de Balearen en den vasten wal is gestaakt. Het aantal slachtoffers is vrij aanzienlijk. In de Po-vlakte in het noorden van Italië, is de toestand eveneens alles be halve gunstig. Het water van de Mincio bedreigt Mantua; de Italiaansche meren dreigen over te loopen. Te Pavia, dat ligt bij de samenvloeiing van Ticino en Po, wordt voor de overstrooming der stad gevreesd. De Po is op talrijke plaat sen buiten hare oevers getreden. In Frankrijk, waar de Loire weer begon te vallen, is door de stortregens der laatste dagen het water weer gestegen. Ook de Rhone stijgt weer en aan haar monding strekt zich nog steeds een groote water vlakte uit. De mijnwerkers in Wales hebben blijk baar harde rohedels, sterker dan de wa penstokken der politiemannen, die tijdens de staking de orde moeten bewaren. De chef der politie van Glamorgan namelijk heeft 300 nieuwe politiestokken aange vraagd, omdat die van zijn mannen bij het chargeeren op de stakers gebroken waren. In den Rijksdag ging het er iu den namiddag van 13 December zeer rumoerig toe. De 'rijkskanselier zeide namelijk, dat het er niet op aankomt of de beschul digden in de Moabiter-affaire veroordeeld of vrijgesproken worden de moreele mede plichtigheid der sociaal-democratie aan de onlusten in Moabit staat immers vast. Op deze woorden volgde een onbe schrijflijk lawaai. De sociaal democraat Kuhnert roept: »Gij hebt gelogenDe voorzitter roept daarop Kuhnert tot de orde. De sociaal democraten interrum- peeren voortdurend. De socialist Zubell roept: „Wat 'n onbeschaamdheid!" en wordt tot de orde geroepen. De rijks kanselier zet intusschen zijn rede voort en zegt: Over deze moreele medeplich tigheid moge de publieke opinie oordeeleD, die dit ook reeds deed. Haar oordeel is zoo vast en onomwonden, dat het noch door dialectische manoeuvres, noch door de interruptie, die gij mij zooeven naar het hoofd wierp, gewijzigd kan worden. Na deze woorden weer groot lawaai. Ledebour roept: „Volkomen onbewezen beweringen, schaamteloosheid!" De voor zitter roept Ledebour tot de orde. Het tnmult duurt voort, terwijl de burgerlijke partijen, die bij de laatste woorden van den rijkskanselier applaudiseerden, weer met hun toejuichingen beginnen. In Barcelor a staken 1500 kolendragers, bij wijze van protest tegen het gebruik van elevatoren bjj het ontladen van sche pen. Juist was de staking onder de metaal arbeiders, die 3 maanden geduurd heeft en waarbij de stakers niets gewonnen hebben, opgeheven, toen deze staking weer uitbrak. gende oplossing der crisis zal nu wellicht zijn een cabinet d'affaires. De nieuwe verkiezingen voor de Griek- sche Nationale Vergadering, die over het algemeen kalm verloopen zijn, hebben de partijen van 'l'heotokis en Rallys zeer ver zwakt en zijn ge'ijk te stellen met een door dc kiezers betuigde instemming met het program van Venizelos. De regeerings- partij heelt bijna doorloopeud over de ge- heele linie gezegevierd. Zoo won de regee ring in Attika een meerderheid van ongeveer 5000 stemmen op de candidaten der andere paitijen. Uit Thessalië waren nog geen juiste uitslagen bekend, maar het schijnt, dat de Venizslos-partij daar het allerzwakst staat en met een sterke minderheid bij dc partij der Agrariërs zal achterblijven. De voldoening over den afloop der verkiezingen, die de regeering op een hechten grondslag vestigen, is groot en algemeen. Een verblijdend verschijnsel 1 Uit ver scheidene kenteekenen blijkt, dat de toe stand in Portugal langzamerhand beter wordt. Het uitvoerend comité van de republikeinsche partij beeft gisteren weder om een zittiug gehouden. De sprekers keurden de politiek der voorloopige re geering goed en verklaarden, het volste vertrouwen iu haar te stellen, terwijl zij haar aanspoorden in de ingeslagen richting voort te gaan. Deze motie van vertrouwen heeft in het land een uitstekende indruk gemaakt, daar zij bewijst, dat de regeeriug bouwen kan op de republikeinsche partij. De minister van Financiën verklaarde iu de Kamer, dat het land in staat is, aan al zijn financieels verplichtingen te voldoen hetgeen natuurlijk ook do openbare meening gunstig stemt voor het huidig bewind. NOORD AMERIKA. De vereeniging van spoorweg-macbinis- ten, heeft aan den Bond van spoorwegdi recteuren sen ultimatum gezonden, waarbij verklaard wordt, dat de machinisten, met z j g :ed als algemeeue stemmen besloten hebben ie stakeD, tenzij hun loonen met 17 °/0 verhoogd worden. Men verwacht echter dat nog verdere besprekingen plaats zullen hebben voor tot staking overgegaan wordt, In San Francisco heeft voor de eerste maal een vrouwelijke jury uitspraak gedaan in een rechtzaak. Een gescheiden vrouw eischte van haar voormaligen man het kind op, dat de rechtbank hem bij de schei - ding had toegewezen. Op verzoek van de moeder werd de zaak weer aanhangig ge maakt en de rechter riep 12 "goede en getrouwe vrouwen» op, om als jury te fungeeren. Na een beraadslaging, die niet langer dan 20 minuten duurde, besliste de vrouwelijke jury dat een man totaal ongeschikt was om kinderen op te Voeden en wees het. kind aan de moeder toe. ^einen^d lleuws Dezer dagen werden de buren verrast met de officieelo aanzegging, dat de echtgenoote van L., een gozonde en flinke 37-jarige vrouw, moeder van 6 kinderen, op den len Kerstdag zou sterven. Dit was aan een der „zusters" „geopen baard". L, en zijn vrouw gelooven vast aan deze openbaring. Hun vertrouwen in de bovennatuurlijke berichten is niet te schokken. Zij zijn zoo vast overtuigd, dat reeds alles in orde gebracht is voor de lijkafneming enz. Zelfs de rouwkleeren voor de kinderen .worden in gereedheid gebracht. Daar de politie en de wederzij dsche familie een herhaling van de Appeltern- sche geschiedenis vreezen, wordt een oog in het zeil gehouden, ofschoon alle dwepers beweren, dat er van geweld geen sprake is, doch dat de vrouw haar natuurlijken dood zal sterven. Men verneemt nog, dat een der „broe ders" dezer dagen in een boom klom, en daarin, zoo hoog mogelijk gezeten riep: „Heere, ik kan niet dichter bij U komen Ook brengt men het niet-deelnomen van de kinderen van een der „broeders" aan een j.l. Maandagmiddag op de open bare scholen gehouden St. Nieolaasfeest in verband met de denkbeelden van deze „sekte". Namiddagstraat gedoe in 't Westeinde te 's-Hage. Bedrijvige winkeldrukte overal. Voor een winkel, een „manusje-van- alles" in 't klein, staat een man in stomme aandacht naar al die verscheidenheid te turen. Een groote bonte halsdoek, een reuzen- karrebies in de hand, een platte zijden op 't hoofd, een groote parapluie onder den arm en zooveel andere herkennings teekenen moer duiden op een boertje van buiten, iu stad om inkoopen Ie doon. Zijn neus rood van koude, wijst hij voortdurend naar eon bord, waarop in groote letters: „Gloeikousjes, vijfiien cent." De boer alleen warm wordend van dat, heertijko idee gloeikousen, waar hij nog nooit van gehoord heefi, stapt, ten slotte stoutmoedig den winkel binnen, en in'één adem tegen de juff ouw „Ikke heb daor 'ezien, juffer, dat ellui daor gloeikousen voor veuftien centen verkoopt en nou kom ik vragen of ik die ook tffe zien mag, je beid die in den winterlied zoo hart neudig." De juffrouw laat eenige kou*jes_ zien. Doch de boer iu stomme verbazirg en min of meer geërgerd „Nou maar juffer, as je denkt dat ik zulke kleine veu'en heit, dan ben je abuis. Die sokjes bennen krek passend voor onzen kleinen Gerrii (Ned.) Zondagavond, tegen middernacht, werd aan het hoofdbureau van politie te Dordrecht kennis gegeven, dat nabij den overweg aan den Reeweg onder Dordrecht op den spoorweg een militair was gevon den, die bewusteloos was en uit een wond aan het hoofd bloeide. Bij een dadelijk ingesteld onderzoek bleek men te doen te hebben met een milicien van het 6de reg. infanterie, in garnizoen te Breda, die per trein te Dordrecht wasaangekomen en vergeten had aan bet station uit te stappen, zoodat hij nu in de richting van Gorinchem doorreed. Bevreesd dat hij aldus niet tijdig in zijn garnizoen zou terugkomen, was de soldaat eenvoudig uit den trein gesprongen, maar daarbij met het hoofd op het griDd langs den weg terechtgekomen en verwond biij ven liggen. Onmiddelijk werd bij opgenomen en naar den politiepost aan het Oranjepark ge bracht, waar hij tot bewustzijn kwam en voorloopig verbonden werd. Vervolgens werd hij naar de pontonniers kazerne gebracht, vanwaar bij naar het militair hospitaal is gezonden. („D. C.") Een jongen heeft Maandag langs den kant van een, sloot, loopende langs de spoorbaan nabij het terrein van de naam), vennootschap W. van der Lugt Zoon s stoomkuiperij en kistenfabriek aan de Tweede Rosestraat alhier, een paar kin- derai ui bandjes en oorbelletjes gevonden, die hg bij de politie deponeerde. De politie stelde daarop tor plaatse een nader onderzoek in en heeft nog verschillende andere voorwerpen gevonden, in het geheel met het door den jongen ge vondene mee 28 bloedkoralen kinder armbandjes met gouden slotje, een paar gouden oorbelletjes, een paar gouden 'mancheiknoopen en twee colliers met goudens lot. Het gevondene is herkend als afkomstig van den diefstal, verleden jaar bij dc juweliersfirma Schreuder en Baksteen op de Gedempte Binnenrotte gepleegd. Dadelijk hebben ouder toezicht van de politie een aantal gemeentewerklieden toen den sloot afgedamd. Nadat dit ge schil d was is Maandagnacht en Dinsdag morgen de sloot leeggepompt en uitge- Daf, heeft tot resultaat gehad, dat een groo'e partij heerenhorloges, dameshorlo ges, ringen, mancheiknoopen enz. voor den dag zijn gekomen. Zoo heeft men dan ongeveer de geheele buit van de verleden jaar in den avond van 7 November gepleegde ge ruchtmakende inbraak teruggevonden. Men zal zich herinneren, dat wegens dezen diefstal zekere De Vos heeft terechtgestaan en veroordeeld is tot 5 jaar gevangenisstraf. Zijn zaak moet nog in cassatie berecht worden. Het vinden van den buit, die een waarde van ongeveer f 13000 vertegen woordigde of althans een groot gedeelte daarvan op deze plaats zal aan zijn zaak wel geen goed doeD. De „vindplaats" immers klopt volmaakt met het punt, waarheen een hoofdgetuige in de zaak tegen De Vos, de Attax- chaffeur", verklaarde De Vos te hebben heengereden. De scheepsjongen van het stoomschip jMoordrecht" is gedurende de reis van Newcastle naar llarlingen, overboord ge vallen en verdronken. Maandagmorgen is de houthakker en iietsnijder H. Trapman, van Giessendam bij zijn werk in de Merwede verdronken. Zijn lijk werd 's namiddags opgêvischt. Te Scbin (Limb is Zaterdagavond de 25 jarige smid J. v. Oppen, van Rands- daaï Klimmen ia een welput, waaraan hij eenige herstellingen zou doen, ver dronken. Zaterdagmiddag kregen twoo 12 jarigo jongens te Murmorwoudo ruzie. Do eene, R. v. P. trok zijn mes ou stak daarmee zijn tegenslander in don rug, zoodat direct geneeskundige hulp noodig was. Geer je Buwalda weduwe van F. fliem- 8 raa te Wooimels (Fr) werd Maandag 100 jaar. Het oudje iu nog vrij kras. In den nacht van Zaterdag op Zondag reed een Zeister familie die eeu bezoek gebracht had te Utrecht, per au'o huis waarts, toen ter hoogte van de Museum- bi ug deau o vertnoedo1 jjk door het nemen van eeu te korten draai, tegen den tro (oirbaud opreed van de Willem Ba- rentszstraat. De inzittenden bekwamen lie'tv verwondingen, doch de auto werd zwaar beschadigd, zoodat de familie per rijtuig haar tocht moest vervolgen. Blijkens een advertentie in „De Cou rant" looft de heer W. J. Nijman Jr., houlhandolaar fo Amslordum oen b'o- looning van f 500 uit aan dogenen, die inlichtingen kunnen vorstrokken, welke leiden tot hot terug verkrijgen vaud0 f 5050 aan bankbiljetten welke op 5 Dee. vermoedelijk op het achterbalkon van een tramwagen van lijn 9, loopende van Linnaeustraat naar den Dam, van zjje bediende zijn ontvreemd of door bem zijQ verloren. Maandagmiddag werden te Tiel, onder geleide van 5 rijksveldwachters zwaar geboeid gevankelijk binnengebracht twee jonge mannen. Naar men ons meedeelt zou deze arrestatie in verband staan met een poging tot moord, gepleegd op den rijksveldwachter te Aalst (Bommeler- waar). Nadere bijzonderheden ontbreken („Tel.") De namen der arrestanten zijn A. d, P. en V. d. L.. naar de „N. R. Ct.« meldt. Zij zijn den politieagent W. met een mes te lijf geweest. Een hunner heeft pas 5 jaren gevangenisstraf achter den rug. VAN Eersie kwaliteit Tafviisesehiiit, beslist beter dan de fabrieksbeschuit, die bij winkeliers weken lang in bussen bewaard is. Prima Tafellaonig 441 en cent Citroen, Frambozen, Grenadine, Ananas, Limonade, Bier, Spuitwater, Kwast, Kogelffeschjes, Bessensap, diverse soorten mineraalwater, Rijnwijnen, Slaolie, Wijnazijn, Gemberbier, Roode en Witte Bessenwijn, Frambozen, Appel, Kruisbessen en Meiwijn, Ananas en andere vruchten in blik, Tafelzuur, Jams, Gember, Eau de Cologne, en nog vele andere artikelen worden in goede kwaliteiten tot billijken prijs geleverd door de 4136 £3i'W XE <5IP SiS&AA&EilIJN alleen «le lijosie kwaliteit verkrijgt» «ar, cenevh jzeiiwekhev Dr. KuJ hoe echt schrijft oa. Ti ouwe| vragen de uitleg^ heemsche heel genoe Neem Tien j Nederlande woord bed massa, Dank dit woord door vrie kleinste he Thans, bij aan nam, «aar levensbegin deelen var tegenover De gro menschen 4 een autonc, Hei En En Ed 1 libeialen, d bun politiel AulonooJ ons staan.

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 2